Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Považujete projekt Hodnota za peniaze aj po roku fungovania za užitočný pre vytváranie rozumných politík štátu?

  1. rozhodne áno 45 %
  2. skôr áno 33 %
  3. skôr nie 4 %
  4. rozhodne nie 7 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 11 %


Uzávierka hlasovania: 28.08.2017. Počet respondentov: 91.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne áno
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno Napriek tomu, že premiér nazve odborných analytikov úradníkmi myslím si, že je tento projekt užitočný pre vytváranie rozumných politík štátu. Nastaví aspoň zrkadlo niektorým politickým rozhodnutiam.
Napriek tomu, že premiér nazve odborných analytikov úradníkmi myslím si, že je tento projekt užitočný pre vytváranie rozumných politík štátu. Nastaví aspoň zrkadlo niektorým politickým rozhodnutiam.
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
rozhodne áno Je užitočný už len tým, že vnáša do obvyklých úvah o verejných rozpočtoch, prefinancovávaní, rôznych výzvach, čerpaniach a podobne často chýbajúci (pre niektorých až rušivý!) uhol pohľadu o potrebe, zmysle, hodnote, cene.
Je užitočný už len tým, že vnáša do obvyklých úvah o verejných rozpočtoch, prefinancovávaní, rôznych výzvach, čerpaniach a podobne často chýbajúci (pre niektorých až rušivý!) uhol pohľadu o potrebe, zmysle, hodnote, cene.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
rozhodne áno Projekt má už len svojou existenciou význam a je užitočný. Zaviedol normy efektívnosti vynakladania financií štátu.
Projekt má už len svojou existenciou význam a je užitočný. Zaviedol normy efektívnosti vynakladania financií štátu.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno Skor ano, ale to by politici museli vediet vystupy projektu citat a chciet rozumne politiky definovat a realizovat, co by znamenalo podpilit si pod sebou konar a toho sa od politikov nedockame.
Skor ano, ale to by politici museli vediet vystupy projektu citat a chciet rozumne politiky definovat a realizovat, co by znamenalo podpilit si pod sebou konar a toho sa od politikov nedockame.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
rozhodne nie Je to krásna myšlienka, rok sa o nej hovorí, ale minula sa účinkom.
Je to krásna myšlienka, rok sa o nej hovorí, ale minula sa účinkom.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne nie Mojžíš sa vrátil z hory s hlineným desatorom, ktoré však tu dole nikto nečíta.
Mojžíš sa vrátil z hory s hlineným desatorom, ktoré však tu dole nikto nečíta.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Má to pri tejto vláde primeraný efekt?
Má to pri tejto vláde primeraný efekt?
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno Rozumná politika štátu? To je zas čo? Neexistuje politika štátu, existuje len politika momentálnych vládcov, na presadenie ktorej je štát len nástrojom. Ak by politici sledovali verejný záujem, postupovali s odbornou starostlivosťou dobrého hospodára, prístupy Hodnota za peniaze by bol dobrým nástrojom pre posúdenie výhodnosti projektov.
Rozumná politika štátu? To je zas čo? Neexistuje politika štátu, existuje len politika momentálnych vládcov, na presadenie ktorej je štát len nástrojom. Ak by politici sledovali verejný záujem, postupovali s odbornou starostlivosťou dobrého hospodára, prístupy Hodnota za peniaze by bol dobrým nástrojom pre posúdenie výhodnosti projektov.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Keď zoberieme ako paralelu komerčnú spoločnosť, ktorá robí pre súkromný sektor na konkurenčnom trhu: Ak takáto firma nemá kvalitný tím, funkčné rozpočtovanie, posudzovanie ekonomickej návratnosti investícií, systém finančného kontrolingu, procesy na neustálu optimalizáciu procesov a znižovanie nákladov, procesy na neustále zlepšovanie kvality služieb zákazníkom..., takáto firma skrachuje...
Keď zoberieme ako paralelu komerčnú spoločnosť, ktorá robí pre súkromný sektor na konkurenčnom trhu: Ak takáto firma nemá kvalitný tím, funkčné rozpočtovanie, posudzovanie ekonomickej návratnosti investícií, systém finančného kontrolingu, procesy na neustálu optimalizáciu procesov a znižovanie nákladov, procesy na neustále zlepšovanie kvality služieb zákazníkom..., takáto firma skrachuje...
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno Určite ho považujem za užitočný ale v niektorých stanoviskách cítim pochybnosť z hodnotenia, ktoré rešpektuje iba ekonomické a finančné kritéria. Nie všetko čo je lacné je dobré a efektívne. Hodnota za peniaze znamená aj pridanú hodnota, ktorá nesúvisí priamo s financovaním daného projektu. Chcem tým poukázať na stanovisko o výstavbe rýchlostne cesty R2 juhom Slovenska, kde hodnotou je aj bezpečnosť premávky, investície, ktoré vzniknú pri zabezpečení dopravného napojenia a nezabudnime aj na ekológiu... to asi vyčíslené nebolo resp. som o tom nepočul...
Určite ho považujem za užitočný ale v niektorých stanoviskách cítim pochybnosť z hodnotenia, ktoré rešpektuje iba ekonomické a finančné kritéria. Nie všetko čo je lacné je dobré a efektívne. Hodnota za peniaze znamená aj pridanú hodnota, ktorá nesúvisí priamo s financovaním daného projektu. Chcem tým poukázať na stanovisko o výstavbe rýchlostne cesty R2 juhom Slovenska, kde hodnotou je aj bezpečnosť premávky, investície, ktoré vzniknú pri zabezpečení dopravného napojenia a nezabudnime aj na ekológiu... to asi vyčíslené nebolo resp. som o tom nepočul...
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
rozhodne áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Ide o ďalší názor priamo z prostredia štátu, ktorý je nielen zaujímavý ( nakoľko sa často líši od proklamovanej oficiálnej argumentácie), ale aj vítaný. Následná vyvolaná diskusia vnáša do existujúca a budúcich procesov ako viac transparentnosti tak rozumu.
Ide o ďalší názor priamo z prostredia štátu, ktorý je nielen zaujímavý ( nakoľko sa často líši od proklamovanej oficiálnej argumentácie), ale aj vítaný. Následná vyvolaná diskusia vnáša do existujúca a budúcich procesov ako viac transparentnosti tak rozumu.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
skôr áno Považujem za odvážne, že si vláda vytvorila opozíciu na vlastnom ministerstve. Politika a plnenie programových priorít jednotlivých vládnych strán a žiaľ aj záujmových skupín je však často ďaleko od čistej finančnej racionality, ktorú tento projekt prináša.
Považujem za odvážne, že si vláda vytvorila opozíciu na vlastnom ministerstve. Politika a plnenie programových priorít jednotlivých vládnych strán a žiaľ aj záujmových skupín je však často ďaleko od čistej finančnej racionality, ktorú tento projekt prináša.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno
Fussek Ľuboš Fussek
konateľ
Baumit, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne áno Ano, považuejm projekt za užitočný pre Slovensko a bude prínosom , ak sa bude uplatňovať dôsledne . Je potrebné dopracovať objektívny mechanizmus pri takých rozhodnutiach , kde je potrebné okrem čiste ekonomických faktrov posúdiť aj iné faktory ( napr. politické, sociálne , ekologické a bezpečtnostné).
Ano, považuejm projekt za užitočný pre Slovensko a bude prínosom , ak sa bude uplatňovať dôsledne . Je potrebné dopracovať objektívny mechanizmus pri takých rozhodnutiach , kde je potrebné okrem čiste ekonomických faktrov posúdiť aj iné faktory ( napr. politické, sociálne , ekologické a bezpečtnostné).
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr nie
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
skôr áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
rozhodne áno
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno Ak projekt nebude zahŕňať napríklad aj iné oblasti, v ktorých sa míňajú alebo rozdeľujú vysoké čiastky (napr. nákup transportérov na ministerstve obrany, eurofondy na vedu a výskum a podobne), je to len marketing.
Ak projekt nebude zahŕňať napríklad aj iné oblasti, v ktorých sa míňajú alebo rozdeľujú vysoké čiastky (napr. nákup transportérov na ministerstve obrany, eurofondy na vedu a výskum a podobne), je to len marketing.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Hodnota za peniaze je rozumný projekt, je dobré, že štát začína robiť to, čo dennodenne robia súkromné firmy. Žiaľ niektorí politici si zjavne myslia, že občania nepotrebujú najlepšie, ale mediálne najľúbivejšie riešenia.
Hodnota za peniaze je rozumný projekt, je dobré, že štát začína robiť to, čo dennodenne robia súkromné firmy. Žiaľ niektorí politici si zjavne myslia, že občania nepotrebujú najlepšie, ale mediálne najľúbivejšie riešenia.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Hlavný prínos projektu vidím vo zverejňovaní alternatív. Očakávam, že užitočnosť tohto projektu sa prejaví v dlhodobom meradle, keď politici nebudú môcť jeho výsledky ignorovať tak, ako sa o to snažia v súčasnosti.
Hlavný prínos projektu vidím vo zverejňovaní alternatív. Očakávam, že užitočnosť tohto projektu sa prejaví v dlhodobom meradle, keď politici nebudú môcť jeho výsledky ignorovať tak, ako sa o to snažia v súčasnosti.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno Čím viac dát a nezávislých analýz budú mať politici k dispozícii pri ich rozhodovaní a tvorbe verejných politík, tým lepšie pre krajinu. Bez čísel a hľadania najlepších alternatív nemôže byť úspešná ani firma ani štát.
Čím viac dát a nezávislých analýz budú mať politici k dispozícii pri ich rozhodovaní a tvorbe verejných politík, tým lepšie pre krajinu. Bez čísel a hľadania najlepších alternatív nemôže byť úspešná ani firma ani štát.
Dobron Martin Dobron
Regional Sales Coordinator
BASF
skôr áno
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno Pre optimalne rozhodovanie je vzdy potrebny analyticky rozbor. Ale v casti v odbornej verejnosti rezonuje nazor ci tento analyticky vypocet nieje zamerne zatazeny nejakym parametrom, ktory bude favorizovat dopredu vybrane riesenie. Taketo fabulacie sa objavili v pripade rozhodovania o stavbe R1. Vtedy sa zmenili ucelne parametre zadavane do vypoctu. A nik za to neniesol ziadnu zodpovednost. Takisto je to v pripade stavby ciest na vychodnom a zapadnom Slovensku. Na vychode sa nic neoplati staci zmenit klasifikaciu cesty I/79 z druhej na prvu triedu a uz je to vyriesene. Ze je pretazene dopravne spojenie Balticke more - Cierne more. Nikomu to nevadi. Tento stat nema na stavbu takejto cesty, ani obchvatu PO ani cesty juznou trasou do Kosic, ale za to ma na obchvaty Bratislavy atd ma. Jednoducho ta metodika musi byt hodnoverna a politici zobrani na zodpovednost hmotnu aj trestnopravnu. Ak vyberu horsie riesenie. Vtedy to bude mat zmysel a praca ludi na projekte hodnoty za peniaze bude uzitocna.
Pre optimalne rozhodovanie je vzdy potrebny analyticky rozbor. Ale v casti v odbornej verejnosti rezonuje nazor ci tento analyticky vypocet nieje zamerne zatazeny nejakym parametrom, ktory bude favorizovat dopredu vybrane riesenie. Taketo fabulacie sa objavili v pripade rozhodovania o stavbe R1. Vtedy sa zmenili ucelne parametre zadavane do vypoctu. A nik za to neniesol ziadnu zodpovednost. Takisto je to v pripade stavby ciest na vychodnom a zapadnom Slovensku. Na vychode sa nic neoplati staci zmenit klasifikaciu cesty I/79 z druhej na prvu triedu a uz je to vyriesene. Ze je pretazene dopravne spojenie Balticke more - Cierne more. Nikomu to nevadi. Tento stat nema na stavbu takejto cesty, ani obchvatu PO ani cesty juznou trasou do Kosic, ale za to ma na obchvaty Bratislavy atd ma. Jednoducho ta metodika musi byt hodnoverna a politici zobrani na zodpovednost hmotnu aj trestnopravnu. Ak vyberu horsie riesenie. Vtedy to bude mat zmysel a praca ludi na projekte hodnoty za peniaze bude uzitocna.
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Nie všetko sa dá kvantifikovať, oceniť a porovnať. Je niekedy potrebné prijať aj rýchle a účinné politické rozhodnutie. Je však záujmom transparetnej spoločnosti, aby to čo vieme ekonomicky posúdiť a porovnať mali by sme to robiť. Preto je dobré, aby tieto porovnania a analýzy boli štandardom. Samozrejme v rozumnej miere, aby sme analyzovaním nepremárnili priležitosť.
Nie všetko sa dá kvantifikovať, oceniť a porovnať. Je niekedy potrebné prijať aj rýchle a účinné politické rozhodnutie. Je však záujmom transparetnej spoločnosti, aby to čo vieme ekonomicky posúdiť a porovnať mali by sme to robiť. Preto je dobré, aby tieto porovnania a analýzy boli štandardom. Samozrejme v rozumnej miere, aby sme analyzovaním nepremárnili priležitosť.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
rozhodne áno Určite áno. Otázkou je do akej miery budú závery jednotlivých analýz záväzné pre politikov.
Určite áno. Otázkou je do akej miery budú závery jednotlivých analýz záväzné pre politikov.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne nie kreovať inštitúcie môžeme donekonečna, pokiaľ neplatia elementárne funkcie a pravidlá u inštitúcii a zložiek, ktoré majú tieto činnosti zo zákona dodržiavať, je to len ďaľší úrad, napojený na štátny rozpočet, ktorý míňa peniaze daňových poplatníkov
kreovať inštitúcie môžeme donekonečna, pokiaľ neplatia elementárne funkcie a pravidlá u inštitúcii a zložiek, ktoré majú tieto činnosti zo zákona dodržiavať, je to len ďaľší úrad, napojený na štátny rozpočet, ktorý míňa peniaze daňových poplatníkov
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Je to pravdepodobne najvýznamnejšia zmysluplná iniciatíva zo strany štátu.
Je to pravdepodobne najvýznamnejšia zmysluplná iniciatíva zo strany štátu.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
rozhodne áno Iný pohľad na veci a rozprúdenie diskusie, pomáha nájsť správne riešenia.
Iný pohľad na veci a rozprúdenie diskusie, pomáha nájsť správne riešenia.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno Ano je to velmi dobra iniciativa, no zial sa v praxi neujala. Pokial nebude existovat politicky konzensus, ze sa na zaklade vysledkov tohto projektu budu prijimat aj politicke rozhodnutia, tak nema velky zmysel.
Ano je to velmi dobra iniciativa, no zial sa v praxi neujala. Pokial nebude existovat politicky konzensus, ze sa na zaklade vysledkov tohto projektu budu prijimat aj politicke rozhodnutia, tak nema velky zmysel.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno Bližšie ich analýzy nesledujem, ale zachytil som veľmi podráždenú premiérovu reakciu, tak to asi robia dobre :)
Bližšie ich analýzy nesledujem, ale zachytil som veľmi podráždenú premiérovu reakciu, tak to asi robia dobre :)
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
skôr nie
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne áno Viac takých projektov, z ktorých sa dozviemne, že kráľ je nahý. Už len samotný fakt, že s analýzami prichádza štátna analytická jednostka zdvíha kredit výstupov. Ich verejné publikovanie súčasne znižuje možnosti manipulácie. Politici sa už nevedia schovať za pofiderné analýzy. Nerešpektovaním výstupov projektu sa vystavujú verejnej kritike. BRAVO!
Viac takých projektov, z ktorých sa dozviemne, že kráľ je nahý. Už len samotný fakt, že s analýzami prichádza štátna analytická jednostka zdvíha kredit výstupov. Ich verejné publikovanie súčasne znižuje možnosti manipulácie. Politici sa už nevedia schovať za pofiderné analýzy. Nerešpektovaním výstupov projektu sa vystavujú verejnej kritike. BRAVO!
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
rozhodne áno Slovensko vykazuje veľmi nízku efektívnosť verejnej správy a verejných projektov v porovnaní s krajinami OECD a potrebujeme analytické tímy inkorporované aj do verejných inštitúcií, ktoré poskytujú evaluáciu vládnych zámerov. Mala by tak dávať impulzy do verejnej odbornej diskusie, ktorá nám tak chýba.
Slovensko vykazuje veľmi nízku efektívnosť verejnej správy a verejných projektov v porovnaní s krajinami OECD a potrebujeme analytické tímy inkorporované aj do verejných inštitúcií, ktoré poskytujú evaluáciu vládnych zámerov. Mala by tak dávať impulzy do verejnej odbornej diskusie, ktorá nám tak chýba.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Ale rád by som si aj prečítal hodnotiacu správu, koľko tento projekt stojí a čo priniesol. Hodnota za peniaze by sa mala uplatňovať bez výnimky.
Ale rád by som si aj prečítal hodnotiacu správu, koľko tento projekt stojí a čo priniesol. Hodnota za peniaze by sa mala uplatňovať bez výnimky.
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno Ak sa bude tento program brať seriózne, tak áno. Každý podnikateľ a rozumný a rozvážny hospodár si pred akoukoľvek investíciou zváži jej užitočnosť, návratnosť, udržateľnosť atď. a podľa hospodárskych kritérií sa rozhodne či a ako bude investovať. Prečo by to nemal robiť štát, ktorý hospodári s peniazmi svojich občanov?
Ak sa bude tento program brať seriózne, tak áno. Každý podnikateľ a rozumný a rozvážny hospodár si pred akoukoľvek investíciou zváži jej užitočnosť, návratnosť, udržateľnosť atď. a podľa hospodárskych kritérií sa rozhodne či a ako bude investovať. Prečo by to nemal robiť štát, ktorý hospodári s peniazmi svojich občanov?
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
rozhodne áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno V kazdom pripade je to projekt rozumny, ale zatial prilis malo respektovany. Az ma clovek obavy ci to nie je len zastieraci marketingovy manever politikov...
V kazdom pripade je to projekt rozumny, ale zatial prilis malo respektovany. Az ma clovek obavy ci to nie je len zastieraci marketingovy manever politikov...
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
rozhodne áno Tento projekt je nielen uzitocny, ale nevyhnutny pre zmysluplne fungovanie statu a alokovanie zdrojov ako celku. Preto som rad, ze po rokoch "politics followed by policy" ma Slovensko aspon ambiciu robit "politics based on policy".
Tento projekt je nielen uzitocny, ale nevyhnutny pre zmysluplne fungovanie statu a alokovanie zdrojov ako celku. Preto som rad, ze po rokoch "politics followed by policy" ma Slovensko aspon ambiciu robit "politics based on policy".
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno Je však potrebné naďalej zlepšovať metodologický rámec hodnotení. V zdravotníctve zatiaľ chýba ucelená a konzistentná metodológia hodnotenia, ktorá nedovoľuje prijímať komplexné rozhodnutia. Najprepracovanejšie je hodnotenie liekov cez Cost Utility Analysis (CUA), avšak pre hodnotenie napr. nemocníc, ambulantnej sféry, laboratórnej diagnostiky, zobrazovacích metód, či záchraniek metodologický rámec ešte pripravený nie je. Hlavná pozornosť v týchto oblastiach by sa mala predovšetkým venovať tomu, čo je považované za hodnotu (efekt, užitočnosť, ochota platiť) a ako ju budeme merať (CEA, CUA, alebo CBA).
Je však potrebné naďalej zlepšovať metodologický rámec hodnotení. V zdravotníctve zatiaľ chýba ucelená a konzistentná metodológia hodnotenia, ktorá nedovoľuje prijímať komplexné rozhodnutia. Najprepracovanejšie je hodnotenie liekov cez Cost Utility Analysis (CUA), avšak pre hodnotenie napr. nemocníc, ambulantnej sféry, laboratórnej diagnostiky, zobrazovacích metód, či záchraniek metodologický rámec ešte pripravený nie je. Hlavná pozornosť v týchto oblastiach by sa mala predovšetkým venovať tomu, čo je považované za hodnotu (efekt, užitočnosť, ochota platiť) a ako ju budeme merať (CEA, CUA, alebo CBA).
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr áno Projekt je užitočný a prospešný. Politici, ktorí nepočúvajú rady sú neužitoční a priam škodliví.
Projekt je užitočný a prospešný. Politici, ktorí nepočúvajú rady sú neužitoční a priam škodliví.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno Tento projekt je pomocným ekonomickým nástrojom v procese rozhodovania o predmete (stavbe). Ak je správne nastavená účelová funkcia, určite umožní rozhodovanie blízke optimu. Bohužiaľ (na Slovensku) má hodnotu len názoru úradníka.
Tento projekt je pomocným ekonomickým nástrojom v procese rozhodovania o predmete (stavbe). Ak je správne nastavená účelová funkcia, určite umožní rozhodovanie blízke optimu. Bohužiaľ (na Slovensku) má hodnotu len názoru úradníka.
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
rozhodne nie
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno Nepoznám ho úplne do detailov, ale vychádzajúc z medializovaných informácií sa často presadí politické nad ekonomickým riešením. Verím však, ze v budúcnosti sa to môže obrátiť.
Nepoznám ho úplne do detailov, ale vychádzajúc z medializovaných informácií sa často presadí politické nad ekonomickým riešením. Verím však, ze v budúcnosti sa to môže obrátiť.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
skôr áno Realita je taká, že na Slovensku spravidla vyhrávajú politické argumenty nad odbornými. To však neznamená, že máme rezignovať na predkladanie odborných stanovísk. Niekedy sa to už musí zlomiť :-) A už len existencia odborného stanoviska môže zamedziť najväčším excesom.
Realita je taká, že na Slovensku spravidla vyhrávajú politické argumenty nad odbornými. To však neznamená, že máme rezignovať na predkladanie odborných stanovísk. Niekedy sa to už musí zlomiť :-) A už len existencia odborného stanoviska môže zamedziť najväčším excesom.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
skôr nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Čorejová Tatiana Čorejová
rektor
Žilinská univerzita v Žiline
skôr áno
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne áno Jakékoliv odborné ekonomické posouzení politických projektů (byť s některými jejich závěry nesouhlasím) je přínosem - I když politik se stejně bude nakonec řídit tím, co mu přinese hlasy voličů.
Jakékoliv odborné ekonomické posouzení politických projektů (byť s některými jejich závěry nesouhlasím) je přínosem - I když politik se stejně bude nakonec řídit tím, co mu přinese hlasy voličů.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr áno Je to určitý progres, keď je vláda ochotná si vytvárať internú analytickú oponentúru. Ale životnosť tohto projektu bude vždy závislá od toho, či narazí na nejaký zásadný politický záujem vládnych strán, alebo šikovne okolo neho prekorčuľuje. A či bude mať ministra, ktorý projekt podrží. R2 bola v tomto smere len zahrievacím kolom.
Je to určitý progres, keď je vláda ochotná si vytvárať internú analytickú oponentúru. Ale životnosť tohto projektu bude vždy závislá od toho, či narazí na nejaký zásadný politický záujem vládnych strán, alebo šikovne okolo neho prekorčuľuje. A či bude mať ministra, ktorý projekt podrží. R2 bola v tomto smere len zahrievacím kolom.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr áno Tento projekt určite pomáha efektívnejšej ekonomickej politike štátu. Nemal by ale byť považovaný za bernú mincu. Prioritou stojacou nad peniazmi by vždy mali zostať záujem ľudí, sociálna politika, starostlivosť o tých, ktorí si nevedia sami pomôcť.
Tento projekt určite pomáha efektívnejšej ekonomickej politike štátu. Nemal by ale byť považovaný za bernú mincu. Prioritou stojacou nad peniazmi by vždy mali zostať záujem ľudí, sociálna politika, starostlivosť o tých, ktorí si nevedia sami pomôcť.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní