Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že nedávno skončený štrajk vo Volkswagene Slovakia zvýši tlak na rast miezd aj v iných firmách?

  1. áno 27 %
  2. skôr áno 47 %
  3. skôr nie 14 %
  4. nie 6 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 6 %


Uzávierka hlasovania: 10.07.2017. Počet respondentov: 94.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Je to ukážka toho, ako sa to dá dosiahnuť.
Je to ukážka toho, ako sa to dá dosiahnuť.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
áno Myslim si ze ano, hlavne ak vezmeme do úvahy deklarovanu podporu zo strany vlády a hlavne preniera. Dolezite bude jako prehodnoti svoje buduce fungovanie a projekty aj koncern VW.
Myslim si ze ano, hlavne ak vezmeme do úvahy deklarovanu podporu zo strany vlády a hlavne preniera. Dolezite bude jako prehodnoti svoje buduce fungovanie a projekty aj koncern VW.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno Tlak na rast miezd, ci uz organizovany, alebo neorganizovany sa zvysi, aj ked u vela slovenskych plati, ze kde nic nie je ani smrt neberie.
Tlak na rast miezd, ci uz organizovany, alebo neorganizovany sa zvysi, aj ked u vela slovenskych plati, ze kde nic nie je ani smrt neberie.
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
áno Využitie štrajku ako formy nátlaku na úpravu miezd, čo bol v médiách hodne propagovaný prípad VW, môže spôsobiť v spoločnostiach niekedy až nezmyslené/nebezpečné úpravy finančného ohodnotenia pracovníkov.
Využitie štrajku ako formy nátlaku na úpravu miezd, čo bol v médiách hodne propagovaný prípad VW, môže spôsobiť v spoločnostiach niekedy až nezmyslené/nebezpečné úpravy finančného ohodnotenia pracovníkov.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr áno Áno, ale len vo veľmi obmedzenom počte firiem v súvisiacich odvetviach.
Áno, ale len vo veľmi obmedzenom počte firiem v súvisiacich odvetviach.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
áno A čo budeme robiť, keď príde kríza a poklesnú tržby? Prepúšťať?
A čo budeme robiť, keď príde kríza a poklesnú tržby? Prepúšťať?
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr nie V skutocnosti nase platy nie su zle, brutalne je len zdanenie a vyska odvodov. Osvietimska loz Slovenska sa vola hruba mzda, zamestnavatelia totiz platia zamestnancom superhrubu mzdu, z ktorej sa obsluhuje stat a nim uzakonene odvodovo danove monopoly. VW vyplaca zamestnancom vyse 2000 EUR, zamestnanec by z toho v Rakusku dostal 1482 EUR, u nas dostane 1150 EUR. Odborari by mali demonstrovat skor ako v Devinskej Novej Vsi na Namesti Slobody (Gottwaldak) pred sidlom tejto otrokarskej vlady.
V skutocnosti nase platy nie su zle, brutalne je len zdanenie a vyska odvodov. Osvietimska loz Slovenska sa vola hruba mzda, zamestnavatelia totiz platia zamestnancom superhrubu mzdu, z ktorej sa obsluhuje stat a nim uzakonene odvodovo danove monopoly. VW vyplaca zamestnancom vyse 2000 EUR, zamestnanec by z toho v Rakusku dostal 1482 EUR, u nas dostane 1150 EUR. Odborari by mali demonstrovat skor ako v Devinskej Novej Vsi na Namesti Slobody (Gottwaldak) pred sidlom tejto otrokarskej vlady.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Myslim si, ze tlak na rast miezd vo firmach vyvola zvyseny dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile, ktorej je coraz vacsi nedostatok. Trh sa stane vacsim regulatorom miezd ako strajky.
Myslim si, ze tlak na rast miezd vo firmach vyvola zvyseny dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile, ktorej je coraz vacsi nedostatok. Trh sa stane vacsim regulatorom miezd ako strajky.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
áno Priami konkurenti na trhu práce, primárne firmy v automobilovom priemysle, budú ovplyvnení. Treba vnímať, že ide o konkrétne profesie, ktoré sú ovplyvnené. Ďalej, vyčerpanosť trhu práce v tomto období hrá taktiež svoju rolu a nie je možné jej vplyv jednoducho oddeliť od vplyvu nedávnej dohody odborov s vedením Volkswagen Slovakia.
Priami konkurenti na trhu práce, primárne firmy v automobilovom priemysle, budú ovplyvnení. Treba vnímať, že ide o konkrétne profesie, ktoré sú ovplyvnené. Ďalej, vyčerpanosť trhu práce v tomto období hrá taktiež svoju rolu a nie je možné jej vplyv jednoducho oddeliť od vplyvu nedávnej dohody odborov s vedením Volkswagen Slovakia.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
áno
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
áno Celkovo vzhladom na nedostatok kvalifikovanej sily je vacsi tlak na zamestnavatelov na zvysovanie miezd, benefitov a pod. Ak potrebujeme obsadit miesta specialistov, "kupujeme" ich drahsie. Podla nasich prieskumov, cim nizsi plat, tym nizsia loaylita zamestnanca a vacsia ochota zmenit pracu. Ekonomike sa dari, pocet pracovnych ponuk dosahuje rekordny pocet a nezamestnanost klesla k historicky najnizsim cislam. Teraz si podmienky diktuju zamestnanci.
Celkovo vzhladom na nedostatok kvalifikovanej sily je vacsi tlak na zamestnavatelov na zvysovanie miezd, benefitov a pod. Ak potrebujeme obsadit miesta specialistov, "kupujeme" ich drahsie. Podla nasich prieskumov, cim nizsi plat, tym nizsia loaylita zamestnanca a vacsia ochota zmenit pracu. Ekonomike sa dari, pocet pracovnych ponuk dosahuje rekordny pocet a nezamestnanost klesla k historicky najnizsim cislam. Teraz si podmienky diktuju zamestnanci.
Krpelan Ivo Krpelan
riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu
Falck
nie Prepokládám, že ne. Volkswagen na Slovensku ma své specifické postavení. Na jiné firmy pusobící v jiných odvětvích to mít žádný dopad nebude.
Prepokládám, že ne. Volkswagen na Slovensku ma své specifické postavení. Na jiné firmy pusobící v jiných odvětvích to mít žádný dopad nebude.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr nie
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
áno Nie je to iba štrajk vo VW , ale celková situácia v slovenskom priemysle, kde prudký rozvoj aktivít nie je zdaleka pokrytý potrebnou štruktúrou pracovnej sily. Bohužiaľ, vláda sa k tomuto faktu a jej zodpovednosti za situáciu stavia odborársky a snaží sa získať politické body rečami o 13. a 14., platoch, čo jej vôbec neprináleží. Takže je jasné, že v nasledujúcom období budeme kráčať po tenkom ľade nárastu miezd versus nárastu produktivity, aby Slovensko zostalo zaujímavou krajinou pre súčasných ako aj budúcich investorov.
Nie je to iba štrajk vo VW , ale celková situácia v slovenskom priemysle, kde prudký rozvoj aktivít nie je zdaleka pokrytý potrebnou štruktúrou pracovnej sily. Bohužiaľ, vláda sa k tomuto faktu a jej zodpovednosti za situáciu stavia odborársky a snaží sa získať politické body rečami o 13. a 14., platoch, čo jej vôbec neprináleží. Takže je jasné, že v nasledujúcom období budeme kráčať po tenkom ľade nárastu miezd versus nárastu produktivity, aby Slovensko zostalo zaujímavou krajinou pre súčasných ako aj budúcich investorov.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
áno Zrejme áno. Dôležité je však to čo vždy - aby rast zvyšovania miezd rešpektoval výkonnosť a možnosti firmy, a by sme "dnes neprejedli budúcnosť". Dohoda o pravidelnom a adekvátnom raste miezd vie z dlhodobého hľadiska priniesť viac ako vyhrotenie situácie v jednom roku, s krátkodobo vyšším ale neudržateľným rastom miezd. K zamestnancom sa snažíme v rámci kolektívneho vyjednávania jednať otvorene a transparentne, a tak sa budeme správať aj tento rok. A verím, že sa nájdu zamestnanci, ktorí to ocenia.
Zrejme áno. Dôležité je však to čo vždy - aby rast zvyšovania miezd rešpektoval výkonnosť a možnosti firmy, a by sme "dnes neprejedli budúcnosť". Dohoda o pravidelnom a adekvátnom raste miezd vie z dlhodobého hľadiska priniesť viac ako vyhrotenie situácie v jednom roku, s krátkodobo vyšším ale neudržateľným rastom miezd. K zamestnancom sa snažíme v rámci kolektívneho vyjednávania jednať otvorene a transparentne, a tak sa budeme správať aj tento rok. A verím, že sa nájdu zamestnanci, ktorí to ocenia.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
áno Nie je to vo všeobecnosti zlá vec, ale trochu sa obávam vzniku novej vlny odborárskych predákov, ktorí budú za vyššie mzdy bojovať aj za cenu likvidácie pracovných miest (robotníckych, nie odborárskych).
Nie je to vo všeobecnosti zlá vec, ale trochu sa obávam vzniku novej vlny odborárskych predákov, ktorí budú za vyššie mzdy bojovať aj za cenu likvidácie pracovných miest (robotníckych, nie odborárskych).
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
skôr nie Ide o silne medializovanú kauzu z dôvodu veľkosti zamestnávateľa a jeho hospodárskeho významu. Akokoľvek mzdové nastavenie je vždy otázka toho ktorého podniku smerom dovnútra, plus zohľadnenie dostupnosti a kvalifikácie potrebnej pracovnej sily. Ak očakávam rast miezd tak z dôvodu nedostatku voľných pracovníkov na trhu a nie z dôvodu uvedeného štrajku.
Ide o silne medializovanú kauzu z dôvodu veľkosti zamestnávateľa a jeho hospodárskeho významu. Akokoľvek mzdové nastavenie je vždy otázka toho ktorého podniku smerom dovnútra, plus zohľadnenie dostupnosti a kvalifikácie potrebnej pracovnej sily. Ak očakávam rast miezd tak z dôvodu nedostatku voľných pracovníkov na trhu a nie z dôvodu uvedeného štrajku.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
skôr áno Tlak na rast miezd sa postupne stupňuje už dlhší čas vzhľadom na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku, úspešný štrajk vo VW je priamym následkom tohto stavu. Dohodnuté podmienky tento tlak môžu ešte zvýšiť, a to predovšetkým v spoločnostiach, kde sa mzdy pravidelne neupravovali dlhší čas. Škoda len, že sa takýto tlak na rast miezd nevie vytvoriť smerom k príspevkom zo strany štátu, a nie len zo strany podnikateľov, napr. znížením odvodového zaťaženia alebo zvýšením nezdaniteľnej sumy na daňovníka.
Tlak na rast miezd sa postupne stupňuje už dlhší čas vzhľadom na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku, úspešný štrajk vo VW je priamym následkom tohto stavu. Dohodnuté podmienky tento tlak môžu ešte zvýšiť, a to predovšetkým v spoločnostiach, kde sa mzdy pravidelne neupravovali dlhší čas. Škoda len, že sa takýto tlak na rast miezd nevie vytvoriť smerom k príspevkom zo strany štátu, a nie len zo strany podnikateľov, napr. znížením odvodového zaťaženia alebo zvýšením nezdaniteľnej sumy na daňovníka.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
nie Tlak na rast miezd v ostatných firmách je už dávno zvýšený. No nie je to určite spôsobené nedávnym štrajkom vo VW. Osobne si myslím, že odborári v tomto prípade nedosiahli úspech, ktorý dosiahnuť chceli.
Tlak na rast miezd v ostatných firmách je už dávno zvýšený. No nie je to určite spôsobené nedávnym štrajkom vo VW. Osobne si myslím, že odborári v tomto prípade nedosiahli úspech, ktorý dosiahnuť chceli.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr áno Nielen úspešný štrajk vo VW, ale aj znižujúca sa nezamestnanosť a podpora štrajkujúcich od predsedu vlády môže inšpirovať zamestnancov i odbory v iných fabrikách, aby si vynútili vyššie mzdy. Výhoda lacnej pracovnej sily v slovenských fabrikách sa tým pádom stráca a môže to v konečnom dôsledku ovplyvniť investorov pri rozhodovaní o umiestnení výroby na Slovensku, prípade o jej rozšírení v jestvujúcich fabrikách na Slovensku.
Nielen úspešný štrajk vo VW, ale aj znižujúca sa nezamestnanosť a podpora štrajkujúcich od predsedu vlády môže inšpirovať zamestnancov i odbory v iných fabrikách, aby si vynútili vyššie mzdy. Výhoda lacnej pracovnej sily v slovenských fabrikách sa tým pádom stráca a môže to v konečnom dôsledku ovplyvniť investorov pri rozhodovaní o umiestnení výroby na Slovensku, prípade o jej rozšírení v jestvujúcich fabrikách na Slovensku.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno Pokiaľ štrajkovali a boli akokoľvek úspešní vytvorí to priestor a hlavne zvýši odhodlanie odborárov, ktorí len uvažujú, či ísť do štrajku.
Pokiaľ štrajkovali a boli akokoľvek úspešní vytvorí to priestor a hlavne zvýši odhodlanie odborárov, ktorí len uvažujú, či ísť do štrajku.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno Môže inšpirovať ľudí v iných firmách, v ktorých sú pracovné podmienky a mzdy na nižších úrovniach.
Môže inšpirovať ľudí v iných firmách, v ktorých sú pracovné podmienky a mzdy na nižších úrovniach.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
áno
Tichý Martin Tichý
Chief Operating Officer
TÜV SÜD Slovakia, s.r.o., Bratislava
áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Tlak na mzdy je opodstatnený tam, kde odbytové ceny firiem za ich produkt rastú a približujú sa cenám v EU. Volkswagen tam patrí. Aký tlak je opodstatnený napríklad v hoteliérstve, kde sú ceny v porovnaní s Rakúskom o 30 až 50% nižšie. Z čoho to má majiteľ zaplatiť? A takých odvetví je väčšina. Takže volanie predsedu vlády po vyšších mzdách by sa malo zmeniť na volanie po porovnateľných cenách za porovnateľný produkt.
Tlak na mzdy je opodstatnený tam, kde odbytové ceny firiem za ich produkt rastú a približujú sa cenám v EU. Volkswagen tam patrí. Aký tlak je opodstatnený napríklad v hoteliérstve, kde sú ceny v porovnaní s Rakúskom o 30 až 50% nižšie. Z čoho to má majiteľ zaplatiť? A takých odvetví je väčšina. Takže volanie predsedu vlády po vyšších mzdách by sa malo zmeniť na volanie po porovnateľných cenách za porovnateľný produkt.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr áno
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr áno Prečo Slovensko ako "automobilová veľmoc" nemá vlastnú automobilovú značku? V odpovedi na túto otázku treba hľadať odpoveď na to, prečo sú na Slovensku stále relatívne nízke mzdy v porovnaní s EU.
Prečo Slovensko ako "automobilová veľmoc" nemá vlastnú automobilovú značku? V odpovedi na túto otázku treba hľadať odpoveď na to, prečo sú na Slovensku stále relatívne nízke mzdy v porovnaní s EU.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr nie Rast miezd je momentálne ovplyvnený najmä nedostatkom pracovníkov, čo je podstatný vplyv. Tento štrajk bol len epizóda s nejasným víťazom a bez veľkých dopadov.
Rast miezd je momentálne ovplyvnený najmä nedostatkom pracovníkov, čo je podstatný vplyv. Tento štrajk bol len epizóda s nejasným víťazom a bez veľkých dopadov.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
skôr áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Takého úspešné výsledky vždy povzbudia. V zásade poškodzovanie a vydieranie zamestnávateľov sa stane "moderným" nástrojom. Spoločnosť aj zákony to akceptujú a teda prečo nie ? Celkový výsledok však nemusí byť celkom ani pre zamestnancov výhodný. Investori budú hľadať bezpečnejšie miesta pre svoje investície. Kto by dobrovoľne riskoval, že ho nakoniec vlastný zamestnanci potopia.
Takého úspešné výsledky vždy povzbudia. V zásade poškodzovanie a vydieranie zamestnávateľov sa stane "moderným" nástrojom. Spoločnosť aj zákony to akceptujú a teda prečo nie ? Celkový výsledok však nemusí byť celkom ani pre zamestnancov výhodný. Investori budú hľadať bezpečnejšie miesta pre svoje investície. Kto by dobrovoľne riskoval, že ho nakoniec vlastný zamestnanci potopia.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
áno Všetci riešime túto otázku. Rast platov je v poriadku, keď dosahuje únosnú mieru pre obidve strany a neohrozuje hospodárenie firiem, čo vo väčšine priemyslu v súčasnosti nehrozí. Negatívne som vnímal osobné útoky počas štrajku na organizátorov, pritom ich argumenty a požiadavky som nevnímal ako nerealistické. Oveľa väčším problémom je výrazný odliv pracovníkov zo Slovenska, predovšetkým z častí, ktoré trpia najväčšou regionálnou nerovnosťou... Tieto škody budeme riešiť veľmi dlho a to vidím ako väčší problém ako štrajk vo VW. Ak chce štát skutočne riešiť platové problémy, musí vytvárať podmienky pre rozvoj v zaostalých regiónoch a rast platov príde následne. Príkladom nám môže byť Nemecko, ktoré má po všetkých veľkých mestách rozdelené ministerstvá. Ak by napríklad bolo ministerstvo regionálneho rozvoja napr. v Revúcej, myslím, že by sme boli už v riešení ďalej. Odporcovia môžu namietať ohľadom zvýšených nákladov na cestovanie apod., tie by boli zvýšené, ale skúsenosť so životom v tomto regióne, by bola dobrou učiteľkou pre všetkých ministrov, ktorí už roky akože riešia túto otázku. O snahe dobudovať infraštruktúru ani nehovorím.
Všetci riešime túto otázku. Rast platov je v poriadku, keď dosahuje únosnú mieru pre obidve strany a neohrozuje hospodárenie firiem, čo vo väčšine priemyslu v súčasnosti nehrozí. Negatívne som vnímal osobné útoky počas štrajku na organizátorov, pritom ich argumenty a požiadavky som nevnímal ako nerealistické. Oveľa väčším problémom je výrazný odliv pracovníkov zo Slovenska, predovšetkým z častí, ktoré trpia najväčšou regionálnou nerovnosťou... Tieto škody budeme riešiť veľmi dlho a to vidím ako väčší problém ako štrajk vo VW. Ak chce štát skutočne riešiť platové problémy, musí vytvárať podmienky pre rozvoj v zaostalých regiónoch a rast platov príde následne. Príkladom nám môže byť Nemecko, ktoré má po všetkých veľkých mestách rozdelené ministerstvá. Ak by napríklad bolo ministerstvo regionálneho rozvoja napr. v Revúcej, myslím, že by sme boli už v riešení ďalej. Odporcovia môžu namietať ohľadom zvýšených nákladov na cestovanie apod., tie by boli zvýšené, ale skúsenosť so životom v tomto regióne, by bola dobrou učiteľkou pre všetkých ministrov, ktorí už roky akože riešia túto otázku. O snahe dobudovať infraštruktúru ani nehovorím.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
nie Nie, pokiaľ sa o ten rasť nepostarajú sami. Aj tí VW-čkari si museli bojovať sami...
Nie, pokiaľ sa o ten rasť nepostarajú sami. Aj tí VW-čkari si museli bojovať sami...
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno Vo Volkswagene sa ukázalo, čoho sú správne zamerané odbory schopné. Nepustili medzi seba tradičné a neschopné odborové zväzy ako napríklad OZ Kovo a v podstate vyjednávaním uspeli. Je to celkom dobrý model pre iné fabriky. Machyňa so svojim OZ Kovo už asi narobí viac škody pre svojich členov ako osohu.... Budú síce argumentovať úspechom vo VW, ale to im už asi nepomôže. Nové zamestnanecké organizácie asi budú úspešnejšie.
Vo Volkswagene sa ukázalo, čoho sú správne zamerané odbory schopné. Nepustili medzi seba tradičné a neschopné odborové zväzy ako napríklad OZ Kovo a v podstate vyjednávaním uspeli. Je to celkom dobrý model pre iné fabriky. Machyňa so svojim OZ Kovo už asi narobí viac škody pre svojich členov ako osohu.... Budú síce argumentovať úspechom vo VW, ale to im už asi nepomôže. Nové zamestnanecké organizácie asi budú úspešnejšie.
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
áno Dúfam a verím, že áno. Napríklad v našom regióne, napriek nezamestnanosti pod 3%, je výška platov na výrazne nižšej úrovni, ako je na západnom Slovensku obvyklé. Tento fakt zásadne ovplyvňuje kúpyschopnosť obyvateľov a sposobuje problémy malým podnikateľom..
Dúfam a verím, že áno. Napríklad v našom regióne, napriek nezamestnanosti pod 3%, je výška platov na výrazne nižšej úrovni, ako je na západnom Slovensku obvyklé. Tento fakt zásadne ovplyvňuje kúpyschopnosť obyvateľov a sposobuje problémy malým podnikateľom..
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno
Malec Peter Malec
predseda predstavenstva
Budamar Logistics, a.s., Bratislava
skôr áno Volkswagen Slovakia je jedným z našich najvýznamnejších zamestnávateľov. Predovšetkým u jeho obchodných partnerov tak môže nastať situácia, kedy si odbory so zamestnancami povedia, že chcú viac. A pôjde to ruka v ruke so zvyšovaním minimálnej mzdy. Toto všetko môže mať najmä na malých podnikateľov zničujúci dopad.
Volkswagen Slovakia je jedným z našich najvýznamnejších zamestnávateľov. Predovšetkým u jeho obchodných partnerov tak môže nastať situácia, kedy si odbory so zamestnancami povedia, že chcú viac. A pôjde to ruka v ruke so zvyšovaním minimálnej mzdy. Toto všetko môže mať najmä na malých podnikateľov zničujúci dopad.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Aj keď tlak na rast miezd bude tvorený hlavne slabou ponukou a vysokým dopytom po kvalifikovaných ľudských zdrojoch.
Aj keď tlak na rast miezd bude tvorený hlavne slabou ponukou a vysokým dopytom po kvalifikovaných ľudských zdrojoch.
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
skôr áno Moze to sluzit ako navod aj pre ostatnych nespokojnych.
Moze to sluzit ako navod aj pre ostatnych nespokojnych.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
neviem/nevyjadrujem sa/iné Najma pri nizsie platenych a menej kvalifikovanych poziciach je to mozne, avsak prave tieto pozicie su casto v odvetviach, kde moznosti zamestnavatelov su skotocne obmedzene.
Najma pri nizsie platenych a menej kvalifikovanych poziciach je to mozne, avsak prave tieto pozicie su casto v odvetviach, kde moznosti zamestnavatelov su skotocne obmedzene.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem/nevyjadrujem sa/iné Tlak na rast miest pociťujeme ako zamestnávatelia hlavne vyčerpaním disponibilných zamestnancov na slovenskom trhu práce. Kým však máme otvorený trh práce prakticky len smerom von, bude toto najväčším zdrojom tlaku na rast miezd všeobecne.
Tlak na rast miest pociťujeme ako zamestnávatelia hlavne vyčerpaním disponibilných zamestnancov na slovenskom trhu práce. Kým však máme otvorený trh práce prakticky len smerom von, bude toto najväčším zdrojom tlaku na rast miezd všeobecne.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr nie Predsa len Volkswagen Slovakia je pomerne unikátny ekonomický subjekt v slovenskej ekonomike - veľkosťou, zamestnanosťou aj mzdami. A dúfam, že ten štrajk a jeho výsledky nebudú pre zamestnancov danajským darom v podobe menej "rozvojovej budúcnosti" podniku.
Predsa len Volkswagen Slovakia je pomerne unikátny ekonomický subjekt v slovenskej ekonomike - veľkosťou, zamestnanosťou aj mzdami. A dúfam, že ten štrajk a jeho výsledky nebudú pre zamestnancov danajským darom v podobe menej "rozvojovej budúcnosti" podniku.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno obávam sa,že štrajk môže mať za následok dosiahnutie pžiadaviek, ake za akú cenu? Vždy je to zásah do prirodzeného cyklu, a neostáva bez finančnýxh strát pre podnik,napokon sa to prejaví aj voči zamestnancom nwgatívne.
obávam sa,že štrajk môže mať za následok dosiahnutie pžiadaviek, ake za akú cenu? Vždy je to zásah do prirodzeného cyklu, a neostáva bez finančnýxh strát pre podnik,napokon sa to prejaví aj voči zamestnancom nwgatívne.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
áno Určite áno. Je to prirodzená reakcia všetkých zamestnávateľov v automobilovom priemysle a určite aj mimo tohto priemyslu. Zažívame boj o ľudí, keď každý si chce u seba udržať svojich súčasných zamestnancov. Na tomto prehustenom trhu bude vyhrávať ten, kto bude mať dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Zároveň treba povedať, že skončilo na Slovensku obdobie nízkych platov, budeme musieť presvedčiť investorov, aby u nás ostali, novou pridanou hodnotou, miesto lacnej pracovnej sily to musí byť kvalitná a vzdelaná pracovná sila.
Určite áno. Je to prirodzená reakcia všetkých zamestnávateľov v automobilovom priemysle a určite aj mimo tohto priemyslu. Zažívame boj o ľudí, keď každý si chce u seba udržať svojich súčasných zamestnancov. Na tomto prehustenom trhu bude vyhrávať ten, kto bude mať dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Zároveň treba povedať, že skončilo na Slovensku obdobie nízkych platov, budeme musieť presvedčiť investorov, aby u nás ostali, novou pridanou hodnotou, miesto lacnej pracovnej sily to musí byť kvalitná a vzdelaná pracovná sila.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
skôr áno Môže to podporiť ostatných zamestnancov k združovaniu do odborov a ku kolektívnemu tlaku na zamestnávateľov. Výsledkom bude vyššia ostražitosť zamestnávateľov pri prijímaní nových ľudí a tlak na znižovanie počtu pracovných miest. Osobne som zástancom voľnej trhovej samoregulácie aj na pracovnom trhu. Zamestnanie si predsa každý vyberá slobodne, za dopredu známych podmienok. Rovnako tak sa môže každý slobodne rozhodnúť, či v danom zamestnaní zotrvá. Slobodu pri prijímaní manažérskych rozhodnutí v personálnej politike by mali mať aj zamestnávatelia, a bez kolektívneho tlaku.
Môže to podporiť ostatných zamestnancov k združovaniu do odborov a ku kolektívnemu tlaku na zamestnávateľov. Výsledkom bude vyššia ostražitosť zamestnávateľov pri prijímaní nových ľudí a tlak na znižovanie počtu pracovných miest. Osobne som zástancom voľnej trhovej samoregulácie aj na pracovnom trhu. Zamestnanie si predsa každý vyberá slobodne, za dopredu známych podmienok. Rovnako tak sa môže každý slobodne rozhodnúť, či v danom zamestnaní zotrvá. Slobodu pri prijímaní manažérskych rozhodnutí v personálnej politike by mali mať aj zamestnávatelia, a bez kolektívneho tlaku.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Všeobecně je dnes tlak na mzdy tak velký, že i přeplacení zaměstnanci si řeknou o zvýšení. To, že to jejich zaměstnavatele může položit a budou muset hledat práci jinde (možná dál, možná horší, možná za míň...) bohužel spoustě lidí nedochází. Nějaký štrajk ve VW to už moc neovlivní.
Všeobecně je dnes tlak na mzdy tak velký, že i přeplacení zaměstnanci si řeknou o zvýšení. To, že to jejich zaměstnavatele může položit a budou muset hledat práci jinde (možná dál, možná horší, možná za míň...) bohužel spoustě lidí nedochází. Nějaký štrajk ve VW to už moc neovlivní.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
áno V automoto priemysle určite !
V automoto priemysle určite !

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní