Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

  1. Rozhodne áno 31 %
  2. Skôr áno 40 %
  3. Skôr nie 13 %
  4. Rozhodne nie 3 %
  5. Neviem / nevyjadrujem sa / iné 14 %


Uzávierka hlasovania: 07.01.2019. Počet respondentov: 111.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Šrank Alexander Šrank
Country Managing Partner
PwC PricewaterhouseCoopers Slovensko, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno V rámci CEE PwC pôsobí v 28 krajinách a to vytvára výrazné kurzové riziká, prepad ruského rubľa pred niekoľkými rokmi bol pre nás naozaj veľký problém. Poľsko je veľmi veľký trh, pre nás takmer porovnateľný s Ruskom a kancelárie v Českej republike a Maďarsku sú tiež v rámci siete významné a úspešné, takže vstup zvyšku V4 do eurozóny by bol pre PwC určite prínosom.. Sovenská skúsenosť a názory našich podnikateľov ukazujú, že aj napriek nákladom, ktoré sa ukázali pri eurovale a o ktorých sme pri vstupe veľmi nerozmýšľlali, že menová stabilita a naviazanie sa na naše kľúčové exportné trhy sú pre našu ekonomiku v celkovom súčte určite pozitívne. V rámci V4 ale nevnímam spoločenskú diskusiu u našich susedov, ktorá by dávala nádej na ich skorý vstup.
V rámci CEE PwC pôsobí v 28 krajinách a to vytvára výrazné kurzové riziká, prepad ruského rubľa pred niekoľkými rokmi bol pre nás naozaj veľký problém. Poľsko je veľmi veľký trh, pre nás takmer porovnateľný s Ruskom a kancelárie v Českej republike a Maďarsku sú tiež v rámci siete významné a úspešné, takže vstup zvyšku V4 do eurozóny by bol pre PwC určite prínosom.. Sovenská skúsenosť a názory našich podnikateľov ukazujú, že aj napriek nákladom, ktoré sa ukázali pri eurovale a o ktorých sme pri vstupe veľmi nerozmýšľlali, že menová stabilita a naviazanie sa na naše kľúčové exportné trhy sú pre našu ekonomiku v celkovom súčte určite pozitívne. V rámci V4 ale nevnímam spoločenskú diskusiu u našich susedov, ktorá by dávala nádej na ich skorý vstup.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Skôr áno Mám dodávateľov aj v ČR a Poľsku a bolo by to o málo jednoduchšie, ale aj tak už teraz majú obchodníci zriadené účty v EUR a odberateľom z eurozóny fakturujú v Eurách.
Mám dodávateľov aj v ČR a Poľsku a bolo by to o málo jednoduchšie, ale aj tak už teraz majú obchodníci zriadené účty v EUR a odberateľom z eurozóny fakturujú v Eurách.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Skôr áno
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
Skôr nie
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr nie
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
Rozhodne áno Určite áno! Máme aktivity v krajinách V4 a veľmi by nám pomohlo eliminácia kurzových pohybov.
Určite áno! Máme aktivity v krajinách V4 a veľmi by nám pomohlo eliminácia kurzových pohybov.
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
Skôr áno Po voľnom pohybe tovaru a cestovaní je spoločná mena jedným z najväčších benefitov členstva v EÚ. Tak ako pomohlo starým členským krajinám EÚ, že niektoré nové krajiny prešli na euro, pomohlo by nám, keby tak urobili ČR, PR a MR. Na druhej strane, pre zahraničných investorov je Slovensko atraktívne pre euro, čím sa odlišuje od ostatných krajín V4- a byť iný v každej súťaži pomáha.
Po voľnom pohybe tovaru a cestovaní je spoločná mena jedným z najväčších benefitov členstva v EÚ. Tak ako pomohlo starým členským krajinám EÚ, že niektoré nové krajiny prešli na euro, pomohlo by nám, keby tak urobili ČR, PR a MR. Na druhej strane, pre zahraničných investorov je Slovensko atraktívne pre euro, čím sa odlišuje od ostatných krajín V4- a byť iný v každej súťaži pomáha.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Rozhodne áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Skôr nie
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
Rozhodne áno Z pohľadu európskeho riadenia fiškálnej politiky by došlo k posilneniu meny a k zjednodušeniu obchodných vzťahov.
Z pohľadu európskeho riadenia fiškálnej politiky by došlo k posilneniu meny a k zjednodušeniu obchodných vzťahov.
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
Skôr áno Väčšina kontraktov v našich firmách, ktoré obchodujú s ostatnými krajinami V4, ktoré nemajú euro, je už dnes uzatváraná v eurách. Takže dopad na tieto firmy by bol minimálny. Komu by to pomohlo, sú menšie firmy, ktorým by to vytvorilo priestor na výraznejšie preniknutie na tieto trhy. Takze pozitívny dopad, i ked nie veľkého rozsahu, by to na podnikateľský sektor mohlo mať.
Väčšina kontraktov v našich firmách, ktoré obchodujú s ostatnými krajinami V4, ktoré nemajú euro, je už dnes uzatváraná v eurách. Takže dopad na tieto firmy by bol minimálny. Komu by to pomohlo, sú menšie firmy, ktorým by to vytvorilo priestor na výraznejšie preniknutie na tieto trhy. Takze pozitívny dopad, i ked nie veľkého rozsahu, by to na podnikateľský sektor mohlo mať.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
Rozhodne áno Mal by som o jedno riziko, a minimálne o jednu peňaženku menej.
Mal by som o jedno riziko, a minimálne o jednu peňaženku menej.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Rozhodne áno A to veľmi ! Hlavne Česko !
A to veľmi ! Hlavne Česko !
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
Rozhodne áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Rozhodne áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Skôr nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Rozhodne nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Možná by nám to zjednodušilo případné úvahy o expanzi či akvizicích na těchto trzích, ale vzhledem k celkovému stavu Eurozóny i pokračující záchraně nezodpovědných zemí a jejich bank na úkor těch zodpovědných není reálně možné zájem okolních zemí o vstup do Euroklubu očekávat. Takže otázka je čistě hypotetická a může být relevantní až po zásadní opravě základů Eurozóny, případně poté, co Eurozóna začne dodržovat alespoň svá vlastní původní pravidla.
Možná by nám to zjednodušilo případné úvahy o expanzi či akvizicích na těchto trzích, ale vzhledem k celkovému stavu Eurozóny i pokračující záchraně nezodpovědných zemí a jejich bank na úkor těch zodpovědných není reálně možné zájem okolních zemí o vstup do Euroklubu očekávat. Takže otázka je čistě hypotetická a může být relevantní až po zásadní opravě základů Eurozóny, případně poté, co Eurozóna začne dodržovat alespoň svá vlastní původní pravidla.
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
Rozhodne áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
Skôr nie Naša firma je vo veľmi malej miere previazaná s ostatnými krajinami V4.
Naša firma je vo veľmi malej miere previazaná s ostatnými krajinami V4.
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
Rozhodne áno Kanadské firmy, ktoré pôsobia v na Slovensku a v krajinách strednej Európy, respektíve, ktoré sú členmi Kanadskej obchodnej komory v Slovenskej republike by určite privítali euro. Mať v na takom malom geografickom priestore toľko mien, znevýhodňuje obchodnú výmenu s Kanadou a inými veľkými ekonomikami.. Kanada by určite privítala, keby aj ostatne krajiny V4 prijali euro. Zjednodušilo by sa zúčtovanie a administratíva. Zvýšila by sa menová stabilita a znížila kurzová volatilita.
Kanadské firmy, ktoré pôsobia v na Slovensku a v krajinách strednej Európy, respektíve, ktoré sú členmi Kanadskej obchodnej komory v Slovenskej republike by určite privítali euro. Mať v na takom malom geografickom priestore toľko mien, znevýhodňuje obchodnú výmenu s Kanadou a inými veľkými ekonomikami.. Kanada by určite privítala, keby aj ostatne krajiny V4 prijali euro. Zjednodušilo by sa zúčtovanie a administratíva. Zvýšila by sa menová stabilita a znížila kurzová volatilita.
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
Rozhodne áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
Rozhodne áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Rozhodne áno Vnímam to ako zásadnú prekážku a konverzie meny ako zbytočnú záťaž pre náš rozpočet. Exportujeme na regulovanom trhu, teda zmena kurzu V4 pre nás dlhodobo znamená pokles našej ceny. čo sa paradoxne odráža na nutnosti znižovať cenu aj na domácom trhu.
Vnímam to ako zásadnú prekážku a konverzie meny ako zbytočnú záťaž pre náš rozpočet. Exportujeme na regulovanom trhu, teda zmena kurzu V4 pre nás dlhodobo znamená pokles našej ceny. čo sa paradoxne odráža na nutnosti znižovať cenu aj na domácom trhu.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Skôr áno Hlavne našej pražskej pobočke!
Hlavne našej pražskej pobočke!
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Prijatím Eura získajú bežní občania viac, než sú im to ich vlády ochotné povedať. Pre lokálnu centrálnu banku je totiž omnoho jednoduchšie získať okamžite konkurencieschopnosť znižovaním hodnoty svojej meny /a teda znehodnotením úspor svojich občanov/ ako napríklad zvyšovaním produktivity práce. Preto sme sa už stretli s tým, že naše riešenia, hoci podľa nás kvalitnejšie, sú v týchto krajinách odmietnuté kvôli cene.
Prijatím Eura získajú bežní občania viac, než sú im to ich vlády ochotné povedať. Pre lokálnu centrálnu banku je totiž omnoho jednoduchšie získať okamžite konkurencieschopnosť znižovaním hodnoty svojej meny /a teda znehodnotením úspor svojich občanov/ ako napríklad zvyšovaním produktivity práce. Preto sme sa už stretli s tým, že naše riešenia, hoci podľa nás kvalitnejšie, sú v týchto krajinách odmietnuté kvôli cene.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Táto otázka pre nás nie je zásadná. Zo štyroch krajín, v ktorých pôsobíme, má zavedené euro iba jedna. Ročne predáme 80 000 vozidiel a prevažná väčšina z nich sa zobchoduje mimo eurozónu. Slovenská republika z toho tvorí cca pätinu.
Táto otázka pre nás nie je zásadná. Zo štyroch krajín, v ktorých pôsobíme, má zavedené euro iba jedna. Ročne predáme 80 000 vozidiel a prevažná väčšina z nich sa zobchoduje mimo eurozónu. Slovenská republika z toho tvorí cca pätinu.
Čechová Katarína Čechová
managing partner
Čechová & Partners
Skôr áno
Zavacká Katarína Zavacká
historička práva
Skôr áno "Moja firma" nie je síce úplne presný pojem, ale pomohlo by. Už len tým, že to viac tlačí dodržiavať pravidlá.
"Moja firma" nie je síce úplne presný pojem, ale pomohlo by. Už len tým, že to viac tlačí dodržiavať pravidlá.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
Neviem / nevyjadrujem sa / iné V niektorych oblastiach, ako transparetne cenniky alebo naklady medzi krajinami, ano; ale v mnohych dalsich nas to neovplyvnuje.
V niektorych oblastiach, ako transparetne cenniky alebo naklady medzi krajinami, ano; ale v mnohych dalsich nas to neovplyvnuje.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
Rozhodne áno
Valko Marián Valko
CEO
Valko Marián & partners, s.r.o., Bratislava
Skôr áno V zasade pre nasu advokatsku kancelariu je to jedno.Nasa klientela su hlavne domace obchodne spolocnosti a podnikatelske subjekty z krajin,kde je uz euro dlhodobo zavedene.Z krajin V4 mame len zanedbatelny pocet klientov.
V zasade pre nasu advokatsku kancelariu je to jedno.Nasa klientela su hlavne domace obchodne spolocnosti a podnikatelske subjekty z krajin,kde je uz euro dlhodobo zavedene.Z krajin V4 mame len zanedbatelny pocet klientov.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
Rozhodne áno
Tóth Maroš Tóth
partner
Rödl & Partner Advokáti, s.r.o., Bratislava
Skôr áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Skôr áno Skôr áno, naša expanzia na okolité trhy by bola o niečo lacnejšia.
Skôr áno, naša expanzia na okolité trhy by bola o niečo lacnejšia.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
Rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Rozhodne áno Naša firma má viacero zákazníkov v krajinách V4 a plošné používanie EUR by rozhodne zjednodušilo našu prácu.
Naša firma má viacero zákazníkov v krajinách V4 a plošné používanie EUR by rozhodne zjednodušilo našu prácu.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Skôr áno
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
Skôr áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
Skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Skôr áno
Magál Martin Magál
partner
Allen & Overy
Skôr áno V rámci regiónu CEE naše kancelárie v Prahe, Varšave a Budapešti už teraz používajú euro v rámci svojich cenových ponúk a dohôd s klientmi. Zavedením eura by im odpadlo kurzové riziko a potreba konvertovať sadzby v EUR do lokálnej meny.
V rámci regiónu CEE naše kancelárie v Prahe, Varšave a Budapešti už teraz používajú euro v rámci svojich cenových ponúk a dohôd s klientmi. Zavedením eura by im odpadlo kurzové riziko a potreba konvertovať sadzby v EUR do lokálnej meny.
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
Skôr áno
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
Skôr nie Spoločnosť, ktorú vediem patrí do nadnárodného koncernu, ktorý pôsobí v 40 krajinách sveta, včítane krajín V4. Naša pobočka podniká výlučne na slovenskom trhu, t.j. prijatie Eura v krajinách V4 by malo na naše podnikanie len nepriamy vplyv. Na jednej strane by sa zvýšil obchod medzi krajinami V4, vďaka čomu by sa posilnila slovenská ekonomika, na druhej strane by sme stratili konkurenčnú výhodu pri lákaní zahraničných investícií.
Spoločnosť, ktorú vediem patrí do nadnárodného koncernu, ktorý pôsobí v 40 krajinách sveta, včítane krajín V4. Naša pobočka podniká výlučne na slovenskom trhu, t.j. prijatie Eura v krajinách V4 by malo na naše podnikanie len nepriamy vplyv. Na jednej strane by sa zvýšil obchod medzi krajinami V4, vďaka čomu by sa posilnila slovenská ekonomika, na druhej strane by sme stratili konkurenčnú výhodu pri lákaní zahraničných investícií.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Rozhodne nie
Beňuška Matej Beňuška
Public Policy Manager, Central, Eastern and Southern Europe
Taxify
Skôr áno Prijatie EUR by zjednodušilo účtovníctvo, ktoré je momentálne vedené v Estónsku.
Prijatie EUR by zjednodušilo účtovníctvo, ktoré je momentálne vedené v Estónsku.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
Rozhodne áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Skôr áno Projekt zavedenia EURA, ktoré si adoptovala vláda po predchádzajúcej garnitúre bol jediný zmysluplný projekt za posledných 12 rokov. Ak by v okolitých krajinách prevážili ekonomické argumenty nad politikárčením, tak by to pomohlo v zvýšení životnej úrovne celého regiónu. Zvýšil by sa voľný pohyb tovarov a služieb. Zvýšil by sa obrat v cezhraničnom cestovnom ruchu. Podnikateľské subjekty by nemali dodatočné náklady pri finančných transakciách.
Projekt zavedenia EURA, ktoré si adoptovala vláda po predchádzajúcej garnitúre bol jediný zmysluplný projekt za posledných 12 rokov. Ak by v okolitých krajinách prevážili ekonomické argumenty nad politikárčením, tak by to pomohlo v zvýšení životnej úrovne celého regiónu. Zvýšil by sa voľný pohyb tovarov a služieb. Zvýšil by sa obrat v cezhraničnom cestovnom ruchu. Podnikateľské subjekty by nemali dodatočné náklady pri finančných transakciách.
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
Rozhodne áno
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
Rozhodne áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Nič lepšie by sa nemohlo stať, ešte lepšie by sa obchodovalo. Na kurz ich mien nemáme žiaden vplyv a prípadné kurzové zisky sú iba finančná špekulácia. Vo vzťahu k Čechám to bolo presne naopak. Rast koruny nám ubral z marže a zdražel investície v Prahe.
Nič lepšie by sa nemohlo stať, ešte lepšie by sa obchodovalo. Na kurz ich mien nemáme žiaden vplyv a prípadné kurzové zisky sú iba finančná špekulácia. Vo vzťahu k Čechám to bolo presne naopak. Rast koruny nám ubral z marže a zdražel investície v Prahe.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
Rozhodne áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Skôr áno
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HPE Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
Skôr nie
Laciak Ondrej Laciak
riadiaci partner
Laciak & Co., , s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Skôr áno Nie až tak, ako pomohlo prijatie nám, ale aj malé vylepšenie sa dnes počíta.
Nie až tak, ako pomohlo prijatie nám, ale aj malé vylepšenie sa dnes počíta.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Skôr áno
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
Skôr áno Z hľadiska korporácie, ktorá má svoje dcérske spoločnosti aj v krajinách V4, skôr áno. Znamenalo by to zníženie transakčných nákladov pri konverzii mien a nákladov na pokrytie kurzových rizík.
Z hľadiska korporácie, ktorá má svoje dcérske spoločnosti aj v krajinách V4, skôr áno. Znamenalo by to zníženie transakčných nákladov pri konverzii mien a nákladov na pokrytie kurzových rizík.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Skôr áno Aj dnes som odpovedal na email, že z dôvodu konverzie z CZK na EUR a späť požaduje klient 90 dňovú splatnosť.
Aj dnes som odpovedal na email, že z dôvodu konverzie z CZK na EUR a späť požaduje klient 90 dňovú splatnosť.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
Skôr áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Krištofovič Peter Krištofovič
majoritný akcionár a predseda predstavenstva
Salve Group, a.s.
Rozhodne áno Už dnes máme aktivity v rámci V4 a zbytočne máme v niektorých biznis modeloch zvýšené transakčné náklady a naši klienti problémy s platbami a konverziami. Bolo by to jednoduchšie pre všetkých zúčastnených, keby sme mali všetci Euro.
Už dnes máme aktivity v rámci V4 a zbytočne máme v niektorých biznis modeloch zvýšené transakčné náklady a naši klienti problémy s platbami a konverziami. Bolo by to jednoduchšie pre všetkých zúčastnených, keby sme mali všetci Euro.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Skôr áno
Kováč Peter Kováč
Director Bratislava Business Center
Adient Slovakia
Skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Skôr áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
Skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Skôr áno Znížila by sa administratívna záťaž aj riziko. Následkom by bolo zníženie cien tovarov a služieb.
Znížila by sa administratívna záťaž aj riziko. Následkom by bolo zníženie cien tovarov a služieb.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Skôr áno
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Keďže naša kancelária nevystavuje často faktúry pre klientov z ostatných krajín V4 (v ich menách), existencia iných mien ako euro v týchto krajinách pre nás nepredstavuje zásadný problém. Vo všeobecnosti však určite platí, že rovnaká mena zjednodušuje styky medzi krajinami - či už obchodné alebo iné (najmä turistické). Najväčšie problémy s inou menou v krajinách V4 mávame zrejme počas teambuildingov, keď sa musíme "trápiť" s výmenou hotovosti alebo prepočtom cien...
Keďže naša kancelária nevystavuje často faktúry pre klientov z ostatných krajín V4 (v ich menách), existencia iných mien ako euro v týchto krajinách pre nás nepredstavuje zásadný problém. Vo všeobecnosti však určite platí, že rovnaká mena zjednodušuje styky medzi krajinami - či už obchodné alebo iné (najmä turistické). Najväčšie problémy s inou menou v krajinách V4 mávame zrejme počas teambuildingov, keď sa musíme "trápiť" s výmenou hotovosti alebo prepočtom cien...
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Skôr áno Asi by sa nam lahucko zjednodusila komunikacia s klientami v CR. Vo V4 ale myslim Euro nie je teraz tema .
Asi by sa nam lahucko zjednodusila komunikacia s klientami v CR. Vo V4 ale myslim Euro nie je teraz tema .
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Skôr nie
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Skôr nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Skôr nie Podstatnejšia je stabilita meny v partnerskej krajine.
Podstatnejšia je stabilita meny v partnerskej krajine.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
Skôr nie
Vilem Peter Vilem
riaditeľ
Vema, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Naša firma poskytuje služby na Slovensku, preto by nám priamo prijatie eura krajinami V4 nepomohlo. Na druhej strane by to bolo pre všetkých určite jednoduchšie, aj pre firmy aj pre všetkých občanov. Niektorí politici neprijatie eura obhajujú bránením záujmov svojej krajiny, ale myslím, že je to preto, lebo pre stromy nevidia les! Viete si predstaviť situáciu, že by ste v každom štáte USA platili inou menou?
Naša firma poskytuje služby na Slovensku, preto by nám priamo prijatie eura krajinami V4 nepomohlo. Na druhej strane by to bolo pre všetkých určite jednoduchšie, aj pre firmy aj pre všetkých občanov. Niektorí politici neprijatie eura obhajujú bránením záujmov svojej krajiny, ale myslím, že je to preto, lebo pre stromy nevidia les! Viete si predstaviť situáciu, že by ste v každom štáte USA platili inou menou?
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Pre cestovný ruch by to znamenalo jednoduchšie porovnanie ponúkaných služieb. Zásadné iné zmeny, pozitívne, alebo negatívne nevidím.
Pre cestovný ruch by to znamenalo jednoduchšie porovnanie ponúkaných služieb. Zásadné iné zmeny, pozitívne, alebo negatívne nevidím.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
Rozhodne áno Špeciálne by pre našu firmu bolo jednoduchšie, ak by Euro prijala aj Česká republika. Inak z čisto marketingového hľadiska je pre nás istou konkurenčnou výhodou, že sme jediná krajina v regióne V4, kde sa platí Eurom.
Špeciálne by pre našu firmu bolo jednoduchšie, ak by Euro prijala aj Česká republika. Inak z čisto marketingového hľadiska je pre nás istou konkurenčnou výhodou, že sme jediná krajina v regióne V4, kde sa platí Eurom.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
Skôr áno Pomohlo by to v prvom rade projektu EU, bez ktoreho sa vsetkym poctivym firmam na Slovensku bude darit menej.
Pomohlo by to v prvom rade projektu EU, bez ktoreho sa vsetkym poctivym firmam na Slovensku bude darit menej.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Skôr nie
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
Skôr áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
Skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Rozhodne áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
Skôr áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Rozhodne áno ano, velmi, nakolko pracujeme momentalne najviac na polskom trhu,resp. s polskymi partnermi, tak poplatky za prevody, kurzove straty ako i spomalenie transferov obomi smermi su brzdou
ano, velmi, nakolko pracujeme momentalne najviac na polskom trhu,resp. s polskymi partnermi, tak poplatky za prevody, kurzove straty ako i spomalenie transferov obomi smermi su brzdou
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
Rozhodne áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
Skôr áno Spoločnú menu totiž chápem ako prostriedok pre jednoduchší platobný a obchodný styk bez kurzových rizík.
Spoločnú menu totiž chápem ako prostriedok pre jednoduchší platobný a obchodný styk bez kurzových rizík.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Rozhodne áno Okrem prínosov v zjednodušení finančného manažmentu medzi firmami a pobočkami v rôznych krajinách, by ekonomiky V4 mohli priniesť určitú stabilitu do systému.
Okrem prínosov v zjednodušení finančného manažmentu medzi firmami a pobočkami v rôznych krajinách, by ekonomiky V4 mohli priniesť určitú stabilitu do systému.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
Skôr áno Euro by sa takstalo zjednocujúcim prvkom v každom ohľadem
Euro by sa takstalo zjednocujúcim prvkom v každom ohľadem
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Skôr áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Naša firma má dcérske spoločnosti v ČR a Maďarsku a ak by tieto krajiny prijali euro, potom by sa nám zjednodušilo veľa administratívy a uľahčil finančný manažment spoločnosti. Som presvedčený, že prijatie eura na Slovensku bol správny krok.
Naša firma má dcérske spoločnosti v ČR a Maďarsku a ak by tieto krajiny prijali euro, potom by sa nám zjednodušilo veľa administratívy a uľahčil finančný manažment spoločnosti. Som presvedčený, že prijatie eura na Slovensku bol správny krok.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Rozhodne áno Mnoho věcí by se zjednodušilo a zrychlilo.
Mnoho věcí by se zjednodušilo a zrychlilo.
Rybár Tomáš Rybár
partner
Čechová & Partners
Skôr áno
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Skôr áno Aj keď väčšinu obchodných aktivít máme na Slovensku, máme aj dynamicky rastúcu pobočku poisťovne v Českej Republike. Jednotná mena by nám zjednodušila viaceré procesy a odstránila kurzové riziko.
Aj keď väčšinu obchodných aktivít máme na Slovensku, máme aj dynamicky rastúcu pobočku poisťovne v Českej Republike. Jednotná mena by nám zjednodušila viaceré procesy a odstránila kurzové riziko.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Rozhodne áno
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
Skôr áno Predpokladám, že euro v krajinách V4 by pomohlo znížiť ceny zdravotníckeho materiálu, servisu veľkých medicínskych zariadení, no aj pomohlo zjednodušeniu medicínskeho turizmu a rozvoju niektorých cezhraničných zdravotníckych služieb.
Predpokladám, že euro v krajinách V4 by pomohlo znížiť ceny zdravotníckeho materiálu, servisu veľkých medicínskych zariadení, no aj pomohlo zjednodušeniu medicínskeho turizmu a rozvoju niektorých cezhraničných zdravotníckych služieb.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní