Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že odporúčania existujúcich zamestnancov (referral programy) môžu byť prínosné pre vašu firmu pri nábore nových pracovníkov?

  1. rozhodne áno 72 %
  2. skôr áno 22 %
  3. skôr nie 1 %
  4. rozhodne nie 0 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 5 %


Uzávierka hlasovania: 06.08.2018. Počet respondentov: 105.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
neviem / nevyjadrujem sa / iné Žial, neexistujú o tom štatistiky, ale v reálnom biznise sa cez odporúčania stále obsadí viac miest ako cez pracovné portály. Len sa to deje bez puncu oficiálnych referral programov. Zároveň však takýto postup často okráda firmu o diverzitu, keď vrana k vrane sadá.
Žial, neexistujú o tom štatistiky, ale v reálnom biznise sa cez odporúčania stále obsadí viac miest ako cez pracovné portály. Len sa to deje bez puncu oficiálnych referral programov. Zároveň však takýto postup často okráda firmu o diverzitu, keď vrana k vrane sadá.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne áno záujem, zanietenosť o napĺňanie spoločného cieľa je veľkou devízou akejkoľvek spoločnosti ...
záujem, zanietenosť o napĺňanie spoločného cieľa je veľkou devízou akejkoľvek spoločnosti ...
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
rozhodne áno Využívame ich a môžem potvrdiť, že majú pre nás prínos.
Využívame ich a môžem potvrdiť, že majú pre nás prínos.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne áno Výhodou je, že perspektívny pracovník má podrobné informácie o našej spoločnosti,cieľoch, očakávaniach, firemnej kultúre, zákazníkoch... Navyše existujúci zamestnanec môže byť nápomocný v procese zaškoľovania nového kolegu/ kolegyne. Pravdepodobnosť, že sa vzájomné očakávania vo vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec naplnia je takto vyššia.
Výhodou je, že perspektívny pracovník má podrobné informácie o našej spoločnosti,cieľoch, očakávaniach, firemnej kultúre, zákazníkoch... Navyše existujúci zamestnanec môže byť nápomocný v procese zaškoľovania nového kolegu/ kolegyne. Pravdepodobnosť, že sa vzájomné očakávania vo vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec naplnia je takto vyššia.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno V Unione máme zavedený referral program už niekoľko rokov, skúsenosť je veľmi dobrá. Z celkového počtu novoprijatých zamestnancov v roku 2018 je to už približne štvrtina. Navyše sa títo zamestnanci rýchlejšie adaptujú, sú lojálni a fluktuácia za posledné 2 roky je takmer nulová.
V Unione máme zavedený referral program už niekoľko rokov, skúsenosť je veľmi dobrá. Z celkového počtu novoprijatých zamestnancov v roku 2018 je to už približne štvrtina. Navyše sa títo zamestnanci rýchlejšie adaptujú, sú lojálni a fluktuácia za posledné 2 roky je takmer nulová.
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
rozhodne áno V tvrdom boji o talenty hrajú faktory ako nadšenie, pozitívne emócie či dokonca vášeň čoraz dôležitejšiu rolu. Vysoko sofistikované a inovatívne spôsoby ich najmä digitálnej prezentácie interným či externým headhunterom či personalistom sú už tiež realitou.
V tvrdom boji o talenty hrajú faktory ako nadšenie, pozitívne emócie či dokonca vášeň čoraz dôležitejšiu rolu. Vysoko sofistikované a inovatívne spôsoby ich najmä digitálnej prezentácie interným či externým headhunterom či personalistom sú už tiež realitou.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne áno V špecializovaných odboroch a činnostiach, kde existuje relatívne limitovaný počet ľudí v našej krajine, je tento spôsob mimoriadne dôležitý a cenný. Okrem prínosu pre firmu, má tento spôsob kreovania tímov aj veľmi pozitívny vplyv na pozitívnu motiváciu zamestnancov.
V špecializovaných odboroch a činnostiach, kde existuje relatívne limitovaný počet ľudí v našej krajine, je tento spôsob mimoriadne dôležitý a cenný. Okrem prínosu pre firmu, má tento spôsob kreovania tímov aj veľmi pozitívny vplyv na pozitívnu motiváciu zamestnancov.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
rozhodne áno V QBSW považujeme tento spôsob podpory HR marketingu za jeden z kľúčových, pretože najlepšiu reklamu Vám spravia Vaši vlastní spokojní zamestnanci. Aktuálne funguje tento spôsob náboru rozhodne lepšie ako napríklad personálne agentúry.
V QBSW považujeme tento spôsob podpory HR marketingu za jeden z kľúčových, pretože najlepšiu reklamu Vám spravia Vaši vlastní spokojní zamestnanci. Aktuálne funguje tento spôsob náboru rozhodne lepšie ako napríklad personálne agentúry.
Michal Martin Michal
riaditeľ
RENOMIA, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno V poisťovníctve je veľmi dôležitá dôveryhodnosť a dobrá povesť. Známku dobrej firmy a spätnú väzbu nám dávajú predovšetkým naši verní klienti, kolegovia a partneri. V roku 2017 bolo v RENOMIA vďaka refferal programu prijatých viac ako 30 % nových spolupracovníkov. Kolegovia odporúčajú známych a kamarátov, o ktorých vedia, že by mohli byť pre RENOMIA prínosom, za čo ich aj finančne odmeňujeme. Vďaka našim kolegom získajú kandidáti informácie o spoločnosti, firemnej kultúre a spokojnosť našich zamestnancov je pre nich hlavným argumentom, prečo rozšíriť tím RENOMIA. Referral program je jedným zo zdrojov, ktorý pri nábore nových kolegov využívame. Považujeme ho za veľmi prínosný.
V poisťovníctve je veľmi dôležitá dôveryhodnosť a dobrá povesť. Známku dobrej firmy a spätnú väzbu nám dávajú predovšetkým naši verní klienti, kolegovia a partneri. V roku 2017 bolo v RENOMIA vďaka refferal programu prijatých viac ako 30 % nových spolupracovníkov. Kolegovia odporúčajú známych a kamarátov, o ktorých vedia, že by mohli byť pre RENOMIA prínosom, za čo ich aj finančne odmeňujeme. Vďaka našim kolegom získajú kandidáti informácie o spoločnosti, firemnej kultúre a spokojnosť našich zamestnancov je pre nich hlavným argumentom, prečo rozšíriť tím RENOMIA. Referral program je jedným zo zdrojov, ktorý pri nábore nových kolegov využívame. Považujeme ho za veľmi prínosný.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno V našej firme sa snažíme uplatňovať princípy férovosti, dobrého ohodnotenia za dobre vykonanú prácu, kontinuálneho vzdelávania a poskytovania benefitov podporujúcich rozvoj zamestnancov, a preto referral programy sú určite prínosné pre našu firmu. A určite aj pre ostatné firmy, ktoré uplatňujú podobné princípy.
V našej firme sa snažíme uplatňovať princípy férovosti, dobrého ohodnotenia za dobre vykonanú prácu, kontinuálneho vzdelávania a poskytovania benefitov podporujúcich rozvoj zamestnancov, a preto referral programy sú určite prínosné pre našu firmu. A určite aj pre ostatné firmy, ktoré uplatňujú podobné princípy.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno V dnešnej pre zamestnávateľov žalostnej situácii na pracovnom trhu pomôže čokoľvek.
V dnešnej pre zamestnávateľov žalostnej situácii na pracovnom trhu pomôže čokoľvek.
Liday Michal Liday
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Tatra banka
rozhodne áno Určite áno. Cez neformálnu a otvorenú komunikáciu môže blízky či známy nášho zamestnanca získať viac informácií o chode  firmy, jej kultúre, hodnotách a tiež o konkrétnej pracovnej náplni. Vie sa tak jednoduchšie rozhodnúť, či práca napĺňa jeho očakávania, ľahšie sa adaptuje na nové prostredie a má väčšiu šancu byť vo firme úspešný.
Určite áno. Cez neformálnu a otvorenú komunikáciu môže blízky či známy nášho zamestnanca získať viac informácií o chode  firmy, jej kultúre, hodnotách a tiež o konkrétnej pracovnej náplni. Vie sa tak jednoduchšie rozhodnúť, či práca napĺňa jeho očakávania, ľahšie sa adaptuje na nové prostredie a má väčšiu šancu byť vo firme úspešný.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
rozhodne áno Urcite ano, nam sa tieto progamy velmi svedcili. Odporucanim na seba zamestnanec prebera trocu zodpovednosti za kvalitu kandidáta a zaroven nas zamestnanec vie, ci odporucany kandidat vhodne zapadne do nasho kolektivu, do kultury firmy. Myslim, ze naší zamestnanci mozu byt najlepsiemi ambasadormi pre nasu firmu na pracovnom trhu, hlavne ak ich praca v nasej spolocnosti bavi natolko, ze ju odporucaju aj svojim zanmym. A o to by sa mala firma usilovat, to je najlepsi znal kvalitnej firemnej kultury.
Urcite ano, nam sa tieto progamy velmi svedcili. Odporucanim na seba zamestnanec prebera trocu zodpovednosti za kvalitu kandidáta a zaroven nas zamestnanec vie, ci odporucany kandidat vhodne zapadne do nasho kolektivu, do kultury firmy. Myslim, ze naší zamestnanci mozu byt najlepsiemi ambasadormi pre nasu firmu na pracovnom trhu, hlavne ak ich praca v nasej spolocnosti bavi natolko, ze ju odporucaju aj svojim zanmym. A o to by sa mala firma usilovat, to je najlepsi znal kvalitnej firemnej kultury.
Bator Dariusz Tomasz Bator
CEO
BILLA, s.r.o, Bratislava
rozhodne áno Určite áno, máme s tým vlastnú skúsenosť. Používame náborový program, ktorý sme vytvorili pred štyrmi rokmi a v závislosti od pozície, na ktorú odporúčaného kandidáta prijmeme, môžu existujúci zamestnanci získať rôznu výšku odmeny. Program sa teší obľube, doposiaľ sme prostredníctvom neho prijali množstvo zamestnancov a určite v ňom budeme pokračovať ďalej.
Určite áno, máme s tým vlastnú skúsenosť. Používame náborový program, ktorý sme vytvorili pred štyrmi rokmi a v závislosti od pozície, na ktorú odporúčaného kandidáta prijmeme, môžu existujúci zamestnanci získať rôznu výšku odmeny. Program sa teší obľube, doposiaľ sme prostredníctvom neho prijali množstvo zamestnancov a určite v ňom budeme pokračovať ďalej.
Král Michal Král
CEO
Pricemania, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno U nás v Pricemanii sme v minulosti veľmi často využívali práve odporúčania existujúcich členov tímu, čo sa vo väčšine prípadov veľmi osvedčilo a pomohlo to vytvoriť výbornú a súdržnú partiu.
U nás v Pricemanii sme v minulosti veľmi často využívali práve odporúčania existujúcich členov tímu, čo sa vo väčšine prípadov veľmi osvedčilo a pomohlo to vytvoriť výbornú a súdržnú partiu.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno Túto formu získavania pracovníkov aj intenzívne používame.
Túto formu získavania pracovníkov aj intenzívne používame.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
rozhodne áno Tento druh náboru sme začali v nedávnej minulosti používať. Myslím, že odporúčanie na základe osobných skúseností a zážitkov skutočne fungujú. Takýto prináša do firmy ľudí rovnakej krvnej skupiny a môže zvýšiť angažovanosť zamestancov. My v referral programe budeme jednoznačne pokračovať.
Tento druh náboru sme začali v nedávnej minulosti používať. Myslím, že odporúčanie na základe osobných skúseností a zážitkov skutočne fungujú. Takýto prináša do firmy ľudí rovnakej krvnej skupiny a môže zvýšiť angažovanosť zamestancov. My v referral programe budeme jednoznačne pokračovať.
Rakovský Martin Rakovský
CEO
ZľavaDňa
rozhodne áno Takýto program v ZľavaDňa funguje už niekoľko rokov a sme s ním spokojní. Podarilo sa nám vďaka nemu získať viacero kvalitných zamestnancov.
Takýto program v ZľavaDňa funguje už niekoľko rokov a sme s ním spokojní. Podarilo sa nám vďaka nemu získať viacero kvalitných zamestnancov.
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
rozhodne áno Sme vysoko špecializovanou technologickou firmou a vtedy prídu odporúčania kolegov na vhodného kandidáta vhod. A to po odbornej i ľudskej stránke. Je veľmi dôležité, aby príchodzí do kolektívu „zapadol“ a ostala zachovaná „krvná skupina“. Zároveň sa nám odporúčania od zamestnancov tiež osvedčili ako najúspešnejšia forma náboru za posledných niekoľko rokov.
Sme vysoko špecializovanou technologickou firmou a vtedy prídu odporúčania kolegov na vhodného kandidáta vhod. A to po odbornej i ľudskej stránke. Je veľmi dôležité, aby príchodzí do kolektívu „zapadol“ a ostala zachovaná „krvná skupina“. Zároveň sa nám odporúčania od zamestnancov tiež osvedčili ako najúspešnejšia forma náboru za posledných niekoľko rokov.
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
rozhodne áno S referenčným programom máme dobré skúsenosti a aj preto sme ponovom zdvojnásobili finančnú odmenu, ktorú zamestnanci za takéto odporúčanie získavajú. Asi 12% spomedzi našich zamestnancov prišlo do ČSOB práve prostredníctvom tohto referenčného programu. Pre zamestnancov je to motivujúce, ak môžu do istej miery aj sami ovplyvniť, kto bude ich novým kolegom a pre firmu sú dobré referencie na nezaplatenie.
S referenčným programom máme dobré skúsenosti a aj preto sme ponovom zdvojnásobili finančnú odmenu, ktorú zamestnanci za takéto odporúčanie získavajú. Asi 12% spomedzi našich zamestnancov prišlo do ČSOB práve prostredníctvom tohto referenčného programu. Pre zamestnancov je to motivujúce, ak môžu do istej miery aj sami ovplyvniť, kto bude ich novým kolegom a pre firmu sú dobré referencie na nezaplatenie.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne áno Referral program u nás v AAA AUTO funguje už viac rokov. Je to pre nás v súčasnej dobe jeden z hlavných zdrojov získavania kvalitných zamestnancov. Do náboru sme zapojili zamestnancov celej spoločnosti, ktorých v prípade úspešného nástupu finančne odmeňujeme zaujímavými bonusmi. Iba v tomto roku sme v rámci referral programu zatiaľ prijali pätinu nových kolegov.
Referral program u nás v AAA AUTO funguje už viac rokov. Je to pre nás v súčasnej dobe jeden z hlavných zdrojov získavania kvalitných zamestnancov. Do náboru sme zapojili zamestnancov celej spoločnosti, ktorých v prípade úspešného nástupu finančne odmeňujeme zaujímavými bonusmi. Iba v tomto roku sme v rámci referral programu zatiaľ prijali pätinu nových kolegov.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
rozhodne áno Referral program považujeme za dôležitú súčasť náboru už 11 rokov, od samého začiatku existencie našej spoločnosti. Za ten čas sa stal jedným z najrelevantnejších zdrojov kvalitných kandidátov a tento trend má stúpajúcu tendenciu. Určite aj vďaka nedávnemu redizajnu referral programu, ktorý u nás teraz funguje na modernej webovej aplikácii, sme napr. v prvom kvartáli 2018 zaznamenali nástupy len takých nových kolegov, ktorých nám odporučili naši existujúci zamestnanci. Celkovo patríme k zamestnávateľom s vysokou mierou spokojnosti zamestnancov, podľa zamestnaneckého prieskumu by nás až 85% súčasných zamestnancov neváhalo odporučiť svoju kamarátovi, takže je tu určite stále potenciál.
Referral program považujeme za dôležitú súčasť náboru už 11 rokov, od samého začiatku existencie našej spoločnosti. Za ten čas sa stal jedným z najrelevantnejších zdrojov kvalitných kandidátov a tento trend má stúpajúcu tendenciu. Určite aj vďaka nedávnemu redizajnu referral programu, ktorý u nás teraz funguje na modernej webovej aplikácii, sme napr. v prvom kvartáli 2018 zaznamenali nástupy len takých nových kolegov, ktorých nám odporučili naši existujúci zamestnanci. Celkovo patríme k zamestnávateľom s vysokou mierou spokojnosti zamestnancov, podľa zamestnaneckého prieskumu by nás až 85% súčasných zamestnancov neváhalo odporučiť svoju kamarátovi, takže je tu určite stále potenciál.
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
rozhodne áno Prijímanie zamestnancov cez referenčný program považujem za vôbec najefektívnejší spôsob prijímania nových zamestnancov. V spoločnosti Atos, v ktorej pôsobím, ich prichádza cca 30-40% práve týmto spôsobom. Je to ako pri iných službách alebo iných produktoch v rámci trhu. Človek odporučí len to, s čím je on sám naozaj spokojný. Zároveň ľudia, ktorí prichádzajú cez odporúčania už v samotnom výberovom procese majú od sprostredkovateľov dôležité informácie, ktoré im pomáhajú pri správnej voľbe.
Prijímanie zamestnancov cez referenčný program považujem za vôbec najefektívnejší spôsob prijímania nových zamestnancov. V spoločnosti Atos, v ktorej pôsobím, ich prichádza cca 30-40% práve týmto spôsobom. Je to ako pri iných službách alebo iných produktoch v rámci trhu. Človek odporučí len to, s čím je on sám naozaj spokojný. Zároveň ľudia, ktorí prichádzajú cez odporúčania už v samotnom výberovom procese majú od sprostredkovateľov dôležité informácie, ktoré im pomáhajú pri správnej voľbe.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno Pri našej práci headhunterov je to pozorovateľné denne. Odporúčania existujúcich zamestnancov často využívame pri prezentáciách pracovných príležitostí kandidátom. Živý príklad spokojného zamestnanca je skrátka pre človeka zvonku dôležitý prvok pre celkové rozhodnutie vo výberovom procese.
Pri našej práci headhunterov je to pozorovateľné denne. Odporúčania existujúcich zamestnancov často využívame pri prezentáciách pracovných príležitostí kandidátom. Živý príklad spokojného zamestnanca je skrátka pre človeka zvonku dôležitý prvok pre celkové rozhodnutie vo výberovom procese.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne áno Pre mňa to je najdôležitejšia informácie v neexistujúcom trhu práce na Slovensku. Podporil by som aj zavedenie "pracovnej knižky", ktorá bude obsahovať históriu zamestnania uchádzača o prácu a kde budú aj uvedené referencie jeho zamestnávateľov. Myslím, že v minulosti už taký systém existoval a v niektorých krajinách aj existuje. Akékoľvek CV a ani osobný pohovor alebo iné testy nenahradia skúsenosť s človekom, ktorý sa uchádza o prácu.
Pre mňa to je najdôležitejšia informácie v neexistujúcom trhu práce na Slovensku. Podporil by som aj zavedenie "pracovnej knižky", ktorá bude obsahovať históriu zamestnania uchádzača o prácu a kde budú aj uvedené referencie jeho zamestnávateľov. Myslím, že v minulosti už taký systém existoval a v niektorých krajinách aj existuje. Akékoľvek CV a ani osobný pohovor alebo iné testy nenahradia skúsenosť s človekom, ktorý sa uchádza o prácu.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Podľa môjho názoru je vzájomne výhodné, ak zamestnanec dotiahne nového kolegu s ktorým bude spolupracovať. V našej spoločnosti máme dokonca interné nariadenie, kde odmeňujeme zamestnancov zato keď získajú k nám nových kolegov. Takáto investícia sa nám zdá ako vzájomne výhodná. Určite je to prospešnejšie ako platiť servis personálnych agentúr. Profesionálny personálny servis je podľa môjho názoru však nevyhnutý. V kombinácii s motiváciou a odporúčaním zamestnancov je to žiadúca synergia.
Podľa môjho názoru je vzájomne výhodné, ak zamestnanec dotiahne nového kolegu s ktorým bude spolupracovať. V našej spoločnosti máme dokonca interné nariadenie, kde odmeňujeme zamestnancov zato keď získajú k nám nových kolegov. Takáto investícia sa nám zdá ako vzájomne výhodná. Určite je to prospešnejšie ako platiť servis personálnych agentúr. Profesionálny personálny servis je podľa môjho názoru však nevyhnutý. V kombinácii s motiváciou a odporúčaním zamestnancov je to žiadúca synergia.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
rozhodne áno Osobné a autentické odporúčania boli vždy doležitým faktorom rozhodovania v mnohých oblastiach, vrátane rozhodovania o výbere zamestnania. V dnešnej dobe pretlaku komunikácie a vplyvu sociálnych sietí úloha odporúčaní ešte vzrástla. Len je kľúčové je, aby boli odporúčania autentické a nevyzneli umelo. To by mohlo byť kontraproduktívne.
Osobné a autentické odporúčania boli vždy doležitým faktorom rozhodovania v mnohých oblastiach, vrátane rozhodovania o výbere zamestnania. V dnešnej dobe pretlaku komunikácie a vplyvu sociálnych sietí úloha odporúčaní ešte vzrástla. Len je kľúčové je, aby boli odporúčania autentické a nevyzneli umelo. To by mohlo byť kontraproduktívne.
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno Odporúčania zamestnancov sú v nábore nových pracovníkov veľmi účinnou cestou .
Odporúčania zamestnancov sú v nábore nových pracovníkov veľmi účinnou cestou .
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
rozhodne áno Odporúčania existujúcich zamestnancov sú pri výbere nových pracovných síl určite dobrou indíciou, ktorú je možné zohľadniť. Sú firmy, ktoré svojich zamestnancov vo veľkej väčšine prijímajú na základe odporúčaní a referencií. Myslím si, že odporúčanie a správne zhodnotenie možností uchádzača pomôže usmerniť vo výberovom procese. Tiež využívame referral program a motivujeme zamestnancov, aby odporúčali ITB Development ako dobrého zamestnávateľa.
Odporúčania existujúcich zamestnancov sú pri výbere nových pracovných síl určite dobrou indíciou, ktorú je možné zohľadniť. Sú firmy, ktoré svojich zamestnancov vo veľkej väčšine prijímajú na základe odporúčaní a referencií. Myslím si, že odporúčanie a správne zhodnotenie možností uchádzača pomôže usmerniť vo výberovom procese. Tiež využívame referral program a motivujeme zamestnancov, aby odporúčali ITB Development ako dobrého zamestnávateľa.
Oravcová Alica Orda Oravcová
prezidentka
Daňové fórum Slovenska
rozhodne áno Odporúčania existujúcich zamestnancov na nových kolegov považujem za vhodnú možnosť rozširovania a dopĺňania zamestnancov. Ak zamestnanec pozná vo svojom okolí vhodnú pracovnú silu, ktorá by mohla byť jeho kolegom, môže zamestnávateľ predpokladať, že pozná aj jeho charakter, pracovitosť alebo vhodnosť doplniť kolektív. Na druhej strane sa aj uchádzač dozvie insight informácie o pracovnej pozícii, benefitoch ale aj o pracovnej klíme. Na základe týchto informácií sa vie lepšie rozhodnúť pre ponúknuté pracovné miesto. V minulosti sme v našej spoločnosti využívali najmä túto možnosť. Väčšina takto prijatých zamestnancov pracuje v našej spoločnosti doteraz.
Odporúčania existujúcich zamestnancov na nových kolegov považujem za vhodnú možnosť rozširovania a dopĺňania zamestnancov. Ak zamestnanec pozná vo svojom okolí vhodnú pracovnú silu, ktorá by mohla byť jeho kolegom, môže zamestnávateľ predpokladať, že pozná aj jeho charakter, pracovitosť alebo vhodnosť doplniť kolektív. Na druhej strane sa aj uchádzač dozvie insight informácie o pracovnej pozícii, benefitoch ale aj o pracovnej klíme. Na základe týchto informácií sa vie lepšie rozhodnúť pre ponúknuté pracovné miesto. V minulosti sme v našej spoločnosti využívali najmä túto možnosť. Väčšina takto prijatých zamestnancov pracuje v našej spoločnosti doteraz.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne áno Nemysím, viem a používame ich viac ako 10 rokov.
Nemysím, viem a používame ich viac ako 10 rokov.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne áno Nemusí sa to ani volať po anglicky, ale pravda je aj v našich končinách taká, že dobrý chýr ide ďaleko, ale zlý ešte ďalej.
Nemusí sa to ani volať po anglicky, ale pravda je aj v našich končinách taká, že dobrý chýr ide ďaleko, ale zlý ešte ďalej.
Špaňár Michal Špaňár
generálny riaditeľ
Union poisťovňa a. s.
rozhodne áno Nejenom může být, ale skutečně je a máme s referral programem velmi dobrou zkušenost. Dnešní pracovní trh je velmi přehřátý a takovýto program navíc výrazně snižuje prvoroční fluktuaci a také snižuje riziko, že mezi nově přijatými kolegy se objeví tací, kteří jsou nekompatibilní s hodnotami, které v naší společnosti považujeme za principiální.
Nejenom může být, ale skutečně je a máme s referral programem velmi dobrou zkušenost. Dnešní pracovní trh je velmi přehřátý a takovýto program navíc výrazně snižuje prvoroční fluktuaci a také snižuje riziko, že mezi nově přijatými kolegy se objeví tací, kteří jsou nekompatibilní s hodnotami, které v naší společnosti považujeme za principiální.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr áno Názory zamestnancov a ich návrhy sú vždy pre firmu užitočné a prospešné a môžu byť podnetom, ako robiť firemné činnosti - a teda aj nábor nových pracovníkov - lepšie a efektívnejšie. Samozrejme treba ich vždy kriticky a konštruktívne posúdiť.
Názory zamestnancov a ich návrhy sú vždy pre firmu užitočné a prospešné a môžu byť podnetom, ako robiť firemné činnosti - a teda aj nábor nových pracovníkov - lepšie a efektívnejšie. Samozrejme treba ich vždy kriticky a konštruktívne posúdiť.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
skôr áno Na Slovensku je toto bežný a zaužívaný jav, kedy si okruh ľudí či už spolupracujúcich s firmou alebo pôsobiacich na rovnako trhu vymieňa info o tom " ako sa u nás pracuje" Teda potencionálne nový zamestnanec nemá problém si zaobstarať info priamo z kuchyne. Pri oficiálnom programe sa obávam, že Slovenský človek nie je pripravený poskytnúť objektívnu a referujúcu informáciu.
Na Slovensku je toto bežný a zaužívaný jav, kedy si okruh ľudí či už spolupracujúcich s firmou alebo pôsobiacich na rovnako trhu vymieňa info o tom " ako sa u nás pracuje" Teda potencionálne nový zamestnanec nemá problém si zaobstarať info priamo z kuchyne. Pri oficiálnom programe sa obávam, že Slovenský človek nie je pripravený poskytnúť objektívnu a referujúcu informáciu.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Myslim si, ze to moze byt osozne pre obe strany. Vieme, kto nam noveho cloveka odporuca a novy clovek prichadza s informaciami o prostredi a praci, takze jeho adaptacia na prostredie je pravdepodobnejsia.
Myslim si, ze to moze byt osozne pre obe strany. Vieme, kto nam noveho cloveka odporuca a novy clovek prichadza s informaciami o prostredi a praci, takze jeho adaptacia na prostredie je pravdepodobnejsia.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
skôr áno Myslím si, že takýto program umožní zamestnávateľovi rozšíriť zdroje pri hľadaní nových zamestnancov. Zamestnávateľ ale určite musí mať nastavený vlastný systém tak, aby dokázal sám objektívne uchádzača o zamestnanie posúdiť a nespoliehal sa iba na názor svojho zamestnanca.
Myslím si, že takýto program umožní zamestnávateľovi rozšíriť zdroje pri hľadaní nových zamestnancov. Zamestnávateľ ale určite musí mať nastavený vlastný systém tak, aby dokázal sám objektívne uchádzača o zamestnanie posúdiť a nespoliehal sa iba na názor svojho zamestnanca.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno Mozu pomoct pri hladani novych zamestnancov ale len v malom vyzname. Tento program nemoze nahradit nedostatok ludi, ktori chcu pracovat a maju primerane vzdelanie.
Mozu pomoct pri hladani novych zamestnancov ale len v malom vyzname. Tento program nemoze nahradit nedostatok ludi, ktori chcu pracovat a maju primerane vzdelanie.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Máme s týmto pozitívnu skúsenosť. Naši ľudia sa k odporúčaniam stavajú veľmi zodpovedne. Je to zaujímavý nástroj pre zvýšenie kvality nových kolegov, posilnenie súdržnosti tímu a zníženie fluktuácie. A samozrejme aj možnosť pre našich ľudí ako si trochu prilepšiť k výplate.
Máme s týmto pozitívnu skúsenosť. Naši ľudia sa k odporúčaniam stavajú veľmi zodpovedne. Je to zaujímavý nástroj pre zvýšenie kvality nových kolegov, posilnenie súdržnosti tímu a zníženie fluktuácie. A samozrejme aj možnosť pre našich ľudí ako si trochu prilepšiť k výplate.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne áno Mám s tým výborné skúsenosti. Existujúci zamestnanci dobre poznajú situáciu a potreby vo firme a pri zodpovednom prístupe môžu vo svojom okolí nájsť toho správneho človeka na voľnú pozíciu.
Mám s tým výborné skúsenosti. Existujúci zamestnanci dobre poznajú situáciu a potreby vo firme a pri zodpovednom prístupe môžu vo svojom okolí nájsť toho správneho človeka na voľnú pozíciu.
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Jednoznačne áno a ďalší komentár netreba.
Jednoznačne áno a ďalší komentár netreba.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
rozhodne áno Je to vôbec jeden z najlepších spôsobov získavania nových talentov. Zamestnanec odporučí prácu známemu vo firme len vtedy ak jej verí a je mu v nej dobre. Na druhú stranu, zamestnanec, ktorému záleží na úspechu spoločnosti prináša do nej zväčša ľudí, o ktorých talente a schopnostiach je presvedčený. Ak je aj férovo nastavený referral program, môže značne podporiť nie len motiváciu zamestnancov či firemnú kultúru, ale aj povedomie o značke spoločnosti.
Je to vôbec jeden z najlepších spôsobov získavania nových talentov. Zamestnanec odporučí prácu známemu vo firme len vtedy ak jej verí a je mu v nej dobre. Na druhú stranu, zamestnanec, ktorému záleží na úspechu spoločnosti prináša do nej zväčša ľudí, o ktorých talente a schopnostiach je presvedčený. Ak je aj férovo nastavený referral program, môže značne podporiť nie len motiváciu zamestnancov či firemnú kultúru, ale aj povedomie o značke spoločnosti.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
rozhodne áno Je to jedna z najdôležitejších vecí.
Je to jedna z najdôležitejších vecí.
Hrnko Martin Hrnko
predseda predstavenstva
QBSW
rozhodne áno Je to jedna z mnohých metód získavania nových zamestnancov, ktorá sama osebe síce nepostačuje, ale v kombinácii s ďalšími nástrojmi prináša aj v našej spoločnosti výsledky.
Je to jedna z mnohých metód získavania nových zamestnancov, ktorá sama osebe síce nepostačuje, ale v kombinácii s ďalšími nástrojmi prináša aj v našej spoločnosti výsledky.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr áno Existujúci zamestnanci majú zväčša rozdielne potreby, ale odpoveď je skôr áno...
Existujúci zamestnanci majú zväčša rozdielne potreby, ale odpoveď je skôr áno...
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne áno Dôležité však je, aby to nebol kupovaný referal - odporúčanie za peniaze. Driverom musí byť byť kultúra firmy a nadšenie z odporúčania super firmy super človeku. No nie vyhypovaná umelá kultúra, zinscenované promo... Ale reálne odporúčanie, vychádzajúce zo srdca. Že je to ťažké nastaviť? No, je. ;)
Dôležité však je, aby to nebol kupovaný referal - odporúčanie za peniaze. Driverom musí byť byť kultúra firmy a nadšenie z odporúčania super firmy super človeku. No nie vyhypovaná umelá kultúra, zinscenované promo... Ale reálne odporúčanie, vychádzajúce zo srdca. Že je to ťažké nastaviť? No, je. ;)
Miklošová Slávka Miklošová
generálna riaditeľka a členka predstavenstva
Komunálna poisťovňa, a.s., Vienna Insurance Group
rozhodne áno Áno. Vieme totiž, že fungujú. Už dnes odporúčania našich kolegov používame pri komunikácii s potenciálnymi zamestnancami, predovšetkým pri oslovovaní kandidátov na pozíciu obchodných zástupcov.
Áno. Vieme totiž, že fungujú. Už dnes odporúčania našich kolegov používame pri komunikácii s potenciálnymi zamestnancami, predovšetkým pri oslovovaní kandidátov na pozíciu obchodných zástupcov.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne áno Áno, referral programy vykazujú dlhodobo najvyššiu kvalitu - a odmeňujeme nielen interných zamestnancov, ale za odporučenie kvalitného profesionála radi odmeníme kohokoľvek.
Áno, referral programy vykazujú dlhodobo najvyššiu kvalitu - a odmeňujeme nielen interných zamestnancov, ale za odporučenie kvalitného profesionála radi odmeníme kohokoľvek.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
skôr áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne áno
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
rozhodne áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno
Čechová Katarína Čechová
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne áno
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr áno
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne áno
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
rozhodne áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
skôr áno
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
rozhodne áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
rozhodne áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
rozhodne áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno
Vonkomer Jaroslav Vonkomer
predseda predstavenstva
OVB Allfinanz Slovensko a. s.
rozhodne áno
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
rozhodne áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr áno
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne áno

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní