Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Čo je podľa vás hlavnou príčinou odchodu šikovných študentov do zahraničia?

  1. Nižšia kvalita slovenských škôl 37 %
  2. Životná úroveň 7 %
  3. Lepšie pracovné príležitosti 21 %
  4. Nedostatočné nástroje na ich udržanie 19 %
  5. Neviem / nevyjadrujem sa / iné 17 %


Uzávierka hlasovania: 04.09.2017. Počet respondentov: 115.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Cely spolitizovano zoligarchizovany system co ludi nasiera a naplna beznadejov
Cely spolitizovano zoligarchizovany system co ludi nasiera a naplna beznadejov
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Lepšie pracovné príležitosti Vyštudovať školu v atraktívnej krajine je super spôsob ako sa tam uchytiť.
Vyštudovať školu v atraktívnej krajine je super spôsob ako sa tam uchytiť.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Nižšia kvalita slovenských škôl
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
Lepšie pracovné príležitosti
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Životná úroveň
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Nižšia kvalita slovenských škôl
Palovič Bohuš Palovič
konateľ
Liptour CK
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Viem, pretože moje deti doštudovali v zahraničí. Je to určite viac dôvodov, ako nízka úroveň slovenských škôl, ktorá doslovne kopíruje stav spoločnosti - korupcia, ne-kompetentnosť, nízka kvalita ,... je to aj už spomínaný stav spoločnosti, ktorí demoralizuje šikovných a chytrých,... žiadna perspektíva do budúcnosti a to nielen z pohľadu profesionálneho rastu, ale aj z pohľadu životnej úrovne a celkovej kvality života spoločnosti,... je tam určite aj faktor mladých, dokázať niečo viac ako rodina, ostatní, a najhoršie pre nás všetkých je to, že po štúdiách títo šikovní študenti ostanú pracovať a žiť v zahraničí,... P.S. ako dopadla iniciatíva zahraničných študentov na podporu Zuzky Hlávkovej ? viem, tak ako všetko, do stratena ! skutok sa nestal !
Viem, pretože moje deti doštudovali v zahraničí. Je to určite viac dôvodov, ako nízka úroveň slovenských škôl, ktorá doslovne kopíruje stav spoločnosti - korupcia, ne-kompetentnosť, nízka kvalita ,... je to aj už spomínaný stav spoločnosti, ktorí demoralizuje šikovných a chytrých,... žiadna perspektíva do budúcnosti a to nielen z pohľadu profesionálneho rastu, ale aj z pohľadu životnej úrovne a celkovej kvality života spoločnosti,... je tam určite aj faktor mladých, dokázať niečo viac ako rodina, ostatní, a najhoršie pre nás všetkých je to, že po štúdiách títo šikovní študenti ostanú pracovať a žiť v zahraničí,... P.S. ako dopadla iniciatíva zahraničných študentov na podporu Zuzky Hlávkovej ? viem, tak ako všetko, do stratena ! skutok sa nestal !
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
Lepšie pracovné príležitosti Prvotnou príčinou je existencia takej možnosti, druhou skupina rodičov, ktorá má príjem umožňujúci štúdium v zahraničí financovať. Motiváciou je zvýšiť šance študenta na nadpriemerne dobré a rýchle uplatnenie po skončení štúdia. Zjednodušene povedaná, príčinou je prirodzená snaha rodičov aby sa deti mali dobre.
Prvotnou príčinou je existencia takej možnosti, druhou skupina rodičov, ktorá má príjem umožňujúci štúdium v zahraničí financovať. Motiváciou je zvýšiť šance študenta na nadpriemerne dobré a rýchle uplatnenie po skončení štúdia. Zjednodušene povedaná, príčinou je prirodzená snaha rodičov aby sa deti mali dobre.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Nižšia kvalita slovenských škôl
Petranová Dana Petranová
dekanka
Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Študenti majú v súčasnosti množstvo príležitosti študovať v zahraničí, neraz aj zadarmo alebo za minimálne školné. To, že ich využívajú a rozširujú si obzory, vnímam pozitívne. Rovnako tak otvorený trh práce dáva mladým možnosti získavať v zahraničí pracovné skúsenosti a know-how. Za kľúčové však považujem to, aby neskôr, po získaní vedomostí a skúsenosti mali motiváciu vrátiť sa na Slovensko a zužitkovať ich v praxi. Zároveň považujem za správne stanoviť si stratégiu kľúčových vysokých škôl a ich rozvoja. Tak, aby šikovní študenti mohli získať vedomosti na svetovej úrovni aj doma.
Študenti majú v súčasnosti množstvo príležitosti študovať v zahraničí, neraz aj zadarmo alebo za minimálne školné. To, že ich využívajú a rozširujú si obzory, vnímam pozitívne. Rovnako tak otvorený trh práce dáva mladým možnosti získavať v zahraničí pracovné skúsenosti a know-how. Za kľúčové však považujem to, aby neskôr, po získaní vedomostí a skúsenosti mali motiváciu vrátiť sa na Slovensko a zužitkovať ich v praxi. Zároveň považujem za správne stanoviť si stratégiu kľúčových vysokých škôl a ich rozvoja. Tak, aby šikovní študenti mohli získať vedomosti na svetovej úrovni aj doma.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
Lepšie pracovné príležitosti V prípade, ak sa tí šikovní študenti po ukončení vrátia, tak to nie je žiaden problém. Oveľa horšie je to, keď v zahraničí ostanú pracovať a žiť.
V prípade, ak sa tí šikovní študenti po ukončení vrátia, tak to nie je žiaden problém. Oveľa horšie je to, keď v zahraničí ostanú pracovať a žiť.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Je ňou prirodzená túžba mladých ľudí spoznať svet, nie je to len slovenský fenomén.
Je ňou prirodzená túžba mladých ľudí spoznať svet, nie je to len slovenský fenomén.
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
Nižšia kvalita slovenských škôl Výchova a vzdelávanie vlastnej inteligencie sa nejaví ako strategická priorita Slovenska. Ak, tak iba deklaratórne. Na jednej strane máme krajiny, ktoré cielene lákajú študentov zaujímavou ponukou štúdia a kultivovanými kampusmi, na druhej strane je slovenský – možno až ostentatívny – nezáujem verejných predstaviteľov o zlepšenie podmienok a zvýšenie atraktivity štúdia na slovenských vysokých školách. Vrátane všeobecne známej pravdy, že požiadavky praxe a ponuka vzdelávania sa prekrývajú úplne nedostatočne.
Výchova a vzdelávanie vlastnej inteligencie sa nejaví ako strategická priorita Slovenska. Ak, tak iba deklaratórne. Na jednej strane máme krajiny, ktoré cielene lákajú študentov zaujímavou ponukou štúdia a kultivovanými kampusmi, na druhej strane je slovenský – možno až ostentatívny – nezáujem verejných predstaviteľov o zlepšenie podmienok a zvýšenie atraktivity štúdia na slovenských vysokých školách. Vrátane všeobecne známej pravdy, že požiadavky praxe a ponuka vzdelávania sa prekrývajú úplne nedostatočne.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Nedostatočné ambície lokálnych firiem. Tí najlepší chcú robiť na projektoch, ktorým lokálne firmy neveria alebo sa ich boja.
Nedostatočné ambície lokálnych firiem. Tí najlepší chcú robiť na projektoch, ktorým lokálne firmy neveria alebo sa ich boja.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Lepšie pracovné príležitosti Určite aj vyššia kvalita vysokých škôl a životná úroveň. Ale aj celkom prozaická túžba vidieť svet a spoznať nových ľudí, veď dnes nemajú mladí už žiadne rečové bariéry, a celý svet je im otvorený. Samozrejme, malo by sa jednoznačne začať uvažovať aj so spoplatnením štúdia.
Určite aj vyššia kvalita vysokých škôl a životná úroveň. Ale aj celkom prozaická túžba vidieť svet a spoznať nových ľudí, veď dnes nemajú mladí už žiadne rečové bariéry, a celý svet je im otvorený. Samozrejme, malo by sa jednoznačne začať uvažovať aj so spoplatnením štúdia.
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
Nižšia kvalita slovenských škôl Ale okrem nej podla mna aj moznost zazit nieco ine v inej krajine. Mladi su prirozdene zvedavi a radi cestuju, preto je moznost studia v zahranici pre nich velmi zaujimava. Skor je podla mna problem, ze sa nevracaju ako to, ze studuju v zahranici.
Ale okrem nej podla mna aj moznost zazit nieco ine v inej krajine. Mladi su prirozdene zvedavi a radi cestuju, preto je moznost studia v zahranici pre nich velmi zaujimava. Skor je podla mna problem, ze sa nevracaju ako to, ze studuju v zahranici.
Kolla Igor Kolla
konateľ
ANTIK Telecom s.r.o.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslim si, ze studium alebo zivot ci praca v zahranici je pre kazdeho cloveka prinosom a pre nasu krajinu prilezitost, ktoru mozeme bud vyuzit alebo zanechat. Mame mnozstvo pozitivnych skusenosti s kolegami, ktory pred nastupom k nam prezili dlhsi cas mimo Slovenska. Takto ziskane pracovne navyky, vacsia samostatnost ci pristup k zivotu su neocenitelne. Vnimam to tak, ze sme vystaveni aj na pracovnom trhu rovnako meniacej sa globalnej konkurencii ako v akomkolvek inom segmente zivota a neostava nam nic ine len tvrdo robit na tom aby sme boli najlepsi a za takymi sa potom najlepsi mozu vratit - aj na Slovensko.
Myslim si, ze studium alebo zivot ci praca v zahranici je pre kazdeho cloveka prinosom a pre nasu krajinu prilezitost, ktoru mozeme bud vyuzit alebo zanechat. Mame mnozstvo pozitivnych skusenosti s kolegami, ktory pred nastupom k nam prezili dlhsi cas mimo Slovenska. Takto ziskane pracovne navyky, vacsia samostatnost ci pristup k zivotu su neocenitelne. Vnimam to tak, ze sme vystaveni aj na pracovnom trhu rovnako meniacej sa globalnej konkurencii ako v akomkolvek inom segmente zivota a neostava nam nic ine len tvrdo robit na tom aby sme boli najlepsi a za takymi sa potom najlepsi mozu vratit - aj na Slovensko.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Slovensko je jednoducho príťažlivé ako starý vecheť. Mladí, odvážni, ambiciózni ľudia, na ktorých stojí prosperita každého národa utekajú, ako utekali zo Slovenska vždy. Stačí si uvedomiť, čo ich na Slovensku očakáva: zadĺžený a rozkradnutý štát, prísľub mizerných disponibilných príjmov, otravnej monotónnej práce, všetko len po známosti, neexistujúca rovnosť šancí, vysoké ceny za mizernú kvalitu, skorumpovanosť a šedivosť režimu, kultúrna priemernosť, ...
Slovensko je jednoducho príťažlivé ako starý vecheť. Mladí, odvážni, ambiciózni ľudia, na ktorých stojí prosperita každého národa utekajú, ako utekali zo Slovenska vždy. Stačí si uvedomiť, čo ich na Slovensku očakáva: zadĺžený a rozkradnutý štát, prísľub mizerných disponibilných príjmov, otravnej monotónnej práce, všetko len po známosti, neexistujúca rovnosť šancí, vysoké ceny za mizernú kvalitu, skorumpovanosť a šedivosť režimu, kultúrna priemernosť, ...
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
Nižšia kvalita slovenských škôl Príčin je viac: nedostatok kvalitných študijných príležitostí ide ruka v ruke s vyššími nárokmi týchto študentov. Nemôžu svoje ambície realizovať u nás, preto celkom prirodzene odchádzajú študovať do zahraničia.
Príčin je viac: nedostatok kvalitných študijných príležitostí ide ruka v ruke s vyššími nárokmi týchto študentov. Nemôžu svoje ambície realizovať u nás, preto celkom prirodzene odchádzajú študovať do zahraničia.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
Životná úroveň
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Nedostatočné nástroje na ich udržanie Ani sex, ani drugs, ani rock and roll - ale money a perspektíva, že svoji život odovzdajú krajine kde platí, že kto má schopnosti, nemá možnosti a kto má možnosti nemá schopnosti.
Ani sex, ani drugs, ani rock and roll - ale money a perspektíva, že svoji život odovzdajú krajine kde platí, že kto má schopnosti, nemá možnosti a kto má možnosti nemá schopnosti.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Pri podchodoch študentov do zahraničia sa hlavne spomína kvalita školstva, čo je zdá sa už dlho veľký "neriešiteľný" problém. Ak ho rozbijeme na čiastkové problémy je podľa mňa možné pozitívne túto problematiku posúvať (riešiť). Popri sledovaní odchodov treba podľa mňa ovplyvňovať aj to, či sa mladí ľudia študujúci v zahraničí vracajú. K otázke: Je to kombinácia viacerých faktorov, hlavne: kvalita vyučujúcich, kvalita marketingu našich škôl, možnosť študovať odbory a kombinácie odborov, ktoré u nás nie sú možné, vzťah ku krajine a chuť v nej žiť, davová odchodová psychóza súvisiaca so slabým marketingom zo strany štátu aj našich škôl. Nemyslím si, že tu ide o platy. Absolvent VŠ si podľa mňa môže dovoliť z čistého príjmu u nás v porovnaní napr. s UK často viac.
Pri podchodoch študentov do zahraničia sa hlavne spomína kvalita školstva, čo je zdá sa už dlho veľký "neriešiteľný" problém. Ak ho rozbijeme na čiastkové problémy je podľa mňa možné pozitívne túto problematiku posúvať (riešiť). Popri sledovaní odchodov treba podľa mňa ovplyvňovať aj to, či sa mladí ľudia študujúci v zahraničí vracajú. K otázke: Je to kombinácia viacerých faktorov, hlavne: kvalita vyučujúcich, kvalita marketingu našich škôl, možnosť študovať odbory a kombinácie odborov, ktoré u nás nie sú možné, vzťah ku krajine a chuť v nej žiť, davová odchodová psychóza súvisiaca so slabým marketingom zo strany štátu aj našich škôl. Nemyslím si, že tu ide o platy. Absolvent VŠ si podľa mňa môže dovoliť z čistého príjmu u nás v porovnaní napr. s UK často viac.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
Nižšia kvalita slovenských škôl Vidim velky rozdiel studia v zahranici a na Slovensku. Uz len to, ze na zahranicnu skolu musite robit narocne prijmacky, cely proces prebieha online a studium je zamerane na aktualne trendy a potreby trhu prace, vnimam to ako bonus pre mladych ludi. Dalsiou obrovskou vyhodou je komunikacia, prezentacia v cudzom jazyku. Ucia sa vyjadrovat svoj nazor kritiicky mysliet a rozmyslat. Do skol zapajaju odbornikov z praxe, kde riesia konkretne pripady z prostredia firiem. Viem to posudit na zaklade skusenosti synov, ktori studuju v zahranici.
Vidim velky rozdiel studia v zahranici a na Slovensku. Uz len to, ze na zahranicnu skolu musite robit narocne prijmacky, cely proces prebieha online a studium je zamerane na aktualne trendy a potreby trhu prace, vnimam to ako bonus pre mladych ludi. Dalsiou obrovskou vyhodou je komunikacia, prezentacia v cudzom jazyku. Ucia sa vyjadrovat svoj nazor kritiicky mysliet a rozmyslat. Do skol zapajaju odbornikov z praxe, kde riesia konkretne pripady z prostredia firiem. Viem to posudit na zaklade skusenosti synov, ktori studuju v zahranici.
Grajcár Ján Grajcár
konateľ
PCH Servis, s.r.o., Košice
Nižšia kvalita slovenských škôl
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Lepšie pracovné príležitosti To sa nie je iba jedna príčina, ale na Slovensku je korupcia, možno aj strata nádeje, že sa dá ešte politická mafia odstrániť, nefunkčné zdravotníctvo, súdy, nízka úroveň škôl, závisť, aroganicia politikov a s nimi prepojených zbohatlíkov - no jednoducho mafiánsky štát, ktorý vyháňa slušných ľudí preč.
To sa nie je iba jedna príčina, ale na Slovensku je korupcia, možno aj strata nádeje, že sa dá ešte politická mafia odstrániť, nefunkčné zdravotníctvo, súdy, nízka úroveň škôl, závisť, aroganicia politikov a s nimi prepojených zbohatlíkov - no jednoducho mafiánsky štát, ktorý vyháňa slušných ľudí preč.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Možná je za tím i to jak mladí lidé vnímají celkový stav státu a jeho směřování. A někteří studenti tu asi nevidí šanci na zlepšení ani perspektivu. Ale možná se jednou vrátí a využijí získané znalosti a zkušenosti ve prospěch Slovenska...
Možná je za tím i to jak mladí lidé vnímají celkový stav státu a jeho směřování. A někteří studenti tu asi nevidí šanci na zlepšení ani perspektivu. Ale možná se jednou vrátí a využijí získané znalosti a zkušenosti ve prospěch Slovenska...
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
Nižšia kvalita slovenských škôl
Havel Jaroslav Havel
riadiaci partner
Havel & Partners, s.r.o.
Lepšie pracovné príležitosti Cestovanie a poznávanie iných krajín je dnes spoločnou súčasťou životného štýlu mladých ľudí a ich predstáv plnohodnotného života. Vyspelé krajiny naďalej ponúkajú lepšiu životnú úroveň, ak sa v nich človek dokáže presadiť. Dokonca aj po návrate sú zahraničné skúsenosti výhodou, ktorú domáci trh práce oceňuje. Aj v našej firme pozitívne hodnotíme, keď si mladí právnici vyskúšali minimálne zahraničné štúdium, ktoré býva v krajinách vyspelej západnej Európy či USA náročnejšie a intenzívnejšie ako u nás. Študenti zo zahraničia majú zvyčajne dokonalú znalosť svetových jazykov, čo je nevyhnutná vstupná požiadavka v našej kancelárii, kde máme až 70% prípadov s medzinárodným prvkom. Dokonca aj keď sa k nám prihlásia študenti alebo absolventi právnických škôl, vítame ich a podporujeme, ak chcú aj ďalej rozvíjať svoju špecializáciu napríklad prostredníctvom zahraničných štúdií alebo stáží. Vedomosti získané v zahraničí môžu pomôcť nielen pri rozvoji jednotlivca, ale aj celej firmy. Pekným príkladom môže byť naša kolegyňa, Counsel Daniela Kovářová, ktorá vďaka absolvovaniu študijného programu v Londýne zameraného na umenie pomohla po svojom návrate do kancelárie vybudovať a dnes vedie našu špecializovanú poradenskú skupinu zameranú na oblasť investícií do umenia a zberateľstva.
Cestovanie a poznávanie iných krajín je dnes spoločnou súčasťou životného štýlu mladých ľudí a ich predstáv plnohodnotného života. Vyspelé krajiny naďalej ponúkajú lepšiu životnú úroveň, ak sa v nich človek dokáže presadiť. Dokonca aj po návrate sú zahraničné skúsenosti výhodou, ktorú domáci trh práce oceňuje. Aj v našej firme pozitívne hodnotíme, keď si mladí právnici vyskúšali minimálne zahraničné štúdium, ktoré býva v krajinách vyspelej západnej Európy či USA náročnejšie a intenzívnejšie ako u nás. Študenti zo zahraničia majú zvyčajne dokonalú znalosť svetových jazykov, čo je nevyhnutná vstupná požiadavka v našej kancelárii, kde máme až 70% prípadov s medzinárodným prvkom. Dokonca aj keď sa k nám prihlásia študenti alebo absolventi právnických škôl, vítame ich a podporujeme, ak chcú aj ďalej rozvíjať svoju špecializáciu napríklad prostredníctvom zahraničných štúdií alebo stáží. Vedomosti získané v zahraničí môžu pomôcť nielen pri rozvoji jednotlivca, ale aj celej firmy. Pekným príkladom môže byť naša kolegyňa, Counsel Daniela Kovářová, ktorá vďaka absolvovaniu študijného programu v Londýne zameraného na umenie pomohla po svojom návrate do kancelárie vybudovať a dnes vedie našu špecializovanú poradenskú skupinu zameranú na oblasť investícií do umenia a zberateľstva.
Majer Jiří Majer
CEO
Accace k.s.
Nižšia kvalita slovenských škôl A dále skepse a nedůvěra v současný a budoucí vývoj Slovenska s ohledem na politickou situaci v zemi a faktické kroky, které vláda v posledních letech dělá.
A dále skepse a nedůvěra v současný a budoucí vývoj Slovenska s ohledem na politickou situaci v zemi a faktické kroky, které vláda v posledních letech dělá.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
Nižšia kvalita slovenských škôl
Hajko Jozef Hajko
analytik
Nižšia kvalita slovenských škôl
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
Nižšia kvalita slovenských škôl
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
Lepšie pracovné príležitosti Hlavnou motiváciou sú možnosti uplatnenia sa po ukončení vysokej školy, ktoré sú sposobené čiastočné aj nižšou úrovňou slovenských univerzít, dlhodobým nedostatkom financií a roznými kauzami, ktoré znižujú reputáciu slovenského školstva.
Hlavnou motiváciou sú možnosti uplatnenia sa po ukončení vysokej školy, ktoré sú sposobené čiastočné aj nižšou úrovňou slovenských univerzít, dlhodobým nedostatkom financií a roznými kauzami, ktoré znižujú reputáciu slovenského školstva.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
Nižšia kvalita slovenských škôl
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Nižšia kvalita slovenských škôl Naše školstvo dlhodobo prešľapuje na mieste, univerzity sú bez medzinárodného renomé. Školský systém je o počte študentov a nie o budúcich vedomostiach absolventov. Dnešný ambiciózny mladý človek, so svojou víziou vie, že bez štúdia v zahraničí alebo stáže bude štartovať do svojho života zo zadných radov.
Naše školstvo dlhodobo prešľapuje na mieste, univerzity sú bez medzinárodného renomé. Školský systém je o počte študentov a nie o budúcich vedomostiach absolventov. Dnešný ambiciózny mladý človek, so svojou víziou vie, že bez štúdia v zahraničí alebo stáže bude štartovať do svojho života zo zadných radov.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
Lepšie pracovné príležitosti Už od dôb Uhorska sú príčinou lepšie možnosti štúdia a následného uplatnenia sa obzvlášť pri úzko špecializovaných profesiách. Odliv mozgov zatvorením hraníc pribrzdili komunisti, ale tí si inteligenciu v štáte pravidelne likvidovali sami.
Už od dôb Uhorska sú príčinou lepšie možnosti štúdia a následného uplatnenia sa obzvlášť pri úzko špecializovaných profesiách. Odliv mozgov zatvorením hraníc pribrzdili komunisti, ale tí si inteligenciu v štáte pravidelne likvidovali sami.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
Nižšia kvalita slovenských škôl Keď sa pozrieme na hodnotenie slovenských univerzít resp. vysokých škôl The World University Rankings, tak sa najlepšie umiestnila Univerzita Komenského, a to na 601-800 mieste. Na chvost rebríčka 980 najlepších svetových univerzít sa dostala ešte Slovenská technická univerzita. Ďalšie slovenské vysoké školy sa doň vôbec neprebojovali. Pri pohľade na výsledky našich susedov zaostávame, z Čiech sa umiestnilo 11 univerzít, z Poľska 8 a z Maďarska 7. Samozrejme, kvalita vzdelávania nebude jediným faktorom, každý študent je iný a k odchodu ho vedú iné pohnútky.
Keď sa pozrieme na hodnotenie slovenských univerzít resp. vysokých škôl The World University Rankings, tak sa najlepšie umiestnila Univerzita Komenského, a to na 601-800 mieste. Na chvost rebríčka 980 najlepších svetových univerzít sa dostala ešte Slovenská technická univerzita. Ďalšie slovenské vysoké školy sa doň vôbec neprebojovali. Pri pohľade na výsledky našich susedov zaostávame, z Čiech sa umiestnilo 11 univerzít, z Poľska 8 a z Maďarska 7. Samozrejme, kvalita vzdelávania nebude jediným faktorom, každý študent je iný a k odchodu ho vedú iné pohnútky.
Fussek Ľuboš Fussek
konateľ
Baumit, s.r.o., Bratislava
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
Lepšie pracovné príležitosti
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
Lepšie pracovné príležitosti Predovšetkým slabá finančná motivácia, keď za neodbornú prácu v zahraničí zarobia niekoľko násobne viac ako za odbornú na Slovensku.
Predovšetkým slabá finančná motivácia, keď za neodbornú prácu v zahraničí zarobia niekoľko násobne viac ako za odbornú na Slovensku.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
Lepšie pracovné príležitosti Mladí ľudia idú do zahraničia s vidinou lepšieho zárobku a s vidinou naberania skúseností. Nástupný plat na Slovensku v porovnaní napríklad s Holandskom je minimálne 1000 eur. Treba počítať, že v neskoršom veku sa budú vracať na Slovensko a vtedy už slovenské firmy dokážu zaplatiť za kvalitu a skúsenosti.
Mladí ľudia idú do zahraničia s vidinou lepšieho zárobku a s vidinou naberania skúseností. Nástupný plat na Slovensku v porovnaní napríklad s Holandskom je minimálne 1000 eur. Treba počítať, že v neskoršom veku sa budú vracať na Slovensko a vtedy už slovenské firmy dokážu zaplatiť za kvalitu a skúsenosti.
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Zlepšenie sa v cudzích jazykoch, podrobnejšie spoznanie spôsobu života v zahraničí, získať nové kontakty, vidieť nové miesta, užiť si niečo zaujímavé, únik od nejakých "domácich" nepríjemnosti, atď.
Zlepšenie sa v cudzích jazykoch, podrobnejšie spoznanie spôsobu života v zahraničí, získať nové kontakty, vidieť nové miesta, užiť si niečo zaujímavé, únik od nejakých "domácich" nepríjemnosti, atď.
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
Nižšia kvalita slovenských škôl Otázka sa týka študentov a nie absolventov. V súčasnom svete je bežné, že študent študuje počas doby vzdelávania na viacerých univerzitách a teda slovenskí študenti len kopírujú dnešný trend. Nízka kvalita slovenských vysokých ( a už nielen vysokých) škôl je určite silným podporným argumentom. Pokiaľ slovenské vysoké školy nezačnú byť ako tak konkurencieschopné v súčasnom svete, bude sa to len zhoršovať.
Otázka sa týka študentov a nie absolventov. V súčasnom svete je bežné, že študent študuje počas doby vzdelávania na viacerých univerzitách a teda slovenskí študenti len kopírujú dnešný trend. Nízka kvalita slovenských vysokých ( a už nielen vysokých) škôl je určite silným podporným argumentom. Pokiaľ slovenské vysoké školy nezačnú byť ako tak konkurencieschopné v súčasnom svete, bude sa to len zhoršovať.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Nižšia kvalita slovenských škôl
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Nižšia kvalita slovenských škôl Odchod študentov na štúdium do zahraničia spôsobuje vyššia kvalita mnohých zahraničných škôl ale aj snaha o načerpanie skúseností vo svete, čo je chvályhodné. Problém je, že počas štúdia zistia rozsah kultúrneho zaostávania Slovenska, zostanú pracovať a žiť v zahraničí a skúsenosti domov už nemá kto priniesť.
Odchod študentov na štúdium do zahraničia spôsobuje vyššia kvalita mnohých zahraničných škôl ale aj snaha o načerpanie skúseností vo svete, čo je chvályhodné. Problém je, že počas štúdia zistia rozsah kultúrneho zaostávania Slovenska, zostanú pracovať a žiť v zahraničí a skúsenosti domov už nemá kto priniesť.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
Nižšia kvalita slovenských škôl V rámci cesty po U.S. som vzal deti do California Science Center, aby som trochu podporil ich vzťah k vede. Súčasťou prehliadky bolo aj kino. Vo filme boli zobrazené príbehy inžinierov, ktorí začínali od nuly a vypracovali sa na špičkových expertov. Jedno dievča hispánskeho pôvodu sa na škole zapísalo do robotického krúžku. Výsledkom bol robot, ktorý vyhral celoštátnu súťaž podvodných robotov. Kým my sa učíme encyklopedické vedomosti o jednosmernom a striedavom prúde, v iných krajinách vedomosti aplikujú a tvoria nové veci. Úroveň školstva určuje úroveň krajiny. Máme sa kam posúvať.
V rámci cesty po U.S. som vzal deti do California Science Center, aby som trochu podporil ich vzťah k vede. Súčasťou prehliadky bolo aj kino. Vo filme boli zobrazené príbehy inžinierov, ktorí začínali od nuly a vypracovali sa na špičkových expertov. Jedno dievča hispánskeho pôvodu sa na škole zapísalo do robotického krúžku. Výsledkom bol robot, ktorý vyhral celoštátnu súťaž podvodných robotov. Kým my sa učíme encyklopedické vedomosti o jednosmernom a striedavom prúde, v iných krajinách vedomosti aplikujú a tvoria nové veci. Úroveň školstva určuje úroveň krajiny. Máme sa kam posúvať.
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
Nižšia kvalita slovenských škôl Jednoznačne nízka úroveň našich SŠ a VŠ a následne aj možnosti, či už akademickej, alebo profesionálnej kariéry. Rapídne upadajúca úroveň nášho školstva je viac ako 20ročný problém, ale bez žiadneho konkrétneho zlepšenia.
Jednoznačne nízka úroveň našich SŠ a VŠ a následne aj možnosti, či už akademickej, alebo profesionálnej kariéry. Rapídne upadajúca úroveň nášho školstva je viac ako 20ročný problém, ale bez žiadneho konkrétneho zlepšenia.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Lepšie pracovné príležitosti Hlavnou príčinou je nefunkčný štát a z toho vyplýva všetko ostatné. V krajine kde vládnuca vrstva zneužíva moc na osobné zbohatnutie a beztrestnosť, sú všetky ostatné dôvody len dôsledkom, prečo šikovní študenti odchádzajú. Je to vlastne to isté ako keď za vlády komunistov utekali šikovní ľudia do zahraničia.
Hlavnou príčinou je nefunkčný štát a z toho vyplýva všetko ostatné. V krajine kde vládnuca vrstva zneužíva moc na osobné zbohatnutie a beztrestnosť, sú všetky ostatné dôvody len dôsledkom, prečo šikovní študenti odchádzajú. Je to vlastne to isté ako keď za vlády komunistov utekali šikovní ľudia do zahraničia.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
Nedostatočné nástroje na ich udržanie Je to najmä slabé prepojenie štúdia s praxou a finančné ohodnotenie absolventov po zavŕšení štúdia. Zahraničné školy aktívne robia náborový /online/ marketing na Slovensku. Naše vysoké školy podceňujú marketing a nevedia správne osloviť mladé publikum ešte na stredných školách.
Je to najmä slabé prepojenie štúdia s praxou a finančné ohodnotenie absolventov po zavŕšení štúdia. Zahraničné školy aktívne robia náborový /online/ marketing na Slovensku. Naše vysoké školy podceňujú marketing a nevedia správne osloviť mladé publikum ešte na stredných školách.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
Nižšia kvalita slovenských škôl
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
Životná úroveň Šikovný a vzdelaný mladý človek, plný ideálov, nemá prečo plánovať svoju budúcnosť v krajine, ktorej základné funkcie zlyhávajú, a ktorá praje najmä zlodejom so správnymi kontaktami.
Šikovný a vzdelaný mladý človek, plný ideálov, nemá prečo plánovať svoju budúcnosť v krajine, ktorej základné funkcie zlyhávajú, a ktorá praje najmä zlodejom so správnymi kontaktami.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Nižšia kvalita slovenských škôl
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
Životná úroveň
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
Nedostatočné nástroje na ich udržanie Je to kombinácia ponúkaných dôvodov. Aj kvalita vysokých škôl, aj životná úroveň napríklad v campusoch vrátane získania ubytovania počas štúdia, po absolvovaní štúdia na prestížnej univerzite aj lepšie pracovné príležitosti. A len silné rodinné zázemie a väzby, napriek vyššie uvedeným dôvodom, dokážu udržať záujemcov o štúdium na Slovensku. Pokým bude u nás systém financovania vysokých škôl závisieť od počtu študentov bez ohľadu na druh a kvalitu štúdia, kým nebudú "pozitívne diskriminované" študijné odbory, ktorých absolventi sú na trhu práce stále nedostatkovými, tak všetky vyššie uvedené dôvody budú čoraz markantnejšie a udržať študentov na Slovensku bude čoraz ťažšie. Je to v prvom rade o prioritách a financiách. Ale tomu nepomôže trvalé deklarovanie záujmu o hľadanie riešení a reforiem, tomu pomôžu len systémové zmeny , ale vychádzajúce z podrobných a zložitých analýz a nie lokálnych alebo skupinových záujmov.
Je to kombinácia ponúkaných dôvodov. Aj kvalita vysokých škôl, aj životná úroveň napríklad v campusoch vrátane získania ubytovania počas štúdia, po absolvovaní štúdia na prestížnej univerzite aj lepšie pracovné príležitosti. A len silné rodinné zázemie a väzby, napriek vyššie uvedeným dôvodom, dokážu udržať záujemcov o štúdium na Slovensku. Pokým bude u nás systém financovania vysokých škôl závisieť od počtu študentov bez ohľadu na druh a kvalitu štúdia, kým nebudú "pozitívne diskriminované" študijné odbory, ktorých absolventi sú na trhu práce stále nedostatkovými, tak všetky vyššie uvedené dôvody budú čoraz markantnejšie a udržať študentov na Slovensku bude čoraz ťažšie. Je to v prvom rade o prioritách a financiách. Ale tomu nepomôže trvalé deklarovanie záujmu o hľadanie riešení a reforiem, tomu pomôžu len systémové zmeny , ale vychádzajúce z podrobných a zložitých analýz a nie lokálnych alebo skupinových záujmov.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Lepšie pracovné príležitosti Vyspelé štáty ponúkajú príležitosti v oblasti osobného rozvoja, práce, vzdelávania ale aj kvality života na podstatne lepšej úrovni ako na Slovensku. Dúfajme, že aspoň časť sa z nich vráti s cennými skúsenosťami a pomôže nám vybudovať lepšiu spoločnosť s lepšími príležitosťami pre nové generácie.
Vyspelé štáty ponúkajú príležitosti v oblasti osobného rozvoja, práce, vzdelávania ale aj kvality života na podstatne lepšej úrovni ako na Slovensku. Dúfajme, že aspoň časť sa z nich vráti s cennými skúsenosťami a pomôže nám vybudovať lepšiu spoločnosť s lepšími príležitosťami pre nové generácie.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
Lepšie pracovné príležitosti Nemožnosť sebarealizácie na Slovensku. Je to rovnaké ako u špičkových športovcov, ktorí odchádzajú za kvalitnejšími podmienkami do zahraničia.
Nemožnosť sebarealizácie na Slovensku. Je to rovnaké ako u špičkových športovcov, ktorí odchádzajú za kvalitnejšími podmienkami do zahraničia.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Nižšia kvalita slovenských škôl
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Nižšia kvalita slovenských škôl
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
Nižšia kvalita slovenských škôl 1/ vysoký počet VŠ/počet študentov = nižšie štúdijné nároky a požiadavky = diplomy za "dochádzku" - česť výnimkám. 2/ snaha získať väčšie skúsenosti v zahraničí. 3/ jazykové skúsenosti a spoločenské vyžitie. 4/ motivácia na návrat? Peniaze, možnosť sebarealizácie, životné prostredie, spoločenská klíma, národná hrdosť... Verím, že to najhoršie je už za nami.
1/ vysoký počet VŠ/počet študentov = nižšie štúdijné nároky a požiadavky = diplomy za "dochádzku" - česť výnimkám. 2/ snaha získať väčšie skúsenosti v zahraničí. 3/ jazykové skúsenosti a spoločenské vyžitie. 4/ motivácia na návrat? Peniaze, možnosť sebarealizácie, životné prostredie, spoločenská klíma, národná hrdosť... Verím, že to najhoršie je už za nami.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Podľa mňa ide o zvláštnu náladu v našej spoločnosti, ktorá málo podporuje šikovných, aby vynikli a vrátili tak investíciu, ktorú do nich štát vložil. Ak si to vynásobíme postojom našej svojskej politickej reprezentácie k základným úlohám štátu ako dobré školstvo, dobré zdravotníctvo a ku korupcii, ktorá u nás "neexistuje", niet sa veľmi čo diviť.
Podľa mňa ide o zvláštnu náladu v našej spoločnosti, ktorá málo podporuje šikovných, aby vynikli a vrátili tak investíciu, ktorú do nich štát vložil. Ak si to vynásobíme postojom našej svojskej politickej reprezentácie k základným úlohám štátu ako dobré školstvo, dobré zdravotníctvo a ku korupcii, ktorá u nás "neexistuje", niet sa veľmi čo diviť.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslim si, ze jednym z vyznamnych dovodov je pocit zastavenia rastoveho trendu vo vsetkych uvedenych oblastiach a s tym suvisiaca strata viery v zlepsenie. S tymto pocitom mladi ludia nie su ochotni investovat svoju energiu a cas doma, ked zaroven je dostupnost studia v zahranici asi najvyssia v historii.
Myslim si, ze jednym z vyznamnych dovodov je pocit zastavenia rastoveho trendu vo vsetkych uvedenych oblastiach a s tym suvisiaca strata viery v zlepsenie. S tymto pocitom mladi ludia nie su ochotni investovat svoju energiu a cas doma, ked zaroven je dostupnost studia v zahranici asi najvyssia v historii.
Schrimpelová Miroslava Schrimpelová
konateľka
Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. , Bratislava
Nižšia kvalita slovenských škôl všetky Vami uvedené dôvody odchodu študentov sú správne: vyššia kvalita škôl v zahraničí (ich ranking) je nepopierateľná, ich absolventi majú lepšie pracovné príležitosti a následne životnú úroveň. Pridala by som ešte veľmi dôležitú skúsenosť život v zahraničí (akomkoľvek). Deti nám odchádzajú zo Slovenska a len mizivé percento sa ich vracia. Ak preskočíme 50-ročnú komunistickú éru, tak to tak bolo aj predtým.
všetky Vami uvedené dôvody odchodu študentov sú správne: vyššia kvalita škôl v zahraničí (ich ranking) je nepopierateľná, ich absolventi majú lepšie pracovné príležitosti a následne životnú úroveň. Pridala by som ešte veľmi dôležitú skúsenosť život v zahraničí (akomkoľvek). Deti nám odchádzajú zo Slovenska a len mizivé percento sa ich vracia. Ak preskočíme 50-ročnú komunistickú éru, tak to tak bolo aj predtým.
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HPE Bratislava
Životná úroveň
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
Životná úroveň Je to veľa faktorov, motivácia je rôzna. Je to prirodzený trend, cestovanie zlacnelo a zjednodušilo sa, svet je vo väčšom pohybe, pre šikovných sú otvorené možnosti na celom svete: aj lepšie školy, aj lepšie firmy, aj vyššia životná úroveň. A verejný sektor si agendu expatov zatiaľ nestihol osvojiť.
Je to veľa faktorov, motivácia je rôzna. Je to prirodzený trend, cestovanie zlacnelo a zjednodušilo sa, svet je vo väčšom pohybe, pre šikovných sú otvorené možnosti na celom svete: aj lepšie školy, aj lepšie firmy, aj vyššia životná úroveň. A verejný sektor si agendu expatov zatiaľ nestihol osvojiť.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Nižšia kvalita slovenských škôl
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
Lepšie pracovné príležitosti
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Nedostatočné nástroje na ich udržanie Príčin je o mnoho viac ako je možné si vybrať v barometri. Dokonca si nemyslím, že hlavná príčina je aj napísaná. Z môjho pohľadu je hlavnou príčinou nezáujem štátu (politikov) na zmyslu plnom rozvoji krajiny. A ten sa potom odráža v nižšej kvalite slovenských škôl, v životnej úrovni, v lepších pracovných príležitostiach inde a celkovo v silnej skepsy všetkých rozumne zmýšľajúcich. A tento nezáujem vlastne trvá od založenia tohto štátu. Vlastný prospech, straníckosť, a iné boli vo vienku všetkých politických strán. Niektoré popri tom čosi urobili aj pre ľudí a republiku, iné už ani neskrývajú, že politikárčenie je im dôležitejšie ako krajina. Viď posledný prúšvih v školstve, kde na miesto jeho riešenia sa začali trhať o korisť a zakrývajú to zmenou v koaličnej zmluve...
Príčin je o mnoho viac ako je možné si vybrať v barometri. Dokonca si nemyslím, že hlavná príčina je aj napísaná. Z môjho pohľadu je hlavnou príčinou nezáujem štátu (politikov) na zmyslu plnom rozvoji krajiny. A ten sa potom odráža v nižšej kvalite slovenských škôl, v životnej úrovni, v lepších pracovných príležitostiach inde a celkovo v silnej skepsy všetkých rozumne zmýšľajúcich. A tento nezáujem vlastne trvá od založenia tohto štátu. Vlastný prospech, straníckosť, a iné boli vo vienku všetkých politických strán. Niektoré popri tom čosi urobili aj pre ľudí a republiku, iné už ani neskrývajú, že politikárčenie je im dôležitejšie ako krajina. Viď posledný prúšvih v školstve, kde na miesto jeho riešenia sa začali trhať o korisť a zakrývajú to zmenou v koaličnej zmluve...
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
Nižšia kvalita slovenských škôl
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
Lepšie pracovné príležitosti
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Lepšie pracovné príležitosti
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Nižšia kvalita slovenských škôl I ked kvalita nasho skolstva je len reflexiou pokryveneho systemu a celej spolocnosti, v ktorej je za uspech povazovane to, ako sa niekomu podarilo "uspiet" akoze vlastnou sikovnostou obist pravidla. Sam som absolvoval vysoku skolu v zahranici prave preto, ze som si chcel skusit a dokazat, ake je to uspiet len vlastnymi silami a schopnostou presadit sa.
I ked kvalita nasho skolstva je len reflexiou pokryveneho systemu a celej spolocnosti, v ktorej je za uspech povazovane to, ako sa niekomu podarilo "uspiet" akoze vlastnou sikovnostou obist pravidla. Sam som absolvoval vysoku skolu v zahranici prave preto, ze som si chcel skusit a dokazat, ake je to uspiet len vlastnymi silami a schopnostou presadit sa.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Nižšia kvalita slovenských škôl Nase skoly su malo atraktivne svojou urovnou, riadne v urovni a kvalite vybavenia, internaty sa sotva daju poorvnavat s tym, co najdu v zahranici. Uroven vyucujucich casto zodpoveda urovni ich odmenovania. To je dost dovodov ist niekam inam ....
Nase skoly su malo atraktivne svojou urovnou, riadne v urovni a kvalite vybavenia, internaty sa sotva daju poorvnavat s tym, co najdu v zahranici. Uroven vyucujucich casto zodpoveda urovni ich odmenovania. To je dost dovodov ist niekam inam ....
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
Nižšia kvalita slovenských škôl
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Nižšia kvalita slovenských škôl
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Nižšia kvalita slovenských škôl Urcite je to uroven vzdelavania. Sucasne s tym ale mladi vravia o rezignacii , rozcarovani z diania doma a studium v zahranici pre nich predstavuje moznost uniku pred stavom veci.
Urcite je to uroven vzdelavania. Sucasne s tym ale mladi vravia o rezignacii , rozcarovani z diania doma a studium v zahranici pre nich predstavuje moznost uniku pred stavom veci.
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Kováč Peter Kováč
Director Bratislava Business Center
Adient Slovakia
Nedostatočné nástroje na ich udržanie Myslím si, že v súčasnosti dokážu všetky renomované firmy na Slovensku pripraviť pre kvalitných ľudí motivujúce podmienky, a preto za odchody do zahraničia môže vo veľkej miere nedostatok proaktívnej spolupráce škôl, štátu a firiem ohľadne aktívnej spolupráce so študentami - zviditeľňovania možností uplatnenia sa na Slovensku a možnosti profesionálneho rastu a sebarealizácie aj u nás doma.
Myslím si, že v súčasnosti dokážu všetky renomované firmy na Slovensku pripraviť pre kvalitných ľudí motivujúce podmienky, a preto za odchody do zahraničia môže vo veľkej miere nedostatok proaktívnej spolupráce škôl, štátu a firiem ohľadne aktívnej spolupráce so študentami - zviditeľňovania možností uplatnenia sa na Slovensku a možnosti profesionálneho rastu a sebarealizácie aj u nás doma.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím si, že to je kombinácia snahy o získanie lepšieho vzdelania, pracovnej príležiosti, zahraničnej skúsenosti a dobrodružstva. Nevidím problém v tom, ak mladí ľudia vycestujú za vzdelaním alebo získaním skúseností. Sám som strávil krátko po škole 7 rokov v zahraničí. Je však dôležité, aby sa vracali späť na Slovensko.
Myslím si, že to je kombinácia snahy o získanie lepšieho vzdelania, pracovnej príležiosti, zahraničnej skúsenosti a dobrodružstva. Nevidím problém v tom, ak mladí ľudia vycestujú za vzdelaním alebo získaním skúseností. Sám som strávil krátko po škole 7 rokov v zahraničí. Je však dôležité, aby sa vracali späť na Slovensko.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Ako absolvent zahraničnej univerzity môžem za seba napísať, že to bola hlavne oblasť, ktorú som mohol študovať a angličtina, v ktorej štúdium prebiehalo. Dnes podľa mňa do popredia vstupuje hlavne úroveň poskytovania vzdelania.
Ako absolvent zahraničnej univerzity môžem za seba napísať, že to bola hlavne oblasť, ktorú som mohol študovať a angličtina, v ktorej štúdium prebiehalo. Dnes podľa mňa do popredia vstupuje hlavne úroveň poskytovania vzdelania.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
Nedostatočné nástroje na ich udržanie Mladí sa rozhodujú podľa verejne dostupných informácií o vysokých školách a podľa skúseností ich kamarátov, ktorí už v zahraničí študujú. Celkový mediálny obraz našich vysokých škôl je, bez ohľadu na ich skutočnú kvalitu, strašný - všeobecná kritika zo všetkých strán priamo motivuje šikovných mladých študentov hľadať si školu v zahraničí. Preto je už najvyšší čas prestať iba kritizovať, a zamerať sa na to, ako z 10-20% súčasných VŠ urobiť top kvalitné inštitúcie a ako na ne prilákať dostatok kvalitných študentov.
Mladí sa rozhodujú podľa verejne dostupných informácií o vysokých školách a podľa skúseností ich kamarátov, ktorí už v zahraničí študujú. Celkový mediálny obraz našich vysokých škôl je, bez ohľadu na ich skutočnú kvalitu, strašný - všeobecná kritika zo všetkých strán priamo motivuje šikovných mladých študentov hľadať si školu v zahraničí. Preto je už najvyšší čas prestať iba kritizovať, a zamerať sa na to, ako z 10-20% súčasných VŠ urobiť top kvalitné inštitúcie a ako na ne prilákať dostatok kvalitných študentov.
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
Nižšia kvalita slovenských škôl
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Nižšia kvalita slovenských škôl
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
Nižšia kvalita slovenských škôl
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
Nižšia kvalita slovenských škôl Kombinacia dlhodobej stratégie v rámci školstva, prepojenie na komerčnú sféru s krátkodobým a dlhodobám plánovaním ekonomického potenciálu a podpora vedy a výskumu. Vid môj blog: https://blog.etrend.sk/roman-cupka/kauza-seurofondami-symbolizuje-nas-pristup-kvede-a-vyskumu.html
Kombinacia dlhodobej stratégie v rámci školstva, prepojenie na komerčnú sféru s krátkodobým a dlhodobám plánovaním ekonomického potenciálu a podpora vedy a výskumu. Vid môj blog: https://blog.etrend.sk/roman-cupka/kauza-seurofondami-symbolizuje-nas-pristup-kvede-a-vyskumu.html
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Nižšia kvalita slovenských škôl Nižšia kvalita slovenských škôl však nejde iba na vrub samotných škôl ale je dôsledkom celospoločenského vývinu za posledných 25 rokov samostatného "fungovania" Slovenska.
Nižšia kvalita slovenských škôl však nejde iba na vrub samotných škôl ale je dôsledkom celospoločenského vývinu za posledných 25 rokov samostatného "fungovania" Slovenska.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
Nedostatočné nástroje na ich udržanie Je to asi komplex faktorov - cez školstvo a úroveň vedy a výskumu na univerzitách a ďalších vedeckých ustanovizniach, materiálne podmienky, technické vybavenie, možnosti, platy, odmeňovací systém, systém kariérneho rozvoja, práca s talentami, ale aj veľkosť ekonomiky a tiež ekonomická netransparentnosť, protekcionizmus a politický systém umožňujúci beztrestné rozkrádanie bez skutočnej zodpovednosti. V takých podmienkach sa mladí veľakrát radšej znechutene zbalia a hľadajú uplatnenie tam, kde si talent a poctivosť viac vážia ...
Je to asi komplex faktorov - cez školstvo a úroveň vedy a výskumu na univerzitách a ďalších vedeckých ustanovizniach, materiálne podmienky, technické vybavenie, možnosti, platy, odmeňovací systém, systém kariérneho rozvoja, práca s talentami, ale aj veľkosť ekonomiky a tiež ekonomická netransparentnosť, protekcionizmus a politický systém umožňujúci beztrestné rozkrádanie bez skutočnej zodpovednosti. V takých podmienkach sa mladí veľakrát radšej znechutene zbalia a hľadajú uplatnenie tam, kde si talent a poctivosť viac vážia ...
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Presne ste ich vymenovali. Proste sikovnejsi ludia nechcu zostat v sedivom premiere
Presne ste ich vymenovali. Proste sikovnejsi ludia nechcu zostat v sedivom premiere
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Nižšia kvalita slovenských škôl
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
Lepšie pracovné príležitosti zrejme zaváži šanca na vyššiu životnú úroveň a tiež možnosť rastu v profesii
zrejme zaváži šanca na vyššiu životnú úroveň a tiež možnosť rastu v profesii
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Nedostatočné nástroje na ich udržanie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Lepšie pracovné príležitosti Odchod študentov je kombinácia viacerých faktorov. Myslím si, že hlavným driverom exodu je snaha nájsť si zaujímavé a lepšie zamestnanie skombinované so zaujímavejším zárobkom, vyššou kvalitou života, transparentnejším a menej korupčným prostredím a taktiež mladíckym elánom spoznávať nové krajiny a kultúry v čoraz otvorenejšom slobodnejšom svete.
Odchod študentov je kombinácia viacerých faktorov. Myslím si, že hlavným driverom exodu je snaha nájsť si zaujímavé a lepšie zamestnanie skombinované so zaujímavejším zárobkom, vyššou kvalitou života, transparentnejším a menej korupčným prostredím a taktiež mladíckym elánom spoznávať nové krajiny a kultúry v čoraz otvorenejšom slobodnejšom svete.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Lepšie pracovné príležitosti Je to určitě kombinace vice faktorů - od větších pracovních možností, přes vyšší žvotní úroveň v západněji ležících zemích až po naivní představu, že to tam budou mít jednodušší. Nebudou - ale pokud se s nabytými zkušenostmi vrátí zpět, bude to Slovensku jen výhodou.
Je to určitě kombinace vice faktorů - od větších pracovních možností, přes vyšší žvotní úroveň v západněji ležících zemích až po naivní představu, že to tam budou mít jednodušší. Nebudou - ale pokud se s nabytými zkušenostmi vrátí zpět, bude to Slovensku jen výhodou.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
Lepšie pracovné príležitosti Za sťahovaním šikovných mladých ľudí do zahraničia sú najmä lepšie ponuky na ich profesionálne uplatnenie a ďalší rast. Inak povedané, doma nám chýbajú dostatočné nástroje na ich udržanie. Kruh sa pritom uzavrie vtedy, keď sa im ruka v ruka s ich uplatnením v zahraničí zvýši životná úroveň. Potom nejde o dočasný, ale takmer vždy o ich dlhoročný, ak nie definitívny odchod zo Slovenska.
Za sťahovaním šikovných mladých ľudí do zahraničia sú najmä lepšie ponuky na ich profesionálne uplatnenie a ďalší rast. Inak povedané, doma nám chýbajú dostatočné nástroje na ich udržanie. Kruh sa pritom uzavrie vtedy, keď sa im ruka v ruka s ich uplatnením v zahraničí zvýši životná úroveň. Potom nejde o dočasný, ale takmer vždy o ich dlhoročný, ak nie definitívny odchod zo Slovenska.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní