Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Môže mať automatizácia pozitívny vplyv na trh práce na Slovensku?

  1. rozhodne áno 32 %
  2. skôr áno 49 %
  3. skôr nie 9 %
  4. rozhodne nie 2 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 9 %


Uzávierka hlasovania: 23.04.2018. Počet respondentov: 92.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
skôr nie
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr áno zvýši požiadavky na zamestnancov, vyvolá dopyt po nových pracovných pozíciach ...
zvýši požiadavky na zamestnancov, vyvolá dopyt po nových pracovných pozíciach ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
rozhodne áno O dlhodobom pozitívnom vplyve niet pochýb, z krátkodobého hľadiska vplyv môže byť negatívny. Aj v čase industrializácie poľnohospodárstva existovali obavy, že ľuďom pracujúcim na poliach vezme pokrok prácu. Dnes vidíme na poliach techniku a skupina ľudí pracujúca manuálne na poliach, by nás šokovala.
O dlhodobom pozitívnom vplyve niet pochýb, z krátkodobého hľadiska vplyv môže byť negatívny. Aj v čase industrializácie poľnohospodárstva existovali obavy, že ľuďom pracujúcim na poliach vezme pokrok prácu. Dnes vidíme na poliach techniku a skupina ľudí pracujúca manuálne na poliach, by nás šokovala.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Giebel Daniel Giebel
generálny riaditeľ
T-Systems Slovakia
rozhodne áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr áno Mohla. Ale svoju šancu už sme premárnili, keď sme sa rozhodli optimalizovať pre súčasných zamestnávateľov (duálne vzdelávanie) a nie pre tých budúcich (zmena zamerania škôl).
Mohla. Ale svoju šancu už sme premárnili, keď sme sa rozhodli optimalizovať pre súčasných zamestnávateľov (duálne vzdelávanie) a nie pre tých budúcich (zmena zamerania škôl).
Gergely Filip Gergely
generálny riaditeľ
GQsystems, s.r., Nitra
skôr nie Skôr áno by to bolo iba v prípade, ak by sme využili šancu a prekvalifikovali by sme uvoľnené ľudské zdroje na prácu s vyššou pridanou hodnotou. Ale vráťme sa na Slovensko, kde o vzdelaní nerozhodujú odborníci ale politici, takže si skôr myslím, že túto šancu znova prespíme niekde v teple za pecou.
Skôr áno by to bolo iba v prípade, ak by sme využili šancu a prekvalifikovali by sme uvoľnené ľudské zdroje na prácu s vyššou pridanou hodnotou. Ale vráťme sa na Slovensko, kde o vzdelaní nerozhodujú odborníci ale politici, takže si skôr myslím, že túto šancu znova prespíme niekde v teple za pecou.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné V inteligentnej krajine má pozitívny vplyv, v hlúpej krajine je hrozbou. V inteligentnej krajine prácu oslobodzuje a pozdvihuje, v hlúpej berie. Aká sme krajina?
V inteligentnej krajine má pozitívny vplyv, v hlúpej krajine je hrozbou. V inteligentnej krajine prácu oslobodzuje a pozdvihuje, v hlúpej berie. Aká sme krajina?
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno ...ale automobilky budú prepúšťať.
...ale automobilky budú prepúšťať.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Tému automatizácie by som nevidel odtrhnutú do témy celkovej atraktivity Slovenska pre investorov aj občanov, je skôr jej podtémou. Témy atraktívnosti Slovenska si myslím je primárna vec a mali by sme mať pre ňu primeraný plán. Ak ju nemáme, mali by sme na nej začať pracovať čím skôr aj preto, že je to prierezová vec a problém aj možné riešenia ovplyvňujú viacero rezortov. Jedno je však isté. Slovensko atraktívne pre investorov a občanov bude iba Slušné a Spravodlivé Slovensko.
Tému automatizácie by som nevidel odtrhnutú do témy celkovej atraktivity Slovenska pre investorov aj občanov, je skôr jej podtémou. Témy atraktívnosti Slovenska si myslím je primárna vec a mali by sme mať pre ňu primeraný plán. Ak ju nemáme, mali by sme na nej začať pracovať čím skôr aj preto, že je to prierezová vec a problém aj možné riešenia ovplyvňujú viacero rezortov. Jedno je však isté. Slovensko atraktívne pre investorov a občanov bude iba Slušné a Spravodlivé Slovensko.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
skôr áno Automatizácia môže zasiahnuť len určité oblasti podnikania a technológie, ktoré ju sprevádzajú vyžadujú tiež ľudí so špecifickými zručnosťami. Myslím si, že hodnota, ktorú má zamestnávateľ vo svojich zamestnancoch je pre niektoré profesie žiadúca a nenahraditeľná. Z prieskumu “Skills Revolution” vyplynulo, že automatizácia a digitalizácia prinesie nárast zamestnanosti a zamestnávatelia v tejto súvislosti nemajú v úmysle prepúšťať, ale skôr rekvalifikovať svojich zamestnancov. Je otázne, aké ďalšie faktory môžu tento trend ovplyvňovať.
Automatizácia môže zasiahnuť len určité oblasti podnikania a technológie, ktoré ju sprevádzajú vyžadujú tiež ľudí so špecifickými zručnosťami. Myslím si, že hodnota, ktorú má zamestnávateľ vo svojich zamestnancoch je pre niektoré profesie žiadúca a nenahraditeľná. Z prieskumu “Skills Revolution” vyplynulo, že automatizácia a digitalizácia prinesie nárast zamestnanosti a zamestnávatelia v tejto súvislosti nemajú v úmysle prepúšťať, ale skôr rekvalifikovať svojich zamestnancov. Je otázne, aké ďalšie faktory môžu tento trend ovplyvňovať.
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
rozhodne nie Slovenska ekonomika je najviac ohrozená automatizáciou z krajín OECD. Vplýva, na to štruktúra zahraničných investorov ako aj slabá úroveň vzdelania. Teda v budúcnosti bude trh práce, resp. zamestnanosť ohrozená automatizáciou zásadne. Už teraz je neskoro začať niečo robiť.
Slovenska ekonomika je najviac ohrozená automatizáciou z krajín OECD. Vplýva, na to štruktúra zahraničných investorov ako aj slabá úroveň vzdelania. Teda v budúcnosti bude trh práce, resp. zamestnanosť ohrozená automatizáciou zásadne. Už teraz je neskoro začať niečo robiť.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne nie Bohuzial si myslim, ze nie, kedze nie sme vobec pripraveni, akoby sa nas to vobec nedotykalo, skor pred tym zatvarame oci, ze ono sa to nejako urobi. Slovensko medzi krajinami OECD na chvoste v rebricku, kde najviac hrozí strata pracovných miest v dôsledku automatizácie. Prieskum OECD hovori, ze v prípade 14 percent pracovných miest existuje 70-percentná pravdepodobnosť automatizácie. Dalsie statistiku su podobne alarmujuce. Nase skolstvo, nas system nie je pripraveny na zmenua prichod automatizacie. Hrozi nam, ze mnozstvo mladych ludi a nizkokvalifikovana pracovna sila zostane na urade prace. Ked nezacne ucinne spolupracovat privatny sektor, ministerstvo hospodarstva, ministerstvo skolstva a prace, nestane sa to prioritov v hladani riesenia, hrozi nam prudky narast nezamestnanosti.
Bohuzial si myslim, ze nie, kedze nie sme vobec pripraveni, akoby sa nas to vobec nedotykalo, skor pred tym zatvarame oci, ze ono sa to nejako urobi. Slovensko medzi krajinami OECD na chvoste v rebricku, kde najviac hrozí strata pracovných miest v dôsledku automatizácie. Prieskum OECD hovori, ze v prípade 14 percent pracovných miest existuje 70-percentná pravdepodobnosť automatizácie. Dalsie statistiku su podobne alarmujuce. Nase skolstvo, nas system nie je pripraveny na zmenua prichod automatizacie. Hrozi nam, ze mnozstvo mladych ludi a nizkokvalifikovana pracovna sila zostane na urade prace. Ked nezacne ucinne spolupracovat privatny sektor, ministerstvo hospodarstva, ministerstvo skolstva a prace, nestane sa to prioritov v hladani riesenia, hrozi nam prudky narast nezamestnanosti.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne áno Smysluplná automatizace, která pomůže dále zvýšit kvalitu výrobků a služeb i jejich efektivnější poskytování a využívání, bude vždy přínosem. Jak pro firmy a jejich klienty, tak i pro zaměstnance a následně i stát. Práce pro schopné lidi, kteří mají chuť pracovat, bude i při masivní automatizaci stále dost, a bude navíc i rozmanitější a zajímavější. Jen nás při tom nesmí bruselisti a jejich posilující úřednická parta uregulovat k smrti...
Smysluplná automatizace, která pomůže dále zvýšit kvalitu výrobků a služeb i jejich efektivnější poskytování a využívání, bude vždy přínosem. Jak pro firmy a jejich klienty, tak i pro zaměstnance a následně i stát. Práce pro schopné lidi, kteří mají chuť pracovat, bude i při masivní automatizaci stále dost, a bude navíc i rozmanitější a zajímavější. Jen nás při tom nesmí bruselisti a jejich posilující úřednická parta uregulovat k smrti...
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr áno Časť ľudí sa oslobodí od práce a budú sa musieť naučiť podnikať so svojim talentom, časť pozícii, na ktoré dnes firmám chýbajú ľudia sa obsadí umelou inteligenciou, chatbotmi a kolaboratívnymi robotmi. Blockchain môže pomôcť aj s podvodmi a korupciou.
Časť ľudí sa oslobodí od práce a budú sa musieť naučiť podnikať so svojim talentom, časť pozícii, na ktoré dnes firmám chýbajú ľudia sa obsadí umelou inteligenciou, chatbotmi a kolaboratívnymi robotmi. Blockchain môže pomôcť aj s podvodmi a korupciou.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne áno Automatizácia je pre slovenskú ekonomiku životná nutnosť, a to nie len v automobilovom priemysle. Okrem čiastočného riešenia nedostatku domácej pracovnej sily sa pozitívny vplyv dá predpokladať vo zvýšení bezpečnosti, produktivity a finančnej efektívnosti práce. Na túto výraznú a neodvratnú zmenu smerom k automatizácii je treba dobre pripraviť celú spoločnosť cielenými aktivitami vlády, firiem a školstva.
Automatizácia je pre slovenskú ekonomiku životná nutnosť, a to nie len v automobilovom priemysle. Okrem čiastočného riešenia nedostatku domácej pracovnej sily sa pozitívny vplyv dá predpokladať vo zvýšení bezpečnosti, produktivity a finančnej efektívnosti práce. Na túto výraznú a neodvratnú zmenu smerom k automatizácii je treba dobre pripraviť celú spoločnosť cielenými aktivitami vlády, firiem a školstva.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr áno Automatizáciu pokladám za vítanú a potrebnú podporu rozvoja podnikania. Mala by odbúrať monotónne či fyzicky náročné profesie (o ktoré nie je až taký záujem), kde samozrejme je vždy potrebné zvažovať výhody či nevýhody a ekonomický efekt. Ďalším krokom môžu byť exoskelety, kde zas takto vybavený človek môže byť efektívnejší ako robot, najmä kvôli tomu, že je všestrannejší.
Automatizáciu pokladám za vítanú a potrebnú podporu rozvoja podnikania. Mala by odbúrať monotónne či fyzicky náročné profesie (o ktoré nie je až taký záujem), kde samozrejme je vždy potrebné zvažovať výhody či nevýhody a ekonomický efekt. Ďalším krokom môžu byť exoskelety, kde zas takto vybavený človek môže byť efektívnejší ako robot, najmä kvôli tomu, že je všestrannejší.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno Môže, ale až dlhodobý. Ak vlády na Slovensku roky nedoceňujú nutnosť stavať do budúcna na znalostnej a regionalizovanej ekonomike, dôsledky automatizácie im otvoria oči. Prispôsobenie bude viac bolieť, ako keby sme sa na tento trend reagovali skôr.
Môže, ale až dlhodobý. Ak vlády na Slovensku roky nedoceňujú nutnosť stavať do budúcna na znalostnej a regionalizovanej ekonomike, dôsledky automatizácie im otvoria oči. Prispôsobenie bude viac bolieť, ako keby sme sa na tento trend reagovali skôr.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Nakoľko pracovné zdroje sú vyčerpané jediné riešenie je uvoľnení kapacít bez straty produktivity a následné preškolenie zamestnancov na potrebné pozície. Vhodných segmentov pre budúce uplatnenie je dostatok, teda nijako to neohrozuje zamestnanosť ako takú.
Nakoľko pracovné zdroje sú vyčerpané jediné riešenie je uvoľnení kapacít bez straty produktivity a následné preškolenie zamestnancov na potrebné pozície. Vhodných segmentov pre budúce uplatnenie je dostatok, teda nijako to neohrozuje zamestnanosť ako takú.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
skôr áno Pomocou automatizácie je najjednoduchšie dosiahnuť skokový rast produktivity práce a teda racionálne podložené zvýšenie miezd zamestnancov. Na krátku dobu môže dôjsť k rastu počtu disponibilných voľných pracovných síl, no v súčasnosti, keď máme na Slovensku 5 percentnú nezamestnanosť, ktorá sa v praxi rovná nule, je to vlastne žiadúce.
Pomocou automatizácie je najjednoduchšie dosiahnuť skokový rast produktivity práce a teda racionálne podložené zvýšenie miezd zamestnancov. Na krátku dobu môže dôjsť k rastu počtu disponibilných voľných pracovných síl, no v súčasnosti, keď máme na Slovensku 5 percentnú nezamestnanosť, ktorá sa v praxi rovná nule, je to vlastne žiadúce.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
skôr nie Automatizácia povedie skôr k úbytku pracovných miest a bude potreba, aby sa na to pripravil celý pracovný trh, sociálny a vzdelávací systém.
Automatizácia povedie skôr k úbytku pracovných miest a bude potreba, aby sa na to pripravil celý pracovný trh, sociálny a vzdelávací systém.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
rozhodne áno Určite áno. Automatizáciou síce niektoré pracovné pozície zaniknú, ale budú vznikať aj nové, ktoré si však už budú vyžadovať od ľudí sofistikovanejšie zručnosti a flexibilný prístup. Vytvorí sa tak na Slovensku veľmi potrebný, prirodzený tlak na progresívne prvotné vzdelávanie na školách, na flexibilné celoživotné vzdelávacie programy ako aj na silnú podporu vedy a výskumu. Aj samotné podniky budú nútené prispôsobiť vlastné rekvalifikačné programy novým trendom. Jednoznačne z toho budú profitovať šikovní a flexibilní ľudia, ktorým bude postupom času narastať správnym smerom ich kvalifikácia.
Určite áno. Automatizáciou síce niektoré pracovné pozície zaniknú, ale budú vznikať aj nové, ktoré si však už budú vyžadovať od ľudí sofistikovanejšie zručnosti a flexibilný prístup. Vytvorí sa tak na Slovensku veľmi potrebný, prirodzený tlak na progresívne prvotné vzdelávanie na školách, na flexibilné celoživotné vzdelávacie programy ako aj na silnú podporu vedy a výskumu. Aj samotné podniky budú nútené prispôsobiť vlastné rekvalifikačné programy novým trendom. Jednoznačne z toho budú profitovať šikovní a flexibilní ľudia, ktorým bude postupom času narastať správnym smerom ich kvalifikácia.
Čišková Lucia Čišková
generálna riaditeľka
Business Lease Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno Automatizáciu vnímam ako príležitosť robiť veci efektívnejšie a viac smart. Nové inteligentné systémy a nástroje vedia prácu ľudí uľahčiť, zrýchliť a tým prispieť k vyššej spokojnosti zamestnancov.
Automatizáciu vnímam ako príležitosť robiť veci efektívnejšie a viac smart. Nové inteligentné systémy a nástroje vedia prácu ľudí uľahčiť, zrýchliť a tým prispieť k vyššej spokojnosti zamestnancov.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
skôr áno Pozitívny vplyv vo všeobecnosti asi áno, no nie pre všetky firmy. Pre niektoré z nich môže automatizácia znamenať ich koniec.
Pozitívny vplyv vo všeobecnosti asi áno, no nie pre všetky firmy. Pre niektoré z nich môže automatizácia znamenať ich koniec.
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
skôr áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr áno Automatizácia môže mať pozitívny vplyv na pracovný trh ale iba za predpokladu, že ľudia si budú zvyšovať svoju kvalifikáciu a prispôsobia sa meniacim sa podmienkam na trhu práce. Zamestnanci, ktorí zanedbajú rozvoj svojich zručností nebudú úspešní v novom technologickom prostredí. Táto zodpovednosť ale neleží len na pleciach samotných zamestnancov, ale aj na pleciach firiem a štátu, ktoré by mali plniť pomocnú úlohu v tomto procese.
Automatizácia môže mať pozitívny vplyv na pracovný trh ale iba za predpokladu, že ľudia si budú zvyšovať svoju kvalifikáciu a prispôsobia sa meniacim sa podmienkam na trhu práce. Zamestnanci, ktorí zanedbajú rozvoj svojich zručností nebudú úspešní v novom technologickom prostredí. Táto zodpovednosť ale neleží len na pleciach samotných zamestnancov, ale aj na pleciach firiem a štátu, ktoré by mali plniť pomocnú úlohu v tomto procese.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Automatizácia má pozitívny vplyv na trh práce, má pozitívny vplyv aj na samotných zamestnancov.
Automatizácia má pozitívny vplyv na trh práce, má pozitívny vplyv aj na samotných zamestnancov.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne áno Automatizácia donúti ľudí rozvíjať sa a inovovať, inak budú postupne nahradení robotmi s umelou inteligenciou. Toto bude hybná sila, ktorá Slovensko zmení z montážnej dielne Európy na inovatívnu krajinu produkujúcu vysokú pridanú hodnotu.
Automatizácia donúti ľudí rozvíjať sa a inovovať, inak budú postupne nahradení robotmi s umelou inteligenciou. Toto bude hybná sila, ktorá Slovensko zmení z montážnej dielne Európy na inovatívnu krajinu produkujúcu vysokú pridanú hodnotu.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne áno Automatizácia môže nahradiť chýbajúcich ľudí v priemysle, logistike, administratíve, obchode, no najmä uľahčí a zatraktívni prácu tým, ktorých firmy zamestnávajú. Okrem toho vytvorí nové pracovné miesta pre pracovníkov s vyššou kvalifikáciou, ktorých náplňou práce bude navrhovanie, projektovanie, programovanie a údržba automatizovanych systémov.
Automatizácia môže nahradiť chýbajúcich ľudí v priemysle, logistike, administratíve, obchode, no najmä uľahčí a zatraktívni prácu tým, ktorých firmy zamestnávajú. Okrem toho vytvorí nové pracovné miesta pre pracovníkov s vyššou kvalifikáciou, ktorých náplňou práce bude navrhovanie, projektovanie, programovanie a údržba automatizovanych systémov.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Tichý Martin Tichý
Chief Operating Officer
TÜV SÜD Slovakia, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr áno Ako všetky zásadnejšie inovácie aj táto prinesie v krátkodobom horizonte negatívny dopad na zamestnanosť, v strednodobom horizonte naopak prinesie lepšie platené pracovné miesta a nové príležitosti.
Ako všetky zásadnejšie inovácie aj táto prinesie v krátkodobom horizonte negatívny dopad na zamestnanosť, v strednodobom horizonte naopak prinesie lepšie platené pracovné miesta a nové príležitosti.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr áno Rovnako ako každá zásadná inovácia v minulosti, tak aj automatizácia prispeje k rastu produktivity práce. Samozrejme, zmení sa aj štruktúra pracovného trhu - ubudnú niektoré typy pracovných pozícií a vzniknú nové.
Rovnako ako každá zásadná inovácia v minulosti, tak aj automatizácia prispeje k rastu produktivity práce. Samozrejme, zmení sa aj štruktúra pracovného trhu - ubudnú niektoré typy pracovných pozícií a vzniknú nové.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
rozhodne áno Žijeme v najautomatizovanejšej dobe za celú históriu ľudstva a čuduj sa svete, nemáme dosť pracovnej sily. Automatizácia istotne nahradí nejaké profesie, ale vygeneruje potrebu nových profesií, napr. v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Takže podľa mňa bude trendom, že sa budeme venovať kreatívnejšej činnosti s potenciálne väčšou pridanou hodnotou.
Žijeme v najautomatizovanejšej dobe za celú históriu ľudstva a čuduj sa svete, nemáme dosť pracovnej sily. Automatizácia istotne nahradí nejaké profesie, ale vygeneruje potrebu nových profesií, napr. v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Takže podľa mňa bude trendom, že sa budeme venovať kreatívnejšej činnosti s potenciálne väčšou pridanou hodnotou.
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
rozhodne áno
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno Štruktúra trhu práce sa automatizáciou určite zmení, hlavne nahradí namáhavé a monotónne manuálne činnosti. Na druhej strane digitálne technológie pomôžu rýchlejšej adaptácii a flexibilnému zaškoleniu pracovníkov na nové pozície.
Štruktúra trhu práce sa automatizáciou určite zmení, hlavne nahradí namáhavé a monotónne manuálne činnosti. Na druhej strane digitálne technológie pomôžu rýchlejšej adaptácii a flexibilnému zaškoleniu pracovníkov na nové pozície.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
skôr nie V prípade Slovenska si myslím, že to bude mať skôr negatívny vplyv. Naši ľudia nie sú zvyknutí na zásadnejšie zmeny počas svojho profesijného života, nie sú pripravení na celoživotné vzdelávanie. Školy by nás mali učiť okrem konkrétnych vedomostí a zručností najmä schopnosť učiť sa.
V prípade Slovenska si myslím, že to bude mať skôr negatívny vplyv. Naši ľudia nie sú zvyknutí na zásadnejšie zmeny počas svojho profesijného života, nie sú pripravení na celoživotné vzdelávanie. Školy by nás mali učiť okrem konkrétnych vedomostí a zručností najmä schopnosť učiť sa.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno Automatizácia nie je strašiak - nahrádza väčšinnou monotónnu prácu, prácu s menšou pridanou hodnotou. A nebojme sa nezamestnanosti - Japonci majú najvyššiu mieru automatizácie a veľmi nízku mieru nezamestnanosti.
Automatizácia nie je strašiak - nahrádza väčšinnou monotónnu prácu, prácu s menšou pridanou hodnotou. A nebojme sa nezamestnanosti - Japonci majú najvyššiu mieru automatizácie a veľmi nízku mieru nezamestnanosti.
Barnáš Miroslav Barnáš
CEO Czech republic & Slovakia JLL
JLL
skôr áno Podla mna ano. Proces nahradzania ludskeho cinitela strojmi vo vyrobnom procese na Slovensku uz funguje. Bude vsak zaujimave sledovat ako rychlo dojde k zmene v sluzbach...
Podla mna ano. Proces nahradzania ludskeho cinitela strojmi vo vyrobnom procese na Slovensku uz funguje. Bude vsak zaujimave sledovat ako rychlo dojde k zmene v sluzbach...
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno Len sa budeme musieť naučiť úplne iným princípom a financie na život ľudí budú pochádzať z práce automatov a nie práce ľudí. Na to máme ešte roky času na zmenu.
Len sa budeme musieť naučiť úplne iným princípom a financie na život ľudí budú pochádzať z práce automatov a nie práce ľudí. Na to máme ešte roky času na zmenu.
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
rozhodne áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Každá zmena je príležitosťou sa zlepšiť, ak ju využijeme, bude prínosom.
Každá zmena je príležitosťou sa zlepšiť, ak ju využijeme, bude prínosom.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ale nemoze byt regulovaná zákonmi pripravenými podľa pravidiel rokov 90tych na princípoch z rokov 80tych.
Ale nemoze byt regulovaná zákonmi pripravenými podľa pravidiel rokov 90tych na princípoch z rokov 80tych.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem/nevyjadrujem sa/iné Skôr si myslím. že nie. Nemáme dostatok kvalifikovanej pracovnej sily a automatizácia vytlačí tú nekvalifikovanú. Rád by som sa mýlil.
Skôr si myslím. že nie. Nemáme dostatok kvalifikovanej pracovnej sily a automatizácia vytlačí tú nekvalifikovanú. Rád by som sa mýlil.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne áno
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne áno Ak zoberieme do úvahy, že automatizácia vyvoláva tlak na vzdelanostnú úroveň obsluhy, potom môže tento vývoj pozitívne ovplyvniť kvalifikačnú štruktúru účastníkov trhu práce a súčasne prilákať na Slovensko sofistikovanejšiu/e výrobu/služby (aby sme nefungovali len ako puzzle-ekonomika).
Ak zoberieme do úvahy, že automatizácia vyvoláva tlak na vzdelanostnú úroveň obsluhy, potom môže tento vývoj pozitívne ovplyvniť kvalifikačnú štruktúru účastníkov trhu práce a súčasne prilákať na Slovensko sofistikovanejšiu/e výrobu/služby (aby sme nefungovali len ako puzzle-ekonomika).
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Kováč Peter Kováč
Director Bratislava Business Center
Adient Slovakia
skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno Sucasne problemy Tesly jasne ukazuju, ze automatizacia nie je vseliek a nedokaze eliminovat ludsku pracu. Naopak, inovacie a zavadzanie novych technologii ma potencial priniest preto aj nove pracovne miesta.
Sucasne problemy Tesly jasne ukazuju, ze automatizacia nie je vseliek a nedokaze eliminovat ludsku pracu. Naopak, inovacie a zavadzanie novych technologii ma potencial priniest preto aj nove pracovne miesta.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Automatizácia je už tu a bude sa ďalej rozširovať. Podobne ako to je s inými technológiami, bude prinášať nové príležitosti aj na trhu práce a bude iba na nás na Slovensku ako ich využijeme.
Automatizácia je už tu a bude sa ďalej rozširovať. Podobne ako to je s inými technológiami, bude prinášať nové príležitosti aj na trhu práce a bude iba na nás na Slovensku ako ich využijeme.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Vzhladom na to, ze nase vzdelavanie zatial nie je nastavene na buduce vyzvy, sa skor obavam redukcie pracovnych miest dostupnych pre nasich ludi
Vzhladom na to, ze nase vzdelavanie zatial nie je nastavene na buduce vyzvy, sa skor obavam redukcie pracovnych miest dostupnych pre nasich ludi
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne áno Automatizácia trh práce už ovplyvňuje a aj keď to u nás ešte nevnímame, dramaticky zníži dopyt po nízkokvalifikovanej závislej práci. To je veľké riziko, ale aj príležitosť pre zapojenie "voľných" zdrojov do nových modelov ekonomických vzťahov. Osobitne právo musí prestať stáť v ceste novej realite - musíme sa "odučiť" spoliehaniu na zastaralé modely výkonu práce, vytvoriť priestor pre jednoduchý výkon ekonomických aktivít a zakotviť rozumnú mieru ochrany pre ľudí pôsobiacich v zdieľanej ekonomike.
Automatizácia trh práce už ovplyvňuje a aj keď to u nás ešte nevnímame, dramaticky zníži dopyt po nízkokvalifikovanej závislej práci. To je veľké riziko, ale aj príležitosť pre zapojenie "voľných" zdrojov do nových modelov ekonomických vzťahov. Osobitne právo musí prestať stáť v ceste novej realite - musíme sa "odučiť" spoliehaniu na zastaralé modely výkonu práce, vytvoriť priestor pre jednoduchý výkon ekonomických aktivít a zakotviť rozumnú mieru ochrany pre ľudí pôsobiacich v zdieľanej ekonomike.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno Keďže nemôžeme počítať s prílevom zahraničnej pracovnej sily verím, že niektoré procesy zamestnávatelia budú automatizovať. Tým prejdú zamestnanci na sofistikovanejšie činnosti s vyššou pridanou hodnotou a aj mzdou.
Keďže nemôžeme počítať s prílevom zahraničnej pracovnej sily verím, že niektoré procesy zamestnávatelia budú automatizovať. Tým prejdú zamestnanci na sofistikovanejšie činnosti s vyššou pridanou hodnotou a aj mzdou.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
rozhodne áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr áno
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
skôr áno Krátkodobo nie, dlhodobo určite áno - prinúti nás to zamerať sa viacej na zručnosti s vyššou pridanou hodnotou, čo v konečnom dôsledku pomôže SR z pohľadu dlhodobej konkurenčnej schopnosti a investičnej atraktívnosti.
Krátkodobo nie, dlhodobo určite áno - prinúti nás to zamerať sa viacej na zručnosti s vyššou pridanou hodnotou, čo v konečnom dôsledku pomôže SR z pohľadu dlhodobej konkurenčnej schopnosti a investičnej atraktívnosti.
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno Predpokladám, že automatizácia bude mať neutrálny až mierne negatívny vplyv na trh práce na Slovensku.
Predpokladám, že automatizácia bude mať neutrálny až mierne negatívny vplyv na trh práce na Slovensku.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Prudký nárast robotizácie a umelej inteligencie, v kombinácii s tým, že na Slovensku máme veľmi vysoký počet pracovných pozícií, ktoré sú nahraditeľné robotmi, môžme konštatovať, že nás čaká uvoľňovanie výrazného počtu pracovníkov vo výrobnom sektore, čo paradoxne, vzhľadom na súčasnú prezamestnanosť, bude viesť k pozitívnym efektom a vyššej atraktívnosti nášho trhu pre investície vo výrobnom sektore. A ešte aj ak zvládneme následnú rekvalifikáciu ďalších voľných pracovníkov do sektoru služieb, potom nás na Slovensku čaká vcelku pozitívna atmosféra v oblasti trhu práce.
Prudký nárast robotizácie a umelej inteligencie, v kombinácii s tým, že na Slovensku máme veľmi vysoký počet pracovných pozícií, ktoré sú nahraditeľné robotmi, môžme konštatovať, že nás čaká uvoľňovanie výrazného počtu pracovníkov vo výrobnom sektore, čo paradoxne, vzhľadom na súčasnú prezamestnanosť, bude viesť k pozitívnym efektom a vyššej atraktívnosti nášho trhu pre investície vo výrobnom sektore. A ešte aj ak zvládneme následnú rekvalifikáciu ďalších voľných pracovníkov do sektoru služieb, potom nás na Slovensku čaká vcelku pozitívna atmosféra v oblasti trhu práce.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr nie Momentálne to čiastkovo rieši nedostatok pracovnej sily. Ale dlhodobejšie to odhalí nepriaznivú štruktúru pracovnej sily a nie vždy výhodné prostredie pre vysoko automatizovanú prevádzku. Budeme mať množstvo automatizáciou nahraditeľných ľudí, nie až tak veľa vysoko kvalifikovaných "nenahraditeľných" ľudí a okrem toho podnikateľské, právne a daňové prostredie, ktoré nebude tým najkonkurenceschopnejším v boji o vysokoautomatizované prevádzky.
Momentálne to čiastkovo rieši nedostatok pracovnej sily. Ale dlhodobejšie to odhalí nepriaznivú štruktúru pracovnej sily a nie vždy výhodné prostredie pre vysoko automatizovanú prevádzku. Budeme mať množstvo automatizáciou nahraditeľných ľudí, nie až tak veľa vysoko kvalifikovaných "nenahraditeľných" ľudí a okrem toho podnikateľské, právne a daňové prostredie, ktoré nebude tým najkonkurenceschopnejším v boji o vysokoautomatizované prevádzky.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
rozhodne áno Automatizáciou sa odbúravajú rutinné činnosti a činnosti s nižšou kvalifikáciou. Automatizáciou sa preto postupne uvoľní časť pracovnej sily pre činnosti s vyššou kvalifikáciou, kde je pracovníkov nedostatok. Aj keď si to v niektorých prípadoch vyžiada investície do zvýšenia kvalifikácie, v konečnom dôsledku to zvýši produktivitu práce z makroekonomického pohľadu a tým prispeje aj k zvýšeniu životnej úrovne a konkurencieschopnosti ekonomiky. Pozitívnejší vplyv na trh práce si neviem predstaviť.
Automatizáciou sa odbúravajú rutinné činnosti a činnosti s nižšou kvalifikáciou. Automatizáciou sa preto postupne uvoľní časť pracovnej sily pre činnosti s vyššou kvalifikáciou, kde je pracovníkov nedostatok. Aj keď si to v niektorých prípadoch vyžiada investície do zvýšenia kvalifikácie, v konečnom dôsledku to zvýši produktivitu práce z makroekonomického pohľadu a tým prispeje aj k zvýšeniu životnej úrovne a konkurencieschopnosti ekonomiky. Pozitívnejší vplyv na trh práce si neviem predstaviť.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
skôr áno Automatizácia môže svojim vplyvom na priemysel vytvárať tlak na rozvoj sofistikovanejších pracovných činností. Treba ju vnímať ako príležitosť na rozvoj, nie ako ohrozenie súčasného stavu.
Automatizácia môže svojim vplyvom na priemysel vytvárať tlak na rozvoj sofistikovanejších pracovných činností. Treba ju vnímať ako príležitosť na rozvoj, nie ako ohrozenie súčasného stavu.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní