Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Je podľa Vás na Slovensku dosť odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí, ktorí by mohli kandidovať do Ústavného súdu?

  1. rozhodne áno 45 %
  2. skôr áno 32 %
  3. skôr nie 8 %
  4. rozhodne nie 2 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 13 %


Uzávierka hlasovania: 08.10.2018. Počet respondentov: 110.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné Mám obavy, že ak aj sú, nebudú sa chcieť do toho namočiť.
Mám obavy, že ak aj sú, nebudú sa chcieť do toho namočiť.
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
rozhodne áno Som presvedčený že máme dostatok takých ľudí. Mame viac ako 1300 sudcov a pevne verím že existuje to požadované 1% s dostatočnými predpokladmi.
Som presvedčený že máme dostatok takých ľudí. Mame viac ako 1300 sudcov a pevne verím že existuje to požadované 1% s dostatočnými predpokladmi.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem/nevyjadrujem sa/iné záleží na tom, do akej miery budú výberové kritériá "plastické" ...
záleží na tom, do akej miery budú výberové kritériá "plastické" ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
rozhodne áno Odborne zdatní a morálne bezúhonní ľudia, vhodní pre výkon funkcie sudcu Ústavného súdu rozhodne na Slovensku sú. Väčšinu z nich, ak nie všetkých, odrádza politizácia výberu a očakávaný spor medzi vládou a prezidentom. Každý kandidát preto riskuje, že sa automaticky stane predmetom sporu a svoju bezúhonnosť skôr naštrbí ako si ju zachová. Do úvahy prichádzajú iba právnici, a tí pri svojej profesii opatrne zvažujú svoje rozhodnutia. Preto veľká tlačenica tých najlepších pred dverami na Ústavný súd nebude.
Odborne zdatní a morálne bezúhonní ľudia, vhodní pre výkon funkcie sudcu Ústavného súdu rozhodne na Slovensku sú. Väčšinu z nich, ak nie všetkých, odrádza politizácia výberu a očakávaný spor medzi vládou a prezidentom. Každý kandidát preto riskuje, že sa automaticky stane predmetom sporu a svoju bezúhonnosť skôr naštrbí ako si ju zachová. Do úvahy prichádzajú iba právnici, a tí pri svojej profesii opatrne zvažujú svoje rozhodnutia. Preto veľká tlačenica tých najlepších pred dverami na Ústavný súd nebude.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
rozhodne áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr áno Niektorých vhodných kandidátov aktuálne rozpoloženie justície vyfrustrovalo tak, že dnes už pôsobia v inej oblasti.
Niektorých vhodných kandidátov aktuálne rozpoloženie justície vyfrustrovalo tak, že dnes už pôsobia v inej oblasti.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Mohli,ale povacsine nechcu
Mohli,ale povacsine nechcu
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Rozhodne áno. Osobne vnímam viacero právnikov, ktorých odbornosť a morálna integrita kvalifikuje na túto pozíciu. Z tohto pohľadu nie som ani zástancom zvyšovania vekového cenzu. Ak niekto na sebe systematicky pracuje a je šikovný, je rozhodne kvalifikovaný a skúsený už v 40tke, pričom ak niekto nie je na uvedenú pozíciu odborne kvalifikovaný už teraz, nevidím dôvod, prečo by sa malo čakať ďalšie roky a dúfať v jeho premenu.
Rozhodne áno. Osobne vnímam viacero právnikov, ktorých odbornosť a morálna integrita kvalifikuje na túto pozíciu. Z tohto pohľadu nie som ani zástancom zvyšovania vekového cenzu. Ak niekto na sebe systematicky pracuje a je šikovný, je rozhodne kvalifikovaný a skúsený už v 40tke, pričom ak niekto nie je na uvedenú pozíciu odborne kvalifikovaný už teraz, nevidím dôvod, prečo by sa malo čakať ďalšie roky a dúfať v jeho premenu.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Ak ich je len pol percenta, tak ich je ich viac ako 25 000. Rozhodne áno.
Ak ich je len pol percenta, tak ich je ich viac ako 25 000. Rozhodne áno.
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne áno O tom nepochybujem. Nie som si však istý tým, či týmito kritériami sa riadia všetci, ktorí o výbere rozhodujú. Nehovoriac o tom, že proces výberu a voľby kandidátov má ďaleko k tomu, aby zodpovedal dôležitosti tejto inštitúcie. Návrhy na zlepšenie sú síce k dispozícii, ale ...
O tom nepochybujem. Nie som si však istý tým, či týmito kritériami sa riadia všetci, ktorí o výbere rozhodujú. Nehovoriac o tom, že proces výberu a voľby kandidátov má ďaleko k tomu, aby zodpovedal dôležitosti tejto inštitúcie. Návrhy na zlepšenie sú síce k dispozícii, ale ...
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr nie Otazka je mozno naopak, ci im moralne a vlastne hodnoty vobec dovolia kandidovat. Ci to nevnimaju, ze budu musiet ohybat svoje moralne hodnoty. Kde sa ukazuje hlbsi a dlhodoby problem s nastavenim hodnot a moralky v najvyssich poziciach spolocnosti.
Otazka je mozno naopak, ci im moralne a vlastne hodnoty vobec dovolia kandidovat. Ci to nevnimaju, ze budu musiet ohybat svoje moralne hodnoty. Kde sa ukazuje hlbsi a dlhodoby problem s nastavenim hodnot a moralky v najvyssich poziciach spolocnosti.
Ondruš Ján Ondruš
CEO
G. Lehnert, k.s., Bratislava
rozhodne áno Určite áno. Som presvedčený, že v právnickej obci je dostatok fundovaných a slušných osôb, ktoré by vedeli túto výnimočnú funkciu so cťou zastať.
Určite áno. Som presvedčený, že v právnickej obci je dostatok fundovaných a slušných osôb, ktoré by vedeli túto výnimočnú funkciu so cťou zastať.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr nie Mne sa zdá, že Ústavný súd zatiaľ nie je miesto pre odborne zdatných a bezúhonných ľudí.
Mne sa zdá, že Ústavný súd zatiaľ nie je miesto pre odborne zdatných a bezúhonných ľudí.
Venhartová Jana Venhartová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
skôr áno Ústavný súd by mal byť pre všetkých občanov garanciou právnej istoty, absolútne mimo politickej moci. Som presvedčená, že na Slovensku je dostatok odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí, je však dôležité dbať na to, aby sme si takýchto kvalitných ľudí vychovali aj do budúcna.
Ústavný súd by mal byť pre všetkých občanov garanciou právnej istoty, absolútne mimo politickej moci. Som presvedčená, že na Slovensku je dostatok odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí, je však dôležité dbať na to, aby sme si takýchto kvalitných ľudí vychovali aj do budúcna.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
neviem/nevyjadrujem sa/iné Chcem veriť, že áno. Podstatné je nezamieňať odbornosť s politickou príslušnosťou.
Chcem veriť, že áno. Podstatné je nezamieňať odbornosť s politickou príslušnosťou.
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
skôr áno Bezúhonných kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je podľa môjho názoru dosť. Ide však o to, či sa práve títo kandidáti dostanú do užšieho výberu. Malo by sa jednať o osoby nezávislé od vplyvov politických skupín, s absolútne bezúhonnou minulosťou. Čiže aj podozrenie z korupcie alebo nezávislosti, by malo znamenať diskvalifikáciu kandidáta. Hlavným problémom Slovenska je ešte stále málo transparentný a často skorumpovaný systém. Tento systém je tak hlboko zakorenený v spoločnosti, že je jedno, či je pri moci súčasná politická garnitúra alebo by to bol nesúrodý "zlepenec" súčasnej opozície. Aj Kanada má problémy s morálnou bezúhonnosťou, ale jedná sa len o ojedinelé javy, ktoré nie sú akceptované kanadským systémom. Práve kanadský súdny systém vyniká svojou nezávislosťou a odbornosťou sudcov.
Bezúhonných kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je podľa môjho názoru dosť. Ide však o to, či sa práve títo kandidáti dostanú do užšieho výberu. Malo by sa jednať o osoby nezávislé od vplyvov politických skupín, s absolútne bezúhonnou minulosťou. Čiže aj podozrenie z korupcie alebo nezávislosti, by malo znamenať diskvalifikáciu kandidáta. Hlavným problémom Slovenska je ešte stále málo transparentný a často skorumpovaný systém. Tento systém je tak hlboko zakorenený v spoločnosti, že je jedno, či je pri moci súčasná politická garnitúra alebo by to bol nesúrodý "zlepenec" súčasnej opozície. Aj Kanada má problémy s morálnou bezúhonnosťou, ale jedná sa len o ojedinelé javy, ktoré nie sú akceptované kanadským systémom. Práve kanadský súdny systém vyniká svojou nezávislosťou a odbornosťou sudcov.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Otázka je skôr ako ich presvedčiť aby kandidovali, nakoľko stranícko politická mašinéria výberu a schvaľovania im nedáva šancu a určite berie chuť pracovať v takto vybudovanom prostredí.
Otázka je skôr ako ich presvedčiť aby kandidovali, nakoľko stranícko politická mašinéria výberu a schvaľovania im nedáva šancu a určite berie chuť pracovať v takto vybudovanom prostredí.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
rozhodne áno
Zavacká Katarína Zavacká
historička práva
skôr áno Myslím,že áno. Druhá vec je, či má súčasný Ústavný súd dostatočnú morálnu a odbornú reputáciu na to, aby tam títo chceli kandidovať.
Myslím,že áno. Druhá vec je, či má súčasný Ústavný súd dostatočnú morálnu a odbornú reputáciu na to, aby tam títo chceli kandidovať.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr áno
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
neviem/nevyjadrujem sa/iné Pokiaľ ide o Ústavný súd, myslím, že sa nájdu ľudia, ktorí sú pre vykonávanie funkcie v tejto inštitúcii vhodní. Druhá vec je, či práve títo aj kandidujú. No podobná otázka mi však napadá pri zamyslení sa o kandidátoch do komunálnej a parlamentnej politiky.Tam už takí optimista nie som.
Pokiaľ ide o Ústavný súd, myslím, že sa nájdu ľudia, ktorí sú pre vykonávanie funkcie v tejto inštitúcii vhodní. Druhá vec je, či práve títo aj kandidujú. No podobná otázka mi však napadá pri zamyslení sa o kandidátoch do komunálnej a parlamentnej politiky.Tam už takí optimista nie som.
Juhás Marek Juhás
riaditeľ
STILL SK
skôr nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr áno Verím,dúfam,že áno.
Verím,dúfam,že áno.
Tóth Maroš Tóth
partner
Rödl & Partner Advokáti, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Je však otázne, či v súčasnej politickej situácii na Slovensku, ľudia s takýmito kvalitami majú záujem kandidovať a stať sa tak predmetom politického biznisu, kde odborná zdatnosť a morálna bezúhonnosť môžu byť za istých okolností dokonca diskvalifikačné.
Je však otázne, či v súčasnej politickej situácii na Slovensku, ľudia s takýmito kvalitami majú záujem kandidovať a stať sa tak predmetom politického biznisu, kde odborná zdatnosť a morálna bezúhonnosť môžu byť za istých okolností dokonca diskvalifikačné.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne áno Slovensko je plné odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí. Otázka je, ako ich motivovať, aby zdvihli zástavu a začali túto svoju odbornosť a hodnoty presadzovať, aj napriek tomu, že celkové prostredie v štáte ich k tomu v globále nevedie, práve naopak.
Slovensko je plné odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí. Otázka je, ako ich motivovať, aby zdvihli zástavu a začali túto svoju odbornosť a hodnoty presadzovať, aj napriek tomu, že celkové prostredie v štáte ich k tomu v globále nevedie, práve naopak.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Určite áno. Smutné je, že súčasná politická garnitúra ich nepozná (alebo nechce poznať).
Určite áno. Smutné je, že súčasná politická garnitúra ich nepozná (alebo nechce poznať).
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Môj pocit je, že o odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí politici nemajú záujem. Veď potom by ústavný súd mohol byť skutočne nezávislý.
Môj pocit je, že o odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí politici nemajú záujem. Veď potom by ústavný súd mohol byť skutočne nezávislý.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Verím v tomto smere pánom Lipšicovi a Mazákovi, ktorí hovoria, že práve v mladšej generácii je ich dostatok. Práve nová generácia by mala prevziať žezlo v riadení štátu vrátane Ústavného súdu.
Verím v tomto smere pánom Lipšicovi a Mazákovi, ktorí hovoria, že práve v mladšej generácii je ich dostatok. Práve nová generácia by mala prevziať žezlo v riadení štátu vrátane Ústavného súdu.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr áno Kvalitných ľudí, ktorí by mohli kandidovať, Slovensko určite má. Otázne však je, či by oni samotní o takú kandidatúru mali záujem a ešte otáznejšie, či by prešli politickým sitom v parlamente.
Kvalitných ľudí, ktorí by mohli kandidovať, Slovensko určite má. Otázne však je, či by oni samotní o takú kandidatúru mali záujem a ešte otáznejšie, či by prešli politickým sitom v parlamente.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Rozhodne áno, dôležité je, aby títo šikovní a cestni ľudia, považovali tento post za vrchol svojej kariéry a naplnenie profesných ambícii, nie politických cieľov. Ale tento rok sa ľady pohli, takze nádej tu je.
Rozhodne áno, dôležité je, aby títo šikovní a cestni ľudia, považovali tento post za vrchol svojej kariéry a naplnenie profesných ambícii, nie politických cieľov. Ale tento rok sa ľady pohli, takze nádej tu je.
Beňuška Matej Beňuška
Public Policy Manager, Central, Eastern and Southern Europe
Taxify
rozhodne áno
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
rozhodne áno Som presvedčený, že áno. Ibaže nie som presvedčený, že zrovna títo ľudia sa budú uchádzať o pozíciu, ktorá vyžaduje podporu zákonodárneho zboru.
Som presvedčený, že áno. Ibaže nie som presvedčený, že zrovna títo ľudia sa budú uchádzať o pozíciu, ktorá vyžaduje podporu zákonodárneho zboru.
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Slovensko má vysoký potenciál treba len hľadať v správnych miestach. U tých kde sú výsledky, kde je záujem prezentovaný nie len prácou, publikovaním ale aj rôznou angažovanosťou v dobrovolníctve, solidarite, či komunite. Tam osobne vidím veľký potenciál ale aj rezervy. No pozitívne príklady rozhodne existujú.
Slovensko má vysoký potenciál treba len hľadať v správnych miestach. U tých kde sú výsledky, kde je záujem prezentovaný nie len prácou, publikovaním ale aj rôznou angažovanosťou v dobrovolníctve, solidarite, či komunite. Tam osobne vidím veľký potenciál ale aj rezervy. No pozitívne príklady rozhodne existujú.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
neviem/nevyjadrujem sa/iné K tejto otázke by sa mali vyjadrovať najmä ľudia znalý aktuálnej personálnej situácie v slovenskej justícii. Z môjho pohľadu, ak Slovensko nedokáže viac ako 2 roky obsadiť miesto na Všeobecnom súde EÚ, tak asi niečo nie je úplne v poriadku.
K tejto otázke by sa mali vyjadrovať najmä ľudia znalý aktuálnej personálnej situácie v slovenskej justícii. Z môjho pohľadu, ak Slovensko nedokáže viac ako 2 roky obsadiť miesto na Všeobecnom súde EÚ, tak asi niečo nie je úplne v poriadku.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno Ano urcite ma vybornych ustavnych pravnikov (Mazak, Kresak, Drgonec, Svaby, Sikuta, Kubina), no nemozu to byt politicke nominacie typu dvoch poslednych nominacii, ktore si presadil SMER.
Ano urcite ma vybornych ustavnych pravnikov (Mazak, Kresak, Drgonec, Svaby, Sikuta, Kubina), no nemozu to byt politicke nominacie typu dvoch poslednych nominacii, ktore si presadil SMER.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
rozhodne áno Samozrejme.
Samozrejme.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Laciak Ondrej Laciak
riadiaci partner
Laciak & Co., , s.r.o., Bratislava
skôr áno Možno konštatovať, že je na Slovensku dostatočný počet právnikov, ktorý by spĺňali jednak formálne, ale aj materiálne podmienky, ktoré sa vyžadujú na funkciu sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky. Je ale fakt, že mnoho z takýchto ľudí, ktorí by aj mali morálny kredit, odrádzajú potenciálne politické hry, ktorým by mohli následne čeliť.
Možno konštatovať, že je na Slovensku dostatočný počet právnikov, ktorý by spĺňali jednak formálne, ale aj materiálne podmienky, ktoré sa vyžadujú na funkciu sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky. Je ale fakt, že mnoho z takýchto ľudí, ktorí by aj mali morálny kredit, odrádzajú potenciálne politické hry, ktorým by mohli následne čeliť.
Marhavá Paulína Marhavá
advokát
JUDr. Matej Marhavý, advokát, Bratislava
rozhodne áno Na Slovensku je veľa vynikajúcich odborníkov na ústavné právo, určite by sa dalo z nich vybrať.
Na Slovensku je veľa vynikajúcich odborníkov na ústavné právo, určite by sa dalo z nich vybrať.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno V súčasnej atmosfére však bude treba aj "štuchnutie" a podpora, aby o takejto pozícii uvažovali.
V súčasnej atmosfére však bude treba aj "štuchnutie" a podpora, aby o takejto pozícii uvažovali.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno Verím že sú, aj niekoľkých osobne poznám. Ale neverím, že v súčasnej politickej konštelácii na Slovensku a istej formy "mediokracie" by čo len zvažovali kandidatúru. Je to veľká škoda pre rozvoj právneho štátu.
Verím že sú, aj niekoľkých osobne poznám. Ale neverím, že v súčasnej politickej konštelácii na Slovensku a istej formy "mediokracie" by čo len zvažovali kandidatúru. Je to veľká škoda pre rozvoj právneho štátu.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
rozhodne áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Myslím si, že na Slovensku sú odborne zdatní a morálne bezúhoní ľudia schopní vykonávať funkciu ústavného sudcu. Otázkou skôr je, či práve takých dnešní koaločníci, či politici všeobecne, hľadajú. Podľa posledných nominácií je lojálnosť k vládnucim podstatne dôležitejší predpoklad... a takých je bezpochyby tiež dosť.
Myslím si, že na Slovensku sú odborne zdatní a morálne bezúhoní ľudia schopní vykonávať funkciu ústavného sudcu. Otázkou skôr je, či práve takých dnešní koaločníci, či politici všeobecne, hľadajú. Podľa posledných nominácií je lojálnosť k vládnucim podstatne dôležitejší predpoklad... a takých je bezpochyby tiež dosť.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne áno A dokonca nie sú zaťažení minulosťou.
A dokonca nie sú zaťažení minulosťou.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
skôr áno
Papanek Peter Papanek
managing partner
Neuropea
skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno Urcite ano, hlavne z pomedzi tych neskor narodenych...
Urcite ano, hlavne z pomedzi tych neskor narodenych...
Vilem Peter Vilem
riaditeľ
Vema, s.r.o., Bratislava
skôr áno Nepracujem v oblasti ústavného práva, preto neviem posúdiť odbornosť. Tiež ťažko posudzovať morálnu stránku ľudí, najmä na základe informácií publikovaných v rôznych médiách, to nie je pre mňa "berná minca". Verím však, že na Slovensku sa nájdu ľudia, ktorí spĺňajú kritérium odbornosti aj kritérium morálky. Mali by sme posudzovať ľudí podľa ich skutočných vlastností a ich skutočného konania a činov, najmä v situáciách, akými sú voľby, a nemali by sme "slepo" voliť ľudí, ktorí sú "len" mediálne známi.
Nepracujem v oblasti ústavného práva, preto neviem posúdiť odbornosť. Tiež ťažko posudzovať morálnu stránku ľudí, najmä na základe informácií publikovaných v rôznych médiách, to nie je pre mňa "berná minca". Verím však, že na Slovensku sa nájdu ľudia, ktorí spĺňajú kritérium odbornosti aj kritérium morálky. Mali by sme posudzovať ľudí podľa ich skutočných vlastností a ich skutočného konania a činov, najmä v situáciách, akými sú voľby, a nemali by sme "slepo" voliť ľudí, ktorí sú "len" mediálne známi.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
skôr áno Verím, že za normálnych okolností resp. pri vhodne nastavených pravidlách by bolo k dispozícii dostatok vhodných kandidátov. Avšak pri aktuálne vysokom počte nových sudcov (9), ktorých je potrebné vymenovať z dvojnásobného počtu kandidátov (zvolených parlamentom), a zároveň pri navrhovanom zvýšení vekovej hranice (na 45 rokov), môže byť s dostatkom vhodných kandidátov problém. Navyše celý proces voľby je v súčasnosti silne spolitizovaný, čo tiež môže eliminovať záujem časti vhodných kandidátov, t.j. problém s kvalitným obsadením Ústavného súdu môže byť aktuálne dosť veľký.
Verím, že za normálnych okolností resp. pri vhodne nastavených pravidlách by bolo k dispozícii dostatok vhodných kandidátov. Avšak pri aktuálne vysokom počte nových sudcov (9), ktorých je potrebné vymenovať z dvojnásobného počtu kandidátov (zvolených parlamentom), a zároveň pri navrhovanom zvýšení vekovej hranice (na 45 rokov), môže byť s dostatkom vhodných kandidátov problém. Navyše celý proces voľby je v súčasnosti silne spolitizovaný, čo tiež môže eliminovať záujem časti vhodných kandidátov, t.j. problém s kvalitným obsadením Ústavného súdu môže byť aktuálne dosť veľký.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno ...aspon v to dufam.
...aspon v to dufam.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem/nevyjadrujem sa/iné Osobne, alebo z mediálneho priestoru, si viem predstaviť tak asi dvoch. Ústavným sudcom v zahraničí sú osobnosti známe svojimi vyjadreniami, svojim usporiadaným súkromným životom, svojou bezúhonnosťou, morálnym či odborným kreditom. No a náš parlament pri poslednom výbere vybral Lašákovú a Mamojku...
Osobne, alebo z mediálneho priestoru, si viem predstaviť tak asi dvoch. Ústavným sudcom v zahraničí sú osobnosti známe svojimi vyjadreniami, svojim usporiadaným súkromným životom, svojou bezúhonnosťou, morálnym či odborným kreditom. No a náš parlament pri poslednom výbere vybral Lašákovú a Mamojku...
Rybníček Richard Rybníček
primátor mesta
Mesto Trenčín
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
skôr áno
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
rozhodne áno Určite ich je väčšina, len tak nekričia a nemajú potrebu seba-zviditeľňovania. Treba ich jednoducho chcieť hľadať a presviedčať, že ich služby Slovensko potrebuje!
Určite ich je väčšina, len tak nekričia a nemajú potrebu seba-zviditeľňovania. Treba ich jednoducho chcieť hľadať a presviedčať, že ich služby Slovensko potrebuje!
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Ale je otázne či je dosť odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí, ktorí rozhodujú o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu
Ale je otázne či je dosť odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí, ktorí rozhodujú o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
rozhodne áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
rozhodne áno Len ich treba nájsť a nominovať.
Len ich treba nájsť a nominovať.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr nie Pokial sa este stale chceme porovnavat s vyspelejsou Europou, tak nedostatok odbornikov a este dokonca aj moralne bezuhonnych vseobecne - nielen do Ustavneho sudu - je na sucasnom Slovensku kriticky nedostatocny.
Pokial sa este stale chceme porovnavat s vyspelejsou Europou, tak nedostatok odbornikov a este dokonca aj moralne bezuhonnych vseobecne - nielen do Ustavneho sudu - je na sucasnom Slovensku kriticky nedostatocny.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
rozhodne áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Určite áno, veď väčšina právnikov na svojich profesionálnych postoch sú čestní, odborne zdatní a verím, že aj morálne bezúhonní. Ten problém je v tom, že politikom vyhovujú práve takí, ktorí sú poslušní, prípadne vychádzajú z ich politických kruhov a to je ich jediná priorita - poskytovať službu tím, ktorí ich tam dosadia. Teraz je možnosť to zmeniť a postaviť čestné konečné riešenie. Dúfam, že sa to v tejto atmosfére, keď sa začínajú vládni politici báť o svoju existenciu, nakoniec podarí.
Určite áno, veď väčšina právnikov na svojich profesionálnych postoch sú čestní, odborne zdatní a verím, že aj morálne bezúhonní. Ten problém je v tom, že politikom vyhovujú práve takí, ktorí sú poslušní, prípadne vychádzajú z ich politických kruhov a to je ich jediná priorita - poskytovať službu tím, ktorí ich tam dosadia. Teraz je možnosť to zmeniť a postaviť čestné konečné riešenie. Dúfam, že sa to v tejto atmosfére, keď sa začínajú vládni politici báť o svoju existenciu, nakoniec podarí.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno Bude zaujímavé sledovať, či majú aj chuť kandidovať.
Bude zaujímavé sledovať, či majú aj chuť kandidovať.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne áno V justícii určite existuje veľká skupina ľudí, ktorí sú odborne zdatní a morálne bezúhonní. Podmnožina tejto skupiny, ktorá by bola ochotná byť vystavená okolnostiam a systému, ktorý v justícii vládne a dokázala by ho aj pozitívne zmeniť, je podstatne menšia. Zostáva veriť, že sa takí nájdu.
V justícii určite existuje veľká skupina ľudí, ktorí sú odborne zdatní a morálne bezúhonní. Podmnožina tejto skupiny, ktorá by bola ochotná byť vystavená okolnostiam a systému, ktorý v justícii vládne a dokázala by ho aj pozitívne zmeniť, je podstatne menšia. Zostáva veriť, že sa takí nájdu.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní