Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že daňové kontroly sa zneužívajú aj na vydieranie podnikateľov?

  1. rozhodne áno 8 %
  2. skôr áno 25 %
  3. skôr nie 24 %
  4. rozhodne nie 4 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 39 %


Uzávierka hlasovania: 14.05.2018. Počet respondentov: 84.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr áno Myslím, že podnikatelia by mali vytvoriť portál, kam by nahlasovali daňové kontroly vo svojej firme. Takýto crowdsourcingový nástroj by odhalil, že daňové kontroly vôbec nie sú rovnomerne rozdelené medzi jednoltivé odvetvia a podniky.
Myslím, že podnikatelia by mali vytvoriť portál, kam by nahlasovali daňové kontroly vo svojej firme. Takýto crowdsourcingový nástroj by odhalil, že daňové kontroly vôbec nie sú rovnomerne rozdelené medzi jednoltivé odvetvia a podniky.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Štefunko Ivan Štefunko
predseda predstavenstva
Neulogy
skôr áno Na cestách po Slovensku som o tom počul. Hlavne sa to vraj deje v regiónoch, kde funkcionári vládnych strán tieto pozície obsadzujú blízkymi, a tí potom robia nátlak na miestnych podnikateľov. Preto sú mnohí dávajú sídla do Bratislavy, kde je to anonymnejsie.
Na cestách po Slovensku som o tom počul. Hlavne sa to vraj deje v regiónoch, kde funkcionári vládnych strán tieto pozície obsadzujú blízkymi, a tí potom robia nátlak na miestnych podnikateľov. Preto sú mnohí dávajú sídla do Bratislavy, kde je to anonymnejsie.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Nemyslím si ale z dostupných informácií, že je to široko používaná prax. Skôr občasné cielené útoky. Napríklad Slovenských elektrární boli momenty, ktoré mohli byť vnímané ako šikana alebo nátlak zo strany štátu na spoločnosť, resp. niektorých jej akcionárov. V tejto súvislosti treba povedať, že ako veľmi neštandardné sa javí popisovanie daňových záležitostí prezidenta a p. Matoviča v médiách predsedom vlády, ktorý nie je súčasťou ani daňovej správy, ani prokuratúry ani polície ani súdov.
Nemyslím si ale z dostupných informácií, že je to široko používaná prax. Skôr občasné cielené útoky. Napríklad Slovenských elektrární boli momenty, ktoré mohli byť vnímané ako šikana alebo nátlak zo strany štátu na spoločnosť, resp. niektorých jej akcionárov. V tejto súvislosti treba povedať, že ako veľmi neštandardné sa javí popisovanie daňových záležitostí prezidenta a p. Matoviča v médiách predsedom vlády, ktorý nie je súčasťou ani daňovej správy, ani prokuratúry ani polície ani súdov.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr nie Chcem verit, ze to prebieha trasparentne.
Chcem verit, ze to prebieha trasparentne.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné V dnešní době socialismu a třídního boje politiků proti podnikatelům mají úředníci k jejich šikanování neuvěřitelné množství nástrojů a s každým novým zákonem či opatřením se situace jen zhoršuje. Vedle množství poctivých a dobře pracujících úředníků, jsou bohužel ve veřejných službách i ti, kteří si zde léčí své komplexy, užívají si moc a možnosti legální šikany zneužívají, někdy možná i se zištnými úmysly. Celkové nastavení systému a státní správy ale samozřejmě začíná u politiků...
V dnešní době socialismu a třídního boje politiků proti podnikatelům mají úředníci k jejich šikanování neuvěřitelné množství nástrojů a s každým novým zákonem či opatřením se situace jen zhoršuje. Vedle množství poctivých a dobře pracujících úředníků, jsou bohužel ve veřejných službách i ti, kteří si zde léčí své komplexy, užívají si moc a možnosti legální šikany zneužívají, někdy možná i se zištnými úmysly. Celkové nastavení systému a státní správy ale samozřejmě začíná u politiků...
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hajko Jozef Hajko
analytik
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ja osobne nemám takúto skúsenosť ani informáciu, zatiaľ som sa s tým nestretol.
Ja osobne nemám takúto skúsenosť ani informáciu, zatiaľ som sa s tým nestretol.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne nie Nemyslím si to a celkovo si myslím, že rezort financií a jemu podriadených inštitúcií pracuje na štandardnej úrovni. Všade vo svete , aj v najvyspelejších krajinách, sa nájdu "prešľapy" ako je zneužitie právomoci, korupcia a určite aj nenáhodné daňové kontroly. V silných a hrdých krajinách sa s týmito "prešľapmi" systém rýchlo a exemplárne vysporiada a všetko funguje ďalej. Na Slovensku však máme sklon ku zovšeobecňovaniu, znevažovaniu celej inštitúcie na základe jednej kauzy , k obviňovaniu bez evidentných dôkazov a pod. A to imidžu Slovenska neprospieva .
Nemyslím si to a celkovo si myslím, že rezort financií a jemu podriadených inštitúcií pracuje na štandardnej úrovni. Všade vo svete , aj v najvyspelejších krajinách, sa nájdu "prešľapy" ako je zneužitie právomoci, korupcia a určite aj nenáhodné daňové kontroly. V silných a hrdých krajinách sa s týmito "prešľapmi" systém rýchlo a exemplárne vysporiada a všetko funguje ďalej. Na Slovensku však máme sklon ku zovšeobecňovaniu, znevažovaniu celej inštitúcie na základe jednej kauzy , k obviňovaniu bez evidentných dôkazov a pod. A to imidžu Slovenska neprospieva .
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
rozhodne áno Jednoznačne. A nie iba zo strany zločineckých skupín. Bohužiaľ je to praktikum i štátnych inštitúcií a zriadení ako napríklad Inšpektorátu práce, Inšpekcie životného prostredia a podobne. Koniec to nemá zväčša až tak tragický, no smutné to je!
Jednoznačne. A nie iba zo strany zločineckých skupín. Bohužiaľ je to praktikum i štátnych inštitúcií a zriadení ako napríklad Inšpektorátu práce, Inšpekcie životného prostredia a podobne. Koniec to nemá zväčša až tak tragický, no smutné to je!
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr nie Podobny problem sa objavil u nasho zapdneho suseda avsak afera sa stratila z medii... Dusam, ze u nas k tejto praxi nedochadza, chcem tomu verit, ze az tak hlboko sme neklesli.
Podobny problem sa objavil u nasho zapdneho suseda avsak afera sa stratila z medii... Dusam, ze u nas k tejto praxi nedochadza, chcem tomu verit, ze az tak hlboko sme neklesli.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie S týmto ja osobne skúsenosť našťastie nemám, takže takúto praktiku určite potvrdiť nemôžem. Skôr ma hnevajú zbytočné pokuty za banálne priestupky ako oneskorené zaslanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti alebo za zanedbateľnú a výnimočnú oneskorenú úhradu dane pri inak príkladnej daňovej disciplíne.
S týmto ja osobne skúsenosť našťastie nemám, takže takúto praktiku určite potvrdiť nemôžem. Skôr ma hnevajú zbytočné pokuty za banálne priestupky ako oneskorené zaslanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti alebo za zanedbateľnú a výnimočnú oneskorenú úhradu dane pri inak príkladnej daňovej disciplíne.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
skôr áno
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Áno. Pod vydieraním podnikateľov rozumiem najmä rôzne "politické" zadania.
Áno. Pod vydieraním podnikateľov rozumiem najmä rôzne "politické" zadania.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Nemusí ísť vždy len o vydieranie. Častokrát ide len o znepríjemnenie činnosti podnikateľovi tým, že ho niekoľko mesiacov zamestnáva daňový úrad ďalšími a ďalšími otázkami, poskytovaní dokladov a vysvetleniami k nim. Už len skutočnosť, že oprávnené vrátenie DPH trvá aj niekoľko mesiacov je nepríjemné z hľadiska cash-flow kontrolovanej firmy.
Nemusí ísť vždy len o vydieranie. Častokrát ide len o znepríjemnenie činnosti podnikateľovi tým, že ho niekoľko mesiacov zamestnáva daňový úrad ďalšími a ďalšími otázkami, poskytovaní dokladov a vysvetleniami k nim. Už len skutočnosť, že oprávnené vrátenie DPH trvá aj niekoľko mesiacov je nepríjemné z hľadiska cash-flow kontrolovanej firmy.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr nie Nemyslím si, že na Slovensku je zaužívaný tento postup a ani som zatiaľ nepočul o takomto zneužívaní. Prečítal som si že v ČR je situácia iná, verím, že na Slovensko podobné praktiky nedorazia, čomu by mohlo slúžiť aj zavádzané hodnotenie spoľahlivosti.
Nemyslím si, že na Slovensku je zaužívaný tento postup a ani som zatiaľ nepočul o takomto zneužívaní. Prečítal som si že v ČR je situácia iná, verím, že na Slovensko podobné praktiky nedorazia, čomu by mohlo slúžiť aj zavádzané hodnotenie spoľahlivosti.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nás zatiaľ doteraz nikto nevydieral. Aj keď je pravda, že sme z tých, ktorí dane neoptimalizujú a platia ich v plnej výške, takže daňová kontrola nemá čo nájsť.
Nás zatiaľ doteraz nikto nevydieral. Aj keď je pravda, že sme z tých, ktorí dane neoptimalizujú a platia ich v plnej výške, takže daňová kontrola nemá čo nájsť.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ja osobne nemám žiadne negatívne skúsenosti, avšak úplne sa zneužitie daňových kontrol nedá vylúčiť.
Ja osobne nemám žiadne negatívne skúsenosti, avšak úplne sa zneužitie daňových kontrol nedá vylúčiť.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Už som o tom tiež počul. Nám sa to nestalo. Ak by to bola pravda tak sme na úrovni balkánskych krajín a nie zdravého jadra EU.
Už som o tom tiež počul. Nám sa to nestalo. Ak by to bola pravda tak sme na úrovni balkánskych krajín a nie zdravého jadra EU.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Bolo by neseriózne niečo také tvrdiť, ak človek nie je priamo svedkom...
Bolo by neseriózne niečo také tvrdiť, ak človek nie je priamo svedkom...
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr áno
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
skôr nie Nemám osobnú skúsenosť a bez dôkazov nebudem nikoho obviňovať. Ak by to niekto na mňa skúšal, tak by som to zverejnil a bránil by som sa. Včera som počúval generálneho prokurátora a stav, čo sa dialo s poľnohospodármi na východe. Zostal som šokovaný. Očakávam, že bude vyvodená zodpovednosť.
Nemám osobnú skúsenosť a bez dôkazov nebudem nikoho obviňovať. Ak by to niekto na mňa skúšal, tak by som to zverejnil a bránil by som sa. Včera som počúval generálneho prokurátora a stav, čo sa dialo s poľnohospodármi na východe. Zostal som šokovaný. Očakávam, že bude vyvodená zodpovednosť.
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
skôr nie
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nemáme (zatiaľ) takú skúsenosť a pevne verím, že ju ani nikdy nebudeme mať! Aj keď sme sa všetci s prekvapením dozvedeli, že na východe veľa vecí funguje inak...
Nemáme (zatiaľ) takú skúsenosť a pevne verím, že ju ani nikdy nebudeme mať! Aj keď sme sa všetci s prekvapením dozvedeli, že na východe veľa vecí funguje inak...
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno Každá verejná inštitúcia by si mala zachovávať svoju dôveryhodnosť. Daňové kontroly a daňové úrady boli spochybnené viacerými únikmi informácii, nedostatočným prešetrením prípadov možných DPH podvodov alebo zlyhávaním nových informačných systémov. Naopak neboli prijaté opatrenia, ktoré by buď spochybnenia vyvrátili alebo aspoň prijali dostatočné zabezpečenia do budúcnosti.
Každá verejná inštitúcia by si mala zachovávať svoju dôveryhodnosť. Daňové kontroly a daňové úrady boli spochybnené viacerými únikmi informácii, nedostatočným prešetrením prípadov možných DPH podvodov alebo zlyhávaním nových informačných systémov. Naopak neboli prijaté opatrenia, ktoré by buď spochybnenia vyvrátili alebo aspoň prijali dostatočné zabezpečenia do budúcnosti.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno V mnohých prípadoch si myslím, že áno.
V mnohých prípadoch si myslím, že áno.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr nie Zatiaľ nemám takú skúsenosť.
Zatiaľ nemám takú skúsenosť.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr nie Len v prípadoch, keď je to nevyhnutné...
Len v prípadoch, keď je to nevyhnutné...
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné Osobne taku skusenost nemam.
Osobne taku skusenost nemam.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné neviem posudit, mozem iba dufat ze nie.
neviem posudit, mozem iba dufat ze nie.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Bohuzial ano. Cielene a sofistikovane. Ci uz pri likvidacii konkurencie alebo naplnani politickych cielov...
Bohuzial ano. Cielene a sofistikovane. Ci uz pri likvidacii konkurencie alebo naplnani politickych cielov...
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr áno Žiaľ moja skúsenosť hovorí, že v niektorých prípadoch áno. Je to klasický prípad keď politika "preniká" do výkonu štátnej správy a administratívy a správne nominovaní úradníci "robia svoju prácu".
Žiaľ moja skúsenosť hovorí, že v niektorých prípadoch áno. Je to klasický prípad keď politika "preniká" do výkonu štátnej správy a administratívy a správne nominovaní úradníci "robia svoju prácu".
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie Neverim ze by si to volakto z takej vyznamnej institucie dovoliĺ
Neverim ze by si to volakto z takej vyznamnej institucie dovoliĺ
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Na základe toho, čo som si prečítal v médiách, a keď vidím našich vládnucích politikov, ktorí vždy každú kauzu vysvetľujú presne tak, akoby to vysvetľoval páchateľ, tak si myslím, že je vysoko pravdepodobné, že sa daňové kontroly zneužívajú na vydieranie podnikateľov.
Na základe toho, čo som si prečítal v médiách, a keď vidím našich vládnucích politikov, ktorí vždy každú kauzu vysvetľujú presne tak, akoby to vysvetľoval páchateľ, tak si myslím, že je vysoko pravdepodobné, že sa daňové kontroly zneužívajú na vydieranie podnikateľov.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Snažím se věřit, že jsme v civilizované zemi a toto se na Slovensku neděje - byť u našich západních sousedů je toto celkem známý fakt.
Snažím se věřit, že jsme v civilizované zemi a toto se na Slovensku neděje - byť u našich západních sousedů je toto celkem známý fakt.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr áno
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne nie
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
neviem / nevyjadrujem sa / iné Dane, jeden z pilierov fungovania štátneho útvaru, by mali byť transparentné a spravodlivé. Dôvera v štátne inštitúcie je u nás relatívne stabilná, dá sa teda predpokladať, že aj voči daňovému systému a daňovým úradom to bude obdobné.
Dane, jeden z pilierov fungovania štátneho útvaru, by mali byť transparentné a spravodlivé. Dôvera v štátne inštitúcie je u nás relatívne stabilná, dá sa teda predpokladať, že aj voči daňovému systému a daňovým úradom to bude obdobné.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní