Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Môže mať Slovensko kvalitné a zároveň efektívne nemocnice?

  1. rozhodne áno 68 %
  2. skôr áno 21 %
  3. skôr nie 5 %
  4. rozhodne nie 2 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 5 %


Uzávierka hlasovania: 21.08.2017. Počet respondentov: 105.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne áno Treba si položiť otázku čo je na Slovensku inak ako v krajinách, kde to funguje a zistíme v čom je problém.
Treba si položiť otázku čo je na Slovensku inak ako v krajinách, kde to funguje a zistíme v čom je problém.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne áno len časový horizont je zatiaľ v nedohľadne ...
len časový horizont je zatiaľ v nedohľadne ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
rozhodne áno Keď je to možné v zahraničí, môže mať kvalitné a efektívne nemocnice aj Slovensko. Až keď voliči pochopia, že zlé zdravotníctvo znamená, že sa oni, ich rodičia a príbuzní dožijú nižšieho veku v horšom zdravotnom stave, vyvinú väčší spoločenský tlak na zlepšenie situácie.
Keď je to možné v zahraničí, môže mať kvalitné a efektívne nemocnice aj Slovensko. Až keď voliči pochopia, že zlé zdravotníctvo znamená, že sa oni, ich rodičia a príbuzní dožijú nižšieho veku v horšom zdravotnom stave, vyvinú väčší spoločenský tlak na zlepšenie situácie.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
rozhodne áno Nevidím žiadny dôvod, prečo by ich nemohlo mať a niektoré z nich sú toho už teraz príkladom. Viac peňazí v systéme však ešte neznamená vyššiu kvalitu starostlivosti, pokiaľ systém nie je nastavený efektívne. Práve efektívnosť vnímam v prípade zdravotníctva ako najväčšiu výzvu.
Nevidím žiadny dôvod, prečo by ich nemohlo mať a niektoré z nich sú toho už teraz príkladom. Viac peňazí v systéme však ešte neznamená vyššiu kvalitu starostlivosti, pokiaľ systém nie je nastavený efektívne. Práve efektívnosť vnímam v prípade zdravotníctva ako najväčšiu výzvu.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Keď to dokázali rozvojové krajiny naprieč Áziou a Afrikou, prečo by sa to nemalo podariť Slovensku. Treba len vôľu a mať zdravotníctvo ako prioritu, a všetko sa pohne k lepšiemu. Doteraz bohužiaľ ani školstvo, ani zdravotníctvo prioritou nikdy nebolo, napriek všetkým programovým vyhlásenia pravice či ľavice. Vidno to na bankovníctve, turizme, iných sektoroch hospodárstva, len v týchto dvoch oblastiach u nás zastal čas. Nám Slovákom všetko trvá, ale keď sa už do niečo pustíme, dokážeme držať krok (často i lepšie) i s tými najprogresívnejšími krajinami.
Keď to dokázali rozvojové krajiny naprieč Áziou a Afrikou, prečo by sa to nemalo podariť Slovensku. Treba len vôľu a mať zdravotníctvo ako prioritu, a všetko sa pohne k lepšiemu. Doteraz bohužiaľ ani školstvo, ani zdravotníctvo prioritou nikdy nebolo, napriek všetkým programovým vyhlásenia pravice či ľavice. Vidno to na bankovníctve, turizme, iných sektoroch hospodárstva, len v týchto dvoch oblastiach u nás zastal čas. Nám Slovákom všetko trvá, ale keď sa už do niečo pustíme, dokážeme držať krok (často i lepšie) i s tými najprogresívnejšími krajinami.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Rozhodne ano v "nejakej" buducnosti, ved take nemocnice su vo vela inych statoch. Vsetci vieme, preco vacsina z nich taka nie je teraz a nebude ani v blizkej buducnosti.
Rozhodne ano v "nejakej" buducnosti, ved take nemocnice su vo vela inych statoch. Vsetci vieme, preco vacsina z nich taka nie je teraz a nebude ani v blizkej buducnosti.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno Niektoré nemocnice sú už dnes kvalitnejšie a efektívnejšie ako boli v minulosti.Je to však skôr "pocitové". Na objektívne posudzovanie musia byť stanovené kritéria kvality a efektivity (napr.finančná, personálna), ktoré umožnia aj benchmarking medzi nemocnicami. Dôležité je obsadenie stabilným a schopným manažmentom bez politického vplyvu, stanovením jeho zodpovednosti za vývoj a rozvoj nemocnice, so stanovenim cielov, KPIs a pod.
Niektoré nemocnice sú už dnes kvalitnejšie a efektívnejšie ako boli v minulosti.Je to však skôr "pocitové". Na objektívne posudzovanie musia byť stanovené kritéria kvality a efektivity (napr.finančná, personálna), ktoré umožnia aj benchmarking medzi nemocnicami. Dôležité je obsadenie stabilným a schopným manažmentom bez politického vplyvu, stanovením jeho zodpovednosti za vývoj a rozvoj nemocnice, so stanovenim cielov, KPIs a pod.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
rozhodne áno V mojom poňatí kvalitné = efektívne, pokiaľ nemáte na mysli zisky majiteľa
V mojom poňatí kvalitné = efektívne, pokiaľ nemáte na mysli zisky majiteľa
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Len sa musíme vzdať modly, že budú štátom vedené.
Len sa musíme vzdať modly, že budú štátom vedené.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Vyžaduje to čestných manažérov z radov ekonómov v spolupráci s odborníkmi lekármi
Vyžaduje to čestných manažérov z radov ekonómov v spolupráci s odborníkmi lekármi
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno Chce to ale okrem tak bezvýznamného článku celého biznisu akým je pacient ešte niekto?
Chce to ale okrem tak bezvýznamného článku celého biznisu akým je pacient ešte niekto?
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Musí, lebo nás bude stale viac čo ich budeme potrebovať.
Musí, lebo nás bude stale viac čo ich budeme potrebovať.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Súkromné subjekty verím k tomu z dlhodobého hľadiska prispejú.
Súkromné subjekty verím k tomu z dlhodobého hľadiska prispejú.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno Prostriedky ktore idu, by sa museli pouzivat naozaj efektivne. To vsak plati vseobecne o statnej sprave a dalsich instituciach. Teraz je nazorny priklad ako to u nas chodi v kauze Plavcan.
Prostriedky ktore idu, by sa museli pouzivat naozaj efektivne. To vsak plati vseobecne o statnej sprave a dalsich instituciach. Teraz je nazorny priklad ako to u nas chodi v kauze Plavcan.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne áno Samozřejmě, že ano. Stačí jen začít celý systém včetně nemocnic dobře řídit. K tomu je ovšem potřeba najít do vedení lidi, kteří budou mít opravdu zájem kvalitu pro klienty a efektivitu vybudovat. Zatím je tam bohužel příliš mnoho zájmů výrazně jiných...
Samozřejmě, že ano. Stačí jen začít celý systém včetně nemocnic dobře řídit. K tomu je ovšem potřeba najít do vedení lidi, kteří budou mít opravdu zájem kvalitu pro klienty a efektivitu vybudovat. Zatím je tam bohužel příliš mnoho zájmů výrazně jiných...
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno Stačí, keď v nich prestanú SMERáci kradnúť.
Stačí, keď v nich prestanú SMERáci kradnúť.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne áno
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
rozhodne áno Je to o dobrom manažérskom riadení, dobrom poznaní problematiky a snahe reálne pacientom pomôcť. Prvé náznaky už na Slovensku vidíme, a môžem povedať, že aj v našom okolí. A ak hovoríme o tvorbe zisku v tomto segmente, tak rovnako ako za Baťu by sa väčšina peňazí mala reinvestovať znova do toho istého segmentu.
Je to o dobrom manažérskom riadení, dobrom poznaní problematiky a snahe reálne pacientom pomôcť. Prvé náznaky už na Slovensku vidíme, a môžem povedať, že aj v našom okolí. A ak hovoríme o tvorbe zisku v tomto segmente, tak rovnako ako za Baťu by sa väčšina peňazí mala reinvestovať znova do toho istého segmentu.
Vonkomer Jaroslav Vonkomer
predseda predstavenstva
OVB Allfinanz Slovensko a. s.
rozhodne áno Keď také nemocnice existujú v iných krajinách, nemal by existovat dôvod, prečo by to malo byť u nás inak.
Keď také nemocnice existujú v iných krajinách, nemal by existovat dôvod, prečo by to malo byť u nás inak.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
skôr áno Urcite mame kvalitnych lekarov a odbornikov na ktorych sa da stavat kvalitativna stranka zdravotnictva, avsak dlhodobo absentuju systemove straticke riesenia a financovanie.
Urcite mame kvalitnych lekarov a odbornikov na ktorych sa da stavat kvalitativna stranka zdravotnictva, avsak dlhodobo absentuju systemove straticke riesenia a financovanie.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
rozhodne áno Nielen Slovensko, ale aj jeho obyvatelia! Všetci vedia, čo pre to treba urobiť. Problém je, že tí, čo by to mohli urobiť, to bohužiaľ nechcú urobiť. Tí, ktorí by to chceli urobiť, bohužiaľ nevedia ako. Je bohužiaľ tiež možné, že tí, ktorí by to chceli urobiť, by to tiež prestali chcieť, keby sa dostali do pozície, že by to mohli urobiť.
Nielen Slovensko, ale aj jeho obyvatelia! Všetci vedia, čo pre to treba urobiť. Problém je, že tí, čo by to mohli urobiť, to bohužiaľ nechcú urobiť. Tí, ktorí by to chceli urobiť, bohužiaľ nevedia ako. Je bohužiaľ tiež možné, že tí, ktorí by to chceli urobiť, by to tiež prestali chcieť, keby sa dostali do pozície, že by to mohli urobiť.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ak sa skončí nevôľa privatizovať nemocnice, samozrejme popri nastavení prísnych pravidiel, je šanca mať kvalitné zariadenia. Súkromník si efektivitu postráži už z podstaty, samozrejme to však nesmie byť na úkor zdravia pacientov, ale napríklad pomocou prvkov e-healthu, ktorý štát tak okato nezvládol.
Ak sa skončí nevôľa privatizovať nemocnice, samozrejme popri nastavení prísnych pravidiel, je šanca mať kvalitné zariadenia. Súkromník si efektivitu postráži už z podstaty, samozrejme to však nesmie byť na úkor zdravia pacientov, ale napríklad pomocou prvkov e-healthu, ktorý štát tak okato nezvládol.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
rozhodne áno
Kaščák Marcel Kaščák
člen predstavenstva
Tatra banka, a.s.
skôr áno Ano, za predpokladu veľmi hlbokej, odborne riadnej reformy zdravotníctva. Momentálne prebiehajúce zmeny vnímam len ako kozmetické, pred verejnosťou a médiami budiace dojem určitej aktivity, nedostatočné ale na dosiahnutie požadovaného efektu.
Ano, za predpokladu veľmi hlbokej, odborne riadnej reformy zdravotníctva. Momentálne prebiehajúce zmeny vnímam len ako kozmetické, pred verejnosťou a médiami budiace dojem určitej aktivity, nedostatočné ale na dosiahnutie požadovaného efektu.
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
rozhodne áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
rozhodne áno
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Na Slovensku prekvitá v systéme nemocníc netransparentnosť, predražené nakupovanie prístrojov, korupcia, čoho dôsledkom je stratové hospodárenie nemocníc a nízka dôvera pacientov voči nim. Za pochybenia spravidla nedôjde k vyvodeniu adekvátnej zodpovednosti voči vinníkom. Nepredpokladám, že by sa v dohľadnej dobe na tomto stave malo niečo meniť.
Na Slovensku prekvitá v systéme nemocníc netransparentnosť, predražené nakupovanie prístrojov, korupcia, čoho dôsledkom je stratové hospodárenie nemocníc a nízka dôvera pacientov voči nim. Za pochybenia spravidla nedôjde k vyvodeniu adekvátnej zodpovednosti voči vinníkom. Nepredpokladám, že by sa v dohľadnej dobe na tomto stave malo niečo meniť.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
neviem/nevyjadrujem sa/iné Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že veľmi ťažko.
Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že veľmi ťažko.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno Len ich nesmieme mat tolko. Pomaly kazdych 30 km je nemocnica
Len ich nesmieme mat tolko. Pomaly kazdych 30 km je nemocnica
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno A prečo nie? Na Slovensku sú už dnes kvalitné a efektívne súkromné kliniky, tak prečo by nemohli byť aspoň podobné aj štátne nemocnice? Treba však zaviesť aj nadštandardné poistenie a hlavne prestať kradnúť. Ale to sa týka aj doktorov, ktorí majú vlastné súkromné ambulancie a súčasne sú zamestnancami štátnych nemocníc.
A prečo nie? Na Slovensku sú už dnes kvalitné a efektívne súkromné kliniky, tak prečo by nemohli byť aspoň podobné aj štátne nemocnice? Treba však zaviesť aj nadštandardné poistenie a hlavne prestať kradnúť. Ale to sa týka aj doktorov, ktorí majú vlastné súkromné ambulancie a súčasne sú zamestnancami štátnych nemocníc.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
rozhodne áno Ak to ide v iných krajinách, prečo by to nemalo ísť aj u nás!? je to otázka prehľadne, eticky nastaveného systému a kompetentného manažmentu.
Ak to ide v iných krajinách, prečo by to nemalo ísť aj u nás!? je to otázka prehľadne, eticky nastaveného systému a kompetentného manažmentu.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne áno Kolega nedávno dával operovať syna do jednej z detských nemocníc. Popisoval mi hrôzostrašné zážitky od prvého kontaktu s nemocnicou, cez prístup personálu až po chaos pri operačnom pláne. Bolo by treba zmeniť niečo, čo sa mení ťažko, a to kultúru. Brať pacienta ako človeka, nie ako číslo. Nastaviť systém, na ktorý by sa človek mohol spoľahnúť a nemusel by hľadať neformálne cesty ako sa dostať ku kvalitnému lekárovi. S tým potom ide aj efektivita. Začína to od úsmevu pri prijme a končí pri dobre fungujúcom zdravotníctve. A nie je to (len) o peniazoch.
Kolega nedávno dával operovať syna do jednej z detských nemocníc. Popisoval mi hrôzostrašné zážitky od prvého kontaktu s nemocnicou, cez prístup personálu až po chaos pri operačnom pláne. Bolo by treba zmeniť niečo, čo sa mení ťažko, a to kultúru. Brať pacienta ako človeka, nie ako číslo. Nastaviť systém, na ktorý by sa človek mohol spoľahnúť a nemusel by hľadať neformálne cesty ako sa dostať ku kvalitnému lekárovi. S tým potom ide aj efektivita. Začína to od úsmevu pri prijme a končí pri dobre fungujúcom zdravotníctve. A nie je to (len) o peniazoch.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno Najprv však treba zvládnuť náročné výzvy ako optimalizácia siete, rozdelenie diagnóz na hradené a nehradené z verejného poistenia, odpolitizované a profesionálne riadenie, maximálna transparentnosť, či pravidelné vyhodnocovanie kvality nemocníc.
Najprv však treba zvládnuť náročné výzvy ako optimalizácia siete, rozdelenie diagnóz na hradené a nehradené z verejného poistenia, odpolitizované a profesionálne riadenie, maximálna transparentnosť, či pravidelné vyhodnocovanie kvality nemocníc.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr áno Jedného dňa musí mať, lebo aj tlak ľúdí, ktorí odvzádzajú vysoké odvody, požadujú a budú požadovať kvalitné nemocničné zariadenia. Počkáme si ešte pár rokov na túto zmenu.
Jedného dňa musí mať, lebo aj tlak ľúdí, ktorí odvzádzajú vysoké odvody, požadujú a budú požadovať kvalitné nemocničné zariadenia. Počkáme si ešte pár rokov na túto zmenu.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie Možné to je, ale politici sa tomu všemožne bránia a budú brániť. A sú v tom úspešní. Kvalitných a zároveň efektívnych nemocníc nemôže byť tak veľa, ako ich máme dnes a nemôžu byť prevádzkované štátom.
Možné to je, ale politici sa tomu všemožne bránia a budú brániť. A sú v tom úspešní. Kvalitných a zároveň efektívnych nemocníc nemôže byť tak veľa, ako ich máme dnes a nemôžu byť prevádzkované štátom.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
neviem/nevyjadrujem sa/iné Asi to nie je ľahké, keďže tento problém riešia v každej krajine a všade zápasia s neefektívnosťou. A to úroveň ich nemocníc neklesla tak hlboko ako u nás, napriek tomu potrebujú zlepšenie.
Asi to nie je ľahké, keďže tento problém riešia v každej krajine a všade zápasia s neefektívnosťou. A to úroveň ich nemocníc neklesla tak hlboko ako u nás, napriek tomu potrebujú zlepšenie.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno ale nie za tejto vlady, to su dve nezlucitelne veci
ale nie za tejto vlady, to su dve nezlucitelne veci
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Treba byť optimista, dobre voliť a snáď to príde.
Treba byť optimista, dobre voliť a snáď to príde.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno Jednou z podmienok je naplnenie zámerov obsiahnutých v projekte „ezdravia“, v ktorom základne ciele sú popísané: Poskytovatelia zdrav. Starostlivosti: rýchly prístup k zdravotným záznamom pacienta umožní zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, „správne údaje, na správnom mieste, v správnom čase, odstránenie duplicitných vyšetrení , zníženie administratívnej záťaže na zdravotníckych pracovníkov Pacient: ľahký a rýchly prístup k svojim zdravotným záznamom, odstránenie opakovaných vyšetrení u lekárov , zefektívnenie návštev pacienta u lekára, obmedzenie nepriaznivých účinkov liekov u vybranej, množiny liekov, lepší finančný prehľad vynaložený na liečbu pacienta LEN s malou podmienkou, nesmie to ísť tempom ako pri budovaní diaľníc, železníc atď. (vrátane vynaložených fin. prostriedkov)!
Jednou z podmienok je naplnenie zámerov obsiahnutých v projekte „ezdravia“, v ktorom základne ciele sú popísané: Poskytovatelia zdrav. Starostlivosti: rýchly prístup k zdravotným záznamom pacienta umožní zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, „správne údaje, na správnom mieste, v správnom čase, odstránenie duplicitných vyšetrení , zníženie administratívnej záťaže na zdravotníckych pracovníkov Pacient: ľahký a rýchly prístup k svojim zdravotným záznamom, odstránenie opakovaných vyšetrení u lekárov , zefektívnenie návštev pacienta u lekára, obmedzenie nepriaznivých účinkov liekov u vybranej, množiny liekov, lepší finančný prehľad vynaložený na liečbu pacienta LEN s malou podmienkou, nesmie to ísť tempom ako pri budovaní diaľníc, železníc atď. (vrátane vynaložených fin. prostriedkov)!
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
rozhodne áno Áno, môže. Rovnako ako môžeme mať kvalitné školstvo, efektívnu správu vecí verejných, či zmysluplné využívanie eurofondov. Teoreticky je toto všetko možné, prakticky však nič.
Áno, môže. Rovnako ako môžeme mať kvalitné školstvo, efektívnu správu vecí verejných, či zmysluplné využívanie eurofondov. Teoreticky je toto všetko možné, prakticky však nič.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno Nielenže môže, ale už aj má. Akurát to nie sú štátne nemocnice (česť výnimkám).
Nielenže môže, ale už aj má. Akurát to nie sú štátne nemocnice (česť výnimkám).
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Určite môže a aj má. Príkladom je napríklad bratislavský Ústav srdcovovaskulárnych chorôb. Nemocnica je špičkovo vybavená a pracujú tam veľmi profesionálne lekárske tímy.
Určite môže a aj má. Príkladom je napríklad bratislavský Ústav srdcovovaskulárnych chorôb. Nemocnica je špičkovo vybavená a pracujú tam veľmi profesionálne lekárske tímy.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno Áno môže mat, len sa musí zdravotníctvo zreformovat úplne od základov.
Áno môže mat, len sa musí zdravotníctvo zreformovat úplne od základov.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
rozhodne áno Je to vec manažmentu a vedenia ľudí. Pacient je zákazník, lekár je "poskytovateľ" služby, nemocnica - predajný a odbytový priestor. Pacient by mal dostať faktúru od lekára, koľko dané vyšetrenie stálo (aspoň informačne), následne by vznikol väčší tlak "zákazníkov" na kvalitu poskytovanej starostlivosti. Osobne som bol príjemne prekvapený v Ružomberku v nemocnici, slovenský nadpriemer :-)
Je to vec manažmentu a vedenia ľudí. Pacient je zákazník, lekár je "poskytovateľ" služby, nemocnica - predajný a odbytový priestor. Pacient by mal dostať faktúru od lekára, koľko dané vyšetrenie stálo (aspoň informačne), následne by vznikol väčší tlak "zákazníkov" na kvalitu poskytovanej starostlivosti. Osobne som bol príjemne prekvapený v Ružomberku v nemocnici, slovenský nadpriemer :-)
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HBE Bratislava
rozhodne áno len treba mat spravnych ludi na spravnom mieste.
len treba mat spravnych ludi na spravnom mieste.
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno Bohužiaľ, ale odpoveď je silne zviazaná so zvyškom krajiny - ak bude zvyšok slušný, kvalitný a súčasne efektívny, tak aj zdravotníctvo bude také. Nanešťastie to nie je závislé na odborníkoch, ale na politike.
Bohužiaľ, ale odpoveď je silne zviazaná so zvyškom krajiny - ak bude zvyšok slušný, kvalitný a súčasne efektívny, tak aj zdravotníctvo bude také. Nanešťastie to nie je závislé na odborníkoch, ale na politike.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno Dokonca to pravdepodobne nie je ani problém finančných prostriedkov. Zlyhávame pri ich alokácii a využívaní. Ak však nevieme pohnúť ani s takým problémom ako je objednávanie sa u lekárov a nechávame dôchodcov čakať hodiny v čakárňach, potom je naivné očakávať teraz viac.
Dokonca to pravdepodobne nie je ani problém finančných prostriedkov. Zlyhávame pri ich alokácii a využívaní. Ak však nevieme pohnúť ani s takým problémom ako je objednávanie sa u lekárov a nechávame dôchodcov čakať hodiny v čakárňach, potom je naivné očakávať teraz viac.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno Je potrebné prestaviť všetky toky peňazí v zdravotníctve, zmeniť systém zdravotného poistenia, umožniť základné poistenie pre všetkých a pripoistenie, a najmä štát musí prestať žonglovať s platbami za poistencov štátu. Plus - od politiky nezávislá kontrola financovania zdravotníctva.
Je potrebné prestaviť všetky toky peňazí v zdravotníctve, zmeniť systém zdravotného poistenia, umožniť základné poistenie pre všetkých a pripoistenie, a najmä štát musí prestať žonglovať s platbami za poistencov štátu. Plus - od politiky nezávislá kontrola financovania zdravotníctva.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne áno Je veľa príkladov fungujúcich kvalitných nemocníc avšak v privátnych rukách
Je veľa príkladov fungujúcich kvalitných nemocníc avšak v privátnych rukách
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
skôr áno Na Slovensku všeobecne nejestvuje žiaden objektívny dôvod, aby sme tu nemohli mať niečo kvalitné a efektívne zároveň. Možno nie absolútne najkvalitnejšie, lebo nemáme dostatok zdrojov. Ale určite dostatočne kvalitné a zároveň efektívne. Dôvodom dnešného stavu sú, podľa môjho názoru, skôr subjektívne dôvody, lebo máme aj v zdravotníctve príklady hodné nasledovania.
Na Slovensku všeobecne nejestvuje žiaden objektívny dôvod, aby sme tu nemohli mať niečo kvalitné a efektívne zároveň. Možno nie absolútne najkvalitnejšie, lebo nemáme dostatok zdrojov. Ale určite dostatočne kvalitné a zároveň efektívne. Dôvodom dnešného stavu sú, podľa môjho názoru, skôr subjektívne dôvody, lebo máme aj v zdravotníctve príklady hodné nasledovania.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Otázka či je možné mať kvalitné nemocnice je zásadne odlišná od otázky či súčasné nastavenie financovania zdravotníctva tento stav umožnuje. Kvalitné nemocnice rozhodne mať môžeme. Je to však vysoko nepravdepodobné pri súčasnom spôsobe nastavenia a financovania zdravotnej starostlivosti.
Otázka či je možné mať kvalitné nemocnice je zásadne odlišná od otázky či súčasné nastavenie financovania zdravotníctva tento stav umožnuje. Kvalitné nemocnice rozhodne mať môžeme. Je to však vysoko nepravdepodobné pri súčasnom spôsobe nastavenia a financovania zdravotnej starostlivosti.
Krištofovič Peter Krištofovič
majoritný akcionár a predseda predstavenstva
Salve Group, a.s.
rozhodne áno Akakolvek činnost cloveka moze byt lepsia, ak je lepsi clovek sam a system v ktorim posobi. Tomas Bata hovorieval, ze pomery nie su vinne nikdy a nicim, vzdy su vinni konkretni ludia. Slovensko nie je vynimka - ked naozaj ludia budu chciet aby sme mali lepsie nemocnice, tak ich mat budeme.
Akakolvek činnost cloveka moze byt lepsia, ak je lepsi clovek sam a system v ktorim posobi. Tomas Bata hovorieval, ze pomery nie su vinne nikdy a nicim, vzdy su vinni konkretni ludia. Slovensko nie je vynimka - ked naozaj ludia budu chciet aby sme mali lepsie nemocnice, tak ich mat budeme.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne áno
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno Bude si to však vyžadovať jasnú víziu, čas a peniaze. Vízia by mala jasne pomenovať, čo od nemocníc v budúcnosti očakávame a aká je ich rola v rámci integrovanej starostlivosti - v spolupráci s ambulantnou sférou a následnou starostlivosťou. To si bude vyžadovať čas - aby prebehla kulturálna zmena v riadení a poskytovaní zdravotnej starostlivosti. A čo sa týka peňazí, len pre porovnanie - aby sme sa z hľadiska kapitálového vybavenia dostali na úroveň aspoň českých nemocníc, mali by sme do nemocníc v ďalších rokoch investovať 2,7 mld. EUR.
Bude si to však vyžadovať jasnú víziu, čas a peniaze. Vízia by mala jasne pomenovať, čo od nemocníc v budúcnosti očakávame a aká je ich rola v rámci integrovanej starostlivosti - v spolupráci s ambulantnou sférou a následnou starostlivosťou. To si bude vyžadovať čas - aby prebehla kulturálna zmena v riadení a poskytovaní zdravotnej starostlivosti. A čo sa týka peňazí, len pre porovnanie - aby sme sa z hľadiska kapitálového vybavenia dostali na úroveň aspoň českých nemocníc, mali by sme do nemocníc v ďalších rokoch investovať 2,7 mld. EUR.
Brudňák Peter Brudňák
CEO
NN poisťovňa a dôchodkové spoločnosti
rozhodne áno Myslim si ,ze Slovensko mat kvalitne a efektivne nemocnice moze. Chce to vyvinut vacsi tlak od obcanov-pacientov, zadefinovanie standardov na ktorych by sa mali zhodnut hlavne lekari a rozne zdruzenia, ktore v zdravotnictve posobia a potom su to politici, ktori by sa mali konecne pozriet na tuto oblast z pohladu pacienta a nie z pohladu vlastnych politickych a financnych ambicii.
Myslim si ,ze Slovensko mat kvalitne a efektivne nemocnice moze. Chce to vyvinut vacsi tlak od obcanov-pacientov, zadefinovanie standardov na ktorych by sa mali zhodnut hlavne lekari a rozne zdruzenia, ktore v zdravotnictve posobia a potom su to politici, ktori by sa mali konecne pozriet na tuto oblast z pohladu pacienta a nie z pohladu vlastnych politickych a financnych ambicii.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr áno Aj ked sa to dnes javi ako sci-fi....
Aj ked sa to dnes javi ako sci-fi....
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Ja osobne som optimista. Verejne financované zdravotníctvo nebude asi nikdy tak efektívne ako privátne zariadenia, ale priestor na zlepšenie je skutočne veľký.
Ja osobne som optimista. Verejne financované zdravotníctvo nebude asi nikdy tak efektívne ako privátne zariadenia, ale priestor na zlepšenie je skutočne veľký.
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
skôr nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem/nevyjadrujem sa/iné Mohlo by mat. No muselo by sa vysporiadat s chobotnicami . Na to nestaci jeden Catani, na to treba celospolocensku objednavku a tlak. Dokonca si myslim , ze by mohlo mat kvalitne a efektivne skolstvo , sudnictvo , prokuraturu....Bojim sa, ze za mojho zivota takyto stav nenastane. Ale nazory a postoje mojich mladych, vzdelanych kolegyn a kolegov ma naplnaju nadejou , ze raz snad ...
Mohlo by mat. No muselo by sa vysporiadat s chobotnicami . Na to nestaci jeden Catani, na to treba celospolocensku objednavku a tlak. Dokonca si myslim , ze by mohlo mat kvalitne a efektivne skolstvo , sudnictvo , prokuraturu....Bojim sa, ze za mojho zivota takyto stav nenastane. Ale nazory a postoje mojich mladych, vzdelanych kolegyn a kolegov ma naplnaju nadejou , ze raz snad ...
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne áno Nejenom že může mít ale hlavně musí mít!! Stačí udělat jasné, srozumitelné zákony, zamezit rozkrádání a znehodnocování majetku, přestat uplácet, korumpovat, zavést multikriteriální výběrová řízení, e-aukce, centrální nákupy. Zamezit politikaření a kontrolovat a kontrolovat a vyvozovat nekompromisně závěry a potrestání těch kdo cizopasí na sektoru!
Nejenom že může mít ale hlavně musí mít!! Stačí udělat jasné, srozumitelné zákony, zamezit rozkrádání a znehodnocování majetku, přestat uplácet, korumpovat, zavést multikriteriální výběrová řízení, e-aukce, centrální nákupy. Zamezit politikaření a kontrolovat a kontrolovat a vyvozovat nekompromisně závěry a potrestání těch kdo cizopasí na sektoru!
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne áno
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Verím, že sa toho ešte dožijem.
Verím, že sa toho ešte dožijem.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
rozhodne áno Všetko sa dá zmeniť k lrpšiemu. Chce to dobrú voľu a veĺkú odvahu. Treba však úplne nanovo nastaviť systém, dať poskytovatelľom zdravotníckych služieb viac slobody a odseknúť chápadlá zdravotníckej mafie. A ešte maličkosť- konečne pristúpiť k zmene paradigmy, že zdravotníctvo je "zadarmo".
Všetko sa dá zmeniť k lrpšiemu. Chce to dobrú voľu a veĺkú odvahu. Treba však úplne nanovo nastaviť systém, dať poskytovatelľom zdravotníckych služieb viac slobody a odseknúť chápadlá zdravotníckej mafie. A ešte maličkosť- konečne pristúpiť k zmene paradigmy, že zdravotníctvo je "zadarmo".
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
rozhodne áno A prečo nie? Kvalita a efektívnosť sa predsa nevylučujú, aj keď vyššia kvalita znamená viac peňazí. Nemocnice musia predovšetkým riadiť skúsení a nezávislí manažéri. Aktuálne prispievame zo štátneho rozpočtu na zdravotníctvo (v prepočte na hlavu obyvateľa) cca 2x menej ako väčšina členských štátov EU a pritom každý z nás v priemere vynaloží cca 18% svojho mesačného rozpočtu na výdavky spojené so zdrav. starostlivosťou (porovnateľné so zvyškom EU).
A prečo nie? Kvalita a efektívnosť sa predsa nevylučujú, aj keď vyššia kvalita znamená viac peňazí. Nemocnice musia predovšetkým riadiť skúsení a nezávislí manažéri. Aktuálne prispievame zo štátneho rozpočtu na zdravotníctvo (v prepočte na hlavu obyvateľa) cca 2x menej ako väčšina členských štátov EU a pritom každý z nás v priemere vynaloží cca 18% svojho mesačného rozpočtu na výdavky spojené so zdrav. starostlivosťou (porovnateľné so zvyškom EU).
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
rozhodne áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
rozhodne nie To by sa najskor muselo zmenit myslenie vsetkych zucastnenych v systeme vratane nas pacientov, ze zdravotnictvo je bezodna studna z ktorej moze kazdy len brat.
To by sa najskor muselo zmenit myslenie vsetkych zucastnenych v systeme vratane nas pacientov, ze zdravotnictvo je bezodna studna z ktorej moze kazdy len brat.
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Rovnako ako aj iné krajiny EU.
Rovnako ako aj iné krajiny EU.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Ano moze ! Rovnako ako moze mat kvalitne a efektivne cele zdravotnictvo. Stale ma na to este vsetky predpoklady - treba len spravit poriadok v systeme, ako koniec-koncov v celej republike !
Ano moze ! Rovnako ako moze mat kvalitne a efektivne cele zdravotnictvo. Stale ma na to este vsetky predpoklady - treba len spravit poriadok v systeme, ako koniec-koncov v celej republike !
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Všetko, čo vedia iní, môžeme vedieť aj my. Ide predovšetkým o to, aby sa urobil poriadok, aby sa vyvážili možnosti s potrebami. Máme vynikajúcich lekárov, ak sa doriešia systémové otázky, mali by sme byť spokojní, Chvíľu to ale trvať bude, pretože urobiť v nemocniciach poriadok, si vyžiada poriadnu námahu.
Všetko, čo vedia iní, môžeme vedieť aj my. Ide predovšetkým o to, aby sa urobil poriadok, aby sa vyvážili možnosti s potrebami. Máme vynikajúcich lekárov, ak sa doriešia systémové otázky, mali by sme byť spokojní, Chvíľu to ale trvať bude, pretože urobiť v nemocniciach poriadok, si vyžiada poriadnu námahu.
Hegedűš Tomáš Hegedűš
výkonný riaditeľ
CBRE Slovensko
rozhodne áno Ukazuje sa, že zásadným problémom nemocníc sú samotné nehnuteľnosti, do ktorých sa roky neinvestovalo. Rovnako, ako sa vyvíja architektúra nehnuteľností napríklad v oblasti nákupných centier, administratívnych budov alebo aj nových bytových komplexov, podobne by sa mala vyvíjať aj architektúra či dizajn nemocníc. Nie je možné dosahovať pozitívne ekonomické výsledky v starých, schátraných nemocničných budovách, musíme ich nahradiť novými a modernými nehnuteľnosťami. Dnes sme svedkami toho, že práve moderné zdravotnícke zariadenia, ktoré sú väčšinou v rukách súkromných prevádzkovateľov, dokážu úspešne podnikať a ich ekonomické ukazovatele sú v plusových hodnotách.
Ukazuje sa, že zásadným problémom nemocníc sú samotné nehnuteľnosti, do ktorých sa roky neinvestovalo. Rovnako, ako sa vyvíja architektúra nehnuteľností napríklad v oblasti nákupných centier, administratívnych budov alebo aj nových bytových komplexov, podobne by sa mala vyvíjať aj architektúra či dizajn nemocníc. Nie je možné dosahovať pozitívne ekonomické výsledky v starých, schátraných nemocničných budovách, musíme ich nahradiť novými a modernými nehnuteľnosťami. Dnes sme svedkami toho, že práve moderné zdravotnícke zariadenia, ktoré sú väčšinou v rukách súkromných prevádzkovateľov, dokážu úspešne podnikať a ich ekonomické ukazovatele sú v plusových hodnotách.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Určite áno, treba však, aby tam bol poctivý manažment a istota, že zlodejina a šafárenie bude potrestané. Som zhrozený, že hlavný premiérov poradca tvrdí, že miera korupcie na Slovensku je cca 25% a to isté aj v zdravotníctve a žiadny skutočný boj proti tomuto nešváru nie je vidno. A pritom s lekármi, sestričkami a zdravotníkmi v poli mám iba pozitívnu skúsenosť.
Určite áno, treba však, aby tam bol poctivý manažment a istota, že zlodejina a šafárenie bude potrestané. Som zhrozený, že hlavný premiérov poradca tvrdí, že miera korupcie na Slovensku je cca 25% a to isté aj v zdravotníctve a žiadny skutočný boj proti tomuto nešváru nie je vidno. A pritom s lekármi, sestričkami a zdravotníkmi v poli mám iba pozitívnu skúsenosť.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne áno Aj ich má. Príkladom je napríklad Nemocnica Košice-Šaca, ktorá kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti dosahuje európsky nadštandard. 8 univerzitných kliník je unikátom slovenských podmienok. Za hospodársky výsledok (15 rokov nepretržite dosahuje pozitívny hospodársky výsledok) dosiahla 4x ocenenie Slovak Gold exklusive. V prieskumoch spokojnosti pacientov a zdravotných poisťovní je vždy na poprednom mieste.
Aj ich má. Príkladom je napríklad Nemocnica Košice-Šaca, ktorá kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti dosahuje európsky nadštandard. 8 univerzitných kliník je unikátom slovenských podmienok. Za hospodársky výsledok (15 rokov nepretržite dosahuje pozitívny hospodársky výsledok) dosiahla 4x ocenenie Slovak Gold exklusive. V prieskumoch spokojnosti pacientov a zdravotných poisťovní je vždy na poprednom mieste.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr áno Je to možné, ale vzhľadom na intelektuálnu úroveň riadenia štátu našimi politikmi a vysokou korupciou to je nesmierne náročná úloha. No šanca tu je...
Je to možné, ale vzhľadom na intelektuálnu úroveň riadenia štátu našimi politikmi a vysokou korupciou to je nesmierne náročná úloha. No šanca tu je...

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní