Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Viete si predstaviť, že by slovenská ekonomika po roku 2050 fungovala úplne bez produkcie emisií skleníkových plynov?

  1. rozhodne áno 11 %
  2. skôr áno 27 %
  3. skôr nie 29 %
  4. rozhodne nie 16 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 17 %


Uzávierka hlasovania: 08.01.2018. Počet respondentov: 82.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
skôr nie
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
rozhodne nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Aký pokrok zaregistrujú technológie o 32 rokov je ťažko predpokladať, je isté, že tlak na ochranu životného prostredia bude silnieť. Pre slovenskú ekonomiku budú o 32 rokov platiť rovnaké emisné limity ako pre ostatné krajiny, nie je dôvod očakávať, aby sa stali ohrozením fungovania ekonomiky práve Slovenska. V roku 1975 bolo na trh uvedené prvé auto s katalyzátorom na svete, dnes ho máme každý v aute.
Aký pokrok zaregistrujú technológie o 32 rokov je ťažko predpokladať, je isté, že tlak na ochranu životného prostredia bude silnieť. Pre slovenskú ekonomiku budú o 32 rokov platiť rovnaké emisné limity ako pre ostatné krajiny, nie je dôvod očakávať, aby sa stali ohrozením fungovania ekonomiky práve Slovenska. V roku 1975 bolo na trh uvedené prvé auto s katalyzátorom na svete, dnes ho máme každý v aute.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Polák Branislav Polák
Chief Inovation Officer
STARMEDIA Co., s.r.o.
rozhodne áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr nie Skor nie, iba ak by sme prestali chovat hovadzi dobytok:-).
Skor nie, iba ak by sme prestali chovat hovadzi dobytok:-).
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
skôr áno Viem si to predstaviť, rovnako ako osídlenie mesiaca alebo nanoroboty čistiace ľudské cievy. Rozhodujúce nebude to, či si to politici, ekológovia alebo verejnosť budú želať, ale či túto možnosť prinesú nové technológie. Inovácie sa prognózovať nedajú, respektíve každý, kto sa tvári, že vie, ktoré z nich sa presadia v období dlhšom ako desať rokov, má blízko k šarlatánovi. Čiže bezemisnú ekonomiku si predstaviť viem, ale aké technológie k nej povedú, to netuším.
Viem si to predstaviť, rovnako ako osídlenie mesiaca alebo nanoroboty čistiace ľudské cievy. Rozhodujúce nebude to, či si to politici, ekológovia alebo verejnosť budú želať, ale či túto možnosť prinesú nové technológie. Inovácie sa prognózovať nedajú, respektíve každý, kto sa tvári, že vie, ktoré z nich sa presadia v období dlhšom ako desať rokov, má blízko k šarlatánovi. Čiže bezemisnú ekonomiku si predstaviť viem, ale aké technológie k nej povedú, to netuším.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr nie To by znamenalo, že od dnes do budúcna by sa všetci stredoškoláci pripravovali na povolanie, ktoré neprodukuje skleníkové plyny. Od toho sme, žiaľ, na míle ďaleko.
To by znamenalo, že od dnes do budúcna by sa všetci stredoškoláci pripravovali na povolanie, ktoré neprodukuje skleníkové plyny. Od toho sme, žiaľ, na míle ďaleko.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
rozhodne áno Keďže pracujem vo vysoko kreatívnom odvetví, viem si to bez problémov predstaviť. Už teraz sa v stavebníctve testujú konštrukčné materiály, ktoré pohlcujú skleníkové plyny alebo takmer neviditeľné solárne panely, ktoré pokryjú celé sklenené steny mrakodrapov. Slovensko má svoj stavebný boom ešte len pred sebou, technológie sú, otázka je, ako bude k stavebným postupom s negatívnymi emisiami motivovať spoločnosť štát.
Keďže pracujem vo vysoko kreatívnom odvetví, viem si to bez problémov predstaviť. Už teraz sa v stavebníctve testujú konštrukčné materiály, ktoré pohlcujú skleníkové plyny alebo takmer neviditeľné solárne panely, ktoré pokryjú celé sklenené steny mrakodrapov. Slovensko má svoj stavebný boom ešte len pred sebou, technológie sú, otázka je, ako bude k stavebným postupom s negatívnymi emisiami motivovať spoločnosť štát.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne nie
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne áno Skôr si nechcem predstaviť dôsledky, ak by sa týmto smerom svetová ekonomika, vrátane slovenskej, neuberala.
Skôr si nechcem predstaviť dôsledky, ak by sa týmto smerom svetová ekonomika, vrátane slovenskej, neuberala.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr áno Áno, ale nie je to to najdôležitejšie...
Áno, ale nie je to to najdôležitejšie...
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne nie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Verím, že tento fenomén časom stratí na význame. Možno je to aktuálne proti prúdu, ale z princípu podstaty sú tieto plyny bežnou súčasťou našej atmosféry a ich produkcia pre Zem potrebná. Teda ich zdroj napríklad v poľnohospodárstve bude vždy. Ido o pôvod a objem skôr ako o to či áno alebo nie.
Verím, že tento fenomén časom stratí na význame. Možno je to aktuálne proti prúdu, ale z princípu podstaty sú tieto plyny bežnou súčasťou našej atmosféry a ich produkcia pre Zem potrebná. Teda ich zdroj napríklad v poľnohospodárstve bude vždy. Ido o pôvod a objem skôr ako o to či áno alebo nie.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Bodaj by, ale som presvedčený, že aj v roku 2050 budú jazdiť nákladné autá, vlaky, lode a lietadlá. Aj keby bola celá cestná a železničná doprava na elektrinu, tak jej potreba bude tak masívna, že to vrtuľky ani solár rozhodne neutiahnu.
Bodaj by, ale som presvedčený, že aj v roku 2050 budú jazdiť nákladné autá, vlaky, lode a lietadlá. Aj keby bola celá cestná a železničná doprava na elektrinu, tak jej potreba bude tak masívna, že to vrtuľky ani solár rozhodne neutiahnu.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Úprimne povedané, ľuďom, ktorí si myslia, že vedia, čo bude (a najmä čo bude dôležité) v roku 2050, trošku závidím a trošku ich aj považujem za šarlatánov. Minule som si uvedomil, že som maturoval v roku 1981 a naše predstavy sa končili rokom 2000. Nič z toho, čo bolo vtedy predpovedané, sa neuskutočnilo. Uskutočnilo sa veľa z toho, čo sme si nevedeli predstaviť. Prajem Slovensku, aby preň v roku 2050 bola otázka emisií skleníkových plynov relevantná.
Úprimne povedané, ľuďom, ktorí si myslia, že vedia, čo bude (a najmä čo bude dôležité) v roku 2050, trošku závidím a trošku ich aj považujem za šarlatánov. Minule som si uvedomil, že som maturoval v roku 1981 a naše predstavy sa končili rokom 2000. Nič z toho, čo bolo vtedy predpovedané, sa neuskutočnilo. Uskutočnilo sa veľa z toho, čo sme si nevedeli predstaviť. Prajem Slovensku, aby preň v roku 2050 bola otázka emisií skleníkových plynov relevantná.
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
skôr áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr nie Nuz ako "best wishes" je to pekny ciel. Avsak neda sa uplne vvlucit produckia sklenikovych plynov. Uz len taka "dobnost" - vykurovanie domacnosti. Ale ak by sa zmenila klima tak, ze zimne mesiace by sme prezili v 15- 18 stupnovych teplotach - tak ano, Je to realne. Len neviem ci by nas vtedy trapili sklenikove plyny a nie ina katastrofa...
Nuz ako "best wishes" je to pekny ciel. Avsak neda sa uplne vvlucit produckia sklenikovych plynov. Uz len taka "dobnost" - vykurovanie domacnosti. Ale ak by sa zmenila klima tak, ze zimne mesiace by sme prezili v 15- 18 stupnovych teplotach - tak ano, Je to realne. Len neviem ci by nas vtedy trapili sklenikove plyny a nie ina katastrofa...
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
skôr nie Myslím, že nebude potrebné zachádzať až do tohto extrému nakoľko Slovensko zásadným spôsobom kvalitu ovzdušia v Európe po uzavretí svojich uhoľných elektrární a zopár dymiacich prevádzok (čo verím, že bude určite pred rokom 2050) neovplyvní a nulový variant, je vždy ten najdrahší a tak bohatí nie sme a asi ani v roku 2050 nebudeme.
Myslím, že nebude potrebné zachádzať až do tohto extrému nakoľko Slovensko zásadným spôsobom kvalitu ovzdušia v Európe po uzavretí svojich uhoľných elektrární a zopár dymiacich prevádzok (čo verím, že bude určite pred rokom 2050) neovplyvní a nulový variant, je vždy ten najdrahší a tak bohatí nie sme a asi ani v roku 2050 nebudeme.
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
rozhodne nie Emisie su priamo naviazane na exustenciu ludstva a teda otazka je polozena ( dufam) nespravne.
Emisie su priamo naviazane na exustenciu ludstva a teda otazka je polozena ( dufam) nespravne.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
skôr áno Otázka skôr znie, či je niečo také pri danej úrovní poznatkov vôbec možné technicky dosiahnuť. Ak to je možné, malo by byť našou snahou dosiahnuť čo najvyššiu mieru ochrany životného prostredia. Samozrejme zároveň netreba zabúdať na ekonomickú únosnosť riešení.
Otázka skôr znie, či je niečo také pri danej úrovní poznatkov vôbec možné technicky dosiahnuť. Ak to je možné, malo by byť našou snahou dosiahnuť čo najvyššiu mieru ochrany životného prostredia. Samozrejme zároveň netreba zabúdať na ekonomickú únosnosť riešení.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr áno
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr áno Súčasná generácia mladých ľudí má ekologickejšie zmýšlanie. Naša životná úroveň bude vyššia a tým pádom aj záujem túto tému aktívnejšie presadzovať.
Súčasná generácia mladých ľudí má ekologickejšie zmýšlanie. Naša životná úroveň bude vyššia a tým pádom aj záujem túto tému aktívnejšie presadzovať.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr nie
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne nie Považujem to za utópiu. Taká zásadná prestavba priemyslu spojenú z investíciami, rekvalifikáciami a pod. sa nedá stihnúť za cca 30 rokov. Stačí si spočítať objem investícií, počet pracovníkov v odvetviach, ktoré by museli zaniknúť a výsledkom sú ohromujúce čísla.
Považujem to za utópiu. Taká zásadná prestavba priemyslu spojenú z investíciami, rekvalifikáciami a pod. sa nedá stihnúť za cca 30 rokov. Stačí si spočítať objem investícií, počet pracovníkov v odvetviach, ktoré by museli zaniknúť a výsledkom sú ohromujúce čísla.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne nie Myslím si, že v oblasti energetiky, priemyslu a dopravy dôjde k výraznému zníženiu produkcie emisií skleníkových plynov. Úplne bez nich však zrejme fungovať nebudeme už len z toho dôvodu, že živočíšna výroba sa podieľa na produkcii skleníkových plynov viac ako všetky formy dopravy dohromady.
Myslím si, že v oblasti energetiky, priemyslu a dopravy dôjde k výraznému zníženiu produkcie emisií skleníkových plynov. Úplne bez nich však zrejme fungovať nebudeme už len z toho dôvodu, že živočíšna výroba sa podieľa na produkcii skleníkových plynov viac ako všetky formy dopravy dohromady.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr áno
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno Neviem, nakoľko je to pravdepodobné, ale prial by som si to.
Neviem, nakoľko je to pravdepodobné, ale prial by som si to.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
rozhodne áno Myslím si, že aj skôr. Globálny smer, ktorým sa uberáme nie je správny, napriek tomu snaha niečo zmeniť je minimálna, viď USA alebo iné krajiny. Príroda tu určite zostane, či zostanú aj ľudia, je otázne. Uvítal by som, ak by sme ako ľudia boli súčasťou života na zemi aj v budúcnosti.
Myslím si, že aj skôr. Globálny smer, ktorým sa uberáme nie je správny, napriek tomu snaha niečo zmeniť je minimálna, viď USA alebo iné krajiny. Príroda tu určite zostane, či zostanú aj ľudia, je otázne. Uvítal by som, ak by sme ako ľudia boli súčasťou života na zemi aj v budúcnosti.
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HPE Bratislava
skôr nie
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
skôr nie
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
neviem/nevyjadrujem sa/iné Robiť predikcie viac ako 20 rokov dopredu, to už nie je biznis odhad, ale futurológia...Viem si predstaviť, že budú v tom čase existovať efektívne metódy absorbcie a ukladania CO2, takže bude možné "stiahnuť z ovzdušia" ten objem skleníkových plynov, ktorému sa nedá technologicky pri výrobe výrobe zabrániť.
Robiť predikcie viac ako 20 rokov dopredu, to už nie je biznis odhad, ale futurológia...Viem si predstaviť, že budú v tom čase existovať efektívne metódy absorbcie a ukladania CO2, takže bude možné "stiahnuť z ovzdušia" ten objem skleníkových plynov, ktorému sa nedá technologicky pri výrobe výrobe zabrániť.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne áno
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno Rozhodne áno - bez priemyselných. Inak ako celok určite nie. skleníkové plyny sú najmä CO2 - a tie produkujem každým výdychom, každý živočích ich produkuje. A sú zasa zdrojom života pre rastliny. takže je to skôr o udržaní rovnováhy medzi potrebou a produkciou. A ja pevne dúfam, že sa nám to podarí skôr. že sa to stane zásadným politickým a ľudským programom.
Rozhodne áno - bez priemyselných. Inak ako celok určite nie. skleníkové plyny sú najmä CO2 - a tie produkujem každým výdychom, každý živočích ich produkuje. A sú zasa zdrojom života pre rastliny. takže je to skôr o udržaní rovnováhy medzi potrebou a produkciou. A ja pevne dúfam, že sa nám to podarí skôr. že sa to stane zásadným politickým a ľudským programom.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Za 32 rokov, pri tom ako rýchlo sa mení svet okolo nás, si myslím, že áno.
Za 32 rokov, pri tom ako rýchlo sa mení svet okolo nás, si myslím, že áno.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr áno Do roku 2050 je ešte takmer 32 rokov, to by sme mohli zvládnuť.
Do roku 2050 je ešte takmer 32 rokov, to by sme mohli zvládnuť.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Aj ked som presvedceny, ze dalsie desatrocia budu obdobiami velkych zmien a to snad este vo vacsom tempe ako doteraz, nemyslim si, ze sa nam podari vytvori ekonomiku uplne bez sklenikovych plynov. Verim vsak alebo presnejsie - dufam, ze ich produkciu dokazeme zredukovat na zlomok dnesneho objemu
Aj ked som presvedceny, ze dalsie desatrocia budu obdobiami velkych zmien a to snad este vo vacsom tempe ako doteraz, nemyslim si, ze sa nam podari vytvori ekonomiku uplne bez sklenikovych plynov. Verim vsak alebo presnejsie - dufam, ze ich produkciu dokazeme zredukovat na zlomok dnesneho objemu
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr nie K Zemi sa musime zacat spravat zodpovednejsie a podstatne ohladuplnejsie, ak chceme aby nasi potomkovia mali kde zit. Urcite je potrebne stanovovat pre taketo usilie ciele . Teorie o nulovych domoch ci ziadnych emisiach su ale utopiami alebo skor bluznenim.
K Zemi sa musime zacat spravat zodpovednejsie a podstatne ohladuplnejsie, ak chceme aby nasi potomkovia mali kde zit. Urcite je potrebne stanovovat pre taketo usilie ciele . Teorie o nulovych domoch ci ziadnych emisiach su ale utopiami alebo skor bluznenim.
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
skôr nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne nie Z dnešního pohledu se to jeví jako dobrý žert - to je zpětně do Silvestrovského čísla Trendu??
Z dnešního pohledu se to jeví jako dobrý žert - to je zpětně do Silvestrovského čísla Trendu??
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr nie Úplne bez skleníkových plynov to nebude, ale pri dobrom nastavení investícií do technológií mohli by byť málo významnou zložkou.
Úplne bez skleníkových plynov to nebude, ale pri dobrom nastavení investícií do technológií mohli by byť málo významnou zložkou.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem/nevyjadrujem sa/iné To je 6 päťročníc od dnes!?
To je 6 päťročníc od dnes!?
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie Aj po roku 2050 budú do ovzdušia unikať oxidy uhlíka, dusíka, síry, metán a podobne. prírodné zákony - vďaka Bohu (!) - nejde "novelizovať" alebo zmeniť politickými rozhodnutiami.
Aj po roku 2050 budú do ovzdušia unikať oxidy uhlíka, dusíka, síry, metán a podobne. prírodné zákony - vďaka Bohu (!) - nejde "novelizovať" alebo zmeniť politickými rozhodnutiami.
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr nie
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr nie
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr áno Predstaviť si to viem, ale to asi nie je podstatné, lebo v tej predstave je kus fikcie. Dôležité je, aby sa celková enviromentálna stratégia aj praktické vykonávacie programy neustále uberali smerom k znižovania emisií skleníkových plynov. Možností na to máme skutočne dosť.
Predstaviť si to viem, ale to asi nie je podstatné, lebo v tej predstave je kus fikcie. Dôležité je, aby sa celková enviromentálna stratégia aj praktické vykonávacie programy neustále uberali smerom k znižovania emisií skleníkových plynov. Možností na to máme skutočne dosť.
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne nie najrozsirenejsi sklenikovy plyn - vodna para - minimalne ta zostane aj po roku 2050 najviac produkovana v kazdej ekonomike ...
najrozsirenejsi sklenikovy plyn - vodna para - minimalne ta zostane aj po roku 2050 najviac produkovana v kazdej ekonomike ...
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Rybár Tomáš Rybár
partner
Čechová & Partners
skôr áno Technicky to v danom čase možné bude. Otázne je či na to bude ochota a ekonomická/politická/právna motivácia. Ale nejakých tých funkčných autíčok so spaľovacími motormi sa ako vtedajší sentimentálni dôchodcovia asi nebudeme chcieť úplne vzdať.
Technicky to v danom čase možné bude. Otázne je či na to bude ochota a ekonomická/politická/právna motivácia. Ale nejakých tých funkčných autíčok so spaľovacími motormi sa ako vtedajší sentimentálni dôchodcovia asi nebudeme chcieť úplne vzdať.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Viem si to živo predstaviť, pretože očakávam, že klimatické zmeny sa budú každým rokom čoraz viac prejavovať a budú nás nútiť akcelerovať výrobu a použivanie zelených technológií. Myslím si aj to, že aj vzhľadom na tento trend, budeme musieť viac investovať v rozvojových krajinách, čo bude pozitívne brzdiť migračné svetové tlaky.
Viem si to živo predstaviť, pretože očakávam, že klimatické zmeny sa budú každým rokom čoraz viac prejavovať a budú nás nútiť akcelerovať výrobu a použivanie zelených technológií. Myslím si aj to, že aj vzhľadom na tento trend, budeme musieť viac investovať v rozvojových krajinách, čo bude pozitívne brzdiť migračné svetové tlaky.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne nie Umím si představit minimalizaci v průmyslu. Co si ale představit nedokážu je, že by se chov hospodářských zvířat na Slovensku úplně zlikvidoval. Slovenské hory bez ovcí?
Umím si představit minimalizaci v průmyslu. Co si ale představit nedokážu je, že by se chov hospodářských zvířat na Slovensku úplně zlikvidoval. Slovenské hory bez ovcí?
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
skôr áno Podľa dostupných údajov klesla produkcia skleníkových plynov na Slovensku od roku 2006 o 21% (v krajinách EÚ v priemere o 18%). Ruka v ruke s tým sa zvyšovala efektivita ekonomík, na Slovensku za dané obdobie o 46%. Neviem, či dokážu naša ekonomika a tiež ekonomiky iných krajín fungovať aj bez produkcie týchto plynov. Ale za pokus to určite stojí, času do roku 2050 je stále relatívne dosť. Životné prostredie nám našu snahu určite vráti.
Podľa dostupných údajov klesla produkcia skleníkových plynov na Slovensku od roku 2006 o 21% (v krajinách EÚ v priemere o 18%). Ruka v ruke s tým sa zvyšovala efektivita ekonomík, na Slovensku za dané obdobie o 46%. Neviem, či dokážu naša ekonomika a tiež ekonomiky iných krajín fungovať aj bez produkcie týchto plynov. Ale za pokus to určite stojí, času do roku 2050 je stále relatívne dosť. Životné prostredie nám našu snahu určite vráti.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
skôr nie Nie som doma v tejto problematike. Predstaviť si to však viem, ale úplne bez je zrejme utópia. Som zvedavý na komenty odborníkov.
Nie som doma v tejto problematike. Predstaviť si to však viem, ale úplne bez je zrejme utópia. Som zvedavý na komenty odborníkov.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní