Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Majú podľa vás ženy na Slovensku vytvorený dostatočný priestor v top manažmentoch firiem?

  1. rozhodne áno 23 %
  2. skôr áno 44 %
  3. skôr nie 21 %
  4. rozhodne nie 5 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 6 %


Uzávierka hlasovania: 04.12.2017. Počet respondentov: 115.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Je veľa príkladov, že to ženy v biznise môžu dotiahnuť až na špičku, ale predsudky sú stále prítomné a neviem, či sa ich niekedy zbavíme.
Je veľa príkladov, že to ženy v biznise môžu dotiahnuť až na špičku, ale predsudky sú stále prítomné a neviem, či sa ich niekedy zbavíme.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
rozhodne áno Majú rovnaký priestor ako muži. Téma podielu žien v manažmentoch sa umelo nafukuje. Nevnímam žiadnu diskrimináciu. V banke neberiem do úvahy nič ine iné, ako profesionálne predpoklady. Nepreferujem ani mužov, ani vlasatých ani veľkých ani modrookých. Pohlavie je úplne irelevantné.
Majú rovnaký priestor ako muži. Téma podielu žien v manažmentoch sa umelo nafukuje. Nevnímam žiadnu diskrimináciu. V banke neberiem do úvahy nič ine iné, ako profesionálne predpoklady. Nepreferujem ani mužov, ani vlasatých ani veľkých ani modrookých. Pohlavie je úplne irelevantné.
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
skôr áno Skôr ano som dal lebo sa mi ťažko vyjadruje za Slovensko. Vo VUB máme na manažérskych pozíciách viac ako 58% žien, čo má dostatočnú vypovedaciu schopnosť.
Skôr ano som dal lebo sa mi ťažko vyjadruje za Slovensko. Vo VUB máme na manažérskych pozíciách viac ako 58% žien, čo má dostatočnú vypovedaciu schopnosť.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr áno len nie je dostatočne využitý ...
len nie je dostatočne využitý ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Priestor možno aj vytvorený majú, ale model rodiny je historicky a zvykovo nastavený tak, že chod rodiny im zaberá viac času ako mužom, čo prirodzene vedie k nepomeru žien a mužov v riadiacich funkciách. Trend sa však mení príchodom ponovembrovej generácie.
Priestor možno aj vytvorený majú, ale model rodiny je historicky a zvykovo nastavený tak, že chod rodiny im zaberá viac času ako mužom, čo prirodzene vedie k nepomeru žien a mužov v riadiacich funkciách. Trend sa však mení príchodom ponovembrovej generácie.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ak sú schopné, a majú na to, nič im nestojí v ceste. Ak na pozíciu v top manažmente nemajú a iba zo zákona podľa nejakej kvóty sa nariadi percento zastúpenia žien ako je to napr. v Rakúsku vo vedúcich pozíciách, je to na škodu všetkým, aj samotnej žene, ktorá na to nie je pripravená, a firmy veľmi škodí. Ženy, muži, je to jedno, len nech každý zastáva miesto, na ktoré dozrel a je tam užitočný. Všetko iné sú len ideologické konštrukty. Jednoducho to nefunguje, to isté samozrejme, ak je na nejakej pozícii muž, ktorý na to nemá. Tá istá logika.
Ak sú schopné, a majú na to, nič im nestojí v ceste. Ak na pozíciu v top manažmente nemajú a iba zo zákona podľa nejakej kvóty sa nariadi percento zastúpenia žien ako je to napr. v Rakúsku vo vedúcich pozíciách, je to na škodu všetkým, aj samotnej žene, ktorá na to nie je pripravená, a firmy veľmi škodí. Ženy, muži, je to jedno, len nech každý zastáva miesto, na ktoré dozrel a je tam užitočný. Všetko iné sú len ideologické konštrukty. Jednoducho to nefunguje, to isté samozrejme, ak je na nejakej pozícii muž, ktorý na to nemá. Tá istá logika.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr nie Zlomovým bodom je príchod rodiny. Naša krajina nemá systém na začlenenie matiek naspäť so pracovnej kariéry. Vrcholové manažérky tak musia obsadiť svoju materskú rolu inými osobami z okolia.
Zlomovým bodom je príchod rodiny. Naša krajina nemá systém na začlenenie matiek naspäť so pracovnej kariéry. Vrcholové manažérky tak musia obsadiť svoju materskú rolu inými osobami z okolia.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Na čele mnohých firiem či inštitúcií stoja ženy. Akcionári si ich ale určite nevybrali, lebo sú ženy, ale že boli najlepšími kandidátmi na tieto pozície. A tak to má byť, čokoľvek iné by bolo urážlivé a popieralo samotné schopnosti žien.
Na čele mnohých firiem či inštitúcií stoja ženy. Akcionári si ich ale určite nevybrali, lebo sú ženy, ale že boli najlepšími kandidátmi na tieto pozície. A tak to má byť, čokoľvek iné by bolo urážlivé a popieralo samotné schopnosti žien.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Naozaj nemam pocit a ani skusenost, že byt zenou by znamenalo v kariernom postupe prekazku. Prave naopak.Sam sa snazim o zdravy mix pri obsadzovani veducich postov.
Naozaj nemam pocit a ani skusenost, že byt zenou by znamenalo v kariernom postupe prekazku. Prave naopak.Sam sa snazim o zdravy mix pri obsadzovani veducich postov.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Vo firmách kde pôsobím a som kde som pôsobil od roku 1995 kedy som vyšiel zo školy som sa nestretol, čo sa týka povyšovania v rámci firemnej hierarchie, s uprednostňovaním hociktorého z pohlaví. Vždy to bolo o schopnostiach a možno aj o vedomom podporovaní určitej pestrosti v tímoch. Myslím, že firmy ktoré sú dobré, to takto vidia. Mimochodom. Rovnosť mužov a žien sa tam nikdy neriešila, pritom nemyslím si, že kolegyne by mali problém sa ozvať, keby k tomu došlo.
Vo firmách kde pôsobím a som kde som pôsobil od roku 1995 kedy som vyšiel zo školy som sa nestretol, čo sa týka povyšovania v rámci firemnej hierarchie, s uprednostňovaním hociktorého z pohlaví. Vždy to bolo o schopnostiach a možno aj o vedomom podporovaní určitej pestrosti v tímoch. Myslím, že firmy ktoré sú dobré, to takto vidia. Mimochodom. Rovnosť mužov a žien sa tam nikdy neriešila, pritom nemyslím si, že kolegyne by mali problém sa ozvať, keby k tomu došlo.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno ...ale keď sú už veľmi, veľmi dobré, tak sa posunú do Česka. Jednu mám doma.
...ale keď sú už veľmi, veľmi dobré, tak sa posunú do Česka. Jednu mám doma.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
rozhodne nie Podstatné je, aby bol v top manažmente vytvorený priestor len, a myslím doslova len, pre ľudí, ktorí majú zodpovedný prístup, vysoko efektívne pracovné návyky, mentálne schopnosti a sú na seba nároční. Nie je dôvod, prečo by v týchto charakteristikách mali manažérky zaostávať za manažérmi. A predsa nie sú ich zastúpenia v slovenskom top manažmente rovnomerné. Takže nie, nemajú.
Podstatné je, aby bol v top manažmente vytvorený priestor len, a myslím doslova len, pre ľudí, ktorí majú zodpovedný prístup, vysoko efektívne pracovné návyky, mentálne schopnosti a sú na seba nároční. Nie je dôvod, prečo by v týchto charakteristikách mali manažérky zaostávať za manažérmi. A predsa nie sú ich zastúpenia v slovenskom top manažmente rovnomerné. Takže nie, nemajú.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr nie Myslim, ze je to obojstranne. Nedostocny pocet prilezitosti a na druhej strane aj obava zien ist do uplne vrcholovych pozicii. Vstupuje do toho viac faktorov, nedostatocne sebavedomie zien, neustale porovnavanie sa s muzmi a pochybovanie o svojej hodnote/vykone/znalosti, spolocnost je stale viac nastavena patriarchalne, s mnozstvom predsudkov, hlavne v regionoch. Spolocnost k tomu potrebuje postupne dozriet a nebat sa toho.
Myslim, ze je to obojstranne. Nedostocny pocet prilezitosti a na druhej strane aj obava zien ist do uplne vrcholovych pozicii. Vstupuje do toho viac faktorov, nedostatocne sebavedomie zien, neustale porovnavanie sa s muzmi a pochybovanie o svojej hodnote/vykone/znalosti, spolocnost je stale viac nastavena patriarchalne, s mnozstvom predsudkov, hlavne v regionoch. Spolocnost k tomu potrebuje postupne dozriet a nebat sa toho.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne áno
Grajcár Ján Grajcár
konateľ
PCH Servis, s.r.o., Košice
rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
skôr áno Prostor a příležitosti má většina jednotlivců v zásadě stejný, jen individuální schopnosti, chuť na sobě pracovat či obětovat se práci jsou různé. A pohlaví v tom nehraje roli. Rozlišování manažerů podle pohlaví moc nechápu, zdá se mi vůči schopným ženám spíše urážlivé a dehonestující...
Prostor a příležitosti má většina jednotlivců v zásadě stejný, jen individuální schopnosti, chuť na sobě pracovat či obětovat se práci jsou různé. A pohlaví v tom nehraje roli. Rozlišování manažerů podle pohlaví moc nechápu, zdá se mi vůči schopným ženám spíše urážlivé a dehonestující...
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr nie
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
skôr áno
Ružička Jaroslav Ružička
Managing Partner
Ružička Csekes, s.r.o.
rozhodne áno Domnievam sa, že otázka akejsi "diskriminácie" žien v účasti na vrcholovom manažmente firiem je skôr nadnesená hypotéza či fikcia ako reálny stav. Myslím,že už dávno vládne svetu businessu princíp manažérskych schopností a nie umelé rozlišovanie pohlaví.
Domnievam sa, že otázka akejsi "diskriminácie" žien v účasti na vrcholovom manažmente firiem je skôr nadnesená hypotéza či fikcia ako reálny stav. Myslím,že už dávno vládne svetu businessu princíp manažérskych schopností a nie umelé rozlišovanie pohlaví.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr áno Áno. Je dôležité aby firma zamestnávala najlepších ľudí, z pohľadu ako odbornosti, nasadenia a morálky. Každý takýto človek je vítaný, či je to žena alebo muž.
Áno. Je dôležité aby firma zamestnávala najlepších ľudí, z pohľadu ako odbornosti, nasadenia a morálky. Každý takýto človek je vítaný, či je to žena alebo muž.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
skôr áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Čo je to priestor? Či sa môžu dostať do danej pozície alebo tam sú? Určite v našej spoločnosti panuje princíp rovnosti príležitostí. Náš rozhodovací proces určite netrpí žiadnym genderovým predsudkom, dokonca v našom odvetví je na daných pozíciach viac žien ako mužov!
Čo je to priestor? Či sa môžu dostať do danej pozície alebo tam sú? Určite v našej spoločnosti panuje princíp rovnosti príležitostí. Náš rozhodovací proces určite netrpí žiadnym genderovým predsudkom, dokonca v našom odvetví je na daných pozíciach viac žien ako mužov!
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Vytvorený priestor majú, otázkou je, ako je obsadený a využitý. Nepoznám však žiadnu firmu, ktorá by vyslovene priestor ženám nechcela dať. Ale ak by otázka stála, či je žien dostatok v top manažmentoch, by bola odpoveď, že určite by ich mohlo byť viac. Som však striktne proti tomu, aby boli pozície vo firmách obsadzované len na základe pohlavia, farby pleti, či veku, pokiaľ nejde vyslovene o pozíciu, ktorá niektorý z týchto atribútov vyžaduje. Lebo napríklad do reklamy na sexi ženskú bielizeň by sa 150 kilogramový černoch vôbec nehodil.
Vytvorený priestor majú, otázkou je, ako je obsadený a využitý. Nepoznám však žiadnu firmu, ktorá by vyslovene priestor ženám nechcela dať. Ale ak by otázka stála, či je žien dostatok v top manažmentoch, by bola odpoveď, že určite by ich mohlo byť viac. Som však striktne proti tomu, aby boli pozície vo firmách obsadzované len na základe pohlavia, farby pleti, či veku, pokiaľ nejde vyslovene o pozíciu, ktorá niektorý z týchto atribútov vyžaduje. Lebo napríklad do reklamy na sexi ženskú bielizeň by sa 150 kilogramový černoch vôbec nehodil.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné V našej poisťovni určite áno a podiel mužov a žien v top manažmente je takmer vyrovnaný. Dokonca v tomto zložení dosahujeme aj historicky najlepšie výsledky, čo môže byť inšpiráciou pre ďalšie spoločnosti.
V našej poisťovni určite áno a podiel mužov a žien v top manažmente je takmer vyrovnaný. Dokonca v tomto zložení dosahujeme aj historicky najlepšie výsledky, čo môže byť inšpiráciou pre ďalšie spoločnosti.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne áno Moje skúsenosti so ženami v riadiacich funkciách sú vynikajúce , väčšnou sa vypracovali od spodu až na top pozície a dosahovali výborné výsledky. Myslím si , že na Slovensku je vytvorený dostatočný priestor pre ženy v top pozíciách a pohlavie pri výbere top manažéra už nehrá úlohu. To, že je žien v slovenskom top manažmente menej ako mužov je dané histirickou zvyklosťou a pomaly sa pomer vyrovnáva.
Moje skúsenosti so ženami v riadiacich funkciách sú vynikajúce , väčšnou sa vypracovali od spodu až na top pozície a dosahovali výborné výsledky. Myslím si , že na Slovensku je vytvorený dostatočný priestor pre ženy v top pozíciách a pohlavie pri výbere top manažéra už nehrá úlohu. To, že je žien v slovenskom top manažmente menej ako mužov je dané histirickou zvyklosťou a pomaly sa pomer vyrovnáva.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
skôr nie myslím si, že ešte stále pretrváva názor, že žena do riadenia nepatrí. Že je skôr dobrá v zabezpečení zorganizovania toho podstatného, no k prezentácii hlavnej úlohy vo firme sa skôr zhosťuje muž. No častokrát to nieje vina iba samotných mužov. Podstata tohto rozdelenia je prítomná už od počiatku. Ja osobne sa i dnes stretávam s pohŕdaním a predsudkami u mojich mužských protistrán. No dnes je rovnako veľa tiež mužov, ktorý rešpektujú a pristupujú s opodstatnenou úctou.
myslím si, že ešte stále pretrváva názor, že žena do riadenia nepatrí. Že je skôr dobrá v zabezpečení zorganizovania toho podstatného, no k prezentácii hlavnej úlohy vo firme sa skôr zhosťuje muž. No častokrát to nieje vina iba samotných mužov. Podstata tohto rozdelenia je prítomná už od počiatku. Ja osobne sa i dnes stretávam s pohŕdaním a predsudkami u mojich mužských protistrán. No dnes je rovnako veľa tiež mužov, ktorý rešpektujú a pristupujú s opodstatnenou úctou.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
rozhodne nie Nie> Napriek roznym prieskumom a rovnosti sanci, iniciativam - zaujimave vacsinou vedenych muzmi... moja skusenost ukazuje, ze je to len v retorickej rovine. V skutocnostio sa zeny v muzskych timoch presadzauju tazko.
Nie> Napriek roznym prieskumom a rovnosti sanci, iniciativam - zaujimave vacsinou vedenych muzmi... moja skusenost ukazuje, ze je to len v retorickej rovine. V skutocnostio sa zeny v muzskych timoch presadzauju tazko.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Zdá sa mi, že žien vo vrcholovom manažmente je stále málo. Je to na škodu, lebo ich emocionálny prístup k práci a zmysel pre detail by bol v mnohých firmách prínosom. V niektorých odvetviach je však dôležitejšia racionalita a "ťah na bránku", v čom vynikajú zas skôr muži.
Zdá sa mi, že žien vo vrcholovom manažmente je stále málo. Je to na škodu, lebo ich emocionálny prístup k práci a zmysel pre detail by bol v mnohých firmách prínosom. V niektorých odvetviach je však dôležitejšia racionalita a "ťah na bránku", v čom vynikajú zas skôr muži.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie Priestor v top manažmentoch pre ženy je, ale určite nie dostatočný. Je to ako železná košeľa, ale práve ženy majú iný pohľad na veci, častokrát lepší názor prípadne prichádzajú s novým riešením niektorých situácií.
Priestor v top manažmentoch pre ženy je, ale určite nie dostatočný. Je to ako železná košeľa, ale práve ženy majú iný pohľad na veci, častokrát lepší názor prípadne prichádzajú s novým riešením niektorých situácií.
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
rozhodne nie
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
skôr áno Ženy priestor vytvorený určite majú a rokovanie každého predstavenstva, na ktorom nie sú prítomní len muži je určite lepším zážitkom, ale hlavne ženy majú v mnohých prípadoch lepší cit pre správne rozhodnutie. Myslím si však, že väčšia ambícia presadiť sa až do vrcholových pozícií je vlastná skôr mužom. Okrem toho ženám neskutočne sekne pozícia matky čo však môže na určitý čas kariérny postup pozastaviť, čo však vôbec nevadí keďže dieťa je určite lepšou odmenou ako pozícia viceprezidentky.
Ženy priestor vytvorený určite majú a rokovanie každého predstavenstva, na ktorom nie sú prítomní len muži je určite lepším zážitkom, ale hlavne ženy majú v mnohých prípadoch lepší cit pre správne rozhodnutie. Myslím si však, že väčšia ambícia presadiť sa až do vrcholových pozícií je vlastná skôr mužom. Okrem toho ženám neskutočne sekne pozícia matky čo však môže na určitý čas kariérny postup pozastaviť, čo však vôbec nevadí keďže dieťa je určite lepšou odmenou ako pozícia viceprezidentky.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zastúpenie žien v top manažmentoch nie je otázkou vytvárania priestoru, ale skôr schopností a možností žien tieto pozície zastávať a schopnosti mužov ich v týchto pozíciách akceptovať.
Zastúpenie žien v top manažmentoch nie je otázkou vytvárania priestoru, ale skôr schopností a možností žien tieto pozície zastávať a schopnosti mužov ich v týchto pozíciách akceptovať.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr áno Ako poradca a headhunter som sa ešte nestretol s tým, že ak žena preukáže záujem ísť do boja o vysokú pozíciu podporený primeranými schopnosťami, zručnosťami a vlastnosťami, že neuspeje len preto, že je žena. V niektorých oblastiach je to skôr naopak. Ak sa na našej politickej scéne objaví žena s dostatočnou ambíciou a kvalitou a predostrie svoj záujem verejnosti, politické strany po nej okamžite siahnu. A to isté platí aj v biznise.
Ako poradca a headhunter som sa ešte nestretol s tým, že ak žena preukáže záujem ísť do boja o vysokú pozíciu podporený primeranými schopnosťami, zručnosťami a vlastnosťami, že neuspeje len preto, že je žena. V niektorých oblastiach je to skôr naopak. Ak sa na našej politickej scéne objaví žena s dostatočnou ambíciou a kvalitou a predostrie svoj záujem verejnosti, politické strany po nej okamžite siahnu. A to isté platí aj v biznise.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr áno Myslím si, že je chybou vytvárať priestor v top manažmentoch pre akékoľvek pohlavie, alebo inak špecifikovanú skupinu administratívnymi zásahmi, alebo politikami, ako sme tomu dnes často svedkami. V top manažmentoch by malo byť striktne zohľadňované kritérium odbornosti, manažérskych a vodcovských schopností. Vo svojom okolí pozorujem viacero úspešných žien na manažérskych pozíciách.
Myslím si, že je chybou vytvárať priestor v top manažmentoch pre akékoľvek pohlavie, alebo inak špecifikovanú skupinu administratívnymi zásahmi, alebo politikami, ako sme tomu dnes často svedkami. V top manažmentoch by malo byť striktne zohľadňované kritérium odbornosti, manažérskych a vodcovských schopností. Vo svojom okolí pozorujem viacero úspešných žien na manažérskych pozíciách.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr áno Na jednej z porád u nášho klienta jednotliví zamestnanci prezentovali, kto vytvoril akú analýzu. Každý ukázal nejakú tabuľku, prípadne nejaký graf. CFO ukázala krásny spracovaný dashboard. Keď sa jej pýtali, ako to dokázala, zdvihla ruky a povedala: "Týmito rukami!" Tomu sa hovorí leadership.
Na jednej z porád u nášho klienta jednotliví zamestnanci prezentovali, kto vytvoril akú analýzu. Každý ukázal nejakú tabuľku, prípadne nejaký graf. CFO ukázala krásny spracovaný dashboard. Keď sa jej pýtali, ako to dokázala, zdvihla ruky a povedala: "Týmito rukami!" Tomu sa hovorí leadership.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr áno Ak chcú ženy robiť kariéru a majú vôlu, skúsenosti a vzdelanie, nič im nebráni presadiť sa aj v top manažmentoch firiem.
Ak chcú ženy robiť kariéru a majú vôlu, skúsenosti a vzdelanie, nič im nebráni presadiť sa aj v top manažmentoch firiem.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr nie
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie Ak by tomu tak bolo, asi by postavenie žien nebola téma. Postavenie žien v našej spoločnosti je výsledkom stáročných tradícii, vzdelávacieho systému a v neposlednom rade (ne)podpore mladých rodím s deťmi. Ale riešenie nie je v zavedení ďalšieho predpisu aleb kvót. Riešenie bude trvať dve generácie a je potrebné zmeniť vnímanie úlohy a postavenia ženy už od jej narodenia. Rodovo vyvážené top manažmenty vzniknú ako prirodzený dôsledok zmeny vnímania postavenia žien.
Ak by tomu tak bolo, asi by postavenie žien nebola téma. Postavenie žien v našej spoločnosti je výsledkom stáročných tradícii, vzdelávacieho systému a v neposlednom rade (ne)podpore mladých rodím s deťmi. Ale riešenie nie je v zavedení ďalšieho predpisu aleb kvót. Riešenie bude trvať dve generácie a je potrebné zmeniť vnímanie úlohy a postavenia ženy už od jej narodenia. Rodovo vyvážené top manažmenty vzniknú ako prirodzený dôsledok zmeny vnímania postavenia žien.
Borguľa Michal Borguľa
predseda predstavenstva
Slovunit, a.s.
skôr áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
rozhodne áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Ženy postupne zaplňujú manažérsky priestor v čoraz ťažších pozíciach. Okrem toho, že prirodzene radi nakupujú, potrpia si na poriadok, image, pracujú čoraz viac a hlavne zodpovedne. Preto sú predurčené k úspechu. Osobne poznám viacero úspešných top manažérok.
Ženy postupne zaplňujú manažérsky priestor v čoraz ťažších pozíciach. Okrem toho, že prirodzene radi nakupujú, potrpia si na poriadok, image, pracujú čoraz viac a hlavne zodpovedne. Preto sú predurčené k úspechu. Osobne poznám viacero úspešných top manažérok.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno V okolí, kde sa pohybujem, som sa nestretol s tým, že by niekto riešil obsadzovanie top pozícií a preferoval by výhradne mužov, lebo sú muži. Top pozície sa obsadzujú hlavne šikovnými ľuďmi, ktorý majú dôveru akcionára, alebo manažmentu. Vnímam však väčší počet mužov v riadiacich funkciách.
V okolí, kde sa pohybujem, som sa nestretol s tým, že by niekto riešil obsadzovanie top pozícií a preferoval by výhradne mužov, lebo sú muži. Top pozície sa obsadzujú hlavne šikovnými ľuďmi, ktorý majú dôveru akcionára, alebo manažmentu. Vnímam však väčší počet mužov v riadiacich funkciách.
Barnáš Miroslav Barnáš
CEO Czech republic & Slovakia JLL
JLL
skôr áno Situacia sa zlepsuje..
Situacia sa zlepsuje..
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
skôr áno Možnosti sú určite väčšie ako v minulosti. Či je to pre ženy výhra, to neviem... Nie do všetkého sa dá vnucovať rovnosť. Život je krásny tým, že ženy sú ženami a muži chlapmi. Keď sa jedni začnú hrať na druhých, nič dobré z toho nevzniká.
Možnosti sú určite väčšie ako v minulosti. Či je to pre ženy výhra, to neviem... Nie do všetkého sa dá vnucovať rovnosť. Život je krásny tým, že ženy sú ženami a muži chlapmi. Keď sa jedni začnú hrať na druhých, nič dobré z toho nevzniká.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HPE Bratislava
skôr nie
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
skôr áno
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
skôr nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
skôr áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím si, že ženy sa v podnikaní firiem na Slovensku presadzujú prirodzene a veľmi dobre. Väčšina firiem už, myslím si, nerobí rozdiely medzi pohlaviami. Štátna správa je iná kapitola.
Myslím si, že ženy sa v podnikaní firiem na Slovensku presadzujú prirodzene a veľmi dobre. Väčšina firiem už, myslím si, nerobí rozdiely medzi pohlaviami. Štátna správa je iná kapitola.
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
rozhodne áno V medzinárodných firmách až veľký. Sú stanovené ciele, ktoré je nutné plniť. Myslím si, že dochádza ku plneniu cieľov skôr ako k výberu podľa schopností.
V medzinárodných firmách až veľký. Sú stanovené ciele, ktoré je nutné plniť. Myslím si, že dochádza ku plneniu cieľov skôr ako k výberu podľa schopností.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno
Kováč Peter Kováč
Director Bratislava Business Center
Adient Slovakia
rozhodne áno V každej serióznej firme má priestor na rast a úspech každý, kto je na to kvalifikovaný, alebo si to svojimi výsledkami zaslúži.
V každej serióznej firme má priestor na rast a úspech každý, kto je na to kvalifikovaný, alebo si to svojimi výsledkami zaslúži.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Napríklad v našej spoločnosti nerozdeľujeme manažérov podľa pohlavia a určite privítame vo svojom kolektíve aj v top manažmente ďalšie kolegyne.
Napríklad v našej spoločnosti nerozdeľujeme manažérov podľa pohlavia a určite privítame vo svojom kolektíve aj v top manažmente ďalšie kolegyne.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie Osobne som presvedceny, ze tento priestor si musia zeny najskor vytvorit v sukromi, v rodine a v spolocnosti. Bez tohto zazemia a najma podpory od rodiny ich budeme mat v topmanazmentoch stale malo.
Osobne som presvedceny, ze tento priestor si musia zeny najskor vytvorit v sukromi, v rodine a v spolocnosti. Bez tohto zazemia a najma podpory od rodiny ich budeme mat v topmanazmentoch stale malo.
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím si, ze v mnohých spoločnostiach majú ženy teoreticky rovnaké šance dostať sa do manažmentu ( tak ako to asi v mnohych inych zase neplatí). Majú však súčasne aj jednu podstatnú nevýhodu, bremeno starostlivosti o deti a rodinu, ktoré nesú neporovnateľne častejšie a vo väčšom rozsahu ako muži. To spôsobuje, že ich fokus na kariéru je menší alebo posunutý do obdobia, keď deti odrastú a zároveň, pri zvažovaní ich postupu to berú do úvahy aj ich nadriadení.
Myslím si, ze v mnohých spoločnostiach majú ženy teoreticky rovnaké šance dostať sa do manažmentu ( tak ako to asi v mnohych inych zase neplatí). Majú však súčasne aj jednu podstatnú nevýhodu, bremeno starostlivosti o deti a rodinu, ktoré nesú neporovnateľne častejšie a vo väčšom rozsahu ako muži. To spôsobuje, že ich fokus na kariéru je menší alebo posunutý do obdobia, keď deti odrastú a zároveň, pri zvažovaní ich postupu to berú do úvahy aj ich nadriadení.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno V cestovnom ruchu na Slovensku ženy v manažérskych pozíciách prevažujú. Za zamestnávateľa ale musím dodať, že pohlavie nie je pri pohovoroch pre mňa rozhodujúce.
V cestovnom ruchu na Slovensku ženy v manažérskych pozíciách prevažujú. Za zamestnávateľa ale musím dodať, že pohlavie nie je pri pohovoroch pre mňa rozhodujúce.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
skôr nie Vplyv žien na slovenský biznis je určite príliš nízky. Slovenským firmám by veľmi prospelo, ak by v ich vedeniach bolo viac žien. Myšlienka povinných kvót mi však znie ako nanútenie sociálneho inžinierstva. Vo vedení firiem by mali byť tí najschopnejší bez ohľadu na pohlavie.
Vplyv žien na slovenský biznis je určite príliš nízky. Slovenským firmám by veľmi prospelo, ak by v ich vedeniach bolo viac žien. Myšlienka povinných kvót mi však znie ako nanútenie sociálneho inžinierstva. Vo vedení firiem by mali byť tí najschopnejší bez ohľadu na pohlavie.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr nie
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
rozhodne áno
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
skôr áno V sukromnych firmách áno, len proces obmeny / doplnenia Top managementu zenami trva urcite obdobie a pomer v prospech zien stupa vellmi pomaly. Opacna situacia je v statnych firmach, v tomto pripade sme prilis konzervativna krajina pristup je skor holistick (je to dane aj pomerom zien v politike ma na to priamu umeru).
V sukromnych firmách áno, len proces obmeny / doplnenia Top managementu zenami trva urcite obdobie a pomer v prospech zien stupa vellmi pomaly. Opacna situacia je v statnych firmach, v tomto pripade sme prilis konzervativna krajina pristup je skor holistick (je to dane aj pomerom zien v politike ma na to priamu umeru).
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr áno
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr nie Ženy v manažmentoch firiem dnes už na Slovensku našťastie nie sú raritou, ale stále ich nie je toľko, koľko by ich vďaka schopnostiam, mohla a často aj malo byť. Je to asi čiastočne dané tradičnými pohľadmi a čiastočne tiež limitami, ktoré im prinášajú úlohy matiek a manželiek. Napriek tomu si myslím, že je tu priestor, aby sa uplatnili nielen na pozíciách ako finančná, personálna, marketingová riaditeľka, alebo vedúca právneho odboru, ale aj ako riaditeľka pre služby zákazníkom a prevádzková riaditeľka. A poznám úspešné prípady ich pôsobenia aj na pozícii technickej riaditeľky, riaditeľky pre výstavbu, či výkonnej riaditeľky.
Ženy v manažmentoch firiem dnes už na Slovensku našťastie nie sú raritou, ale stále ich nie je toľko, koľko by ich vďaka schopnostiam, mohla a často aj malo byť. Je to asi čiastočne dané tradičnými pohľadmi a čiastočne tiež limitami, ktoré im prinášajú úlohy matiek a manželiek. Napriek tomu si myslím, že je tu priestor, aby sa uplatnili nielen na pozíciách ako finančná, personálna, marketingová riaditeľka, alebo vedúca právneho odboru, ale aj ako riaditeľka pre služby zákazníkom a prevádzková riaditeľka. A poznám úspešné prípady ich pôsobenia aj na pozícii technickej riaditeľky, riaditeľky pre výstavbu, či výkonnej riaditeľky.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
rozhodne áno Myslím si, že áno. Iná je otázka, či na vyššie vedúce funkcie ašpirujú ženy, či vlastne chcú zastávať takú pozíciu. Ako je potvrdené výskumami, iba malé percento žien má záujem.Na vedeckej báze príčinu menšieho zastúpenia žien vo funkciách vysvetľuje prof. Daniela Ostatníková. členka Európskej akadémie vies a umení.
Myslím si, že áno. Iná je otázka, či na vyššie vedúce funkcie ašpirujú ženy, či vlastne chcú zastávať takú pozíciu. Ako je potvrdené výskumami, iba malé percento žien má záujem.Na vedeckej báze príčinu menšieho zastúpenia žien vo funkciách vysvetľuje prof. Daniela Ostatníková. členka Európskej akadémie vies a umení.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne áno Určitě se najdou případy, kdy to má žena složitější, ale jsem přesvědčen, že vo všeobecnosti doba, kdy žena neměla šanci na vyšší post, je už dávno pryč. Alespoň v těch firmách, které mají budoucnost...
Určitě se najdou případy, kdy to má žena složitější, ale jsem přesvědčen, že vo všeobecnosti doba, kdy žena neměla šanci na vyšší post, je už dávno pryč. Alespoň v těch firmách, které mají budoucnost...
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Zastúpenie žien v top manažérskych tímoch, v ktorých som pracoval, bol okolo 20%. Napriek tomu, že je to stále číslo, ktoré má ďaleko od ideálu, tieto tímy boli úprimne otvorené pre ženy manažérky. Som v tomto optmista, že sa situácia pomaly vyrovnáva, ženský element pri riadení firmy je pre dosiahnutie firemného úspechu čoraz viac rozhodujúcejší.
Zastúpenie žien v top manažérskych tímoch, v ktorých som pracoval, bol okolo 20%. Napriek tomu, že je to stále číslo, ktoré má ďaleko od ideálu, tieto tímy boli úprimne otvorené pre ženy manažérky. Som v tomto optmista, že sa situácia pomaly vyrovnáva, ženský element pri riadení firmy je pre dosiahnutie firemného úspechu čoraz viac rozhodujúcejší.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
skôr áno Žien v top manažmente je na Slovensku stále málo, aj keď osobne poznám veľa úspešných manažérok. Nemyslím si však, že je to kvôli nedostatku priestoru pre ne. Skôr to je o pretrvávajúcich kultúrnych a sociálnych predsudkoch. Stretol som sa v zahraničí aj s tým, že pre prekonanie týchto predsudkov sa stanovili minimálne kvóty na podiel žien v manažérskych pozíciách. To však nepovažujem za najlepšie, nakoľko to môže byť v určitých prípadoch v rozpore so snahou o výber objektívne najvhodnejšieho uchádzača o pozíciu.
Žien v top manažmente je na Slovensku stále málo, aj keď osobne poznám veľa úspešných manažérok. Nemyslím si však, že je to kvôli nedostatku priestoru pre ne. Skôr to je o pretrvávajúcich kultúrnych a sociálnych predsudkoch. Stretol som sa v zahraničí aj s tým, že pre prekonanie týchto predsudkov sa stanovili minimálne kvóty na podiel žien v manažérskych pozíciách. To však nepovažujem za najlepšie, nakoľko to môže byť v určitých prípadoch v rozpore so snahou o výber objektívne najvhodnejšieho uchádzača o pozíciu.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr nie v našej spoločnosti však máme túto otázku pozitívne vyriešenú - zo 7 partnerov je 5 žien a aj ostatný manažment je tvorený prevažne ženami.
v našej spoločnosti však máme túto otázku pozitívne vyriešenú - zo 7 partnerov je 5 žien a aj ostatný manažment je tvorený prevažne ženami.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr áno Som muž tak sa môžem vyjadriť len za seba. Je to na jednotlivých podnikoch. Pre nás nehrá rolu to či je to žena a či muž, ale či sa na pozíciu hodí alebo nie. To je jediné čo rozhoduje.
Som muž tak sa môžem vyjadriť len za seba. Je to na jednotlivých podnikoch. Pre nás nehrá rolu to či je to žena a či muž, ale či sa na pozíciu hodí alebo nie. To je jediné čo rozhoduje.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nie celkom šťastne položená otázka. Priestor vytvorený majú, ale ako vážne a seriózne to jeho vytváratelia myslia je iná téma. Treba však doložiť, že si nie som istý, či sa má práve na toto vytvárať akási kvóta, priestor. Keď na to niekto má, musí byť takmer jedno, či je dáma, alebo pán. A v zdravých kultúrach to tak aj je.
Nie celkom šťastne položená otázka. Priestor vytvorený majú, ale ako vážne a seriózne to jeho vytváratelia myslia je iná téma. Treba však doložiť, že si nie som istý, či sa má práve na toto vytvárať akási kvóta, priestor. Keď na to niekto má, musí byť takmer jedno, či je dáma, alebo pán. A v zdravých kultúrach to tak aj je.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní