Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Zažili ste už, alebo niekto z vášho okolia, kybernetickú hrozbu, ktorá by ohrozila osobné alebo firemné financie?

  1. áno 58 %
  2. nie 30 %
  3. neviem o tom / iné 12 %


Uzávierka hlasovania: 17.09.2018. Počet respondentov: 90.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
áno
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem o tom / iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
neviem o tom / iné Myslím si, že kto takú skúsenosť aj má, sa s ňou nechváli, najmä ak ide o spoločnosť, ktorá má mať údaje alebo financie ktoré spravuje plne chránené. Niekedy samotné spoločnosti konajú nerozumne zverejňovaním napríklad emailových adries vedenia, cez ktoré sa realizuje aj interná komunikácia často bez ostražitosti užívateľov.Príležitosť robí zlodeja.
Myslím si, že kto takú skúsenosť aj má, sa s ňou nechváli, najmä ak ide o spoločnosť, ktorá má mať údaje alebo financie ktoré spravuje plne chránené. Niekedy samotné spoločnosti konajú nerozumne zverejňovaním napríklad emailových adries vedenia, cez ktoré sa realizuje aj interná komunikácia často bez ostražitosti užívateľov.Príležitosť robí zlodeja.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
nie
Bator Dariusz Tomasz Bator
CEO
BILLA, s.r.o, Bratislava
nie V našej spoločnosti používame kvalitné legálne softvéry, ktorými máme zabezpečené ako firemné financie, tak aj celkovo naše počítačové siete a elektronické systémy. Doteraz sme kybernetickú hrozbu nezažili a pevne verím, že vďaka kvalitným bezpečnostným opatreniam ani nezažijeme.
V našej spoločnosti používame kvalitné legálne softvéry, ktorými máme zabezpečené ako firemné financie, tak aj celkovo naše počítačové siete a elektronické systémy. Doteraz sme kybernetickú hrozbu nezažili a pevne verím, že vďaka kvalitným bezpečnostným opatreniam ani nezažijeme.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
áno Hrozby sú už naozaj reálne. Niekto sa pokúsil získať kontrolu nad mojim free-email kontom alebo ukradnúť mi identitu na sociálnej sieti.
Hrozby sú už naozaj reálne. Niekto sa pokúsil získať kontrolu nad mojim free-email kontom alebo ukradnúť mi identitu na sociálnej sieti.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
áno Kyberneticka hrozba je najvacsou hrozbou buducnosti.To, co zazivame pri sucasnych kybernetickych utokoch je len slaby odvar situacii, ktore nastanu v buducnosti.Musime byt pripraveni a viac aktivni ako len reagovat na priamu hrozbu.
Kyberneticka hrozba je najvacsou hrozbou buducnosti.To, co zazivame pri sucasnych kybernetickych utokoch je len slaby odvar situacii, ktore nastanu v buducnosti.Musime byt pripraveni a viac aktivni ako len reagovat na priamu hrozbu.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
neviem o tom / iné
Venhartová Jana Venhartová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
áno Áno. Ako vo "fyzickom" živote si je potrebné majetok chrániť, a rovnako to platí aj v oblasti elektronickej. Kto si svoje veci nezabezpečí - možno nie dokonale, ale primerane ohrozeniu - tak sa potom zbytočne pohoršuje nad tým, že ho niekto napadol. Keď vlastne zlyhal najmä on sám.
Áno. Ako vo "fyzickom" živote si je potrebné majetok chrániť, a rovnako to platí aj v oblasti elektronickej. Kto si svoje veci nezabezpečí - možno nie dokonale, ale primerane ohrozeniu - tak sa potom zbytočne pohoršuje nad tým, že ho niekto napadol. Keď vlastne zlyhal najmä on sám.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
áno Áno, je to daň dnešnej rýchlej a povrchnej dobe. Naivne veríme klamlivým mailom s vidinou rýchleho zárobku alebo nečítame žiadne upozornenia len bezhlavo klikáme. Takmer vždy ide o zlyhanie používateľa.
Áno, je to daň dnešnej rýchlej a povrchnej dobe. Naivne veríme klamlivým mailom s vidinou rýchleho zárobku alebo nečítame žiadne upozornenia len bezhlavo klikáme. Takmer vždy ide o zlyhanie používateľa.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
áno Naposledy včera, keď ekonómka dostala akože z môjho mobilu posielaný mail, aby uhradila súrnu platbu do Británie.
Naposledy včera, keď ekonómka dostala akože z môjho mobilu posielaný mail, aby uhradila súrnu platbu do Británie.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
nie
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
nie
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
áno
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
áno
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
nie
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
nie
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
áno
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
áno
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
áno Kto ešte nemal incident vo svojej počítačovej sieti, nech hodí kameňom. Čudovali by ste sa, koľko rôznych citlivých dát sa nájde len tak pohodených medzi používateľmi po sieti. A áno, keďže dát bude čoraz viac a čoraz viac procesov bude od nich závislých, tieto hrozby budú čoraz nebezpečnejšie. Nechcem strašiť, len hovorím, že to treba brať vážne.
Kto ešte nemal incident vo svojej počítačovej sieti, nech hodí kameňom. Čudovali by ste sa, koľko rôznych citlivých dát sa nájde len tak pohodených medzi používateľmi po sieti. A áno, keďže dát bude čoraz viac a čoraz viac procesov bude od nich závislých, tieto hrozby budú čoraz nebezpečnejšie. Nechcem strašiť, len hovorím, že to treba brať vážne.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
áno
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
nie
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
nie
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
nie Z bežnými pokusmi o rôzne, zvyčajne veľmi jednoduché útoky sa stretávam prakticky denne ale nepovažujem ich za skutočnú hrozbu. Myslím, že máme šťastie aj v tom, že väčšina útokov začína v anglicky hovoriacich krajinách a k nám sa dostávajú až z časovým odstupom. Prepracovanosť útokov však stále rastie a opatrnosti nikdy nie je dosť.
Z bežnými pokusmi o rôzne, zvyčajne veľmi jednoduché útoky sa stretávam prakticky denne ale nepovažujem ich za skutočnú hrozbu. Myslím, že máme šťastie aj v tom, že väčšina útokov začína v anglicky hovoriacich krajinách a k nám sa dostávajú až z časovým odstupom. Prepracovanosť útokov však stále rastie a opatrnosti nikdy nie je dosť.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
nie
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
áno E-mailové vydieranie a trójske kone sú v poslednej dobe už takmer každodennou súčasťou života, primitívnych výzviev na zaplatenie v prepočte stoviek či tisícov EUR dostávame kvantá. No v blízkom okolí sme zažili aj sofistikovanejšie operácie - napadnutie e-mailovej schránky, odchytávanie správ, prepisovanie textu komunikácie, vrátane prepisovania čísel účtov v dodávateľských faktúrach. Kým sa na to prišlo, v nepravých rukách skončila podstatne väčšia čiastka..
E-mailové vydieranie a trójske kone sú v poslednej dobe už takmer každodennou súčasťou života, primitívnych výzviev na zaplatenie v prepočte stoviek či tisícov EUR dostávame kvantá. No v blízkom okolí sme zažili aj sofistikovanejšie operácie - napadnutie e-mailovej schránky, odchytávanie správ, prepisovanie textu komunikácie, vrátane prepisovania čísel účtov v dodávateľských faktúrach. Kým sa na to prišlo, v nepravých rukách skončila podstatne väčšia čiastka..
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
áno Hackerské útoky zažívame denne. Aktuálne hrozby si nevyberajú či ste veľká alebo malá firma, muž alebo žena - najčastejšie útočí automat, ktorý je “liberálny”. Zanedbanie ochrany má, alebo istotne bude mať, negatívne finančné dôsledky.
Hackerské útoky zažívame denne. Aktuálne hrozby si nevyberajú či ste veľká alebo malá firma, muž alebo žena - najčastejšie útočí automat, ktorý je “liberálny”. Zanedbanie ochrany má, alebo istotne bude mať, negatívne finančné dôsledky.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
áno Preto upozornime na podvodne emaily a sms. Radšej sa opýtajte pracovníkov banky až následne vykonajte úkony internetbankingom.
Preto upozornime na podvodne emaily a sms. Radšej sa opýtajte pracovníkov banky až následne vykonajte úkony internetbankingom.
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
neviem o tom / iné
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
neviem o tom / iné Zažil som však množstvo podvodných stránok s ebankingom. Falošných potvrdzovacích SMS ako aj výziev na naše finančné oddelenie aby sme platili neexistujúce faktúry. Dúfam, že bankové domy ktoré použivame patria k špičke v ochrane našich finnancii pred takými hrozbami.
Zažil som však množstvo podvodných stránok s ebankingom. Falošných potvrdzovacích SMS ako aj výziev na naše finančné oddelenie aby sme platili neexistujúce faktúry. Dúfam, že bankové domy ktoré použivame patria k špičke v ochrane našich finnancii pred takými hrozbami.
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
nie
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
áno V rámci spoločnosti sme zažili "vydieranie", že ak nezaplatíme kryptomenový poplatok, urobia nám škodu na dátach. Vzhľadom na fakt, že sme kompletne prevádzkovaný v cloude a hostujeme iba niektoré obsoletné servre, ktoré pravidelne zálohujeme, vôbec sme sa tým nezapodievali. V súkromí poznám osobu, ktorá bola vydieraná zverejnením akýchsi jej neznámich kompromitujúcich fotografii. Keďže si nebola vedomá ničoho, za čo by sa mohla hanbiť, vydieranie ignorovala. V oboch prípadoch sa nestalo nič.
V rámci spoločnosti sme zažili "vydieranie", že ak nezaplatíme kryptomenový poplatok, urobia nám škodu na dátach. Vzhľadom na fakt, že sme kompletne prevádzkovaný v cloude a hostujeme iba niektoré obsoletné servre, ktoré pravidelne zálohujeme, vôbec sme sa tým nezapodievali. V súkromí poznám osobu, ktorá bola vydieraná zverejnením akýchsi jej neznámich kompromitujúcich fotografii. Keďže si nebola vedomá ničoho, za čo by sa mohla hanbiť, vydieranie ignorovala. V oboch prípadoch sa nestalo nič.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
áno
Sukeľ Ondrej Sukeľ
prezident
Slovenská lekárnická komora
áno
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
áno Pravidelne dostávam kvalitné “phishing scam” ktoré to pri neopatrnosti používateľa poľahky dokážu.
Pravidelne dostávam kvalitné “phishing scam” ktoré to pri neopatrnosti používateľa poľahky dokážu.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
áno A dodám, že ak niekto zaklikol nie, svedčí to pravdepodobne skôr o neschopnosti hrozby identifikovať.
A dodám, že ak niekto zaklikol nie, svedčí to pravdepodobne skôr o neschopnosti hrozby identifikovať.
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
áno V dnešnej dobe cloudových riešení, ktoré sa presadzujú v širokom spektre činností od administratívy až po výrobu je otázka kybernetickej bezpečnosti skutočne kľúčová. Hrozby a útoky sa množia a je pritom viac-menej jedno o akú sféru ide, dopady sa takmer vždy týkajú financií.
V dnešnej dobe cloudových riešení, ktoré sa presadzujú v širokom spektre činností od administratívy až po výrobu je otázka kybernetickej bezpečnosti skutočne kľúčová. Hrozby a útoky sa množia a je pritom viac-menej jedno o akú sféru ide, dopady sa takmer vždy týkajú financií.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
áno je to stale castejsi jav
je to stale castejsi jav
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem o tom / iné Zatiaľ asi nie, alebo o tom ešte neviem.
Zatiaľ asi nie, alebo o tom ešte neviem.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
neviem o tom / iné
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
áno Tieto veci su okolo nas a aj ked najcastejsie maju jednoduchu podobu "listov z Nigerie" (ktore pridu tebars aj z "Bank of America"), pribuda to a je potrebne zostat ostrazity. So sofistikovanejsimi hrozbami som sa osobne zatial nestretol.
Tieto veci su okolo nas a aj ked najcastejsie maju jednoduchu podobu "listov z Nigerie" (ktore pridu tebars aj z "Bank of America"), pribuda to a je potrebne zostat ostrazity. So sofistikovanejsimi hrozbami som sa osobne zatial nestretol.
Vilem Peter Vilem
riaditeľ
Vema, s.r.o., Bratislava
áno Jednalo sa o zneužitie kreditnej karty, ktorej končila platnosť a bola pritom znehodnotená. Myslím, že prípadov kybernetickej hrozby s priamou stratou financií bude pribúdať. Moje skúsenosti sú také, že bežní ľudia majú veľmi slabé povedomie o bezpečnosti a správajú sa naozaj naivne. Počnúc absolútne jednoduchými heslami (aj na internet banking) a najmä zverejňovaním informácií o sebe na sociálnych sieťach. V tejto oblasti je pred nami neskutočne veľa práce s osvetou a nebojím sa napísať - nekonečne veľa práce.
Jednalo sa o zneužitie kreditnej karty, ktorej končila platnosť a bola pritom znehodnotená. Myslím, že prípadov kybernetickej hrozby s priamou stratou financií bude pribúdať. Moje skúsenosti sú také, že bežní ľudia majú veľmi slabé povedomie o bezpečnosti a správajú sa naozaj naivne. Počnúc absolútne jednoduchými heslami (aj na internet banking) a najmä zverejňovaním informácií o sebe na sociálnych sieťach. V tejto oblasti je pred nami neskutočne veľa práce s osvetou a nebojím sa napísať - nekonečne veľa práce.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
áno Naša spoločnosť je pravidelne vystavená útokom. Ako príklad uvádzam útoky na telefónne ústredne spojené s nemalými nákladmi za telekomunikačné poplatky.
Naša spoločnosť je pravidelne vystavená útokom. Ako príklad uvádzam útoky na telefónne ústredne spojené s nemalými nákladmi za telekomunikačné poplatky.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
nie
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
nie
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
áno Ano mnohokrát - stává se to v poslední době takovým typickým až úsměvným "folklorem" ze z falešných emailových adres dostáváme vyfabulované příkazy adresované "údajným generálním ředitelem", který dává pokyn na promptní úhradu jakýchsi plateb svým podřízeným ve finančním úseku na bankovní účty někam do vzdáleného zahraničí apod apod......
Ano mnohokrát - stává se to v poslední době takovým typickým až úsměvným "folklorem" ze z falešných emailových adres dostáváme vyfabulované příkazy adresované "údajným generálním ředitelem", který dává pokyn na promptní úhradu jakýchsi plateb svým podřízeným ve finančním úseku na bankovní účty někam do vzdáleného zahraničí apod apod......
Leitman Radovan Leitman
konateľ
Apertum Consulting, Apertum Estate, Levice
áno
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
áno Zastupovali sme klientov, ktorí boli cieľom kybernetických útokov s cieľom napadnúť ich firemné účty a v prípade, ak napadnutý subjekt reaguje okamžite, vzniku rozsiahlejších škôd sa dá zabrániť.
Zastupovali sme klientov, ktorí boli cieľom kybernetických útokov s cieľom napadnúť ich firemné účty a v prípade, ak napadnutý subjekt reaguje okamžite, vzniku rozsiahlejších škôd sa dá zabrániť.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
áno Ano, zial, a to sukromne. I ked skor ako kyberhrozbu, by som to nazval sofistikovanejsou zlodejinou. Vo Varsave, v pathviezdickovom hoteli si organizovana zlocinecka skupina - udajne z Gdanska - cez hotelove kamery nad recepcnym pultom nacitala moj PIN (vojst do hoteloveho systemu vraj nie je ziadna veda). Ukradnut platobnu kartu bola uz potom iba rutina pre poulicnych zlodejickov. Najsmutnejsie ale je, ze o polsku policajnu spravu moja slovenska banka nikdy nepoziadala, a tak jedine co som mohol po takmer dvoch rokoch chodenia, pisania, vysvetlovania urobit, bolo sa po takmer tridsiatich rokoch s takymto spravanim sa bankového domu rozlucit...
Ano, zial, a to sukromne. I ked skor ako kyberhrozbu, by som to nazval sofistikovanejsou zlodejinou. Vo Varsave, v pathviezdickovom hoteli si organizovana zlocinecka skupina - udajne z Gdanska - cez hotelove kamery nad recepcnym pultom nacitala moj PIN (vojst do hoteloveho systemu vraj nie je ziadna veda). Ukradnut platobnu kartu bola uz potom iba rutina pre poulicnych zlodejickov. Najsmutnejsie ale je, ze o polsku policajnu spravu moja slovenska banka nikdy nepoziadala, a tak jedine co som mohol po takmer dvoch rokoch chodenia, pisania, vysvetlovania urobit, bolo sa po takmer tridsiatich rokoch s takymto spravanim sa bankového domu rozlucit...
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
nie
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
neviem o tom / iné Mám zážitok blízky kybernetickej hrozbe. Po dvojročnom úsilí som sa dopracoval k záveru knihy, ktorú som písal o jednom známom politikovi. Akonáhle som v texte písanom vo WordPerfecte, urobil poslednú bodku, mimochodom, typická modrá obrazovka a žlté v súbore,písmo, čosi zablikalo a perspektívna kniha sa mi nenávratne stratila.
Mám zážitok blízky kybernetickej hrozbe. Po dvojročnom úsilí som sa dopracoval k záveru knihy, ktorú som písal o jednom známom politikovi. Akonáhle som v texte písanom vo WordPerfecte, urobil poslednú bodku, mimochodom, typická modrá obrazovka a žlté v súbore,písmo, čosi zablikalo a perspektívna kniha sa mi nenávratne stratila.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
áno V našej spoločnosti čelíme pravidelne podvodným emailom, ktoré náš manažment a naše účtovníčky vyzývajú na urýchlenú platbu na bankové účty v zahraničí. Tieto emaily majú dosť dôveryhodný charakter a niekedy sú ťažko rozlíšiteľné od normálnych emailov. Máme však nastavené procesy tak, aby sa žiadna takáto platba nerealizovala. A dokonca sme aj niektoré pokusy nahlásili na políciu, uvidíme, či to pomôže ostatným spoločnostiam.
V našej spoločnosti čelíme pravidelne podvodným emailom, ktoré náš manažment a naše účtovníčky vyzývajú na urýchlenú platbu na bankové účty v zahraničí. Tieto emaily majú dosť dôveryhodný charakter a niekedy sú ťažko rozlíšiteľné od normálnych emailov. Máme však nastavené procesy tak, aby sa žiadna takáto platba nerealizovala. A dokonca sme aj niektoré pokusy nahlásili na políciu, uvidíme, či to pomôže ostatným spoločnostiam.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
áno
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
áno Osobne sa domnievam, že takýto útokov je mnohonásobne viac než by vyplývalo z policajných štatistík, ak také existujú, pretože takéto útoky ani nemá zmysel nikam hlásiť. Ako telekomunikačný operátor poskytujúci okrem iného aj služby dátových centier je naša sieťová infraštruktúra vystavená DDoS útokom niekoľko krát ročne. Viacerí naši klienti boli vydieraní tak, že útočníci požadovali platbu (v kryptomene) inak hrozili útokom. Bohužiaľ v týchto prípadoch sú orgány štátu absolútne neschopné pomoci. Jedinou účinnou pomocou je brániť sa technickými prostriedkami a dômyselnou kombináciou opatrení o čom moji kolegovia publikovali okrem iného na firemnom blogu. Druhýn typom útoku s ktorým sa stretávame je napadnutie telefónnej ústredne alebo (VoIP) telefónneho aparátu a následnej realizácii hovorov na audiotexové čísla v krajinách so slabou vymožiteľnosťou práva. Takéto útoky sa bez náležitej ochrany môžu vyšplnať na úroveň desaťťisícov euro. Tak ako pri všetkých kybernetických útokoch, aj tu existujú a sú veľmi účinné kombinované preventívne opatrenia. Pre klientov ktorí zveria správu telefónnej ústredne do rúk profesionálnej spoločnosti táto obvykle vie garantovať ochranu pred útokmi tohto druhu. Tretím bežným typom útoku je nevinne vyzerajúci email, ktorým útočníci za použitia šifrovacieho ransomwaru zašifrujú svojej obeti dôležité firemné údaje. Klient, ktorého firma spracovávala účtovné údaje tretím osobám a stala sa obeťou takéhoto útoku mala nesprávne nastavené prístupové práva. Zamestnanec, ktorý škodlivý email otvoril mal sprístupnenú aj zložku v ktorej boli zálohy. Firma sa rozhodla výkupné rádovo v tisícoch euro zaplatiť. Útočníkom sa totiž podarilo zašifrovať aj všetky zálohy. Dáta mali hodnotu práce desiatok ľudí po dobu niekoľkých mesiacov. Takýmto situáciám je možné predchádzať iba systematickým zálohovaním dát do viacerých lokalít a správnym nastavením prístupových oprávnení pre jednotlivých pracovníkov, pretože keď k takémuto útoku príde, je už neskoro. Polícia nepomôže, neochráni. Na lepšie časy však začína svitať aspoň pri útokoch veľkého rozsahu. V posledných rokoch vznikla spolupráca medzi súkromným a verejným sektorom v podobe výmeny informácií s organizáciami SK-CERT (spadá pod NBU) a CSIRT.SK (spadá pod Min. Financií), ktorá umožňuje koordinovať postup pri zvládaní bezpečnostných incidentov väčšieho rozsahu s možným dopadom na kritickú infraštruktúru štátu. Zdolávanie útokov nadnárodného charakteru koordinuje na európskej úrovni organizácia Enisa. S menovanými organizáciami naša spoločnosť úzko spolupracuje.
Osobne sa domnievam, že takýto útokov je mnohonásobne viac než by vyplývalo z policajných štatistík, ak také existujú, pretože takéto útoky ani nemá zmysel nikam hlásiť. Ako telekomunikačný operátor poskytujúci okrem iného aj služby dátových centier je naša sieťová infraštruktúra vystavená DDoS útokom niekoľko krát ročne. Viacerí naši klienti boli vydieraní tak, že útočníci požadovali platbu (v kryptomene) inak hrozili útokom. Bohužiaľ v týchto prípadoch sú orgány štátu absolútne neschopné pomoci. Jedinou účinnou pomocou je brániť sa technickými prostriedkami a dômyselnou kombináciou opatrení o čom moji kolegovia publikovali okrem iného na firemnom blogu. Druhýn typom útoku s ktorým sa stretávame je napadnutie telefónnej ústredne alebo (VoIP) telefónneho aparátu a následnej realizácii hovorov na audiotexové čísla v krajinách so slabou vymožiteľnosťou práva. Takéto útoky sa bez náležitej ochrany môžu vyšplnať na úroveň desaťťisícov euro. Tak ako pri všetkých kybernetických útokoch, aj tu existujú a sú veľmi účinné kombinované preventívne opatrenia. Pre klientov ktorí zveria správu telefónnej ústredne do rúk profesionálnej spoločnosti táto obvykle vie garantovať ochranu pred útokmi tohto druhu. Tretím bežným typom útoku je nevinne vyzerajúci email, ktorým útočníci za použitia šifrovacieho ransomwaru zašifrujú svojej obeti dôležité firemné údaje. Klient, ktorého firma spracovávala účtovné údaje tretím osobám a stala sa obeťou takéhoto útoku mala nesprávne nastavené prístupové práva. Zamestnanec, ktorý škodlivý email otvoril mal sprístupnenú aj zložku v ktorej boli zálohy. Firma sa rozhodla výkupné rádovo v tisícoch euro zaplatiť. Útočníkom sa totiž podarilo zašifrovať aj všetky zálohy. Dáta mali hodnotu práce desiatok ľudí po dobu niekoľkých mesiacov. Takýmto situáciám je možné predchádzať iba systematickým zálohovaním dát do viacerých lokalít a správnym nastavením prístupových oprávnení pre jednotlivých pracovníkov, pretože keď k takémuto útoku príde, je už neskoro. Polícia nepomôže, neochráni. Na lepšie časy však začína svitať aspoň pri útokoch veľkého rozsahu. V posledných rokoch vznikla spolupráca medzi súkromným a verejným sektorom v podobe výmeny informácií s organizáciami SK-CERT (spadá pod NBU) a CSIRT.SK (spadá pod Min. Financií), ktorá umožňuje koordinovať postup pri zvládaní bezpečnostných incidentov väčšieho rozsahu s možným dopadom na kritickú infraštruktúru štátu. Zdolávanie útokov nadnárodného charakteru koordinuje na európskej úrovni organizácia Enisa. S menovanými organizáciami naša spoločnosť úzko spolupracuje.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
neviem o tom / iné Nemám skúsenosť s týmto typom útoku, no IT bezpečnosť považujem za jednu z oblastí, ktorej je potrebné venovať mimoriadnu pozornosť.
Nemám skúsenosť s týmto typom útoku, no IT bezpečnosť považujem za jednu z oblastí, ktorej je potrebné venovať mimoriadnu pozornosť.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní