Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ako hodnotíte nápad pevného dôchodkového stropu 64 alebo 65 rokov?

  1. veľmi pozitívne 5 %
  2. skôr pozitívne 15 %
  3. skôr negatívne 30 %
  4. veľmi negatívne 41 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 9 %


Uzávierka hlasovania: 04.06.2018. Počet respondentov: 111.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Šrank Alexander Šrank
Country Managing Partner
PwC PricewaterhouseCoopers Slovensko, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Táto diskusia sa mi zdá principiálne politická a chýbajú mi v nej odborné argumenty. Tiež si myslím, že o tejto témy by mali rozhodovať polítici ktorí na to budú mať mandát od ľudí bližšie k rokom 2028-2030, keď by sa limit mal začať uplatnovať. Dovtedy bude niekoľlko volieb a strany v môžu presadzovať svoju víziu v tejto oblasti.
Táto diskusia sa mi zdá principiálne politická a chýbajú mi v nej odborné argumenty. Tiež si myslím, že o tejto témy by mali rozhodovať polítici ktorí na to budú mať mandát od ľudí bližšie k rokom 2028-2030, keď by sa limit mal začať uplatnovať. Dovtedy bude niekoľlko volieb a strany v môžu presadzovať svoju víziu v tejto oblasti.
Oravcová Alica Orda Oravcová
prezidentka
Daňové fórum Slovenska
skôr pozitívne
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr negatívne
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
veľmi negatívne Je to len politické rozhodnutie úplne v rozpore s odporúčaním odborníkov a rozdielne ako väčšina krajín EU.
Je to len politické rozhodnutie úplne v rozpore s odporúčaním odborníkov a rozdielne ako väčšina krajín EU.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr negatívne
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr negatívne ako nesystémový krok podložený politickými sľubmi, zatiaľ ničim iným ...
ako nesystémový krok podložený politickými sľubmi, zatiaľ ničim iným ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr pozitívne
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr pozitívne Hodnotenie návrhu určiť pevný dôchodkový vek stúpa s pribúdajúcim vekom anketára. Každá zmluva by mala mať pevné pravidlá, odvádzanie odvodov do dôchodkového poistenia je v podstate zmluva. Preto hodnotím návrh skôr pozitívne. Čo si však ľudia menej uvedomujú, prijatím návrhu bude pravdepodobne čím ďalej tím väčšej skupine dôchodcov vyplácaný dôchodok mierne nad jeho minimálnou hranicou a je otázne ako pokryje napríklad o 10 rokov životné náklady dôchodcu - teda či si dôchodca bude môcť dovoliť odísť na dôchodok, aj keď mu to štát umožní.
Hodnotenie návrhu určiť pevný dôchodkový vek stúpa s pribúdajúcim vekom anketára. Každá zmluva by mala mať pevné pravidlá, odvádzanie odvodov do dôchodkového poistenia je v podstate zmluva. Preto hodnotím návrh skôr pozitívne. Čo si však ľudia menej uvedomujú, prijatím návrhu bude pravdepodobne čím ďalej tím väčšej skupine dôchodcov vyplácaný dôchodok mierne nad jeho minimálnou hranicou a je otázne ako pokryje napríklad o 10 rokov životné náklady dôchodcu - teda či si dôchodca bude môcť dovoliť odísť na dôchodok, aj keď mu to štát umožní.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr negatívne
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Aj vzhľadom na to, že reálny efekt tohto „zastropovania“ by sa ukázal až o dve dekády, to vnímam najmä ako politickú tému. Aktuálnejšia je podľa mňa otázka celkovej udržateľnosti dôchodkového systému a potreba učiť ľudí, aby sa s dôchodkom nespoliehali len na štát. V konečnom dôsledku tak pomôžu nie len sebe, ale aj štátnemu rozpočtu
Aj vzhľadom na to, že reálny efekt tohto „zastropovania“ by sa ukázal až o dve dekády, to vnímam najmä ako politickú tému. Aktuálnejšia je podľa mňa otázka celkovej udržateľnosti dôchodkového systému a potreba učiť ľudí, aby sa s dôchodkom nespoliehali len na štát. V konečnom dôsledku tak pomôžu nie len sebe, ale aj štátnemu rozpočtu
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr pozitívne Ženy, ktoré pracovali a ešte aj odrodili viac ako dve deti, by mali mať vek odchodu do dôchodku stanovený na 60 rokov, to by bola väčšia spravodlivosť oproti tým, ktoré vôbec nepracovali, prípadne nemajú žiaden alebo len prirodzený prírastok max. 2 deti.
Ženy, ktoré pracovali a ešte aj odrodili viac ako dve deti, by mali mať vek odchodu do dôchodku stanovený na 60 rokov, to by bola väčšia spravodlivosť oproti tým, ktoré vôbec nepracovali, prípadne nemajú žiaden alebo len prirodzený prírastok max. 2 deti.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
veľmi negatívne Veľmi zlý nápad, ktorý reflektuje politický populizmus, ale vôbec neodráža realitu a prognózy.
Veľmi zlý nápad, ktorý reflektuje politický populizmus, ale vôbec neodráža realitu a prognózy.
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
skôr negatívne Odchod do dochodku musi podla mna reflektovat aj zmeny v priemernej dlzke zivota. .administrativne stanoveny strop bez zohladnenia ostatnych faktorov, napr.aj vplyvu na udrzatelnost dochodkoveho systemu a verejnych financii bude mat kratku zivotnost. Otazkou je, ci sa ma takyto strop nezohladnujuci tieto faktory, vobec prijimat. Prosim mam zmenu pozicie: podpredsednicka Dozornej rady VUB banky, a.s.dakujem
Odchod do dochodku musi podla mna reflektovat aj zmeny v priemernej dlzke zivota. .administrativne stanoveny strop bez zohladnenia ostatnych faktorov, napr.aj vplyvu na udrzatelnost dochodkoveho systemu a verejnych financii bude mat kratku zivotnost. Otazkou je, ci sa ma takyto strop nezohladnujuci tieto faktory, vobec prijimat. Prosim mam zmenu pozicie: podpredsednicka Dozornej rady VUB banky, a.s.dakujem
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ako čisto marketingový ťah, ktorým však SmerSD neprezieravo prezradil cielovú skupinu svojej najbližšej kampane. Ľuďom totiž tento krok nič negarantuje, ďalšia vláda môže krok kedykoľvek zvrátiť.
Ako čisto marketingový ťah, ktorým však SmerSD neprezieravo prezradil cielovú skupinu svojej najbližšej kampane. Ľuďom totiž tento krok nič negarantuje, ďalšia vláda môže krok kedykoľvek zvrátiť.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
veľmi negatívne Zníži sa vek, zníži sa aj výška náhrady, alebo budú musieť narásť odvody. V skutočnosti nikto nezíska, určite ale všetci stratia.
Zníži sa vek, zníži sa aj výška náhrady, alebo budú musieť narásť odvody. V skutočnosti nikto nezíska, určite ale všetci stratia.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr negatívne Je rozdiel chciet,moct ale hlavne mat ekonomicky na to.
Je rozdiel chciet,moct ale hlavne mat ekonomicky na to.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr pozitívne
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr negatívne
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
skôr negatívne Dôchodkový strop je téma, ktorá rezonuje. Domnievam sa, že ak by sa pevný dôchodkový vek stanovil na 64 alebo 65 rokov, mali by sa do tohto bodu zakotviť aj výnimky a podmienky napríklad pre ľudí v rizikových povolaniach. Neodškriepiteľným faktom je však to, že z hľadiska verejných financií by sme takýmto krokom zmrazenia dôchodkového veku dospeli k zníženiu ekonomického potenciálu krajiny.
Dôchodkový strop je téma, ktorá rezonuje. Domnievam sa, že ak by sa pevný dôchodkový vek stanovil na 64 alebo 65 rokov, mali by sa do tohto bodu zakotviť aj výnimky a podmienky napríklad pre ľudí v rizikových povolaniach. Neodškriepiteľným faktom je však to, že z hľadiska verejných financií by sme takýmto krokom zmrazenia dôchodkového veku dospeli k zníženiu ekonomického potenciálu krajiny.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Rozhodnutie má zásadný vplyv na budúci vývoj štátneho rozpočtu a dlhu a preto by malo byť robené na základe dôslednej analýzy, zohľadňujúcej predpokladaný demografický vývoj a aj predpokladaný vývoj trhu práce. Osobne som takúto analýzu ešte nevidel. Vnímam však jemne kritické stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Vnímam tiež podľa mňa nedostatočné zníženie štátneho dlhu v terajších rokoch konjunktúry, čo vytvára už z krátkodobého časového horizontu rozpočtové riziká. Pripomeňme si ako výrazne nerástol štátny dlh po poslednej kríze. Návrh teda vyzerá lákavo ale nie zodpovedne.
Rozhodnutie má zásadný vplyv na budúci vývoj štátneho rozpočtu a dlhu a preto by malo byť robené na základe dôslednej analýzy, zohľadňujúcej predpokladaný demografický vývoj a aj predpokladaný vývoj trhu práce. Osobne som takúto analýzu ešte nevidel. Vnímam však jemne kritické stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Vnímam tiež podľa mňa nedostatočné zníženie štátneho dlhu v terajších rokoch konjunktúry, čo vytvára už z krátkodobého časového horizontu rozpočtové riziká. Pripomeňme si ako výrazne nerástol štátny dlh po poslednej kríze. Návrh teda vyzerá lákavo ale nie zodpovedne.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr negatívne Moj dojem je, ze ide o marketingovy tah politickej strany, ktorej prudko klesaju preferencie, na velmi citlivu temu. Nikto nahlas nehovori, ci dochodkovy system je financne udrzatelny v aktualnom nastaveni. Vieme a je to fakt, ze nam starne pracovna sila a za par rokov tu bude jeden pracujuci na 2 dochodcov, podla aktualnej demografickej situacie. Ako chce vlada setrit, aby nam nerastol dlh a aj nadalej sme mali verejne financie udrzatelne?
Moj dojem je, ze ide o marketingovy tah politickej strany, ktorej prudko klesaju preferencie, na velmi citlivu temu. Nikto nahlas nehovori, ci dochodkovy system je financne udrzatelny v aktualnom nastaveni. Vieme a je to fakt, ze nam starne pracovna sila a za par rokov tu bude jeden pracujuci na 2 dochodcov, podla aktualnej demografickej situacie. Ako chce vlada setrit, aby nam nerastol dlh a aj nadalej sme mali verejne financie udrzatelne?
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr negatívne
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
veľmi negatívne Nech súdruhovia riešia dôležité veci a nie hlúposti
Nech súdruhovia riešia dôležité veci a nie hlúposti
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr pozitívne Prirodzenou snahou podnikateľov je mať čo najlepšie podmienky na podnikanie. A to sa týka aj dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily, nezávisle od veku, takže akékoľvek limity môžu pôsobiť obmedzujúco. Lenže sme aj ľudia, a nežijeme preto, aby sme robili, ale robíme preto, aby sme žili. Keďže ani z podnikateľského hľadiska nepovažujem za normálne aby ľudia robili napr. vo veku 65 rokov vo výrobnej firme, kde je nielen ťažká práca ale aj stres, tak zavedenie tohto dôchodkového stropu podporujem.
Prirodzenou snahou podnikateľov je mať čo najlepšie podmienky na podnikanie. A to sa týka aj dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily, nezávisle od veku, takže akékoľvek limity môžu pôsobiť obmedzujúco. Lenže sme aj ľudia, a nežijeme preto, aby sme robili, ale robíme preto, aby sme žili. Keďže ani z podnikateľského hľadiska nepovažujem za normálne aby ľudia robili napr. vo veku 65 rokov vo výrobnej firme, kde je nielen ťažká práca ale aj stres, tak zavedenie tohto dôchodkového stropu podporujem.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr pozitívne Pozitívne pre život ľudí, negatívne pre slovenskú ekonomiku (ak budú politici pokračovať súčasným štýlom "prípravy" Slovenska na budúce roky).
Pozitívne pre život ľudí, negatívne pre slovenskú ekonomiku (ak budú politici pokračovať súčasným štýlom "prípravy" Slovenska na budúce roky).
Vonkomer Jaroslav Vonkomer
predseda predstavenstva
OVB Allfinanz Slovensko a. s.
skôr negatívne Ak si vláda nevie predstaviť vlastných občanov pracujúcich do 70 rokov, tak si musí urobiť domácu úlohu. Hovorím o spustení silnej podpory sporenia na dôchodok. Dnes je podpora nulová a podľa najnovšieho prieskumu si 62 % pracujúcich ľudí na dôchodok jednoducho nesporí. Pritom zastropovanie veku dramaticky zníži výšku dôchodkov. Viem si predstaviť dôchodkový strop, ale len ak sa okamžite posilní a daňovo zvýhodní cielené sporenie na dôchodok.
Ak si vláda nevie predstaviť vlastných občanov pracujúcich do 70 rokov, tak si musí urobiť domácu úlohu. Hovorím o spustení silnej podpory sporenia na dôchodok. Dnes je podpora nulová a podľa najnovšieho prieskumu si 62 % pracujúcich ľudí na dôchodok jednoducho nesporí. Pritom zastropovanie veku dramaticky zníži výšku dôchodkov. Viem si predstaviť dôchodkový strop, ale len ak sa okamžite posilní a daňovo zvýhodní cielené sporenie na dôchodok.
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr negatívne Do dôchodkového systému sa zasahuje pričasto. Ak sa má prijať ústavný zákon, potom v ňom treba zakotviť aj ďalšie podmienky, hlavne spôsob sporenia na dôchodok. To je najdôležitejšie.
Do dôchodkového systému sa zasahuje pričasto. Ak sa má prijať ústavný zákon, potom v ňom treba zakotviť aj ďalšie podmienky, hlavne spôsob sporenia na dôchodok. To je najdôležitejšie.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
veľmi negatívne
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr negatívne Skôr neudržateľne.
Skôr neudržateľne.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
veľmi negatívne Mimoriadne populistický, nelogický a ekonomický nezmysel. Môžem sa prikryť len takou perinou na akú mám. Naša demografická krivka jasne ukazuje, že toto opatrenie prinesie do budúcna zásadnú ekonomickú záťaž na úrovni 3% HDP. Prečo sa nikto nepýta kto a z čoho to zaplatíme?
Mimoriadne populistický, nelogický a ekonomický nezmysel. Môžem sa prikryť len takou perinou na akú mám. Naša demografická krivka jasne ukazuje, že toto opatrenie prinesie do budúcna zásadnú ekonomickú záťaž na úrovni 3% HDP. Prečo sa nikto nepýta kto a z čoho to zaplatíme?
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
veľmi negatívne Keď budem deťom vysvetľovať, čo je to populizmus, tak toto budem dávať ako príklad. Okrem iného je asi rovnako reálny ako zákonom garantovaná pevná erekcia v tomto veku.
Keď budem deťom vysvetľovať, čo je to populizmus, tak toto budem dávať ako príklad. Okrem iného je asi rovnako reálny ako zákonom garantovaná pevná erekcia v tomto veku.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
veľmi negatívne
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
veľmi negatívne Cisty populizmus. Velmi zle temy na sucasne potreby nasej spolocnosti.
Cisty populizmus. Velmi zle temy na sucasne potreby nasej spolocnosti.
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr negatívne
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr negatívne
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
veľmi negatívne Kvalitný dôchodkový systém by mal byť dlhodobo udržateľný a medzigeneračne solidárny a spravodlivý (t.j. aby sme v dôchodku strávili v priemere rovnaký čas). Pôvodný ústavný zákon toto všetko obsahuje. Tento návrh len potvrdzuje, že zdochýnajúci kôň kope.
Kvalitný dôchodkový systém by mal byť dlhodobo udržateľný a medzigeneračne solidárny a spravodlivý (t.j. aby sme v dôchodku strávili v priemere rovnaký čas). Pôvodný ústavný zákon toto všetko obsahuje. Tento návrh len potvrdzuje, že zdochýnajúci kôň kope.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
veľmi negatívne Ako populistický nezmysel. Čo bude potrebné urobiť vo vzdialenej budúcnosti rozhodnú pomery v budúcnosti a nie terajšie priania nezodpovedných a skrachovaných politikov.
Ako populistický nezmysel. Čo bude potrebné urobiť vo vzdialenej budúcnosti rozhodnú pomery v budúcnosti a nie terajšie priania nezodpovedných a skrachovaných politikov.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
veľmi negatívne
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
veľmi negatívne
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
veľmi negatívne Považujem to za populistický úlet, ktorý nepomôže žiadnemu budúcemu dôchodcovi.
Považujem to za populistický úlet, ktorý nepomôže žiadnemu budúcemu dôchodcovi.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
veľmi negatívne Pri zohľadnení demografického vývoja a rastúceho veku dožitia by fixácia veku do dôchodku znamenala dramaticky nižšie dôchodky, neudržateľný rast štátneho dlhu alebo vysoké dane a odvody pre budúce generácie.
Pri zohľadnení demografického vývoja a rastúceho veku dožitia by fixácia veku do dôchodku znamenala dramaticky nižšie dôchodky, neudržateľný rast štátneho dlhu alebo vysoké dane a odvody pre budúce generácie.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ide o marketingový ťah, ktorého cieľom je prekryť iné, dôležitejšie témy, resp. odpútať pozornosť od súčasných problémov strany Smer.
Ide o marketingový ťah, ktorého cieľom je prekryť iné, dôležitejšie témy, resp. odpútať pozornosť od súčasných problémov strany Smer.
Rakovský Martin Rakovský
CEO
ZľavaDňa
neviem / nevyjadrujem sa / iné Idea dôchodkového stropu je relevantná a osobne s ňou súhlasím. Problémom je, že tento návrh prichádza bez akejkoľvek diskusie a slúži na politický boj, nie na reálne riešenie otázky dôchodkového veku.
Idea dôchodkového stropu je relevantná a osobne s ňou súhlasím. Problémom je, že tento návrh prichádza bez akejkoľvek diskusie a slúži na politický boj, nie na reálne riešenie otázky dôchodkového veku.
Benedigová Michaela Benedigová
managing director
Seesame, s.r.o.
skôr negatívne
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr negatívne
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr pozitívne
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
veľmi pozitívne Je dobré budovať stabilné podmienky na život a právo na dôchodok. Hoci nevieme aká demografia bude o 20 rokov je dobré definovať piliere stability princípov legislatívy či samotnej ústavy. Len v stabilnom prostredí dokážeme budovať a rozvíjať spoločnosť dlhodobo. Ak by sme to mali, každé volebné obdobie meniť vytvára to neistotu, ktorá bráni dlhodobému rozvoju.
Je dobré budovať stabilné podmienky na život a právo na dôchodok. Hoci nevieme aká demografia bude o 20 rokov je dobré definovať piliere stability princípov legislatívy či samotnej ústavy. Len v stabilnom prostredí dokážeme budovať a rozvíjať spoločnosť dlhodobo. Ak by sme to mali, každé volebné obdobie meniť vytvára to neistotu, ktorá bráni dlhodobému rozvoju.
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
skôr pozitívne Takto by som sa ho mohol aj dožiť :)
Takto by som sa ho mohol aj dožiť :)
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
neviem / nevyjadrujem sa / iné Americký prezident má 71 rokov a do dôchodku sa zjavne nechystá, no napr. človek pracujúci v hutníctve môže byť úplne zničený už vo veku 55 rokov. Dôchodkový vek a podmienky odchodu doň sú veľmi zložité témy a je obrovská škoda, že sa politizujú a neriešia sa koncepčne a odborne.
Americký prezident má 71 rokov a do dôchodku sa zjavne nechystá, no napr. človek pracujúci v hutníctve môže byť úplne zničený už vo veku 55 rokov. Dôchodkový vek a podmienky odchodu doň sú veľmi zložité témy a je obrovská škoda, že sa politizujú a neriešia sa koncepčne a odborne.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
veľmi negatívne Je to odborne aj logicky úplná blbosť. Škoda, že nemám väčší priestor, ale je to číry populizmus. Korektná komunikácia s voličmi je takáto: "Ste za to, aby sa znížil vek odchodu do dôchodku a súčasne sa vám znížil budúci dôchodok?"
Je to odborne aj logicky úplná blbosť. Škoda, že nemám väčší priestor, ale je to číry populizmus. Korektná komunikácia s voličmi je takáto: "Ste za to, aby sa znížil vek odchodu do dôchodku a súčasne sa vám znížil budúci dôchodok?"
Barnáš Miroslav Barnáš
CEO Czech republic & Slovakia JLL
JLL
skôr pozitívne Pozitivne.
Pozitivne.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
skôr pozitívne Smer opravuje svoj návrh zákona spred niekoľkých rokov. Takže ok.
Smer opravuje svoj návrh zákona spred niekoľkých rokov. Takže ok.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
veľmi negatívne Ide o mimoriadne nezodpovedny a populisticky krok sucasnej vlady.
Ide o mimoriadne nezodpovedny a populisticky krok sucasnej vlady.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
veľmi negatívne Dôchodkový strop is new Vlak zadarmo. Úplatok posledným zvyškom verných voličov na náklady štátu v politicky vzdialenej budúcnosti.
Dôchodkový strop is new Vlak zadarmo. Úplatok posledným zvyškom verných voličov na náklady štátu v politicky vzdialenej budúcnosti.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
veľmi negatívne
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
veľmi negatívne Je to víťaz v súťaži nezmysel storočia! Podľa mňa je to hodné na nomináciu na Darwin Awards https://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_Awards. Nominácia by síce nespĺňala 1. kritérium - autor myšlienky ju prežil, ale všetky ostatné spĺňa s veľkým prehľadom.
Je to víťaz v súťaži nezmysel storočia! Podľa mňa je to hodné na nomináciu na Darwin Awards https://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_Awards. Nominácia by síce nespĺňala 1. kritérium - autor myšlienky ju prežil, ale všetky ostatné spĺňa s veľkým prehľadom.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
veľmi negatívne Riešenie odchodu maximálneho veku odchodu do dôchodku nepovažujem za tému ústavy.
Riešenie odchodu maximálneho veku odchodu do dôchodku nepovažujem za tému ústavy.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
veľmi negatívne
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
veľmi negatívne Nič okrem snahy odkloniť pozornosť od urgentných problémov spoločnosti tento návrh nerieši.
Nič okrem snahy odkloniť pozornosť od urgentných problémov spoločnosti tento návrh nerieši.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr negatívne Ak mi navrhovatelia povedia presne ako budú financovať tento krok, ktorý je v absolútnom rozpore s európskym trendom, možno by som ho hodnotil pozitívne.
Ak mi navrhovatelia povedia presne ako budú financovať tento krok, ktorý je v absolútnom rozpore s európskym trendom, možno by som ho hodnotil pozitívne.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
veľmi negatívne A prečo nie už od 55 rokov, prípadne 45?
A prečo nie už od 55 rokov, prípadne 45?
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr pozitívne Myslím, že ľudia by mali mať možnosť ísť do dôchodku vo veku 65 rokov. Ak pôjdu do dôchodku skôr, dôchodok bude nižší, ale ak odídu neskôr, dôchodok bude vyšší. Výšku dôchodkov treba nastaviť podľa možností štátu a ľudia budú nútení si na vyšší dôchodok šetriť.
Myslím, že ľudia by mali mať možnosť ísť do dôchodku vo veku 65 rokov. Ak pôjdu do dôchodku skôr, dôchodok bude nižší, ale ak odídu neskôr, dôchodok bude vyšší. Výšku dôchodkov treba nastaviť podľa možností štátu a ľudia budú nútení si na vyšší dôchodok šetriť.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr negatívne Problém je v tom, že priemerovanie časových veličín - vek odchodu do dôchodku - naráža na základný problém a tým je opotrebenie pracovnej sily. Sú povolania, kde takýto vek odchodu do dôchodku je vysoký a inde zase nízky. Nehovoriac o tom, ako budeme financovať dôchodkový systém, keď nie sme v stave zabezpečiť dôstojný dôchodok už v súčasnosti. Pritom nemožno ignorovať ani strednú dĺžku života mužov/žien.
Problém je v tom, že priemerovanie časových veličín - vek odchodu do dôchodku - naráža na základný problém a tým je opotrebenie pracovnej sily. Sú povolania, kde takýto vek odchodu do dôchodku je vysoký a inde zase nízky. Nehovoriac o tom, ako budeme financovať dôchodkový systém, keď nie sme v stave zabezpečiť dôstojný dôchodok už v súčasnosti. Pritom nemožno ignorovať ani strednú dĺžku života mužov/žien.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
veľmi negatívne
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
veľmi negatívne Ten, kto to bude potom platiť, sú budúce generácie. Miera náhrady - dôchodky sa zhoršia, výrazne sa zvýši tlak do budúceho obdobia na opatrenia vo VF, ktoré sa budú musieť prijímať.
Ten, kto to bude potom platiť, sú budúce generácie. Miera náhrady - dôchodky sa zhoršia, výrazne sa zvýši tlak do budúceho obdobia na opatrenia vo VF, ktoré sa budú musieť prijímať.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
veľmi negatívne Opäť jeden z populistickych nezmyslov, ku ktoremu sa prida kazdy nezodpovedny populista, vratane nemalo opozicnych
Opäť jeden z populistickych nezmyslov, ku ktoremu sa prida kazdy nezodpovedny populista, vratane nemalo opozicnych
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
veľmi negatívne
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
neviem / nevyjadrujem sa / iné Bolo by ovela zmysluplnejsie, ak by sa stat snazil tvorit take podnikatelske prostredie, v ktorom by firmy vedeli zamestnavat ludi aj po dovrseni dochodkoveho veku, a naopak, v ktorych by ludia chceli pracovat aj potom, ako by mohli odist - jednoducho preto, ze budu s pracou spokojni a bude ich naplnat.
Bolo by ovela zmysluplnejsie, ak by sa stat snazil tvorit take podnikatelske prostredie, v ktorom by firmy vedeli zamestnavat ludi aj po dovrseni dochodkoveho veku, a naopak, v ktorych by ludia chceli pracovat aj potom, ako by mohli odist - jednoducho preto, ze budu s pracou spokojni a bude ich naplnat.
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
neviem / nevyjadrujem sa / iné Je to dalsi populisticky krok. Taketo rozhodnutie by som mohol urobit jedine v pripade, ze by som vedel aka bude sitiacia o 15-20 rokov. V ociach volicov to moze vyzerat dobre, ale co ak na to nebudeme mat?
Je to dalsi populisticky krok. Taketo rozhodnutie by som mohol urobit jedine v pripade, ze by som vedel aka bude sitiacia o 15-20 rokov. V ociach volicov to moze vyzerat dobre, ale co ak na to nebudeme mat?
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
veľmi negatívne Je to čisto populistický, slabošský prejav, zakrývajúci zlyhania v starostlivosti o zdravie ľudí. Stavia na ilúzii, že právnym zásahom sa dá jednoducho vyriešiť zložitý problém (tento prístup nám teraz bujnie - téma interrupcií, protidrogovej politiky). Mali by sme hľadať odpovede na otázky, ako zmení identitu a prácu ľudí digitálna revolúcia a ako nastaviť vzťahy do budúcnosti. To je ale zjavne nad sily bojovníkov za istoty.
Je to čisto populistický, slabošský prejav, zakrývajúci zlyhania v starostlivosti o zdravie ľudí. Stavia na ilúzii, že právnym zásahom sa dá jednoducho vyriešiť zložitý problém (tento prístup nám teraz bujnie - téma interrupcií, protidrogovej politiky). Mali by sme hľadať odpovede na otázky, ako zmení identitu a prácu ľudí digitálna revolúcia a ako nastaviť vzťahy do budúcnosti. To je ale zjavne nad sily bojovníkov za istoty.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
veľmi negatívne V parlamente by mali radšej diskutovať o zákone o odbornom vzdelávaní a nie o týchto virtualitách o 20 či 30 rokov.
V parlamente by mali radšej diskutovať o zákone o odbornom vzdelávaní a nie o týchto virtualitách o 20 či 30 rokov.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
veľmi negatívne V päťdesiatych rokoch komunistická propaganda zvykla hovoriť "Poručíme větru, dešti..." Teraz proti demografickej kríze bojujeme prijatím ústavného zákona a čakáme, že si to rozmyslí (tá demografická kríza). S dôchodkovým systémom však treba niečo urobiť. V súčasnom systéme sú znevýhodnení tí, ktorí prispievajú pozitívne (majú deti) voči tým, ktorí deti nemajú. Napr. matky starajúce sa o deti investujú čas do budúcnosti spoločnosti, majú nižšie platy a aj odvody a potom aj nižšie dôchodky, čo je zásadná systematická chyba.
V päťdesiatych rokoch komunistická propaganda zvykla hovoriť "Poručíme větru, dešti..." Teraz proti demografickej kríze bojujeme prijatím ústavného zákona a čakáme, že si to rozmyslí (tá demografická kríza). S dôchodkovým systémom však treba niečo urobiť. V súčasnom systéme sú znevýhodnení tí, ktorí prispievajú pozitívne (majú deti) voči tým, ktorí deti nemajú. Napr. matky starajúce sa o deti investujú čas do budúcnosti spoločnosti, majú nižšie platy a aj odvody a potom aj nižšie dôchodky, čo je zásadná systematická chyba.
Dravecký Rastislav Dravecký
riaditeľ
DSI Data, s.r.o., Námestovo
veľmi negatívne Vnímam to ako čisto populistický krok. Miesto toho, aby volení zástupcovia riešili dôležité veci, mali dlhodobé plány a stratégiu, určovali smerovanie a motivovali ľudí, tak naslepo strieľajú témy, ktorými sa chcu zapáčiť časti voličov. Je to ako keby chceli uzákonením maximálnej teploty zastaviť globálne otepľovanie.
Vnímam to ako čisto populistický krok. Miesto toho, aby volení zástupcovia riešili dôležité veci, mali dlhodobé plány a stratégiu, určovali smerovanie a motivovali ľudí, tak naslepo strieľajú témy, ktorými sa chcu zapáčiť časti voličov. Je to ako keby chceli uzákonením maximálnej teploty zastaviť globálne otepľovanie.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
skôr negatívne
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
veľmi negatívne Je v rozpore s dlhodobou udrzatelnostou dochodkoveho systemu na Slovensku.
Je v rozpore s dlhodobou udrzatelnostou dochodkoveho systemu na Slovensku.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
veľmi negatívne
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
veľmi negatívne Je to podobne, ako ked v zlej restauracii vytlacite kupony na 50% zlavu.
Je to podobne, ako ked v zlej restauracii vytlacite kupony na 50% zlavu.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
veľmi negatívne
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
veľmi pozitívne
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
skôr pozitívne Nápad hodnotím skôr pozitívne, žiaľ realizácia v čase sa bude veľmi podobať riešeniu 13. a 14. platu - rozpočtovo a demograficky neúnosné. Čiže ide len o ďalší populizmus a žiadne reálne riešenia pre ľudí, uf!
Nápad hodnotím skôr pozitívne, žiaľ realizácia v čase sa bude veľmi podobať riešeniu 13. a 14. platu - rozpočtovo a demograficky neúnosné. Čiže ide len o ďalší populizmus a žiadne reálne riešenia pre ľudí, uf!
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
veľmi negatívne
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr negatívne
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
veľmi negatívne
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr negatívne Ako každý populistický krok, ktorého cieľom nie je zohľadniť a upraviť potrebnú celospoločenskú otázku aj so zohľadnením ekonomických aspektov, demografického vývoja a nutnosti dlhodobej udržateľnosti, ale len snaha zapáčiť sa čo najširším vrstvám obyvateľstva, ktoré, žiaľ ťažko dokáže pochopiť dopady takéhoto rozhodnutia.
Ako každý populistický krok, ktorého cieľom nie je zohľadniť a upraviť potrebnú celospoločenskú otázku aj so zohľadnením ekonomických aspektov, demografického vývoja a nutnosti dlhodobej udržateľnosti, ale len snaha zapáčiť sa čo najširším vrstvám obyvateľstva, ktoré, žiaľ ťažko dokáže pochopiť dopady takéhoto rozhodnutia.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr pozitívne všetko závisí od zdravotného stavu. Ak štatistika ukazuje, že 64 -65 rokov re primerané, je to cesta, ako veci riešiť.
všetko závisí od zdravotného stavu. Ak štatistika ukazuje, že 64 -65 rokov re primerané, je to cesta, ako veci riešiť.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr negatívne
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
veľmi negatívne
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
skôr negatívne Ani mne sa nepáči perspektíva neskoršieho odchodu do dôchodku. Ale demografický vývoj starnúceho Slovenska a súčasný dominantný prvý dôchodkový pilier na báze prietokového ohrievača jednoducho nie sú udržateľná kombinácia pre budúcich dôchodcov. A už vôbec nie pri zafixovaní dôchodkového stropu. Pokiaľ sa nezmení celý dôchodkový systém v prospech samosporiteľov, s vyššou váhou a podporou druhého a tretieho piliera, tak tento návrh považujem za krátkozraký a populistický.
Ani mne sa nepáči perspektíva neskoršieho odchodu do dôchodku. Ale demografický vývoj starnúceho Slovenska a súčasný dominantný prvý dôchodkový pilier na báze prietokového ohrievača jednoducho nie sú udržateľná kombinácia pre budúcich dôchodcov. A už vôbec nie pri zafixovaní dôchodkového stropu. Pokiaľ sa nezmení celý dôchodkový systém v prospech samosporiteľov, s vyššou váhou a podporou druhého a tretieho piliera, tak tento návrh považujem za krátkozraký a populistický.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr negatívne Beriem to ako Ficov marketing, niečo podobné ako Kotlebov zákaz interrupcií. Miesto tohto by sa naši politici mali hlavne zaoberať zdravotníctvom, aby sme sa toho dôchodku mohli vôbec dožiť, vzdelávaním, aby nám naše deti neutekali zo Slovenska a pro-rodinnou politikou, aby sa mladé rodiny nebáli mať viac detí.
Beriem to ako Ficov marketing, niečo podobné ako Kotlebov zákaz interrupcií. Miesto tohto by sa naši politici mali hlavne zaoberať zdravotníctvom, aby sme sa toho dôchodku mohli vôbec dožiť, vzdelávaním, aby nám naše deti neutekali zo Slovenska a pro-rodinnou politikou, aby sa mladé rodiny nebáli mať viac detí.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
veľmi negatívne Arogantné obetovanie budúcnosti vlastnej krajiny na záchranu vlastnej už nenávratne stratenej popularity.
Arogantné obetovanie budúcnosti vlastnej krajiny na záchranu vlastnej už nenávratne stratenej popularity.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
veľmi pozitívne Žijeme v dobe, ktorá na ľudí prináša veľké nároky a tlak. Ľudia ťažko pracujú, aby sebe a svojim blízkym mohli zabezpečiť dôstojný život. Na tom, aby vedeli, kedy odídu do dôvodku a budú mať ešte čas vo svojom živote na aktívny oddych pri dobrom zdraví a sile, nevidím nič zlé.
Žijeme v dobe, ktorá na ľudí prináša veľké nároky a tlak. Ľudia ťažko pracujú, aby sebe a svojim blízkym mohli zabezpečiť dôstojný život. Na tom, aby vedeli, kedy odídu do dôvodku a budú mať ešte čas vo svojom živote na aktívny oddych pri dobrom zdraví a sile, nevidím nič zlé.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
veľmi pozitívne Každý pozitívny signál vyslaný smerom k pracujúcim má obrovský vplyv na ich náladu a motiváciu.
Každý pozitívny signál vyslaný smerom k pracujúcim má obrovský vplyv na ich náladu a motiváciu.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
skôr negatívne
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
skôr negatívne Obe strany sporu (teda podporovatelia návrhu aj jeho odporcovia) by mali brať do úvahy okrem ekonomických aj demografické, sociologické a medicínske aspekty. Výsledkom by nemala byť jednoduchá dohoda ale sofistikovaná schéma, ktorá bude používať viacero premenných a nástrojov.
Obe strany sporu (teda podporovatelia návrhu aj jeho odporcovia) by mali brať do úvahy okrem ekonomických aj demografické, sociologické a medicínske aspekty. Výsledkom by nemala byť jednoduchá dohoda ale sofistikovaná schéma, ktorá bude používať viacero premenných a nástrojov.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní