Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Má podľa vás Slovensko na to, aby raz ekonomicky dobehlo vyspelé európske krajiny?

  1. Určite áno 48 %
  2. Skôr áno 31 %
  3. Skôr nie 18 %
  4. Určite nie 1 %
  5. Neviem / nevyjadrujem sa / iné 3 %


Uzávierka hlasovania: 20.11.2017. Počet respondentov: 101.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Skôr áno Za predpokladu, že ekonomiky vyspelých európskych krajín budú stagnovať alebo klesať, máme šancu ich ekonomicky dobehnúť. Náš výrazný rastový potenciál sme si už vyčerpali a pomaly nás začne tlačiť potreba štrukturálnych zmien v ekonomike a ekonomických vzťahoch, ktorej uspokojenie bude nákladné a krátkodobo spomalí naše dobiehanie.
Za predpokladu, že ekonomiky vyspelých európskych krajín budú stagnovať alebo klesať, máme šancu ich ekonomicky dobehnúť. Náš výrazný rastový potenciál sme si už vyčerpali a pomaly nás začne tlačiť potreba štrukturálnych zmien v ekonomike a ekonomických vzťahoch, ktorej uspokojenie bude nákladné a krátkodobo spomalí naše dobiehanie.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Skôr nie Vzhladom na to, ze hoci sme na strane jednej ako mlady stat dokazali nielen prezit ale i vyrast, je velmi lakavou predstava mysliet si, ze ano. Musíme si ale priznat nase moznosti a rizika do buducnosti (demografia, unik mladych ludi do zahranicia, prilisna ekonomicka zavislost na par monopoloch, skostnateny stat, stav malého a stredného podnikania, korupcia, zanedbane skolstvo atd.), ktore nas jednoducho nepustia...
Vzhladom na to, ze hoci sme na strane jednej ako mlady stat dokazali nielen prezit ale i vyrast, je velmi lakavou predstava mysliet si, ze ano. Musíme si ale priznat nase moznosti a rizika do buducnosti (demografia, unik mladych ludi do zahranicia, prilisna ekonomicka zavislost na par monopoloch, skostnateny stat, stav malého a stredného podnikania, korupcia, zanedbane skolstvo atd.), ktore nas jednoducho nepustia...
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
Určite áno V totmo som pozitivna, prteoze mame talentovanych mladych ludi, a dobru mentalnu vybavu , ALE - je treba vela: zmenit - skolstvo; pridat - veda a vyskum ; a znicit - korupciu. Ostatne sa upravi.
V totmo som pozitivna, prteoze mame talentovanych mladych ludi, a dobru mentalnu vybavu , ALE - je treba vela: zmenit - skolstvo; pridat - veda a vyskum ; a znicit - korupciu. Ostatne sa upravi.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
Určite áno v tomto Slovensku verím. Naša krajina má veľký potenciál. Limitujúci je iba spôsob, akým sa chceme ku tomu prepracovať.
v tomto Slovensku verím. Naša krajina má veľký potenciál. Limitujúci je iba spôsob, akým sa chceme ku tomu prepracovať.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Určite áno V tejto otázke som optimista, nie sme o nič lepší alebo horší ako vyspelé krajiny. Musíme nastaviť náš štát podľa vyspelých krajín, na moderný, spravodlivý, sociálny a podporujúci moderné trendy a potom je to už len otázka času. Hádam sa toho ešte aj ja dožijem :)
V tejto otázke som optimista, nie sme o nič lepší alebo horší ako vyspelé krajiny. Musíme nastaviť náš štát podľa vyspelých krajín, na moderný, spravodlivý, sociálny a podporujúci moderné trendy a potom je to už len otázka času. Hádam sa toho ešte aj ja dožijem :)
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
Neviem / nevyjadrujem sa / iné V súčasnosti sa slovenskej ekonomike darí a HDP sa z roka na rok zvyšuje, nezamestnanosť klesá, mzdy rastú... Či sa nám raz aj naozaj podarí dobehnúť západné ekonomiky závisí od toho, či sa slovenská ekonomika bude naďalej uberať tým správnym smerom. Či bude len montážnym závodom a o pár rokov, keď ľudí nahradia stroje, tak sa budeme boriť s existenčnými problémami. Alebo sa konečne začneme viac venovať vede, výskumu a činnostiam s vysokou pridanou hodnotou a pritiahneme naspäť kvalitných ľudí zo zahraničia a budeme investovať do budúcnosti. Stále ešte máme na výber.
V súčasnosti sa slovenskej ekonomike darí a HDP sa z roka na rok zvyšuje, nezamestnanosť klesá, mzdy rastú... Či sa nám raz aj naozaj podarí dobehnúť západné ekonomiky závisí od toho, či sa slovenská ekonomika bude naďalej uberať tým správnym smerom. Či bude len montážnym závodom a o pár rokov, keď ľudí nahradia stroje, tak sa budeme boriť s existenčnými problémami. Alebo sa konečne začneme viac venovať vede, výskumu a činnostiam s vysokou pridanou hodnotou a pritiahneme naspäť kvalitných ľudí zo zahraničia a budeme investovať do budúcnosti. Stále ešte máme na výber.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Skôr nie V krátkodobom horizonte to možné nebude. Na druhej strane si ale nemyslím, že ekonomické dobiehanie vyspelých krajín by malo byť cieľom. Viac nám bude chýbať slušnosť a zdravý rozum, ako ekonomická vyspelosť.
V krátkodobom horizonte to možné nebude. Na druhej strane si ale nemyslím, že ekonomické dobiehanie vyspelých krajín by malo byť cieľom. Viac nám bude chýbať slušnosť a zdravý rozum, ako ekonomická vyspelosť.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Určite áno Určite. A možno je jedno či to bude o 3, 30, alebo 300 rokov. Podstatné je rozhodnutie konať a schopnosť začať. Ak sa tak stane, máme polovicu cesty za sebou.
Určite. A možno je jedno či to bude o 3, 30, alebo 300 rokov. Podstatné je rozhodnutie konať a schopnosť začať. Ak sa tak stane, máme polovicu cesty za sebou.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Určite na to má, ale len za predpokladu, že sa na Slovensku zlepší podnikateľské prostredie, vymožiteľnosť práva a zníži sa miera byrokracie a najmä korupcie.
Určite na to má, ale len za predpokladu, že sa na Slovensku zlepší podnikateľské prostredie, vymožiteľnosť práva a zníži sa miera byrokracie a najmä korupcie.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Určite áno Urcite ano. Predtym nas vsak este caka dobiehanie v ovela dolezitejsich spolocensko-kulturnych disciplinach, ktore su pre dlhodoby ekonomicky uspech fundamentalne.
Urcite ano. Predtym nas vsak este caka dobiehanie v ovela dolezitejsich spolocensko-kulturnych disciplinach, ktore su pre dlhodoby ekonomicky uspech fundamentalne.
Le Gall Maláková Martine Le Gall Maláková
konateľka
Electrik, s.r.o., Bratislava
Určite áno Určite áno, pokým využije správne všetky možnosti, ktoré sa mu ponúkajú. A to sú hlavne investície do výskumu a vývoja a inovácií. Zreformovať školstvo, znížiť regionálne rozdiely a konečne splniť sľuby ohľadne infraštruktúry.
Určite áno, pokým využije správne všetky možnosti, ktoré sa mu ponúkajú. A to sú hlavne investície do výskumu a vývoja a inovácií. Zreformovať školstvo, znížiť regionálne rozdiely a konečne splniť sľuby ohľadne infraštruktúry.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Určite áno Určite áno, máme dobrú geografickú polohu, dynamicky rastúcu ekonomiku, šikovných ľudí. Ostáva konečne nájsť politikov, ktorí budú nakladať s verejnými zdrojmi hospodárne a dať skutočne prioritu školstvu a vzdelávaniu.
Určite áno, máme dobrú geografickú polohu, dynamicky rastúcu ekonomiku, šikovných ľudí. Ostáva konečne nájsť politikov, ktorí budú nakladať s verejnými zdrojmi hospodárne a dať skutočne prioritu školstvu a vzdelávaniu.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Určite áno Určite áno, len rozhodnúť o tomto smere môžeme až v 2020, ak sa nič mimoriadne nestane.
Určite áno, len rozhodnúť o tomto smere môžeme až v 2020, ak sa nič mimoriadne nestane.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Skôr nie To by museli utekat do zadu a Slovensko by muselo neskutocne ekonomicky napredovat.
To by museli utekat do zadu a Slovensko by muselo neskutocne ekonomicky napredovat.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
Skôr nie Teoreticky áno, avšak nevyhnutné je zadefinovať si dlhodobú, konkurencieschopnú hospodársku stratégiu, ktorá bude platiť dlhšie ako jedno volebné obdobie a následne ju aj dôsledne zrealizovať. V súčasnosti, žiaľ, nevidím na našej scéne politické strany, resp. politikov, ktorí sú schopní takúto úlohu prevziať na svoje plecia a sučasne si získať dôveru voličov.
Teoreticky áno, avšak nevyhnutné je zadefinovať si dlhodobú, konkurencieschopnú hospodársku stratégiu, ktorá bude platiť dlhšie ako jedno volebné obdobie a následne ju aj dôsledne zrealizovať. V súčasnosti, žiaľ, nevidím na našej scéne politické strany, resp. politikov, ktorí sú schopní takúto úlohu prevziať na svoje plecia a sučasne si získať dôveru voličov.
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
Určite áno Sme malá krajina, ktorá by pri dobrej politickej vôli a snahe politikov vedeli spraviť skok. Ten však musí byť premyslený, dobre odargumentovany a musí mať stabilnú politickú podporu.
Sme malá krajina, ktorá by pri dobrej politickej vôli a snahe politikov vedeli spraviť skok. Ten však musí byť premyslený, dobre odargumentovany a musí mať stabilnú politickú podporu.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Určite áno Sme krajina úžasných, skromných a tvorivých ľudí. Stačí nám iba slušné vedenie krajiny, ktoré uprednostní spoločenský záujem nad vlastným. Bohužiaľ za 28 rokov od revolúcie takých politikov a vodcov krajiny sme mali málo.
Sme krajina úžasných, skromných a tvorivých ľudí. Stačí nám iba slušné vedenie krajiny, ktoré uprednostní spoločenský záujem nad vlastným. Bohužiaľ za 28 rokov od revolúcie takých politikov a vodcov krajiny sme mali málo.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Sme krajina s kvalifikovaným a vzdelaným obyvateľstvom. Potenciál tu rozhodne je. Chýba nám však dostatok investičného kapitálu a vhodné podnikateľské prostredie. Prvé sa dobehne veľmi ťažko, nakoľko investičný kapitál vo vyspelých ekonomikách rastie vždy rýchlejšie ako v slabších. Druhé je vysoko politicky závislé a smer nie je najlepší.
Sme krajina s kvalifikovaným a vzdelaným obyvateľstvom. Potenciál tu rozhodne je. Chýba nám však dostatok investičného kapitálu a vhodné podnikateľské prostredie. Prvé sa dobehne veľmi ťažko, nakoľko investičný kapitál vo vyspelých ekonomikách rastie vždy rýchlejšie ako v slabších. Druhé je vysoko politicky závislé a smer nie je najlepší.
Hudák Marián Hudák
konateľ
Deloitte Audit
Skôr áno Slovensko potrebuje strategicky podporovať odvetvia s pridanou hodnotou, ktoré majú potenciál výrazne rásť (technológie, umelá inteligencia,..). Zvyšovanie kapacity montážnych liniek našu ekonomiku vpred veľmi neposunie. Cielené efektívne prerozdelenie HDP medzi súkromný a verejný sektor by malo podporiť vzdelávanie a rozvoj talentov, podporiť pdonikanie, inovácie a celkovú konkurencieschopnosť ekonomiky.
Slovensko potrebuje strategicky podporovať odvetvia s pridanou hodnotou, ktoré majú potenciál výrazne rásť (technológie, umelá inteligencia,..). Zvyšovanie kapacity montážnych liniek našu ekonomiku vpred veľmi neposunie. Cielené efektívne prerozdelenie HDP medzi súkromný a verejný sektor by malo podporiť vzdelávanie a rozvoj talentov, podporiť pdonikanie, inovácie a celkovú konkurencieschopnosť ekonomiky.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Určite áno Slovensko má na to, aby ekonomicky predbehlo vyspelé krajiny. Len si musí prestať myslieť, že ich len dobiehame.
Slovensko má na to, aby ekonomicky predbehlo vyspelé krajiny. Len si musí prestať myslieť, že ich len dobiehame.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Skor nie, lebo to je pohybyjuci sa ciel. Navyse politickym garnituram viacej vyhovuje narod chudobny a frustrovany, lebo takemu je este co slubovat, ako narod bohaty a sebavedomy, ktory ziadne sluby nepotrebuje.
Skor nie, lebo to je pohybyjuci sa ciel. Navyse politickym garnituram viacej vyhovuje narod chudobny a frustrovany, lebo takemu je este co slubovat, ako narod bohaty a sebavedomy, ktory ziadne sluby nepotrebuje.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
Určite áno Samozrejme! Nemám o tom najmenšiu pochybnosť.
Samozrejme! Nemám o tom najmenšiu pochybnosť.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné s pretrvávajúcou mierou korupcie sa ťažko dosahuje životná úroveň vyspelých krajín ...
s pretrvávajúcou mierou korupcie sa ťažko dosahuje životná úroveň vyspelých krajín ...
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
Skôr áno raz áno...
raz áno...
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Skôr nie Principiálne dobehnutiu nebráni nič, keď si ale pozriem celkovú náladu spoločnosti, odliv šikovných ľudí za hranice, zastavenie reforiem, zhoršovanie podnikateľského prostredia, tak mi je jasné, že sa takéhoto zvratu nedožujú ani moje deti.
Principiálne dobehnutiu nebráni nič, keď si ale pozriem celkovú náladu spoločnosti, odliv šikovných ľudí za hranice, zastavenie reforiem, zhoršovanie podnikateľského prostredia, tak mi je jasné, že sa takéhoto zvratu nedožujú ani moje deti.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Určite áno Potenciál Slovensko na to bez diskuze má, brzdou je zatím mentalita, která nepustí. A bohužel take politici, kteří nevidí dale, než do budoucích voleb....
Potenciál Slovensko na to bez diskuze má, brzdou je zatím mentalita, která nepustí. A bohužel take politici, kteří nevidí dale, než do budoucích voleb....
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Určite áno Otázka skôr znie, či keď hovoríme o tom, koho máme dobiehať, nepozerať skôr na prudko napredujúce ázijské krajiny (Čína, Južná Kórea) namiesto stále viac stagnujúcej západnej Európy.
Otázka skôr znie, či keď hovoríme o tom, koho máme dobiehať, nepozerať skôr na prudko napredujúce ázijské krajiny (Čína, Južná Kórea) namiesto stále viac stagnujúcej západnej Európy.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
Určite áno Nie len dobehlo, ale aj predbehlo. A nie len európske, ale aj svetové. Dá sa to však len vtedy, ak sa zameria na jednu vec s dostatočne vysokou pridanou hodnotou, ktorú bude robiť najlepšie zo všetkých. Táto stratégia sa mi osvedčila pri rozbiehaní dnes už úspešnej a stabilizovanej medzinárodnej firmy. Kľúčom je excelentnosť, fokus a kultúra. A to platí pre firmy rovnako, ako aj pre štáty. Sú to základné pravidlá biznisu.
Nie len dobehlo, ale aj predbehlo. A nie len európske, ale aj svetové. Dá sa to však len vtedy, ak sa zameria na jednu vec s dostatočne vysokou pridanou hodnotou, ktorú bude robiť najlepšie zo všetkých. Táto stratégia sa mi osvedčila pri rozbiehaní dnes už úspešnej a stabilizovanej medzinárodnej firmy. Kľúčom je excelentnosť, fokus a kultúra. A to platí pre firmy rovnako, ako aj pre štáty. Sú to základné pravidlá biznisu.
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
Určite áno Naša krajina má všetky predpoklady na to, aby dosiahla úroveň vyspelých európskych krajín. Má výbornú geografickú polohu, ľudský potenciál mimo iné v podobe vytrvalosti a skromnosti. Rezervy máme v školstve a v efektívnom riadení štátu.
Naša krajina má všetky predpoklady na to, aby dosiahla úroveň vyspelých európskych krajín. Má výbornú geografickú polohu, ľudský potenciál mimo iné v podobe vytrvalosti a skromnosti. Rezervy máme v školstve a v efektívnom riadení štátu.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Skôr nie Máme síce produktívnu prácu ale neproduktívny kapitál utopený v betóne stavieb a nepoužiteľnej štátnej infraštruktúry, nie v tvorivých mozgoch vytvárajúcich globálne značky. Ekonomiku s potlačenou hospodárskou súťažou a zdeformovanými ekonomickými motiváciami.
Máme síce produktívnu prácu ale neproduktívny kapitál utopený v betóne stavieb a nepoužiteľnej štátnej infraštruktúry, nie v tvorivých mozgoch vytvárajúcich globálne značky. Ekonomiku s potlačenou hospodárskou súťažou a zdeformovanými ekonomickými motiváciami.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
Skôr áno Máme na to predpoklady. Sme v NATO, EÚ a máme dobre rozbehnutú ekonomiku. Len tu musí mať kto robiť. Dôležité je otvoriť pracovný trh. A samozrejme, musíme si veriť.
Máme na to predpoklady. Sme v NATO, EÚ a máme dobre rozbehnutú ekonomiku. Len tu musí mať kto robiť. Dôležité je otvoriť pracovný trh. A samozrejme, musíme si veriť.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Určite áno Máme na to dobrú mentalitu. V niektorých ukazovateľoch, napríklad reálna kúpna sila, sme už teraz na tom vcelku dobre.
Máme na to dobrú mentalitu. V niektorých ukazovateľoch, napríklad reálna kúpna sila, sme už teraz na tom vcelku dobre.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Skôr áno Má. Ale platí to, čo vo futbale. Musíme mimoriadne tvrdo pracovať, nesmieme si dávať vlastné góly a nechať sa zbytočne vylučovať. Musíme mať jasno v stratégii, mať trochu šťastia v zakončení a na to celé musí dohliadať skvelý trénerský tím.
Má. Ale platí to, čo vo futbale. Musíme mimoriadne tvrdo pracovať, nesmieme si dávať vlastné góly a nechať sa zbytočne vylučovať. Musíme mať jasno v stratégii, mať trochu šťastia v zakončení a na to celé musí dohliadať skvelý trénerský tím.
Barnáš Miroslav Barnáš
CEO Czech republic & Slovakia JLL
JLL
Skôr áno Ludsky kapital a vola na Slovensku urcite je. Je to sice dobry zaklad avsak nateraz zalostne malo na to, aby zmena a hlavne progres bol realizovatelny v rozumnom case..
Ludsky kapital a vola na Slovensku urcite je. Je to sice dobry zaklad avsak nateraz zalostne malo na to, aby zmena a hlavne progres bol realizovatelny v rozumnom case..
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
Skôr áno Len existuje celý rad závislostí, ktoré ovplyvňujú a budú ovplyvňovať ďalší vývoj našej ekonomiky.
Len existuje celý rad závislostí, ktoré ovplyvňujú a budú ovplyvňovať ďalší vývoj našej ekonomiky.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
Skôr nie Keď nám pôjdu vyspelé krajiny oproti tak áno.
Keď nám pôjdu vyspelé krajiny oproti tak áno.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Určite áno Každá krajina na to "má". Na to, aby zo snívania sa stal cieľ a následne sa aj realizoval treba spraviť zopár dobre premyslených krokov. V prvom rade zadefinovať, čo presne znamená "dobehnúť" a aký časový úsek je "raz". A ked sa na takej definícii dohodne a spoločnosť ju akceptuje ako cieľ, treba spraviť plán, ako sa k cieľu dostať. A potom ho už stačí "len" vykonať.
Každá krajina na to "má". Na to, aby zo snívania sa stal cieľ a následne sa aj realizoval treba spraviť zopár dobre premyslených krokov. V prvom rade zadefinovať, čo presne znamená "dobehnúť" a aký časový úsek je "raz". A ked sa na takej definícii dohodne a spoločnosť ju akceptuje ako cieľ, treba spraviť plán, ako sa k cieľu dostať. A potom ho už stačí "len" vykonať.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
Určite áno Inteligenčný potenciál v našej krajine dnes už nie je homogénny.Je však vždy spôsobilý prispôsobovať sa novým okolnostiam. Ak to chápeme v zo širšieho hľadiska, potom je zrejmé, existuje ešte stále dostačujúci oe .
Inteligenčný potenciál v našej krajine dnes už nie je homogénny.Je však vždy spôsobilý prispôsobovať sa novým okolnostiam. Ak to chápeme v zo širšieho hľadiska, potom je zrejmé, existuje ešte stále dostačujúci oe .
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
Skôr áno Hoci v súčasnosti preto veľa nerobíme, pri aktuálnemu postoju k vzdelávaniu, vede, trhu práce a manažmentu štátu sme skôr odsúdení zostať európskou perifériou, so všetkým, čo k tomu patrí.
Hoci v súčasnosti preto veľa nerobíme, pri aktuálnemu postoju k vzdelávaniu, vede, trhu práce a manažmentu štátu sme skôr odsúdení zostať európskou perifériou, so všetkým, čo k tomu patrí.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Skôr áno Ekonomicky dobehneme vyspele europske krajiny len za predpokladu, ze vykoname optimalnym sposobom reformu zdravotnictva a reformu dochdkoveho systemu. Nevyhnutnym predpokladom je dobudovanie infrastruktury s vyuzitim potencialu ludi vo vsetkych regionoch s dorazom na vzdelanie mladej generacie.
Ekonomicky dobehneme vyspele europske krajiny len za predpokladu, ze vykoname optimalnym sposobom reformu zdravotnictva a reformu dochdkoveho systemu. Nevyhnutnym predpokladom je dobudovanie infrastruktury s vyuzitim potencialu ludi vo vsetkych regionoch s dorazom na vzdelanie mladej generacie.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Ekonomické rozdiely medzi krajinami nastavila už priemyselná revolúcia pred 200 rokmi a jej základné kontúry sú rovnaké. Európska únia neurobí automaticky zo Slovenska vyspelú krajinu, dáva iba možnosti a podporu. Dlhodobé zmeny vedú cez celkovú vyššiu efektívnosť správy, vzdelávania a súdnictva v prospech funkčného a inovatívneho podnikateľského prostredia. Druhá civilizačná zmena je ešte zložitejšia, lebo je spoločensko-kultúrna, založená na rozvoji ľudského kapitálu, ale aj na zmene sociálnych noriem, hodnôt, postojov, zodpovednosti a využívania príležitostí. Aj kooperatívnosti a diskusiena miesto namiesto znevažovania a trestania úspechu iných. Mierna konvergencia Slovenska je evidentná v ročných rastoch HDP, ale so zväčšovaním rozdielov v ponuke práce medzi západom a východom krajiny. Priblíženie k vyspelému západu bude súvisieť aj s vyššou urbanizáciou.
Ekonomické rozdiely medzi krajinami nastavila už priemyselná revolúcia pred 200 rokmi a jej základné kontúry sú rovnaké. Európska únia neurobí automaticky zo Slovenska vyspelú krajinu, dáva iba možnosti a podporu. Dlhodobé zmeny vedú cez celkovú vyššiu efektívnosť správy, vzdelávania a súdnictva v prospech funkčného a inovatívneho podnikateľského prostredia. Druhá civilizačná zmena je ešte zložitejšia, lebo je spoločensko-kultúrna, založená na rozvoji ľudského kapitálu, ale aj na zmene sociálnych noriem, hodnôt, postojov, zodpovednosti a využívania príležitostí. Aj kooperatívnosti a diskusiena miesto namiesto znevažovania a trestania úspechu iných. Mierna konvergencia Slovenska je evidentná v ročných rastoch HDP, ale so zväčšovaním rozdielov v ponuke práce medzi západom a východom krajiny. Priblíženie k vyspelému západu bude súvisieť aj s vyššou urbanizáciou.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
Skôr áno Často sa za hlavný ukazovateľ ako je Slovensko ďaleko od vyspelých európskych krajín používa priemerná výška mzdy. Vôbec sa neberie do úvahy, že náklady na život sú v priemere na Slovensku nižšie a preto až tak ďaleko od vyspelých krajín nie sme v porovnaní s pocitom, ktorý v spoločnosti prevláda. Často je založený na skúsenostiach ľudí v produktívnom veku, ktorí v zahraničí pracovali a dobre zarobili. Títo však v zahraničí neštudovali, nekupovali byty, nestarali sa o chorých rodičov, neboli vážne chorí a čo mohli si zariadili na Slovensku-proste v zahraničí iba zarábali.Preto sú takéto referencie skresľujúce.
Často sa za hlavný ukazovateľ ako je Slovensko ďaleko od vyspelých európskych krajín používa priemerná výška mzdy. Vôbec sa neberie do úvahy, že náklady na život sú v priemere na Slovensku nižšie a preto až tak ďaleko od vyspelých krajín nie sme v porovnaní s pocitom, ktorý v spoločnosti prevláda. Často je založený na skúsenostiach ľudí v produktívnom veku, ktorí v zahraničí pracovali a dobre zarobili. Títo však v zahraničí neštudovali, nekupovali byty, nestarali sa o chorých rodičov, neboli vážne chorí a čo mohli si zariadili na Slovensku-proste v zahraničí iba zarábali.Preto sú takéto referencie skresľujúce.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
Určite áno Bol by som opatrný v pretekoch o dobiehaní všetkého, čo majú iné vyspelé krajiny. Skôr by som selektoval, čo je pre nás prínosom z hľadiska národného aj kultúrneho. Dobiehanie na úkor životného prostredia, tiež nepovažujem za správne.
Bol by som opatrný v pretekoch o dobiehaní všetkého, čo majú iné vyspelé krajiny. Skôr by som selektoval, čo je pre nás prínosom z hľadiska národného aj kultúrneho. Dobiehanie na úkor životného prostredia, tiež nepovažujem za správne.
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
Skôr áno Avsak bude to trvat priblizne 2-3 generacia a to za predpokladu, ze Slovensko bude sucastou EU struktur, nebude v Europe vojnovy konflikt, alebo sa domaca politicka scena neprejde opat "nocou dlhych nozov". Pocas tych 2-3 generacii sa naucime reformovat skolstvo, vedu, vyskum a robit proexportne podnikanie hlavne v oblasti sluzieb, ktore budu pridanou hodnotou v oblasti "IT a digitalizacie" a v pripade dlhodobejsieho tlaku aj sluzbami, vyuzivajuce nase prirodne bohatstvo.
Avsak bude to trvat priblizne 2-3 generacia a to za predpokladu, ze Slovensko bude sucastou EU struktur, nebude v Europe vojnovy konflikt, alebo sa domaca politicka scena neprejde opat "nocou dlhych nozov". Pocas tych 2-3 generacii sa naucime reformovat skolstvo, vedu, vyskum a robit proexportne podnikanie hlavne v oblasti sluzieb, ktore budu pridanou hodnotou v oblasti "IT a digitalizacie" a v pripade dlhodobejsieho tlaku aj sluzbami, vyuzivajuce nase prirodne bohatstvo.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Určite áno Ano ten potencial je u nas, no bez zasadnejsich reforiem sa to nebude dat dosiahnut, takze co by mala tato a nasledujuce vlady mat ako priority su reformy v podnikatelskom prostredi, v skolstve, ale aj v zdravotnictve a v socialnej oblasti.
Ano ten potencial je u nas, no bez zasadnejsich reforiem sa to nebude dat dosiahnut, takze co by mala tato a nasledujuce vlady mat ako priority su reformy v podnikatelskom prostredi, v skolstve, ale aj v zdravotnictve a v socialnej oblasti.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
Určite áno ale to by sa muselo po 20rokoch konecne prestat rozkradat !
ale to by sa muselo po 20rokoch konecne prestat rozkradat !
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Určite áno Ale musíme rozvíjať vlastné podnikanie a podniky a nebyť iba doplnkom zahraničných firiem a kolóniou Nemecka
Ale musíme rozvíjať vlastné podnikanie a podniky a nebyť iba doplnkom zahraničných firiem a kolóniou Nemecka
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Skôr áno Ale len ak bude vytvorená a všeobecne akceptovaná dlhodobá vízia smerovania nášho štátu.
Ale len ak bude vytvorená a všeobecne akceptovaná dlhodobá vízia smerovania nášho štátu.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Ako kazda krajina, aj my mozeme napredovat alebo stagnovat. Musime mat vsak o dost progresivnejsiu a aktivnejsiu vladu ako mame posledne desatrocie. A tam je moj optimizmus na velmi tenkom lade, kedze ani aktualna opozicia prilis optimizmu nevzbudzuje.
Ako kazda krajina, aj my mozeme napredovat alebo stagnovat. Musime mat vsak o dost progresivnejsiu a aktivnejsiu vladu ako mame posledne desatrocie. A tam je moj optimizmus na velmi tenkom lade, kedze ani aktualna opozicia prilis optimizmu nevzbudzuje.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Skôr áno Ak sa nám podarí zreformovať školstvo, zefektívniť verejnú správu a zatraktívniť podnikateľské prostredie, celkom určite.
Ak sa nám podarí zreformovať školstvo, zefektívniť verejnú správu a zatraktívniť podnikateľské prostredie, celkom určite.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Skôr nie Ak sa jedná o horizont mojej generácie, neverím tomu. Bolo by fajn, keby sme ich aspoň začali dobiehať a prestali sa nám vzďaľovať.
Ak sa jedná o horizont mojej generácie, neverím tomu. Bolo by fajn, keby sme ich aspoň začali dobiehať a prestali sa nám vzďaľovať.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Určite áno A viac krát to už dokázalo. Schopnosť nás sa zamknúť je obrovská. Máloktorá krajina prežila revolúciu bez krvi, zaprela sa pri obrovských reformách a pod. Chce to zdatného lídra, množstvo rozumu a more kominikácie . Máme na to!
A viac krát to už dokázalo. Schopnosť nás sa zamknúť je obrovská. Máloktorá krajina prežila revolúciu bez krvi, zaprela sa pri obrovských reformách a pod. Chce to zdatného lídra, množstvo rozumu a more kominikácie . Máme na to!
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Určite áno A tiež si myslím, že to nemusí byť ani generačná otázka. Slovenská spoločnosť trpí jednak polarizáciou a tiež nekvalitnými verejnými službami. Na druhej strane máme už pomerne dosť vzdelaných a šikovných ľudí. Riešenie je teda spojiť sily, pomenovať problémy, hľadať riešenia a implementovať ich. Prakticky každá oblasť potrebuje zmenu, ale školstvo, zdravotníctvo a súdnictvo by mali byť prvé v poradí.
A tiež si myslím, že to nemusí byť ani generačná otázka. Slovenská spoločnosť trpí jednak polarizáciou a tiež nekvalitnými verejnými službami. Na druhej strane máme už pomerne dosť vzdelaných a šikovných ľudí. Riešenie je teda spojiť sily, pomenovať problémy, hľadať riešenia a implementovať ich. Prakticky každá oblasť potrebuje zmenu, ale školstvo, zdravotníctvo a súdnictvo by mali byť prvé v poradí.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
Skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Určite áno
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
Určite áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
Skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Určite áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Skôr áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
Skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Skôr áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Určite áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
Určite áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Určite áno
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
Určite áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Určite áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
Skôr áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
Skôr áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr áno
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
Určite áno
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
Určite áno
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
Určite áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Určite áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
Skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Skôr áno
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
Určite áno
Petranová Dana Petranová
dekanka
Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave
Určite áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Určite áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
Skôr nie
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
Určite áno
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
Určite áno
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
Skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Určite áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
Určite áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Skôr nie
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Určite nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Určite áno

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní