Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Považujete prípadný príchod piatej automobilky na Slovensku za prospešný pre krajinu?

  1. rozhodne áno 25 %
  2. skôr áno 32 %
  3. skôr nie 22 %
  4. rozhodne nie 15 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 6 %


Uzávierka hlasovania: 09.07.2018. Počet respondentov: 107.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
skôr áno Zo strednodobeho hladiska - pokial tu bude kvalitne odvedena praca ludi je zrejme, ze casom sa sem bude posuvat vyroba premiovych typov danych znaciek (vid. VW) a do buducna, pokial sa zmeni system dualneho vzdelavania a celkovo pristupu k skolstvu, aj vyskum a vyvoj. A je uplne jedno, ci automobilky budu vyrabat u nas auta na 4 kolesach na diesel, cez elektromobily az po do buducna vznasadla na vodik... Ale je nutne sa k tomu postavit koncepcnejsie s kratkodobym, strednodobym a dlhodobym planovanim.
Zo strednodobeho hladiska - pokial tu bude kvalitne odvedena praca ludi je zrejme, ze casom sa sem bude posuvat vyroba premiovych typov danych znaciek (vid. VW) a do buducna, pokial sa zmeni system dualneho vzdelavania a celkovo pristupu k skolstvu, aj vyskum a vyvoj. A je uplne jedno, ci automobilky budu vyrabat u nas auta na 4 kolesach na diesel, cez elektromobily az po do buducna vznasadla na vodik... Ale je nutne sa k tomu postavit koncepcnejsie s kratkodobym, strednodobym a dlhodobym planovanim.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
skôr nie Z dlhodobého hľadiska môžeme byť úspešná krajina len ak budeme ekonomiku diverzifikovať a rovnomerne podporovať a rozvíjať všetky sektory hospodárstva. Závislosť na jednom segmente znamená skôr či neskôr veľké problémy.
Z dlhodobého hľadiska môžeme byť úspešná krajina len ak budeme ekonomiku diverzifikovať a rovnomerne podporovať a rozvíjať všetky sektory hospodárstva. Závislosť na jednom segmente znamená skôr či neskôr veľké problémy.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Vytváranie montážnej monokultúry za peniaze daňových poplatníkov rozhodne nemôže byť prospešné. Vytvára jalové HDP, ktoré v skutočnosti krajinu príliš nerozvíja. Slovensko zaspalo v 90-tych rokoch.
Vytváranie montážnej monokultúry za peniaze daňových poplatníkov rozhodne nemôže byť prospešné. Vytvára jalové HDP, ktoré v skutočnosti krajinu príliš nerozvíja. Slovensko zaspalo v 90-tych rokoch.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr nie vysoká koncentrácia v jednom odvetví pri súčasnych trendoch vývoja vo výrobných procesoch je skôr rizikom, ako výhodou ...
vysoká koncentrácia v jednom odvetví pri súčasnych trendoch vývoja vo výrobných procesoch je skôr rizikom, ako výhodou ...
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne nie Vláda rozhadzuje naše peniaze na prilákanie zahraničných firiem, mala by však vytvárať podmienky pre slovenských podnikateľov a podniky. Keď mi kedysi povedal nemecký profesor, že Slovensko je Detroit Európy, tak ma striaslo.
Vláda rozhadzuje naše peniaze na prilákanie zahraničných firiem, mala by však vytvárať podmienky pre slovenských podnikateľov a podniky. Keď mi kedysi povedal nemecký profesor, že Slovensko je Detroit Európy, tak ma striaslo.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
rozhodne nie V súčasnosti už nemá kto pracovať v súčasných automobilkách. Zároveň nás to vrhá do riskantnej závislosti na jednom druhu produktu. Nerozvíjame ostatné odvetvia s pridanou hodnotou. Z dlhodobého hľadiska je to nevýhodné. Poskytujú sa finančné a daňové stimuly pre zahraničné spoločnosti, bez ich dlhodobého zaviazania sa voči rozvoju Slovenska. A hlavne sa koncepčne neriešia problémy školstva, vzdelávania, zdravotníctva, fungovania štátu atď.
V súčasnosti už nemá kto pracovať v súčasných automobilkách. Zároveň nás to vrhá do riskantnej závislosti na jednom druhu produktu. Nerozvíjame ostatné odvetvia s pridanou hodnotou. Z dlhodobého hľadiska je to nevýhodné. Poskytujú sa finančné a daňové stimuly pre zahraničné spoločnosti, bez ich dlhodobého zaviazania sa voči rozvoju Slovenska. A hlavne sa koncepčne neriešia problémy školstva, vzdelávania, zdravotníctva, fungovania štátu atď.
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
rozhodne áno Určite áno. Prinieslo by to do krajiny viacero ekonomických pozitív. Napriek tomu, že prílišná orientácia na jeden sektor môže prinášať riziká pre krajinu, na druhej strane nesie so sebou aj zvyšovanie množstva šancí pre rozšírenie výroby elektromobilov a siete výrobcov či dodávateľov ďalších komponentov potrebných pre elektromobilitu.
Určite áno. Prinieslo by to do krajiny viacero ekonomických pozitív. Napriek tomu, že prílišná orientácia na jeden sektor môže prinášať riziká pre krajinu, na druhej strane nesie so sebou aj zvyšovanie množstva šancí pre rozšírenie výroby elektromobilov a siete výrobcov či dodávateľov ďalších komponentov potrebných pre elektromobilitu.
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
rozhodne áno Určite áno, na východnom Slovensku. Je to vidno na Jaguar Land Rover v Nitre. Spolu s automobilkou ožijú ďalšie služby.
Určite áno, na východnom Slovensku. Je to vidno na Jaguar Land Rover v Nitre. Spolu s automobilkou ožijú ďalšie služby.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne áno Trh nových aj ojazdených vozidiel rastie, jedná sa preto podľa nášho názoru o pomerne bezpečnú investíciu, ktorá prinesie na Slovensko ďalšie pracovné miesta a posilní pozíciu krajiny v očiach potenciálnych investorov aj v ďalších sektoroch.
Trh nových aj ojazdených vozidiel rastie, jedná sa preto podľa nášho názoru o pomerne bezpečnú investíciu, ktorá prinesie na Slovensko ďalšie pracovné miesta a posilní pozíciu krajiny v očiach potenciálnych investorov aj v ďalších sektoroch.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné To záleží od toho do ktorého regiónu príde. V každom prípade by Slovensku viac prospela väčšia diverzifikácia investícií.
To záleží od toho do ktorého regiónu príde. V každom prípade by Slovensku viac prospela väčšia diverzifikácia investícií.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Slovensko musí konečne začať stavať na prirodzených zdrojoch, ktoré máme. To sú lesy, drevo, minerálne pramene, kúpeľníctvo, atď. K tomu musí pridať IT technológie a komodity postavené na nízkych materiálových požiadavkách s vysokou pridanou hodnotou. Opakujeme chyby zo socializmu keď sme postavili oceliarne a nemali sme ani rudu ani čierne uhlie, hlinikáreň bez bauxitu ale s vysokou náročnosťou na elektrickú energiu a podobné ekonomické hlúposti.
Slovensko musí konečne začať stavať na prirodzených zdrojoch, ktoré máme. To sú lesy, drevo, minerálne pramene, kúpeľníctvo, atď. K tomu musí pridať IT technológie a komodity postavené na nízkych materiálových požiadavkách s vysokou pridanou hodnotou. Opakujeme chyby zo socializmu keď sme postavili oceliarne a nemali sme ani rudu ani čierne uhlie, hlinikáreň bez bauxitu ale s vysokou náročnosťou na elektrickú energiu a podobné ekonomické hlúposti.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Slovensko je už dnes lídrom v automobilovom priemysle, naša ekonomika aj vzdelávanie je nastavená na automobilový priemysel. Preto nám to plne vyhovuje a podporí ďalšiu infraštruktúru ako aj investície. Budeme síce priveľmi závislý od vývoja automobilizmu no nateraz sa zdá, že to nie je priveľké riziko. Aj vzhľadom nato, ide o rôzne konkurenčné automobilky.
Slovensko je už dnes lídrom v automobilovom priemysle, naša ekonomika aj vzdelávanie je nastavená na automobilový priemysel. Preto nám to plne vyhovuje a podporí ďalšiu infraštruktúru ako aj investície. Budeme síce priveľmi závislý od vývoja automobilizmu no nateraz sa zdá, že to nie je priveľké riziko. Aj vzhľadom nato, ide o rôzne konkurenčné automobilky.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
skôr áno Slovensko je aj s aktuálnym počtom automobiliek veľmocou v tomto odvetví. Ak by išlo o investíciu na západe Slovenska, zrejme by to nebol správny krok. Piata automobilka by však v prípade, že sa investor rozhodne pre Slovensko, mala sídliť na východe v oblasti, kde môže pomôcť zlepšiť situáciu s nezamestnanosťou a prinesie nové pracovné príležitosti. Prínosom môže byť aj to, že nové pracovné príležitosti prispejú k celkovej stabilite v zamestnanosti regiónu, z ktorého často ľudia za prácou odchádzajú aj niekoľko stoviek kilometrov od svojho bydliska.
Slovensko je aj s aktuálnym počtom automobiliek veľmocou v tomto odvetví. Ak by išlo o investíciu na západe Slovenska, zrejme by to nebol správny krok. Piata automobilka by však v prípade, že sa investor rozhodne pre Slovensko, mala sídliť na východe v oblasti, kde môže pomôcť zlepšiť situáciu s nezamestnanosťou a prinesie nové pracovné príležitosti. Prínosom môže byť aj to, že nové pracovné príležitosti prispejú k celkovej stabilite v zamestnanosti regiónu, z ktorého často ľudia za prácou odchádzajú aj niekoľko stoviek kilometrov od svojho bydliska.
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
rozhodne áno Škoda, že až teraz mieria automobilky na Východ našej republiky. Iste to len a len prospeje tunajšiemu regiónu.
Škoda, že až teraz mieria automobilky na Východ našej republiky. Iste to len a len prospeje tunajšiemu regiónu.
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
skôr áno Sice takmer kazdy mesiac lameme rekordy v zamestnanosti, ale prave vacsia konkurencia potiahne platy a mozno motivuje ludi ktori este nepracuju zacat, resp aj dalej cestovat za pracou. A cim viac slovenskych firiem bude moct na pripadnej investicii participovat, tym lepsie.
Sice takmer kazdy mesiac lameme rekordy v zamestnanosti, ale prave vacsia konkurencia potiahne platy a mozno motivuje ludi ktori este nepracuju zacat, resp aj dalej cestovat za pracou. A cim viac slovenskych firiem bude moct na pripadnej investicii participovat, tym lepsie.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno Rôznorodosť profesií ktoré sa podieľajú na tvorbe a výrobe áut vytvára dobrý technický základ aj pre iný finálny produkt. Aj keď automobilka odíde, skúsenosti a zručnosti zostanú na Slovensku.
Rôznorodosť profesií ktoré sa podieľajú na tvorbe a výrobe áut vytvára dobrý technický základ aj pre iný finálny produkt. Aj keď automobilka odíde, skúsenosti a zručnosti zostanú na Slovensku.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno Príchod každej sofistikovanej výroby je dobrou správou pre krajinu, obzvlášť pokiaľ Slovensko nepovažuje iba za montážnu dielňu, pretože táto výhoda je minulosťou.
Príchod každej sofistikovanej výroby je dobrou správou pre krajinu, obzvlášť pokiaľ Slovensko nepovažuje iba za montážnu dielňu, pretože táto výhoda je minulosťou.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Príchod každého veľkého investora je pre Slovensko dôležitý. Vláda by však mala zvážiť, ako dlho bude pre Slovensko prospešné byť montážnou halou Európy, lebo v globálnej ekonomike každý montážny príbeh raz skončí.
Príchod každého veľkého investora je pre Slovensko dôležitý. Vláda by však mala zvážiť, ako dlho bude pre Slovensko prospešné byť montážnou halou Európy, lebo v globálnej ekonomike každý montážny príbeh raz skončí.
Vilem Peter Vilem
riaditeľ
Vema, s.r.o., Bratislava
skôr áno Príchod každého investora je vítaný. Je len na Slovensku, ako nastaví podmienky a aký typ investície bude preferovať. Ideálne by bolo, keby sme dokázali ponúknuť podmienky pre investície z oblasti výskumu a vývoja.
Príchod každého investora je vítaný. Je len na Slovensku, ako nastaví podmienky a aký typ investície bude preferovať. Ideálne by bolo, keby sme dokázali ponúknuť podmienky pre investície z oblasti výskumu a vývoja.
Tichý Martin Tichý
Chief Operating Officer
TÜV SÜD Slovakia, s.r.o., Bratislava
skôr áno Príchod ďalšej automobilky bude pre Slovensko prospešný len ak sa štát poučí z predchádzajúcich chýb. Nutnou podmienkou pre prospešnosť ďalších investícií do výroby je účinná podpora projektov s vysokou pridanou hodnotou. Slovensko potrebuje viac R&D centier a špičkových laboratórií. To už ale (asi) všetci vieme...
Príchod ďalšej automobilky bude pre Slovensko prospešný len ak sa štát poučí z predchádzajúcich chýb. Nutnou podmienkou pre prospešnosť ďalších investícií do výroby je účinná podpora projektov s vysokou pridanou hodnotou. Slovensko potrebuje viac R&D centier a špičkových laboratórií. To už ale (asi) všetci vieme...
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
skôr nie Predovšetkým z dlhodobého hľadiska. Z dôvodov, pre ktoré prišli automobilky na Slovensko, sa budú o pár desaťročí sťahovať viac na východ. A dnešný pozitívny "cirkus humberto" efekt sa zmení na negatívny. Po veľkých automobilkových konglomerátoch zostane prázdne miesto - vo výrobných halách, ekonomike, zamestnanosti...
Predovšetkým z dlhodobého hľadiska. Z dôvodov, pre ktoré prišli automobilky na Slovensko, sa budú o pár desaťročí sťahovať viac na východ. A dnešný pozitívny "cirkus humberto" efekt sa zmení na negatívny. Po veľkých automobilkových konglomerátoch zostane prázdne miesto - vo výrobných halách, ekonomike, zamestnanosti...
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Pred časom by som bol napísal, že to bude skôr prínos, vytvoria sa pracovné miesta, ľudia budú mať vyššiu životnú úroveň. Aktuálne si však myslím, že dôležitejšie ako to, či bude vytvorených ďalších x pracovných miest je to, či si Slováci uvedomujú realitu. Realita je, že jediný dlhodobo udržateľný zdroj ekonomickej stability krajiny sú slovenské firmy maximalizujúce svoju pridanú hodnotu - či už vďaka produkcii, službám, technológiám či znalostiam.
Pred časom by som bol napísal, že to bude skôr prínos, vytvoria sa pracovné miesta, ľudia budú mať vyššiu životnú úroveň. Aktuálne si však myslím, že dôležitejšie ako to, či bude vytvorených ďalších x pracovných miest je to, či si Slováci uvedomujú realitu. Realita je, že jediný dlhodobo udržateľný zdroj ekonomickej stability krajiny sú slovenské firmy maximalizujúce svoju pridanú hodnotu - či už vďaka produkcii, službám, technológiám či znalostiam.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne nie Nieje to v poriadka. Krajina by sa mala nadýchnuť, zastaviť tempo a hlavne začať uvažovať nad tým, kde našu spoločnosť chceme mať. Je správne nastavené školstvo ? Máme vyriešenú migračnú politiku ? Je krajina celoplošne využívaná ? Myslím, že Slovensko sa už naťahuje ako špagát a je to blízko problémov. Je mimoriadne ťažké nájsť ľudí na prácu už dnes. V danom čase len tak otvoriť dvere iným, dať novému investorovi podporu, aby hneď na to ohrozil existujúce firmy ďaľším vysávaním trhu je krátkozraké politické rozhodnutie. Je čas zamerať sa na kvalitu a nie na kvantitu.
Nieje to v poriadka. Krajina by sa mala nadýchnuť, zastaviť tempo a hlavne začať uvažovať nad tým, kde našu spoločnosť chceme mať. Je správne nastavené školstvo ? Máme vyriešenú migračnú politiku ? Je krajina celoplošne využívaná ? Myslím, že Slovensko sa už naťahuje ako špagát a je to blízko problémov. Je mimoriadne ťažké nájsť ľudí na prácu už dnes. V danom čase len tak otvoriť dvere iným, dať novému investorovi podporu, aby hneď na to ohrozil existujúce firmy ďaľším vysávaním trhu je krátkozraké politické rozhodnutie. Je čas zamerať sa na kvalitu a nie na kvantitu.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno Nie sme asi v situácii, ze si môžeme veľmi vyberať. Nemali by sme však v rámci predvolebnej kampane stimuly pustiť mimo racionálnych rozsahov.
Nie sme asi v situácii, ze si môžeme veľmi vyberať. Nemali by sme však v rámci predvolebnej kampane stimuly pustiť mimo racionálnych rozsahov.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr áno Napriek všetkým nevýhodám zamerania na jeden sektor to môže byť vzpruhou pre východné Slovensko a dôvodom aby "východniari" nemuseli chodiť na týždňovky na západ krajiny či ďalej. Fabriky na západe sa však v takom prípade budú musieť vyrovnať so stratou zaškolených ľudí a ešte väčšou potrebou zahraničnej pracovnej sily.
Napriek všetkým nevýhodám zamerania na jeden sektor to môže byť vzpruhou pre východné Slovensko a dôvodom aby "východniari" nemuseli chodiť na týždňovky na západ krajiny či ďalej. Fabriky na západe sa však v takom prípade budú musieť vyrovnať so stratou zaškolených ľudí a ešte väčšou potrebou zahraničnej pracovnej sily.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr nie Načo? Veď nie je pracovná sila resp. vďaka tomu obrovský tlak na mzdy, ktorý nezodpovedá finančným možnostiam firiem.
Načo? Veď nie je pracovná sila resp. vďaka tomu obrovský tlak na mzdy, ktorý nezodpovedá finančným možnostiam firiem.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr nie Myslim si ze prichod dalsieho velkeho zamestvatela len prehlbi krizu na trhu prace. Nazdavam sa ze je potrebne zabezpecit podmienky pre migraciu pracovnes sily.
Myslim si ze prichod dalsieho velkeho zamestvatela len prehlbi krizu na trhu prace. Nazdavam sa ze je potrebne zabezpecit podmienky pre migraciu pracovnes sily.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno Len aby v nej mal kto pracovat
Len aby v nej mal kto pracovat
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr nie Kupujeme si kabát v čase, keď udreli prvé horúčavy.
Kupujeme si kabát v čase, keď udreli prvé horúčavy.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Každý projekt na východnom Slovensku je prínosom. Predmetná firma nie je vždy tá najdôležitejšia, konglomerát dodávateľov zabezpečí v širšom okolí zamestnaneckú sieť, ktorá bude väčším prínosom. Akokoľvek narážame na dostupný zamestnanecký fond a bez nadnárodného vyriešenia tejto zásadnej otázky na vládnej úrovni sa to už nebude dať zvládnuť.
Každý projekt na východnom Slovensku je prínosom. Predmetná firma nie je vždy tá najdôležitejšia, konglomerát dodávateľov zabezpečí v širšom okolí zamestnaneckú sieť, ktorá bude väčším prínosom. Akokoľvek narážame na dostupný zamestnanecký fond a bez nadnárodného vyriešenia tejto zásadnej otázky na vládnej úrovni sa to už nebude dať zvládnuť.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Každá väčšia investícia na východe Slovenska je potrebná, rozumiem z dostupných informácií, že tam má byť investícia. Nepáči sa mi však zvyšujúca závislosť ekonomiky od jedného odvetvia, navyše so silnou previazanosťou na hospodárske cykly.
Každá väčšia investícia na východe Slovenska je potrebná, rozumiem z dostupných informácií, že tam má byť investícia. Nepáči sa mi však zvyšujúca závislosť ekonomiky od jedného odvetvia, navyše so silnou previazanosťou na hospodárske cykly.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne áno Každá nová investícia je fajn, aj keď by bolo ešte lepšie, ak by portfólio investorov bolo viac diverzifikované.
Každá nová investícia je fajn, aj keď by bolo ešte lepšie, ak by portfólio investorov bolo viac diverzifikované.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne áno Každá investícia, ktorá je rozumne riadená tak aby koordinovane vytvárala podmienky pre prácu a mala potenciál vplyvu na rast HDP je potrebná. Ak sú investície tohto typu živelné a pod vplyvom politických rozhodnutí ich efektívnosť stroskotá v určitej dobe a ich negatívny vplyv môže mať katastrofálne následky pre veľkosť krajiny akou je Slovensko.
Každá investícia, ktorá je rozumne riadená tak aby koordinovane vytvárala podmienky pre prácu a mala potenciál vplyvu na rast HDP je potrebná. Ak sú investície tohto typu živelné a pod vplyvom politických rozhodnutí ich efektívnosť stroskotá v určitej dobe a ich negatívny vplyv môže mať katastrofálne následky pre veľkosť krajiny akou je Slovensko.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
skôr áno Je veľmi dôležité, v ktorom regióne bude automobilka stáť. Pre Slovensko by bolo dobré, ak by sa vytvorili pracovné miesta aj na východe krajiny, kde je vyššia nezamestnanosť, aby sa nevysídľovali tieto regióny a aby sa ľudia nemuseli sťahovať za prácou cez celú krajinu. Zároveň však treba nastaviť podmienky tak, aby sme neboli len krajinou, kam chodia veľké firmy pre vysoké štátne stimuly a daňové úľavy a aby u nás firmy nehľadali len lacnú pracovnú silu, ale aj šikovných a vzdelaných odborníkov.
Je veľmi dôležité, v ktorom regióne bude automobilka stáť. Pre Slovensko by bolo dobré, ak by sa vytvorili pracovné miesta aj na východe krajiny, kde je vyššia nezamestnanosť, aby sa nevysídľovali tieto regióny a aby sa ľudia nemuseli sťahovať za prácou cez celú krajinu. Zároveň však treba nastaviť podmienky tak, aby sme neboli len krajinou, kam chodia veľké firmy pre vysoké štátne stimuly a daňové úľavy a aby u nás firmy nehľadali len lacnú pracovnú silu, ale aj šikovných a vzdelaných odborníkov.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno Je to signál, že sa ,,podnikateľskej vláde“ ešte celkom nepodarilo zlikvidovať našu konkurencieschopnosť. Vyrušujú ma ale dve veci - čo to bude stáť (teda koľko na tom zarobia ,,hlavní vyjednávači") a čo sa bude diať, keď príde recesia v automobilovom priemysle...
Je to signál, že sa ,,podnikateľskej vláde“ ešte celkom nepodarilo zlikvidovať našu konkurencieschopnosť. Vyrušujú ma ale dve veci - čo to bude stáť (teda koľko na tom zarobia ,,hlavní vyjednávači") a čo sa bude diať, keď príde recesia v automobilovom priemysle...
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie jE TO PRIVEľKé RIZIKO. oBáVAM SA, žE PORASTú RIZIKá NADPRODUKCIE A TýM AJ NARUšENIA EKONOOMíK JEDNOTLIVýCH VýROBCOV A SAMOZREJME AJ SúHRNNEJ EKOMOMIKY TýKAJúCEJ SA SLOVENSKA.
jE TO PRIVEľKé RIZIKO. oBáVAM SA, žE PORASTú RIZIKá NADPRODUKCIE A TýM AJ NARUšENIA EKONOOMíK JEDNOTLIVýCH VýROBCOV A SAMOZREJME AJ SúHRNNEJ EKOMOMIKY TýKAJúCEJ SA SLOVENSKA.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne áno Je to príležitosť pre Slovensko opäť rásť. Na druhej strane nás táto príležitosť bude nútiť vysporiadať sa tempom budovania infraštruktúry, zmien v školstve, mobilite pracovnej sily a mnohých iných.
Je to príležitosť pre Slovensko opäť rásť. Na druhej strane nás táto príležitosť bude nútiť vysporiadať sa tempom budovania infraštruktúry, zmien v školstve, mobilite pracovnej sily a mnohých iných.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie Je to nejaké riešenie, ale nadšený z neho nie som. Privítal by som viac IT, automatizácie, nových technológií, alebo prípadne aj rozvoj sektora služieb ako je napr. cestovný ruch, čo by bolo väčším prínosom a zároveň aj zaujímavejšie z pohľadu diverzifikácie portfólia hospodárskych aktivít SR. Asi jedinou "novou" pridanou hodnotou ďalšej automobilky, ak by táto bola umiestnená na východe, by bolo "konečne" dobudovanie siete diaľnic...
Je to nejaké riešenie, ale nadšený z neho nie som. Privítal by som viac IT, automatizácie, nových technológií, alebo prípadne aj rozvoj sektora služieb ako je napr. cestovný ruch, čo by bolo väčším prínosom a zároveň aj zaujímavejšie z pohľadu diverzifikácie portfólia hospodárskych aktivít SR. Asi jedinou "novou" pridanou hodnotou ďalšej automobilky, ak by táto bola umiestnená na východe, by bolo "konečne" dobudovanie siete diaľnic...
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Je to dobrá správa pre Slovensko. Teraz si musíme vysúkať rukávy a dokázať, že to bude úspešný projekt. Ideálne ak by to bolo umiestnené na Východe.
Je to dobrá správa pre Slovensko. Teraz si musíme vysúkať rukávy a dokázať, že to bude úspešný projekt. Ideálne ak by to bolo umiestnené na Východe.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Intuícia mi hovorí, že je to príliš jednostranné zameranie. Ekonomika by mala byť diverzifikovanejšia. Ale z krátkodobého pohľadu je to pozitívna správa.
Intuícia mi hovorí, že je to príliš jednostranné zameranie. Ekonomika by mala byť diverzifikovanejšia. Ale z krátkodobého pohľadu je to pozitívna správa.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
rozhodne áno Hlavne ak príde niekam, kde "nič nie je".
Hlavne ak príde niekam, kde "nič nie je".
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Čo je veľa to je veľa, a to platí aj v ekonomike. Už teraz nemajú existujúce automobilky dostatok kvalifikovaných pracovných síl, a priemysel je potrebné diverzifikovať, nie stavať všetko na jednu kartu.
Čo je veľa to je veľa, a to platí aj v ekonomike. Už teraz nemajú existujúce automobilky dostatok kvalifikovaných pracovných síl, a priemysel je potrebné diverzifikovať, nie stavať všetko na jednu kartu.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie Automobilky na Slovensku už v súčasnosti majú akútny problém zohnať kvalifikovanú pracovnú silu. A tento problém so zvyšovaním výroby bude narastať. A ďalšia automobilka znamená aj príliš veľkú závislosť krajiny na jednostranne zameranom priemysle, čo je veľká v čase možnej krízy odvetvia.
Automobilky na Slovensku už v súčasnosti majú akútny problém zohnať kvalifikovanú pracovnú silu. A tento problém so zvyšovaním výroby bude narastať. A ďalšia automobilka znamená aj príliš veľkú závislosť krajiny na jednostranne zameranom priemysle, čo je veľká v čase možnej krízy odvetvia.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne nie Asi by bolo rozumnejšie, keby sme ako krajina aj trochu diverzifikovali. Vsádzanie na jednu "kartu" môže priniesť veľké výhry, ale je spojené aj s veľkým rizikom.
Asi by bolo rozumnejšie, keby sme ako krajina aj trochu diverzifikovali. Vsádzanie na jednu "kartu" môže priniesť veľké výhry, ale je spojené aj s veľkým rizikom.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno Ale s pripomienkou že ekonomika Slovenska sa vešia na jeden veľký auto klinec. A tak už dnes simulujem čo ďalej keď nám odpadne.
Ale s pripomienkou že ekonomika Slovenska sa vešia na jeden veľký auto klinec. A tak už dnes simulujem čo ďalej keď nám odpadne.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno Ale iba ak bude skutočne na východe.
Ale iba ak bude skutočne na východe.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
skôr áno Ak príde do regiónu s vysokou nezamestnanosťou, tak určite áno. Na druhej strane potrebujeme pripraviť kvalifikovaných ľudí, ktorí budú vedieť nové pracovné miesta obsadiť. A to je tá hlavná výzva, ktorú nesmieme podceniť.
Ak príde do regiónu s vysokou nezamestnanosťou, tak určite áno. Na druhej strane potrebujeme pripraviť kvalifikovaných ľudí, ktorí budú vedieť nové pracovné miesta obsadiť. A to je tá hlavná výzva, ktorú nesmieme podceniť.
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ak ide o budovanie výskumného a vývojového centra danej automobilky, tak rozhodne áno... :)))
Ak ide o budovanie výskumného a vývojového centra danej automobilky, tak rozhodne áno... :)))
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne nie Ak chceme na Slovensku perspektívne vybudovať skanzen automobilového priemyslu, tak sme na najlepšej ceste. Diverzifikácia priemyselnej produkcie by bola pre nás určite prospešnejšia.
Ak chceme na Slovensku perspektívne vybudovať skanzen automobilového priemyslu, tak sme na najlepšej ceste. Diverzifikácia priemyselnej produkcie by bola pre nás určite prospešnejšia.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ak by sa postavila na východnom alebo strednom Slovensku, kde je ešte dostatok voľnej pracovnej sily, určite by pomohla rozvoju regiónu. Zároveň by súčasní zamestnanci iných automobiliek, ktorí dochádzajú do práce zo vzdialenejších miest Slovenska mali bližšie do práce a viac času by mohli tráviť so svojimi rodinami.
Ak by sa postavila na východnom alebo strednom Slovensku, kde je ešte dostatok voľnej pracovnej sily, určite by pomohla rozvoju regiónu. Zároveň by súčasní zamestnanci iných automobiliek, ktorí dochádzajú do práce zo vzdialenejších miest Slovenska mali bližšie do práce a viac času by mohli tráviť so svojimi rodinami.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
rozhodne nie Aboslútne nie! Som veľmi zvedavá, kde nájdu pre ňu kvalifikovaných zamestnancov. Ďalšia vec je, že automobilky v našej krajine úplne narúšajú zdravú konkurencieschopnosť v podnikateľskej sfére.
Aboslútne nie! Som veľmi zvedavá, kde nájdu pre ňu kvalifikovaných zamestnancov. Ďalšia vec je, že automobilky v našej krajine úplne narúšajú zdravú konkurencieschopnosť v podnikateľskej sfére.
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne nie "Aj dobrého veľa škodí" toto mi hovoril často môj starý otec . Lepšie v živote je stáť na viacerých nohách aj keď slabších , ako na jednej silnej.
"Aj dobrého veľa škodí" toto mi hovoril často môj starý otec . Lepšie v živote je stáť na viacerých nohách aj keď slabších , ako na jednej silnej.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr nie
Kalužný Branislav Kalužný
Country Chairman Representative, obchodný a prevádzkový riaditeľ
SHELL Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Lengyel Peter Lengyel
riaditeľ
Peter Lengyel - Education
rozhodne nie
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne áno
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
skôr áno
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
rozhodne nie
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
rozhodne áno
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
rozhodne áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr áno
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne nie
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr nie
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Bator Dariusz Tomasz Bator
CEO
BILLA, s.r.o, Bratislava
skôr nie
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
skôr áno

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní