Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Čo očakávate od vládneho sociálneho balíčka?

  1. Nič, ide len o politický marketing 51 %
  2. Vyššie platy pre zamestnancov 1 %
  3. Zníženie daní a odvodov 1 %
  4. Vyššie náklady pre zamestnávateľov 33 %
  5. Neviem/nevyjadrujem sa/ iné 14 %


Uzávierka hlasovania: 09.10.2017. Počet respondentov: 97.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Nič, ide len o politický marketing
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Hlavybôľ v chudobnejších regiónoch a vo výrobných podnikoch. Všetky hrubé zásahy do trhu práce bez analýz ich dopadu ho iba krivia. Je paradoxné, že štát veľmi dobre vie ako sa majú zamestnávatelia starať o svojich zamestnancov, no nevie sa sám poriadne postarať o vlastnych zamestnancov ako sú lekári či učitelia alebo o ohrozené sociálne skupiny ako sú napríklad zdravotne postihnutí.
Hlavybôľ v chudobnejších regiónoch a vo výrobných podnikoch. Všetky hrubé zásahy do trhu práce bez analýz ich dopadu ho iba krivia. Je paradoxné, že štát veľmi dobre vie ako sa majú zamestnávatelia starať o svojich zamestnancov, no nevie sa sám poriadne postarať o vlastnych zamestnancov ako sú lekári či učitelia alebo o ohrozené sociálne skupiny ako sú napríklad zdravotne postihnutí.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Nič, ide len o politický marketing
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné Sociálny balíček pomôže najväčším zamestnávateľom, napríklad súčasným a budúcej automobilke, ľahšie motivovať potenciálnych zamestnancov, aby sa za prácou presťahovali tam, kde sú voľné miesta a aby sa im to oplatilo. Vláda balíčkom zmierni potrebu dovozu pracovnej sily zo zahraničia na obsadenie nových pracovných príležitostí, ktorých vytvorenie podporila.
Sociálny balíček pomôže najväčším zamestnávateľom, napríklad súčasným a budúcej automobilke, ľahšie motivovať potenciálnych zamestnancov, aby sa za prácou presťahovali tam, kde sú voľné miesta a aby sa im to oplatilo. Vláda balíčkom zmierni potrebu dovozu pracovnej sily zo zahraničia na obsadenie nových pracovných príležitostí, ktorých vytvorenie podporila.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Zníženie daní a odvodov
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Nič, ide len o politický marketing
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Naša vláda si ešte pamätá slogany z bývalého režimu: plán (nákladov) sa nedá podliezť, plán sa musí prekorčit. Takže sa im na ten plán znovu poskladáme.
Naša vláda si ešte pamätá slogany z bývalého režimu: plán (nákladov) sa nedá podliezť, plán sa musí prekorčit. Takže sa im na ten plán znovu poskladáme.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Nič, ide len o politický marketing
Ormandy Igor Ormandy
generálny riaditeľ
Mediaprint - Kapa Pressegrosso, a.s.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Zdravé by bolo zníženie daní a odvodov, aby sa na tom údajnom hospodárskom zázraku podieľali aj ľudia hodnoty vytvárajúcich. To by ale nesmel byť groš vybratý od ľudu grošom na ukradnutie.
Zdravé by bolo zníženie daní a odvodov, aby sa na tom údajnom hospodárskom zázraku podieľali aj ľudia hodnoty vytvárajúcich. To by ale nesmel byť groš vybratý od ľudu grošom na ukradnutie.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
Nič, ide len o politický marketing
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Väčšiu byrokratizáciu sociálnej oblasti. Pritom je to jednoduché: kde je práca je aj pláca. Najrozumnejší sociálny balíček smerovaný k podpore podnikania v oblastiach s vyššou nezamestnanosťou. Byrokratizácia sociálnej oblasti je neefektívna, stojí kopec peňazí a preto ju za sociálne opatrenie nepovažujem. Mám rodinu v Prievidzi a vidím v priamom prenose ako "sociálne" pôsobí príchod firmy BROSE do tohto mesta. Platy, iné benefity aj firemná kultúra idú hore. Iní tamojší zamestnávatelia, ktorí nevedia platovo reagovať a hlavne sa dlhodobo nepekne správali voči zamestnancom začínajú mať problémy...
Väčšiu byrokratizáciu sociálnej oblasti. Pritom je to jednoduché: kde je práca je aj pláca. Najrozumnejší sociálny balíček smerovaný k podpore podnikania v oblastiach s vyššou nezamestnanosťou. Byrokratizácia sociálnej oblasti je neefektívna, stojí kopec peňazí a preto ju za sociálne opatrenie nepovažujem. Mám rodinu v Prievidzi a vidím v priamom prenose ako "sociálne" pôsobí príchod firmy BROSE do tohto mesta. Platy, iné benefity aj firemná kultúra idú hore. Iní tamojší zamestnávatelia, ktorí nevedia platovo reagovať a hlavne sa dlhodobo nepekne správali voči zamestnancom začínajú mať problémy...
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné Aby mal systém ktorý sa dá zopakovať, aby nebol iba politicky motivovaný, aby pomáhal tým čo si inak pomôcť nemôžu a aby prihliadal aj na záujmy zamestnávateľov pretože zdroje ktoré može vláda rozdeľovať tvoria iba oni. Fakt ľahká úloha.
Aby mal systém ktorý sa dá zopakovať, aby nebol iba politicky motivovaný, aby pomáhal tým čo si inak pomôcť nemôžu a aby prihliadal aj na záujmy zamestnávateľov pretože zdroje ktoré može vláda rozdeľovať tvoria iba oni. Fakt ľahká úloha.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
Nič, ide len o politický marketing
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Nič, ide len o politický marketing Od tejto vlády očakávam jediné - odchod do histórie
Od tejto vlády očakávam jediné - odchod do histórie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Je to jen další kolo doposud úspěšného politického marketingu na úkor třídních nepřátel - poctivých podnikatelů a firem. Voliči to mají rádi.
Je to jen další kolo doposud úspěšného politického marketingu na úkor třídních nepřátel - poctivých podnikatelů a firem. Voliči to mají rádi.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné V seriózna a rozumná firma nepotrebujem sociálne balíčky organizované vládou. Organizuje si ich v rámci firmy podľa toho ako firma prosperuje a ako sa na jej prosperite podieľajú zamestnanci svojou prácou. Bolo by nerozumené neoceniť prácu zamestnancov, ktorí sa výrazne podieľajú na produktivite a výsledkoch firiem.
V seriózna a rozumná firma nepotrebujem sociálne balíčky organizované vládou. Organizuje si ich v rámci firmy podľa toho ako firma prosperuje a ako sa na jej prosperite podieľajú zamestnanci svojou prácou. Bolo by nerozumené neoceniť prácu zamestnancov, ktorí sa výrazne podieľajú na produktivite a výsledkoch firiem.
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
Nič, ide len o politický marketing
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Je to predovšetkým politický marketing, nesystémové rozhodnutia, ktoré opäť o niečo zkomplikujú rozvoj podnikania na Slovensku a tým aj slovenskej ekonomiky. Nie som si istý, či to v konečnom dôsledku bude znamenať vyššie platy pre zamestnancov a stabilitu zamestnania, pretože táto "hra" má iné zákonitosti a to nie sú vládne nariadenia takéhoto typu.
Je to predovšetkým politický marketing, nesystémové rozhodnutia, ktoré opäť o niečo zkomplikujú rozvoj podnikania na Slovensku a tým aj slovenskej ekonomiky. Nie som si istý, či to v konečnom dôsledku bude znamenať vyššie platy pre zamestnancov a stabilitu zamestnania, pretože táto "hra" má iné zákonitosti a to nie sú vládne nariadenia takéhoto typu.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné Sociálny balíček sa tvári ako pomoc vlády zamestnancom, ktorú majú ale zaplatiť zamestnávatelia. Kumuláciu viacerých opatrení (min. mzda, príplatky, 13-14 plat a ďalšie legislatívne zmeny) v jednom období považujem za nešťastné riešenie, rozumnejšie by bolo tieto zmeny (ak sa už na nich politici zhodli) zavádzať postupne. Nárast miezd však musí byť v každom prípade spojený s nárastom produktivity vo firmách!
Sociálny balíček sa tvári ako pomoc vlády zamestnancom, ktorú majú ale zaplatiť zamestnávatelia. Kumuláciu viacerých opatrení (min. mzda, príplatky, 13-14 plat a ďalšie legislatívne zmeny) v jednom období považujem za nešťastné riešenie, rozumnejšie by bolo tieto zmeny (ak sa už na nich politici zhodli) zavádzať postupne. Nárast miezd však musí byť v každom prípade spojený s nárastom produktivity vo firmách!
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
Nič, ide len o politický marketing
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
Nič, ide len o politický marketing Namiesto koncepčných opatrení a podpory rozvoja podnikania sa takto iba zbierajú politické body pre politikov...
Namiesto koncepčných opatrení a podpory rozvoja podnikania sa takto iba zbierajú politické body pre politikov...
Hajko Jozef Hajko
analytik
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Niekto to zaplatiť musí a prijímatelia eurofondov to nebudú.
Niekto to zaplatiť musí a prijímatelia eurofondov to nebudú.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Ide aktuálne už o tretí diel tele-novely. So všetkým čo také dielo má obsahovať. Veľa emócií, reklamy za máloobsažné dielo. Je to škoda! Všetko padne na plecia zamestnávateľov, zvýši to zase záťaž firiem a zdraží cenu práce o flexibilite nehovoriac.
Ide aktuálne už o tretí diel tele-novely. So všetkým čo také dielo má obsahovať. Veľa emócií, reklamy za máloobsažné dielo. Je to škoda! Všetko padne na plecia zamestnávateľov, zvýši to zase záťaž firiem a zdraží cenu práce o flexibilite nehovoriac.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Ja osobne nič. Vládne strany postupujú čisto ľavicovo. Ja ako podnikateľ však ich agendu rozdávania cudzích peňazí napokon musím zaplatiť a preto ma mrzí, že aspoň v jednom bode nemysleli na tých, ktorí sa im na to musia vždy poskladať.
Ja osobne nič. Vládne strany postupujú čisto ľavicovo. Ja ako podnikateľ však ich agendu rozdávania cudzích peňazí napokon musím zaplatiť a preto ma mrzí, že aspoň v jednom bode nemysleli na tých, ktorí sa im na to musia vždy poskladať.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
Nič, ide len o politický marketing
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
Nič, ide len o politický marketing Sociálny balík bude znamenať isté prínosy pre občanov, ale výraznejšie sa väčšinu ľudí ani podnikateľov nedotkne. Oslobodenie 13. a 14. platu od daní a odvodov je vítané, avšak celkové a celoročné zníženie daní a odvodov by bolo určite prínosnejšie a systémovejšie.
Sociálny balík bude znamenať isté prínosy pre občanov, ale výraznejšie sa väčšinu ľudí ani podnikateľov nedotkne. Oslobodenie 13. a 14. platu od daní a odvodov je vítané, avšak celkové a celoročné zníženie daní a odvodov by bolo určite prínosnejšie a systémovejšie.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Nič, ide len o politický marketing Ja osobne nič. Vládne strany určite vyššie preferencie...
Ja osobne nič. Vládne strany určite vyššie preferencie...
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
Nič, ide len o politický marketing
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
Nič, ide len o politický marketing
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Nič, ide len o politický marketing
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Nič, ide len o politický marketing
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Nič, ide len o politický marketing
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Mnoho firiem si nebude môcť dovoliť vyplatiť 13. a 14. plat. Tento tlak na zvýšenie mzdových nákladov a opatrenie môže byť likvidačné pre značný počet firiem.
Mnoho firiem si nebude môcť dovoliť vyplatiť 13. a 14. plat. Tento tlak na zvýšenie mzdových nákladov a opatrenie môže byť likvidačné pre značný počet firiem.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
Nič, ide len o politický marketing
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
Nič, ide len o politický marketing
Dubec Milan Dubec
generálny riaditeľ Azet
Azet
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Vyššie platy pre zamestnancov Už sa tešilm na platy bez odvodov. Dúfam, že v tom nebude nejaká zaludnosť.
Už sa tešilm na platy bez odvodov. Dúfam, že v tom nebude nejaká zaludnosť.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Nič, ide len o politický marketing
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
Nič, ide len o politický marketing Nedôverujem v sociálnu politiku tejto vlády, nevidím tam systém a ani trvalú udržateľnosť.
Nedôverujem v sociálnu politiku tejto vlády, nevidím tam systém a ani trvalú udržateľnosť.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Nič, ide len o politický marketing
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
Nič, ide len o politický marketing Stačí riešiť problémy, vyhnúť sa populizmu, zlepšovať prostredie a motivovať k podnikaniu. Následne nikto nebude očakávať sociálne balíčky...
Stačí riešiť problémy, vyhnúť sa populizmu, zlepšovať prostredie a motivovať k podnikaniu. Následne nikto nebude očakávať sociálne balíčky...
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
Nič, ide len o politický marketing
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Nič, ide len o politický marketing
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné Nepáči sa mi ten paternalistický podtón v názve.
Nepáči sa mi ten paternalistický podtón v názve.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Nič, ide len o politický marketing
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Nič, ide len o politický marketing
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Nič, ide len o politický marketing
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Nič, ide len o politický marketing 13. a 14. plat znie pre volicov dobre. To je vsetko, co prinesie.
13. a 14. plat znie pre volicov dobre. To je vsetko, co prinesie.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Nič, ide len o politický marketing
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Nič, ide len o politický marketing Tak ako vacsina doterajsich balickov aj tento je urceny na zabezpecenie si politickeho marketingu na naklady niekoho ineho a dalsie krivenie pravidiel...
Tak ako vacsina doterajsich balickov aj tento je urceny na zabezpecenie si politickeho marketingu na naklady niekoho ineho a dalsie krivenie pravidiel...
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Nič, ide len o politický marketing
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Nič, ide len o politický marketing
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Nič, ide len o politický marketing Ked som prvy raz videl bilboard s claimom "povinne 14 platov " myslel som si ze zle vidim . Vravim si ze takato absurdita nemoze byt myslena ani ako zart. Rok sa s rokom stretol a je z toho realita. 100 x opakovany blud je vladnou doktrinou.
Ked som prvy raz videl bilboard s claimom "povinne 14 platov " myslel som si ze zle vidim . Vravim si ze takato absurdita nemoze byt myslena ani ako zart. Rok sa s rokom stretol a je z toho realita. 100 x opakovany blud je vladnou doktrinou.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Sociálny balíček vždy v sebe evokuje určitú pozitívnu diskrimináciu vybranej cieľovej skupiny. A priori nemožno takéto opatrenie odmietať, pokiaľ slúžia na vyrovnávanie príjmov a zmierňovanie nerovnosti v rozdelení bohatstva. Osobitnú kapitolu tvoria sociálne dávky, ktorých navyšovanie prospieva znevýhodneným osobám - ich postupný nárast nevedie k demotivácii k práci a na druhej strane nepreťažuje štátny rozpočet. Komplikovanejšie je to pri sociálnom balíčku, ktorý zaťažuje zamestnávateľov a tým nepriamo znevýhodňuje zamestnancov. Obávam sa, že postupné navyšovanie minimálnej mzdy, nech je akokoľvek dobre mienené, v konečnom dôsledku povedie k zvýšeniu ceny práce a tým sa zníži atraktívnosť niektorých profesií/podnikaní. Nehovoriac o tom, že v štátnej/verejnej sfére existujú tabuľky, kde niektoré triedy už dlhodobo vykazujú výšku základného platu pod úrovňou minimálnej mzdy a to je vážny problém. Udržateľnosť sociálneho balíčka, v čase ekonomického rastu, nie je problematická, ale v budúcnosti sa môže vypomstiť práve v daňovej oblasti, pri jeho refinancovaní. Z ponúkaných odpovedí TREND Barometra sa dnes nedá vybrať jednoznačná odpoveď, s ktorou by som sa dokázal stotožniť. Pokiaľ ide o mzdovú agendu, táto zmena povedie k vyšším nákladom pre zamestnávateľov a v niektorých odvetviach sa možno ešte viac rozprúdi diskusia o rýchlejšom prechode k Priemyslu 4.0.
Sociálny balíček vždy v sebe evokuje určitú pozitívnu diskrimináciu vybranej cieľovej skupiny. A priori nemožno takéto opatrenie odmietať, pokiaľ slúžia na vyrovnávanie príjmov a zmierňovanie nerovnosti v rozdelení bohatstva. Osobitnú kapitolu tvoria sociálne dávky, ktorých navyšovanie prospieva znevýhodneným osobám - ich postupný nárast nevedie k demotivácii k práci a na druhej strane nepreťažuje štátny rozpočet. Komplikovanejšie je to pri sociálnom balíčku, ktorý zaťažuje zamestnávateľov a tým nepriamo znevýhodňuje zamestnancov. Obávam sa, že postupné navyšovanie minimálnej mzdy, nech je akokoľvek dobre mienené, v konečnom dôsledku povedie k zvýšeniu ceny práce a tým sa zníži atraktívnosť niektorých profesií/podnikaní. Nehovoriac o tom, že v štátnej/verejnej sfére existujú tabuľky, kde niektoré triedy už dlhodobo vykazujú výšku základného platu pod úrovňou minimálnej mzdy a to je vážny problém. Udržateľnosť sociálneho balíčka, v čase ekonomického rastu, nie je problematická, ale v budúcnosti sa môže vypomstiť práve v daňovej oblasti, pri jeho refinancovaní. Z ponúkaných odpovedí TREND Barometra sa dnes nedá vybrať jednoznačná odpoveď, s ktorou by som sa dokázal stotožniť. Pokiaľ ide o mzdovú agendu, táto zmena povedie k vyšším nákladom pre zamestnávateľov a v niektorých odvetviach sa možno ešte viac rozprúdi diskusia o rýchlejšom prechode k Priemyslu 4.0.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Neočekávám pro Slovensko nic dobrého - dojde jenom k dalšímu zvýšení nákladů pro zaměstnavatele, zdražení lokálních výrobků a zhoršení konkurenceschopnosti slovenských firem. Jedná se jen o laciný politický marketing směřující na nejnižší příjmové kategorie zaměstnanců kteří pak ve volbách vyjádří svůj vděk těm politikům kteří se o ně takto postarali...
Neočekávám pro Slovensko nic dobrého - dojde jenom k dalšímu zvýšení nákladů pro zaměstnavatele, zdražení lokálních výrobků a zhoršení konkurenceschopnosti slovenských firem. Jedná se jen o laciný politický marketing směřující na nejnižší příjmové kategorie zaměstnanců kteří pak ve volbách vyjádří svůj vděk těm politikům kteří se o ně takto postarali...
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné Na nadšenie z balíčka si asi budem musieť počkať do Vianoc. Očakávam, že tento balíček bude mať podobný osud a efekt, ako ten protikorupčný.
Na nadšenie z balíčka si asi budem musieť počkať do Vianoc. Očakávam, že tento balíček bude mať podobný osud a efekt, ako ten protikorupčný.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
Nič, ide len o politický marketing Sociálny balíček vlády majú ako vždy zaplatiť zamestnávatelia. Vidím v ňom 2 pozitíva: ohlásené zvýšenie opatrovateľských príspevkov a zníženie odvodov na dohody pre dôchodcov (ak sa schvália).
Sociálny balíček vlády majú ako vždy zaplatiť zamestnávatelia. Vidím v ňom 2 pozitíva: ohlásené zvýšenie opatrovateľských príspevkov a zníženie odvodov na dohody pre dôchodcov (ak sa schvália).
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Nič, ide len o politický marketing
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
Nič, ide len o politický marketing
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
Nič, ide len o politický marketing
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
Nič, ide len o politický marketing Viac štátnej byrokracie a politický marketing.
Viac štátnej byrokracie a politický marketing.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Nič, ide len o politický marketing Skusme si polozit na stol par cisiel = socialne balicky: 0,25 mld., HDP (navrh MF) = Prijmy: 13,98mld.,Vydavky: 15,96mld., Deficit: 1,98mld.; napr. vojenske vydavky do roku 2030 = 27 mld.
Skusme si polozit na stol par cisiel = socialne balicky: 0,25 mld., HDP (navrh MF) = Prijmy: 13,98mld.,Vydavky: 15,96mld., Deficit: 1,98mld.; napr. vojenske vydavky do roku 2030 = 27 mld.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/ iné
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Vyššie náklady pre zamestnávateľov
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Nič, ide len o politický marketing Zvyšovanie minimálnej mzdy považujem za politický marketing - lepšie znie ako reálne pomôže. Dôsledkom je tlak na prehodnocovanie počtu pracovných miest zo strany zamestnávateľov, ako aj na zamestnávanie “na ruku”. Motivácia zamestnávateľov k bonusovým platom ich oslobodením od daní a odvodov sa mi už páči viac.
Zvyšovanie minimálnej mzdy považujem za politický marketing - lepšie znie ako reálne pomôže. Dôsledkom je tlak na prehodnocovanie počtu pracovných miest zo strany zamestnávateľov, ako aj na zamestnávanie “na ruku”. Motivácia zamestnávateľov k bonusovým platom ich oslobodením od daní a odvodov sa mi už páči viac.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Nič, ide len o politický marketing
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
Nič, ide len o politický marketing ..a o pokračovanie vychovávania Slovákov v tom, že sú naďalej sociálnymi prípadmi, odkázanými na balíčky od štátu. Čo tam po tom, že sme v období bezprecedentného rastu miezd a nedostatku pracovných síl.
..a o pokračovanie vychovávania Slovákov v tom, že sú naďalej sociálnymi prípadmi, odkázanými na balíčky od štátu. Čo tam po tom, že sme v období bezprecedentného rastu miezd a nedostatku pracovných síl.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
Nič, ide len o politický marketing Nič, ide len o politický marketing. Takéto vládne balíčky vnímam zo strategického hľadiska ako návnadu ja získanie sympatií u potenciálnych voličov koaličných strán. Samozrejme, už z povahy svojho názvu asi má každý pozitívny sociálny efekt. Ale keďže na druhej strane každý soviálny balíček niečo stojí, obávam sa, že aj tento zaplatíme všetci, vrátane firiem, vez dane. Inak povedané, nie vláda, ale my všetcinsi ho zaplatíme.
Nič, ide len o politický marketing. Takéto vládne balíčky vnímam zo strategického hľadiska ako návnadu ja získanie sympatií u potenciálnych voličov koaličných strán. Samozrejme, už z povahy svojho názvu asi má každý pozitívny sociálny efekt. Ale keďže na druhej strane každý soviálny balíček niečo stojí, obávam sa, že aj tento zaplatíme všetci, vrátane firiem, vez dane. Inak povedané, nie vláda, ale my všetcinsi ho zaplatíme.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
Vyššie náklady pre zamestnávateľov Očakávam, že si sadneme vo firme a spočítame nové náklady. Rozmýšľam čo bude v novom sociálnom balíčku pre rok 2018 ? mňa napadol benzín a nafta zdarma. No a zaplatia to samozrejme rafinérky. A my ku každému tankovaniu pribalíme balík kávy, aby na dlhých cestách vodič nezaspal.
Očakávam, že si sadneme vo firme a spočítame nové náklady. Rozmýšľam čo bude v novom sociálnom balíčku pre rok 2018 ? mňa napadol benzín a nafta zdarma. No a zaplatia to samozrejme rafinérky. A my ku každému tankovaniu pribalíme balík kávy, aby na dlhých cestách vodič nezaspal.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní