Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že by Hornonitrianske bane Prievidza mali s ťažbou uhlia skončiť čo najskôr?

  1. rozhodne áno 61 %
  2. skôr áno 22 %
  3. skôr nie 2 %
  4. rozhodne nie 1 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 14 %


Uzávierka hlasovania: 22.01.2018. Počet respondentov: 99.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Na prvy pohľad to vyzerá, že áno, avšak takto postavená otázka v sebe zahŕňa aj tému zamestnanosti niekoľko tisíc ľudí, naviazaných či už priamo alebo nepriamo na tažbu a distgribúciu uhlia a taktiež fakt ze prostredníctvom uhlia sa na Slovensku stále vyrába okolo 10% elektrickej energie. Realitou tiež je, že Slovensku sa za posledných 10 rokov podarilo najviac znižovat emisie skleníkových plynov v rámci EU. Pochopiteľne na druhej strane máme negatívny vplyv emisií na naše zdravie a jeho dopady. Čiže otázka znie ľahko, odpoveď až taká jednoznačná nie je.
Na prvy pohľad to vyzerá, že áno, avšak takto postavená otázka v sebe zahŕňa aj tému zamestnanosti niekoľko tisíc ľudí, naviazaných či už priamo alebo nepriamo na tažbu a distgribúciu uhlia a taktiež fakt ze prostredníctvom uhlia sa na Slovensku stále vyrába okolo 10% elektrickej energie. Realitou tiež je, že Slovensku sa za posledných 10 rokov podarilo najviac znižovat emisie skleníkových plynov v rámci EU. Pochopiteľne na druhej strane máme negatívny vplyv emisií na naše zdravie a jeho dopady. Čiže otázka znie ľahko, odpoveď až taká jednoznačná nie je.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ťažba uhlia a výroba elektriny v regióne by sa mala postupne a plánovite znížiť na takú minimálnu úroveň, ktorá by umožnila udržať si tieto vlastné energetické zdroje ako strategickú rezervu pre prípadné kontinentálne katastrofy alebo krízy.
Ťažba uhlia a výroba elektriny v regióne by sa mala postupne a plánovite znížiť na takú minimálnu úroveň, ktorá by umožnila udržať si tieto vlastné energetické zdroje ako strategickú rezervu pre prípadné kontinentálne katastrofy alebo krízy.
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
rozhodne áno V dnešnej dobe, keď je nedostatok pracovnej sily, by sa baníkom určite našla iná, zdravšia, bezpečnejšia práca a aj dotácie by mohli ísť na projekty, ktoré sú ohľaduplné životnému prostrediu.
V dnešnej dobe, keď je nedostatok pracovnej sily, by sa baníkom určite našla iná, zdravšia, bezpečnejšia práca a aj dotácie by mohli ísť na projekty, ktoré sú ohľaduplné životnému prostrediu.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Otázka skrýva v sebe aspekty, na ktoré sa nedá pozerať iba oplatí sa - neoplatí sa. Asi preto doteraz každá vláda pokračovala v dotovaní ťažby hnedého uhlia s cieľom udržať zamestnanosť v regióne. Na ťažbu uhlia sa treba pozerať cez koncovku, a to je cena vyrobenej elektrickej energie a za akú cenu by sme ju mohli kúpiť alebo vyrobiť inak. Na medzinárodných burzách ceny elektrickej energie počas roka 2017 kontinuálne vzrastali, čo pravdepodobne oddiali ukončenie ťažby.
Otázka skrýva v sebe aspekty, na ktoré sa nedá pozerať iba oplatí sa - neoplatí sa. Asi preto doteraz každá vláda pokračovala v dotovaní ťažby hnedého uhlia s cieľom udržať zamestnanosť v regióne. Na ťažbu uhlia sa treba pozerať cez koncovku, a to je cena vyrobenej elektrickej energie a za akú cenu by sme ju mohli kúpiť alebo vyrobiť inak. Na medzinárodných burzách ceny elektrickej energie počas roka 2017 kontinuálne vzrastali, čo pravdepodobne oddiali ukončenie ťažby.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pri tak komplikovanej téme nie je priestor pre rýchle riešenia. Podpora ťažby hnedého uhlia a paralelne s tým podpora obnoviteľných zdrojov energie, je protichodná. Na druhej strane, pre región, ktorý je vybudovaný práve na baníckej tradícii, kde zatiaľ neexistujú alternatívy pre tisícky zamestnancov podniku, by mohli byť dôsledky urýchleného ukončenia ťažby fatálne. Som však presvedčený o tom, že treba čím skôr pripraviť jasný plán na uzavretie ťažby a preorientovanie celého regiónu na iné príležitosti práce.
Pri tak komplikovanej téme nie je priestor pre rýchle riešenia. Podpora ťažby hnedého uhlia a paralelne s tým podpora obnoviteľných zdrojov energie, je protichodná. Na druhej strane, pre región, ktorý je vybudovaný práve na baníckej tradícii, kde zatiaľ neexistujú alternatívy pre tisícky zamestnancov podniku, by mohli byť dôsledky urýchleného ukončenia ťažby fatálne. Som však presvedčený o tom, že treba čím skôr pripraviť jasný plán na uzavretie ťažby a preorientovanie celého regiónu na iné príležitosti práce.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno A kedy, ak nie teraz pri sucasnej situacii na trhu prace?
A kedy, ak nie teraz pri sucasnej situacii na trhu prace?
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Rušiť niečo bez zabezpečenia pracovných príležitosti pre ľudí, ktorí tam pracujú, spôsobí oveľa väčšiu škodu ako zlý vzduch a dotácie.
Rušiť niečo bez zabezpečenia pracovných príležitosti pre ľudí, ktorí tam pracujú, spôsobí oveľa väčšiu škodu ako zlý vzduch a dotácie.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Už dávno. Hneď ako sa im nepodarilo rozšíriť výrobu o balenie papierov do alobalu.
Už dávno. Hneď ako sa im nepodarilo rozšíriť výrobu o balenie papierov do alobalu.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Jednoznačne. A naviac je nehorázne, že si z dotácií od daní občanov robí vláda sociálny marketing.
Jednoznačne. A naviac je nehorázne, že si z dotácií od daní občanov robí vláda sociálny marketing.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno Keby sa ma ako budúceho premiéra opýtali na moje prvé opatrenia po nástupe k moci, určite nezabudnem na zavretie Hornonitrianskych neefektívnych lignitových baní skracujúcich život obyvateľom celého regiónu a predražujúcich elektrinu pre všetkých ostatných. Sociálne argumenty v čase, keď továrne požadujú dovoz pracovníkov z cudziny ani argumenty o energetickej sebestatočnosti v čase absolútnych energetických prebytkov sú mimo misu. A potom, znížila by sa aj potreba hliníka - suroviny to na výrobu a l o b a l u.
Keby sa ma ako budúceho premiéra opýtali na moje prvé opatrenia po nástupe k moci, určite nezabudnem na zavretie Hornonitrianskych neefektívnych lignitových baní skracujúcich život obyvateľom celého regiónu a predražujúcich elektrinu pre všetkých ostatných. Sociálne argumenty v čase, keď továrne požadujú dovoz pracovníkov z cudziny ani argumenty o energetickej sebestatočnosti v čase absolútnych energetických prebytkov sú mimo misu. A potom, znížila by sa aj potreba hliníka - suroviny to na výrobu a l o b a l u.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Pokiaľ nie je ich uhlie technologicky potrebné pre elektráreň v Novákoch a zároveň táto nie je potrebná pre účely regulácie elektrizačnej sústavy SR. Sociálne dôvody podľa mňa nie sú relevantné, keďže HBP už boli nútené pristúpiť k zamestnávaniu rumunských baníkov, aj keď treba povedať že ich počet nie je vysoký. V Prievidzi sa už príchodom nových investorov prejavuje nedostatok pracovnej sily v robotníckych profesiách. Rovnako v Nitre vyvstáva výrazná potreba pracovnej sil. Dovoz pracovníkov z okolia Prievidze, napríklad v prípade rýchleho vlakového spojenia, ktoré nebude stáť na každej zastávke s dojazdom do 1 hodiny, by mohlo byť riešením. Možno práve nastáva ten správny čas tento prírodne aj historicky pekný región urobiť zdravším.
Pokiaľ nie je ich uhlie technologicky potrebné pre elektráreň v Novákoch a zároveň táto nie je potrebná pre účely regulácie elektrizačnej sústavy SR. Sociálne dôvody podľa mňa nie sú relevantné, keďže HBP už boli nútené pristúpiť k zamestnávaniu rumunských baníkov, aj keď treba povedať že ich počet nie je vysoký. V Prievidzi sa už príchodom nových investorov prejavuje nedostatok pracovnej sily v robotníckych profesiách. Rovnako v Nitre vyvstáva výrazná potreba pracovnej sil. Dovoz pracovníkov z okolia Prievidze, napríklad v prípade rýchleho vlakového spojenia, ktoré nebude stáť na každej zastávke s dojazdom do 1 hodiny, by mohlo byť riešením. Možno práve nastáva ten správny čas tento prírodne aj historicky pekný región urobiť zdravším.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno Áno, ale iba vtedy, keď bude pevný miestny plán na náhradné zamestnanie. Problém sa na Hornej Nitre zdedil, preto ich v tom nemôžeme nechať samých.
Áno, ale iba vtedy, keď bude pevný miestny plán na náhradné zamestnanie. Problém sa na Hornej Nitre zdedil, preto ich v tom nemôžeme nechať samých.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pokud těžba splňuje technologické, ekologické a zákonné normy, tak ať si klidně těží jak dlouho chtějí, jen ať to nemusíme dotovat z našich daní či zbytečně předražených cen energií. Kvůli zbytečným dotacím vybraným a často spřáteleným tzv. podnikatelům platí poctiví slovenští podnikatelé a zaměstnanci výrazně vyšší daně a odvody i ceny energií než by bylo nutné a jsou tak trvale znevýhodňováni proti zahraniční konkurenci. Co nejrychlejší zrušení takovýchto dotací a zásadní zjednodušení dotační džungle by narovnalo podnikatelské prostředí a bylo přínosem pro všechny standardní firmy a jejich zaměstnance i pro Slovensko.
Pokud těžba splňuje technologické, ekologické a zákonné normy, tak ať si klidně těží jak dlouho chtějí, jen ať to nemusíme dotovat z našich daní či zbytečně předražených cen energií. Kvůli zbytečným dotacím vybraným a často spřáteleným tzv. podnikatelům platí poctiví slovenští podnikatelé a zaměstnanci výrazně vyšší daně a odvody i ceny energií než by bylo nutné a jsou tak trvale znevýhodňováni proti zahraniční konkurenci. Co nejrychlejší zrušení takovýchto dotací a zásadní zjednodušení dotační džungle by narovnalo podnikatelské prostředí a bylo přínosem pro všechny standardní firmy a jejich zaměstnance i pro Slovensko.
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne áno
Venhartová Jana Venhartová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
rozhodne nie Bez systémového vyriešenia otázky zamestnanosti v regióne a dôkladného zváženia všetkých dopadov ukončenia ťažby uhlia na súvisiace odvetvia ako energetika či zásobovanie teplom, by išlo o veľmi unáhlené rozhodnutie. Potravinárska komora Slovenska už dlhodobo upozorňuje na fakt, že v rámci regionálneho rozvoja je potrebné zamerať sa na rozvoj agropotravinárskeho sektora, ktorý má na Slovensku dlhodobú tradíciu. Je smutné, že najvyšší predstavitelia štátnej správy tento potenciál nevidia, nakoľko v rozpočte na rok 2018 je naplánovaný pre agropotravinársky sektor len 1 milión EUR. V porovnaní s podporou poľnohospodárstva a potravinárstva v susedných krajinách ide o zanedbateľnú čiastku.
Bez systémového vyriešenia otázky zamestnanosti v regióne a dôkladného zváženia všetkých dopadov ukončenia ťažby uhlia na súvisiace odvetvia ako energetika či zásobovanie teplom, by išlo o veľmi unáhlené rozhodnutie. Potravinárska komora Slovenska už dlhodobo upozorňuje na fakt, že v rámci regionálneho rozvoja je potrebné zamerať sa na rozvoj agropotravinárskeho sektora, ktorý má na Slovensku dlhodobú tradíciu. Je smutné, že najvyšší predstavitelia štátnej správy tento potenciál nevidia, nakoľko v rozpočte na rok 2018 je naplánovaný pre agropotravinársky sektor len 1 milión EUR. V porovnaní s podporou poľnohospodárstva a potravinárstva v susedných krajinách ide o zanedbateľnú čiastku.
Koudela Jiří Koudela
riaditeľ predaja
Slovakia Energy, s.r.o., Bratialava
rozhodne áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno Základný problém Hornonitrianskych baní tkvie v ekonomike. Majitelia získali firmu v nekalej privatizácii v 90. rokoch a odvtedy požívajú ústretovosť od vlád hlavne vo forme štedrých finančných dotácií. Ak by mala firma hospodáriť bez pomoci štátu, dávno by skrachovala. Z tohto pohľadu stačí jediné - vystaviť firmu bežným konkurenčným podmienkam. Ak by nastalo veľké prepúšťanie zamestnancov, pomáhať by mala nielen vláda, ale aj majitelia, ktorí si doteraz rozdeľovali zisk len vďaka dotáciám.
Základný problém Hornonitrianskych baní tkvie v ekonomike. Majitelia získali firmu v nekalej privatizácii v 90. rokoch a odvtedy požívajú ústretovosť od vlád hlavne vo forme štedrých finančných dotácií. Ak by mala firma hospodáriť bez pomoci štátu, dávno by skrachovala. Z tohto pohľadu stačí jediné - vystaviť firmu bežným konkurenčným podmienkam. Ak by nastalo veľké prepúšťanie zamestnancov, pomáhať by mala nielen vláda, ale aj majitelia, ktorí si doteraz rozdeľovali zisk len vďaka dotáciám.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Včera bolo neskoro. Už to dokonca neslúži ani na udržanie zamestnanosti v regióne, nakoľko sa začína prejavovať nedostatok baníkov, to všetko pár kilometrov od novej automobilky. Nehovoriac o dopade na životné prostredie a peňaženku každého odberateľa elektriny na Slovensku.
Včera bolo neskoro. Už to dokonca neslúži ani na udržanie zamestnanosti v regióne, nakoľko sa začína prejavovať nedostatok baníkov, to všetko pár kilometrov od novej automobilky. Nehovoriac o dopade na životné prostredie a peňaženku každého odberateľa elektriny na Slovensku.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr áno
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
rozhodne áno
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
rozhodne áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno Takto netransparentme dotovana tazba hnedeho uhlia mala byt zrevidovana uz davno a vysledok revize - zastavit alebo pokracovat za inych podmienok - mal byt uz uskutocneny. Je skoda, ze toto cvicenie robime pod tlakom EU - lebo bude zneuzite na strasenie a negativne nalady voci EU.
Takto netransparentme dotovana tazba hnedeho uhlia mala byt zrevidovana uz davno a vysledok revize - zastavit alebo pokracovat za inych podmienok - mal byt uz uskutocneny. Je skoda, ze toto cvicenie robime pod tlakom EU - lebo bude zneuzite na strasenie a negativne nalady voci EU.
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
skôr áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
rozhodne áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr áno Hornonitrianske bane v Prievidzi sú súkromná akciová spoločnosť, ktorej straty všetci platíme. Ťaží sa v nich hnedé uhlie, ktoré sa používa na výrobu špinavej elektriny, pri ktorej elektrárne vypúšťajú milióny ton toxických plynov a častíc, čo spôsobuje respiračné ochorenia, infarkty, rakovinu pľúc, astmu a ďalšie zdravotné problémy. S cieľom ochrániť životné prostredie by sa štátna podpora mala postupne presunúť do čistých a moderných obnoviteľných zdrojov.
Hornonitrianske bane v Prievidzi sú súkromná akciová spoločnosť, ktorej straty všetci platíme. Ťaží sa v nich hnedé uhlie, ktoré sa používa na výrobu špinavej elektriny, pri ktorej elektrárne vypúšťajú milióny ton toxických plynov a častíc, čo spôsobuje respiračné ochorenia, infarkty, rakovinu pľúc, astmu a ďalšie zdravotné problémy. S cieľom ochrániť životné prostredie by sa štátna podpora mala postupne presunúť do čistých a moderných obnoviteľných zdrojov.
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
rozhodne áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno Pravdepodobne áno. Presnú odpoveď by však mali pripraviť analytici útvaru Hodnota za peniaze na MF SR.
Pravdepodobne áno. Presnú odpoveď by však mali pripraviť analytici útvaru Hodnota za peniaze na MF SR.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Akákoľvek dotácia (či už zo štátneho rozpočtu alebo EU fondov) deformuje a demoralizuje prostredie a v konečnom dôsledku škodí občanom, ktorí žijú v dnom regióne.
Akákoľvek dotácia (či už zo štátneho rozpočtu alebo EU fondov) deformuje a demoralizuje prostredie a v konečnom dôsledku škodí občanom, ktorí žijú v dnom regióne.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno Nevidím jediné pozitívum, že sú v prevádzke. Naopak, zbytočné dotácie, ktoré platia všetci občania a ktoré sú vyššie ako by boli podpory v nezamestnanosti pre baníkov. Nízka zamestnanosť na Slovensku umožňuje riešiť prepustených baníkov. Znečisťovanie ovzdušia nekvalitným uhlím. Zdroj korupcie - aféra bankoviek v alobale.
Nevidím jediné pozitívum, že sú v prevádzke. Naopak, zbytočné dotácie, ktoré platia všetci občania a ktoré sú vyššie ako by boli podpory v nezamestnanosti pre baníkov. Nízka zamestnanosť na Slovensku umožňuje riešiť prepustených baníkov. Znečisťovanie ovzdušia nekvalitným uhlím. Zdroj korupcie - aféra bankoviek v alobale.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Čo najskôr treba začať riadený a pomerne rýchly útlm, určite to musí trvať niekoľko rokov.
Čo najskôr treba začať riadený a pomerne rýchly útlm, určite to musí trvať niekoľko rokov.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne áno Vhodnejší čas ako je teraz si ani neviem predstaviť - ekonomika rastie, nezamestnanosť je na historických minimách, firmy sa sťažujú na nedostatok pracovných síl...
Vhodnejší čas ako je teraz si ani neviem predstaviť - ekonomika rastie, nezamestnanosť je na historických minimách, firmy sa sťažujú na nedostatok pracovných síl...
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Le Gall Maláková Martine Le Gall Maláková
konateľka
Electrik, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Je to čisto dotované nie len od štátu, ale aj od firiem cez cenu elektrickej energie a pritom je nedostatok pracovnej sily na trhu a bane nie sú ekologickým zdrojom energie a ešte to aj negatívne ovplyvňuje obyvateľov celého okolia.
Je to čisto dotované nie len od štátu, ale aj od firiem cez cenu elektrickej energie a pritom je nedostatok pracovnej sily na trhu a bane nie sú ekologickým zdrojom energie a ešte to aj negatívne ovplyvňuje obyvateľov celého okolia.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je to veľmi ťažké rozhodnutie vzhľadom na sociálnu situáciu v regióne. Postupne by sa však mohli uzavrieť.
Je to veľmi ťažké rozhodnutie vzhľadom na sociálnu situáciu v regióne. Postupne by sa však mohli uzavrieť.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno Je potrebné zvážiť či dotovanie tohto priemyslu v danej lokalite 100 mil.€/rok je rentabilné? Následne prijať strategické rozhodnutie s transformáciou daných priestorov na iné ako banícke účely a s tým samozrejme aj rekvalifikácia pracovníkov. Dnešná doba ponúka pre obe oblasti veľké možnosti!
Je potrebné zvážiť či dotovanie tohto priemyslu v danej lokalite 100 mil.€/rok je rentabilné? Následne prijať strategické rozhodnutie s transformáciou daných priestorov na iné ako banícke účely a s tým samozrejme aj rekvalifikácia pracovníkov. Dnešná doba ponúka pre obe oblasti veľké možnosti!
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
rozhodne áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nemám dostatok informácií, ani nie som odborník na túto problematiku. Prikláňam sa k názoru, že rozhodnutie by určite mali urobiť odborníci, aby dopad na ľudí a životné prostredie bol najprijateľnejší. Ak to bude politické rozhodnutie, nemusí to byť to najlepšie.
Nemám dostatok informácií, ani nie som odborník na túto problematiku. Prikláňam sa k názoru, že rozhodnutie by určite mali urobiť odborníci, aby dopad na ľudí a životné prostredie bol najprijateľnejší. Ak to bude politické rozhodnutie, nemusí to byť to najlepšie.
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HBE Bratislava
rozhodne áno
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno INESS už pred dvoma rokmi vypočítal,že ak by baníci dostali 100 % podporu v nezamestnanosti, tak nás to vyjde lačnejšie. Bane sa aj tak budú musieť zavrieť, tak prečo už teraz nezačať na tej zmene?
INESS už pred dvoma rokmi vypočítal,že ak by baníci dostali 100 % podporu v nezamestnanosti, tak nás to vyjde lačnejšie. Bane sa aj tak budú musieť zavrieť, tak prečo už teraz nezačať na tej zmene?
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno Na jednej strane obhajujeme túto ťažbu, ktorá je neefektívna a zvyšujúca cenu elektrickej energie pre všetkých podnikateľov, potrebou zachovania zamestnanosti. A na druhej strane pociťujeme akútny nedostatok pracovných síl vo výrobných závodoch. Ak k tomu prirátame záťaž na životné prostredie a zdravie pracovníkov, potom zachovanie status quo je hrubou nezodpovednosťou vlády.
Na jednej strane obhajujeme túto ťažbu, ktorá je neefektívna a zvyšujúca cenu elektrickej energie pre všetkých podnikateľov, potrebou zachovania zamestnanosti. A na druhej strane pociťujeme akútny nedostatok pracovných síl vo výrobných závodoch. Ak k tomu prirátame záťaž na životné prostredie a zdravie pracovníkov, potom zachovanie status quo je hrubou nezodpovednosťou vlády.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno Myslím že už by bolo načase. Ťažba je nerentabilná, neekologická a čo sa týka zamestnanosti - už je u nás nedostatok pracovných síl, takže sa netreba obávať o pracovné miesta v baniach.
Myslím že už by bolo načase. Ťažba je nerentabilná, neekologická a čo sa týka zamestnanosti - už je u nás nedostatok pracovných síl, takže sa netreba obávať o pracovné miesta v baniach.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Umele "podporovanie" banictva je vsetko ine, len nie ekonomicke a dokonca ani socialne efektivne opatrenie. Zaciname mat nedostatok pracovnych sil v niektorych regionoch a miesto investicii do rekvalifikacie a co najlepsie vyuzitie domacich sil, dotujeme neefektivne miesta a pre dalsie privatne firmy bude treba cim dalej viac dovazat pracovnikov zo zahranicia.
Umele "podporovanie" banictva je vsetko ine, len nie ekonomicke a dokonca ani socialne efektivne opatrenie. Zaciname mat nedostatok pracovnych sil v niektorych regionoch a miesto investicii do rekvalifikacie a co najlepsie vyuzitie domacich sil, dotujeme neefektivne miesta a pre dalsie privatne firmy bude treba cim dalej viac dovazat pracovnikov zo zahranicia.
Zálešák Peter Zálešák
predseda predstavenstva
Nay, a.s.
rozhodne áno Dotácie nakoniec smerujú do lyžiarskych stredísk, skleníkov a balíčkov zabalených do alobalu. Typický tunel a zvýhodňovanie vyvolených.
Dotácie nakoniec smerujú do lyžiarskych stredísk, skleníkov a balíčkov zabalených do alobalu. Typický tunel a zvýhodňovanie vyvolených.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno Na druhej strane vsetci vieme, ze Hornonitrianske bane s tazbou uhlia tak skoro neskoncia. Vid Hlava 22 "Yossarian, skus dojest tento čokoládovy bavlněny bonbón, urob mi tu laskavost. Mozno Ti ti teraz bude chutit.“
Na druhej strane vsetci vieme, ze Hornonitrianske bane s tazbou uhlia tak skoro neskoncia. Vid Hlava 22 "Yossarian, skus dojest tento čokoládovy bavlněny bonbón, urob mi tu laskavost. Mozno Ti ti teraz bude chutit.“
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
rozhodne áno Ekonomicky je ich prevadzka uz davno nerentabilna bez akejkolvek perspektivy.
Ekonomicky je ich prevadzka uz davno nerentabilna bez akejkolvek perspektivy.
Kubina Peter Kubina
advokat/partner
Dentons
rozhodne áno Určite áno. Takéto opatrenie by pomohlo životnému prostrediu aj tým, že by sa v tomto regióne výrazne znížila aj spotreba alobalu.
Určite áno. Takéto opatrenie by pomohlo životnému prostrediu aj tým, že by sa v tomto regióne výrazne znížila aj spotreba alobalu.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne áno
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
rozhodne áno
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
rozhodne áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné Štát by mal určite prestať s dotovaním tejto ťažby. To, či potom aj Hornonitrianske bane prestanú s ťažbou samotnou (rýchlo) vyrieši trh a prijatie takého rozhodnutia je právom i zodpovednosťou akcionárov tejto spoločnosti.
Štát by mal určite prestať s dotovaním tejto ťažby. To, či potom aj Hornonitrianske bane prestanú s ťažbou samotnou (rýchlo) vyrieši trh a prijatie takého rozhodnutia je právom i zodpovednosťou akcionárov tejto spoločnosti.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Rozhodne ano - je to nehospodarne, neekologicke, nefektivne, zavana to nielen politickou ale i ekonomickou korupciou... V Poryni a Poruri bola tazba vyrazne kvalitnejsieho uhlia utlmovana postupne na zaklade jasnej Strategie nemeckej spolkovej ako i zemskej vlady. V uholnych reviroch Anglicka a Walesu obdobne. A to boli reviry so statisicami banikov a milionmi ton tazby. Momentalne bolestne hladaju jasnu koncepciu uholnej energetiky Poliaci - postupne sa zatvorilo ci zatvara niekolko dasiatok bani, uvolnilo sa uz takmer 80 tisic pracovnikov. V Polsku, kde uhlie zabezpečuje takmer 90 percent produkcie elektrickej energie, kde je najväčší európsky prevádzkovateľ ťažby uhlia Kompania Weglowa, rovnako ako i najväčší európsky producent koksovateľného uhlia JSW (obe v strate) sa vlády ucili a ucia hladat riesenia a jasne strategie mimo ine aj rokovaniami s Európskou komisiou o záchrannom pláne pre celý sektor. To su ale neporovnatelne mierky voci HNB Prievidza.
Rozhodne ano - je to nehospodarne, neekologicke, nefektivne, zavana to nielen politickou ale i ekonomickou korupciou... V Poryni a Poruri bola tazba vyrazne kvalitnejsieho uhlia utlmovana postupne na zaklade jasnej Strategie nemeckej spolkovej ako i zemskej vlady. V uholnych reviroch Anglicka a Walesu obdobne. A to boli reviry so statisicami banikov a milionmi ton tazby. Momentalne bolestne hladaju jasnu koncepciu uholnej energetiky Poliaci - postupne sa zatvorilo ci zatvara niekolko dasiatok bani, uvolnilo sa uz takmer 80 tisic pracovnikov. V Polsku, kde uhlie zabezpečuje takmer 90 percent produkcie elektrickej energie, kde je najväčší európsky prevádzkovateľ ťažby uhlia Kompania Weglowa, rovnako ako i najväčší európsky producent koksovateľného uhlia JSW (obe v strate) sa vlády ucili a ucia hladat riesenia a jasne strategie mimo ine aj rokovaniami s Európskou komisiou o záchrannom pláne pre celý sektor. To su ale neporovnatelne mierky voci HNB Prievidza.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr áno Ale musí to byť riadený proces so zohľadnením všetkých dopadov, reštrukturalizáciou skladby priemyslu a zamestnanosti a riešením pracovných príležitostí v regióne.
Ale musí to byť riadený proces so zohľadnením všetkých dopadov, reštrukturalizáciou skladby priemyslu a zamestnanosti a riešením pracovných príležitostí v regióne.
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr nie
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne áno
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne áno Z pohledu zaměstnanosti to možná jako problém vypadá, pokud ale vezmu dotace (90 mil. €/rok vs. přímých 4.500 zaměstnanců - dle informací z tisku) a podpořím tím na 3 roky rekvalifikace/mobilitu/podnikání, tak by se tím tento problém vyřešil. A životnímu prostředí by se značně ulevilo....
Z pohledu zaměstnanosti to možná jako problém vypadá, pokud ale vezmu dotace (90 mil. €/rok vs. přímých 4.500 zaměstnanců - dle informací z tisku) a podpořím tím na 3 roky rekvalifikace/mobilitu/podnikání, tak by se tím tento problém vyřešil. A životnímu prostředí by se značně ulevilo....
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Životné prostredie musí v tomto prípade byť na prvom mieste. V kombinácii s tým, že dotovanie pracovníkov HBP nás stojí viac ako podpora v nezamestnanosti a podozrenie na spätné alobalové vratky politikom, sa táto situácia musí riešiť čo najskôr.
Životné prostredie musí v tomto prípade byť na prvom mieste. V kombinácii s tým, že dotovanie pracovníkov HBP nás stojí viac ako podpora v nezamestnanosti a podozrenie na spätné alobalové vratky politikom, sa táto situácia musí riešiť čo najskôr.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
skôr áno Nemyslím si, že je správne a fér dotovať priemysel, ktorý si na seba sám nevie zarobiť. Nehovoriac o dopadoch na životné prostredie. Ak chce štát umelo zvyšovať zamestnanosť, som presvedčený, že sú aj lepšie spôsoby. Stačí napríklad podpora podnikania cez posilnenie zamestnávateľov v pracovnoprávnych otázkach, či nižšie daňové a odvodové zaťaženie pre firmy. A nové pracovné miesta budú vznikať ako huby po daždi. Aj v Prievidzi.
Nemyslím si, že je správne a fér dotovať priemysel, ktorý si na seba sám nevie zarobiť. Nehovoriac o dopadoch na životné prostredie. Ak chce štát umelo zvyšovať zamestnanosť, som presvedčený, že sú aj lepšie spôsoby. Stačí napríklad podpora podnikania cez posilnenie zamestnávateľov v pracovnoprávnych otázkach, či nižšie daňové a odvodové zaťaženie pre firmy. A nové pracovné miesta budú vznikať ako huby po daždi. Aj v Prievidzi.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno Čokoľvek nerentabilné, podporované a navyše enormne škodlivé treba ukončiť čo najskôr, bez ohľadu na voličský potenciál. Svetlejšiu budúcnosť môže mať každý región, pri troche odvahy a invencie aj Horná Nitra.
Čokoľvek nerentabilné, podporované a navyše enormne škodlivé treba ukončiť čo najskôr, bez ohľadu na voličský potenciál. Svetlejšiu budúcnosť môže mať každý región, pri troche odvahy a invencie aj Horná Nitra.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní