Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

  1. Veľmi pozitívne 4 %
  2. Pozitívne 15 %
  3. Negatívne 35 %
  4. Veľmi negatívne 23 %
  5. Neviem /nevyjadrujem sa / iné 24 %


Uzávierka hlasovania: 03.12.2018. Počet respondentov: 102.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
Veľmi negatívne
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Pozitívne
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
Pozitívne
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
Negatívne Vnímanie NBS ako apolitickej nezávislej inštitúcie tým môže utrpieť. Uvidíme ako zareaguje prezident, a taktiež aké ďalšie kroky by potenciálny novy guvernér NBS realizoval.
Vnímanie NBS ako apolitickej nezávislej inštitúcie tým môže utrpieť. Uvidíme ako zareaguje prezident, a taktiež aké ďalšie kroky by potenciálny novy guvernér NBS realizoval.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Veľmi negatívne Je to veľmi negatívny signál k nezávislosti takej inštitúcie akou je NBS. A vôbec spôsob ako sa to deje, keď už skoro rok je známe, že k tejto výmene príde, je v slušnej, fungujúcej spoločnosti neakceptovateľný. Samozrejme to vyvoláva aj otázky čo za to ostatné dve koaličné strany dostanú.
Je to veľmi negatívny signál k nezávislosti takej inštitúcie akou je NBS. A vôbec spôsob ako sa to deje, keď už skoro rok je známe, že k tejto výmene príde, je v slušnej, fungujúcej spoločnosti neakceptovateľný. Samozrejme to vyvoláva aj otázky čo za to ostatné dve koaličné strany dostanú.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Negatívne
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Pozitívne
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
Negatívne
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Randuška Dušan Randuška
generálny riaditeľ
MET Slovakia
Pozitívne V pripade Slovenska sme boli svedkami aj netradicnejsich kotrmelcov. V pripade ministra Kazimira ide o cloveka ktory ekonomike rozumie.Dolezite bude aby si udrzal nezavislost od Smeru.
V pripade Slovenska sme boli svedkami aj netradicnejsich kotrmelcov. V pripade ministra Kazimira ide o cloveka ktory ekonomike rozumie.Dolezite bude aby si udrzal nezavislost od Smeru.
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Negatívne „Z pohľadu poisťovníctva sme sami veľmi zvedaví, ako pán minister plánuje zabezpečiť stabilitu finančného sektora na poste šéfa NBS po tom, čo ako minister prišiel s viacerými opatreniami, ktoré významne negatívne ovplyvnili hospodárenie finančných inštitúcií .“
„Z pohľadu poisťovníctva sme sami veľmi zvedaví, ako pán minister plánuje zabezpečiť stabilitu finančného sektora na poste šéfa NBS po tom, čo ako minister prišiel s viacerými opatreniami, ktoré významne negatívne ovplyvnili hospodárenie finančných inštitúcií .“
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Pozitívne Jeho ambície ma neznepokojujú, rozumiem im. Hnevá ma, že nebude mať protikandidáta a teda nebude preverené, či je to najlepší možný kandidát.
Jeho ambície ma neznepokojujú, rozumiem im. Hnevá ma, že nebude mať protikandidáta a teda nebude preverené, či je to najlepší možný kandidát.
Dragún František Dragún
riaditeľ obchodu
Fincentrum
Veľmi negatívne Je to neakceptovatelne aby v demokratickej krajine, obsadzovali pozicie v nezavislej institucii politicky nominanti. Zial na Slovensku je to standard.
Je to neakceptovatelne aby v demokratickej krajine, obsadzovali pozicie v nezavislej institucii politicky nominanti. Zial na Slovensku je to standard.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Veľmi negatívne
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Verím v nezávislé centrálne bankovníctvo, to znamená, že nemá plniť zadania politikov, ale predikovateľne udržovať ciele menovej politiky. NBS napriek našej príslušnosti v Eurozóne je stále centrálnou bankou, aj keď už nemá k dispozície všetky jej nástroje. Na druhej strane si myslím, že Peter Kažimír sa od politiky odpúta a funkciu guvernéra bude vykonávať v súlade s prvou vetou. Určite mu k tomu želám veľa síl a úspechov.
Verím v nezávislé centrálne bankovníctvo, to znamená, že nemá plniť zadania politikov, ale predikovateľne udržovať ciele menovej politiky. NBS napriek našej príslušnosti v Eurozóne je stále centrálnou bankou, aj keď už nemá k dispozície všetky jej nástroje. Na druhej strane si myslím, že Peter Kažimír sa od politiky odpúta a funkciu guvernéra bude vykonávať v súlade s prvou vetou. Určite mu k tomu želám veľa síl a úspechov.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
Negatívne Takýmto krokom stráca NBS implicitne apolitický štatút. Vstup akéhokoľvek politika do NBS ohrozuje jej nezávislosť. Každý, kto povie "áno" vstupu do politiky, by si mal súčasne povedať "nie" budúcim ambíciám na pozície v politicky nezávislých inštitúciách.
Takýmto krokom stráca NBS implicitne apolitický štatút. Vstup akéhokoľvek politika do NBS ohrozuje jej nezávislosť. Každý, kto povie "áno" vstupu do politiky, by si mal súčasne povedať "nie" budúcim ambíciám na pozície v politicky nezávislých inštitúciách.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Nie je más tak veľa aby sme si mohli dovoliť nevyužiť profesionálov. Trestajme až potom keď sa niečo stane a nastavme systém tak, aby sa to nestalo.
Nie je más tak veľa aby sme si mohli dovoliť nevyužiť profesionálov. Trestajme až potom keď sa niečo stane a nastavme systém tak, aby sa to nestalo.
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
Pozitívne
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Pozitívne
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Veľmi negatívne
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Pozitívne Z odbornej stránky skôr pozitívne, pretože pán Kažimír bol jedným z lepších ministrov. Čo sa týka politickej príslušnosti, verím že to s objektivitou a nestrannosťou zoberie vážne, podobne ako mnoho ľudí pred ním,keď sa dostalo na takúto alebo podobnú funkciu s rovnakými požiadavkami.
Z odbornej stránky skôr pozitívne, pretože pán Kažimír bol jedným z lepších ministrov. Čo sa týka politickej príslušnosti, verím že to s objektivitou a nestrannosťou zoberie vážne, podobne ako mnoho ľudí pred ním,keď sa dostalo na takúto alebo podobnú funkciu s rovnakými požiadavkami.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
Negatívne Ako aroganciu vládnucej strany a jej "špičiek". S najväčšou pravdepodobnosťou sa stane to , čo majú naplánované už dlhší čas. Ostatné bude vecou svedomia a zodpovednosti nového guvernéra.
Ako aroganciu vládnucej strany a jej "špičiek". S najväčšou pravdepodobnosťou sa stane to , čo majú naplánované už dlhší čas. Ostatné bude vecou svedomia a zodpovednosti nového guvernéra.
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
Negatívne V Kanade by bola považovaná takáto "rošáda " na významnej nadstraníckej funkcii ako je guvernér Národnej banky Slovenska za politickú "machináciu", ktorá priamo ohrozuje demokraciu a jej uplatňovanie v praxi. V Kanade by bolo nemysliteľné, aby sa riadne zvolený guvernér dobrovoľne vzdal funkcie už dva roky pred uplynutím svojho funkčného obdobia. A to vopred vybranému straníckemu kádru. A to ešte v čase, keď sa stále viac preukazuje prepojenie popredných predstaviteľov strany SMER na kriminálne prostredie. Takéto konanie hrubo poškodzuje vieru Slovákov k štátnemu systému a neprípustne "šliape" po demokracii. Pokiaľ budú takéto kroky možné a prípustné, tak je veľkým otáznikom, čo sa vlastne vybojovalo na Slovensku v roku 1989 !
V Kanade by bola považovaná takáto "rošáda " na významnej nadstraníckej funkcii ako je guvernér Národnej banky Slovenska za politickú "machináciu", ktorá priamo ohrozuje demokraciu a jej uplatňovanie v praxi. V Kanade by bolo nemysliteľné, aby sa riadne zvolený guvernér dobrovoľne vzdal funkcie už dva roky pred uplynutím svojho funkčného obdobia. A to vopred vybranému straníckemu kádru. A to ešte v čase, keď sa stále viac preukazuje prepojenie popredných predstaviteľov strany SMER na kriminálne prostredie. Takéto konanie hrubo poškodzuje vieru Slovákov k štátnemu systému a neprípustne "šliape" po demokracii. Pokiaľ budú takéto kroky možné a prípustné, tak je veľkým otáznikom, čo sa vlastne vybojovalo na Slovensku v roku 1989 !
Hajko Jozef Hajko
analytik
Negatívne
Štefanko Jozef Štefanko
konateľ
Mateso, s.r.o., Púchov
Veľmi negatívne
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Vyzerá to, akoby sa stále viacerí predstavitelia strany a vlády chceli stať apolitickými.
Vyzerá to, akoby sa stále viacerí predstavitelia strany a vlády chceli stať apolitickými.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
Veľmi negatívne
Zavacká Katarína Zavacká
historička práva
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Ako útek z potápajúcej sa lode.
Ako útek z potápajúcej sa lode.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Ako rozmiestňovanie sa na teplé miesta pred kolapsom strany.
Ako rozmiestňovanie sa na teplé miesta pred kolapsom strany.
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
Negatívne
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
Veľmi negatívne Smer chce mať aj po odchode z vlády čo najväčší vplyv v krajine, preto púšťa svojich ľudí do inštitúcií ako NBS alebo aj URSO, kde by mali byť výlučne profesionáli bez politickej minulosti.
Smer chce mať aj po odchode z vlády čo najväčší vplyv v krajine, preto púšťa svojich ľudí do inštitúcií ako NBS alebo aj URSO, kde by mali byť výlučne profesionáli bez politickej minulosti.
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
Negatívne A NBS už viac nebude apolitická. P.S. A bola niekedy?
A NBS už viac nebude apolitická. P.S. A bola niekedy?
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
Veľmi pozitívne
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
Pozitívne
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Déjà vu... Ministerka: "Pán premiér, máme riešenie pre Bernátka, že čo s ním urobím?" Premiér: "Ja som povedal, že ja s tým pomôžem, dobre? Prečo nie, ten môže ísť kamkoľvek." Ministerka: "Keby sa dalo niekam do Bruselu..."
Déjà vu... Ministerka: "Pán premiér, máme riešenie pre Bernátka, že čo s ním urobím?" Premiér: "Ja som povedal, že ja s tým pomôžem, dobre? Prečo nie, ten môže ísť kamkoľvek." Ministerka: "Keby sa dalo niekam do Bruselu..."
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
Pozitívne Je to jeden z ministrov za ktorým sú výsledky a nie škandály. Odhliadnuc od politiky strany, ktorú ako stranícky minister zastáva a presadzuje, je rozhodne kvalifikovaný a skúsený na post guvernéra NBS.
Je to jeden z ministrov za ktorým sú výsledky a nie škandály. Odhliadnuc od politiky strany, ktorú ako stranícky minister zastáva a presadzuje, je rozhodne kvalifikovaný a skúsený na post guvernéra NBS.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
Pozitívne Minister financií je vnímaný ako odborník a teda mal by byť prínosom pre túto funkciu. Obava z nestrannosti s ohľadom na jeho aktuálne stranícke postavenie je namieste, avšak nie úplne zriedkavé informácie o prejavoch jeho autonómie môžu dávať dôvod na optmizmus.
Minister financií je vnímaný ako odborník a teda mal by byť prínosom pre túto funkciu. Obava z nestrannosti s ohľadom na jeho aktuálne stranícke postavenie je namieste, avšak nie úplne zriedkavé informácie o prejavoch jeho autonómie môžu dávať dôvod na optmizmus.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Negatívne
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Negatívne Ako potvrdenie, že Slovensko nedorástlo do demokracie. Že strana SMER-SD spolu s koalíciou sa stále riadia heslom "vyhraj voľby, môžeš robiť všetko"
Ako potvrdenie, že Slovensko nedorástlo do demokracie. Že strana SMER-SD spolu s koalíciou sa stále riadia heslom "vyhraj voľby, môžeš robiť všetko"
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Veľmi negatívne Ide jednoznačne o politizáciu a snahu o ovládnutie NBS Smerom, nech už budú prezentované ľubovoľné rozprávky okolo tohto kroku.
Ide jednoznačne o politizáciu a snahu o ovládnutie NBS Smerom, nech už budú prezentované ľubovoľné rozprávky okolo tohto kroku.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Pán Kažimír je odborník, ktorý nastavil pozitívny trend v oblasti verejných financií a vyrovnaného rozpočtu. O jeho konečnom zvolení do funkcie rozhodne parlament.
Pán Kažimír je odborník, ktorý nastavil pozitívny trend v oblasti verejných financií a vyrovnaného rozpočtu. O jeho konečnom zvolení do funkcie rozhodne parlament.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
Negatívne
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
Negatívne
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Negatívne
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
Pozitívne
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
Veľmi negatívne
Malata Milan Malata
managing partner
Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners , s.r.o., Bratislava
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Za podstatnejšie skôr považujem meno, skúsenosti, odbornosť a integritu budúceho ministra financií. Ten bude, ako osoba zodpovedná za prípravu štátneho rozpočtu na volebný rok 2020, pod silným tlakom.
Za podstatnejšie skôr považujem meno, skúsenosti, odbornosť a integritu budúceho ministra financií. Ten bude, ako osoba zodpovedná za prípravu štátneho rozpočtu na volebný rok 2020, pod silným tlakom.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
Veľmi negatívne Stále tvrdím, že Slovensko má dostatok odborníkov - nepolitikov na každú oblasť - vrátane tejto. Je jednoznačne potrebné - nutné - nevyhnutné, s ich dpolitizáciou. takýchto oblastí a
Stále tvrdím, že Slovensko má dostatok odborníkov - nepolitikov na každú oblasť - vrátane tejto. Je jednoznačne potrebné - nutné - nevyhnutné, s ich dpolitizáciou. takýchto oblastí a
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Ak sa na to pozriem objektívne, Peter Kažimír určite patril medzi lepších ministrov tejto vlády a nespomínam si, že by bol zaplletený do nejakej výraznejšej kauzy. Na druhej strane, ak niekto ide z vysokej politiky do NBS, ktorá má byť nezávislá, logicky to vedie k pochybnostiam. Dúfam, že sa jedného dňa dočkáme NBS, ktorá bude naozaj nezávislá a odváži sa aj kritizovať kroky vlády.
Ak sa na to pozriem objektívne, Peter Kažimír určite patril medzi lepších ministrov tejto vlády a nespomínam si, že by bol zaplletený do nejakej výraznejšej kauzy. Na druhej strane, ak niekto ide z vysokej politiky do NBS, ktorá má byť nezávislá, logicky to vedie k pochybnostiam. Dúfam, že sa jedného dňa dočkáme NBS, ktorá bude naozaj nezávislá a odváži sa aj kritizovať kroky vlády.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Negatívne Hoci minister Kazimir patri k tym kvalitnym ministrom Ficovych vlad, pre menovanie guvernerov narodnych centralnych bank, ktori su zaroven aj clenmi Europskej centralnej banky platia striktne kriteria, tito musia byt politicky nezavisli, co minister Kazimir nesplna. Navyse guverneri musia mat "recognized standing and professional experience in monetary and banking matters". Navyse "NBS je nezavisla pravnicka osoba. NBS zabezpecuje plnenie svojich úloh nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a iných orgánov verejnej moci. Nezávislosť je jedným zo základných princípov fungovania všetkých národných centrálnych bánk krajín EÚ. Európska centrálna banka a národné centrálne banky musia byť funkčne, inštitucionálne, personálne aj finančne nezávislé. Nezávislosť národných centrálnych bánk bola zakotvená v Zmluve o fungovaní Európskej únie i v Štatúte Európskeho systému centrálnych bánk." "Hlavným dôvodom nezávislosti centrálnej banky je nutnosť oddeliť právomoc vynakladať peniaze od právomoci vydávať peniaze. Vláda by mohla mať záujem znížiť úrokové miery, aby znížila náklady štátneho dlhu. To by však v dlhodobejšom horizonte spôsobilo rast inflácie. Nezávislosť centrálnej banky je teda nevyhnutným predpokladom zabezpečenia cenovej stability." Citovany text z brozurky "Národná banka Slovenska... jej funkcie a činnosti".
Hoci minister Kazimir patri k tym kvalitnym ministrom Ficovych vlad, pre menovanie guvernerov narodnych centralnych bank, ktori su zaroven aj clenmi Europskej centralnej banky platia striktne kriteria, tito musia byt politicky nezavisli, co minister Kazimir nesplna. Navyse guverneri musia mat "recognized standing and professional experience in monetary and banking matters". Navyse "NBS je nezavisla pravnicka osoba. NBS zabezpecuje plnenie svojich úloh nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a iných orgánov verejnej moci. Nezávislosť je jedným zo základných princípov fungovania všetkých národných centrálnych bánk krajín EÚ. Európska centrálna banka a národné centrálne banky musia byť funkčne, inštitucionálne, personálne aj finančne nezávislé. Nezávislosť národných centrálnych bánk bola zakotvená v Zmluve o fungovaní Európskej únie i v Štatúte Európskeho systému centrálnych bánk." "Hlavným dôvodom nezávislosti centrálnej banky je nutnosť oddeliť právomoc vynakladať peniaze od právomoci vydávať peniaze. Vláda by mohla mať záujem znížiť úrokové miery, aby znížila náklady štátneho dlhu. To by však v dlhodobejšom horizonte spôsobilo rast inflácie. Nezávislosť centrálnej banky je teda nevyhnutným predpokladom zabezpečenia cenovej stability." Citovany text z brozurky "Národná banka Slovenska... jej funkcie a činnosti".
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Veľmi negatívne
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
Veľmi pozitívne Myslím, že nato, v akej vláde pán Kažimír pôsobili a ako ustál populistické sklony bývalého premiéra, mu môžme iba poďakovať, že vláda nenapáchala väčšie škody na verejných financiách ako vlaky zadarmo, Kaliňákove excesy a podobne. Tento post bude v podstate odmenou za dobré a aj medzinárodne uznané výsledky jeho práce. Otázka stojí skôr, čo môžme očakávať od jeho nástupcu.
Myslím, že nato, v akej vláde pán Kažimír pôsobili a ako ustál populistické sklony bývalého premiéra, mu môžme iba poďakovať, že vláda nenapáchala väčšie škody na verejných financiách ako vlaky zadarmo, Kaliňákove excesy a podobne. Tento post bude v podstate odmenou za dobré a aj medzinárodne uznané výsledky jeho práce. Otázka stojí skôr, čo môžme očakávať od jeho nástupcu.
Bušo Oľga Bušo
Podnikateľka Slovenska 2017
projekt Láskykvet
Negatívne Už samotná otázka determinuje aj odpoveď. Centrálne banky sú v štandardných demokraciách zo zásady nezávislé a apolitické, a preto nominácia prominentného funkcionára vládnej strany za guvernéra NBS nemôže byť správnym krokom. A to bez ohľadu na jeho odbornú kvalifikáciu či osobnostné predpoklady.
Už samotná otázka determinuje aj odpoveď. Centrálne banky sú v štandardných demokraciách zo zásady nezávislé a apolitické, a preto nominácia prominentného funkcionára vládnej strany za guvernéra NBS nemôže byť správnym krokom. A to bez ohľadu na jeho odbornú kvalifikáciu či osobnostné predpoklady.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Veľmi negatívne Dostali sme sa do veľmi zlého stavu, keď politické strany už ani nepotrebujú predstierať, že do nezávislých regulačných orgánov nenastupujú politici. Ešte negatívnejšie však vnímam naplánované a načasované účelové odstúpenie súčasného guvernéra NBS. Celý ten proces je veľmi vzdialený základným demokratickým princípom.
Dostali sme sa do veľmi zlého stavu, keď politické strany už ani nepotrebujú predstierať, že do nezávislých regulačných orgánov nenastupujú politici. Ešte negatívnejšie však vnímam naplánované a načasované účelové odstúpenie súčasného guvernéra NBS. Celý ten proces je veľmi vzdialený základným demokratickým princípom.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Negatívne Nezávislí regulátory sú predpokladom úspešnej ekonomiky a tiež budovania dôvery verejnosti v riadenie štátu. Politická nominácia za neobjasnených okolností odstúpenia súčasného guvernéra nepodporuje kultúru budovania dôveryhodných a nezávislých kontrolných inštitúcii.
Nezávislí regulátory sú predpokladom úspešnej ekonomiky a tiež budovania dôvery verejnosti v riadenie štátu. Politická nominácia za neobjasnených okolností odstúpenia súčasného guvernéra nepodporuje kultúru budovania dôveryhodných a nezávislých kontrolných inštitúcii.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Pozitívne Nebol by to prvý prípad v Európe ani vo svete. Považujem ho za odborníka s dobrým menom minimálne v EÚ.
Nebol by to prvý prípad v Európe ani vo svete. Považujem ho za odborníka s dobrým menom minimálne v EÚ.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
Veľmi negatívne
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Negatívne
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
Negatívne
Kubovič Peter Kubovič
managing parner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Negatívne Vnímam to ako typický spôsob uplatňovania moci najsilnejšou stranou vládnej koalície, kde žiadna apolitickosť (ani nezávislosť) nemá miesto - pokiaľ ide o pozície, ktorých obsadzovanie je v kompetencii vládnej koalície....
Vnímam to ako typický spôsob uplatňovania moci najsilnejšou stranou vládnej koalície, kde žiadna apolitickosť (ani nezávislosť) nemá miesto - pokiaľ ide o pozície, ktorých obsadzovanie je v kompetencii vládnej koalície....
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Negatívne NBS zo svojej podstaty by mala byt nezavislou instituciou. I keby sa pan Kazimir vzdal clenstva v strane, minulost cloveka dobehne.
NBS zo svojej podstaty by mala byt nezavislou instituciou. I keby sa pan Kazimir vzdal clenstva v strane, minulost cloveka dobehne.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Veľmi negatívne
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Veľmi negatívne
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Asi ide o to, ktory uhol pohladu zvolime. Ak si uvedomime, kto nahradi aktualneho guvernera, ide o vyznamny kvalitativny posun vpred. Ak berieme zretel na to, ze tam ide aktivny politik, az tak dobre to nevyzera. Nemame ziadnu istotu, ze si udrzi dostatocny odstup od svojej "rodnej" strany... Dufajme, ze ano.
Asi ide o to, ktory uhol pohladu zvolime. Ak si uvedomime, kto nahradi aktualneho guvernera, ide o vyznamny kvalitativny posun vpred. Ak berieme zretel na to, ze tam ide aktivny politik, az tak dobre to nevyzera. Nemame ziadnu istotu, ze si udrzi dostatocny odstup od svojej "rodnej" strany... Dufajme, ze ano.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Stanovisko je skor neutralne. Dolezite je, aby sa na danom poste nachadzal clovek na spravom mieste z pohladu odbornosti, kompetentnosti a bol dostatocne politicky nezaujaty. Pozitivne vnimam to, ze pan Kazimir nema za sebou silne kauzy a patri medzi politikou, ktori nie su tzv. za "zenitom". Ci to bude pozitivne pre Slovensko ukaze realita a prax.
Stanovisko je skor neutralne. Dolezite je, aby sa na danom poste nachadzal clovek na spravom mieste z pohladu odbornosti, kompetentnosti a bol dostatocne politicky nezaujaty. Pozitivne vnimam to, ze pan Kazimir nema za sebou silne kauzy a patri medzi politikou, ktori nie su tzv. za "zenitom". Ci to bude pozitivne pre Slovensko ukaze realita a prax.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
Negatívne
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
Veľmi negatívne
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
Negatívne Nezávislá centrálna banka je pilierom modernej ekonomiky. Čelný predstaviteľ vládnej politickej strany na poste guvernéra neprispeje k nezávislosti NBS. Je to negatívny precedens. Podobné príklady ale nájdeme aj v iných krajinách.
Nezávislá centrálna banka je pilierom modernej ekonomiky. Čelný predstaviteľ vládnej politickej strany na poste guvernéra neprispeje k nezávislosti NBS. Je to negatívny precedens. Podobné príklady ale nájdeme aj v iných krajinách.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Negatívne
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
Pozitívne
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
Negatívne
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Je to najmä o osobných plánoch a ambíciách. Pozitívne vnímam súprávu, že zmenu plánuje až po prijatí štátneho rozpočtu.
Je to najmä o osobných plánoch a ambíciách. Pozitívne vnímam súprávu, že zmenu plánuje až po prijatí štátneho rozpočtu.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Na Slovensku je to tak !
Na Slovensku je to tak !
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
Veľmi pozitívne Som presvedceny o tom ze ludia ktori sa prejavli ako odbornici a slusni v beznom i profesionalnom zivote najma ak sa takto prejsvil pocas dlhsieho obdobia v najvyssich vykonnych fpoziciach su sposobili dosiahnut zelany pokrok aj v inej pozii ´. Ak je rec o terajsom ministrovi financií o jeho ludskych a profesionalnych kvalitach nemam pochybnosti.
Som presvedceny o tom ze ludia ktori sa prejavli ako odbornici a slusni v beznom i profesionalnom zivote najma ak sa takto prejsvil pocas dlhsieho obdobia v najvyssich vykonnych fpoziciach su sposobili dosiahnut zelany pokrok aj v inej pozii ´. Ak je rec o terajsom ministrovi financií o jeho ludskych a profesionalnych kvalitach nemam pochybnosti.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Negatívne
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Negatívne Vnímam negatívne to, že na pozíciu guvernéra NBS ide podpredseda vlády okamžite, ešte by som to vedel akceptovať, ak by medzi týmito dvoma funkciami bol nejaký časový rozptyl. Vyzerá, že naša NBS, ak nastane táto situácia, vlastne už nebude nezávislá.
Vnímam negatívne to, že na pozíciu guvernéra NBS ide podpredseda vlády okamžite, ešte by som to vedel akceptovať, ak by medzi týmito dvoma funkciami bol nejaký časový rozptyl. Vyzerá, že naša NBS, ak nastane táto situácia, vlastne už nebude nezávislá.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Negatívne NBS by mala byť mimo iného aj zdravou protiváhou a apolitickým odborným oponentom Ministerstvu financií, s cieľom dbať o zdravie celého finančného sektora. Takže tento avizovaný presun pána ministra na post šéfa NBS vnímam minimálne rozpačito.
NBS by mala byť mimo iného aj zdravou protiváhou a apolitickým odborným oponentom Ministerstvu financií, s cieľom dbať o zdravie celého finančného sektora. Takže tento avizovaný presun pána ministra na post šéfa NBS vnímam minimálne rozpačito.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
Veľmi negatívne
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
Veľmi negatívne NBS je jedna z posledných dôležitých inštitúcií SR ktorá doteraz nebola poškvrnená politickými nomináciami. Nehodnotiac konkrétnu osobu a jej kvalifikáciu, bol by to zlý precedens.
NBS je jedna z posledných dôležitých inštitúcií SR ktorá doteraz nebola poškvrnená politickými nomináciami. Nehodnotiac konkrétnu osobu a jej kvalifikáciu, bol by to zlý precedens.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Vnímam to ako fakt a potvrdenie jeho dlhodobých ambícií.
Vnímam to ako fakt a potvrdenie jeho dlhodobých ambícií.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Skúsenosť zo zahraničia ukazuje, že je to možné. Výsledok ale veľmi závisí aj od kultúry spoločenského a politického prostredia a toho ako to príslušná osobnosť charakterovo uchopí.
Skúsenosť zo zahraničia ukazuje, že je to možné. Výsledok ale veľmi závisí aj od kultúry spoločenského a politického prostredia a toho ako to príslušná osobnosť charakterovo uchopí.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní