Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že racionalizácia siete nemocníc je správna cesta k skvalitneniu zdravotníctva?

  1. rozhodne áno 32 %
  2. skôr áno 34 %
  3. skôr nie 17 %
  4. rozhodne nie 1 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa /iné 17 %


Uzávierka hlasovania: 12.02.2018. Počet respondentov: 107.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Waterloos Bart Waterloos
partner
VGD Slovakia, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Pre rozumného pacienta je dôležitejšia kvalita starostlivosti ako to, ako ďaleko je prvá nemocnica. V kombinácii s efektívnym urgentným ošetrením môže priniesť racionalizácia pozitívny efekt. Ak budeme úprimní, v reálnom čase si pacient hľadá nemocnicu,na ktorú má dobré referencie bez ohľadu na to, kde sa ním preferovaná nemocnica nachádza.
Pre rozumného pacienta je dôležitejšia kvalita starostlivosti ako to, ako ďaleko je prvá nemocnica. V kombinácii s efektívnym urgentným ošetrením môže priniesť racionalizácia pozitívny efekt. Ak budeme úprimní, v reálnom čase si pacient hľadá nemocnicu,na ktorú má dobré referencie bez ohľadu na to, kde sa ním preferovaná nemocnica nachádza.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Huttová Darina Huttová
generálna tajomníčka
Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP)
skôr áno Racionalizácia siete nemocníc musí zodpovedať potrebám pacientov, potrebám dostupnosti kvalitných moderných diagnostických pracovísk, zdravotnému stavu obyvateľstva a dostupnosti nemocníc a ich výkonov v priestore a čase.
Racionalizácia siete nemocníc musí zodpovedať potrebám pacientov, potrebám dostupnosti kvalitných moderných diagnostických pracovísk, zdravotnému stavu obyvateľstva a dostupnosti nemocníc a ich výkonov v priestore a čase.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
skôr nie Ano, ale iba za podmienky, ze by sa usetrene prostriedky pouzili na priame zlepsenie zdravotnej starostlivosti o pacientov. Za sucasnej reality je to, zial, iluzorna podmienka a tak od "racionalizacie" neocakavam pre pacientov nic dobre. Otazkou ostava, co prinesie inym a komu.
Ano, ale iba za podmienky, ze by sa usetrene prostriedky pouzili na priame zlepsenie zdravotnej starostlivosti o pacientov. Za sucasnej reality je to, zial, iluzorna podmienka a tak od "racionalizacie" neocakavam pre pacientov nic dobre. Otazkou ostava, co prinesie inym a komu.
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno Opatrenia ako koncentrácia špecifických činností do oblastných centier je v záujme bezpečnosti pacienta* a reprofilizácia regionálnych nemocníc na zariadenia dlhodobej starostlivosti zase v súlade s demografickým vývojom Slovenska. Zároveň sa zvýši efektivita vynakladania zdrojov tak v zdravotníctve ako aj v sociálnej oblasti. *vyšší počet výkonov = vyššia erudovanosť zdr. pracovníkov = nižšie riziko komplikácií
Opatrenia ako koncentrácia špecifických činností do oblastných centier je v záujme bezpečnosti pacienta* a reprofilizácia regionálnych nemocníc na zariadenia dlhodobej starostlivosti zase v súlade s demografickým vývojom Slovenska. Zároveň sa zvýši efektivita vynakladania zdrojov tak v zdravotníctve ako aj v sociálnej oblasti. *vyšší počet výkonov = vyššia erudovanosť zdr. pracovníkov = nižšie riziko komplikácií
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Tak ako by sme nemali mať univerzitu v každom okresnom meste, nemali by sme sa tváriť, že je reálne mať kvalitnú nemocnicu v každom okresnom meste.
Tak ako by sme nemali mať univerzitu v každom okresnom meste, nemali by sme sa tváriť, že je reálne mať kvalitnú nemocnicu v každom okresnom meste.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem/nevyjadrujem sa /iné Racionalizácia..., nemali ste na mysli redukcia?
Racionalizácia..., nemali ste na mysli redukcia?
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno Ak je to racionalizácia a nie len business model, tak áno. Platby za zdravie bude štátom garantovaný istý príjem od klientely ktorá bude každým rokom iba väčšia. Strategickými "surovinami" budúcnosti sú voda, energie a zdravie.
Ak je to racionalizácia a nie len business model, tak áno. Platby za zdravie bude štátom garantovaný istý príjem od klientely ktorá bude každým rokom iba väčšia. Strategickými "surovinami" budúcnosti sú voda, energie a zdravie.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Efektívnosť prevádzky smerom k nákladom, a premyslená úroveň kvality služieb vrátane zvýšenia dôrazu na prevenciu by mali byť nosnými piliermi riešenia pre zdravotníctvo. Príjmovú stránku vieme následne prispôsobiť tak aby bolo možné v sektore dosahovať rozumnú výšku ziskovosti, ktorá bude motivačná pre súkromný sektor.
Efektívnosť prevádzky smerom k nákladom, a premyslená úroveň kvality služieb vrátane zvýšenia dôrazu na prevenciu by mali byť nosnými piliermi riešenia pre zdravotníctvo. Príjmovú stránku vieme následne prispôsobiť tak aby bolo možné v sektore dosahovať rozumnú výšku ziskovosti, ktorá bude motivačná pre súkromný sektor.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
skôr áno Je logické, že rezort zdravotníctva musí na jeho oddlženie a revitalizáciu podniknúť určité kroky a rozhodnutia. Malo by však ísť o naozaj racionálne riešenie s ohľadom na všetky regióny a aktuálne požiadavky jednotlivých lokalít. Urgentné príjmy a špičkovo zariadené nemocnice sú odzrkadlením celkového stavu zdravotníctva. Domnievam sa preto, že k istým krokom bude musieť dôjsť bezodkladne a s dôrazom na výsledok, ktorý by mal priniesť zlepšenie v globálnom aj lokálnom hľadisku.
Je logické, že rezort zdravotníctva musí na jeho oddlženie a revitalizáciu podniknúť určité kroky a rozhodnutia. Malo by však ísť o naozaj racionálne riešenie s ohľadom na všetky regióny a aktuálne požiadavky jednotlivých lokalít. Urgentné príjmy a špičkovo zariadené nemocnice sú odzrkadlením celkového stavu zdravotníctva. Domnievam sa preto, že k istým krokom bude musieť dôjsť bezodkladne a s dôrazom na výsledok, ktorý by mal priniesť zlepšenie v globálnom aj lokálnom hľadisku.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr nie Skvalitnenie zdravotníctva by malo patriť medzi hlavné priority vlády. Zmena nepríde hneď a na základe jednotlivých akcií. Cestu je treba definovať koncepciou na niekoľko budúcich rokov. Racionalizácia siete nemocníc môže a nemusí byť súčasťou tejto koncepcie. Prajme si k tomu zdravý rozum, politickú vôlu a smerovanie financií tam, kde sú skutočne potrebné.
Skvalitnenie zdravotníctva by malo patriť medzi hlavné priority vlády. Zmena nepríde hneď a na základe jednotlivých akcií. Cestu je treba definovať koncepciou na niekoľko budúcich rokov. Racionalizácia siete nemocníc môže a nemusí byť súčasťou tejto koncepcie. Prajme si k tomu zdravý rozum, politickú vôlu a smerovanie financií tam, kde sú skutočne potrebné.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno Samozrejme je nutné pred dobehnutím do cieľa urobiť aj niektoré "obchádzky" a doriešiť veci , ktoré s tým súvisia a sú nevyhnutnou podmienkou dosiahnutia cieľa
Samozrejme je nutné pred dobehnutím do cieľa urobiť aj niektoré "obchádzky" a doriešiť veci , ktoré s tým súvisia a sú nevyhnutnou podmienkou dosiahnutia cieľa
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Zásadne súhlasím, akokoľvek nebude to stačiť aby sa to prejavilo z pohľadu pacienta. Zdravotníctvo je rozdrobená oblasť s množstvom historických špecifík, ktoré jeho optimálne fungovanie brzdia. Chce to oveľa viac manažérskej odvahy a silného politického risku.
Zásadne súhlasím, akokoľvek nebude to stačiť aby sa to prejavilo z pohľadu pacienta. Zdravotníctvo je rozdrobená oblasť s množstvom historických špecifík, ktoré jeho optimálne fungovanie brzdia. Chce to oveľa viac manažérskej odvahy a silného politického risku.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr nie
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa /iné Zdravotný systém spolu so sociálnym je v rámci demografie najväčšou časovanou bombou. Budem rád, ak racionalizácia siete nemocníc aspoň udrží súčasné štandardy, nakoľko ten, kto vie, aké sú napríklad čakacie lehoty na špecialistov aj vo vyspelých krajinách EÚ, je rád aspoň za súčasnú výkonnosť nášho zdravotníctva.
Zdravotný systém spolu so sociálnym je v rámci demografie najväčšou časovanou bombou. Budem rád, ak racionalizácia siete nemocníc aspoň udrží súčasné štandardy, nakoľko ten, kto vie, aké sú napríklad čakacie lehoty na špecialistov aj vo vyspelých krajinách EÚ, je rád aspoň za súčasnú výkonnosť nášho zdravotníctva.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno
Čišková Lucia Čišková
generálna riaditeľka
Business Lease Slovakia, s.r.o.
skôr áno Verím, že racionalizácia siete môže prispieť k zníženiu nákladov, avšak nesmie byť na úkor dostupnosti zdravotníctva pre občanov.
Verím, že racionalizácia siete môže prispieť k zníženiu nákladov, avšak nesmie byť na úkor dostupnosti zdravotníctva pre občanov.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr nie Racionalizacia siete nemocnic je potrebna ani nie kvoli znizeniu poctu zariadeni ale kvoli racionalizacii ich cinnosti. Chybaju nam liecebne pre dlhodobo chorych, hospice; male a slabo vybavene nemocninice sa mozu transformovat na tieto druhy zariadeni. Ale toto je len malym krokom ku skvalitneneiu zdravotnictva. Je treba vycistit zdravotnictvo od korucpie pri nakupoch, sprehladnit tok financii - toto minister Drucker slubil, a neskor vycuval - a peniaze na skvaliteneie sa najdu. A este dalsi krok - nepouziavt zdravotnitvco na nahane si volicov do kosiara - posledny priklad je epiduralne injekcia zdarma - no stale nehradena poistovnami!
Racionalizacia siete nemocnic je potrebna ani nie kvoli znizeniu poctu zariadeni ale kvoli racionalizacii ich cinnosti. Chybaju nam liecebne pre dlhodobo chorych, hospice; male a slabo vybavene nemocninice sa mozu transformovat na tieto druhy zariadeni. Ale toto je len malym krokom ku skvalitneneiu zdravotnictva. Je treba vycistit zdravotnictvo od korucpie pri nakupoch, sprehladnit tok financii - toto minister Drucker slubil, a neskor vycuval - a peniaze na skvaliteneie sa najdu. A este dalsi krok - nepouziavt zdravotnitvco na nahane si volicov do kosiara - posledny priklad je epiduralne injekcia zdarma - no stale nehradena poistovnami!
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
rozhodne áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
rozhodne áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Nemyslím si, že by bolo treba rušiť nemocnice. Pripúšťam ale, že by sa mala zmeniť ich vnútorná štruktúra. Správna cesta k skvalitneniu zdravotníctva je predovšetkým v transparentnom hospodárení a obstarávaní a nie v predraženom nakupovaní nemocničných prístrojov.
Nemyslím si, že by bolo treba rušiť nemocnice. Pripúšťam ale, že by sa mala zmeniť ich vnútorná štruktúra. Správna cesta k skvalitneniu zdravotníctva je predovšetkým v transparentnom hospodárení a obstarávaní a nie v predraženom nakupovaní nemocničných prístrojov.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno Okrem štandardných „neštandardných" dier v našom zdravotníctve by sa hlavne mala utesniť diera, cez ktorú škandalózne odtekajú peniaze pacientov ku akcionárom súkromných zdravotných poisťovní. Zdravotná poisťovňa by mala tvoriť zisk len z prevádzkovej činnosti, ktorá je z peňazí pacientov štedro dotovaná. Hneď by bolo v systéme viac peňazí.
Okrem štandardných „neštandardných" dier v našom zdravotníctve by sa hlavne mala utesniť diera, cez ktorú škandalózne odtekajú peniaze pacientov ku akcionárom súkromných zdravotných poisťovní. Zdravotná poisťovňa by mala tvoriť zisk len z prevádzkovej činnosti, ktorá je z peňazí pacientov štedro dotovaná. Hneď by bolo v systéme viac peňazí.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
rozhodne áno Optimálne by bolo skombinovať racionalizáciu siete nemocníc s kvalitnou a regionálne dostupnou všeobecnou lekárskou službou a tým jednak ušetriť na prevdázke nemocníc a zároveň zagarantovať dostupnosť služby pre pacientov.
Optimálne by bolo skombinovať racionalizáciu siete nemocníc s kvalitnou a regionálne dostupnou všeobecnou lekárskou službou a tým jednak ušetriť na prevdázke nemocníc a zároveň zagarantovať dostupnosť služby pre pacientov.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Vzhľadom na stav nášho zdravotníctva je potrebných veľa krokov na to aby sme ho mohli považovať aspoň za uspokojivý. Racionalizácia siete nemocníc je iste nutná ale nemyslím si, že prioritná úloha. Kde ale začať rozplietať tento gordický uzol si netrúfam povedať.
Vzhľadom na stav nášho zdravotníctva je potrebných veľa krokov na to aby sme ho mohli považovať aspoň za uspokojivý. Racionalizácia siete nemocníc je iste nutná ale nemyslím si, že prioritná úloha. Kde ale začať rozplietať tento gordický uzol si netrúfam povedať.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne áno Na stanovenie správnej diagnózy a následnej liečby musia mať lekári dostatočnú prax. Tú získajú odliečením väčšieho počtu pacientov s rovnakým ochorením. Navyše vo väčších nemocniciach, ktoré majú väčšie oddelenia, jednoduchšie funguje odovzdávanie skúseností medzi lekármi, ľahšie sa rieši zastupiteľnosť, je možná hlbšia špecializácia, efektívnejšia je tiež administratíva a správa nemocnice.
Na stanovenie správnej diagnózy a následnej liečby musia mať lekári dostatočnú prax. Tú získajú odliečením väčšieho počtu pacientov s rovnakým ochorením. Navyše vo väčších nemocniciach, ktoré majú väčšie oddelenia, jednoduchšie funguje odovzdávanie skúseností medzi lekármi, ľahšie sa rieši zastupiteľnosť, je možná hlbšia špecializácia, efektívnejšia je tiež administratíva a správa nemocnice.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Racionalizácia siete je nevyhnutná. A netreba k tomu veľa. Stačí, aby do toho prestali populisticky a nekompetentne zasahovať štát a politici (ktorým žiaľ nejde ani o kvalitnú liečbu, ani o dostupnosť).
Racionalizácia siete je nevyhnutná. A netreba k tomu veľa. Stačí, aby do toho prestali populisticky a nekompetentne zasahovať štát a politici (ktorým žiaľ nejde ani o kvalitnú liečbu, ani o dostupnosť).
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr áno
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr áno Optimalizácia siete nemocníc v zmysle poskytnúť čo najlepšiu a primerane dostupnú starostlivosť je len jedným z krokov ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Potrebná je tiež optimalizácia procesov a výkonov hradených zo zdravotného poistenia, zlepšenie riadenia nemocníc a viac transparentnosti.
Optimalizácia siete nemocníc v zmysle poskytnúť čo najlepšiu a primerane dostupnú starostlivosť je len jedným z krokov ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Potrebná je tiež optimalizácia procesov a výkonov hradených zo zdravotného poistenia, zlepšenie riadenia nemocníc a viac transparentnosti.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr nie Je to jeden z nástrojou skvalitnenia. Doležité je zameranie zdravotníctva na pacienta. Dostatok /dobre/ zaplatených lekárov a sestier má tiež vplyv na kvalitu. Zákaznicky orientovaná komunikácia pacient - lekár by mala byť samozrejmosťou.
Je to jeden z nástrojou skvalitnenia. Doležité je zameranie zdravotníctva na pacienta. Dostatok /dobre/ zaplatených lekárov a sestier má tiež vplyv na kvalitu. Zákaznicky orientovaná komunikácia pacient - lekár by mala byť samozrejmosťou.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa /iné Zásadná otázka, ktorá by výrazne pomohla skvalitneniu zdravotníctva, je vyjasniť si, akú zdravotnú starostlivosť chce štát poskytovať v rámci povinného zdravotného poistenia a čo zostane ako možnosť pre príplatkové poistenie alebo priamu platbu (áno, ťažká otázka s obrovským priestorom na demagógiu). Avšak, umožnilo by to sústrediť štátne zdroje na štátom garantovanú zdravotnú starostlivosť, a zároveň umožnilo prítok nových súkromných peňazí pre príplatkové poistenie, čo by ďalej ťahalo kvalitu zdravotníctva. Som si istý, že na konci dňa by bol šťastný lekár/sestra, pacient a tiež aj štát. A zdravotníctvo by bolo kvalitatívne niekde inde.
Zásadná otázka, ktorá by výrazne pomohla skvalitneniu zdravotníctva, je vyjasniť si, akú zdravotnú starostlivosť chce štát poskytovať v rámci povinného zdravotného poistenia a čo zostane ako možnosť pre príplatkové poistenie alebo priamu platbu (áno, ťažká otázka s obrovským priestorom na demagógiu). Avšak, umožnilo by to sústrediť štátne zdroje na štátom garantovanú zdravotnú starostlivosť, a zároveň umožnilo prítok nových súkromných peňazí pre príplatkové poistenie, čo by ďalej ťahalo kvalitu zdravotníctva. Som si istý, že na konci dňa by bol šťastný lekár/sestra, pacient a tiež aj štát. A zdravotníctvo by bolo kvalitatívne niekde inde.
Gaislová Martina Gaislová
konateľka
Würth, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie
Borguľa Michal Borguľa
predseda predstavenstva
Slovunit, a.s.
rozhodne áno
Špaňár Michal Špaňár
generálny riaditeľ
Union poisťovňa a. s.
rozhodne áno Koncentrácia špecifických činností do oblastných centier je v záujme bezpečnosti pacienta ( vyšší počet výkonov = vyššia erudovanosť zdr. pracovníov = nižšie riziko komplikácií) reprofilizácia regionálnych nemocníc na zariadenia dlhodobej starostlivosti zas v súlade s demografickým vývojom Slovenska. Zároveň sa zvýši efektivita vynakladania zdrojov tak v zdravotníctve ako aj v sociálnej oblasti.
Koncentrácia špecifických činností do oblastných centier je v záujme bezpečnosti pacienta ( vyšší počet výkonov = vyššia erudovanosť zdr. pracovníov = nižšie riziko komplikácií) reprofilizácia regionálnych nemocníc na zariadenia dlhodobej starostlivosti zas v súlade s demografickým vývojom Slovenska. Zároveň sa zvýši efektivita vynakladania zdrojov tak v zdravotníctve ako aj v sociálnej oblasti.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
skôr áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr nie Je potrebne vyriesit prioritne napriklad vysoku nakladovost na pomocny material oproti europskycm standardom a nie vzdialovat zdravotnu starostlivost od obcanov
Je potrebne vyriesit prioritne napriklad vysoku nakladovost na pomocny material oproti europskycm standardom a nie vzdialovat zdravotnu starostlivost od obcanov
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr nie
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
skôr áno Skvalitňovanie zdravotníctva je komplexný proces a jeho optimalizácia, v tomto prípade racionalizácia siete nemocníc je principiálne v poriadku. Dôležitý však je kontext v ktorom sa to deje a či sa paralelne riešia personálne otázky, technické vybavenie, dostupnosť a pod.
Skvalitňovanie zdravotníctva je komplexný proces a jeho optimalizácia, v tomto prípade racionalizácia siete nemocníc je principiálne v poriadku. Dôležitý však je kontext v ktorom sa to deje a či sa paralelne riešia personálne otázky, technické vybavenie, dostupnosť a pod.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno Rozhodne by bolo načase, keby sa našla odvaha na ráznejšie reformy a nemocnice prestali generovať dlh. Pamätám si niekoľko oddĺžení, kde sa zodpovední dušovali, že pôjde o posledné...
Rozhodne by bolo načase, keby sa našla odvaha na ráznejšie reformy a nemocnice prestali generovať dlh. Pamätám si niekoľko oddĺžení, kde sa zodpovední dušovali, že pôjde o posledné...
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr nie Samotna racionalizacia t.j. znizenie (zvysenie) poctu nemocnic bez dalsich opatreni nepovedie k skvalitneniu zdravotnictva. Zdravotnictvo potrebuje strukturalne zmeny, ktore zial zatial ziadna vlada nerealizovali (Zajacove reformy boli dobrym zaciatkom ale zial ich nestihol dokoncit).
Samotna racionalizacia t.j. znizenie (zvysenie) poctu nemocnic bez dalsich opatreni nepovedie k skvalitneniu zdravotnictva. Zdravotnictvo potrebuje strukturalne zmeny, ktore zial zatial ziadna vlada nerealizovali (Zajacove reformy boli dobrym zaciatkom ale zial ich nestihol dokoncit).
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
neviem/nevyjadrujem sa /iné Neviem sa vyjadriť, nie je to oblasť, ktorej sa venujem.
Neviem sa vyjadriť, nie je to oblasť, ktorej sa venujem.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne áno Racionalizácia vo všetkom je tá najsprávnejšia cesta v zdravotníctve. Ak sa nemýlim, racionalizácia (odvodená od latinského ratio) sa prekladá ako "zmysluplná" alebo "majúca dôvod". Som presvedčený, že všetky zmeny v zdravotníctve, ktoré budú mať tento atribút budú rozmýšľajúcou časťou verejnosti veľmi vítané.
Racionalizácia vo všetkom je tá najsprávnejšia cesta v zdravotníctve. Ak sa nemýlim, racionalizácia (odvodená od latinského ratio) sa prekladá ako "zmysluplná" alebo "majúca dôvod". Som presvedčený, že všetky zmeny v zdravotníctve, ktoré budú mať tento atribút budú rozmýšľajúcou časťou verejnosti veľmi vítané.
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
skôr nie Od roku 2003 sme každoročne presviedčaní, že kadejaké pokusy s názvami "racionalizačné opatrenia" skvalitnia zdravotníctvo. Ubehlo 15 rokov od vpustenia finančných skupín a rôznych viac či menej lokálnych biznismenov do zdravotníctva zdôvodneného zvýšenou konkurenciou, manažmentom, kvalitou a kadečím. Mali azda málo času, aby sa predviedli? Odbornosť, osobná zodpovednosť každého zdravotníckeho pracovníka, transparentnosť a spravodlivé ohodnotenie sú jediné spôsoby, ako do skvalitniť zdravotníctvo. Pseudobiznisové experimenty už hádam stačili.
Od roku 2003 sme každoročne presviedčaní, že kadejaké pokusy s názvami "racionalizačné opatrenia" skvalitnia zdravotníctvo. Ubehlo 15 rokov od vpustenia finančných skupín a rôznych viac či menej lokálnych biznismenov do zdravotníctva zdôvodneného zvýšenou konkurenciou, manažmentom, kvalitou a kadečím. Mali azda málo času, aby sa predviedli? Odbornosť, osobná zodpovednosť každého zdravotníckeho pracovníka, transparentnosť a spravodlivé ohodnotenie sú jediné spôsoby, ako do skvalitniť zdravotníctvo. Pseudobiznisové experimenty už hádam stačili.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Ale nemalo by to byť iba jediným opatrením. Bez poskytnutia vyššej kvality zhoršovať ešte aj dostupnosť, je vzhľadom na stav zdravotníctva neúnosné.
Ale nemalo by to byť iba jediným opatrením. Bez poskytnutia vyššej kvality zhoršovať ešte aj dostupnosť, je vzhľadom na stav zdravotníctva neúnosné.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Áno, myslím si, že racionalizácie siete nemocníc je súčasťou množiny potrebných zmien, ktoré môžu viesť k skvalitneniu zdravotníctva.
Áno, myslím si, že racionalizácie siete nemocníc je súčasťou množiny potrebných zmien, ktoré môžu viesť k skvalitneniu zdravotníctva.
Škodný Peter Škodný
generálny riaditeľ, partner
Accenture, s.r.o.
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno Musí však byť sprevádzaná inovatívnymi spôsobmi organizácie zdravotných služieb. Jednou z možností je integrovaná zdravotná starostlivosť s dôrazom na vysokú mieru koordinácie primárnej a špecializovanej zdravotnej starostlivosti, podporená spoľahlivými a dostupnými laboratórnymi a zobrazovacími diagnostickými službami.
Musí však byť sprevádzaná inovatívnymi spôsobmi organizácie zdravotných služieb. Jednou z možností je integrovaná zdravotná starostlivosť s dôrazom na vysokú mieru koordinácie primárnej a špecializovanej zdravotnej starostlivosti, podporená spoľahlivými a dostupnými laboratórnymi a zobrazovacími diagnostickými službami.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno Urcite sa ale treba zamerat na zvysovanie efektivity vynakladania zdrojov vo vsetkych oblastiach.
Urcite sa ale treba zamerat na zvysovanie efektivity vynakladania zdrojov vo vsetkych oblastiach.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Najskôr je nutné optimalizovať tak, aby pri zvyšovaní výdavkov na zdravotníctvo, rástla aj kvalita poskytovaných služieb. Ak narastajú náklady a nezlepšuje sa kvalita, treba poupratovať, spraviť inventúru a nepotrebného sa zbaviť. Netrúfam si však povedať čo nepotrebné je a čo nie.
Najskôr je nutné optimalizovať tak, aby pri zvyšovaní výdavkov na zdravotníctvo, rástla aj kvalita poskytovaných služieb. Ak narastajú náklady a nezlepšuje sa kvalita, treba poupratovať, spraviť inventúru a nepotrebného sa zbaviť. Netrúfam si však povedať čo nepotrebné je a čo nie.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr nie Slovo racionlizácia má dva významy - jazykový a slovenský. Jazykový význam znamená zefektívnenie činnosti v záujme zvýšenie výstupu, bez prírastku vstupov. Slovenský význam znamená zrušenie činnosti bez náhrady. Neviem si dosť dobre predstaviť, ktorou cestou pôjde racionalizácia siete nemocníc, avšak viem si predstaviť, že to bude mať dosah na dostupnosť adekvátnej starostlivosti.
Slovo racionlizácia má dva významy - jazykový a slovenský. Jazykový význam znamená zefektívnenie činnosti v záujme zvýšenie výstupu, bez prírastku vstupov. Slovenský význam znamená zrušenie činnosti bez náhrady. Neviem si dosť dobre predstaviť, ktorou cestou pôjde racionalizácia siete nemocníc, avšak viem si predstaviť, že to bude mať dosah na dostupnosť adekvátnej starostlivosti.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem/nevyjadrujem sa /iné Rovnako ako pri školstve by politický a ekonomický aspekt mal byť v tejto téme absolutne okrajový. Zatiaľ nie som presvedčený, ze to tak je.
Rovnako ako pri školstve by politický a ekonomický aspekt mal byť v tejto téme absolutne okrajový. Zatiaľ nie som presvedčený, ze to tak je.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
rozhodne áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
rozhodne áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa /iné
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem/nevyjadrujem sa /iné Myslim, ze je to otazka pre odbornikov - a aj to este specializovanych na tuto cast zdravotnictva. Faktom ale je, ze sa stale viac vytraca uz aj v nasom zdravotnictve ludsky faktor, bez ktorého nie je mozne poctivo a zmysluplne robit nic - a v zdravotnictve o to viac...
Myslim, ze je to otazka pre odbornikov - a aj to este specializovanych na tuto cast zdravotnictva. Faktom ale je, ze sa stale viac vytraca uz aj v nasom zdravotnictve ludsky faktor, bez ktorého nie je mozne poctivo a zmysluplne robit nic - a v zdravotnictve o to viac...
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno predpokladom je zachovanie princípov racionalizácie a splnenie základnej podmienky - prislúchajúcich finančných prostriedkov
predpokladom je zachovanie princípov racionalizácie a splnenie základnej podmienky - prislúchajúcich finančných prostriedkov
Gregor Tibor Gregor
výkonný riaditeľ
Klub 500
rozhodne áno Rozhodne je správnym krokom rak racionalizácia siete ako aj jednoznačná špecializácia nemocníc. Je to politicky citlivá téma a je smutné, že sa napríklad "bojuje" za zachovanie nemenovanej lokálnej pôrodnice, ktorá vykoná priemerne 350 pôrodov ročne čo je 1 pôrod denne!!! Potom sa pozrime aké odvody platia zamestnanci a zamestnávatelia a kto to všetko platí...
Rozhodne je správnym krokom rak racionalizácia siete ako aj jednoznačná špecializácia nemocníc. Je to politicky citlivá téma a je smutné, že sa napríklad "bojuje" za zachovanie nemenovanej lokálnej pôrodnice, ktorá vykoná priemerne 350 pôrodov ročne čo je 1 pôrod denne!!! Potom sa pozrime aké odvody platia zamestnanci a zamestnávatelia a kto to všetko platí...
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne áno Infraštruktúra je dnes niekde inde ako v čase, keď sa zakladali nemocnice s cieľom aby boli v rozumnom čase dostupné koňmo. Fragmentácia znemožňuje kritický objem výkonov na získanie skúseností a efektivity. Tiež klesá v mnohých regiónoch populácia. Teória je teda jasná, teraz treba nabrať politickú odvahu, keďže sú to v danom meste vždy kľúčoví zamestnávatelia a mnohé z najneefektívnejších nemocníc sú politicky well-connected.
Infraštruktúra je dnes niekde inde ako v čase, keď sa zakladali nemocnice s cieľom aby boli v rozumnom čase dostupné koňmo. Fragmentácia znemožňuje kritický objem výkonov na získanie skúseností a efektivity. Tiež klesá v mnohých regiónoch populácia. Teória je teda jasná, teraz treba nabrať politickú odvahu, keďže sú to v danom meste vždy kľúčoví zamestnávatelia a mnohé z najneefektívnejších nemocníc sú politicky well-connected.
Hegedűš Tomáš Hegedűš
výkonný riaditeľ
CBRE Slovensko
rozhodne áno Potrebné je však k tomu dodať aj nasledovné: Racionalizácia je síce krok správnym smerom, ale nie je dostatočne razantným krokom. Skôr ide o akýsi polkrok. Tragédiou dnešného zdravotníctva je najmä havarijný stav budov a nedostatočná komplexnosť služieb (napr. chýbajúca rehabilitácia pacientov). Prostredie v mnohých slovenských nemocniciach nepodporuje skoré uzdravenie, naopak v nich často ochorie aj zdravý človek. Tento stav sa napokon odzrkadľuje aj na dlhodobej hospitalizácii a ďalších komplikáciách pre pacientov. Ak by sme sa chceli posunúť správnym smerom, už dnes by mal existovať plán výstavby nových moderných nemocníc, ktorý by bol súčasťou stratégie racionalizácie existujúcich nemocničných zariadení. Systém čiastkových rekonštrukcií je iba drahou dočasnou záplatou a len odďaľuje finálne riešenie problému.
Potrebné je však k tomu dodať aj nasledovné: Racionalizácia je síce krok správnym smerom, ale nie je dostatočne razantným krokom. Skôr ide o akýsi polkrok. Tragédiou dnešného zdravotníctva je najmä havarijný stav budov a nedostatočná komplexnosť služieb (napr. chýbajúca rehabilitácia pacientov). Prostredie v mnohých slovenských nemocniciach nepodporuje skoré uzdravenie, naopak v nich často ochorie aj zdravý človek. Tento stav sa napokon odzrkadľuje aj na dlhodobej hospitalizácii a ďalších komplikáciách pre pacientov. Ak by sme sa chceli posunúť správnym smerom, už dnes by mal existovať plán výstavby nových moderných nemocníc, ktorý by bol súčasťou stratégie racionalizácie existujúcich nemocničných zariadení. Systém čiastkových rekonštrukcií je iba drahou dočasnou záplatou a len odďaľuje finálne riešenie problému.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa /iné Slovo racionalizácia samo o sebe hovorí, že by to malo viesť k skvalitneniu zdravotníctva, avšak treba zároveň priznať, že zdravotníctvo je zložitý mechanizmus, nie je to iba business, ale aj zdravotná, sociálna služba a preto by sa k tejto problematike mali vyslovovať iba odborníci na zdravotníctvo, a určite nie politici.
Slovo racionalizácia samo o sebe hovorí, že by to malo viesť k skvalitneniu zdravotníctva, avšak treba zároveň priznať, že zdravotníctvo je zložitý mechanizmus, nie je to iba business, ale aj zdravotná, sociálna služba a preto by sa k tejto problematike mali vyslovovať iba odborníci na zdravotníctvo, a určite nie politici.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne áno Racionalizácia a špecializácia siete nemocníc u nás je nevyhnutne potrebná. Pre pacientov, občanov i štát. Na jej realizáciu však treba politickú vôľu a jednotnú stratégiu zo strany štátu, vyjadrenú aj v podpore procesu prechodu správy nemocníc z VÚC do rúk odborníkov. O nezmyselnosti zotrvávania nemocníc pod správou VÚC svedčia aj zúfalé ekonomické výsledky nemocníc vo VUC Trenčín, ako aj nedávne kauzy vo VÚC Žilina. A pritom ako sa to dá správne a efektívne robiť, stačí sa pozrieť za rieku Moravu, kde spoločnosť Agel efektívne, k spokojnosti pacientov, štátu i zdravotníckych pracovníkov spravuje sieť nemocníc na Morave, v úzkej a zmysluplnej spolupráci so štátnymi koncovými nemocnicami.
Racionalizácia a špecializácia siete nemocníc u nás je nevyhnutne potrebná. Pre pacientov, občanov i štát. Na jej realizáciu však treba politickú vôľu a jednotnú stratégiu zo strany štátu, vyjadrenú aj v podpore procesu prechodu správy nemocníc z VÚC do rúk odborníkov. O nezmyselnosti zotrvávania nemocníc pod správou VÚC svedčia aj zúfalé ekonomické výsledky nemocníc vo VUC Trenčín, ako aj nedávne kauzy vo VÚC Žilina. A pritom ako sa to dá správne a efektívne robiť, stačí sa pozrieť za rieku Moravu, kde spoločnosť Agel efektívne, k spokojnosti pacientov, štátu i zdravotníckych pracovníkov spravuje sieť nemocníc na Morave, v úzkej a zmysluplnej spolupráci so štátnymi koncovými nemocnicami.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne áno Stratifikácia nemocníc je prostriedkom k dosiahnutiu lepšej kvality starostlivosti, bezpečnosti pacienta a zvýšenia efektívnosti celého systému. Inými slovami – prispeje k zlepšeniu merateľných ukazovateľov práce zdravotníkov – zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí a komplikácií, čo by mal pocítiť najmä pacient. Jasná definícia toho ktoré zdravotnícke zariadenie bude robiť ktoré typy výkonov urobí v systéme poriadok. Rozdelenie urgentov na I. a II. Typ bol začiatok, je ale potrebné proces dokončiť a implementovať na úrovni regulátora.
Stratifikácia nemocníc je prostriedkom k dosiahnutiu lepšej kvality starostlivosti, bezpečnosti pacienta a zvýšenia efektívnosti celého systému. Inými slovami – prispeje k zlepšeniu merateľných ukazovateľov práce zdravotníkov – zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí a komplikácií, čo by mal pocítiť najmä pacient. Jasná definícia toho ktoré zdravotnícke zariadenie bude robiť ktoré typy výkonov urobí v systéme poriadok. Rozdelenie urgentov na I. a II. Typ bol začiatok, je ale potrebné proces dokončiť a implementovať na úrovni regulátora.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne nie Cesta k skvalitneniu zdravotníctva je známa zrejme nielen odbornej obci, ale táto to nie je.
Cesta k skvalitneniu zdravotníctva je známa zrejme nielen odbornej obci, ale táto to nie je.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní