Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Prispeje podľa vás nové daňové hodnotenie firiem k lepšiemu plateniu daní? Na budúci rok chce Finančná správa začať firmy deliť podľa toho, ako zodpovedne platia dane. Pre tých najlepších chystá benefity, napr. skoršie vyplatenie vratiek DPH...

  1. rozhodne áno 13 %
  2. skôr áno 41 %
  3. skôr nie 24 %
  4. rozhodne nie 13 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa /iné 9 %


Uzávierka hlasovania: 13.11.2017. Počet respondentov: 86.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie Kroky Finančnej správy treba chápať ako pozitívny krok smerom k podnikateľom, najmä k tým ktorí si dane platia. Na druhej strane však treba povedať, že súčasný daňový systém, najmä daň z príjmov právnických osôb, je zložitý a administratívne náročný takže podľa môjho názoru pre väčšinu firiem tento krok nebude motivačný smerom k lepšiemu plateniu daní. Pomohlo by zjednodušenie systému dani z príjmov právnických osôb a zmenu v prospech nepriamych daní a majetkových daní.
Kroky Finančnej správy treba chápať ako pozitívny krok smerom k podnikateľom, najmä k tým ktorí si dane platia. Na druhej strane však treba povedať, že súčasný daňový systém, najmä daň z príjmov právnických osôb, je zložitý a administratívne náročný takže podľa môjho názoru pre väčšinu firiem tento krok nebude motivačný smerom k lepšiemu plateniu daní. Pomohlo by zjednodušenie systému dani z príjmov právnických osôb a zmenu v prospech nepriamych daní a majetkových daní.
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
rozhodne áno Nie je čo dodať.
Nie je čo dodať.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Celému systému výberu daní by pomohla jednotná daň vo výške 10 %, potom by všetci s radosťou platili dane. Navrhované opatrenie bude stáť veľa peňazí, byrokracie, a neprinesie želaný efekt.
Celému systému výberu daní by pomohla jednotná daň vo výške 10 %, potom by všetci s radosťou platili dane. Navrhované opatrenie bude stáť veľa peňazí, byrokracie, a neprinesie želaný efekt.
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
neviem/nevyjadrujem sa /iné Myslím, že príhodnou analógiou je pýtať sa strelca na pobylivý terč, či presnejšie trafí, keď cieľ bude inej farby.
Myslím, že príhodnou analógiou je pýtať sa strelca na pobylivý terč, či presnejšie trafí, keď cieľ bude inej farby.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne nie
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Krok správnym smerom, signál pro-klientského myslenia.
Krok správnym smerom, signál pro-klientského myslenia.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr áno
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
rozhodne nie Nie, neprispeje. Považujem za absurdné, že štát chce odmeňovať niektoré firmy niečím, čo by malo byť samozrejmé pre každého, efektívnym výkonom svojich povinností, alebo prednostným prístupom k veciam, na ktoré má právo každá firma. Ale možno som len náročný na demokratické princípy.
Nie, neprispeje. Považujem za absurdné, že štát chce odmeňovať niektoré firmy niečím, čo by malo byť samozrejmé pre každého, efektívnym výkonom svojich povinností, alebo prednostným prístupom k veciam, na ktoré má právo každá firma. Ale možno som len náročný na demokratické princípy.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne nie Tí, čo platia budú odmenení, čo je fajn. Tých, čo robia daňové podvody a majú politické krytie na najvyšších miestach sa to netýka.
Tí, čo platia budú odmenení, čo je fajn. Tých, čo robia daňové podvody a majú politické krytie na najvyšších miestach sa to netýka.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie Ale jako PR téma to možná pomůže překrýt mediální diskusi o úniku informací z daňových úřadů i o daňových deliktech politiků a jejich chráněnců...
Ale jako PR téma to možná pomůže překrýt mediální diskusi o úniku informací z daňových úřadů i o daňových deliktech politiků a jejich chráněnců...
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Konecne! Velmi by som sa takemu systemu potesil. Zazit financnu spravu ako partnera, ktory chape, pomaha, predvida a tak mi ulahcuje podnikanie.
Konecne! Velmi by som sa takemu systemu potesil. Zazit financnu spravu ako partnera, ktory chape, pomaha, predvida a tak mi ulahcuje podnikanie.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
skôr áno Som presvedčený, že 95 percent slovenskej populácie nerozumie fungovaniu DPH a väčšina z nich si pri pýtaní si vratky myslí, že dotyčný podnikateľ je podvodník. Podnikatelia po novom pôjdu na „pranier“ a budú vystavení ohováraniu a novým útokom. Dúfam, že tzv. „benefity“ vyvážia tento nový druh šikany.
Som presvedčený, že 95 percent slovenskej populácie nerozumie fungovaniu DPH a väčšina z nich si pri pýtaní si vratky myslí, že dotyčný podnikateľ je podvodník. Podnikatelia po novom pôjdu na „pranier“ a budú vystavení ohováraniu a novým útokom. Dúfam, že tzv. „benefity“ vyvážia tento nový druh šikany.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
skôr nie Opatrenie má najmä motivačný a preventívny charakter, keďže daňovému subjektu nevyplýva pri nastavených opatreniach žiaden postih ani pokuta v prípade ich nedodržania. Preto si myslím, že daňové hodnotenie firiem bude mať len minimálny vplyv.
Opatrenie má najmä motivačný a preventívny charakter, keďže daňovému subjektu nevyplýva pri nastavených opatreniach žiaden postih ani pokuta v prípade ich nedodržania. Preto si myslím, že daňové hodnotenie firiem bude mať len minimálny vplyv.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr áno
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
neviem/nevyjadrujem sa /iné Finančná správa by sa skôr mala zodpovedne chovať k platiteľom daní, ktorí poctivo odvádzajú svoje daňové poplatky a platia DPH. Bohužiaľ je situácia taká, že ak podnikateľ uhradí za dodanie tovaru sumu vrátane DPH no jeho dodávateľ si túto povinnosť voči štátu nesplní, dopláca na to práve podnikateľ, ktorý tovar zaplatil s 20% navýšením. Štát mu vratku nechce priznať, a teda DPH vrátiť, napriek tomu, že on si svoju povinnosť splnil. Celý proces podnikania na základe DPH princípu je chorý a narušený!
Finančná správa by sa skôr mala zodpovedne chovať k platiteľom daní, ktorí poctivo odvádzajú svoje daňové poplatky a platia DPH. Bohužiaľ je situácia taká, že ak podnikateľ uhradí za dodanie tovaru sumu vrátane DPH no jeho dodávateľ si túto povinnosť voči štátu nesplní, dopláca na to práve podnikateľ, ktorý tovar zaplatil s 20% navýšením. Štát mu vratku nechce priznať, a teda DPH vrátiť, napriek tomu, že on si svoju povinnosť splnil. Celý proces podnikania na základe DPH princípu je chorý a narušený!
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
rozhodne áno Naša spoločnosť platí dane v lehote splatnosti a prakticky nemáme z toho žiadne výhody. Prípadné benefity pre spoločnosť je určite pozitívna informácia.
Naša spoločnosť platí dane v lehote splatnosti a prakticky nemáme z toho žiadne výhody. Prípadné benefity pre spoločnosť je určite pozitívna informácia.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Benefity ktoré sa chystajú, ako napr. skoršie vyplatené vratky (zďaleka nie každá firma má vratky DPH) sú podľa mňa nedostatočné. Skôr by pomohol zmierlivejší prístup FS, ako odpustenie pokuty ak sa jedná o malicherné a ojedinelé previnenie inak vzorného daňovníka (napr. výnimočne zaplatí daň o deň-dva neskôr, alebo zníženie/zrušenie pokuty pri previneniach, pri ktorých štát neprichádza o peniaze, napr. neskoršie podanie prehľadu o príjmoch). Súčasný postup FS je až neľudsky nekompromisný.
Benefity ktoré sa chystajú, ako napr. skoršie vyplatené vratky (zďaleka nie každá firma má vratky DPH) sú podľa mňa nedostatočné. Skôr by pomohol zmierlivejší prístup FS, ako odpustenie pokuty ak sa jedná o malicherné a ojedinelé previnenie inak vzorného daňovníka (napr. výnimočne zaplatí daň o deň-dva neskôr, alebo zníženie/zrušenie pokuty pri previneniach, pri ktorých štát neprichádza o peniaze, napr. neskoršie podanie prehľadu o príjmoch). Súčasný postup FS je až neľudsky nekompromisný.
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne nie Daňová správa by sa radšej mala venovať lepšiemu výberu DPH. Podľa štúdie Európskej komisie bolo Slovensko v rokoch 2014-15 vo výbere DPH druhou najhoršou krajinou Európskej únie - strata na výbere DPH predstavovala v roku 2015 až 30 % (2,25 mld. EUR). Nebolo by efektívnejšie DPH zrušiť?
Daňová správa by sa radšej mala venovať lepšiemu výberu DPH. Podľa štúdie Európskej komisie bolo Slovensko v rokoch 2014-15 vo výbere DPH druhou najhoršou krajinou Európskej únie - strata na výbere DPH predstavovala v roku 2015 až 30 % (2,25 mld. EUR). Nebolo by efektívnejšie DPH zrušiť?
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr áno Vyhradenie síl a sústredenie kontrol na problémové firmy by malo priniesť zlepšenie platenia. Držím palce tomuto opatreniu.
Vyhradenie síl a sústredenie kontrol na problémové firmy by malo priniesť zlepšenie platenia. Držím palce tomuto opatreniu.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr áno Predpokladám, že z psychologického hladiska to bude mať vplyv. Je to moderný spôsob, ako motivovať tých zodpovedných, dať im uznanie a lepší status.
Predpokladám, že z psychologického hladiska to bude mať vplyv. Je to moderný spôsob, ako motivovať tých zodpovedných, dať im uznanie a lepší status.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Pre tých,čo platenie daní považujú síce za nutné zlo, ale aj tak dane riadne a načas platia, je táto otázka bezpredmetná. Či to prispeje k plateniu daní u takých "podnikateľov" ako sú Bašternák, Žiga, Matovič a na nich naviazaných politikov, neviem posúdiť. Skôr si myslím, že nie. Bolo by to ako naučiť žabu lietať.
Pre tých,čo platenie daní považujú síce za nutné zlo, ale aj tak dane riadne a načas platia, je táto otázka bezpredmetná. Či to prispeje k plateniu daní u takých "podnikateľov" ako sú Bašternák, Žiga, Matovič a na nich naviazaných politikov, neviem posúdiť. Skôr si myslím, že nie. Bolo by to ako naučiť žabu lietať.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr nie
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
rozhodne nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno To je presne to čo mne osobne veľmi chýbalo. Je potrebné odmeniť aj poctivých platcov daní. Osobne by som navrhoval aby tie firmy, ktoré dosahujú a priznávajú vysokú ziskovosť boli odmenené aj napríklad nižšou sadzbou daní. Alebo tie firmy, ktoré počas 5 rokov nemali žiadny nedoplatok ani žiadny daňový prehrešok by tiež mohli dostať istý benefit. Tiež by sa dlhodobým a poctivým platcom mohlo lepšie prihliadať na drobné formálne prehrešky, ktoré evidentne vznikli neúmyselne napr. administratívnou chybou. Veľmi by pomohol už aj konštruktívny prístup či postup aspoň k zodpovedným platcom.
To je presne to čo mne osobne veľmi chýbalo. Je potrebné odmeniť aj poctivých platcov daní. Osobne by som navrhoval aby tie firmy, ktoré dosahujú a priznávajú vysokú ziskovosť boli odmenené aj napríklad nižšou sadzbou daní. Alebo tie firmy, ktoré počas 5 rokov nemali žiadny nedoplatok ani žiadny daňový prehrešok by tiež mohli dostať istý benefit. Tiež by sa dlhodobým a poctivým platcom mohlo lepšie prihliadať na drobné formálne prehrešky, ktoré evidentne vznikli neúmyselne napr. administratívnou chybou. Veľmi by pomohol už aj konštruktívny prístup či postup aspoň k zodpovedným platcom.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
rozhodne nie Je to len populistický nezmysel. Pre podvodníkov to nič neznamená, lebo tí po formálnej stránke všetko naoko dodržujú. Problém nastáva pre slušného podnikateľa, ktorý za svoje dodávky riadne vystaví faktúry, no ak mu odberatelia nezaplatia, tak sa samozrejme dostáva do omeškania napr. s odvedením DPH. A štát ho bude ešte dodatočne trestať? Neplatič si môže nárokovať vratky DPH a je to v súlade so zákonom. Tu asi niečo nesedí, nie?
Je to len populistický nezmysel. Pre podvodníkov to nič neznamená, lebo tí po formálnej stránke všetko naoko dodržujú. Problém nastáva pre slušného podnikateľa, ktorý za svoje dodávky riadne vystaví faktúry, no ak mu odberatelia nezaplatia, tak sa samozrejme dostáva do omeškania napr. s odvedením DPH. A štát ho bude ešte dodatočne trestať? Neplatič si môže nárokovať vratky DPH a je to v súlade so zákonom. Tu asi niečo nesedí, nie?
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie Zodpovedné firmy sú zodpovedné vďaka svojim vnútorným hodnotám a prístupu k podnikaniu. "Nezodpovedné" sú nezodpovedné presne z rovnakého dôvodu. Zoznam na stránke finančnej správy tieto hodnoty nezmení a avizované benefity smrdia novým priestorom na znejasnenie pravidiel a výhody pre Našich ľudí.
Zodpovedné firmy sú zodpovedné vďaka svojim vnútorným hodnotám a prístupu k podnikaniu. "Nezodpovedné" sú nezodpovedné presne z rovnakého dôvodu. Zoznam na stránke finančnej správy tieto hodnoty nezmení a avizované benefity smrdia novým priestorom na znejasnenie pravidiel a výhody pre Našich ľudí.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr nie Nemyslim si, ze take opatrenie je nutne, ak vie danova sprava skorsie vyplatit vratky tak by ich mala vyplacat pre vsetkych rovnako. Dodrziavanie povinnosti zodpovedne platit dane podnikatelmi by mala byt prirodzena.
Nemyslim si, ze take opatrenie je nutne, ak vie danova sprava skorsie vyplatit vratky tak by ich mala vyplacat pre vsetkych rovnako. Dodrziavanie povinnosti zodpovedne platit dane podnikatelmi by mala byt prirodzena.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa /iné Netrúfam si odhadnúť. Ak niekto má malé dane, alebo dokonca je v strate, nemusí znamenať, že okráda štát, ale je v nejakej fáze podnikateľského cyklu. Nie som si istý, či tie benefity sú plošne úplne férový nápad, v každom prípade však vítam snahu Finančnej správy o spoluprácu so svojimi "klientami".
Netrúfam si odhadnúť. Ak niekto má malé dane, alebo dokonca je v strate, nemusí znamenať, že okráda štát, ale je v nejakej fáze podnikateľského cyklu. Nie som si istý, či tie benefity sú plošne úplne férový nápad, v každom prípade však vítam snahu Finančnej správy o spoluprácu so svojimi "klientami".
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne nie Neprispeje. Ale môže to byť malá satisfakcia pre tých, ktorí si plnia svoje daňové povinnosti vzorne a načas.
Neprispeje. Ale môže to byť malá satisfakcia pre tých, ktorí si plnia svoje daňové povinnosti vzorne a načas.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Zo strany štátnych orgánov podnikatelia zatiaľ očakávajú iba represiu a problémy. Predvídateľnosť a istota, ktorú môže zmena priniesť, preto možno hodnotiť pozitívne.
Zo strany štátnych orgánov podnikatelia zatiaľ očakávajú iba represiu a problémy. Predvídateľnosť a istota, ktorú môže zmena priniesť, preto možno hodnotiť pozitívne.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
skôr áno Štát skúša moderné komerčné prístupy (gamifikácia), čo nie je zlé. Ale pokiaľ to zostane len v takejto rovine, tak to nikam nepovedie. Treba veci celkovo zjednodušovať a štandardizovať aby bola chuť robiť a potom aj platiť...
Štát skúša moderné komerčné prístupy (gamifikácia), čo nie je zlé. Ale pokiaľ to zostane len v takejto rovine, tak to nikam nepovedie. Treba veci celkovo zjednodušovať a štandardizovať aby bola chuť robiť a potom aj platiť...
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno Akysi rating firiem z pohladu danovej discipliny a z neho sa odvijajuci postoj statu k tomu ktoremu subjektu sa na prve pocutie javi ako celkom sympaticky nastroj. Az cas ukaze ci to bude skutocne fungovat na osoh vsetkym zucastnenym.
Akysi rating firiem z pohladu danovej discipliny a z neho sa odvijajuci postoj statu k tomu ktoremu subjektu sa na prve pocutie javi ako celkom sympaticky nastroj. Az cas ukaze ci to bude skutocne fungovat na osoh vsetkym zucastnenym.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Intenzívnejšia kontrola rizikových subjektov, by mohla prispieť k vyššiemu výberu daní.
Intenzívnejšia kontrola rizikových subjektov, by mohla prispieť k vyššiemu výberu daní.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne nie Z hľadiska Daňového úradu existujú len dve skupiny firiem: 1. Firmy u ktorých sa zistilo porušenie daňových pravidiel 2. Firmy u ktorých sa zatiaľ nič nepodarilo zistiť (nebol na to čas) Nový prístup nové kritériá na hodnotenie určite nezmenia existenciu dvoch základných skupín tak ako sú popísané vyššie.
Z hľadiska Daňového úradu existujú len dve skupiny firiem: 1. Firmy u ktorých sa zistilo porušenie daňových pravidiel 2. Firmy u ktorých sa zatiaľ nič nepodarilo zistiť (nebol na to čas) Nový prístup nové kritériá na hodnotenie určite nezmenia existenciu dvoch základných skupín tak ako sú popísané vyššie.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa /iné V niecom to moze pomoct, ak to nezostane len na urovni mrketingu. V pretvarani danovych uradov na partnerov a "poradcov" podnikatelov, aby sa ich rola bica a strasiaka zmenila pre tych poriadnychje, treba ale este vykonat,
V niecom to moze pomoct, ak to nezostane len na urovni mrketingu. V pretvarani danovych uradov na partnerov a "poradcov" podnikatelov, aby sa ich rola bica a strasiaka zmenila pre tych poriadnychje, treba ale este vykonat,
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno Teoreticky to znie dobre. Budeme si ale asi musieť počkať až na realitu.
Teoreticky to znie dobre. Budeme si ale asi musieť počkať až na realitu.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
rozhodne áno Ak do konca rok schváli parlament predloženú novelu zákona o dani z príjmov, firmy budú čeliť najvačšiemu zemetraseniu v oblasti medzinárodných daní od roku 2004. Zavádza sa nový koncept daňovej rezidencie, zdanenie pri odchode, reštrikcie daňových výhod plynúcich z reorganizácií vrátane fúzií ako aj zdanenie zahraničných kontrolovaných firiem. Teda všetko opatrenia namierené proti agresívnemu daňovému plánovaniu. Index daňovej spoľahlivosti je práve preto krok správnym smerom. Pre spoĺahlivých daňovníkov, ktorí s daňami nešpekulujú, by mal zabezpečiť dóveru daňovej správy a uľahčiť im v týchto časoch zložitú komunikáciu s úradmi.
Ak do konca rok schváli parlament predloženú novelu zákona o dani z príjmov, firmy budú čeliť najvačšiemu zemetraseniu v oblasti medzinárodných daní od roku 2004. Zavádza sa nový koncept daňovej rezidencie, zdanenie pri odchode, reštrikcie daňových výhod plynúcich z reorganizácií vrátane fúzií ako aj zdanenie zahraničných kontrolovaných firiem. Teda všetko opatrenia namierené proti agresívnemu daňovému plánovaniu. Index daňovej spoľahlivosti je práve preto krok správnym smerom. Pre spoĺahlivých daňovníkov, ktorí s daňami nešpekulujú, by mal zabezpečiť dóveru daňovej správy a uľahčiť im v týchto časoch zložitú komunikáciu s úradmi.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr nie Ak kritériá, podľa ktorých chce finančná správa deliť firmy a posudzovať ich "zodpovednosť" nebudú VOPRED verejné a známe, vytvorí sa len priestor na svojvôľu finančnej správy, v horšom prípade až na korupčné správanie. Tento čierny scenár by platenie daní naopak zhoršil. Ak aj budú v dobrom scenári kritériá vopred verejné a známe, musia byť navyše rozumné. Niektoré klebety, kolujúce na trhu (napr. že medzi kritériá bude patriť aj vek štatutárov, skutočnosť, či vykazuje firma nadmerné odpočty DPH, či fakt, že je ochotná platiť svoje záväzky pred lehotou splatnosti (!)) vzbudzujú - jemne povedané - veľké otázniky. Zdá sa, že opakovať poučku "korelácia nedokazuje kauzalitu" je treba donekonečna....
Ak kritériá, podľa ktorých chce finančná správa deliť firmy a posudzovať ich "zodpovednosť" nebudú VOPRED verejné a známe, vytvorí sa len priestor na svojvôľu finančnej správy, v horšom prípade až na korupčné správanie. Tento čierny scenár by platenie daní naopak zhoršil. Ak aj budú v dobrom scenári kritériá vopred verejné a známe, musia byť navyše rozumné. Niektoré klebety, kolujúce na trhu (napr. že medzi kritériá bude patriť aj vek štatutárov, skutočnosť, či vykazuje firma nadmerné odpočty DPH, či fakt, že je ochotná platiť svoje záväzky pred lehotou splatnosti (!)) vzbudzujú - jemne povedané - veľké otázniky. Zdá sa, že opakovať poučku "korelácia nedokazuje kauzalitu" je treba donekonečna....
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
rozhodne áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa /iné Myslím si že ide o ďalšie nesystémové riešenie, ktoré opäť umožní kategorizovať firmy na "naše a iné".
Myslím si že ide o ďalšie nesystémové riešenie, ktoré opäť umožní kategorizovať firmy na "naše a iné".
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr áno Cosi to moze pomoct, ale zasadny problem. ze stat neodborne a az prilis vela vstupuje do chodu firiem a celého biznisu, zostava. Takze kmotrom bude pomahat nadalej a slusnych podnikatelov, ktori ho zivia zdierat tiez.
Cosi to moze pomoct, ale zasadny problem. ze stat neodborne a az prilis vela vstupuje do chodu firiem a celého biznisu, zostava. Takze kmotrom bude pomahat nadalej a slusnych podnikatelov, ktori ho zivia zdierat tiez.
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr nie Rozhodne existujú lepšie opatrenia na vyber daní , ktoré sú overené praxou.
Rozhodne existujú lepšie opatrenia na vyber daní , ktoré sú overené praxou.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Zvýhodňovanie poctivých firiem a prísnejšia kontrola podozrivých firiem je určite správna vec, ale to všetko musí byť umocnené transparentnosťou. Tá transparentnosť je kľúčová, pretože Finančná správa doteraz poskytovala špeciálny servis pre "basternákové firmy" a iný, prísny prístup pre firmy obyčajné. Nové daňové hodnotenie firiem je v zásade krok k lepšiemu.
Zvýhodňovanie poctivých firiem a prísnejšia kontrola podozrivých firiem je určite správna vec, ale to všetko musí byť umocnené transparentnosťou. Tá transparentnosť je kľúčová, pretože Finančná správa doteraz poskytovala špeciálny servis pre "basternákové firmy" a iný, prísny prístup pre firmy obyčajné. Nové daňové hodnotenie firiem je v zásade krok k lepšiemu.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr áno Zhoršit výběr daní by to určitě nemělo a dřívější vyplacení vratek poctivým firmám určitě pomůže. Více by ale pomohlo omezení účelových kontrol mající pozastavení výplat vratek aby se opticky vylepšil k určitému datu státní rozpočet.
Zhoršit výběr daní by to určitě nemělo a dřívější vyplacení vratek poctivým firmám určitě pomůže. Více by ale pomohlo omezení účelových kontrol mající pozastavení výplat vratek aby se opticky vylepšil k určitému datu státní rozpočet.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
skôr áno
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
skôr áno Rozdelenie firiem podľa ich zodpovednosti v platení daní môže pomôcť zdvihnúť motiváciu firiem byť v balíku najlepších. Tým skôr, že sú pripravené pre takéto spoločnosti rôzne výhody a zoznam bude verejne dostupný.
Rozdelenie firiem podľa ich zodpovednosti v platení daní môže pomôcť zdvihnúť motiváciu firiem byť v balíku najlepších. Tým skôr, že sú pripravené pre takéto spoločnosti rôzne výhody a zoznam bude verejne dostupný.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní