Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Vysporiadali sa, podľa vás, Slováci ako národ dostatočne s rokom 1968 a následnou normalizáciou?

  1. rozhodne áno 2 %
  2. skôr áno 19 %
  3. skôr nie 27 %
  4. rozhodne nie 37 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 15 %


Uzávierka hlasovania: 20.08.2018. Počet respondentov: 95.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr nie
Oravcová Alica Orda Oravcová
prezidentka
Daňové fórum Slovenska
skôr áno Mladšie generácie si už na udalosti roku 1968 ani nepamätajú a mnohí tiež už nevnímajú dôvod nasledovného vývoja. Preto si myslím, že hlavne mladším generáciám je potrebné túto časť dejín Slovenska pripomínať, tak ako sú nám pripomínané hrôzy fašizmu, aby sa podobné udalosti nikdy neopakovali.
Mladšie generácie si už na udalosti roku 1968 ani nepamätajú a mnohí tiež už nevnímajú dôvod nasledovného vývoja. Preto si myslím, že hlavne mladším generáciám je potrebné túto časť dejín Slovenska pripomínať, tak ako sú nám pripomínané hrôzy fašizmu, aby sa podobné udalosti nikdy neopakovali.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Populácia starne a zabúda a ostane to už len v učebniciach.
Populácia starne a zabúda a ostane to už len v učebniciach.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
neviem / nevyjadrujem sa / iné Históriu by sme mali chápať v správnom kontexte doby. Bolo to obdobie silného boja ideológií a boli sme exemplárne potrestaní za nášu snahu vymaniť sa socialistickej dogme. Svet je dnes iný a aj geopolitický boj je iný. Mocenské záujmy štátov majú už hlavne ekonomické pozadie a nie ideologické. Byť zatrpknutí na iný národ kvôli histórii pol storočia starej nie je spravne. Dôležité sú súčasné činy, ktoré sa však v tomto prípade priveľmi nezmenili. Zmenili sa len nástroje. Západné krajiny sa presadzujú cestou ekonomickej sily a Rusko ide mocensky.
Históriu by sme mali chápať v správnom kontexte doby. Bolo to obdobie silného boja ideológií a boli sme exemplárne potrestaní za nášu snahu vymaniť sa socialistickej dogme. Svet je dnes iný a aj geopolitický boj je iný. Mocenské záujmy štátov majú už hlavne ekonomické pozadie a nie ideologické. Byť zatrpknutí na iný národ kvôli histórii pol storočia starej nie je spravne. Dôležité sú súčasné činy, ktoré sa však v tomto prípade priveľmi nezmenili. Zmenili sa len nástroje. Západné krajiny sa presadzujú cestou ekonomickej sily a Rusko ide mocensky.
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nezazil som to, neodvazim sa vyjadrit k otazke. Ale som rad ze sme nezabudli. Treba si to stale pripominat. Najma to, co tomu predchadzalo. Ked uz su tanky v uliciach, vela moznosti nie je.
Nezazil som to, neodvazim sa vyjadrit k otazke. Ale som rad ze sme nezabudli. Treba si to stale pripominat. Najma to, co tomu predchadzalo. Ked uz su tanky v uliciach, vela moznosti nie je.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr nie Normalizácia po roku 1968 rozdelila rodiny na tie, ktoré dostali červenú a na tie, ktoré dostali zelenú na dvadsať rokov.Potom časť oboch typov rodín a ich potomkov bojovala o politickú moc a pragmatickejšia časť o majetok, predovšetkým v privatizácii. Súboj vyhrali tí, ktorí rýchlo získali veľký majetok a dnes pravdepodobne majú dosah aj na politiku. Slováci sa s rokom 1968 nevysporiadali, možno s výnimkou mladých ľudí, pre ktorých je rok 1968 už iba maturitná otázka z dejepisu.
Normalizácia po roku 1968 rozdelila rodiny na tie, ktoré dostali červenú a na tie, ktoré dostali zelenú na dvadsať rokov.Potom časť oboch typov rodín a ich potomkov bojovala o politickú moc a pragmatickejšia časť o majetok, predovšetkým v privatizácii. Súboj vyhrali tí, ktorí rýchlo získali veľký majetok a dnes pravdepodobne majú dosah aj na politiku. Slováci sa s rokom 1968 nevysporiadali, možno s výnimkou mladých ľudí, pre ktorých je rok 1968 už iba maturitná otázka z dejepisu.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne nie Ospalý postoj mnohých Slovákov k invázii na Kryme jasne potvrdzuje, že 1968 sa nestal príučkou ale skôr príručkou.
Ospalý postoj mnohých Slovákov k invázii na Kryme jasne potvrdzuje, že 1968 sa nestal príučkou ale skôr príručkou.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Vysporiadať sa znamená aj zabudnúť. Rok 1968 sme jednoducho vymazali z pamäte, individuálnej aj národnej. Národy bez pamäte sa ľahko ovládajú, lahko sa im podsúvajú bludy o dobrom komunizme, Rusku, zlom NATO...
Vysporiadať sa znamená aj zabudnúť. Rok 1968 sme jednoducho vymazali z pamäte, individuálnej aj národnej. Národy bez pamäte sa ľahko ovládajú, lahko sa im podsúvajú bludy o dobrom komunizme, Rusku, zlom NATO...
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie Vysporiadat sa s tymto obdobim nasich dejin nebolo,nie je a este niekolko generacii nebude.Rany sa zahoja,ale jazvy zostanu a obcas aj bolia.
Vysporiadat sa s tymto obdobim nasich dejin nebolo,nie je a este niekolko generacii nebude.Rany sa zahoja,ale jazvy zostanu a obcas aj bolia.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr nie
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Z nedávneho prieskumu SAV ohľadne dôležitých historický udalostiach a osobnostiach vyplynulo, že minulosťou sa naša spoločnosť málo zaoberá. A navyše, schopnosť vyvážene analyzovať komplexné udalosti ako je pražská ja a následná invázia a normalizácia, november 89 alebo aj obdobie Slovenského štátu počas druhej svetovej vojny nie je zatiaľ silnou stránkou väčšiny populácie. Možno je to aj tým, že v školstve sa týmto zlomovým bodom našej nedávnej histórie málo venujeme. Politické elity sa týmto témam často vyhýbajú, prípadne zaujímajú zjednodušené a často aj kontroverzné postoje ("november 89 som si nevšimol", prípadne: "nemal som čas, kachličkoval som"), čo samozrejme vplýva na spoločnosť. Niekedy mám pocit akoby sa u nás dostatočne nepestovala úcta k vzdelanosti a odborníkom.
Z nedávneho prieskumu SAV ohľadne dôležitých historický udalostiach a osobnostiach vyplynulo, že minulosťou sa naša spoločnosť málo zaoberá. A navyše, schopnosť vyvážene analyzovať komplexné udalosti ako je pražská ja a následná invázia a normalizácia, november 89 alebo aj obdobie Slovenského štátu počas druhej svetovej vojny nie je zatiaľ silnou stránkou väčšiny populácie. Možno je to aj tým, že v školstve sa týmto zlomovým bodom našej nedávnej histórie málo venujeme. Politické elity sa týmto témam často vyhýbajú, prípadne zaujímajú zjednodušené a často aj kontroverzné postoje ("november 89 som si nevšimol", prípadne: "nemal som čas, kachličkoval som"), čo samozrejme vplýva na spoločnosť. Niekedy mám pocit akoby sa u nás dostatočne nepestovala úcta k vzdelanosti a odborníkom.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
rozhodne nie
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne nie
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne nie Ked som videla posledne vysledky prieskumu agentury Fokus, kde vacsina ludi vnima, ze socializmus bol lepsi vo vacsine aspektov, tak si nie som ista triezvostou vnimania danych rokov. Skor mam pocit, ze na vacsinu veci sa zabudlo a prevlada spomienkovy optimizmus. Smutne je, ze sa to tyka aj mladsich rocnikov a vobec nemaju suvislosti s tymto obdobim nasich dejin.
Ked som videla posledne vysledky prieskumu agentury Fokus, kde vacsina ludi vnima, ze socializmus bol lepsi vo vacsine aspektov, tak si nie som ista triezvostou vnimania danych rokov. Skor mam pocit, ze na vacsinu veci sa zabudlo a prevlada spomienkovy optimizmus. Smutne je, ze sa to tyka aj mladsich rocnikov a vobec nemaju suvislosti s tymto obdobim nasich dejin.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neskúmam národ Slovákov, len ma znepokojuje nekritický obdiv niektorých Slovákov k politike Ruska, ktorá nám aj iným národom dlhé desaťročia robilo iba zle. Mám pocit, že aj dnes máme politikov, ktorí by vedeli pozvať ruských vojakov na "priateľskú" pomoc.
Neskúmam národ Slovákov, len ma znepokojuje nekritický obdiv niektorých Slovákov k politike Ruska, ktorá nám aj iným národom dlhé desaťročia robilo iba zle. Mám pocit, že aj dnes máme politikov, ktorí by vedeli pozvať ruských vojakov na "priateľskú" pomoc.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr áno Pripomínať si históriu, najmä chvíle zápasu o slobodu je vždy dobré. A to či už sa jedná o rok 1918 a vznik Československého štátu, ktorý zas ukončila Mníchovská zrada spojencov v roku 1938, ktorá otvorila cestu na východ Hitlerovi. Po prevzatí moci komunistami v roku 1948 sme slobodu znova stratili, a pokúsili sa ju znova získať v roku 1968, čo sa ale podarilo až v roku 1989. Dôležité je aby sme boli na tieto svetlé momenty hrdí, a aby sme sa z nich dokázali poučiť - ako bojovať za slobodu, demokraciu a hodnoty bez toho, aby sme vyvolávali nenávisť k iným ľuďom či národom.
Pripomínať si históriu, najmä chvíle zápasu o slobodu je vždy dobré. A to či už sa jedná o rok 1918 a vznik Československého štátu, ktorý zas ukončila Mníchovská zrada spojencov v roku 1938, ktorá otvorila cestu na východ Hitlerovi. Po prevzatí moci komunistami v roku 1948 sme slobodu znova stratili, a pokúsili sa ju znova získať v roku 1968, čo sa ale podarilo až v roku 1989. Dôležité je aby sme boli na tieto svetlé momenty hrdí, a aby sme sa z nich dokázali poučiť - ako bojovať za slobodu, demokraciu a hodnoty bez toho, aby sme vyvolávali nenávisť k iným ľuďom či národom.
Koudela Jiří Koudela
riaditeľ predaja
Slovakia Energy, s.r.o., Bratialava
rozhodne nie
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
rozhodne nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
skôr áno Téme veľmi pomohol čas a možno aj povaha nášho národa. Osobne túto tému vnímam len z intelektuálnych kruhov ako od obyčajných ľudí a bežného života. Krivdy a problémy daného času nahradili novšie a aktuálnejšie. Zmenili sme sa aj vo vnímaní hĺbky problémov. Dnes sa do nich už neponárame a riešime len nadpisy a tie sú každým dňom iné.
Téme veľmi pomohol čas a možno aj povaha nášho národa. Osobne túto tému vnímam len z intelektuálnych kruhov ako od obyčajných ľudí a bežného života. Krivdy a problémy daného času nahradili novšie a aktuálnejšie. Zmenili sme sa aj vo vnímaní hĺbky problémov. Dnes sa do nich už neponárame a riešime len nadpisy a tie sú každým dňom iné.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
rozhodne nie Nevysporiadali sme sa s rokom 68 ani normalizáciou hlavne preto, lebo sa o nich vážne nerozprávame, nečítame o nich (lebo skoro nikto o nich nepovrchne nepíše) a alibisticky len predstierame, že "tí zlí komunisti" urobili niečo, s čím sme my všetci ostatní ("dobrí") nemohli nič urobiť. Nevysporiadali sme sa s nimi, pretože drvivú väčšinu aj vzdelaných a/alebo dobre situovaných ľudí táto otázka ani nezaujíma. A skôr alebo neskôr nám to osud vráti.
Nevysporiadali sme sa s rokom 68 ani normalizáciou hlavne preto, lebo sa o nich vážne nerozprávame, nečítame o nich (lebo skoro nikto o nich nepovrchne nepíše) a alibisticky len predstierame, že "tí zlí komunisti" urobili niečo, s čím sme my všetci ostatní ("dobrí") nemohli nič urobiť. Nevysporiadali sme sa s nimi, pretože drvivú väčšinu aj vzdelaných a/alebo dobre situovaných ľudí táto otázka ani nezaujíma. A skôr alebo neskôr nám to osud vráti.
Čechová Katarína Čechová
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
neviem / nevyjadrujem sa / iné Skôr by ma zaujímalo, či a ako sa krajina a ľudia v nej vysporiadali s rokmi 50 - tymi minulého storočia.
Skôr by ma zaujímalo, či a ako sa krajina a ľudia v nej vysporiadali s rokmi 50 - tymi minulého storočia.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
rozhodne nie
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
skôr áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
skôr áno Ťažko povedať, či sa s tým Slováci vysporiadali, ale skôr áno. Treba ale povedať, že alarmujúcou je nízka informovanosť spoločnosti, hlavne mladej generácie, o týchto udalostiach, ich súvislostiach a o minulom režime ako takom. Potom sa nemôžeme čudovať vzrastajúcim preferenciám politikov, od ktorých hrozí riziko nášho uvrhnutia do podobnej neslobody ako tomu bolo kedysi. O to viac sa cenia kampane zamerané na osvetu v tejto oblasti.
Ťažko povedať, či sa s tým Slováci vysporiadali, ale skôr áno. Treba ale povedať, že alarmujúcou je nízka informovanosť spoločnosti, hlavne mladej generácie, o týchto udalostiach, ich súvislostiach a o minulom režime ako takom. Potom sa nemôžeme čudovať vzrastajúcim preferenciám politikov, od ktorých hrozí riziko nášho uvrhnutia do podobnej neslobody ako tomu bolo kedysi. O to viac sa cenia kampane zamerané na osvetu v tejto oblasti.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne nie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne nie Nevysporiadali, a žiaľ, už sa ani nevysporiadajú. Skôr zabudnú.
Nevysporiadali, a žiaľ, už sa ani nevysporiadajú. Skôr zabudnú.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Nevysporiadali sme sa ani so Slovenským štátom, ani s rokom 1948 a tiež nedoceňujeme vznik ČSR v roku 1918 a jej prínos pre inštitualizáciu Slovenska. Tento stav sa ani nezmení dokiaľ budú spravovať Slovensko komunisti a ich potomkovia spolu s veksklákmi a mafiánmi. Mala by to urobiť nová generácia 20-30 ročných, ktorí nezažili bývalý režim.
Nevysporiadali sme sa ani so Slovenským štátom, ani s rokom 1948 a tiež nedoceňujeme vznik ČSR v roku 1918 a jej prínos pre inštitualizáciu Slovenska. Tento stav sa ani nezmení dokiaľ budú spravovať Slovensko komunisti a ich potomkovia spolu s veksklákmi a mafiánmi. Mala by to urobiť nová generácia 20-30 ročných, ktorí nezažili bývalý režim.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne nie Príliš veľa ľudí, ktorí sú v politike aktívni dnes bolo aktívnych aj v časoch normalizácie. Asi musíme počkať na generačnú výmenu, aby sa aj v prejavoch a skutkoch politikov okupácia a následné prenasledovanie občanov nazývali pravým menom. To ale ešte hodnú chvíľu potrvá.
Príliš veľa ľudí, ktorí sú v politike aktívni dnes bolo aktívnych aj v časoch normalizácie. Asi musíme počkať na generačnú výmenu, aby sa aj v prejavoch a skutkoch politikov okupácia a následné prenasledovanie občanov nazývali pravým menom. To ale ešte hodnú chvíľu potrvá.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Súčasný systém poskytuje človeku prakticky neobmedzené možnosti, avšak, musí si ich zaslúžiť svojou činnosťou. Toto je bohužiaľ pre mnohých ľudí a niekedy aj ich deti ťažké prijať, keďže vyrastali v kultúre alibizmu, nedôvery a pretvárky. Ako keby sa báli pripustiť, že môže existovať iný svet. V zásade ich môžeme zatracovať, alebo im môžeme pomôcť. Rozhodnutie je na každom z nás.
Súčasný systém poskytuje človeku prakticky neobmedzené možnosti, avšak, musí si ich zaslúžiť svojou činnosťou. Toto je bohužiaľ pre mnohých ľudí a niekedy aj ich deti ťažké prijať, keďže vyrastali v kultúre alibizmu, nedôvery a pretvárky. Ako keby sa báli pripustiť, že môže existovať iný svet. V zásade ich môžeme zatracovať, alebo im môžeme pomôcť. Rozhodnutie je na každom z nás.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
rozhodne nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Ako krivdu to určite stále znáša hlavne povojnová generácia, ktorej entuziazmus zabil ruský boľševik agresiou vojenskej sily. Bola to určite obrovská škoda a premárnená príležitosť držať krok s vyspelým svetom. Slováci však za posledných 80 rokov zažili toľko revolučných politicko, spoločenských ako aj ekonomických zmien, že tento akt v roku 1968 nie je to najvýznamnejšie z čoho má národ nočnú moru. Nová generácia už ani nerieši nešťastné rozdelenie Československa z čoho ja osobne mám obrovskú traumu.
Ako krivdu to určite stále znáša hlavne povojnová generácia, ktorej entuziazmus zabil ruský boľševik agresiou vojenskej sily. Bola to určite obrovská škoda a premárnená príležitosť držať krok s vyspelým svetom. Slováci však za posledných 80 rokov zažili toľko revolučných politicko, spoločenských ako aj ekonomických zmien, že tento akt v roku 1968 nie je to najvýznamnejšie z čoho má národ nočnú moru. Nová generácia už ani nerieši nešťastné rozdelenie Československa z čoho ja osobne mám obrovskú traumu.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne nie Roztrieštenosť slovákov cítiť aj pri takejto závažnej udalosti akou August 1968 nesporne je. Táto udalosť NEZMAZATEĽNE - NEGATÍVNE ovplyvnila životy a konania miliónom občanov vtedajšieho ČSSR na niekoľko rokov, resp. desaťročí, môj názor je tvorený jediným zdrojom a to je môj život - v čase vstupu vojsk som mal 9 rokov a nezmazateľne si tieto udalosti pamätám!
Roztrieštenosť slovákov cítiť aj pri takejto závažnej udalosti akou August 1968 nesporne je. Táto udalosť NEZMAZATEĽNE - NEGATÍVNE ovplyvnila životy a konania miliónom občanov vtedajšieho ČSSR na niekoľko rokov, resp. desaťročí, môj názor je tvorený jediným zdrojom a to je môj život - v čase vstupu vojsk som mal 9 rokov a nezmazateľne si tieto udalosti pamätám!
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
skôr áno my sme prispôsobivý národ, v tomto prípade je to dobre, ale trauma určite zostáva...
my sme prispôsobivý národ, v tomto prípade je to dobre, ale trauma určite zostáva...
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
skôr áno Ešte donedávna som bol presvedčený, že určite áno. Začal sa však obhajovať nejaký divný sentiment, ktorý tú strašnú udalosť nevidí až tak zle. Chce sa mi veriť, že je to zanedbateľná a o to viac ukričaná nevýznamná minorita. Osobne vo svojom okolí nikoho nepoznám, kto by mal o roku 1968 pochybnosť, že išlo o okupáciu a krádež našej slobody.
Ešte donedávna som bol presvedčený, že určite áno. Začal sa však obhajovať nejaký divný sentiment, ktorý tú strašnú udalosť nevidí až tak zle. Chce sa mi veriť, že je to zanedbateľná a o to viac ukričaná nevýznamná minorita. Osobne vo svojom okolí nikoho nepoznám, kto by mal o roku 1968 pochybnosť, že išlo o okupáciu a krádež našej slobody.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne nie Pokial budu vo vlade komunisti tak sa s tym tazko budeme mocť vysporiadat.
Pokial budu vo vlade komunisti tak sa s tym tazko budeme mocť vysporiadat.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne nie Vyzerá to tak, že to patrí k našim tradíciám. Nevysporiadali sme sa poriadne so Slovenským štátom, ani s Fefruárom 1948 a okupáciou v 68. Pokračovalo to s Mečiarom a som si takmer istý, že tento zoznam bude naďalej rásť.
Vyzerá to tak, že to patrí k našim tradíciám. Nevysporiadali sme sa poriadne so Slovenským štátom, ani s Fefruárom 1948 a okupáciou v 68. Pokračovalo to s Mečiarom a som si takmer istý, že tento zoznam bude naďalej rásť.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
rozhodne nie
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
skôr áno
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne nie A nie len s týmto rokom
A nie len s týmto rokom
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
skôr nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Asi rovnako ako sme sa vyrovnali s celým obdobím socializmu. Treba sa z neho poučiť a nedopustiť, aby sa zopakovalo.
Asi rovnako ako sme sa vyrovnali s celým obdobím socializmu. Treba sa z neho poučiť a nedopustiť, aby sa zopakovalo.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Nemam pocit, ze sa dokazeme objektivne a s odstupom pozerat na tuto dobu. Rychlo zabudame na okupaciu a to co pre nas znamenalo odklad demokratizacie o desiatky rokov. Zabudame kto a z akych dovodov to urobil. Ze ta krajjina dodnes nestratila svoje imperialne chutky a ma u nas opat svojich napomahacov - dnes pod iluzornou zastavou slovanskej vzajomnosti pripadne vraj tradicnych hodnot - tie ich vsak s nasimi tradiciami nic spolocne nemaju...
Nemam pocit, ze sa dokazeme objektivne a s odstupom pozerat na tuto dobu. Rychlo zabudame na okupaciu a to co pre nas znamenalo odklad demokratizacie o desiatky rokov. Zabudame kto a z akych dovodov to urobil. Ze ta krajjina dodnes nestratila svoje imperialne chutky a ma u nas opat svojich napomahacov - dnes pod iluzornou zastavou slovanskej vzajomnosti pripadne vraj tradicnych hodnot - tie ich vsak s nasimi tradiciami nic spolocne nemaju...
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie S takou udalosťou, akou bola okupácia v roku 1968, ktorá do veľkej miery preddefinovala vývoj v našej krajine na najbližších 20 rokov, sa nedá nikdy dostatočne vysporiadať. Čo však môžeme urobiť dnes je posilňovať našu obozretnosť voči silnejúcim ideológiám, či už vo vnútri spoločnosti, alebo zvonka. Od okupácie síce uplynulo 50. rokov, ale sloboda nikdy nie je v bezpečí. Súčasný cyber priestor ponúka možnosti, ktoré môžu byť rovnako silné ako tanky v 68-om. Šírenie toxických myšlienok prostredníctvom hoaxov a konšpiratívnych médií nie sú na prvý pohľad tak razantné ako ozbrojený vpád, ale o to viac sa dostávajú pod kožu spoločnosti. Preto je dôležité, aby aj generácia mileniálov poznala minulosť, dôsledky a hrozbu, ktorú radikalizácia v akejkoľvek podobe prináša.
S takou udalosťou, akou bola okupácia v roku 1968, ktorá do veľkej miery preddefinovala vývoj v našej krajine na najbližších 20 rokov, sa nedá nikdy dostatočne vysporiadať. Čo však môžeme urobiť dnes je posilňovať našu obozretnosť voči silnejúcim ideológiám, či už vo vnútri spoločnosti, alebo zvonka. Od okupácie síce uplynulo 50. rokov, ale sloboda nikdy nie je v bezpečí. Súčasný cyber priestor ponúka možnosti, ktoré môžu byť rovnako silné ako tanky v 68-om. Šírenie toxických myšlienok prostredníctvom hoaxov a konšpiratívnych médií nie sú na prvý pohľad tak razantné ako ozbrojený vpád, ale o to viac sa dostávajú pod kožu spoločnosti. Preto je dôležité, aby aj generácia mileniálov poznala minulosť, dôsledky a hrozbu, ktorú radikalizácia v akejkoľvek podobe prináša.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr nie Keď sa pozriem do susedného Česka ako sa počas celého roku 2018 zaoberajú udalosťami rokov (s koncovým číslom 8 - 1918, 1948, 1968), mám pocit, že my ešte nemáme jasno v mnohých veciach. "Národ, ktorý sa nezoberá svojou históriou, je odsúdený prežiť ju ešte raz."
Keď sa pozriem do susedného Česka ako sa počas celého roku 2018 zaoberajú udalosťami rokov (s koncovým číslom 8 - 1918, 1948, 1968), mám pocit, že my ešte nemáme jasno v mnohých veciach. "Národ, ktorý sa nezoberá svojou históriou, je odsúdený prežiť ju ešte raz."
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne nie Rusi sem vtrhli, za 22 rokov napachali spustu zla. Potom ich Kocab s Havlom poslali domov. Zdalo sa ze sme dostali rozum a prestali sa "chylit k tomu tam sa dubisku". Ocividne nedostali. No a normalizacia , ta je tu vlastne permanentne pritomna od 70.tych rokov. I ked ostatnych 25 rokov v zdanlivo kultivovanejsej podobe.
Rusi sem vtrhli, za 22 rokov napachali spustu zla. Potom ich Kocab s Havlom poslali domov. Zdalo sa ze sme dostali rozum a prestali sa "chylit k tomu tam sa dubisku". Ocividne nedostali. No a normalizacia , ta je tu vlastne permanentne pritomna od 70.tych rokov. I ked ostatnych 25 rokov v zdanlivo kultivovanejsej podobe.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zial, nakolko som v tom obdobi nebol na svete,nerad by som hodnotil nieco, co neviem adekvatne posudit.
Zial, nakolko som v tom obdobi nebol na svete,nerad by som hodnotil nieco, co neviem adekvatne posudit.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno Myslím si, že čiastočne áno, avšak čím sa od týchto hrozných dátumov vzďaľujeme viac, tým menej ich chápeme. Samostatná kategória je samozrejme Blaha, tomu by to mohol niekto ešte dovysvetliť.
Myslím si, že čiastočne áno, avšak čím sa od týchto hrozných dátumov vzďaľujeme viac, tým menej ich chápeme. Samostatná kategória je samozrejme Blaha, tomu by to mohol niekto ešte dovysvetliť.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr nie
Rybníček Richard Rybníček
primátor mesta
Mesto Trenčín
rozhodne nie
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
rozhodne áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr nie
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
rozhodne nie Vysporiadali sme sa s tym klasicky po našom. Zabudlo sa na to. A hlavne na roky normalizácie. Mladí ľudia nevedia ako sa ničili rodiny, zatvárali ľudia a ešte horšie veci sa diali. Stačilo by si povinne pozrieť par českých filmov k tejto téme :-(
Vysporiadali sme sa s tym klasicky po našom. Zabudlo sa na to. A hlavne na roky normalizácie. Mladí ľudia nevedia ako sa ničili rodiny, zatvárali ľudia a ešte horšie veci sa diali. Stačilo by si povinne pozrieť par českých filmov k tejto téme :-(
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne nie
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr nie A nie je to len úlohou historikov, Ústavu pamäti národa, Historického ústavu SAV, ale aj celkového celospoločenského vnímania moderných dejín Slovenska. Je úlohou korektného a objektívneho začlenenia roku 1968 a po ňom nasledujúcej normalizácie do našich dejín tak, aby sa s ním zoznámila aj mladá generácia. Ale naša spoločnosť je v tejto otázke vnútorne značne rozdelená. Pomerne široká skupina, ktorá sa podielala na normalizačných praktikách, je z praktického hľadiska v detailných pohľadoch často zvýhodnená voči obetiam uvedených praktík. Je to možné preto, lebo "Dejiny píšu víťazi" a preto, že sa o 21 rokov neskôr mnohí z nich narýchlo pridali k týmto víťazom.
A nie je to len úlohou historikov, Ústavu pamäti národa, Historického ústavu SAV, ale aj celkového celospoločenského vnímania moderných dejín Slovenska. Je úlohou korektného a objektívneho začlenenia roku 1968 a po ňom nasledujúcej normalizácie do našich dejín tak, aby sa s ním zoznámila aj mladá generácia. Ale naša spoločnosť je v tejto otázke vnútorne značne rozdelená. Pomerne široká skupina, ktorá sa podielala na normalizačných praktikách, je z praktického hľadiska v detailných pohľadoch často zvýhodnená voči obetiam uvedených praktík. Je to možné preto, lebo "Dejiny píšu víťazi" a preto, že sa o 21 rokov neskôr mnohí z nich narýchlo pridali k týmto víťazom.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne nie Rozhodne nie, jasnym signalom toho je i obrovsky oportunizmus v nasej sucasnej spolocnosti
Rozhodne nie, jasnym signalom toho je i obrovsky oportunizmus v nasej sucasnej spolocnosti
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
rozhodne nie v roztrieštených politicko-ekonomických pomeroch a nesystémovými zmenami, v období normalizácie. vlastne aj doteraz, samotným vývojom ekonomických procesov a legislatívou utváranou "ad hoc" dochádza k rozkývaniu názorovej stability a postupne k tvorbe viacsmerného spoločenského vedomia. Je to osobitý prípad v moderných spoločenstvách prezentovaný aj nesúmernými ideami neobvykle veľkého počtu politických strán.
v roztrieštených politicko-ekonomických pomeroch a nesystémovými zmenami, v období normalizácie. vlastne aj doteraz, samotným vývojom ekonomických procesov a legislatívou utváranou "ad hoc" dochádza k rozkývaniu názorovej stability a postupne k tvorbe viacsmerného spoločenského vedomia. Je to osobitý prípad v moderných spoločenstvách prezentovaný aj nesúmernými ideami neobvykle veľkého počtu politických strán.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr nie Keď dnes počúvam oslavné nóty na Rusko, mám pocit, že sa na rok 1968 u nás zabudlo. Ruskí bratia s nami pozametali a zastavili demokratický vývoj na 20 rokov. Hádam naši ľudia raz pochopia, čo sa to vtedy stalo a zoberú si príklad do budúcnosti a budú veriť sami sebe.
Keď dnes počúvam oslavné nóty na Rusko, mám pocit, že sa na rok 1968 u nás zabudlo. Ruskí bratia s nami pozametali a zastavili demokratický vývoj na 20 rokov. Hádam naši ľudia raz pochopia, čo sa to vtedy stalo a zoberú si príklad do budúcnosti a budú veriť sami sebe.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
skôr áno Zdá sa mi, že pre prevažnú väčšinu populácie je to už historická téma a veľké zmeny spoločnosti po roku 1989 upriamili pozornosť na iné témy a problémy. Skôr ako k vysporiadaniu ale viedli k zabudnutiu.
Zdá sa mi, že pre prevažnú väčšinu populácie je to už historická téma a veľké zmeny spoločnosti po roku 1989 upriamili pozornosť na iné témy a problémy. Skôr ako k vysporiadaniu ale viedli k zabudnutiu.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne nie

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní