Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Zažili ste niekedy v podnikaní nátlak, kde by niekto využíval v konkurenčnom boji politický, prípadne iný mocenský vplyv?

  1. rozhodne áno 43 %
  2. skôr áno 19 %
  3. skôr nie 16 %
  4. rozhodne nie 19 %
  5. neviem/nevyjadrujem sa/iné 3 %


Uzávierka hlasovania: 22.10.2018. Počet respondentov: 77.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
rozhodne áno
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
rozhodne áno
Oravcová Alica Orda Oravcová
prezidentka
Daňové fórum Slovenska
rozhodne nie Oblasť daňového poradenstva zvyčajne nebýva ovplyvňovaná politickými alebo inými mocenskými vplyvmi. Z mojej praxe mám skúsenosť, že rozhodovanie o dodávateľovi služieb daňového poradenstva je na základe odborných schopností, prípadne schopnosti poradcu zabezpečiť služby včas a v požadovanej kvalite.
Oblasť daňového poradenstva zvyčajne nebýva ovplyvňovaná politickými alebo inými mocenskými vplyvmi. Z mojej praxe mám skúsenosť, že rozhodovanie o dodávateľovi služieb daňového poradenstva je na základe odborných schopností, prípadne schopnosti poradcu zabezpečiť služby včas a v požadovanej kvalite.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
rozhodne nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
rozhodne nie Myslím, že sú to praktiky z minulého storočia, ktoré v civilizovanej krajine nemajú miesto.
Myslím, že sú to praktiky z minulého storočia, ktoré v civilizovanej krajine nemajú miesto.
Bator Dariusz Tomasz Bator
CEO
BILLA, s.r.o, Bratislava
rozhodne áno Príkladom takého nátlaku je návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce z dielne poslancov SNS. Návrh zákona je diskriminačný a neférovo zavádza prvýkrát na Slovensku daň z odvodu, nie ako u všetkých podnikateľov, daň zo zisku, a to selektívne, iba na sektor obchodu, aj to len na časť obchodníkov. Na jednej strane zaťaží aj nepotravinové reťazce a na druhej bez odvodu zvýhodní iných obchodníkov, ktorí vôbec nepredávajú potraviny – ako napríklad elektroniku, či DIY. Zákon nie je ani v súlade s EÚ legislatívou. Obdobné pokusy v okolitých krajinách skončili zákazom zo strany EÚ, niektoré už musia vrátiť zdanenú sumu aj s úrokmi späť obchodníkom. Politici chcú, aby sa v obchodných reťazcoch predávalo viac slovenských výrobkov, avšak toto dennodenne robíme. Členovia SAMO zvýšili počet slovenských dodávateľov za posledný rok o 12 % a predali slovenské potraviny v hodnote 1,5 mld. eur za rok 2017. Vychádzame v ústrety slovenským podnikateľom, vytvárame a rozširujeme vlastné privátne značky s garanciou slovenského pôvodu, zavádzame rôzne regionálne programy, nakoľko mnohí slovenskí výrobcovia nevedia do celoslovenskej obchodnej siete dodať tovar v potrebnom množstve, kvalite a problémy majú aj s logistikou. Návrh zákona o osobitnom odvode je neférový krok, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou môže zdražieť potraviny aj nepotravinový sortiment na Slovensku a ovplyvní aj slovenských dodávateľov, na ktorých podporu má byť určený, lebo s predpokladanými zvýšenými cenami budú mať problém zaujať spotrebiteľa.
Príkladom takého nátlaku je návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce z dielne poslancov SNS. Návrh zákona je diskriminačný a neférovo zavádza prvýkrát na Slovensku daň z odvodu, nie ako u všetkých podnikateľov, daň zo zisku, a to selektívne, iba na sektor obchodu, aj to len na časť obchodníkov. Na jednej strane zaťaží aj nepotravinové reťazce a na druhej bez odvodu zvýhodní iných obchodníkov, ktorí vôbec nepredávajú potraviny – ako napríklad elektroniku, či DIY. Zákon nie je ani v súlade s EÚ legislatívou. Obdobné pokusy v okolitých krajinách skončili zákazom zo strany EÚ, niektoré už musia vrátiť zdanenú sumu aj s úrokmi späť obchodníkom. Politici chcú, aby sa v obchodných reťazcoch predávalo viac slovenských výrobkov, avšak toto dennodenne robíme. Členovia SAMO zvýšili počet slovenských dodávateľov za posledný rok o 12 % a predali slovenské potraviny v hodnote 1,5 mld. eur za rok 2017. Vychádzame v ústrety slovenským podnikateľom, vytvárame a rozširujeme vlastné privátne značky s garanciou slovenského pôvodu, zavádzame rôzne regionálne programy, nakoľko mnohí slovenskí výrobcovia nevedia do celoslovenskej obchodnej siete dodať tovar v potrebnom množstve, kvalite a problémy majú aj s logistikou. Návrh zákona o osobitnom odvode je neférový krok, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou môže zdražieť potraviny aj nepotravinový sortiment na Slovensku a ovplyvní aj slovenských dodávateľov, na ktorých podporu má byť určený, lebo s predpokladanými zvýšenými cenami budú mať problém zaujať spotrebiteľa.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne nie Nátlaku sa skutočne dá vyhnúť. Jasným príkladom sú ojedinelé "biele vrany" v stavebníctve a IT. Ak sa nepletiete do štátnych zákaziek, nie je dôvod proti Vám politicky brojiť.
Nátlaku sa skutočne dá vyhnúť. Jasným príkladom sú ojedinelé "biele vrany" v stavebníctve a IT. Ak sa nepletiete do štátnych zákaziek, nie je dôvod proti Vám politicky brojiť.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne nie V mojej manažérskej praxi som sa našťastie stretol iba s využívaním vedomia strategickej dôležitosti (veľkosti), či už zákazníkov alebo dodávateľov. Vždy však išlo o zahraničné subjekty. Pokiaľ som pôsobil na Slovensku, drvivá väčšina našich výrobkov bola určená na export a všetky suroviny a komponenty sa importovali.
V mojej manažérskej praxi som sa našťastie stretol iba s využívaním vedomia strategickej dôležitosti (veľkosti), či už zákazníkov alebo dodávateľov. Vždy však išlo o zahraničné subjekty. Pokiaľ som pôsobil na Slovensku, drvivá väčšina našich výrobkov bola určená na export a všetky suroviny a komponenty sa importovali.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr nie
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne nie
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
skôr áno Kanadské spoločnosti, ktoré pôsobili, pôsobia alebo mali záujem pôsobiť na území Slovenskej republiky, sa žiaľ stretli v podnikateľskom prostredí aj s mnohými nekalými praktikami. Pri štátnych zákazkách sa rozhodovalo často v prospech vopred vybranej firmy alebo sa nepriamo vyžadovala "zvláštna dohoda" so zástupcami alebo neoficiálnymi sprostredkovateľmi zadávateľa. Podmienky verejných súťaží sa dodatočne menili a zneprehľadňovali alebo boli "šité na mieru" už konkrétnej spoločnosti.
Kanadské spoločnosti, ktoré pôsobili, pôsobia alebo mali záujem pôsobiť na území Slovenskej republiky, sa žiaľ stretli v podnikateľskom prostredí aj s mnohými nekalými praktikami. Pri štátnych zákazkách sa rozhodovalo často v prospech vopred vybranej firmy alebo sa nepriamo vyžadovala "zvláštna dohoda" so zástupcami alebo neoficiálnymi sprostredkovateľmi zadávateľa. Podmienky verejných súťaží sa dodatočne menili a zneprehľadňovali alebo boli "šité na mieru" už konkrétnej spoločnosti.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie Politický ani mocenský vplyv som tuším nezažil, išlo skôr o starú slovenskú ekonomickú múdrosť týkajúcu sa silnejších psov a ich výhod.
Politický ani mocenský vplyv som tuším nezažil, išlo skôr o starú slovenskú ekonomickú múdrosť týkajúcu sa silnejších psov a ich výhod.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
rozhodne áno
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
rozhodne nie
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
rozhodne nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno V oblasti stavebníctva bolo výnimkou, keď by pri verejných zákazkách nebol politický tlak. Bolo nemožné dostať sa ku akémukoľvek kontraktu a požadovanie korupčného úplatku bolo samozrejmosťou. Bezočivosť a arogancia štátnych zamestnancov siahala až tak ďaleko, že vám vyčíslili koľko na zákazke budete mať zisku a preto im musíte odviesť cash určité percentá. Došlo to až tak ďaleko, že sme museli predať vysoko kvalitnú a nezadĺženú firmu tým, ktorí tieto podmienky akceptovali. Do piatich rokov ju vytunelovali a nechali za sebou 21 mil.€ nedobytných záväzkov.
V oblasti stavebníctva bolo výnimkou, keď by pri verejných zákazkách nebol politický tlak. Bolo nemožné dostať sa ku akémukoľvek kontraktu a požadovanie korupčného úplatku bolo samozrejmosťou. Bezočivosť a arogancia štátnych zamestnancov siahala až tak ďaleko, že vám vyčíslili koľko na zákazke budete mať zisku a preto im musíte odviesť cash určité percentá. Došlo to až tak ďaleko, že sme museli predať vysoko kvalitnú a nezadĺženú firmu tým, ktorí tieto podmienky akceptovali. Do piatich rokov ju vytunelovali a nechali za sebou 21 mil.€ nedobytných záväzkov.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
rozhodne áno Žiaľ, podnikáme v silne regulovanom odvetví, kde má štát a politika veľký vplyv.
Žiaľ, podnikáme v silne regulovanom odvetví, kde má štát a politika veľký vplyv.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr áno
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
skôr áno
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr nie Priamy tlak na firmu sme síce nezažili, ale nie raz sme sa stretli s takými legislatívnymi úpravami, kde malé skupiny s dobrým spojením na politikov získavali výhody na úkor väčšiny.
Priamy tlak na firmu sme síce nezažili, ale nie raz sme sa stretli s takými legislatívnymi úpravami, kde malé skupiny s dobrým spojením na politikov získavali výhody na úkor väčšiny.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Beňuška Matej Beňuška
Public Policy Manager, Central, Eastern and Southern Europe
Taxify
rozhodne áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno ÁNO, do oči mi povedal pán primátor, že konať nebudú a záväzné stanovisko k územnému plánu nedostaneme pokiaľ bude on primátorom. Doteraz nepomohol ani protest prokurátora k nečinnosti samosprávy. Taktiež veľmi často sa stáva, že verejný obstarávateľ nekoná alebo koná obštrukčne pokiaľ obstarávanie sa nevyvíja podľa jeho predstáv. S podobnými situáciami sa žiaľ denne stretávame.
ÁNO, do oči mi povedal pán primátor, že konať nebudú a záväzné stanovisko k územnému plánu nedostaneme pokiaľ bude on primátorom. Doteraz nepomohol ani protest prokurátora k nečinnosti samosprávy. Taktiež veľmi často sa stáva, že verejný obstarávateľ nekoná alebo koná obštrukčne pokiaľ obstarávanie sa nevyvíja podľa jeho predstáv. S podobnými situáciami sa žiaľ denne stretávame.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne nie
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Žial áno a boli to veľmi nepríjemné.
Žial áno a boli to veľmi nepríjemné.
Bušo Oľga Bušo
Podnikateľka Slovenska 2017
projekt Láskykvet
skôr nie Som si istá, že takýto nátlak sa vo viacerých podnikateľských sférach nezriedka vyskytuje, ale zámerne sa snažím pôsobiť v oblastiach, kde sa s ním nestretnem. Úspechu v takýchto exponovaných odvetviach býva často viac otázkou kontaktov ako šikovnosti a úsilia.
Som si istá, že takýto nátlak sa vo viacerých podnikateľských sférach nezriedka vyskytuje, ale zámerne sa snažím pôsobiť v oblastiach, kde sa s ním nestretnem. Úspechu v takýchto exponovaných odvetviach býva často viac otázkou kontaktov ako šikovnosti a úsilia.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
skôr áno
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno Práca advokáta prináša aj takéto situácie.
Práca advokáta prináša aj takéto situácie.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne áno
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Lengyel Peter Lengyel
riaditeľ
Peter Lengyel - Education
rozhodne áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Nie je to pravidlom, ale stáva sa to doma aj v zahraničí. Je legitímne, že zákazníci majú snahu riadiť proces a dohliadať na kvalitu nakoľko sú za to v konečnom dôsledku zodpovední, ale nesmie to prerársť do nezdravého zasahovania do konkurenčného boja.
Nie je to pravidlom, ale stáva sa to doma aj v zahraničí. Je legitímne, že zákazníci majú snahu riadiť proces a dohliadať na kvalitu nakoľko sú za to v konečnom dôsledku zodpovední, ale nesmie to prerársť do nezdravého zasahovania do konkurenčného boja.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
skôr nie Málokedy - asi preto, že len zriedka riešime politicky citlivé prípady...
Málokedy - asi preto, že len zriedka riešime politicky citlivé prípady...
Kováč Peter Kováč
Director Bratislava Business Center
Adient Slovakia
rozhodne nie
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
rozhodne nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr nie
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
skôr áno „Skôr áno. Politika a jej vplyv na podnikanie ide v priamej úmere so strategickým významom sektora a veľkosťou organizácie.“
„Skôr áno. Politika a jej vplyv na podnikanie ide v priamej úmere so strategickým významom sektora a veľkosťou organizácie.“
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
rozhodne áno V oblasti finančných služieb a sprostredkovanka finančných produktov sa táto forma využíva pomerne často. Niekedy sa nedá presne pomenovať zdroj a skrytý záujem, ale často sa jedná o prostriedky, ktoré nemajú nič spoločné s bežnou konkurečnou súťažou.
V oblasti finančných služieb a sprostredkovanka finančných produktov sa táto forma využíva pomerne často. Niekedy sa nedá presne pomenovať zdroj a skrytý záujem, ale často sa jedná o prostriedky, ktoré nemajú nič spoločné s bežnou konkurečnou súťažou.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
rozhodne áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Samozrejme ano. Podnikanie potrebuje a generuje konkurencny boj. Konkurencny boj zas boj mocensky. Napriklad pri velkych energetickych projektoch alebo pri potravinovej bezpecnosti toho ktoreho statu, je politicky tlak nielen legitimny ale i potrebny.
Samozrejme ano. Podnikanie potrebuje a generuje konkurencny boj. Konkurencny boj zas boj mocensky. Napriklad pri velkych energetickych projektoch alebo pri potravinovej bezpecnosti toho ktoreho statu, je politicky tlak nielen legitimny ale i potrebny.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie Jediné, čo je vždy ale nepríjemné, je odmietať žiadosti o sponzoring. To to nemá koniec a ja by som potreboval ďalšiu fabriku ktorá by robila iba na pokrytie žiadostí.
Jediné, čo je vždy ale nepríjemné, je odmietať žiadosti o sponzoring. To to nemá koniec a ja by som potreboval ďalšiu fabriku ktorá by robila iba na pokrytie žiadostí.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem/nevyjadrujem sa/iné
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr nie Určitě ne přímo vyslovený. A vzhledem k tomu, že žádné takovéto tlaky neakceptuji, tak jsme asi případné "naznačení" nepochopil. A chápat nebudu.
Určitě ne přímo vyslovený. A vzhledem k tomu, že žádné takovéto tlaky neakceptuji, tak jsme asi případné "naznačení" nepochopil. A chápat nebudu.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
skôr nie Ak aj niekedy áno, sú to len indície a neoficiálne informácie, ktoré sa ťažko potvrdzujú.
Ak aj niekedy áno, sú to len indície a neoficiálne informácie, ktoré sa ťažko potvrdzujú.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní