Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ako podľa vás zmenil krach Lehman Brothers súčasnú svetovú ekonomiku?

  1. veľmi výrazne 30 %
  2. výrazne 37 %
  3. mierne 18 %
  4. vôbec nie 7 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 8 %


Uzávierka hlasovania: 10.09.2018. Počet respondentov: 71.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
veľmi výrazne
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
veľmi výrazne
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
výrazne Dramaticky sa zmenila regulacia podnikateĺskeho a finančneho sektora.
Dramaticky sa zmenila regulacia podnikateĺskeho a finančneho sektora.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
výrazne
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
výrazne
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
výrazne
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
mierne Myslím, že svetová ekonomika funguje bez zmeny. Jediným výsledkom krachu Lehman Brothers bolo zavedenie vybraných ekonomických kritérií.
Myslím, že svetová ekonomika funguje bez zmeny. Jediným výsledkom krachu Lehman Brothers bolo zavedenie vybraných ekonomických kritérií.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
výrazne Áno, nezabúdajme na to, čo znamenal pre ratingové agentúry, automobilky či spôsob podnikania bánk. Obávam sa však, že vyrastá nová generácia manažérov, ktorá si už Lehmana nepamätá.
Áno, nezabúdajme na to, čo znamenal pre ratingové agentúry, automobilky či spôsob podnikania bánk. Obávam sa však, že vyrastá nová generácia manažérov, ktorá si už Lehmana nepamätá.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
veľmi výrazne
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
veľmi výrazne Krach Lehman Brothers znamenal zmenu spoločenského zriadenia v západnej spoločnosti - zánik kapiralizmu. Strach z opakovania výrazne zvýšil úlohu štátu v podnikaní a zvýšil vplyv súkromných osôb na štát, ktorý vo výsledku znamená prenos podnikateľského rizika na štát, resp. jeho občanov. Namiesto zdravých hospodárskych cyklov, priniesol snahu o umelú reguláciu konjuktúry a odstránenie akýchkoľvek samoregulačných a samoopravných mechanizmov existujúcich v kompetetívnych systémoch, akým bola pred Lehmanom svetová ekonomika. Konkurencia tak ostala len v mikro urovniach. Globálna konkurencia sa stratila, súčasné protekcionistické tendencie sú len pokračovaním strachu z krachu.
Krach Lehman Brothers znamenal zmenu spoločenského zriadenia v západnej spoločnosti - zánik kapiralizmu. Strach z opakovania výrazne zvýšil úlohu štátu v podnikaní a zvýšil vplyv súkromných osôb na štát, ktorý vo výsledku znamená prenos podnikateľského rizika na štát, resp. jeho občanov. Namiesto zdravých hospodárskych cyklov, priniesol snahu o umelú reguláciu konjuktúry a odstránenie akýchkoľvek samoregulačných a samoopravných mechanizmov existujúcich v kompetetívnych systémoch, akým bola pred Lehmanom svetová ekonomika. Konkurencia tak ostala len v mikro urovniach. Globálna konkurencia sa stratila, súčasné protekcionistické tendencie sú len pokračovaním strachu z krachu.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
výrazne
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
veľmi výrazne O bratoch Lehmanových sme pres tým skoro nepočuli. Svet sa mení a Lehmanovci boli mílnikom a stále sú referenčným bodom a príkladom. Ako nie.
O bratoch Lehmanových sme pres tým skoro nepočuli. Svet sa mení a Lehmanovci boli mílnikom a stále sú referenčným bodom a príkladom. Ako nie.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
výrazne
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
výrazne Pád banky Lehman Brothers, ktorá 15.9.2008 vyhlásila bankrot, odštartoval paniku vo finančnom svete. Tá postupne vyústila do celosvetovej krízy ktorá pred prah bankrotu priviedla ekonomiku viacerých štátov (PIIGS), spôsobila hlboký prepad priemyselnej výroby, kolaps svetového obchodu, stratu mobility kapitálu, veľký nárast nezamestnanosti. Prijaté protikrízové a stabilizačné opatrenia postupne priniesli svoje ovocie, no zároveň naštrbili pocit európskej jednoty v rámci krajín EU, čoho dôsledkom je Brexit a ambície viacerých politických strán krajín EU usilujúcich o vystúpenie z tohto zoskupenia. Zmena vzťahov, postojov v rámci EU a celé jej budúce smerovanie je pre mňa jeden z najväčších dopadov finančnej krízy roku 2008 na súčasnú ekonomiku.
Pád banky Lehman Brothers, ktorá 15.9.2008 vyhlásila bankrot, odštartoval paniku vo finančnom svete. Tá postupne vyústila do celosvetovej krízy ktorá pred prah bankrotu priviedla ekonomiku viacerých štátov (PIIGS), spôsobila hlboký prepad priemyselnej výroby, kolaps svetového obchodu, stratu mobility kapitálu, veľký nárast nezamestnanosti. Prijaté protikrízové a stabilizačné opatrenia postupne priniesli svoje ovocie, no zároveň naštrbili pocit európskej jednoty v rámci krajín EU, čoho dôsledkom je Brexit a ambície viacerých politických strán krajín EU usilujúcich o vystúpenie z tohto zoskupenia. Zmena vzťahov, postojov v rámci EU a celé jej budúce smerovanie je pre mňa jeden z najväčších dopadov finančnej krízy roku 2008 na súčasnú ekonomiku.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
veľmi výrazne Spominam si na den ked padla Lehman Brothers, situaci na trhu prace sa dramaticky zmenila, od daneho dna pocet ponuk vyrazne klesal a databaza ludi, ktori hladali pracu rastla. Dnes zazivame podobnu situaciu ako v roku 2008, kedy je nedostatok ludi, dovoz pracovnej sily je kazdodenna realita. Momentalne mnohe firmy vnimaju a su opatrnejsie, vedia, ze situacia sa moze zopakovat. U nas velmi pozorne vnimame a sledujeme vsetky signaly, statistiky, lebo vieme, ze v nasich datach sa to prejavi okamzite. Globalne si vsak nemyslim, ze sme sa poucili, robime rovnaku. ak nie vacsiu chybu. Zijeme viac na dlh, k dispozicii su "lacne peniiaze" a stale sa nerobia potrebne reformy na ozdravenie. Takze otazka nie je ci ale kedy praskne rastova bublina.
Spominam si na den ked padla Lehman Brothers, situaci na trhu prace sa dramaticky zmenila, od daneho dna pocet ponuk vyrazne klesal a databaza ludi, ktori hladali pracu rastla. Dnes zazivame podobnu situaciu ako v roku 2008, kedy je nedostatok ludi, dovoz pracovnej sily je kazdodenna realita. Momentalne mnohe firmy vnimaju a su opatrnejsie, vedia, ze situacia sa moze zopakovat. U nas velmi pozorne vnimame a sledujeme vsetky signaly, statistiky, lebo vieme, ze v nasich datach sa to prejavi okamzite. Globalne si vsak nemyslim, ze sme sa poucili, robime rovnaku. ak nie vacsiu chybu. Zijeme viac na dlh, k dispozicii su "lacne peniiaze" a stale sa nerobia potrebne reformy na ozdravenie. Takze otazka nie je ci ale kedy praskne rastova bublina.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
mierne Samotný krach jedné firmy neměl a nikdy nemá žádný zásadní vliv, budoucí vývoj ovlivnila hlavně přehnaně socialistická reakce politiků a centrálních bankéřů, hlavně těch evropských. Výsledkem jejich kroků je mj. výrazně vyšší míra tzv. "morálního hazardu" v ekonomice i celkově daleko vyšší míra zasahování politiků a úředníků do standardního podnikání. A to nic dobrého nepřinese...
Samotný krach jedné firmy neměl a nikdy nemá žádný zásadní vliv, budoucí vývoj ovlivnila hlavně přehnaně socialistická reakce politiků a centrálních bankéřů, hlavně těch evropských. Výsledkem jejich kroků je mj. výrazně vyšší míra tzv. "morálního hazardu" v ekonomice i celkově daleko vyšší míra zasahování politiků a úředníků do standardního podnikání. A to nic dobrého nepřinese...
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
výrazne
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
vôbec nie Bohužiaľ. Lehman Brothers boli len jedným z gangov, ktoré doviedli k dokonalosti tézu, ktorá dodnes platí aj medzi slovenskými investičnými fondistami, developermi a finančníkmi: ak sa v zákone dá nájsť (alebo v spolupráci so zákonodarcami vytvoriť) cesta, pomocou ktorej sa dá rozprávkovo bohatnúť bez vytvárania reálnych hodnôt, treba ju využiť. Nič sa nezmenilo, svet sa nepoučil, aj médiá radšej píšu o tom, že imigrant ukradol kukuricu než že investičný bankár zruinoval sporiteľov (a ešte zinkasoval prémie).
Bohužiaľ. Lehman Brothers boli len jedným z gangov, ktoré doviedli k dokonalosti tézu, ktorá dodnes platí aj medzi slovenskými investičnými fondistami, developermi a finančníkmi: ak sa v zákone dá nájsť (alebo v spolupráci so zákonodarcami vytvoriť) cesta, pomocou ktorej sa dá rozprávkovo bohatnúť bez vytvárania reálnych hodnôt, treba ju využiť. Nič sa nezmenilo, svet sa nepoučil, aj médiá radšej píšu o tom, že imigrant ukradol kukuricu než že investičný bankár zruinoval sporiteľov (a ešte zinkasoval prémie).
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
veľmi výrazne Väčšina firiem, vrátane AAA AUTO, sa naučila lepšie strážiť náklady, opatrnejšie plánovať rozvoj a efektívnejšie nakladať s ľudskými zdrojmi. Dúfam, že v záujme udržateľnosti ekonomického rozvoja firmy na negatívne skúsenosti z rokov kríze nezabudnú, aby sme si nemuseli podobnou situáciou prejsť znova.
Väčšina firiem, vrátane AAA AUTO, sa naučila lepšie strážiť náklady, opatrnejšie plánovať rozvoj a efektívnejšie nakladať s ľudskými zdrojmi. Dúfam, že v záujme udržateľnosti ekonomického rozvoja firmy na negatívne skúsenosti z rokov kríze nezabudnú, aby sme si nemuseli podobnou situáciou prejsť znova.
Fussek Ľuboš Fussek
konateľ
Baumit, s.r.o., Bratislava
mierne
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
výrazne
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
veľmi výrazne Výrazne k lepšiemu. Aj tým, že do slovníka pribudli nové slovné spojenia ako je napríklad morálny hazard alebo „too big to fall“, ktoré dnes pomáhajú zvyšovať bezpečnosť investovania na finančných trhoch.
Výrazne k lepšiemu. Aj tým, že do slovníka pribudli nové slovné spojenia ako je napríklad morálny hazard alebo „too big to fall“, ktoré dnes pomáhajú zvyšovať bezpečnosť investovania na finančných trhoch.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
veľmi výrazne
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
veľmi výrazne Situácie ako táto sú veľkou lekciou "reality" pre ľudstvo. V určitých momentoch v čase ľudia začnú strácať súdnosť. Začnú žiť v skreslenej realite mysliac si, že pre nich neplatia fyzikálne zákony. A tu zrazu, bum. Zistia, že platia. A tak je to správne.
Situácie ako táto sú veľkou lekciou "reality" pre ľudstvo. V určitých momentoch v čase ľudia začnú strácať súdnosť. Začnú žiť v skreslenej realite mysliac si, že pre nich neplatia fyzikálne zákony. A tu zrazu, bum. Zistia, že platia. A tak je to správne.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
veľmi výrazne Tento krach odštartoval krízu, ktorá zmenila celý pohľad na svetovú ekonomiku. Nie nadarmo sa hovorí, že po kríze a následných zásahoch centrálnych bánk, prestali platiť mnohé ekonomické princípy.
Tento krach odštartoval krízu, ktorá zmenila celý pohľad na svetovú ekonomiku. Nie nadarmo sa hovorí, že po kríze a následných zásahoch centrálnych bánk, prestali platiť mnohé ekonomické princípy.
Hrnko Martin Hrnko
predseda predstavenstva
QBSW
veľmi výrazne Krach Lehman Brothers výrazne ovplyvnil nielen svetovú ekonomiku, ale aj našu "západnú" spoločnosť, ktorej fungovanie je založené na demokratických hodnotách, dodržiavaní pravidiel, rastúcej ekonomike a vzájomnej dôvere. Rast populizmu, rozpad tradičných politických partnerstiev, príklon k extrémizmu je do istej miery tiež dôsledkom dôsledkov najväčšieho krachu v histórii.
Krach Lehman Brothers výrazne ovplyvnil nielen svetovú ekonomiku, ale aj našu "západnú" spoločnosť, ktorej fungovanie je založené na demokratických hodnotách, dodržiavaní pravidiel, rastúcej ekonomike a vzájomnej dôvere. Rast populizmu, rozpad tradičných politických partnerstiev, príklon k extrémizmu je do istej miery tiež dôsledkom dôsledkov najväčšieho krachu v histórii.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
mierne
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
mierne
Guttman Martin Guttman
managing director
Tuli.sk
mierne Asi ako totálny herbicíd burinu. Načas vykapala, ale aj tak znovu rastie. A život ide ďalej ;-)
Asi ako totálny herbicíd burinu. Načas vykapala, ale aj tak znovu rastie. A život ide ďalej ;-)
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
vôbec nie Na tom, že 98% svetového majetku vlastní 2% svetovej populácie (alebo je to ešte menej) nezmenil nič. Neprimerane bohatí sa stávajú ešte bohatšími a vrcholoví bankári, ktorí spôsobili krízu zobrali stámiliónové odstupné. To je úplne proti základom tradičnej kapitalistickej ekonomike a povedie to k sociálnemu napätiu aj napriek tomu, že zostávajúce obyvateľstvo má zabezpečené základné životné potreby. Pažravosť ovládla konanie vládnucej vrstvy, ktorá nemá najmenšiu chuť na tom niečo zmeniť.
Na tom, že 98% svetového majetku vlastní 2% svetovej populácie (alebo je to ešte menej) nezmenil nič. Neprimerane bohatí sa stávajú ešte bohatšími a vrcholoví bankári, ktorí spôsobili krízu zobrali stámiliónové odstupné. To je úplne proti základom tradičnej kapitalistickej ekonomike a povedie to k sociálnemu napätiu aj napriek tomu, že zostávajúce obyvateľstvo má zabezpečené základné životné potreby. Pažravosť ovládla konanie vládnucej vrstvy, ktorá nemá najmenšiu chuť na tom niečo zmeniť.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
mierne
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
výrazne
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
veľmi výrazne Vo finančnom sektore je omnoho väčšia regulácia. Taktiež kvantitatívne uvoľňovanie peňazí do finančného sektora na jednej strane pomáha náklady za peniaze dostávať na minimum a zlepšuje finančnú bezpečnosť. Ale dlhodobo sa stráca efektivita bankového sektora. Finančné inštitúcie prešli viac na poplatky za služby lebo z ich hlavnej činnosti rozdielu úrokov medzi vkladmi a úvermi nevedia existovať. Massovo emitované peniaze ani pri striktnej regulácii ani nie je kde umiestňovať.
Vo finančnom sektore je omnoho väčšia regulácia. Taktiež kvantitatívne uvoľňovanie peňazí do finančného sektora na jednej strane pomáha náklady za peniaze dostávať na minimum a zlepšuje finančnú bezpečnosť. Ale dlhodobo sa stráca efektivita bankového sektora. Finančné inštitúcie prešli viac na poplatky za služby lebo z ich hlavnej činnosti rozdielu úrokov medzi vkladmi a úvermi nevedia existovať. Massovo emitované peniaze ani pri striktnej regulácii ani nie je kde umiestňovať.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
výrazne Dúfam, že k lepšiemu: banky dnes musia držať oveľa viac vlastného kapitálu ako v minulosti, takže by mali byť bezpečnejšie. Hádam sme sa z tej krízy aj poučili a nebudeme opakovať staré chyby. Na druhej strane, politika supernízkych úrokových sadzieb, ktorá stále pokračuje v Európe, je z dlhodobého pohľadu škodlivá.
Dúfam, že k lepšiemu: banky dnes musia držať oveľa viac vlastného kapitálu ako v minulosti, takže by mali byť bezpečnejšie. Hádam sme sa z tej krízy aj poučili a nebudeme opakovať staré chyby. Na druhej strane, politika supernízkych úrokových sadzieb, ktorá stále pokračuje v Európe, je z dlhodobého pohľadu škodlivá.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
veľmi výrazne Žiaľ, správame sa ešte nezodpovednejšie ako predtým. Stačí pozrieť na výšku súčasného dlhu a porovnať s tým pred 2008.
Žiaľ, správame sa ešte nezodpovednejšie ako predtým. Stačí pozrieť na výšku súčasného dlhu a porovnať s tým pred 2008.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
výrazne Uz neplati "too big to fall". Aspon nie vsade a pre kazdeho.
Uz neplati "too big to fall". Aspon nie vsade a pre kazdeho.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
mierne Na jednej strane dochádza k zvyšovaniu formálnych povinností, no reálny dopad na kvalitu podnikateľských vzťahov to zatiaľ nemá.
Na jednej strane dochádza k zvyšovaniu formálnych povinností, no reálny dopad na kvalitu podnikateľských vzťahov to zatiaľ nemá.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
veľmi výrazne
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
veľmi výrazne Velmi vyrazne, ale nie uplne tym spravnym smerom, ako by sme cakali. Z pohladu verejnej mienky sa len vyrazne zhorsila dovera vo financne institucie. Co sa tyka svetovej ekonomiky, zmenil sa pomer vah moci a paradoxne amerika vzisla z krizy silnejsia ako predtym a EU taha za kratsi koniec. Rovnako z krizy tazi aj Cina. V neposlednom rade sa opat dostali k moci republilani, co vyustilo k zruseniu Dodd-Frank reformy na ochranu spotrebitela.
Velmi vyrazne, ale nie uplne tym spravnym smerom, ako by sme cakali. Z pohladu verejnej mienky sa len vyrazne zhorsila dovera vo financne institucie. Co sa tyka svetovej ekonomiky, zmenil sa pomer vah moci a paradoxne amerika vzisla z krizy silnejsia ako predtym a EU taha za kratsi koniec. Rovnako z krizy tazi aj Cina. V neposlednom rade sa opat dostali k moci republilani, co vyustilo k zruseniu Dodd-Frank reformy na ochranu spotrebitela.
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
výrazne
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
výrazne
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
výrazne
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
vôbec nie Manažérska skúsenosť vraví, že treba analyzovať ako neočakávaný úspech, tak aj neúspech. Pád LB bol neočakávaný pre okolie, nie tak celkom pre jej manažérov. Asi sa urobili nejaké úpravy legislatívy, aby sa zabránilo tomu istému zlyhaniu. "Čaro" krízy je však v tom, že si nevšíma naše poučenia a zlepšenia. Vytrvalo hľadá slabé mesta a systematicky ich využíva. Uvidíme, čo a kedy nájde.
Manažérska skúsenosť vraví, že treba analyzovať ako neočakávaný úspech, tak aj neúspech. Pád LB bol neočakávaný pre okolie, nie tak celkom pre jej manažérov. Asi sa urobili nejaké úpravy legislatívy, aby sa zabránilo tomu istému zlyhaniu. "Čaro" krízy je však v tom, že si nevšíma naše poučenia a zlepšenia. Vytrvalo hľadá slabé mesta a systematicky ich využíva. Uvidíme, čo a kedy nájde.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
vôbec nie Krach Lehman Brothers bol len fragment z ľadovca, ktorý sa zrútil ako dôsledok nekontrolovanej globalizácie a systémovej chyby. Škoda, že sme sa z toho nepoučili.
Krach Lehman Brothers bol len fragment z ľadovca, ktorý sa zrútil ako dôsledok nekontrolovanej globalizácie a systémovej chyby. Škoda, že sme sa z toho nepoučili.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
výrazne Okrem toho, že popri špekulantoch prišlo veľa bežných pracujúcich o svoje domovy, sa tento krach podpísal aj o veľké zvýšenie efektivity vo väčšine sfér podnikania. Veľmi dobrým príkladom je letecká doprava, kde rapídne stúpla vyťaženosť liniek.
Okrem toho, že popri špekulantoch prišlo veľa bežných pracujúcich o svoje domovy, sa tento krach podpísal aj o veľké zvýšenie efektivity vo väčšine sfér podnikania. Veľmi dobrým príkladom je letecká doprava, kde rapídne stúpla vyťaženosť liniek.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
veľmi výrazne Všetci už vieme, že takéto veci sa môžu stať. Že sa aj reálne stávajú. A že pravdepodobne sa niekedy v budúcnosti aj opäť stanú.
Všetci už vieme, že takéto veci sa môžu stať. Že sa aj reálne stávajú. A že pravdepodobne sa niekedy v budúcnosti aj opäť stanú.
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
veľmi výrazne
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
výrazne
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
veľmi výrazne
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
mierne Roky som presvedcena ze sa jedna o krizu hodnot nie o financnu krizu ta je iba dosledkom.
Roky som presvedcena ze sa jedna o krizu hodnot nie o financnu krizu ta je iba dosledkom.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
výrazne
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
výrazne
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
výrazne
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
veľmi výrazne Krach Lehman Brothers spustil očistu finančného sektora, ktorá spustila výrazný ekonomický prepad, ktorý sa zase na strane centrálnych bánk začal riešiť formou dlhodobej finančnej injekcie do ekonomiky, čo v súčasnosti môže vyústiť do ďalšieho "Lehman Brothers". Kruh sa uzatvára :)
Krach Lehman Brothers spustil očistu finančného sektora, ktorá spustila výrazný ekonomický prepad, ktorý sa zase na strane centrálnych bánk začal riešiť formou dlhodobej finančnej injekcie do ekonomiky, čo v súčasnosti môže vyústiť do ďalšieho "Lehman Brothers". Kruh sa uzatvára :)
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
mierne Svetová ekonomika aj pred krachom Lehman Brothers, aj po nom prechádzala a bude prechádat ekonomickými cyklami konjunktúr a depresií. Táto kríza bola od ostatných podľa môjho názoru odlišná "iba" väčším dopadom na bežných ľudí, predovšetkým príbehmi tých, ktorí stratili strechu nad hlavou. To sa vrylo do pamäti ľudí a znížila sa tým miera ich dôvery v globálny bankový systém. Pamäť ľudí je však krátka a história sa preto opakuje.
Svetová ekonomika aj pred krachom Lehman Brothers, aj po nom prechádzala a bude prechádat ekonomickými cyklami konjunktúr a depresií. Táto kríza bola od ostatných podľa môjho názoru odlišná "iba" väčším dopadom na bežných ľudí, predovšetkým príbehmi tých, ktorí stratili strechu nad hlavou. To sa vrylo do pamäti ľudí a znížila sa tým miera ich dôvery v globálny bankový systém. Pamäť ľudí je však krátka a história sa preto opakuje.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
neviem/nevyjadrujem sa/iné Krach Lehman Brothers negatívne ovplyvnil svetovú ekonomiku, určite aj zmenil. Veľmi pravdepodobne ju ale nezmenil v zmysle poučenia, aby sa kolaps podobného rozmeru nemohol opakovať.
Krach Lehman Brothers negatívne ovplyvnil svetovú ekonomiku, určite aj zmenil. Veľmi pravdepodobne ju ale nezmenil v zmysle poučenia, aby sa kolaps podobného rozmeru nemohol opakovať.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní