Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Máte pocit, že sa tento rok posunulo Slovensko ďalej z hľadiska budovania uvedomelej občianskej spoločnosti a silnejšieho právneho štátu?

  1. rozhodne áno 27 %
  2. skôr áno 46 %
  3. skôr nie 14 %
  4. rozhodne nie 8 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 4 %


Uzávierka hlasovania: 17.12.2018. Počet respondentov: 97.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
skôr áno
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
skôr áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie Nevšimol som si, že by sa niečo zásadné zmenilo.
Nevšimol som si, že by sa niečo zásadné zmenilo.
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
skôr áno
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
skôr nie Tento rok ma potešil záujem mladých ľudí a celkovo spoločnosti o verejné dianie, ktorý, žiaľ, vyvolali tragické udalosti v spoločnosti. Negatívne vnímam neutíchajúci populizmus politikov, neschopnosť ľudí rozlišovať fakty od fabulácií, neschopnosť kriticky myslieť. Toto je pre vyspelú spoločnosť, kde sa verejnosť zapája do občianskeho života, zásadné. Kľúčové pre budúcnosť Slovenska a vývoj spoločnosti bude výchova a vzdelanie našich detí a dôvera v nich. Sem musíme aj do budúcna smerovať maximum svojho úsilia.
Tento rok ma potešil záujem mladých ľudí a celkovo spoločnosti o verejné dianie, ktorý, žiaľ, vyvolali tragické udalosti v spoločnosti. Negatívne vnímam neutíchajúci populizmus politikov, neschopnosť ľudí rozlišovať fakty od fabulácií, neschopnosť kriticky myslieť. Toto je pre vyspelú spoločnosť, kde sa verejnosť zapája do občianskeho života, zásadné. Kľúčové pre budúcnosť Slovenska a vývoj spoločnosti bude výchova a vzdelanie našich detí a dôvera v nich. Sem musíme aj do budúcna smerovať maximum svojho úsilia.
Hudáková Anna Hudáková
personálny riaditeľ (HREO)
sanofi-aventis Slovakia s.r.o.
skôr nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne áno
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné To čo sa na Slovensku tento rok zmenilo, je väčšia schopnosť občanov sa organizovať a aktívne prejavovať kritické názory. Dá sa povedať, že je to krôčik k uvedomelej občianskej spoločnosti.
To čo sa na Slovensku tento rok zmenilo, je väčšia schopnosť občanov sa organizovať a aktívne prejavovať kritické názory. Dá sa povedať, že je to krôčik k uvedomelej občianskej spoločnosti.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Huttová Darina Huttová
generálna tajomníčka
Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP)
rozhodne áno Občianska spoločnosť je schopná reagovať na neprípustné správanie sa osôb pri výkone moci a prispieva k verejnej kontrole fungovania štátneho mechanizmu, ktorá je bezvýhradne neopomenuteľná a potrebná, ak svoj štát chceme skutočne nazvať právnym.
Občianska spoločnosť je schopná reagovať na neprípustné správanie sa osôb pri výkone moci a prispieva k verejnej kontrole fungovania štátneho mechanizmu, ktorá je bezvýhradne neopomenuteľná a potrebná, ak svoj štát chceme skutočne nazvať právnym.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno V minulosti protesty na SNP zastavili tak maximálne mestskú dopravu. Tohto roku vymenili časť vlády a dosadili veľa nezávislých kandidátov do samospráv.
V minulosti protesty na SNP zastavili tak maximálne mestskú dopravu. Tohto roku vymenili časť vlády a dosadili veľa nezávislých kandidátov do samospráv.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr áno Minimálne časť občianstva pochopila, že ďalej nemôže byť pasívna.
Minimálne časť občianstva pochopila, že ďalej nemôže byť pasívna.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Slovensko tento rok poskočilo najďalej od zmeny režimu v 1989 a politickej orientácii na západ po nástupe prvej Dzurindovej vlády. Žijem v Prahe kde našu občiansku uvedomelosť a akčnosť môžem používať ako dobrý, v Česku nevídaný príklad.
Slovensko tento rok poskočilo najďalej od zmeny režimu v 1989 a politickej orientácii na západ po nástupe prvej Dzurindovej vlády. Žijem v Prahe kde našu občiansku uvedomelosť a akčnosť môžem používať ako dobrý, v Česku nevídaný príklad.
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
skôr áno
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr áno Je však smutné konštatovať, že to je takmer výlučne zásluhou občanov a nie ich zákonne volených zástupcov. A ešte smutnejšie je to, že aby sa tak stalo, museli zahynúť dvaja mladí ľudia.
Je však smutné konštatovať, že to je takmer výlučne zásluhou občanov a nie ich zákonne volených zástupcov. A ešte smutnejšie je to, že aby sa tak stalo, museli zahynúť dvaja mladí ľudia.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Prvá časť otázky: skôr áno, čo je možné sledovať na protestoch po celom Slovensku a tiež na výsledkoch komunálnych volieb. Druhá časť otázky: skôr nie. Vidno to na legislatívnych iniciatívach a neskôr na rezignácii ministerky Žitňanskej. A tiež na dráme okolo doplnenia sudcov Ústavného súdu.
Prvá časť otázky: skôr áno, čo je možné sledovať na protestoch po celom Slovensku a tiež na výsledkoch komunálnych volieb. Druhá časť otázky: skôr nie. Vidno to na legislatívnych iniciatívach a neskôr na rezignácii ministerky Žitňanskej. A tiež na dráme okolo doplnenia sudcov Ústavného súdu.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr nie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Opět silnější a více kontrolující a přerozdělující stát máme určitě, stát s většími právními jistotami a předvídatelností pak nikoliv. Hodnotit budování "uvědomělé občanské společnosti" je náročnější, otázka je co si pod tím kdo představuje. Osobně stále věřím, že si většina lidí spojuje občanskou společnost mj. i s vírou a respektem k demokracii, a to včetně jejích slabin. Respektují demokratické instituce a procesy, včetně výsledků svobodných voleb (i když s nimi nejsou spokojeni) a věří, že moc se má přebírat argumentací a prezentací vlastních řešení právě ve volbách a nikoliv násilím a nátlakem, jak si to občas představují některé nedemokratické skupiny či organizace schovávající se za vlastní vidění tzv. občanské společnosti.
Opět silnější a více kontrolující a přerozdělující stát máme určitě, stát s většími právními jistotami a předvídatelností pak nikoliv. Hodnotit budování "uvědomělé občanské společnosti" je náročnější, otázka je co si pod tím kdo představuje. Osobně stále věřím, že si většina lidí spojuje občanskou společnost mj. i s vírou a respektem k demokracii, a to včetně jejích slabin. Respektují demokratické instituce a procesy, včetně výsledků svobodných voleb (i když s nimi nejsou spokojeni) a věří, že moc se má přebírat argumentací a prezentací vlastních řešení právě ve volbách a nikoliv násilím a nátlakem, jak si to občas představují některé nedemokratické skupiny či organizace schovávající se za vlastní vidění tzv. občanské společnosti.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne nie Myslím, že súčasná vládna garnitúra je už príliš ďaleko od občanov a prepletená v toľkých kauzách, takže nie je a ani nebude schopná posunúť Slovensko v uvedených oblastiach.
Myslím, že súčasná vládna garnitúra je už príliš ďaleko od občanov a prepletená v toľkých kauzách, takže nie je a ani nebude schopná posunúť Slovensko v uvedených oblastiach.
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
skôr áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
rozhodne áno o malý kúsok, ale predsa . Ešte nás čaká dlhá cesta.
o malý kúsok, ale predsa . Ešte nás čaká dlhá cesta.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Z tohto uhla to bol skvelý rok vystavený na tragickom základe. Zásadne sme sa síce neposunuli, ale verím, že sme si niečo uvedomili, precitli. Začíname cítiť, že nám súčasný stav nevyhovuje a hlavne, akú máme silu. Silu vo svojich dvoch nohách a rukách. Stojíme na prahu. Len vykročiť.
Z tohto uhla to bol skvelý rok vystavený na tragickom základe. Zásadne sme sa síce neposunuli, ale verím, že sme si niečo uvedomili, precitli. Začíname cítiť, že nám súčasný stav nevyhovuje a hlavne, akú máme silu. Silu vo svojich dvoch nohách a rukách. Stojíme na prahu. Len vykročiť.
Janči Juraj Janči
country manažér
Coface Slovakia, s.r.o., Bratislava
skôr nie Ako uvedomelá spoločnosť sme vyspeli, občania v poslednom čase ukázali, že sa vedia postaviť za svoje práva, avšak je to negované pretrvávajúcou slabou uplatnitelnostou práva, a signálmi arogancie štátnej moci.
Ako uvedomelá spoločnosť sme vyspeli, občania v poslednom čase ukázali, že sa vedia postaviť za svoje práva, avšak je to negované pretrvávajúcou slabou uplatnitelnostou práva, a signálmi arogancie štátnej moci.
Čechová Katarína Čechová
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne áno
Zavacká Katarína Zavacká
historička práva
skôr nie Ani nie. Iba si hádam zopár tisíc ľudí uvedomilo, ako je to dôležité. Aj to je čosi.
Ani nie. Iba si hádam zopár tisíc ľudí uvedomilo, ako je to dôležité. Aj to je čosi.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
rozhodne nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
skôr áno Verím, že každý rok sa posunieme o niečo dopredu. Čo sa týka právneho štátu, treba si uvedomiť, že je založený na vysokom právnom vedomí občanov (obchádzanie zákona a porušovanie predpisov by spoločnosť nemala vnímať ako prejav "hrdinstva" páchateľa), kvalitnej legislatívnej práci navrhovateľov zákonov a parlamentu (tak, aby boli chránené práva slušných občanov), práci polície, ktorá občanov nebude obťažovať, ale chrániť, profesionálnej práci prokuratúry a samozrejme aj justície. To všetko podporené motivačným systémom odmeňovania a kvalitnou personálnou prácou. Bez týchto predpokladov je diskusia o právnom štáte len mlátením prázdnej slamy.
Verím, že každý rok sa posunieme o niečo dopredu. Čo sa týka právneho štátu, treba si uvedomiť, že je založený na vysokom právnom vedomí občanov (obchádzanie zákona a porušovanie predpisov by spoločnosť nemala vnímať ako prejav "hrdinstva" páchateľa), kvalitnej legislatívnej práci navrhovateľov zákonov a parlamentu (tak, aby boli chránené práva slušných občanov), práci polície, ktorá občanov nebude obťažovať, ale chrániť, profesionálnej práci prokuratúry a samozrejme aj justície. To všetko podporené motivačným systémom odmeňovania a kvalitnou personálnou prácou. Bez týchto predpokladov je diskusia o právnom štáte len mlátením prázdnej slamy.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
rozhodne áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno Posunulo, len to stálo dva mladé nevinné ľudské životy. Ďakujeme a nezabudneme...
Posunulo, len to stálo dva mladé nevinné ľudské životy. Ďakujeme a nezabudneme...
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
rozhodne áno
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Zatiaľ to hodnotím ako prenatálny stav v štádiu pokusu. Či dôjde aj k narodeniu demokracie uvidíme až po dlhšej dobe.
Zatiaľ to hodnotím ako prenatálny stav v štádiu pokusu. Či dôjde aj k narodeniu demokracie uvidíme až po dlhšej dobe.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr áno Obcianske protesty Za slusne Slovensko, odsudenie ex-ministrov za nastenkovy tender, vysetrovanie vrazdy novinara a jeho snubenice naznacuju posun spravnym smerom, no od pravneho statu na urovni vyspelych demokracii nas deli este dlha cesta.
Obcianske protesty Za slusne Slovensko, odsudenie ex-ministrov za nastenkovy tender, vysetrovanie vrazdy novinara a jeho snubenice naznacuju posun spravnym smerom, no od pravneho statu na urovni vyspelych demokracii nas deli este dlha cesta.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie V tomto roku sme videli viaceré pozitívne iniciatívy. Žiaľ, značná časť spoločnosti a veľká časť politikov má snahu občiansku spoločnosť a právny štát skôr brzdiť ako budovať.
V tomto roku sme videli viaceré pozitívne iniciatívy. Žiaľ, značná časť spoločnosti a veľká časť politikov má snahu občiansku spoločnosť a právny štát skôr brzdiť ako budovať.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
skôr nie Tento rok sa, bohužiaľ aj kvôli veľmi tragickej udalosti, naplno ukázalo, kde sa Slovensko reálne nachádza. Na jednej strane, totálne politické zúfalstvo, na druhej strane deklarovaný záujem nemalej skupiny obyvateľov niečo s tým spraviť. Verím, že táto energia Slovensko v najbližších rokoch posunie.
Tento rok sa, bohužiaľ aj kvôli veľmi tragickej udalosti, naplno ukázalo, kde sa Slovensko reálne nachádza. Na jednej strane, totálne politické zúfalstvo, na druhej strane deklarovaný záujem nemalej skupiny obyvateľov niečo s tým spraviť. Verím, že táto energia Slovensko v najbližších rokoch posunie.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne nie
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zle sa odpovedá na spojené otázky, keď každá časť má inú odpoveď. Uvedomelosť občianskej spoločnosti sa výrazne posunulo, výsledkom je napr. aj odstúpenie premiéra, ako nám ale ukázal príklad rigoróznej práce stále to bol len ojedinelý výsledok. A čo sa týka právneho štátu, zatiaľ vidím posun v nezávislosti polície, neprejavilo sa to prakticky dotiahnutím káuz. Dúfam, že sme na dobrej ceste a nepríde k sklamaniu ako doteraz mnohokrát.
Zle sa odpovedá na spojené otázky, keď každá časť má inú odpoveď. Uvedomelosť občianskej spoločnosti sa výrazne posunulo, výsledkom je napr. aj odstúpenie premiéra, ako nám ale ukázal príklad rigoróznej práce stále to bol len ojedinelý výsledok. A čo sa týka právneho štátu, zatiaľ vidím posun v nezávislosti polície, neprejavilo sa to prakticky dotiahnutím káuz. Dúfam, že sme na dobrej ceste a nepríde k sklamaniu ako doteraz mnohokrát.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
skôr áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne nie opak je pravdou, udalosti, ktoré sa v slovenskej spoločnosti - republike, udiali a dejú v roku 2018 odhaľujú naplno všetky jej nedostatky
opak je pravdou, udalosti, ktoré sa v slovenskej spoločnosti - republike, udiali a dejú v roku 2018 odhaľujú naplno všetky jej nedostatky
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
skôr áno Verím, že skôr áno, pretože bez tlaku občianskej spoločnosti by nenastala rekonštrukcia vlády. Tiež ale vidím, že existuje časť spoločnosti, a nie malá, ktorá má svoju pravdu, kde fakty nehrajú veľkú rolu.
Verím, že skôr áno, pretože bez tlaku občianskej spoločnosti by nenastala rekonštrukcia vlády. Tiež ale vidím, že existuje časť spoločnosti, a nie malá, ktorá má svoju pravdu, kde fakty nehrajú veľkú rolu.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
skôr áno Aj negatívne veci môžu posúvať veci dopredu. Som optimista.
Aj negatívne veci môžu posúvať veci dopredu. Som optimista.
Laciak Ondrej Laciak
riadiaci partner
Laciak & Co., , s.r.o., Bratislava
skôr áno
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
skôr áno
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
skôr áno Trošku áno, ale zasa sme spadli späť do pôvodného trendu.
Trošku áno, ale zasa sme spadli späť do pôvodného trendu.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne nie Naopak, kľúčové inštitúcie požívajú nízku mieru dôveryhodnosti verejnosti. A namiesto zlepšovania stavu, sú osočovaní zodpovednými tí, ktorí na problémy poukazujú.
Naopak, kľúčové inštitúcie požívajú nízku mieru dôveryhodnosti verejnosti. A namiesto zlepšovania stavu, sú osočovaní zodpovednými tí, ktorí na problémy poukazujú.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno Občianska spoločnosť si overila, že môže veľa vecí angažovanosťou ovplyvniť či už protestmi na námestiach alebo priamou angažovanosťou v komunálnych voľbách. A takýmto spôsobom aj dosiahla zmeny vo vláde, i v polícii, ale najmä na komunálnej úrovni. To asi pred rokom nikto neočakával.
Občianska spoločnosť si overila, že môže veľa vecí angažovanosťou ovplyvniť či už protestmi na námestiach alebo priamou angažovanosťou v komunálnych voľbách. A takýmto spôsobom aj dosiahla zmeny vo vláde, i v polícii, ale najmä na komunálnej úrovni. To asi pred rokom nikto neočakával.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Áno, posunulo - ale cena bola vysoká. Totiž nebyť vraždy novinára (a jeho snúbenice) a následných masových protestov, veci by (veľmi pravdepodobne) aj naďalej fungovali v "starých, dobrých zabehnutých koľajách"... Avšak cesta je ešte stále poriadne dlhá a rozhodne nie sme blízko jej konca.
Áno, posunulo - ale cena bola vysoká. Totiž nebyť vraždy novinára (a jeho snúbenice) a následných masových protestov, veci by (veľmi pravdepodobne) aj naďalej fungovali v "starých, dobrých zabehnutých koľajách"... Avšak cesta je ešte stále poriadne dlhá a rozhodne nie sme blízko jej konca.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno A uprimne - uz bolo nacase . Este chvilku a bolo by sa nam Slovensko vyludnilo.
A uprimne - uz bolo nacase . Este chvilku a bolo by sa nam Slovensko vyludnilo.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
skôr áno Ľudia a hlavne mladí, si začali uvedomovať zodpovednosť za budúcnosť.
Ľudia a hlavne mladí, si začali uvedomovať zodpovednosť za budúcnosť.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Mám dosť rozporuplné pocity. Na jednej strane prejavy občianskej spoločnosti viedli k výmene predsedu vlády a jeho dvojičky. Na druhej strane, čím ďalej tým viac sa stretávam s tým, že množstvo ľudí je ovplyvnených tzv. alternatívnymi médiami, hľadajú konšpiráciu za každým rohom a vidia spásu v obrancovi tradičných hodnôt (asi z čias feudalizmu či skôr samoderžavia a komunizmu). V právnom štáte žiaľ nežijeme ešte stále, keďže stále vidíme konanie pár sudcov, prokurátorov, či vyšetrovateľov, ktoré nemá nič spoločné s právom a elementárnou logikou. Väčšinou sa dodáva, že väčšina z nich je v poriadku - musím povedať, že to tak nevyzerá - ak by boli, tak by napríklad verejnosti najznámejší ľudia - z Kočnerových káuz - nemohli vyviaznuť absolútne bez trestu (aspoň symbolického disciplinárneho, keď už trestnoprávna zodpovednosť za svoje konanie sa v týchto právnických kruhoch vôbec nekoná)
Mám dosť rozporuplné pocity. Na jednej strane prejavy občianskej spoločnosti viedli k výmene predsedu vlády a jeho dvojičky. Na druhej strane, čím ďalej tým viac sa stretávam s tým, že množstvo ľudí je ovplyvnených tzv. alternatívnymi médiami, hľadajú konšpiráciu za každým rohom a vidia spásu v obrancovi tradičných hodnôt (asi z čias feudalizmu či skôr samoderžavia a komunizmu). V právnom štáte žiaľ nežijeme ešte stále, keďže stále vidíme konanie pár sudcov, prokurátorov, či vyšetrovateľov, ktoré nemá nič spoločné s právom a elementárnou logikou. Väčšinou sa dodáva, že väčšina z nich je v poriadku - musím povedať, že to tak nevyzerá - ak by boli, tak by napríklad verejnosti najznámejší ľudia - z Kočnerových káuz - nemohli vyviaznuť absolútne bez trestu (aspoň symbolického disciplinárneho, keď už trestnoprávna zodpovednosť za svoje konanie sa v týchto právnických kruhoch vôbec nekoná)
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
skôr nie
Strýček Peter Strýček
regionálny riaditeľ pre akvizície a rozvoj
ENGIE Services
rozhodne nie
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Bohužiaľ nám k tomu musela dopomôcť dvojitá vražda a masové protesty.
Bohužiaľ nám k tomu musela dopomôcť dvojitá vražda a masové protesty.
Zahoráková Renáta Zahoráková
CEO
Zahoráková & Partners, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
rozhodne áno
Rybníček Richard Rybníček
primátor mesta
Mesto Trenčín
skôr áno
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
skôr áno Bohužiaľ až smrť 2 mladých ľudí bola špúšťačom zmeny smerovania tejto krajiny. Teda aspoň v to verím že v tom budeme pokračovať.
Bohužiaľ až smrť 2 mladých ľudí bola špúšťačom zmeny smerovania tejto krajiny. Teda aspoň v to verím že v tom budeme pokračovať.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr áno
Kováčik Róbert Kováčik
advokát
Ernst & Young Law , s.r.o., Bratislava
skôr áno
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
skôr áno Zacalo sa pomalicky prebudzat z dlheeeho zimneho spanku. Uz aby bola jar! :)
Zacalo sa pomalicky prebudzat z dlheeeho zimneho spanku. Uz aby bola jar! :)
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
skôr áno Politické zmeny na jar 2018 nastali najmä vďaka tlaku aktívnej občianskej spoločnosti. Až následne začali prichádzať viditeľnejšie posuny vo vyšetrovaní aj starších korupčných prípadov. Dôveru verejnosti vo funkčný právny štát totiž oveľa viac ako vyhlásenia politikov môžu prinavrátiť najmä výsledky práce orgánov činných v trestnom konaní, či predvídateľné rozhodnutia súdov.
Politické zmeny na jar 2018 nastali najmä vďaka tlaku aktívnej občianskej spoločnosti. Až následne začali prichádzať viditeľnejšie posuny vo vyšetrovaní aj starších korupčných prípadov. Dôveru verejnosti vo funkčný právny štát totiž oveľa viac ako vyhlásenia politikov môžu prinavrátiť najmä výsledky práce orgánov činných v trestnom konaní, či predvídateľné rozhodnutia súdov.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
rozhodne áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Budovat pravny stat je dlhodoby a nekonciaci proces, castokrat skryty, neviditelny - tu neviem, ale ze si ludia tu doma, na Slovensku - a konecne i mladi - zacinaju budovat obciansku spolocnost, dokazali aj tohtorocne volby.
Budovat pravny stat je dlhodoby a nekonciaci proces, castokrat skryty, neviditelny - tu neviem, ale ze si ludia tu doma, na Slovensku - a konecne i mladi - zacinaju budovat obciansku spolocnost, dokazali aj tohtorocne volby.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne áno Výsledky ostatných volieb ukazujú jasne, že občanom záleží na veciach verejných a sú ochotní sa angažovane zapájať do diania.
Výsledky ostatných volieb ukazujú jasne, že občanom záleží na veciach verejných a sú ochotní sa angažovane zapájať do diania.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní