Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Považujete za správne podmieniť čerpanie eurofondov politickou stabilitou krajiny, ako to navrhuje Nemecko?

  1. rozhodne áno 22 %
  2. skôr áno 19 %
  3. skôr nie 19 %
  4. rozhodne nie 19 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 20 %


Uzávierka hlasovania: 09.04.2018. Počet respondentov: 94.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
skôr nie Neviem si predstavit uz len to, ako napr. objektivne zadefinovat co bude povazovane za politicky stabilnu krajinu.
Neviem si predstavit uz len to, ako napr. objektivne zadefinovat co bude povazovane za politicky stabilnu krajinu.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne nie Skôr by som navrhoval, aby prideľovanie eurofondov zabezpečovali komisie zriadené z rôznych krajín EU.
Skôr by som navrhoval, aby prideľovanie eurofondov zabezpečovali komisie zriadené z rôznych krajín EU.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
rozhodne nie Nie. Kto bude posudzovať politickú stabilitu? Skôr by sa mala tvrdšie kontrolovať korupcia a aj vymáhať trestnoprávna zodpovednosť.
Nie. Kto bude posudzovať politickú stabilitu? Skôr by sa mala tvrdšie kontrolovať korupcia a aj vymáhať trestnoprávna zodpovednosť.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Iniciatíva Nemecka k obmedzovaniu čerpania eurofondov ako najväčšieho prispievateľa do rozpočtu EU je pravdepodobne zástupný problém v spore Nemecka s Poľskom, ktoré je spolu s Maďarskom najkritickejšie voči tzv. kvótam prijímania migrantov. Tých za posledné dva roky najviac docestovalo práve do Nemecka. Návrh Nemecka, ktorý existuje iba na národnej úrovni, je prehnaný, možno s úmyslom, aby bolo možné ho zmierňovať až nepredložiť na európsku úroveň, výmenou za iné ústupky.
Iniciatíva Nemecka k obmedzovaniu čerpania eurofondov ako najväčšieho prispievateľa do rozpočtu EU je pravdepodobne zástupný problém v spore Nemecka s Poľskom, ktoré je spolu s Maďarskom najkritickejšie voči tzv. kvótam prijímania migrantov. Tých za posledné dva roky najviac docestovalo práve do Nemecka. Návrh Nemecka, ktorý existuje iba na národnej úrovni, je prehnaný, možno s úmyslom, aby bolo možné ho zmierňovať až nepredložiť na európsku úroveň, výmenou za iné ústupky.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Eurofondy by nemali slúžiť ako nátlakový prostriedok.
Eurofondy by nemali slúžiť ako nátlakový prostriedok.
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ano, ale politicka stabilita vobec nepostacuje na to, aby sa fondy cerpali ucelne, odborne, bez korupcie a politickeho rozkradania. Slovensko je za ostatnych 10 rokov dokazom toho, ze prave politicka stabilita viedla k jej zneuzivaniu vo velkych rozmeroch. Pokial Slovensko nebude mat politicku stranu dostatocne silnu a moralnu, ktora bude schopna postavit rovnako moralnu a odborne schopnu vladu, tak tu nie je ziadna zaruka, ze sa moc nebude aj nadalej zneuzivat tak, ako doteraz.
Ano, ale politicka stabilita vobec nepostacuje na to, aby sa fondy cerpali ucelne, odborne, bez korupcie a politickeho rozkradania. Slovensko je za ostatnych 10 rokov dokazom toho, ze prave politicka stabilita viedla k jej zneuzivaniu vo velkych rozmeroch. Pokial Slovensko nebude mat politicku stranu dostatocne silnu a moralnu, ktora bude schopna postavit rovnako moralnu a odborne schopnu vladu, tak tu nie je ziadna zaruka, ze sa moc nebude aj nadalej zneuzivat tak, ako doteraz.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Považujem toto podmieňovanie v rámci Európskej únie za politické vydieranie a manipuláciu.
Považujem toto podmieňovanie v rámci Európskej únie za politické vydieranie a manipuláciu.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr áno Nie správne ale rozumné. Aj v bežnom živote nesvojprávne osoby nemajú priznané všetky práva.
Nie správne ale rozumné. Aj v bežnom živote nesvojprávne osoby nemajú priznané všetky práva.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne nie
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno EU by mala dôsledne vymáhať aplikovanie svojich princípov vrátane fungovanie pluralitnej demokracie a jej základných inštitúcií, vrátanie polície, prokuratúry, justície, slobody tlače. Nielen formálne ale aj reálne, vrátane napríklad personálneho (v rámci zamestnaneckých vzťahov),súdneho alebo daňového šikanovania nepohodlných organizácií a osôb. Pri úpadku týchto princípov sa zvyšuje riziko korupcie a rozkrádania financií z prostriedkov EU. Preto reštriktívne opatrenia vrátane znižovania objemu, dočasného prípadne úplného pozastavenia eurofondov mi príde logické. Z praxe v korporátnej sfére aj z výchovy deti mi vychádza, že disciplínu treba neustále monitorovať a vymáhať. Najskôr jemným upozornením, neskôr zrúknutím a v krajnom prípade aj "zauchom".
EU by mala dôsledne vymáhať aplikovanie svojich princípov vrátane fungovanie pluralitnej demokracie a jej základných inštitúcií, vrátanie polície, prokuratúry, justície, slobody tlače. Nielen formálne ale aj reálne, vrátane napríklad personálneho (v rámci zamestnaneckých vzťahov),súdneho alebo daňového šikanovania nepohodlných organizácií a osôb. Pri úpadku týchto princípov sa zvyšuje riziko korupcie a rozkrádania financií z prostriedkov EU. Preto reštriktívne opatrenia vrátane znižovania objemu, dočasného prípadne úplného pozastavenia eurofondov mi príde logické. Z praxe v korporátnej sfére aj z výchovy deti mi vychádza, že disciplínu treba neustále monitorovať a vymáhať. Najskôr jemným upozornením, neskôr zrúknutím a v krajnom prípade aj "zauchom".
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Predstavte si že žijete v spoločnej domácnosti s partnerom čo chodí na weekendy do kasina a upláca svojich kámošov. Jasne že by som podmienil dotácie správaním partnera. Hlavne keď do rozpočtu platím najviac.
Predstavte si že žijete v spoločnej domácnosti s partnerom čo chodí na weekendy do kasina a upláca svojich kámošov. Jasne že by som podmienil dotácie správaním partnera. Hlavne keď do rozpočtu platím najviac.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
skôr áno Je logické, že Nemecko, ktoré sa po Brexite stalo najväčším prispievateľom spomedzi všetkých členských štátov, otvorilo túto otázku. Podľa môjho názoru, je po takýchto zmenách nutné prehodnotiť fungovanie možností a stanovenie pravidiel čerpania eurofondov s ohľadom na aktuálnu situáciu a v globálnom kontexte spravodlivom pre všetky členské štáty. Nemenej dôležitá je tiež kontrola týchto procesov.
Je logické, že Nemecko, ktoré sa po Brexite stalo najväčším prispievateľom spomedzi všetkých členských štátov, otvorilo túto otázku. Podľa môjho názoru, je po takýchto zmenách nutné prehodnotiť fungovanie možností a stanovenie pravidiel čerpania eurofondov s ohľadom na aktuálnu situáciu a v globálnom kontexte spravodlivom pre všetky členské štáty. Nemenej dôležitá je tiež kontrola týchto procesov.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
neviem/nevyjadrujem sa/iné Cele cerpanie eurofondov vedie v Slovenskom ponimani ku korupcii. Normalne projekty, ktore maju zmysel sa castokrat o to ani len nepokusia, lebo ked to ma zmysel a sancu prezit, tak sa to da urobit aj bez EU fondov. Cest vynimkam.Cieloml mnohych projektov je len ziskanie penazi a to je velmi maly dovod robit dobry projekt. Neviem, ci stabilita krajiny je ukazovatel toho ci krajina moze alebo nemoze ziskat fondy.
Cele cerpanie eurofondov vedie v Slovenskom ponimani ku korupcii. Normalne projekty, ktore maju zmysel sa castokrat o to ani len nepokusia, lebo ked to ma zmysel a sancu prezit, tak sa to da urobit aj bez EU fondov. Cest vynimkam.Cieloml mnohych projektov je len ziskanie penazi a to je velmi maly dovod robit dobry projekt. Neviem, ci stabilita krajiny je ukazovatel toho ci krajina moze alebo nemoze ziskat fondy.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Kto a ako bude hodnotiť politickú stabilitu? Nemecko? Najlepšie riešenie by bolo, keby neboli žiadne eurofondy.
Kto a ako bude hodnotiť politickú stabilitu? Nemecko? Najlepšie riešenie by bolo, keby neboli žiadne eurofondy.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Europapaláši dlouhodobě očekávají, ze výměnou za eurofondy budou lokální politici hezky poslušně "držet hubu a krok" a jednat dle jejich vůle i proti zájmům vlastní země. A ted to jen začínají častěji říkat nahlas. Eurofondy vytvořily v Evropě ohromný korupční mechanismus a zásadním způsobem přispívají i k postupnému omezování svobody a narušování základních hodnot naší společnosti. Čím dříve budou zrušeny, tim lépe...
Europapaláši dlouhodobě očekávají, ze výměnou za eurofondy budou lokální politici hezky poslušně "držet hubu a krok" a jednat dle jejich vůle i proti zájmům vlastní země. A ted to jen začínají častěji říkat nahlas. Eurofondy vytvořily v Evropě ohromný korupční mechanismus a zásadním způsobem přispívají i k postupnému omezování svobody a narušování základních hodnot naší společnosti. Čím dříve budou zrušeny, tim lépe...
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie Ako sa meria "politická stabilita" a kto to hodnotí? Krajina sa dá destabilizovať zvnútra aj zvonka. Demokratické krajiny - kde Európu počítam - by mali mať sadu princípov a hodnôt, ktoré sú všeobecne platné, a ktoré majú byť vyžadované od členských štátov. Akékoľvek iné dočasné resp. situačné "pravidlá" a na nich naviazané "tresty" tam nemajú čo hľadať.
Ako sa meria "politická stabilita" a kto to hodnotí? Krajina sa dá destabilizovať zvnútra aj zvonka. Demokratické krajiny - kde Európu počítam - by mali mať sadu princípov a hodnôt, ktoré sú všeobecne platné, a ktoré majú byť vyžadované od členských štátov. Akékoľvek iné dočasné resp. situačné "pravidlá" a na nich naviazané "tresty" tam nemajú čo hľadať.
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
skôr nie Eurofondy majú byť v prvom rade použité na vopred dohodnuté účely, s možnosťou spätnej kontroly správnosti ich čerpania. Zároveň je potrebné dôsledne sankcionovať všetky špekulácie a podvody, ktoré s čerpaním súvisia. Doporučoval by som maximálne zjednotiť pravidlá čerpania eurofondov v rámci celej Európskej únie. Tento princíp by sa mal uplatňovať aj v prípade dotácií v poľnohospodárstve, ktoré stále postrádajú jednotný princíp. Podmienka politickej stability môže byť totiž rôzne interpretovaná a dokonca môže byť aj politicky zneužitá.
Eurofondy majú byť v prvom rade použité na vopred dohodnuté účely, s možnosťou spätnej kontroly správnosti ich čerpania. Zároveň je potrebné dôsledne sankcionovať všetky špekulácie a podvody, ktoré s čerpaním súvisia. Doporučoval by som maximálne zjednotiť pravidlá čerpania eurofondov v rámci celej Európskej únie. Tento princíp by sa mal uplatňovať aj v prípade dotácií v poľnohospodárstve, ktoré stále postrádajú jednotný princíp. Podmienka politickej stability môže byť totiž rôzne interpretovaná a dokonca môže byť aj politicky zneužitá.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie Pojem "politická stabilita" je veľmi ľahko ohýbateľný. Vedel by som si však predstaviť osobnú trestnoprávnu zodpovednosť ľudí, ktorí o eurofondoch rozhodujú.
Pojem "politická stabilita" je veľmi ľahko ohýbateľný. Vedel by som si však predstaviť osobnú trestnoprávnu zodpovednosť ľudí, ktorí o eurofondoch rozhodujú.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Neobjektívny údaj bez možnosti merateľného vyhodnotenia nemá zmysel a je bez významu. Vnímam to ako formu politického nátlaku s iným skutočným cieľom.
Neobjektívny údaj bez možnosti merateľného vyhodnotenia nemá zmysel a je bez významu. Vnímam to ako formu politického nátlaku s iným skutočným cieľom.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr áno
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
skôr nie Nepovažujem to za správny krok, nakoľko na takéto rozhodnutie doplatí SLovensko hlavne ako krajina, a ľudia v nej, ktorí majú na rozdiel od iných i slušné úmysly. No nedá sa čudovať takémuto kroku! Tiež by som nedávala peniaze do čiernej diery! Bohužiaľ som si nikdy nemyslela, že nebudem môcť byť hrdá na to, že som SLovenka. Všetka práca slušných ľudí a firiem, ktoré roky spolupracujú najmä s Nemeckom, ich dennodenná drina a presviedčanie o tom, že SLovensko nie je menejcennou krajinou, vychádza v týchto dňoch na zmar!
Nepovažujem to za správny krok, nakoľko na takéto rozhodnutie doplatí SLovensko hlavne ako krajina, a ľudia v nej, ktorí majú na rozdiel od iných i slušné úmysly. No nedá sa čudovať takémuto kroku! Tiež by som nedávala peniaze do čiernej diery! Bohužiaľ som si nikdy nemyslela, že nebudem môcť byť hrdá na to, že som SLovenka. Všetka práca slušných ľudí a firiem, ktoré roky spolupracujú najmä s Nemeckom, ich dennodenná drina a presviedčanie o tom, že SLovensko nie je menejcennou krajinou, vychádza v týchto dňoch na zmar!
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
neviem/nevyjadrujem sa/iné Neviem, ci politicka stabilita je vystizny vyraz, als skusenosti z nasej krajiny ale aj blizkych ukazuju, ze v politickom systeme kde oligarchia jke spojena s politikmi sa eurofondy nevyuzivaju na rozvoj statu, jeho ekonomiky a spolocnosti ale len rozvoj oligarchie a jej politickych spojencov.
Neviem, ci politicka stabilita je vystizny vyraz, als skusenosti z nasej krajiny ale aj blizkych ukazuju, ze v politickom systeme kde oligarchia jke spojena s politikmi sa eurofondy nevyuzivaju na rozvoj statu, jeho ekonomiky a spolocnosti ale len rozvoj oligarchie a jej politickych spojencov.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr nie Neefektívne využívanie eurofondov a korupcia s nimi spojená nie o politickej nestabilite či stabilite krajiny (viď Slovensko), ale o účinnej kontrole a dôslednom postihovaní zistených prešľapov. No to sme už v zrejme rovine sci-fi, takže eurofondy radšej zrušme...
Neefektívne využívanie eurofondov a korupcia s nimi spojená nie o politickej nestabilite či stabilite krajiny (viď Slovensko), ale o účinnej kontrole a dôslednom postihovaní zistených prešľapov. No to sme už v zrejme rovine sci-fi, takže eurofondy radšej zrušme...
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr áno Ja by som navrhol podmieniť ich čerpanie rešpektovaním zásad na ktorých je EU postavená. Je zatiaľ ťažké predstaviť si, ako vyhodnocovať takúto nedefinovateľnú zásadu, ale vzhľadom na všeobecný nástup politického extrémizmu to bude nutné.
Ja by som navrhol podmieniť ich čerpanie rešpektovaním zásad na ktorých je EU postavená. Je zatiaľ ťažké predstaviť si, ako vyhodnocovať takúto nedefinovateľnú zásadu, ale vzhľadom na všeobecný nástup politického extrémizmu to bude nutné.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr nie Politická stabilita ešte neznamená, že sa eurofondy použijú transparentne, zmysluplne a efektívne. Pri stabilnej vláde jednej politickej strany sa eurofondy určite rozkradnú pre stabilnú stranícku kamarilu a jej oligarchické pozadie.
Politická stabilita ešte neznamená, že sa eurofondy použijú transparentne, zmysluplne a efektívne. Pri stabilnej vláde jednej politickej strany sa eurofondy určite rozkradnú pre stabilnú stranícku kamarilu a jej oligarchické pozadie.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr nie Z môjho pohľadu by mali prevyšovať ekonomické kritéria, ktoré sú ľahšie merateľné a transparentnejšie ako politické.
Z môjho pohľadu by mali prevyšovať ekonomické kritéria, ktoré sú ľahšie merateľné a transparentnejšie ako politické.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Eurofondy považujem za historický omyl Európskej únie. Správna cesta by bola zrušiť ich a nájsť model podpory strategických iniciatív postavený na zmysle, efektivite a zodpovednosti.
Eurofondy považujem za historický omyl Európskej únie. Správna cesta by bola zrušiť ich a nájsť model podpory strategických iniciatív postavený na zmysle, efektivite a zodpovednosti.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Najlepšie by bolo eurofondy zrušiť, resp. výrazne obmedziť na vybrané účely. Deformácia, ktorú prinášajú do prostredia je obrovská. Ani podmieňovanie ich čerpanie "politickou stabilitou" nie je dobré riešenie.
Najlepšie by bolo eurofondy zrušiť, resp. výrazne obmedziť na vybrané účely. Deformácia, ktorú prinášajú do prostredia je obrovská. Ani podmieňovanie ich čerpanie "politickou stabilitou" nie je dobré riešenie.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno
Borguľa Michal Borguľa
predseda predstavenstva
Slovunit, a.s.
skôr áno
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr áno
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Okrem reštrikcie pre zodpovednejšiu a stabilnejšiu Európu. Tiež by sa mohla podporovať priamo politická stabilita, ktorú pravdepodobne čoskoro bude potrebovať aj Nemecko. Najväčím problémom budú objektívne ukazovatele politickej stability.
Okrem reštrikcie pre zodpovednejšiu a stabilnejšiu Európu. Tiež by sa mohla podporovať priamo politická stabilita, ktorú pravdepodobne čoskoro bude potrebovať aj Nemecko. Najväčím problémom budú objektívne ukazovatele politickej stability.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno Nemyslím si, že politická stabilita je ta "jediná správna norma", parametre čerpania fondov by mala EU optimalizovať tak, aby zefektívnila ich prístup, zvýšila transparentnosť - nastavenými kritériami v maximálnej miere bránila ich zneužívaniu. Tieto nedostatky sa napríklad výrazne prejavili pri v súčasnej dobe medializovanej problematike spojenej s čerpaním agrodotácií EÚ na SK.
Nemyslím si, že politická stabilita je ta "jediná správna norma", parametre čerpania fondov by mala EU optimalizovať tak, aby zefektívnila ich prístup, zvýšila transparentnosť - nastavenými kritériami v maximálnej miere bránila ich zneužívaniu. Tieto nedostatky sa napríklad výrazne prejavili pri v súčasnej dobe medializovanej problematike spojenej s čerpaním agrodotácií EÚ na SK.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
rozhodne nie Kto definuje čo je to politická stabilita krajiny? Je neprípustné takýmto spôsobom uvažovať a dokonca to prezentovať ako oficiálny názor. Eurofondy sú vo svojej podstate jednou zo základných politík EU a mali by zabezpečovať rozvoj vedy, vzdelávania, zdravotníctva, či základnej infraštruktúry naprieč celou EU rovnomerne a férovo. Tento základný princíp nemôže byť použitý na politický boj.
Kto definuje čo je to politická stabilita krajiny? Je neprípustné takýmto spôsobom uvažovať a dokonca to prezentovať ako oficiálny názor. Eurofondy sú vo svojej podstate jednou zo základných politík EU a mali by zabezpečovať rozvoj vedy, vzdelávania, zdravotníctva, či základnej infraštruktúry naprieč celou EU rovnomerne a férovo. Tento základný princíp nemôže byť použitý na politický boj.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno Neviem presne, ako to bolo/bude formulované, ale rozhodne si nemyslím, že eurofondy by mali by prideľované "len tak". Za najpodstatnejšie ale považujem, aby boli použité na zmysluplné projekty a aby bola minimalizovaná korupcia, ktorá sa s nimi spája.
Neviem presne, ako to bolo/bude formulované, ale rozhodne si nemyslím, že eurofondy by mali by prideľované "len tak". Za najpodstatnejšie ale považujem, aby boli použité na zmysluplné projekty a aby bola minimalizovaná korupcia, ktorá sa s nimi spája.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
skôr nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
rozhodne áno V prípade, že budú vopred vyčerpávajúco jasné podmienky a mechanizmus. Nemal by to však byť nástroj na export "demokracie". Bolo by nesprávne podporovať finančne zlodejov, mafiu, diktátorov na pozícii premiéra.. atd, i keď by mali oblečenú košeľu "zvolenej" vlády..
V prípade, že budú vopred vyčerpávajúco jasné podmienky a mechanizmus. Nemal by to však byť nástroj na export "demokracie". Bolo by nesprávne podporovať finančne zlodejov, mafiu, diktátorov na pozícii premiéra.. atd, i keď by mali oblečenú košeľu "zvolenej" vlády..
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr áno Aj ked vyraz politicka stabilita je asi dost zavadzajuci. Ved najstabilnejsie moze niekedy vyzerat diktatura... V kazdom pripade, podporovat rezimy, ktore smeruju proti hodnotam unie a podporovat tych, ktori nedodrziavaju platne dohody a pravidla, je kontraproduktivne.
Aj ked vyraz politicka stabilita je asi dost zavadzajuci. Ved najstabilnejsie moze niekedy vyzerat diktatura... V kazdom pripade, podporovat rezimy, ktore smeruju proti hodnotam unie a podporovat tych, ktori nedodrziavaju platne dohody a pravidla, je kontraproduktivne.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno
Kováč Peter Kováč
Director Bratislava Business Center
Adient Slovakia
skôr nie Čerpanie eurofondov by malo byť podmienené výhradne ekonomickými ukazovateľmi krajiny a jej transparentnosťou.
Čerpanie eurofondov by malo byť podmienené výhradne ekonomickými ukazovateľmi krajiny a jej transparentnosťou.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne nie Nechcem si predstaviť, ako by dopadlo Slovensko. A pokiaľ sa pozrieme na politickú situáciu samotného navrhovateľa, je takisto otázne, či by mal oprávnenie čerpať eurofondy.
Nechcem si predstaviť, ako by dopadlo Slovensko. A pokiaľ sa pozrieme na politickú situáciu samotného navrhovateľa, je takisto otázne, či by mal oprávnenie čerpať eurofondy.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
rozhodne nie Eurofondy sú okrem iného určené na vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Treba zabezpečiť ich efektívne a transparentné čerpanie. Ja chápem, že niektorí sa snažia riešiť zložitú finančnú a politickú situáciu v EU spomalením alebo obmedzením ich čerpania, ale považujem to za neférový prístup.
Eurofondy sú okrem iného určené na vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Treba zabezpečiť ich efektívne a transparentné čerpanie. Ja chápem, že niektorí sa snažia riešiť zložitú finančnú a politickú situáciu v EU spomalením alebo obmedzením ich čerpania, ale považujem to za neférový prístup.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne nie Politicky stabilné sú len diktatúry a podobné režimy. V blízkom okolí napríklad Maďarsko, Poľsko. Nemecký návrh asi nesmeroval týmto smerom. Politický zápas môže vytvárať zdanie nestability, je však súčasťou demokracie v súčasnom európskom ponímaní tohto pojmu.
Politicky stabilné sú len diktatúry a podobné režimy. V blízkom okolí napríklad Maďarsko, Poľsko. Nemecký návrh asi nesmeroval týmto smerom. Politický zápas môže vytvárať zdanie nestability, je však súčasťou demokracie v súčasnom európskom ponímaní tohto pojmu.
Zálešák Peter Zálešák
predseda predstavenstva
Nay, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Som ale zásadne proti eurofondom. Celý systém eurofondov by sa mal zmeniť. Viem si predstaviť eurofondy na infraštruktúrne projekty, kde by ale prijímateľom mal byť štát. Všetky ostatné formy, kde sú prijímateľmi podnikateľské subjekty (včítane poľnohospodárskych dotácii) iba deformujú trh a zvýhodňujú vybrané subjekty, ktoré potom bez dotácií nie sú životaschopné a trvale udržateľné.
Som ale zásadne proti eurofondom. Celý systém eurofondov by sa mal zmeniť. Viem si predstaviť eurofondy na infraštruktúrne projekty, kde by ale prijímateľom mal byť štát. Všetky ostatné formy, kde sú prijímateľmi podnikateľské subjekty (včítane poľnohospodárskych dotácii) iba deformujú trh a zvýhodňujú vybrané subjekty, ktoré potom bez dotácií nie sú životaschopné a trvale udržateľné.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
neviem/nevyjadrujem sa/iné Moj osobny nazor je, ze najlepsie riesenie by bolo, keby EU skoncila s transferovou politikou realizovanou cez "eurofondy".
Moj osobny nazor je, ze najlepsie riesenie by bolo, keby EU skoncila s transferovou politikou realizovanou cez "eurofondy".
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne nie Napriklad že sa síce kradne, ale stabilne stále rovnako? A kto by to posudzoval? Transparentné by bolo, keby únia v spolupraci s mimovládkami kontrolovala vypísanie, hodnotenie a aj čerpanie konkrétnych programov a jednotlivých projektov. Zásadne na základe prevažne merateľných ukazovateľov.
Napriklad že sa síce kradne, ale stabilne stále rovnako? A kto by to posudzoval? Transparentné by bolo, keby únia v spolupraci s mimovládkami kontrolovala vypísanie, hodnotenie a aj čerpanie konkrétnych programov a jednotlivých projektov. Zásadne na základe prevažne merateľných ukazovateľov.
Rybníček Richard Rybníček
primátor mesta
Mesto Trenčín
rozhodne áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
neviem/nevyjadrujem sa/iné Záleží ako sa definuje termín "politická stabilita". Zrejme ide len o ďalšiu snahu znížiť čerpanie EU fondov v krajinách Vyšehradskej skupiny. Nieť sa čomu čudovať pri aktuálnom štýle čerpania EU fondov...
Záleží ako sa definuje termín "politická stabilita". Zrejme ide len o ďalšiu snahu znížiť čerpanie EU fondov v krajinách Vyšehradskej skupiny. Nieť sa čomu čudovať pri aktuálnom štýle čerpania EU fondov...
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
rozhodne áno Áno, určite. A kto bude o tom rozhodovať ktorý je to stabilný právny štát? Nebude lepšie eurofondy zrušiť úplne?
Áno, určite. A kto bude o tom rozhodovať ktorý je to stabilný právny štát? Nebude lepšie eurofondy zrušiť úplne?
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr nie
Miklošová Slávka Miklošová
generálna riaditeľka a členka predstavenstva
Komunálna poisťovňa, a.s., Vienna Insurance Group
neviem/nevyjadrujem sa/iné Cieľom eurofondov je podpora menej rozvinutých regiónov a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Napríklad pri rozvoji miest a obcí pomohli na Slovensku, podobne ako v mnohých ďalších krajinách. To vnímam ako ich pozitívum. Dá sa pochopiť, ak majú najväčší prispievatelia do fondov predstavu o tom, za akých podmienok by sa mali eurofondy čerpať. Na druhej strane – ak má Európska únia fungovať ako spoločenstvo rovnocenných štátov, je veľmi dôležité, aby platili rovnaké podmienky pre všetkých a aby sa neuplatňoval – napríklad pri čerpaní eurofondov – dvojaký meter na staré a nové členské krajiny.
Cieľom eurofondov je podpora menej rozvinutých regiónov a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Napríklad pri rozvoji miest a obcí pomohli na Slovensku, podobne ako v mnohých ďalších krajinách. To vnímam ako ich pozitívum. Dá sa pochopiť, ak majú najväčší prispievatelia do fondov predstavu o tom, za akých podmienok by sa mali eurofondy čerpať. Na druhej strane – ak má Európska únia fungovať ako spoločenstvo rovnocenných štátov, je veľmi dôležité, aby platili rovnaké podmienky pre všetkých a aby sa neuplatňoval – napríklad pri čerpaní eurofondov – dvojaký meter na staré a nové členské krajiny.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Meszlényi Štefan Meszlényi
konateľ
Komárňanské tlačiarne
rozhodne áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie máme predsa dosť skúseností s rôznymi fondami.
máme predsa dosť skúseností s rôznymi fondami.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr áno Je to síce neštandardný a nesystémový krok, vytvárajúci akési dvojité členstvo v EÚ, ale pochopiteľný vzhľadom na postoj niektorých východoeurópskych členov. U tých sa EÚ často chápe len ako "cashcow", bez pochopenia toho, že to v prvom rade má byť spoločenstvo hodnôt a voľný trh, a že s členstvom sú spojené aj povinnosti. Bude zaujímavé sledovať akí Európania budú Orbán, Kaczynski, či Fico, keď peňazovod vyschne.
Je to síce neštandardný a nesystémový krok, vytvárajúci akési dvojité členstvo v EÚ, ale pochopiteľný vzhľadom na postoj niektorých východoeurópskych členov. U tých sa EÚ často chápe len ako "cashcow", bez pochopenia toho, že to v prvom rade má byť spoločenstvo hodnôt a voľný trh, a že s členstvom sú spojené aj povinnosti. Bude zaujímavé sledovať akí Európania budú Orbán, Kaczynski, či Fico, keď peňazovod vyschne.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Myslím si, že je to logický návrh, EÚ je postavená na nejakých princípoch a ak sa začne niektorý štát od týchto princípov odkláňať, nech to pocíti aj finančne.
Myslím si, že je to logický návrh, EÚ je postavená na nejakých princípoch a ak sa začne niektorý štát od týchto princípov odkláňať, nech to pocíti aj finančne.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne nie Najlepšie je zrušiť tento zdroj korupcie úplne. Od začiatku to ničí konkurenčné prostredie. Videl som niekoľkokrát vo veľkých svetových firmách nakupované stroje za pomoci európskych peňazí. Ťažko sa to chápe ak človek vie, že ide o korporácie, ktoré práve s peniazmi nemajú najmenší problém a kupujú firmu za firmou.
Najlepšie je zrušiť tento zdroj korupcie úplne. Od začiatku to ničí konkurenčné prostredie. Videl som niekoľkokrát vo veľkých svetových firmách nakupované stroje za pomoci európskych peňazí. Ťažko sa to chápe ak človek vie, že ide o korporácie, ktoré práve s peniazmi nemajú najmenší problém a kupujú firmu za firmou.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
skôr áno
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
skôr nie Podmieňovanie kohéznej politiky vágne definovaným termínom politickej stability, môže byť v konečnom dôsledku proti tejto politike. Dodržiavanie jasne definovaných pravidiel (napr. rozpočtových) tomu ale naopak môže napomôcť.
Podmieňovanie kohéznej politiky vágne definovaným termínom politickej stability, môže byť v konečnom dôsledku proti tejto politike. Dodržiavanie jasne definovaných pravidiel (napr. rozpočtových) tomu ale naopak môže napomôcť.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní