Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Po rokoch odlivu Slovákov do zahraničia sa začali vo výraznejšej miere vracať domov. Možno považovať za dôvod reformnú politiku vlády Roberta Fica? Počet navrátilcov je vyšší ako počet odídencov

  1. rozhodne áno 0 %
  2. skôr áno 4 %
  3. skôr nie 31 %
  4. rozhodne nie 53 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 12 %


Uzávierka hlasovania: 16.04.2018. Počet respondentov: 100.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
skôr nie
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne nie To ťažko...
To ťažko...
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
skôr nie Nepoznam konretne kroky vlady motivujuce k navratu. Je vsak zrejme ze Slovensku sa dnes dari ekonomicky lepsie, a vyhody prace v zahranici sa postupne znizuju.
Nepoznam konretne kroky vlady motivujuce k navratu. Je vsak zrejme ze Slovensku sa dnes dari ekonomicky lepsie, a vyhody prace v zahranici sa postupne znizuju.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne nie
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr nie
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne nie svoj život zobrali do vlastných rúk, spoliehajú sa na seba a nečakajú na proklamovanie nejakých reformných krokov vlády ...
svoj život zobrali do vlastných rúk, spoliehajú sa na seba a nečakajú na proklamovanie nejakých reformných krokov vlády ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Dôvod návratu Slovákov zo zahraničia je skôr v podmienkach aké v zahraničí majú. K zvýšenej miere návratu Slovákov prispel určite Brexit, nárast proti imigračných nálad a útokov na cudzincov , napríklad aj na Poliakov vo Veľkej Británii či v Írsku. Ako za všetkým, aj tu treba hľadať peniaze. Život v zahraničí je dobrý pre mladého, zdravého a bezdetného človeka, v opačnom prípade životné náklady rastú v zahraničí násobne v porovnaní so životom na Slovensku. A nakoniec, vekom každého ťahá tam, kde má korene.
Dôvod návratu Slovákov zo zahraničia je skôr v podmienkach aké v zahraničí majú. K zvýšenej miere návratu Slovákov prispel určite Brexit, nárast proti imigračných nálad a útokov na cudzincov , napríklad aj na Poliakov vo Veľkej Británii či v Írsku. Ako za všetkým, aj tu treba hľadať peniaze. Život v zahraničí je dobrý pre mladého, zdravého a bezdetného človeka, v opačnom prípade životné náklady rastú v zahraničí násobne v porovnaní so životom na Slovensku. A nakoniec, vekom každého ťahá tam, kde má korene.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Na Slovensko prišlo viac ľudí ako odišlo najmä vďaka vyššiemu počtu cudzincov, ktorí prišli na Slovensko za prácou. Bez nich počet odídených Slovákov stále prevyšuje počet tých, ktorí sa vrátili. Pozitívom však je, že sa tento pomer zlepšuje. Dôvod vidím predovšetkým v tom, že sa našej ekonomike darí, priemerné mzdy rastú rýchlejšie ako európsky priemer a práca v cudzine sa aj v pomere k nákladom už nemusí tak vyplatiť. Firmy na Slovensku vytvárajú viac atraktívnych pozícii, kde vedia navrátilci zúročiť svoje získané skúsenosti. Zároveň vďaka menšiemu trhu môže byť ich šanca kariérneho rastu doma vyššia. V neposlednom rade zohráva úlohu aj rodinné zázemie.
Na Slovensko prišlo viac ľudí ako odišlo najmä vďaka vyššiemu počtu cudzincov, ktorí prišli na Slovensko za prácou. Bez nich počet odídených Slovákov stále prevyšuje počet tých, ktorí sa vrátili. Pozitívom však je, že sa tento pomer zlepšuje. Dôvod vidím predovšetkým v tom, že sa našej ekonomike darí, priemerné mzdy rastú rýchlejšie ako európsky priemer a práca v cudzine sa aj v pomere k nákladom už nemusí tak vyplatiť. Firmy na Slovensku vytvárajú viac atraktívnych pozícii, kde vedia navrátilci zúročiť svoje získané skúsenosti. Zároveň vďaka menšiemu trhu môže byť ich šanca kariérneho rastu doma vyššia. V neposlednom rade zohráva úlohu aj rodinné zázemie.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Ani nahodou!!! Ficove vlady systematicky XX vyhanali a este stale vyhanaju tych najschopnejsich a ambicioznych zo Slovenska. Jednym dovodom je tupost vladnej moci a strach o svoje politicky zabezpecene pozicie a dalsim obava z tej vrstvy spolocnosti, ktoru ziadne socialne balicky nemozu ohurit ani pritiahnut. Ten Richterov pokus o prilakanie vedcov a expertov bol neuveritelne hlupy a tak aj skocil odpovedajcim fiaskom s premrhanim xx tisic EUR na jeho propagaciu a administraciu. Zase sa niekto trosicku nabalil, ale aj male prasce v systeme potrebuju zrat a babka k babce... Najskor by bolo potrebe urobit analyzu, co za ludia sa to vracaju a s akou motivaciou a porovnat to s tymi, ktori este stale odchadzaju, aby sa dalo povedat, ci kvalita ludi na Slovensku celkove stupúpa, alebo klesa a teda ci tento jav, (ak sa naozaj potvrdi), je pre Slovensko pozitivny, alebo neativny. Ak by sa potvrdil ako pozitivny, tak dovodom urcite nie je REFORMNA politika vlady Roberta Fica . Ja totiz ziadnu refornu politiku nevidim. Ako sa da cakat reformna politika od vymeny par bezvyznamnych figur o moralnej a odbornej urovni ktorych sa da uspesne pochybovat, ktori roky hadzali poctivym pod nohy polena a tym nepoctivym hadzali nase spolocne peniaze. Skutocnymi dovodmi su podla mna: * zaujimave pracovne pozicievo vsetkych pracovnych vrstvach hospodarstva vytvarane ekonomickym rastom, ktory nevygeneroval Fico, ale pdnikatelska sfera v kontexte globalneho hospodarskeho ozivenia. * dalsim dovodom mozu byt generacne vymeny v slovenskych rodinnych firmach. Urcite by sa nasli aj dalsie dovody, ale dam krk za to, ze Fico a ani cely jeho ansambel a politika to nie je!!!
Ani nahodou!!! Ficove vlady systematicky XX vyhanali a este stale vyhanaju tych najschopnejsich a ambicioznych zo Slovenska. Jednym dovodom je tupost vladnej moci a strach o svoje politicky zabezpecene pozicie a dalsim obava z tej vrstvy spolocnosti, ktoru ziadne socialne balicky nemozu ohurit ani pritiahnut. Ten Richterov pokus o prilakanie vedcov a expertov bol neuveritelne hlupy a tak aj skocil odpovedajcim fiaskom s premrhanim xx tisic EUR na jeho propagaciu a administraciu. Zase sa niekto trosicku nabalil, ale aj male prasce v systeme potrebuju zrat a babka k babce... Najskor by bolo potrebe urobit analyzu, co za ludia sa to vracaju a s akou motivaciou a porovnat to s tymi, ktori este stale odchadzaju, aby sa dalo povedat, ci kvalita ludi na Slovensku celkove stupúpa, alebo klesa a teda ci tento jav, (ak sa naozaj potvrdi), je pre Slovensko pozitivny, alebo neativny. Ak by sa potvrdil ako pozitivny, tak dovodom urcite nie je REFORMNA politika vlady Roberta Fica . Ja totiz ziadnu refornu politiku nevidim. Ako sa da cakat reformna politika od vymeny par bezvyznamnych figur o moralnej a odbornej urovni ktorych sa da uspesne pochybovat, ktori roky hadzali poctivym pod nohy polena a tym nepoctivym hadzali nase spolocne peniaze. Skutocnymi dovodmi su podla mna: * zaujimave pracovne pozicievo vsetkych pracovnych vrstvach hospodarstva vytvarane ekonomickym rastom, ktory nevygeneroval Fico, ale pdnikatelska sfera v kontexte globalneho hospodarskeho ozivenia. * dalsim dovodom mozu byt generacne vymeny v slovenskych rodinnych firmach. Urcite by sa nasli aj dalsie dovody, ale dam krk za to, ze Fico a ani cely jeho ansambel a politika to nie je!!!
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Slováci sa vracajú do svojej vlasti nie kvôli reformnej politike vlády Roberta Fica, ale napriek nej. Dôvody sú jednoduché: rodina, priatelia, krásna krajina, milí srdeční ľudia.
Slováci sa vracajú do svojej vlasti nie kvôli reformnej politike vlády Roberta Fica, ale napriek nej. Dôvody sú jednoduché: rodina, priatelia, krásna krajina, milí srdeční ľudia.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne nie Na tieto čísla sa treba pozerať bez vplyvu Brexitu a po odčítaní tých, ktorým dorástli deti do školského veku a chcú, aby sa učili čítať a písať po slovensky.
Na tieto čísla sa treba pozerať bez vplyvu Brexitu a po odčítaní tých, ktorým dorástli deti do školského veku a chcú, aby sa učili čítať a písať po slovensky.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr nie Ide viac o Brexit a celkovú zlú náladu všade v Európe. Keď je zle, domácich môže napadnúť, že za to môžu cudzinci.
Ide viac o Brexit a celkovú zlú náladu všade v Európe. Keď je zle, domácich môže napadnúť, že za to môžu cudzinci.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
skôr nie Návrat Slovákov zo zahraničia je pozitívnou správou. Myslím si však, že faktorov, ktoré tento trend spôsobujú je viacero a nie je správne pripisovať ho len reformnej politike. Rozširujú sa tiež možnosti pracovného uplatnenia, zlepšuje sa životný štandard a ľudia sa aktívne zaujímajú o dianie okolo seba, čo je tiež pozitívum a snáď aj motiváciou k návratu domov.
Návrat Slovákov zo zahraničia je pozitívnou správou. Myslím si však, že faktorov, ktoré tento trend spôsobujú je viacero a nie je správne pripisovať ho len reformnej politike. Rozširujú sa tiež možnosti pracovného uplatnenia, zlepšuje sa životný štandard a ľudia sa aktívne zaujímajú o dianie okolo seba, čo je tiež pozitívum a snáď aj motiváciou k návratu domov.
Harant Ivan Harant
konateľ
MIP, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne nie Skor to pripisujem, ze Slovensku a celej EU sa dari. Kazdy, kto pracovat chce, si pracu najde. Firmy lakaju na lepsie platy, na lepsie benefity a teraz si podmienky kladu zamestnanci. Castokrat ked si clovek spocita naklady a to co dostane, mu v konecnom dosledku zostane menej, ako ked bude robit doma. Verim tomu, ze aj zmena a stransparentnenie prostredia, pomoze navratu ludi este vo vacsiej miere spat
Skor to pripisujem, ze Slovensku a celej EU sa dari. Kazdy, kto pracovat chce, si pracu najde. Firmy lakaju na lepsie platy, na lepsie benefity a teraz si podmienky kladu zamestnanci. Castokrat ked si clovek spocita naklady a to co dostane, mu v konecnom dosledku zostane menej, ako ked bude robit doma. Verim tomu, ze aj zmena a stransparentnenie prostredia, pomoze navratu ludi este vo vacsiej miere spat
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne nie Ficove reformy :))) Fico a jeho chobotnica vyháňajú slušných ľudí zo Slovenska.
Ficove reformy :))) Fico a jeho chobotnica vyháňajú slušných ľudí zo Slovenska.
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie Má na to ale vplyv zlepšovanie výkonnosti slovenskej ekonomiky a podmienok s tým súvisiacich. Z externých vplyvov sú to obmedzenia pre prácu cudzincov zavádzané v zahraničí resp. všeobecné zhoršenie bezpečnosti či pokles ekonomických aktivít v niektorých štátoch.
Má na to ale vplyv zlepšovanie výkonnosti slovenskej ekonomiky a podmienok s tým súvisiacich. Z externých vplyvov sú to obmedzenia pre prácu cudzincov zavádzané v zahraničí resp. všeobecné zhoršenie bezpečnosti či pokles ekonomických aktivít v niektorých štátoch.
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
skôr nie Vracajú sa skôr Slováci pôsobiaci vo veľkej Británii a súvisí to s odtrhnutím Británie od Európskej Únie. V prípade Kanady je tendencia opačná a odliv Slovákov do Kanady je stále veľmi veľký. Je to spôsobene tým, že Kanada prijíma už dlhí čas najväčší počet imigrantov na svete. Ďalším dôvodom je to, že Kanada bola podľa OSN niekoľkokrát vyhlásená ako krajina s najlepšími životnými podmienkami na svete a mestá ako Vancouver, Toronto a Calgary už mnoho rokov kraľujú ako najlepšie mestá pre život na svete. V neposlednom rade vyplýva na odliv Slovákov do Kanady aj kanadský vládny program International Experience Canada (Zažite Kanadu!). Tento veľmi jednoduchý, podmienkami nenáročný vládny program umožňuje Slovákom do 36 rokov jeden rok legálne pracovať v Kanade, s možnosťou predĺženia si pracovného povolenia alebo žiadania o trvalý pobyt v Kanade a neskôr o kanadské občianstvo. Kanada umožňuje, aby si Slováci ponechali aj pôvodne slovenské občianstvo.
Vracajú sa skôr Slováci pôsobiaci vo veľkej Británii a súvisí to s odtrhnutím Británie od Európskej Únie. V prípade Kanady je tendencia opačná a odliv Slovákov do Kanady je stále veľmi veľký. Je to spôsobene tým, že Kanada prijíma už dlhí čas najväčší počet imigrantov na svete. Ďalším dôvodom je to, že Kanada bola podľa OSN niekoľkokrát vyhlásená ako krajina s najlepšími životnými podmienkami na svete a mestá ako Vancouver, Toronto a Calgary už mnoho rokov kraľujú ako najlepšie mestá pre život na svete. V neposlednom rade vyplýva na odliv Slovákov do Kanady aj kanadský vládny program International Experience Canada (Zažite Kanadu!). Tento veľmi jednoduchý, podmienkami nenáročný vládny program umožňuje Slovákom do 36 rokov jeden rok legálne pracovať v Kanade, s možnosťou predĺženia si pracovného povolenia alebo žiadania o trvalý pobyt v Kanade a neskôr o kanadské občianstvo. Kanada umožňuje, aby si Slováci ponechali aj pôvodne slovenské občianstvo.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr áno
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne nie Musím sa priznať, že som si reformnú politiku vlády Roberta Fica nevšimol.
Musím sa priznať, že som si reformnú politiku vlády Roberta Fica nevšimol.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Nevidím priamu súvislosť. Súčasný výkon našej ekonomiky spolu s domovom je podľa mňa za týmto trendom. Rovnako priaznivá makroekonomická súvislosť spolu s chystaným BREXITom dočasne ovplyvňujú tento pomer. Avšak z môjho okolia viem, že navrátilci tu dlho nevydržia, nakoľko realita bežný dní ich núti sa obzerať po stabilnejšom prostredí, ako v oblasti vymožiteľnosti práva, zdravotníctva tak hlavne prevládajúcej negatívnej nálade našej spoločnosti.
Nevidím priamu súvislosť. Súčasný výkon našej ekonomiky spolu s domovom je podľa mňa za týmto trendom. Rovnako priaznivá makroekonomická súvislosť spolu s chystaným BREXITom dočasne ovplyvňujú tento pomer. Avšak z môjho okolia viem, že navrátilci tu dlho nevydržia, nakoľko realita bežný dní ich núti sa obzerať po stabilnejšom prostredí, ako v oblasti vymožiteľnosti práva, zdravotníctva tak hlavne prevládajúcej negatívnej nálade našej spoločnosti.
Fussek Ľuboš Fussek
generálny riaditeľ
Baumit, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
rozhodne nie Vracaju sa pretoze sk eknomika rastie vdaka rastu na ostatnych trhoch. U nas je dostaok praca a ked sa k tomu prida Brexit tak toto podporuje navart nasich ludi naspat. Ficova politka ich skor zdrziava v zahranici nez aby sa vracali domov - korupcne afery, rozkradanie eurofonodv, neriesenie zdravotnictva a zastarane skolstvo su prekazky pre kotre ludia vahaju sa vratit vo vacsom pocte.
Vracaju sa pretoze sk eknomika rastie vdaka rastu na ostatnych trhoch. U nas je dostaok praca a ked sa k tomu prida Brexit tak toto podporuje navart nasich ludi naspat. Ficova politka ich skor zdrziava v zahranici nez aby sa vracali domov - korupcne afery, rozkradanie eurofonodv, neriesenie zdravotnictva a zastarane skolstvo su prekazky pre kotre ludia vahaju sa vratit vo vacsom pocte.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne nie Návrat Slovákov domov nesúvisí s "reformnou politikou" vlády, ale s prirodzeným demografickým vývojom. Dôvodom návratu sú najčastejšie rodinné dôvody, prechod do inej životnej fázy alebo vyššia šanca, že si nájdu slušnú prácu, keďže jej nedostatok bol hlavným dôvodom ich odchodu do zahraničia.
Návrat Slovákov domov nesúvisí s "reformnou politikou" vlády, ale s prirodzeným demografickým vývojom. Dôvodom návratu sú najčastejšie rodinné dôvody, prechod do inej životnej fázy alebo vyššia šanca, že si nájdu slušnú prácu, keďže jej nedostatok bol hlavným dôvodom ich odchodu do zahraničia.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr nie Ja osobne som nezaznamenal žiadne skutočné reformy a neverím, že by politický marketing ľubovoľnej strany prilákal ľudí domov. Asi sa treba spýtať navrátilcov kde je pravda.
Ja osobne som nezaznamenal žiadne skutočné reformy a neverím, že by politický marketing ľubovoľnej strany prilákal ľudí domov. Asi sa treba spýtať navrátilcov kde je pravda.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
rozhodne nie
Tichý Martin Tichý
Chief Operating Officer
TÜV SÜD Slovakia, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie V roku 2015 som sa po 15 rokoch života v zahraničí vrátil späť na Slovensko. Dôvodom bola skvelá pracovná príležitosť a blízkosť rodiny. Rozhodol som sa vrátiť napriek tomu, akú politiku robí strana SMER a jej posluhovači.
V roku 2015 som sa po 15 rokoch života v zahraničí vrátil späť na Slovensko. Dôvodom bola skvelá pracovná príležitosť a blízkosť rodiny. Rozhodol som sa vrátiť napriek tomu, akú politiku robí strana SMER a jej posluhovači.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Vy viete o nejakej skutočne reformnej politike vlády Fica? Ohlásený "obrovský sociálny balíček" je reformnou politikou? Nie sú to skôr "žobračenky" pre ľudí, ktorým spoločnosť nevie zabezpečiť dôstojný život normálnym a štandardným spravovaním štátu?
Vy viete o nejakej skutočne reformnej politike vlády Fica? Ohlásený "obrovský sociálny balíček" je reformnou politikou? Nie sú to skôr "žobračenky" pre ľudí, ktorým spoločnosť nevie zabezpečiť dôstojný život normálnym a štandardným spravovaním štátu?
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne nie
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne nie Nezaregistroval som žiadnu reformu, ktorá by pritiahla naspäť špičkových odborníkov pracujúcich v zahraničí, keď nepočítame 3 slovenských vedcov, ktorí by sa pravdepodobne vrátili aj tak...
Nezaregistroval som žiadnu reformu, ktorá by pritiahla naspäť špičkových odborníkov pracujúcich v zahraničí, keď nepočítame 3 slovenských vedcov, ktorí by sa pravdepodobne vrátili aj tak...
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
rozhodne nie Áno, vracajú sa kvôli dobrej ekonomickej konjunktúre na Slovensku. Tá je ťahaná dobrými ekonomickými výsledkami v celej EU a najmä v Nemecku.
Áno, vracajú sa kvôli dobrej ekonomickej konjunktúre na Slovensku. Tá je ťahaná dobrými ekonomickými výsledkami v celej EU a najmä v Nemecku.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Myslím si, že Slovensko má pre schopného človeka obrovský potenciál. Tí, ktorí to pochopili, sa vracajú. Vláda môže tento potenciál zvýšiť alebo znížiť. A je našou povinnosťou dávať jej spätnú väzbu.
Myslím si, že Slovensko má pre schopného človeka obrovský potenciál. Tí, ktorí to pochopili, sa vracajú. Vláda môže tento potenciál zvýšiť alebo znížiť. A je našou povinnosťou dávať jej spätnú väzbu.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne nie Viacero ľudí strednej generácie sa teraz vracia kvôli zlému zdravotnému stavu svojich rodičov, avšak ich deti (ktoré vychovali v zahraničí) sa s nimi vrátiť nechcú.
Viacero ľudí strednej generácie sa teraz vracia kvôli zlému zdravotnému stavu svojich rodičov, avšak ich deti (ktoré vychovali v zahraničí) sa s nimi vrátiť nechcú.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr nie Niekedy odchadzali mlade vysokoskolacky po skonceni VS robit tzv. oper za 200 dolarov tyzdenne. tj. cca 800dolarov mesacne. Co je v prepocte 737 eur mesacne. Dnes na Slovensku vdaka zvysujucej sa produktivite sukromneho sektora zarobia na Slovensku cca 800 eur. Nemusia teda uz byt ekonomicke migrantky....Detto prace na stavbach, masopriemysle atd.
Niekedy odchadzali mlade vysokoskolacky po skonceni VS robit tzv. oper za 200 dolarov tyzdenne. tj. cca 800dolarov mesacne. Co je v prepocte 737 eur mesacne. Dnes na Slovensku vdaka zvysujucej sa produktivite sukromneho sektora zarobia na Slovensku cca 800 eur. Nemusia teda uz byt ekonomicke migrantky....Detto prace na stavbach, masopriemysle atd.
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
neviem/nevyjadrujem sa/iné Ale najvážnejším dôvodom bude, že našich ľudí naši spojenci už až tak nechcú a nepotrebujú.
Ale najvážnejším dôvodom bude, že našich ľudí naši spojenci už až tak nechcú a nepotrebujú.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
rozhodne nie Ak by toto mal byť relevantný dôvod, tak ďalšími kľudne môžu byť zmeny v geomagnetickom poli Zeme, znížená úroda kakaových bôbov, či slabé výsledky anglických futbalových klubov v lige majstrov.
Ak by toto mal byť relevantný dôvod, tak ďalšími kľudne môžu byť zmeny v geomagnetickom poli Zeme, znížená úroda kakaových bôbov, či slabé výsledky anglických futbalových klubov v lige majstrov.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
skôr nie Mám úprimnú radosť, že čísla sú lepšie. V každom prípade sú tam značné rezervy a na väčšiu radosť sú potrebné reformy, dôveru a spravodlivosť. Súčasnej vlády to nie je silná stránka.
Mám úprimnú radosť, že čísla sú lepšie. V každom prípade sú tam značné rezervy a na väčšiu radosť sú potrebné reformy, dôveru a spravodlivosť. Súčasnej vlády to nie je silná stránka.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne nie
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne nie Bolo by skvelou správou, ak by to tak bolo. Žiaĺ, skôr ide o dôsledok veĺmi pozitívneho (pre zamestnancov) stavu na trhu práce. Inak úprimne som sa snažil nájsť vládne reformy ktoré by to mohli spôsobiť.
Bolo by skvelou správou, ak by to tak bolo. Žiaĺ, skôr ide o dôsledok veĺmi pozitívneho (pre zamestnancov) stavu na trhu práce. Inak úprimne som sa snažil nájsť vládne reformy ktoré by to mohli spôsobiť.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
skôr nie
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
skôr nie Skôr je to o Brexite a návrate aj iných národností, priestor na uplatnenie vonku sa tak zmenšuje všade, nie len v UK.
Skôr je to o Brexite a návrate aj iných národností, priestor na uplatnenie vonku sa tak zmenšuje všade, nie len v UK.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
skôr nie Urcčitý vliv zde hraje i neprodlužování smluv v Británii díky Brexitu.
Urcčitý vliv zde hraje i neprodlužování smluv v Británii díky Brexitu.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne nie Myslím si, že Slováci zo zahraničia sa vracajú najmä pre zmenené podmienky na prácu doma i v zahraničí. Na Slovensku už chýba kvalifikovaná pracovná sila a odmena za prácu aj z tohto dôvodu stúpa. Naopak, v zahraničí, ktoré bolo atraktívne pre pracovníkov zo Slovenska sa podmienky na prácu cudzincov, aj vplyvom migračných vĺn sprísňujú.
Myslím si, že Slováci zo zahraničia sa vracajú najmä pre zmenené podmienky na prácu doma i v zahraničí. Na Slovensku už chýba kvalifikovaná pracovná sila a odmena za prácu aj z tohto dôvodu stúpa. Naopak, v zahraničí, ktoré bolo atraktívne pre pracovníkov zo Slovenska sa podmienky na prácu cudzincov, aj vplyvom migračných vĺn sprísňujú.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr nie Pokiaľ nebudeme poznať pravé dôvody návratu, nespájal by som to tak striktne so žiadnou formou reformnej politiky.
Pokiaľ nebudeme poznať pravé dôvody návratu, nespájal by som to tak striktne so žiadnou formou reformnej politiky.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr nie Tiež patrím k Slovákom, ktorí roky strávili v zahraničí a napriek sľubnej kariére sa vrátili späť na Slovensko. Z mojej skúsenosti viem, že dôvody pre návrat sú rôzne, ale politika vlády medzi ne spravidla nepatrí.
Tiež patrím k Slovákom, ktorí roky strávili v zahraničí a napriek sľubnej kariére sa vrátili späť na Slovensko. Z mojej skúsenosti viem, že dôvody pre návrat sú rôzne, ale politika vlády medzi ne spravidla nepatrí.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne nie
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Tazko mi je spojit akykolvek z krokov vlady s takymto trendom.
Tazko mi je spojit akykolvek z krokov vlady s takymto trendom.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne nie Mozno nie som celkom pozorny ale nezachytil som masivnejsi navrat Slovakov domov. 30 % slovenskych vysokoskolakov studuje v CR. V SR je permanetny nedostatok pracovnej sily v priemysle , v zdravotnictve , v sluzbach. Mozno par ludi vyhana z Britanie nadchadzajuci Brexit. Za dva roky sa obsadilo 13 vyskokvalifikovanych pracovnych pozicii, kde dotacia na navrat bola od 10 do 50 tisic eur na jedno miesto . Toto mi teda nepripada ako uspech reformnej politiky slovenskej vlady.
Mozno nie som celkom pozorny ale nezachytil som masivnejsi navrat Slovakov domov. 30 % slovenskych vysokoskolakov studuje v CR. V SR je permanetny nedostatok pracovnej sily v priemysle , v zdravotnictve , v sluzbach. Mozno par ludi vyhana z Britanie nadchadzajuci Brexit. Za dva roky sa obsadilo 13 vyskokvalifikovanych pracovnych pozicii, kde dotacia na navrat bola od 10 do 50 tisic eur na jedno miesto . Toto mi teda nepripada ako uspech reformnej politiky slovenskej vlady.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne nie Tak ako neodchádzali kvôli Ficovi, tak sa ani kvôli nemu nevracajú. Ešte nie je tak zle, aby politika bola dôvodom na takéto vážne osobné rozhodnutia.
Tak ako neodchádzali kvôli Ficovi, tak sa ani kvôli nemu nevracajú. Ešte nie je tak zle, aby politika bola dôvodom na takéto vážne osobné rozhodnutia.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
neviem/nevyjadrujem sa/iné Myslim, ze medzi dovodmi navratu patri skor rodina, vyrovnavajuce sa moznosti prilezitosti a rozhodnutie vratit nieco spat Slovensku.
Myslim, ze medzi dovodmi navratu patri skor rodina, vyrovnavajuce sa moznosti prilezitosti a rozhodnutie vratit nieco spat Slovensku.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne nie To, že sa ľudia vracajú, treba pripísať ich vlastnému záujmu o život v krajine, kde vyrástli. Život v zahraničí nie je pre každého, nie každý si zvykne a zapustí korene. Ale nemýľme sa, žiadna vláda neurobila nič významné pre návrat ľudí na Slovensko - naopak, kým nezlomíme dlhodobé zanedbanie školstva a verejného sektora, ktorý klientelistickým nastavením láka neužitočných chamtivých špekulantov, trend sa významne nezmení.
To, že sa ľudia vracajú, treba pripísať ich vlastnému záujmu o život v krajine, kde vyrástli. Život v zahraničí nie je pre každého, nie každý si zvykne a zapustí korene. Ale nemýľme sa, žiadna vláda neurobila nič významné pre návrat ľudí na Slovensko - naopak, kým nezlomíme dlhodobé zanedbanie školstva a verejného sektora, ktorý klientelistickým nastavením láka neužitočných chamtivých špekulantov, trend sa významne nezmení.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
rozhodne nie
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
rozhodne nie Statistika by mala ukazovat aj median veku navratilcov. Slovaci sa maju tendenciu vracat z 2 dovodov - nadobudli dostatone skusenosti, financnych zasob a znalosti v zahranici, aby na Slovensku vyuzili nedostatok specializovanych odbornikov pri kvalite skolstva a absolventov, emigracii mladsej generacie a vyuzvaju dieru na trhu a nechaju sa zaplatit pri nedostatku konkurencie na tomto trhu prace a naviac v pripade vhodneho casu s ohladom na porodnost a "baby boom" maju tendenciu sa vracat aj kvoli blizkosti rodiny pre pomoc pri starostlivosti o deti. Cize nejedna sa o reformnu politiku, ale opacne. Vela pracovnej cinnosti sa da uz teraz robit aj vzdialene a externe pri nenutnosti byt zamestnancom. Je to sposobene skor tym, ze sme sucastou EU a globalizacie.
Statistika by mala ukazovat aj median veku navratilcov. Slovaci sa maju tendenciu vracat z 2 dovodov - nadobudli dostatone skusenosti, financnych zasob a znalosti v zahranici, aby na Slovensku vyuzili nedostatok specializovanych odbornikov pri kvalite skolstva a absolventov, emigracii mladsej generacie a vyuzvaju dieru na trhu a nechaju sa zaplatit pri nedostatku konkurencie na tomto trhu prace a naviac v pripade vhodneho casu s ohladom na porodnost a "baby boom" maju tendenciu sa vracat aj kvoli blizkosti rodiny pre pomoc pri starostlivosti o deti. Cize nejedna sa o reformnu politiku, ale opacne. Vela pracovnej cinnosti sa da uz teraz robit aj vzdialene a externe pri nenutnosti byt zamestnancom. Je to sposobene skor tym, ze sme sucastou EU a globalizacie.
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
rozhodne nie Zrejme hlavným dôvodom je návrat ku koreňom, rodina a citová väzba k miestu rodiska. Predsa len v cudzine sa človek nikdy necíti ako doma a detto nikdy nie je 100% prijatý ako domáci.
Zrejme hlavným dôvodom je návrat ku koreňom, rodina a citová väzba k miestu rodiska. Predsa len v cudzine sa človek nikdy necíti ako doma a detto nikdy nie je 100% prijatý ako domáci.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne nie
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
rozhodne nie Opatrenia vlády ovplyvnilo veľmi malé množstvo mladých ľudí. Hlavný vplyv na nižšie odchody a opačne mal hlavne Brexit. Väčšina mladých Slovákov je alebo bola v Británii. Skôr by bol zaujímavý údaj ako sa zmenil odchod a prílev do a z Británie a iných krajín. Tam by to bolo jasne vidieť.
Opatrenia vlády ovplyvnilo veľmi malé množstvo mladých ľudí. Hlavný vplyv na nižšie odchody a opačne mal hlavne Brexit. Väčšina mladých Slovákov je alebo bola v Británii. Skôr by bol zaujímavý údaj ako sa zmenil odchod a prílev do a z Británie a iných krajín. Tam by to bolo jasne vidieť.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr nie Nie. Dovodom je situacia na pracovnych trhoch a celkovo vysledky imigracnej politiky v zapadnej Europe (a zvlast vo Velkej britanii). V kazdom pripade je to dobra sprava pre Slovensko - v Polsku, kde su v tejto vlne navratilcov uz o jednu generaciu pred nami, dokazali tito rozhladenejsi a skusenejsi, predovsetkym mladi ludia posunut mnohe atributy napr.aj v hospodarstve omnoho rychlejsie a efektivnejsie vpred.
Nie. Dovodom je situacia na pracovnych trhoch a celkovo vysledky imigracnej politiky v zapadnej Europe (a zvlast vo Velkej britanii). V kazdom pripade je to dobra sprava pre Slovensko - v Polsku, kde su v tejto vlne navratilcov uz o jednu generaciu pred nami, dokazali tito rozhladenejsi a skusenejsi, predovsetkym mladi ludia posunut mnohe atributy napr.aj v hospodarstve omnoho rychlejsie a efektivnejsie vpred.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Na vyjadrenie exaktného názoru mi asi chýbajú presnejšie údaje, ale domnievam sa, že dôvodov na početnejšie návraty Slovákov zo zahraničia je asi viac. Určite ním bude viac pracovných príležitostí, dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile, pokles nezamestnanosti, priaznivý ekonomický vývoj a mierny nárast platov, ale určite tam hrajú úlohu aj faktory ako Brexit, osobné a rodinné väzby a tradičný slovenský prístup "zarobiť v zahraničí a priniesť si zárobok domo, postaviť dom a usadiť sa", čiže mix sociálno-ekonomických väzieb. Politiku vlády Roberta Fica nepovažujem v tejto oblasti za dostatočne reformnú.
Na vyjadrenie exaktného názoru mi asi chýbajú presnejšie údaje, ale domnievam sa, že dôvodov na početnejšie návraty Slovákov zo zahraničia je asi viac. Určite ním bude viac pracovných príležitostí, dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile, pokles nezamestnanosti, priaznivý ekonomický vývoj a mierny nárast platov, ale určite tam hrajú úlohu aj faktory ako Brexit, osobné a rodinné väzby a tradičný slovenský prístup "zarobiť v zahraničí a priniesť si zárobok domo, postaviť dom a usadiť sa", čiže mix sociálno-ekonomických väzieb. Politiku vlády Roberta Fica nepovažujem v tejto oblasti za dostatočne reformnú.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie Myslím si, že žiadne reformy nemajú takú presvedčovaciu schopnosť, ako vzťah k svojim rodičom, bratom, rodine a známym. vzťah k svojmu miestu, kde sa hrával za detstva, k svojej škole a učiteľom. Dokonca odišli do zahraničia aj mladí vedci, ktorí dosiahli úspechy vo svojom povolaní. Dnes uvažujú o tom že sa vrátia. Ale žiadny sociálny balíček im neposkytne primeraný život v porovnaní so zahraničím.
Myslím si, že žiadne reformy nemajú takú presvedčovaciu schopnosť, ako vzťah k svojim rodičom, bratom, rodine a známym. vzťah k svojmu miestu, kde sa hrával za detstva, k svojej škole a učiteľom. Dokonca odišli do zahraničia aj mladí vedci, ktorí dosiahli úspechy vo svojom povolaní. Dnes uvažujú o tom že sa vrátia. Ale žiadny sociálny balíček im neposkytne primeraný život v porovnaní so zahraničím.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Pokud se vrací ze zahraničí ti méně kvalifikovaní, tak tam možná posilování Eura v kombinaci s navyšováním minimální mzdy pomohlo (což ale není "reformní politika"). U kvalifikovanější pracovní síly bude důvodem spíše růst mezd spjatý s růstem ekonomiky a přirozený zájem vrátit se domů.
Pokud se vrací ze zahraničí ti méně kvalifikovaní, tak tam možná posilování Eura v kombinaci s navyšováním minimální mzdy pomohlo (což ale není "reformní politika"). U kvalifikovanější pracovní síly bude důvodem spíše růst mezd spjatý s růstem ekonomiky a přirozený zájem vrátit se domů.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne nie Reformná politika vlády Roberta Fica? To je predsa oxymoron. Vracajú sa pre rastúce mzdy a rastúcu životnú úroveň, o ktoré sa však vláda zaslúžila minimálne.
Reformná politika vlády Roberta Fica? To je predsa oxymoron. Vracajú sa pre rastúce mzdy a rastúcu životnú úroveň, o ktoré sa však vláda zaslúžila minimálne.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Otočenie trendu odlivu na návrat Slovákov domov určite nesúvisí s reformnou politikou Fica a to hlavne z toho dôvodu, že Fico žiadne reformy nerobil. Tento nový trend súvisí na jednej strane z dôvodu Brexitu, keď mnoho Slovákov cíti tlak na návrat domov a tiež z dôvodu, že zažívame v EÚ veľmi dobré ekonomické obdobie, vďaka čomu sa vyrovnáva rozdiel medzi vyspelými európskymi krajinami a Slovenskom.
Otočenie trendu odlivu na návrat Slovákov domov určite nesúvisí s reformnou politikou Fica a to hlavne z toho dôvodu, že Fico žiadne reformy nerobil. Tento nový trend súvisí na jednej strane z dôvodu Brexitu, keď mnoho Slovákov cíti tlak na návrat domov a tiež z dôvodu, že zažívame v EÚ veľmi dobré ekonomické obdobie, vďaka čomu sa vyrovnáva rozdiel medzi vyspelými európskymi krajinami a Slovenskom.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne nie Nemyslím si, že akákoľvek reforma vlády Roberta Fica je za zvýšeným počtom návratov Slovákov. Skôr je otázka, či to nebol dôvod ich odchodu do zahraničia v minulosti. Aktuálne návraty pripisujem jednoznačne dôsledkom medzinárodnej situácie, prevažne Brexitu. Veľká časť Slovákov pracujúcich v zahraničí bola práve vo Veľkej Británií.
Nemyslím si, že akákoľvek reforma vlády Roberta Fica je za zvýšeným počtom návratov Slovákov. Skôr je otázka, či to nebol dôvod ich odchodu do zahraničia v minulosti. Aktuálne návraty pripisujem jednoznačne dôsledkom medzinárodnej situácie, prevažne Brexitu. Veľká časť Slovákov pracujúcich v zahraničí bola práve vo Veľkej Británií.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne nie Dôvody návratu nemajú s proreformnou politikou vlády takmer nič spoločné.
Dôvody návratu nemajú s proreformnou politikou vlády takmer nič spoločné.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
rozhodne nie Ekonomike sa darí nie vďaka krokom vlády, ale napriek nim. To je však povzbudzujúce, pretože tým pádom existuje priestor pre to, aby sa jej darilo ešte lepšie.
Ekonomike sa darí nie vďaka krokom vlády, ale napriek nim. To je však povzbudzujúce, pretože tým pádom existuje priestor pre to, aby sa jej darilo ešte lepšie.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
neviem/nevyjadrujem sa/iné Ide určite o faktory vnútorné a aj vonkajšie. V našej krajine je (napriek politickým otrasom) ekonomická stabilita a z pohľadu bezpečnosti aj priaznivá situácia. Slováci však určite posudzujú aj zmeny, ku ktorým dochádza v niektorých krajinách, ktoré boli doposiaľ preferovanou vysťahovaleckou destináciou.
Ide určite o faktory vnútorné a aj vonkajšie. V našej krajine je (napriek politickým otrasom) ekonomická stabilita a z pohľadu bezpečnosti aj priaznivá situácia. Slováci však určite posudzujú aj zmeny, ku ktorým dochádza v niektorých krajinách, ktoré boli doposiaľ preferovanou vysťahovaleckou destináciou.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní