Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Samsung zatvoril na Slovensku jeden z dvoch závodov. Prichádza podľa vás doba výraznejšieho odchodu investorov z krajiny až do tej miery, že by to mohlo uškodiť domácej ekonomike?

  1. rozhodne áno 5 %
  2. skôr áno 21 %
  3. skôr nie 52 %
  4. rozhodne nie 8 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 15 %


Uzávierka hlasovania: 05.02.2018. Počet respondentov: 102.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie Jedna prevádzka ešte nemusí z celoštátneho hľadiska nič znamenať, treba sa pozrieť na konkrétne dôvody.
Jedna prevádzka ešte nemusí z celoštátneho hľadiska nič znamenať, treba sa pozrieť na konkrétne dôvody.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
skôr nie Niektori odchadzaju a ini prichadzaju. Je zrejme ze buducnost Slovenska nebude o lacnej pracovnej sile.
Niektori odchadzaju a ini prichadzaju. Je zrejme ze buducnost Slovenska nebude o lacnej pracovnej sile.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
skôr nie Samsung jeden závod síce zatvára, ale presúva ho do svojho závodu v Galante s cieľom zefektívniť výrobu. Nepredpokladám, že by teraz malo dochádzať k masívnemu odchodu investorov z našej krajiny. Pokiaľ však naša socialistická vláda bude proti podnikateľom ďalej bojovať je otázne, do kedy sa na Slovensku oplatí podnikať. Slovenskej ekonomike sa totiž darí, dosahujeme slušný ekonomický rast a pozitívne sa vyvíja aj naša exportná výkonnosť. Čo však netreba podceňovať z dlhodobého horizontu je fakt, že je stále príliš závislá na na výrobe v odvetviach, kde v dôsledku automatizácie dôjde v horizonte 10 rokov k výraznému prepadu potreby ľudskej sily a budeme tak riešiť úplne opačný problém ako dnes.
Samsung jeden závod síce zatvára, ale presúva ho do svojho závodu v Galante s cieľom zefektívniť výrobu. Nepredpokladám, že by teraz malo dochádzať k masívnemu odchodu investorov z našej krajiny. Pokiaľ však naša socialistická vláda bude proti podnikateľom ďalej bojovať je otázne, do kedy sa na Slovensku oplatí podnikať. Slovenskej ekonomike sa totiž darí, dosahujeme slušný ekonomický rast a pozitívne sa vyvíja aj naša exportná výkonnosť. Čo však netreba podceňovať z dlhodobého horizontu je fakt, že je stále príliš závislá na na výrobe v odvetviach, kde v dôsledku automatizácie dôjde v horizonte 10 rokov k výraznému prepadu potreby ľudskej sily a budeme tak riešiť úplne opačný problém ako dnes.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr áno
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne nie je to signál, že nestačíme s "dychom" trhu rýchlo sa rozvíjajúcich technológií, ani jeho očakávaniam, týkajúcich sa úrovne pracovnej sily ...
je to signál, že nestačíme s "dychom" trhu rýchlo sa rozvíjajúcich technológií, ani jeho očakávaniam, týkajúcich sa úrovne pracovnej sily ...
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr nie Myslím si, že našej ekonomike bude teraz – a žiaľ dlhodobo – viac škodiť nedostatok kvalitnej domácej pracovnej sily. Zodpovedná vláda by sa mala skôr než na lákanie investorov a selektívne dotovanie podnikateľov sústrediť na reformu a významné posilnenie nášho školstva.
Myslím si, že našej ekonomike bude teraz – a žiaľ dlhodobo – viac škodiť nedostatok kvalitnej domácej pracovnej sily. Zodpovedná vláda by sa mala skôr než na lákanie investorov a selektívne dotovanie podnikateľov sústrediť na reformu a významné posilnenie nášho školstva.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr áno Zatial kratkodobo nie, ale v dlhsom casovom horizonte ano. Treba si uvedomit, ze v dosledku narastajucich nakladov, nedostatku kvalitnej pracovnej sily a celkove sa zhorsujuceho podnikatelskeho prostredia Slovensko prestava byt eldoradom pre zahranicnych, ale aj domacich investorov. Nateraz ich tu drzi masivna vladna podpora a zatial neodpisane investicie. Toto vsak skor, alebo neskor skonci a viaceri z nich urcite odidu, co je pre nich standardny postup. Tragediou vsak je, ze tento stat sa na to ziadnym sposobom nepripravuje napriek tomu, ze recepty su jasne. Mrhanie milionmi na socialne podniky slovensku ekonomiku nezachrani.
Zatial kratkodobo nie, ale v dlhsom casovom horizonte ano. Treba si uvedomit, ze v dosledku narastajucich nakladov, nedostatku kvalitnej pracovnej sily a celkove sa zhorsujuceho podnikatelskeho prostredia Slovensko prestava byt eldoradom pre zahranicnych, ale aj domacich investorov. Nateraz ich tu drzi masivna vladna podpora a zatial neodpisane investicie. Toto vsak skor, alebo neskor skonci a viaceri z nich urcite odidu, co je pre nich standardny postup. Tragediou vsak je, ze tento stat sa na to ziadnym sposobom nepripravuje napriek tomu, ze recepty su jasne. Mrhanie milionmi na socialne podniky slovensku ekonomiku nezachrani.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
skôr nie Nemyslím si, že zatvorenie jedného závodu spustí vlnu odchodu investorov z krajiny. Je to však udalosť, pri ktorej by mala vláda spozornieť a zamyslieť sa, či nebudú ďalší nasledovať kroky Samsungu.
Nemyslím si, že zatvorenie jedného závodu spustí vlnu odchodu investorov z krajiny. Je to však udalosť, pri ktorej by mala vláda spozornieť a zamyslieť sa, či nebudú ďalší nasledovať kroky Samsungu.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Myslím, že rozprávka Cisárové nové šaty dostane novodobú Slovenskú podobu "Premiérove nové pracovné miesta"
Myslím, že rozprávka Cisárové nové šaty dostane novodobú Slovenskú podobu "Premiérove nové pracovné miesta"
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr nie Príčiny sú hlavne na strane samého Samsungu. Zamestnávať na Slovensku ale začína byť peklo. Takže, aj keď v najbližšej dobe nepredpokladám výraznejší úlet majiteľov montážnych hál zo Slovenska, noví sem prichádzať nebudú. Skutočnú otázku politikom formulujúcim politiky zamestnávania položí až fáza hospodárskeho cyklu - kríza.
Príčiny sú hlavne na strane samého Samsungu. Zamestnávať na Slovensku ale začína byť peklo. Takže, aj keď v najbližšej dobe nepredpokladám výraznejší úlet majiteľov montážnych hál zo Slovenska, noví sem prichádzať nebudú. Skutočnú otázku politikom formulujúcim politiky zamestnávania položí až fáza hospodárskeho cyklu - kríza.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie Je to signal,ktoreho pricinu je potrebne detailne analyzovat.Ked takychto signalov bude viacej bude potrebne zaviest rychle protiopatrenia zo strany statu,aby sme sa zrazu neocitli v prude odchadzajucich investorov.
Je to signal,ktoreho pricinu je potrebne detailne analyzovat.Ked takychto signalov bude viacej bude potrebne zaviest rychle protiopatrenia zo strany statu,aby sme sa zrazu neocitli v prude odchadzajucich investorov.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno A treba sa pripraviť na čas kedy to urobí aj prvá automobilka. Nórsko investuje do elektrických aut v čase kedy suroviny vyváža. Tendencia nepríchdza za týždeň, alebo rok, ale za dekádu.
A treba sa pripraviť na čas kedy to urobí aj prvá automobilka. Nórsko investuje do elektrických aut v čase kedy suroviny vyváža. Tendencia nepríchdza za týždeň, alebo rok, ale za dekádu.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr nie
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné S rastom platom a vyčerpávaním trhu pracovnej sily na západe Slovenska ide o prirodzený trend. Možno to je aj pozitívne, pokiaľ je schopný hladný automobilový sektor týchto ľudí jednoducho vstrebať. Z tohoto pohľadu nezasahovanie štátu nemusí byť zlý prístup, samozrejme treba to analyzovať. Odchod investorov nie je nič nové. Zažili sme už sťahovanie firiem v segmente autokáblov zo západu na východ Slovenska a neskôr na Balkán a Ukrajinu. Iné lieky ako posilňovanie fundamentov spoločnosti, ktoré budú Slovensko robiť atraktívnou pre ľudí aj firmy nevymyslíme. K tomu prosím pridať rozumné smerovanie štátnej pomoci skôr na východ ako na západ a skôr do perspektívnych ako neperspektívnych odvetví, s diverzifikáciou čo sa týka odvetví a aj veľkosti investorov v jednotlivých regiónoch atď. Nechcem myslieť na to čo tu bude, keď príde najbližšia kríza a ľudia a firmy prestanú na 2-3 roky kupovať autá ...
S rastom platom a vyčerpávaním trhu pracovnej sily na západe Slovenska ide o prirodzený trend. Možno to je aj pozitívne, pokiaľ je schopný hladný automobilový sektor týchto ľudí jednoducho vstrebať. Z tohoto pohľadu nezasahovanie štátu nemusí byť zlý prístup, samozrejme treba to analyzovať. Odchod investorov nie je nič nové. Zažili sme už sťahovanie firiem v segmente autokáblov zo západu na východ Slovenska a neskôr na Balkán a Ukrajinu. Iné lieky ako posilňovanie fundamentov spoločnosti, ktoré budú Slovensko robiť atraktívnou pre ľudí aj firmy nevymyslíme. K tomu prosím pridať rozumné smerovanie štátnej pomoci skôr na východ ako na západ a skôr do perspektívnych ako neperspektívnych odvetví, s diverzifikáciou čo sa týka odvetví a aj veľkosti investorov v jednotlivých regiónoch atď. Nechcem myslieť na to čo tu bude, keď príde najbližšia kríza a ľudia a firmy prestanú na 2-3 roky kupovať autá ...
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr nie Samsung mal dlhodobejsie problem so zamestnavatelskou znackou, pravidelne sme dostavali staznosti na pracovne podmienky vo fabrike a to sa odrazilo na zaujme pracovat pre daneho zamestnavatela. V okrese Galanta je najnizsia nezamestnanost na Slovensku. Doverujem tomu, ze budu odchadzat zamestnavatelia s nizkou kvalitou pracovnych miest. Naopak ferovi zamestnavatelia, budu tvorit pracovne miesta s pridanou hodnotou. Potvrdzuje to len fakt, ze ludia maju moznost si vyberat a vyberaju si kvalitnych zamestnavatelov s dobrym menom na trhu.
Samsung mal dlhodobejsie problem so zamestnavatelskou znackou, pravidelne sme dostavali staznosti na pracovne podmienky vo fabrike a to sa odrazilo na zaujme pracovat pre daneho zamestnavatela. V okrese Galanta je najnizsia nezamestnanost na Slovensku. Doverujem tomu, ze budu odchadzat zamestnavatelia s nizkou kvalitou pracovnych miest. Naopak ferovi zamestnavatelia, budu tvorit pracovne miesta s pridanou hodnotou. Potvrdzuje to len fakt, ze ludia maju moznost si vyberat a vyberaju si kvalitnych zamestnavatelov s dobrym menom na trhu.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne nie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Politici dlouhodobě systematicky zhoršují podmínky pro podnikání na Slovensku a dále tak oslabují konkurenceschopnost zde podnikajících firem. Domácí podnikatelé tak lehce odejít nemohou, zahraniční ano. Rozhodnutí je jen na nich. Odchod každého slušného investora samozřejmě oslabením bude.
Politici dlouhodobě systematicky zhoršují podmínky pro podnikání na Slovensku a dále tak oslabují konkurenceschopnost zde podnikajících firem. Domácí podnikatelé tak lehce odejít nemohou, zahraniční ano. Rozhodnutí je jen na nich. Odchod každého slušného investora samozřejmě oslabením bude.
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno Upozornenie je jednoznačné. Slovensko už možno premeškalo príležitosť zmeniť smerovanie ekonomiky a ponára sa hlbšie do problémov, len v súčasnom celoeurópskom ekonomickom boome to zatiaľ necítiť. Namiesto toho, aby vláda konala v zlepšovaní podnikateľského prostredia, cez drahú a neodôvodnenú investičnú pomoc ťahá na Slovensko ďalšie montážne firmy. Míňame spoločné peniaze na to, aby sme zakonzervovali súčasný stav, hoci je dlhodobo neudržateľný.
Upozornenie je jednoznačné. Slovensko už možno premeškalo príležitosť zmeniť smerovanie ekonomiky a ponára sa hlbšie do problémov, len v súčasnom celoeurópskom ekonomickom boome to zatiaľ necítiť. Namiesto toho, aby vláda konala v zlepšovaní podnikateľského prostredia, cez drahú a neodôvodnenú investičnú pomoc ťahá na Slovensko ďalšie montážne firmy. Míňame spoločné peniaze na to, aby sme zakonzervovali súčasný stav, hoci je dlhodobo neudržateľný.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
skôr nie Krátkodobo to nebude mať žiaden vplyv. Trnavský región je výrazne postihnutý nedostatkom pracovnej sily a teda toto rozhodnutie okolité firmy skôr privítajú. Kde v tom však vidím prvý signál je smerom k vláde. Je najvyšší čas k systémovej zmene zákonníka práce a zníženiu odvodového zaťaženia zamestnávateľov. Ruka v ruke by to pozitívne riešilo trh práce.
Krátkodobo to nebude mať žiaden vplyv. Trnavský región je výrazne postihnutý nedostatkom pracovnej sily a teda toto rozhodnutie okolité firmy skôr privítajú. Kde v tom však vidím prvý signál je smerom k vláde. Je najvyšší čas k systémovej zmene zákonníka práce a zníženiu odvodového zaťaženia zamestnávateľov. Ruka v ruke by to pozitívne riešilo trh práce.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Samsung splnil svoje poslanie pre slovenskú ekonomiku v čase 15 a viac percentnej nezamestnanosti, no už dávnejšie sú pre tohto výrobcu Slováci príliš drahí. Problémom je, že keď nevieme konkurovať cenou práce, tak nám polená pod nohy hádže aj štát vysokým odvodovým a daňovým zaťažením a neflexibilným zákonníkom práce. Pri výrazne manuálnej práci musíme začať uvažovať, ako vieme Slovensko zatraktívniť, pretože hoc ide o prácu s nižšou pridanou hodnotou, nemôže byť každý iba IT špecialista a startup-ista.
Samsung splnil svoje poslanie pre slovenskú ekonomiku v čase 15 a viac percentnej nezamestnanosti, no už dávnejšie sú pre tohto výrobcu Slováci príliš drahí. Problémom je, že keď nevieme konkurovať cenou práce, tak nám polená pod nohy hádže aj štát vysokým odvodovým a daňovým zaťažením a neflexibilným zákonníkom práce. Pri výrazne manuálnej práci musíme začať uvažovať, ako vieme Slovensko zatraktívniť, pretože hoc ide o prácu s nižšou pridanou hodnotou, nemôže byť každý iba IT špecialista a startup-ista.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
skôr nie Samsung zo Slovenska úplne neodchádza, presúva výrobu do jedného závodu v Galante. Ich dôvod je pochopiteľný – nedostatok pracovnej sily. Daný závod sa nachádza v Trnavskom kraji, ktorý má najnižšiu nezamestnanosť na Slovensku. Samsung určite nie je jediným podnikom, ktorý bojuje s problémom hľadania zamestnancov, avšak na Slovensku sú stále oblasti s veľkým potenciálom rozvoja a výrazne vyššou nezamestnanosťou. Takže príležitosti tu sú. Navyše tento rok spúšťa výrobu Jaguár, príchod plánuje napríklad spoločnosť na výrobu automobilových dielov. Je pravdou, že prevažná orientácia na automobilový priemysel môže v budúcnosti spôsobovať komplikácie, preto si myslím, že Slovensko by sa malo okrem lákania zahraničných investorov zamerať aj na domácich menších a stredných podnikateľov.
Samsung zo Slovenska úplne neodchádza, presúva výrobu do jedného závodu v Galante. Ich dôvod je pochopiteľný – nedostatok pracovnej sily. Daný závod sa nachádza v Trnavskom kraji, ktorý má najnižšiu nezamestnanosť na Slovensku. Samsung určite nie je jediným podnikom, ktorý bojuje s problémom hľadania zamestnancov, avšak na Slovensku sú stále oblasti s veľkým potenciálom rozvoja a výrazne vyššou nezamestnanosťou. Takže príležitosti tu sú. Navyše tento rok spúšťa výrobu Jaguár, príchod plánuje napríklad spoločnosť na výrobu automobilových dielov. Je pravdou, že prevažná orientácia na automobilový priemysel môže v budúcnosti spôsobovať komplikácie, preto si myslím, že Slovensko by sa malo okrem lákania zahraničných investorov zamerať aj na domácich menších a stredných podnikateľov.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ak budeme posudzovať kvalitu domácej ekonomiky z hľadiska hrubého domáceho produktu, tak áno. No oproti tomu vnímam toto smerovanie kladne v tom, že prípadný odchod cudzích investorov z našej krajiny určite nespôsobí negatívnu zmenu na hrubom národnom produkte, ba práve naopak!
Ak budeme posudzovať kvalitu domácej ekonomiky z hľadiska hrubého domáceho produktu, tak áno. No oproti tomu vnímam toto smerovanie kladne v tom, že prípadný odchod cudzích investorov z našej krajiny určite nespôsobí negatívnu zmenu na hrubom národnom produkte, ba práve naopak!
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
neviem / nevyjadrujem sa / iné Slovensko vycerpalo svoj potencial low cost manufaktury a teraz nas caka prechod na vyrobu s vyssou pridanou hodnotou. ALE! musime to zvaldnut s ponukou vyssej kjavlifikovanej a hlavne flexibilnej pracvnej sily. Ak sa nam nepodari vychovat pracovnikov s vyssou kvalifikaciou, tak nas odchody manufaktur mozu zasiahnut. A este jeden dolezity fakt. Stale tu mame 4-5-% volnej pracovnej sily ktora nedokaze pracovat ani v manufakturach... Toto povazujem za zlyhanie celeho statneho systemu.
Slovensko vycerpalo svoj potencial low cost manufaktury a teraz nas caka prechod na vyrobu s vyssou pridanou hodnotou. ALE! musime to zvaldnut s ponukou vyssej kjavlifikovanej a hlavne flexibilnej pracvnej sily. Ak sa nam nepodari vychovat pracovnikov s vyssou kvalifikaciou, tak nas odchody manufaktur mozu zasiahnut. A este jeden dolezity fakt. Stale tu mame 4-5-% volnej pracovnej sily ktora nedokaze pracovat ani v manufakturach... Toto povazujem za zlyhanie celeho statneho systemu.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr nie Myslím, že odchod pár investorov nepovažujem za zásadný element, na základe ktorého by sme mali robiť závery. Dôležitý je celkový pohľad a počty prichádzajúcich investorov, suma nových investícií existujúcich investorov v porovnaní s počtom a veľkosťou odchádzajúcich investorov.
Myslím, že odchod pár investorov nepovažujem za zásadný element, na základe ktorého by sme mali robiť závery. Dôležitý je celkový pohľad a počty prichádzajúcich investorov, suma nových investícií existujúcich investorov v porovnaní s počtom a veľkosťou odchádzajúcich investorov.
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
skôr nie
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Slovensko už nie je krajinou s najlacnejšou pracovnou silou v EÚ a zároveň je tu nedostatok pracovnej sily, čo mzdy tlačí nahor. Podmienky pre investorov sú tým pádom horšie a tí, ktorí tu majú len montážne linky bez pridanej hodnoty môžu rozmýšľať o odchode do Rumunska, alebo Číny. Investičné stimuly, EURO, stále pomerne lacná a produktívna pracovná sila, stabilné ekonomické a politické prostredie sú však i naďalej dostatočné dôvody pre investorov ostať na Slovensku.
Slovensko už nie je krajinou s najlacnejšou pracovnou silou v EÚ a zároveň je tu nedostatok pracovnej sily, čo mzdy tlačí nahor. Podmienky pre investorov sú tým pádom horšie a tí, ktorí tu majú len montážne linky bez pridanej hodnoty môžu rozmýšľať o odchode do Rumunska, alebo Číny. Investičné stimuly, EURO, stále pomerne lacná a produktívna pracovná sila, stabilné ekonomické a politické prostredie sú však i naďalej dostatočné dôvody pre investorov ostať na Slovensku.
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
skôr áno Pokiaľ nezačne Slovensko okamžite riešiť zabezpečenie dostupnosti svojho hlavného aktíva, a to kvalifikovanej pracovnej sily za rozumné peniaze v centre EU potom sa investori zbalia a pôjdu tam kde toto aktívum nájdu.
Pokiaľ nezačne Slovensko okamžite riešiť zabezpečenie dostupnosti svojho hlavného aktíva, a to kvalifikovanej pracovnej sily za rozumné peniaze v centre EU potom sa investori zbalia a pôjdu tam kde toto aktívum nájdu.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
neviem / nevyjadrujem sa / iné Investori, ktorí tu sú, asi nebudú zatiaľ húfne odchádzať, otázne skôr je, či budú svoj biznis na Slovensku rozvíjať a hlavne, či budeme schopní získavať nových investorov.
Investori, ktorí tu sú, asi nebudú zatiaľ húfne odchádzať, otázne skôr je, či budú svoj biznis na Slovensku rozvíjať a hlavne, či budeme schopní získavať nových investorov.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr áno Podnikatelske prostredie sa komplikuje a vznikaju mnohe administrativne a financne zataze, ktore ztazuju biznis na slovensku a znizuju tak nasu atraktivitu. je logicke, ze chceme postupne zvysovat priemernu mzdu a vyrovnavat sa tak EU, to vsak znizuje nasu atraktivitu z pohladu nakladov na pracovnu silu. preto by sme to mali kompezovat zjednodusenim a zatraktivnenim podnikatelskeho prostredia, spolu s lepsou vymozitelnostou prava.
Podnikatelske prostredie sa komplikuje a vznikaju mnohe administrativne a financne zataze, ktore ztazuju biznis na slovensku a znizuju tak nasu atraktivitu. je logicke, ze chceme postupne zvysovat priemernu mzdu a vyrovnavat sa tak EU, to vsak znizuje nasu atraktivitu z pohladu nakladov na pracovnu silu. preto by sme to mali kompezovat zjednodusenim a zatraktivnenim podnikatelskeho prostredia, spolu s lepsou vymozitelnostou prava.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr nie
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr nie
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr nie Slovensko je ešte stále konkurencieschopnou a pre investorov zaujímavou ekonomikou, hoci v posledných rokoch stráca jednu zo svojich výhod, ktorou bola relatívne lacná a dostupná pracovná sila. Rozhodujúce bude, do akej miery sa politikom podarí zlepšovať iné parametre podnikateľského prostredia, aby nimi kompenzovali túto stratu.
Slovensko je ešte stále konkurencieschopnou a pre investorov zaujímavou ekonomikou, hoci v posledných rokoch stráca jednu zo svojich výhod, ktorou bola relatívne lacná a dostupná pracovná sila. Rozhodujúce bude, do akej miery sa politikom podarí zlepšovať iné parametre podnikateľského prostredia, aby nimi kompenzovali túto stratu.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie Zatvorenie jedného závodu ekonomike neuškodí, naopak, možno aj pomôže.
Zatvorenie jedného závodu ekonomike neuškodí, naopak, možno aj pomôže.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
rozhodne nie V normálne fungujúcej ekonomike investori prichádzajú a aj odchádzajú.
V normálne fungujúcej ekonomike investori prichádzajú a aj odchádzajú.
Hrnko Martin Hrnko
predseda predstavenstva
QBSW
rozhodne nie Trpíme nedostatkom kvalifikovanej, aj nekvalifikovanej pracovnej sily. Kvalifikovaná odchádza do zahraničia, nekvalifikovanej začína byť, vzhľadom na množstvo investorov, nedostatok. Niektorým investorom sa náklady na pracovnú silu zvyšujú natoľko, že je pre nich efektívnejšie presunúť výrobu do lacnejšej krajiny. Štátna pomoc investorom, ktorí následne zamestnajú zahraničných pracovníkov je pre krajinu nelogická. Riešením je predovšetkým systematické skvalitňovanie školstva a presun štátnej pomoci do regiónov, kde máme vyššiu nezamestnanosť.
Trpíme nedostatkom kvalifikovanej, aj nekvalifikovanej pracovnej sily. Kvalifikovaná odchádza do zahraničia, nekvalifikovanej začína byť, vzhľadom na množstvo investorov, nedostatok. Niektorým investorom sa náklady na pracovnú silu zvyšujú natoľko, že je pre nich efektívnejšie presunúť výrobu do lacnejšej krajiny. Štátna pomoc investorom, ktorí následne zamestnajú zahraničných pracovníkov je pre krajinu nelogická. Riešením je predovšetkým systematické skvalitňovanie školstva a presun štátnej pomoci do regiónov, kde máme vyššiu nezamestnanosť.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie Investori prichádzajú a odchádzajú v súlade so svojou stratégiou a podmienkami na trhu. Slovensko momentálne zápasí s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, zvyšujúcimi sa personálnymi nákladmi a stále ešte rozsiahlou administratívou, preto sa netreba čudovať, ak firmy nájdu lepšie podmienky na svoje podnikanie. Nemyslím, že je to nejaká tragédia, ale každopádne je potrebné pohnútkam investor rozumieť a snažiť sa podmienky zlepšovať.
Investori prichádzajú a odchádzajú v súlade so svojou stratégiou a podmienkami na trhu. Slovensko momentálne zápasí s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, zvyšujúcimi sa personálnymi nákladmi a stále ešte rozsiahlou administratívou, preto sa netreba čudovať, ak firmy nájdu lepšie podmienky na svoje podnikanie. Nemyslím, že je to nejaká tragédia, ale každopádne je potrebné pohnútkam investor rozumieť a snažiť sa podmienky zlepšovať.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
skôr áno
Špaňár Michal Špaňár
generálny riaditeľ
Union poisťovňa a. s.
skôr nie Dúfam, že zatiaľ odchod investorov nebude výrazný. Je však jasné, že tlak na rast platov a aj celkový rast nákladov bude určite mnoho investorov riešiť. Preto len čím ďalej viac kvalifikovaná pracovná sila s vyššou pridanou hodnotou a s vysokou pracovnou morálkou môžu byť kompenzáciou oproti tomuto nárastu nákladov a udržať tak u nás existujúcich investorov či dokonca prilákať ďalšie spoločnosti.
Dúfam, že zatiaľ odchod investorov nebude výrazný. Je však jasné, že tlak na rast platov a aj celkový rast nákladov bude určite mnoho investorov riešiť. Preto len čím ďalej viac kvalifikovaná pracovná sila s vyššou pridanou hodnotou a s vysokou pracovnou morálkou môžu byť kompenzáciou oproti tomuto nárastu nákladov a udržať tak u nás existujúcich investorov či dokonca prilákať ďalšie spoločnosti.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
skôr nie Je to prirodzený posun ku produkcii s vyššou pridanou hodnotou, lacnú montážnu pracovnú silu postupne nahradí automatizácia. Pokiaľ náš vzdelávací a rekvalifikačný systém dokáže tento trend podporiť, pokrokoví investori nebudú mať dôvod odchádzať.
Je to prirodzený posun ku produkcii s vyššou pridanou hodnotou, lacnú montážnu pracovnú silu postupne nahradí automatizácia. Pokiaľ náš vzdelávací a rekvalifikačný systém dokáže tento trend podporiť, pokrokoví investori nebudú mať dôvod odchádzať.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno Skôr áno, pretože sme nevyužili a nevyuživame dobré hospodárske výsledky podnikov na reštrukturalizáciu podnikateľského prostredia. Neustále sa snažime z verejných szdrojov podporovať - dotovať projekty. /Vid napríklad Trenčin, Galanta atd/ na úkor rozvoja malého a stredného podnikania v regiónoch. Tieto investície mali zmysel po roku 1998 keď na Slovensku zle vykonanou privatizacoiu neboli hotovostné peniaze na investicie. Ale v období keď zahraniční investrori mali naplňať verejné zdroje - prakticky od roku 2006 sme len prerozdeľovali neefektívnym spôsobom dotácie a rozbujnela štátna správa vďaka nezmyselným a nepotrebným reguláciam. Dôsledkom znova môže byť, že Slovensko už nieje zaujímabvé bez dotácií pre zakrančných investorov. A preto oni oddídu do destinácií s lacnejšou pracovnou silou. A montovne zastanu prázdne tak ako po roku 1998 zostali prázdne zadarmo rozdané majetky privatizérom. Pri predpokladanom zdražení úverov znova poklesne možnosť rozvoja či už etablovaných alebo novovznikajúcich podnikateľských subjektov.
Skôr áno, pretože sme nevyužili a nevyuživame dobré hospodárske výsledky podnikov na reštrukturalizáciu podnikateľského prostredia. Neustále sa snažime z verejných szdrojov podporovať - dotovať projekty. /Vid napríklad Trenčin, Galanta atd/ na úkor rozvoja malého a stredného podnikania v regiónoch. Tieto investície mali zmysel po roku 1998 keď na Slovensku zle vykonanou privatizacoiu neboli hotovostné peniaze na investicie. Ale v období keď zahraniční investrori mali naplňať verejné zdroje - prakticky od roku 2006 sme len prerozdeľovali neefektívnym spôsobom dotácie a rozbujnela štátna správa vďaka nezmyselným a nepotrebným reguláciam. Dôsledkom znova môže byť, že Slovensko už nieje zaujímabvé bez dotácií pre zakrančných investorov. A preto oni oddídu do destinácií s lacnejšou pracovnou silou. A montovne zastanu prázdne tak ako po roku 1998 zostali prázdne zadarmo rozdané majetky privatizérom. Pri predpokladanom zdražení úverov znova poklesne možnosť rozvoja či už etablovaných alebo novovznikajúcich podnikateľských subjektov.
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Slovensko je tak malá krajina, že príchod aj odchod každého významnejšieho investora pociťuje ekonomika. Doba sprísňovania povinností zamestnávateľov voči zamestnancom, zvyšovanie minimálnej mzdy, odvodov samozrejme komplikuje udržanie na trhu globálnych hráčov. Ak nebudeme vytvárať priestor na podnikanie postupne sa fabriky presunú tam, kde sa podniká jednoduchšie.
Slovensko je tak malá krajina, že príchod aj odchod každého významnejšieho investora pociťuje ekonomika. Doba sprísňovania povinností zamestnávateľov voči zamestnancom, zvyšovanie minimálnej mzdy, odvodov samozrejme komplikuje udržanie na trhu globálnych hráčov. Ak nebudeme vytvárať priestor na podnikanie postupne sa fabriky presunú tam, kde sa podniká jednoduchšie.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
neviem / nevyjadrujem sa / iné Rýchlosť zmien v ekonomike je stále viac akcelerovaná vývojom technológií, novými fenoménmi v ľudskej spoločnosti, či environmentálnymi vplyvmi a na to treba byť pripravení. Na jednej strane je zmena príležitosťou pre pripravených, naopak však je rizikom pre oneskorencov. Mám obavu, že Slovensko sa nachádza skôr v druhej skupine.
Rýchlosť zmien v ekonomike je stále viac akcelerovaná vývojom technológií, novými fenoménmi v ľudskej spoločnosti, či environmentálnymi vplyvmi a na to treba byť pripravení. Na jednej strane je zmena príležitosťou pre pripravených, naopak však je rizikom pre oneskorencov. Mám obavu, že Slovensko sa nachádza skôr v druhej skupine.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Samozrejme, z jedného prípadu nemožno robiť všeobecné závery. Ale iste, pri náraste mzdových nákladov sa dá logicky predpokladať, že niektorí investori budú odchádzať.
Samozrejme, z jedného prípadu nemožno robiť všeobecné závery. Ale iste, pri náraste mzdových nákladov sa dá logicky predpokladať, že niektorí investori budú odchádzať.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Vláda jednoducho mrhá dobrými časmi a nepripravuje sa na nové výzvy v podobe znalostnej ekonomiky a dopadov automatizácie.
Vláda jednoducho mrhá dobrými časmi a nepripravuje sa na nové výzvy v podobe znalostnej ekonomiky a dopadov automatizácie.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
skôr nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
skôr nie Toto je prirodzený vývoj v krajne kde je nízka nezamestnanosť . Nečudujme sa !
Toto je prirodzený vývoj v krajne kde je nízka nezamestnanosť . Nečudujme sa !
Krúpa Pavol Krúpa
spolumajiteľ
Arca Capital
rozhodne nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné Avšak, ak nezlepšíme systém vzdelávania na všetkých úrovniach, tak nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily môže viesť investorov k odchodu zo Slovenska.
Avšak, ak nezlepšíme systém vzdelávania na všetkých úrovniach, tak nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily môže viesť investorov k odchodu zo Slovenska.
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne áno Obavam sa ze zaciname zbierat plody toho co sme na jednej strane zanedbali v minulosti a na strane druhej odmietali systematicky riesit. Hovorim o vytvorenie flexibilneho trhu vysokvalifikovanej pracovnej sily a sucasne o neustale rastucej cene prace bez zvysovania cisteho prijmu zamestnancov. A toto je znasobene nedostatkami podnikatelskeho prostredia.
Obavam sa ze zaciname zbierat plody toho co sme na jednej strane zanedbali v minulosti a na strane druhej odmietali systematicky riesit. Hovorim o vytvorenie flexibilneho trhu vysokvalifikovanej pracovnej sily a sucasne o neustale rastucej cene prace bez zvysovania cisteho prijmu zamestnancov. A toto je znasobene nedostatkami podnikatelskeho prostredia.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr áno Nedostatok adekvátnej pracovnej sily, rastúce požiadavky na mzdové ohodnotenie zamestnancov (v kombinácii s úpravou minimálnej mzdy) sú rizikové faktory, ktoré nás postupne budú pripravovať o niektorých investorov.
Nedostatok adekvátnej pracovnej sily, rastúce požiadavky na mzdové ohodnotenie zamestnancov (v kombinácii s úpravou minimálnej mzdy) sú rizikové faktory, ktoré nás postupne budú pripravovať o niektorých investorov.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr áno Problémom nie je ani tak odchod investorov. K odchodu investorov skôr či neskôr príde. Problémom je neschopnosť, alebo neochota vlády pružne reagovať a neexistujúca dlhodobá koncepcia posilňovania strednej vrstvy firiem a živnostníkov, ktorí sú najviac daňovo a odvodovo zaťažovaní a zároveň sú najväčšími zamestnávateľmi. Podpora týchto skupín cez nižšie odvody a dane, je podpora domácich subjektov a tieto nikam neodídu v budúcnosti.
Problémom nie je ani tak odchod investorov. K odchodu investorov skôr či neskôr príde. Problémom je neschopnosť, alebo neochota vlády pružne reagovať a neexistujúca dlhodobá koncepcia posilňovania strednej vrstvy firiem a živnostníkov, ktorí sú najviac daňovo a odvodovo zaťažovaní a zároveň sú najväčšími zamestnávateľmi. Podpora týchto skupín cez nižšie odvody a dane, je podpora domácich subjektov a tieto nikam neodídu v budúcnosti.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr nie Skor nie a snad nie . I ked dnes sa zda ze zatvorenie par fabrik nam neublizi, naopak ze ludia sa maju moznost obratom zamestnat inde. Moze ale prist spodna cast ekonomickej sinusoidy, a moze nam byt luto za kazdym odidenym investorom.
Skor nie a snad nie . I ked dnes sa zda ze zatvorenie par fabrik nam neublizi, naopak ze ludia sa maju moznost obratom zamestnat inde. Moze ale prist spodna cast ekonomickej sinusoidy, a moze nam byt luto za kazdym odidenym investorom.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Zatial odchadza najjednoduchsia vyroba s najnizsie platenou pracou, na ktoru uz je dnes problem zohnat pracovne sily. Tieto typy vyrob budu asi naozaj z regionov s nizkou nezamestnanostou odchadzat.
Zatial odchadza najjednoduchsia vyroba s najnizsie platenou pracou, na ktoru uz je dnes problem zohnat pracovne sily. Tieto typy vyrob budu asi naozaj z regionov s nizkou nezamestnanostou odchadzat.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr nie
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
skôr nie V roku 2008 som vyhlasoval, že americká hypotekárna kríza nás obíde, takže som vo vyhláseniach už opatrnejší. Nemyslím si však, že v tomto prípade, keď Samsung optimalizuje svoje činnosti, je treba vidieť drámu. Odchod nizkonakladových výrobcov prebieha už niekoľko rokov, zatiaľ stále prichádzajú fabriky s výrobou s vyššou pridanou hodnotou. Úprimne, kam však môžu výrobcovia od nás odchádzať?
V roku 2008 som vyhlasoval, že americká hypotekárna kríza nás obíde, takže som vo vyhláseniach už opatrnejší. Nemyslím si však, že v tomto prípade, keď Samsung optimalizuje svoje činnosti, je treba vidieť drámu. Odchod nizkonakladových výrobcov prebieha už niekoľko rokov, zatiaľ stále prichádzajú fabriky s výrobou s vyššou pridanou hodnotou. Úprimne, kam však môžu výrobcovia od nás odchádzať?
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr nie
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
neviem / nevyjadrujem sa / iné Politicky, kulturny ci mentalny izolacionizmus statov nie je kompatibilny s potrebami a zakonitostami globalne fungujucej ekonomiky... Pribeh Samsungu sa moze opakovat, ak sa budeme snazit budovat zo Slovenska “pevnost”, ktora nas necha vyhladoviet a porazi sama.
Politicky, kulturny ci mentalny izolacionizmus statov nie je kompatibilny s potrebami a zakonitostami globalne fungujucej ekonomiky... Pribeh Samsungu sa moze opakovat, ak sa budeme snazit budovat zo Slovenska “pevnost”, ktora nas necha vyhladoviet a porazi sama.
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je to podle mně jenom logický dopad stávajícího vývoje v ekonomice. Slovensko dnes rozhodně není levnou krajinou v porovnání s Polskem, Českou republikou, Maďarskem či dalšími východními či jižními státy a nemá již nic moc co investorům nabídnout. Navíc nedostatek kvalifikované pracovní síly v posledním období zásadně navýšil cenu lidské práce, do toho nekompetentní zásahy politické moci které nadále zvyšují mzdové náklady znamenají významný zásah do konkurenceschopnosti slovenských firem.
Je to podle mně jenom logický dopad stávajícího vývoje v ekonomice. Slovensko dnes rozhodně není levnou krajinou v porovnání s Polskem, Českou republikou, Maďarskem či dalšími východními či jižními státy a nemá již nic moc co investorům nabídnout. Navíc nedostatek kvalifikované pracovní síly v posledním období zásadně navýšil cenu lidské práce, do toho nekompetentní zásahy politické moci které nadále zvyšují mzdové náklady znamenají významný zásah do konkurenceschopnosti slovenských firem.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Domácej ekonomike hlavne škodí disproporčná podpora veľkých zahraničných firiem voči domácim podnikateľom. A k tomu sa samozrejme pridáva aj selektívnosť prakticky jedného odvetvia.
Domácej ekonomike hlavne škodí disproporčná podpora veľkých zahraničných firiem voči domácim podnikateľom. A k tomu sa samozrejme pridáva aj selektívnosť prakticky jedného odvetvia.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr áno Z krátkodobého hľadiska nie, ale zo strednodobého hľadiska sa toto riziko zvyšuje a nemyslím si, že je to (len) tým, že niektorým investorom sa skončia investičné stimuly. Pokračujúce zhoršovanie podnikateľského prostredia v dôsledku kombinácie čoraz vyšších odvodov (zaťažujúcich zamestnávateľov i zamestnancov) a tým sa zvyšujúcou cenou práce, čoraz reštriktívnejších daňových predpisov a čoraz väčšej regulácie začína prinášať svoje ovocie.
Z krátkodobého hľadiska nie, ale zo strednodobého hľadiska sa toto riziko zvyšuje a nemyslím si, že je to (len) tým, že niektorým investorom sa skončia investičné stimuly. Pokračujúce zhoršovanie podnikateľského prostredia v dôsledku kombinácie čoraz vyšších odvodov (zaťažujúcich zamestnávateľov i zamestnancov) a tým sa zvyšujúcou cenou práce, čoraz reštriktívnejších daňových predpisov a čoraz väčšej regulácie začína prinášať svoje ovocie.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr nie
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr nie
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
rozhodne nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Na poctivú odpoveď by bolo potrebné vedieť skutočné dôvody zatvorenia závodu, ktoré môžu byť samostatne alebo v kombinácii - pokles dopytu, nedostatok pracovnej sily, rast nákladov na pracovnú silu, zmena výrobného portfólia, strata významného obchodného partnera ...
Na poctivú odpoveď by bolo potrebné vedieť skutočné dôvody zatvorenia závodu, ktoré môžu byť samostatne alebo v kombinácii - pokles dopytu, nedostatok pracovnej sily, rast nákladov na pracovnú silu, zmena výrobného portfólia, strata významného obchodného partnera ...
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Obávam sa, že takých prípadov bude čoskoro viac.
Obávam sa, že takých prípadov bude čoskoro viac.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr áno Vzhledem k raketovému růstu mezd a celkovému nedostatku pracovní síly dojde k odchodu těchto typů výrob (nastane totiž stejná situace u nás jako v zemích, ze kterých sem tyto firmy původně přišly). Ekonomice to sice možná trochu uškodí z krátkodobého pohledu, ale dlouhodobě by mělo dojít k přechodu na výrobu s vyšší přidanou hodnotou, vyšší efektivitou atd. - což hodnotím pozitivně.
Vzhledem k raketovému růstu mezd a celkovému nedostatku pracovní síly dojde k odchodu těchto typů výrob (nastane totiž stejná situace u nás jako v zemích, ze kterých sem tyto firmy původně přišly). Ekonomice to sice možná trochu uškodí z krátkodobého pohledu, ale dlouhodobě by mělo dojít k přechodu na výrobu s vyšší přidanou hodnotou, vyšší efektivitou atd. - což hodnotím pozitivně.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
skôr nie
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr nie Zatiaľ nie, ale príde to. Neustály tlak na mzdy, zmeny v legislatíve a neochota riešiť školstvo, či príjmanie cudzincov sa podpíšu pod budúce problémy spoločnosti.
Zatiaľ nie, ale príde to. Neustály tlak na mzdy, zmeny v legislatíve a neochota riešiť školstvo, či príjmanie cudzincov sa podpíšu pod budúce problémy spoločnosti.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno Áno, domácej ekonomike uškodí každý odchod zahraničného investora, ktorý tu prispieva do rozpočtu a zamestnáva ľudí. O to viac, ak dostal na rozbeh svojho podnikania podporu, vyčerpal ju a odišiel, čo nie je celkom prípad Samsungu. Otvorenou otázkou ostáva, aká by bola kondícia krajiny, keby sa historické miliardové stimuly rozdelili primárne slovenským podnikateľským subjektom v regiónoch... Ale to je už opäť raz iná téma, na ktorú chce žiaľ len málo zodpovedných diskutovať.
Áno, domácej ekonomike uškodí každý odchod zahraničného investora, ktorý tu prispieva do rozpočtu a zamestnáva ľudí. O to viac, ak dostal na rozbeh svojho podnikania podporu, vyčerpal ju a odišiel, čo nie je celkom prípad Samsungu. Otvorenou otázkou ostáva, aká by bola kondícia krajiny, keby sa historické miliardové stimuly rozdelili primárne slovenským podnikateľským subjektom v regiónoch... Ale to je už opäť raz iná téma, na ktorú chce žiaľ len málo zodpovedných diskutovať.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
skôr áno Odchod každého investora, aj čiastočný, ekonomike škodí. No tento odchod ukazuje aj inú stránku, nielen finančnú. Slovensko dopláca na svoju nerovnomernú rozvinutosť. Tam kde je dobrá infraštruktúra, nie je dostatok pracovného kapitálu a naopak.
Odchod každého investora, aj čiastočný, ekonomike škodí. No tento odchod ukazuje aj inú stránku, nielen finančnú. Slovensko dopláca na svoju nerovnomernú rozvinutosť. Tam kde je dobrá infraštruktúra, nie je dostatok pracovného kapitálu a naopak.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní