Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že veľká novela zákona o odpadoch skutočne zníži byrokraciu pre malých podnikateľov a živnostníkov? MŽP SR si od schválenej novely zákona sľubuje sprehľadnenie systému odpadov a zníženie administratívy, čo majú pocítiť najmä malí podnikatelia a živnostníci.Tým, ktorí uvedú na trh do 100 kg obalov či neobalov, má už odpadnúť povinnosť uzatvárať zmluvu s odpadovou spoločnosťou. Po novom sa majú jednorazovo zaregistrovať na ministerstve, viesť evidenciu o odpad a údaje ročne ohlasovať.

  1. Rozhodne áno, 6 %
  2. Skôr áno 15 %
  3. Skôr nie 28 %
  4. Rozhodne nie 8 %
  5. Neviem/nevyjadrujem sa/Iné 43 %


Uzávierka hlasovania: 23.10.2017. Počet respondentov: 72.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
Rozhodne nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
Skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné ak je úmysel zo strany štátu niečo zjednodušovať, tak zvyčajne je výsledok zbytočne komplikovaný ...
ak je úmysel zo strany štátu niečo zjednodušovať, tak zvyčajne je výsledok zbytočne komplikovaný ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
Skôr nie Mysím si, že novela zákona o odpadoch je odpútaním pozornosti od neriešenia zákona o obaloch, predovšetkým o plasotvých flašiach. Pri prechádzke v prírode skôr narazím na množstvo plasotvých fliaš - teda "obalov" ako na "odpad", ktorý rieši novela zákona.
Mysím si, že novela zákona o odpadoch je odpútaním pozornosti od neriešenia zákona o obaloch, predovšetkým o plasotvých flašiach. Pri prechádzke v prírode skôr narazím na množstvo plasotvých fliaš - teda "obalov" ako na "odpad", ktorý rieši novela zákona.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Skôr nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Skôr nie Je to ako podávať analgetiká na zranenia, ktoré ste sami spôsobili.
Je to ako podávať analgetiká na zranenia, ktoré ste sami spôsobili.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné Najprv vymyslia byrokratický idiotizmus a keď naštvú priveľa ľudí, snažia sa to zmierňovať. Zákon o odpadoch sa má týkať len tých, čo odpady spracúvajú ako licencovanú činnosť. Ostatní za ich odpratávanie platia - či sú to právnické alebo fyzické osoby. Kto si výrobok kúpi, zaplatí za likvidáciu jeho obalu vrámci kubíkov, ktoré má predplatené.
Najprv vymyslia byrokratický idiotizmus a keď naštvú priveľa ľudí, snažia sa to zmierňovať. Zákon o odpadoch sa má týkať len tých, čo odpady spracúvajú ako licencovanú činnosť. Ostatní za ich odpratávanie platia - či sú to právnické alebo fyzické osoby. Kto si výrobok kúpi, zaplatí za likvidáciu jeho obalu vrámci kubíkov, ktoré má predplatené.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Skôr áno
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Skôr nie
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Skôr nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné Na první pohled to zní jako tradiční přístup státu - nejdříve další silná zátěž podnikatelů a pár kroků dozadu, pak s velkou slávou a medializací možná jeden drobný krok vpřed. Stejně to bylo s daněmi a je to už vlastně standard. A někdy se ani snaha o ten drobný krok vpřed nepovede...uvidíme...
Na první pohled to zní jako tradiční přístup státu - nejdříve další silná zátěž podnikatelů a pár kroků dozadu, pak s velkou slávou a medializací možná jeden drobný krok vpřed. Stejně to bylo s daněmi a je to už vlastně standard. A někdy se ani snaha o ten drobný krok vpřed nepovede...uvidíme...
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné Po pravde, nerozumiem zákonu ako takému. Prečítala som si ho dva krát a stále zostávam v rovnakej právnej neistote, či sa účtovnej firmy zákon vôbec týka a ak áno, tak v akom rozsahu. Pevne verím, že ministerstvo vydá zrozumiteľné metodické usmernenie, aby mohli byť všetky nám naložené zákonné povinnosti plnené riadne a včas.
Po pravde, nerozumiem zákonu ako takému. Prečítala som si ho dva krát a stále zostávam v rovnakej právnej neistote, či sa účtovnej firmy zákon vôbec týka a ak áno, tak v akom rozsahu. Pevne verím, že ministerstvo vydá zrozumiteľné metodické usmernenie, aby mohli byť všetky nám naložené zákonné povinnosti plnené riadne a včas.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Skôr áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
Skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Zákon o odpadoch vznikal pod veľkým tlakom lobistov zastupujúcich najväčších hráčov v odpadovom hospodárstve a tí sa veru na malých producentov veľmi neobzerali podľa hesla "keď sa rúbe les, lietajú triesky". Novela je užitočná, škoda však, že zmena prichádza až teraz, ale lepšie ako nikdy.
Zákon o odpadoch vznikal pod veľkým tlakom lobistov zastupujúcich najväčších hráčov v odpadovom hospodárstve a tí sa veru na malých producentov veľmi neobzerali podľa hesla "keď sa rúbe les, lietajú triesky". Novela je užitočná, škoda však, že zmena prichádza až teraz, ale lepšie ako nikdy.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné Novela je veľmi čerstvá a až prax ukáže, či sa byrokracia naozaj zníži. Podľa reakcií dotknutých strán to zatiaľ tak nevyzerá. V oblasti odpadového hospodárstva by sme sa mali viac zamerať na motiváciu ľudí a obcí, aby triedili a snažili sa recyklovať odpad, pretože v porovnaní s Európou máme veľké rezervy.
Novela je veľmi čerstvá a až prax ukáže, či sa byrokracia naozaj zníži. Podľa reakcií dotknutých strán to zatiaľ tak nevyzerá. V oblasti odpadového hospodárstva by sme sa mali viac zamerať na motiváciu ľudí a obcí, aby triedili a snažili sa recyklovať odpad, pretože v porovnaní s Európou máme veľké rezervy.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
Skôr áno
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
Skôr áno AK by to takto naozaj bolo, bola by to určite pomoc a odbremenenie administratívy vo firmách. Nateraz je potrebné sa registrovať u akreditovanej spoločnosti, čo je tiež určitý finančný náklad, a nemyslím si, že spravodlivo pridelený iba na plecia pôvodcu obalov. My sme sa nikdy nebránili tomu, že by sme tieto údaje nevedeli zadávať priamo do systému ministerstva. Preto za mňa - dobrý zámer, no ako to dopadne, uvidíme.
AK by to takto naozaj bolo, bola by to určite pomoc a odbremenenie administratívy vo firmách. Nateraz je potrebné sa registrovať u akreditovanej spoločnosti, čo je tiež určitý finančný náklad, a nemyslím si, že spravodlivo pridelený iba na plecia pôvodcu obalov. My sme sa nikdy nebránili tomu, že by sme tieto údaje nevedeli zadávať priamo do systému ministerstva. Preto za mňa - dobrý zámer, no ako to dopadne, uvidíme.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
Skôr áno
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
Skôr nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Rozhodne áno, Novela mierne zlepší situáciu voči súčasnému stavu ale výsledok považujem stále za zbytočnú byrokraciu. Ako sa niekto utešoval, že keď už sme takmer nesplniteľnú byrokraciu nahradili splniteľnou tak máme lepší a nebodaj aj užitočný stav. A výsledok je taký, že bojujeme proti odpadu generovaním papierov ktoré skončia v odpade.
Novela mierne zlepší situáciu voči súčasnému stavu ale výsledok považujem stále za zbytočnú byrokraciu. Ako sa niekto utešoval, že keď už sme takmer nesplniteľnú byrokraciu nahradili splniteľnou tak máme lepší a nebodaj aj užitočný stav. A výsledok je taký, že bojujeme proti odpadu generovaním papierov ktoré skončia v odpade.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
Skôr áno Ubudne povinností a evidencie, no tiež peňazí v systéme. O to dôležitejšie je dôsledne vymáhať zákon, aby sa vytvorený systém, ceny a finančné toky optimalizovali a zabezpečili udržateľnosť odpadového hospodárstva a plnenie cieľov recyklácie SR.
Ubudne povinností a evidencie, no tiež peňazí v systéme. O to dôležitejšie je dôsledne vymáhať zákon, aby sa vytvorený systém, ceny a finančné toky optimalizovali a zabezpečili udržateľnosť odpadového hospodárstva a plnenie cieľov recyklácie SR.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Toto je príklad toho ako veľké nedorozumenie je medzi podnikateľmi a štátnou správou. Každý vymyslený administratívny proces musí niekto vykonať, archivovať a zabezpečiť jeho vyhľadateľnosť. Tu nejde iba o náklady ale často takmer nemožnosť reálne v potrebnom čase vykonať požadovanú administráciu. Situácia sa napriek všetkým možnostiam informačnej doby neustále zhoršuje. Chýba spoločný záujem spoločnosti a nepochopenie potreby podpory podnikateľského prostredia pre spoločnosť.
Toto je príklad toho ako veľké nedorozumenie je medzi podnikateľmi a štátnou správou. Každý vymyslený administratívny proces musí niekto vykonať, archivovať a zabezpečiť jeho vyhľadateľnosť. Tu nejde iba o náklady ale často takmer nemožnosť reálne v potrebnom čase vykonať požadovanú administráciu. Situácia sa napriek všetkým možnostiam informačnej doby neustále zhoršuje. Chýba spoločný záujem spoločnosti a nepochopenie potreby podpory podnikateľského prostredia pre spoločnosť.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
Skôr nie Už som skeptický, keď zachytím, že ministerstvo ide niečo zjednodušovať... skúsenosť mám väčšinou opačnú.
Už som skeptický, keď zachytím, že ministerstvo ide niečo zjednodušovať... skúsenosť mám väčšinou opačnú.
Jurkovič Miroslav Jurkovič
výkonný riaditeľ
SLICPEN - Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie
Skôr nie Zníženie administratívy bude minimálne, pretože väčšina administratívy spočívajúcej v registrácií a vedení evidencie zostáva. Celkovo novela zákona o odpadoch zostala pri riešení aktuálnych otázok a problémov za očakávaním.
Zníženie administratívy bude minimálne, pretože väčšina administratívy spočívajúcej v registrácií a vedení evidencie zostáva. Celkovo novela zákona o odpadoch zostala pri riešení aktuálnych otázok a problémov za očakávaním.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
Rozhodne áno,
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Skôr nie Skôr malým producentom zlacní administratívu.
Skôr malým producentom zlacní administratívu.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Skôr áno Malý krôčik pre jednotlivca sa možno časom prejaví ako veľký krok pre všetkých podnikateľov.
Malý krôčik pre jednotlivca sa možno časom prejaví ako veľký krok pre všetkých podnikateľov.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Skôr áno Áno, má predpoklad, že odbremení najmä menších podnikateľov od zbytočnej administratívy.
Áno, má predpoklad, že odbremení najmä menších podnikateľov od zbytočnej administratívy.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
Skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Skôr nie Vôbec by som nezazlieval predpisom a zákonom, že majú charakter byrokratickej doktríny, keby sa evidentne zlepšovalo nakladanie s odpadmi a ich zneškodňovanie. A k tomu to nesmeruje - s novelou, alebo bez nej.
Vôbec by som nezazlieval predpisom a zákonom, že majú charakter byrokratickej doktríny, keby sa evidentne zlepšovalo nakladanie s odpadmi a ich zneškodňovanie. A k tomu to nesmeruje - s novelou, alebo bez nej.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Rozhodne nie
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Rozhodne nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné Začnem počítať vytlačené A4 a spotrebované post-it poznámkové kocky. Očakávam, že do týždňa budem mať plnú schránku s ponukami na školenie nakladania s odpadmi do 100kg pre malé podnikateľské subjekty. Za aspoň 80€ dúfam.
Začnem počítať vytlačené A4 a spotrebované post-it poznámkové kocky. Očakávam, že do týždňa budem mať plnú schránku s ponukami na školenie nakladania s odpadmi do 100kg pre malé podnikateľské subjekty. Za aspoň 80€ dúfam.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
Skôr nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Rozhodne nie Moja profesna i osobna skusenost je za moj zivot taka, ze vsetky vlady, ustredne vybory, vykonne vybory atd.sa snazili a deklarovali znizovanie byrokracie. Medzitym tato narastla do rozmerov, kedy je uz nielen neuzivitelna, ale i vyrazne skodliva pre vsetko a vsetkych
Moja profesna i osobna skusenost je za moj zivot taka, ze vsetky vlady, ustredne vybory, vykonne vybory atd.sa snazili a deklarovali znizovanie byrokracie. Medzitym tato narastla do rozmerov, kedy je uz nielen neuzivitelna, ale i vyrazne skodliva pre vsetko a vsetkych
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Skôr nie
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Rozhodne áno, Jakékoliv snížení administrativy, obzvláště naprosto nesmyslné a nutící kohokoliv povinně uzavírat naprosto zbytečné smlouvy, je jednoznačně rozumný krok.
Jakékoliv snížení administrativy, obzvláště naprosto nesmyslné a nutící kohokoliv povinně uzavírat naprosto zbytečné smlouvy, je jednoznačně rozumný krok.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Neviem/nevyjadrujem sa/Iné
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Skôr nie Systém sa zrejme sprehľadní, avšak administratíva nebude výrazne znížená.
Systém sa zrejme sprehľadní, avšak administratíva nebude výrazne znížená.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní