Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Je podľa vás rozumné a legitímne, ak štát cez odvody z obratu presúva zdroje medzi prepojenými odvetviami tak, ako to teraz pri obchodných reťazcoch a farmároch presadzuje SNS?

  1. rozhodne áno 0 %
  2. skôr áno 3 %
  3. skôr nie 13 %
  4. rozhodne nie 77 %
  5. neviem /nevyjadrujem sa /iné 7 %


Uzávierka hlasovania: 29.10.2018. Počet respondentov: 90.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie Na to by mali slúžiť iné a systémové opatrenia. Takto to reťazec prenesie na spotrebiteľa a je to.
Na to by mali slúžiť iné a systémové opatrenia. Takto to reťazec prenesie na spotrebiteľa a je to.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne nie SMER aj SNS sa čoraz viac odkláňajú od ekonomických princípov smerom k administratívnym zásahom a opatreniam. Pán Danko sa jasne vyjadril ako sa mu páči spôsob politiky Putina, Orbána aj Kaczynského. Páči sa mu ukazovať akú má moc. Problém je, že nevie vôbec domyslieť aké škody tým narobí.
SMER aj SNS sa čoraz viac odkláňajú od ekonomických princípov smerom k administratívnym zásahom a opatreniam. Pán Danko sa jasne vyjadril ako sa mu páči spôsob politiky Putina, Orbána aj Kaczynského. Páči sa mu ukazovať akú má moc. Problém je, že nevie vôbec domyslieť aké škody tým narobí.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne nie takéto ad hoc rozhodnutie zabezpečí v konečnom dôsledku "presun" peňazí z peňaženiek spotrebiteľov do rozpočtu štátu ...
takéto ad hoc rozhodnutie zabezpečí v konečnom dôsledku "presun" peňazí z peňaženiek spotrebiteľov do rozpočtu štátu ...
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
neviem /nevyjadrujem sa /iné
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
skôr nie Tak ako to už mnohí pomenovali ide v podstate o ekvivalent zvýšenia DPH pre niektorých obchodníkov. Zmeny taríf DPH sa občas používajú na podporu/zaťaženie niektorých druhov tovarov alebo služieb. Ale tu sa idú zaťažovať niektorí podľa veľkosti! Nie je mi jasné ako, a ani čo sa spraví s vybranými prostriedkami. Čo je však horšie, očividne to nie je jasné ani iniciátorom návrhu. Babráci.
Tak ako to už mnohí pomenovali ide v podstate o ekvivalent zvýšenia DPH pre niektorých obchodníkov. Zmeny taríf DPH sa občas používajú na podporu/zaťaženie niektorých druhov tovarov alebo služieb. Ale tu sa idú zaťažovať niektorí podľa veľkosti! Nie je mi jasné ako, a ani čo sa spraví s vybranými prostriedkami. Čo je však horšie, očividne to nie je jasné ani iniciátorom návrhu. Babráci.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa /iné Skúsenosť hovorí, že každý nový balík štátnych peňazí, vyzbieraný rôznym spôsobom, sa využil nie úplne efektívne a nie celý na účel, pre ktorý bol vytváraný. Podobné sa môže udiať aj s odvodmi obchodných reťazcov.
Skúsenosť hovorí, že každý nový balík štátnych peňazí, vyzbieraný rôznym spôsobom, sa využil nie úplne efektívne a nie celý na účel, pre ktorý bol vytváraný. Podobné sa môže udiať aj s odvodmi obchodných reťazcov.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Je to okrem povinných dovolenkových poukazov, trinástych platov a iných vecí ďalšia hlúposť z dielne SNS.
Je to okrem povinných dovolenkových poukazov, trinástych platov a iných vecí ďalšia hlúposť z dielne SNS.
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
rozhodne nie Zaviest specificke dane na urcite sektory je uz sam osebe nesystemovy krok. No zaviest odvody iba pre cast sektora je zle riesenie. Nepomoze to ani spotrebitelom, nakolko sa tento specificky odvod premietne bud do cien alebo do nizsej kvality, no nepomoze to ani slovenskym vyrobcom a dodavatelom produktov do obchodnych retazcov. . Prax a historia nam jasne ukazuju, ze medzi nanefektivnejsie a najmenej spravodlive patri rrozhodovanie a rozdelovanie prostriedkov z centra.
Zaviest specificke dane na urcite sektory je uz sam osebe nesystemovy krok. No zaviest odvody iba pre cast sektora je zle riesenie. Nepomoze to ani spotrebitelom, nakolko sa tento specificky odvod premietne bud do cien alebo do nizsej kvality, no nepomoze to ani slovenskym vyrobcom a dodavatelom produktov do obchodnych retazcov. . Prax a historia nam jasne ukazuju, ze medzi nanefektivnejsie a najmenej spravodlive patri rrozhodovanie a rozdelovanie prostriedkov z centra.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne nie O to viac nie, keď sa kde-tu nejaký ten milión zatúľa.
O to viac nie, keď sa kde-tu nejaký ten milión zatúľa.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Je to úplná katastrofa. Sme zvedaví, na ktoré odvetvie sa vrhnú nabudúce.
Je to úplná katastrofa. Sme zvedaví, na ktoré odvetvie sa vrhnú nabudúce.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Čim sa viac úradník/politik pletie do trhových vzťahov, tým väčšie škody napácha. A nezabúdajme, že aktívny blbec za kormidlom je schopný uškodiť viac ako mandelinka zemiaková.
Čim sa viac úradník/politik pletie do trhových vzťahov, tým väčšie škody napácha. A nezabúdajme, že aktívny blbec za kormidlom je schopný uškodiť viac ako mandelinka zemiaková.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne nie
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne nie Tento návrh ašpiruje na titul v počte negatívnych superlatívov - nesystémový, neférový, diskriminačný, deformačný, demotivačný (pre investorov), populistický a paradoxne aj antisociálny, kontraproduktívny a týmto sa výpočet zďaleka nekončí. Ukážkový príklad neschopnosti odhadnúť implicitné dopady.
Tento návrh ašpiruje na titul v počte negatívnych superlatívov - nesystémový, neférový, diskriminačný, deformačný, demotivačný (pre investorov), populistický a paradoxne aj antisociálny, kontraproduktívny a týmto sa výpočet zďaleka nekončí. Ukážkový príklad neschopnosti odhadnúť implicitné dopady.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie Každé další zbytečné přerozdělování vede jen k ještě vyšší neefektivitě a plýtvání penězi poctivých daňových poplatníků. Političtí podnikatelé-přerozdělovači mají ale své vlastní zájmy a s mottem "poctivým a úspěšným brát a svým přerozdělovat" mají bohužel v dnešní Evropské unii i u nás svůj ráj a nebývalý prostor. Na každém dalším fondu dotovaném z práce poctivých podnikatelů a pracujících se navíc dobře uživí spousta kamarádů a známých, takže stojí za to trošku zabojovat...o nějaké zájmy voličů či blaho země tady fakt nejde, ale to je asi zřejmé...
Každé další zbytečné přerozdělování vede jen k ještě vyšší neefektivitě a plýtvání penězi poctivých daňových poplatníků. Političtí podnikatelé-přerozdělovači mají ale své vlastní zájmy a s mottem "poctivým a úspěšným brát a svým přerozdělovat" mají bohužel v dnešní Evropské unii i u nás svůj ráj a nebývalý prostor. Na každém dalším fondu dotovaném z práce poctivých podnikatelů a pracujících se navíc dobře uživí spousta kamarádů a známých, takže stojí za to trošku zabojovat...o nějaké zájmy voličů či blaho země tady fakt nejde, ale to je asi zřejmé...
Ondruš Ján Ondruš
CEO
G. Lehnert, k.s., Bratislava
rozhodne nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne nie
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
rozhodne nie Je to populisticky navrh, ktorý nemá nič spoločné so zdravým rozumom a koniec koncov na to doplatia iba menšie slovenské obchodné siete ako aj slovenský výrobcovia...
Je to populisticky navrh, ktorý nemá nič spoločné so zdravým rozumom a koniec koncov na to doplatia iba menšie slovenské obchodné siete ako aj slovenský výrobcovia...
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Zásadne nesystémový a chybný krok - jednoducho celé zle! Obratom tento odvod bude prenesený na spotrebiteľa. Otázkou skôr je prečo našinec toto nevidí a nevníma a naďalej podporuje túto stranu v tak vysokej miere.
Zásadne nesystémový a chybný krok - jednoducho celé zle! Obratom tento odvod bude prenesený na spotrebiteľa. Otázkou skôr je prečo našinec toto nevidí a nevníma a naďalej podporuje túto stranu v tak vysokej miere.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
neviem /nevyjadrujem sa /iné
Kaščák Marcel Kaščák
člen predstavenstva
Tatra banka, a.s.
rozhodne nie Takéto umelé zasahovanie štátu do trhového prostredia je podľa mňa neprípustné. Taktiež výrazne znižuje atraktivitu Slovenska z investorského pohľadu v zahraničí.
Takéto umelé zasahovanie štátu do trhového prostredia je podľa mňa neprípustné. Taktiež výrazne znižuje atraktivitu Slovenska z investorského pohľadu v zahraničí.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
rozhodne nie Akékoľvek nesystémové opatrenia formou redistribúcie prostriedkov cez štátny rozpočet nenapomáhajú rozvoju podnikateľského prostredia a určite nepomôžu ani riešiť žiaden problém. Ak štát chce pomôcť poľnohospodárom, skôr by sa mal zamerať na zmenu systému podpory od poplatkov na pôdu na príplatky na produkciu.
Akékoľvek nesystémové opatrenia formou redistribúcie prostriedkov cez štátny rozpočet nenapomáhajú rozvoju podnikateľského prostredia a určite nepomôžu ani riešiť žiaden problém. Ak štát chce pomôcť poľnohospodárom, skôr by sa mal zamerať na zmenu systému podpory od poplatkov na pôdu na príplatky na produkciu.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
rozhodne nie
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
skôr áno neviem, či je úplne vhodné aby sa to dialo napr.legislatívnou úpravou, ale určité fungujúce mechanizmi na systémovú podporu prepojených odvetví by mali byť.istá forma "ochranárskej" politiky je predsa úplne bežná aj inde vo svete.
neviem, či je úplne vhodné aby sa to dialo napr.legislatívnou úpravou, ale určité fungujúce mechanizmi na systémovú podporu prepojených odvetví by mali byť.istá forma "ochranárskej" politiky je predsa úplne bežná aj inde vo svete.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
rozhodne nie
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne nie
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
rozhodne nie
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne nie
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne nie Vždy keď štátny úradník niečo prerozďeluje tak je tu veľká pravdepodobnosť korupcie
Vždy keď štátny úradník niečo prerozďeluje tak je tu veľká pravdepodobnosť korupcie
Rakovský Martin Rakovský
CEO
ZľavaDňa
rozhodne nie
Hrnko Martin Hrnko
predseda predstavenstva
QBSW
rozhodne nie
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
rozhodne nie
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne nie Ide o nesystémové riešenie. Navyše odvod z obratu sa premietne v cenách, čo zvýši nákupnú turistiku v susedných krajinách. V prípade, že chceme podporiť lokálnych výrobcov potravín, tak máme k dispozícii iné nástroje.
Ide o nesystémové riešenie. Navyše odvod z obratu sa premietne v cenách, čo zvýši nákupnú turistiku v susedných krajinách. V prípade, že chceme podporiť lokálnych výrobcov potravín, tak máme k dispozícii iné nástroje.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
rozhodne nie Odvod z obchodných reťazcov poškodí drvivú väčšinu subjektov v celom dodávateľsko-odberateľskom reťazci, vrátane farmárov, a tiež imidž Slovenska ako dobrej krajiny na podnikanie. Nemožno očakávať, že reťazce zrazu otvoria zázračný mešec a odvod zaplatia bez toho, aby sa to neprenieslo do cien – tak na strane spotrebiteľov ako aj dodávateľov.
Odvod z obchodných reťazcov poškodí drvivú väčšinu subjektov v celom dodávateľsko-odberateľskom reťazci, vrátane farmárov, a tiež imidž Slovenska ako dobrej krajiny na podnikanie. Nemožno očakávať, že reťazce zrazu otvoria zázračný mešec a odvod zaplatia bez toho, aby sa to neprenieslo do cien – tak na strane spotrebiteľov ako aj dodávateľov.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem /nevyjadrujem sa /iné Legitímne to je. Štát má právo meniť zákony, nastavovať pravidlá. Aj v prípade, ak sú tieto zmeny hlúpe a v neprospech občanov (čo je aj tento prípad).
Legitímne to je. Štát má právo meniť zákony, nastavovať pravidlá. Aj v prípade, ak sú tieto zmeny hlúpe a v neprospech občanov (čo je aj tento prípad).
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
rozhodne nie Nebude ďaleko od pravdy tvrdenie, že štátna pokladnica je deravá ako sito, a množstvo "našich ľudí" na nej hoduje. Zodpovedne riadený štát by mal zaplátať tieto diery a zodpovednejšie hospodáriť s prostriedkami, ktoré už má, a nie hľadať, komu by ešte mohol siahnuť na peniaze a transferovať ich do tejto diery. Obávam sa, že aj keby sme zaviedli sadzbu dane vo výške 100%, niektorým politikom by sa to stále málilo.
Nebude ďaleko od pravdy tvrdenie, že štátna pokladnica je deravá ako sito, a množstvo "našich ľudí" na nej hoduje. Zodpovedne riadený štát by mal zaplátať tieto diery a zodpovednejšie hospodáriť s prostriedkami, ktoré už má, a nie hľadať, komu by ešte mohol siahnuť na peniaze a transferovať ich do tejto diery. Obávam sa, že aj keby sme zaviedli sadzbu dane vo výške 100%, niektorým politikom by sa to stále málilo.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr nie Vybranym farmarom so stranickym krytim zaplatia tieto peniaze priamo spotrebitelia. Vybrati farmari tieto peniazky pouziju na vsivne a na nakup jacht, drahych aut, pripadne s polnohospodarstvom nesuvisiacich rezidencii.
Vybranym farmarom so stranickym krytim zaplatia tieto peniaze priamo spotrebitelia. Vybrati farmari tieto peniazky pouziju na vsivne a na nakup jacht, drahych aut, pripadne s polnohospodarstvom nesuvisiacich rezidencii.
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Štát má nesporne legitímne právo na legislatívne úpravy. Na druhej strane každý takýto nepredvídateľný zásah spôsobuje zbytočné turbulencie v celej spoločnosti a v konečnom dôsledku sa to často minie účinkom. Úlohou štátu by malo byť vytvárať spravodlivý, jednoduchý, efektívny a transparentný systém zdanenia. Tak aby aj náklady na jeho administratívu a následnú kontrolu zbytočne neznižovali príjem. Taktiež je dôležité aby bol systém predvídateľný a stabilný. Lebo len tak si môžu dobre spočítať investori spočítať svoje podnikateľské plány. Z nestability sa rodí najviac bankrotov a nezáujem investorov.
Štát má nesporne legitímne právo na legislatívne úpravy. Na druhej strane každý takýto nepredvídateľný zásah spôsobuje zbytočné turbulencie v celej spoločnosti a v konečnom dôsledku sa to často minie účinkom. Úlohou štátu by malo byť vytvárať spravodlivý, jednoduchý, efektívny a transparentný systém zdanenia. Tak aby aj náklady na jeho administratívu a následnú kontrolu zbytočne neznižovali príjem. Taktiež je dôležité aby bol systém predvídateľný a stabilný. Lebo len tak si môžu dobre spočítať investori spočítať svoje podnikateľské plány. Z nestability sa rodí najviac bankrotov a nezáujem investorov.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
skôr nie
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne nie
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne nie Je to ekonomicky neopodstatnene, navyse v retazcoch sa predavaju aj ine vyrobky ako potraviny a na tieto sa tento odvod bude taktiez vztahovat. Ak chce stat pomoct prvovyrobcom tak mal na to vyuzit ine nastroje. Takto sa zdvihnu ceny a doplatia na to najchudobnejsie vrstvy obyvatelstva.
Je to ekonomicky neopodstatnene, navyse v retazcoch sa predavaju aj ine vyrobky ako potraviny a na tieto sa tento odvod bude taktiez vztahovat. Ak chce stat pomoct prvovyrobcom tak mal na to vyuzit ine nastroje. Takto sa zdvihnu ceny a doplatia na to najchudobnejsie vrstvy obyvatelstva.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
rozhodne nie Uprednostňujem systémové riešenie, napríklad podobné dotácie ako okolité krajiny.
Uprednostňujem systémové riešenie, napríklad podobné dotácie ako okolité krajiny.
Šperka Miroslav Šperka
CEO
V4 Legal, s.r.o., Žilina
rozhodne nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne nie
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne nie Je to nedomyslené, nedôveryhodné a najmä nesystémové opatrenie. Skrátka typický SNS štýl.
Je to nedomyslené, nedôveryhodné a najmä nesystémové opatrenie. Skrátka typický SNS štýl.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
skôr nie Kazda zmena v ramci zataze z odvodov by mala byt logicka, jasne vysvetlena a detailne empiricky odovodnena. Ak su dane dotknute subjekty, v tomto pripade obchodne retazce prizvane do diskusie a vsetky strany sa dohodnu, nemal by byt problem. Kroky statu sa zatial skor sustredia na vyssi vyber dani, ako realne podporit podnikatelske prostredie, ktore prinesie zdravy ekonomicky rast.
Kazda zmena v ramci zataze z odvodov by mala byt logicka, jasne vysvetlena a detailne empiricky odovodnena. Ak su dane dotknute subjekty, v tomto pripade obchodne retazce prizvane do diskusie a vsetky strany sa dohodnu, nemal by byt problem. Kroky statu sa zatial skor sustredia na vyssi vyber dani, ako realne podporit podnikatelske prostredie, ktore prinesie zdravy ekonomicky rast.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
rozhodne nie Specialne, sektorove danovo-odvodove povinnosti predstavuju nesystemove, diskriminacne a netransparentne opatrenia, ktore v konecnom dosledku ekonomike statu nijako zasadne nepomozu.
Specialne, sektorove danovo-odvodove povinnosti predstavuju nesystemove, diskriminacne a netransparentne opatrenia, ktore v konecnom dosledku ekonomike statu nijako zasadne nepomozu.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
rozhodne nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne nie
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne nie Rozumné určite nie. Legitímne - ťažko povedať. Keďže štát určuje pravidlá podnikania, svojim konaním deformuje trh a motivuje podnikateľov k hľadaniu vedľajších cestičiek.
Rozumné určite nie. Legitímne - ťažko povedať. Keďže štát určuje pravidlá podnikania, svojim konaním deformuje trh a motivuje podnikateľov k hľadaniu vedľajších cestičiek.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Opäť ďalší nesystémový krok, opäť ďalší chaotický prvok v daňovo-odvodových pravidlách. Nerieši nič, okrem túžby vytiahnuť ďalšie zdroje do "svojho" rezortu, ktoré ale skončia tak ako všetko spravované "hrdo", "odborne" a "slušne". Využité na podivné priority a cez schémy, ktorými opäť bude tiecť do ich vlastných vreciek.... Transparentnejšie by bolo zvýšiť DPH na potraviny priamo a nie takýmito manévrami...
Opäť ďalší nesystémový krok, opäť ďalší chaotický prvok v daňovo-odvodových pravidlách. Nerieši nič, okrem túžby vytiahnuť ďalšie zdroje do "svojho" rezortu, ktoré ale skončia tak ako všetko spravované "hrdo", "odborne" a "slušne". Využité na podivné priority a cez schémy, ktorými opäť bude tiecť do ich vlastných vreciek.... Transparentnejšie by bolo zvýšiť DPH na potraviny priamo a nie takýmito manévrami...
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne nie
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Nie je to ani rozumné, ani legitímne. Ide len o politický marketing SNS, ktorý v konečnom dôsledku zaplatia zákazníci obchodných reťazcov... Pričom vznikne ďalší balík "štátnych peňazí", ktoré budú nepochybne použité v prospech občanov (resp. "našich ľudí")...
Nie je to ani rozumné, ani legitímne. Ide len o politický marketing SNS, ktorý v konečnom dôsledku zaplatia zákazníci obchodných reťazcov... Pričom vznikne ďalší balík "štátnych peňazí", ktoré budú nepochybne použité v prospech občanov (resp. "našich ľudí")...
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne nie Viacerí analytici sa zhodli (nie len v tomto prípade), že výkonná moc koná nesystémovo. Politici výkonnej moci viackrát konštatovali, že musia rozhodnúť bez analýzy, "politicky". Ak politici nepotrebujú k svojim rozhodnutiam analytikov, potom sú analýzy zbytočné. Alebo že by to bolo naopak?
Viacerí analytici sa zhodli (nie len v tomto prípade), že výkonná moc koná nesystémovo. Politici výkonnej moci viackrát konštatovali, že musia rozhodnúť bez analýzy, "politicky". Ak politici nepotrebujú k svojim rozhodnutiam analytikov, potom sú analýzy zbytočné. Alebo že by to bolo naopak?
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
rozhodne nie Je to nesystémové riešenie. Ako by nevedeli vymyslieť nič iné, koncepčné. Pripomína to myslenie centralizovanej ekonomiky, keď rozhodovali orgány iba jednej strany. Vzniká tu veľké riziko, že sa finančné prostriedky niekde po ceste stratia a nedostanú sa ako podpora tam, kam majú ísť.
Je to nesystémové riešenie. Ako by nevedeli vymyslieť nič iné, koncepčné. Pripomína to myslenie centralizovanej ekonomiky, keď rozhodovali orgány iba jednej strany. Vzniká tu veľké riziko, že sa finančné prostriedky niekde po ceste stratia a nedostanú sa ako podpora tam, kam majú ísť.
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne nie Takéto návrhy môžu mať dva ciele (ktoré sa navzájom nevylučujú, naopak sa prekrývajú) - jednakm politické body za dojemnú starostlivosť o určité odvetvie, pričom v skutočnosti opatrenie uškodí všetkým, okrem tých, ktorých sa týka druhý cieľ - adresátov financií, ktoré štátna moc nezmyselne zoberie jednej skupine a pridelí "vyvoleným". Pre každého korupčného populistu so vzťahmi k oligarchom jasný win-win.
Takéto návrhy môžu mať dva ciele (ktoré sa navzájom nevylučujú, naopak sa prekrývajú) - jednakm politické body za dojemnú starostlivosť o určité odvetvie, pričom v skutočnosti opatrenie uškodí všetkým, okrem tých, ktorých sa týka druhý cieľ - adresátov financií, ktoré štátna moc nezmyselne zoberie jednej skupine a pridelí "vyvoleným". Pre každého korupčného populistu so vzťahmi k oligarchom jasný win-win.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
rozhodne nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
rozhodne nie
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
rozhodne nie Parafrázujúc Williama Shakespeara a jeho sonet Venuša a Adonis: "Ak má moja myšlienka zlý dopad, je mi ľúto, že jej otcom bol muž noblesy"
Parafrázujúc Williama Shakespeara a jeho sonet Venuša a Adonis: "Ak má moja myšlienka zlý dopad, je mi ľúto, že jej otcom bol muž noblesy"
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr nie
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
rozhodne nie
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
rozhodne nie Aj keď to vyzerá ako dobrý zámer - ochrániť produkciu slovenských farmárov - je to nesystémový krok. Navyše dáva právomoc štátnym úradníkom nie veľmi transparentne prerozdeľovať takto získané zdroje...
Aj keď to vyzerá ako dobrý zámer - ochrániť produkciu slovenských farmárov - je to nesystémový krok. Navyše dáva právomoc štátnym úradníkom nie veľmi transparentne prerozdeľovať takto získané zdroje...
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne nie
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne nie Je to krádež za bieleho dňa, ktorú zaplatí spotrebiteľ. A ďalši krok orbánovským smerom.
Je to krádež za bieleho dňa, ktorú zaplatí spotrebiteľ. A ďalši krok orbánovským smerom.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
neviem /nevyjadrujem sa /iné Niekedy je potrebné robiť aj takéto deformácie trhovej ekonomiky, avšak nie som si istý, či je toto práve ten príklad. Poľnohospodárstvo je celé zdeformované dotáciami, takže je to dosť politikmi ovplyvnená oblasť, kde je miesto pre neférové, neodborné alebo uplátné rozhodnutia.
Niekedy je potrebné robiť aj takéto deformácie trhovej ekonomiky, avšak nie som si istý, či je toto práve ten príklad. Poľnohospodárstvo je celé zdeformované dotáciami, takže je to dosť politikmi ovplyvnená oblasť, kde je miesto pre neférové, neodborné alebo uplátné rozhodnutia.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
rozhodne nie Presúvanie zdrojov medzi odvetviami by bolo legitímne, ak by sa tým kompenzovali negatívne externality (ako napríklad pri dani z tabaku a alkoholu), avšak súčasný návrh diskriminuje niektorých predajcov pred inými, čo považujem za principiálne nesprávne, zbytočné, škodlivé a hlúpe. Dodatočná daň na potraviny, je nesprávna a zbytočná a rozdielne zdaňovanie "reťazcov" a "nereťazcov" je škodlivé a hlúpe.
Presúvanie zdrojov medzi odvetviami by bolo legitímne, ak by sa tým kompenzovali negatívne externality (ako napríklad pri dani z tabaku a alkoholu), avšak súčasný návrh diskriminuje niektorých predajcov pred inými, čo považujem za principiálne nesprávne, zbytočné, škodlivé a hlúpe. Dodatočná daň na potraviny, je nesprávna a zbytočná a rozdielne zdaňovanie "reťazcov" a "nereťazcov" je škodlivé a hlúpe.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne nie Je to absurdné a nepotrebuje to ďalší komentár.
Je to absurdné a nepotrebuje to ďalší komentár.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne nie Žiaľ, toto riešenie nebude ani spravodlivé ani transparentné.
Žiaľ, toto riešenie nebude ani spravodlivé ani transparentné.
Serles Wilfried Serles
managing partner
Grant Thornton Slovensko
rozhodne nie Tento odvod je nielen ekonomický nezmysel, ale aj zásadné narušenie hospodárskej súťaže. Podľa našej analýzy porušuje európsku legislatívu minimálne trojnásobne. Najväčším prešľapom je zaťaženie tých obchodov, v ktorých sú potraviny minoritné. Jediné, čo odvod dosiahne, bude zvýšenie inflácie a cien potravín v obchodoch.
Tento odvod je nielen ekonomický nezmysel, ale aj zásadné narušenie hospodárskej súťaže. Podľa našej analýzy porušuje európsku legislatívu minimálne trojnásobne. Najväčším prešľapom je zaťaženie tých obchodov, v ktorých sú potraviny minoritné. Jediné, čo odvod dosiahne, bude zvýšenie inflácie a cien potravín v obchodoch.
Moravčíková Kolenová Zuzana Moravčíková Kolenová
advokát
ZMK Legal, s.r.o., Bratislava
skôr nie

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní