Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

  1. Rozhodne áno 8 %
  2. Skôr áno 8 %
  3. Skôr nie 12 %
  4. Rozhodne nie 69 %
  5. Neviem /nevyjadrujem sa / iné 3 %


Uzávierka hlasovania: 28.01.2019. Počet respondentov: 132.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Rozhodne nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Rozhodne nie
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
Rozhodne nie
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr áno
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné Rastúce napätia v spoločnosti, korodujúca európska i atlantická stabilita, prichádzajúce klimatické zmeny, vyžadujú, aby sme ako zodpovedná spoločnosť mali v dohľadnom čase funkčnú bázickú vojenskú silu schopnú nasadenia v prípade kríz, s možnosťou jej plynulého zväčšovania v prípade potreby. Ak sa nám ju naďalej nebude dariť vytvárať iba z profesionálnych vojakov, bude zrejme potrebné čiastkové povolávanie na +-9 mesiacov, aspoň čiastočne kompenzované rozumnou refundáciou ekonomickej straty povolávaných. Ako východisko však potrebujeme čo najširšiu spoločenskú dohodu politikov na báze spoločenskej zodpovednosti (a nie ekonomických záujmov). Možná koordinačná úloha pre budúceho prezidenta...
Rastúce napätia v spoločnosti, korodujúca európska i atlantická stabilita, prichádzajúce klimatické zmeny, vyžadujú, aby sme ako zodpovedná spoločnosť mali v dohľadnom čase funkčnú bázickú vojenskú silu schopnú nasadenia v prípade kríz, s možnosťou jej plynulého zväčšovania v prípade potreby. Ak sa nám ju naďalej nebude dariť vytvárať iba z profesionálnych vojakov, bude zrejme potrebné čiastkové povolávanie na +-9 mesiacov, aspoň čiastočne kompenzované rozumnou refundáciou ekonomickej straty povolávaných. Ako východisko však potrebujeme čo najširšiu spoločenskú dohodu politikov na báze spoločenskej zodpovednosti (a nie ekonomických záujmov). Možná koordinačná úloha pre budúceho prezidenta...
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
Rozhodne nie Proti zavedeniu povinnej vojenskej služby je veľa argumentov. Z nich hlavné sú: sme plnohodnotný člen NATO, ktoré je založené na spoločnej obrane; dnešné vojenské konflikty sa vyhrávajú leteckou a raketovou technikou, nie pozemnými silami, ktoré si vyžadujú početné mužstvo; susedíme s krajinami s ktorými máme priateľské vzťahy. Nakoniec, aj roky 1939 a 1968 sú príkladom, kedy ani povinná vojenská služba nezabránila aby naše spoločné územie s ČR rýchlo neobsadili cudzie mocnosti. Pre mladých mužov, ktorí inklinujú k vojenskému prostrediu ale nechcú byť profesionálnymi vojakmi, by mala existovať dobrovoľná možnosť, ako výcvik skúsiť, k čomu boli už u nás urobené kroky.
Proti zavedeniu povinnej vojenskej služby je veľa argumentov. Z nich hlavné sú: sme plnohodnotný člen NATO, ktoré je založené na spoločnej obrane; dnešné vojenské konflikty sa vyhrávajú leteckou a raketovou technikou, nie pozemnými silami, ktoré si vyžadujú početné mužstvo; susedíme s krajinami s ktorými máme priateľské vzťahy. Nakoniec, aj roky 1939 a 1968 sú príkladom, kedy ani povinná vojenská služba nezabránila aby naše spoločné územie s ČR rýchlo neobsadili cudzie mocnosti. Pre mladých mužov, ktorí inklinujú k vojenskému prostrediu ale nechcú byť profesionálnymi vojakmi, by mala existovať dobrovoľná možnosť, ako výcvik skúsiť, k čomu boli už u nás urobené kroky.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Rozhodne nie
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
Rozhodne nie Armáda potrebuje profesionálov, tak ako každá práca. Na upratovanie dvoroch a kopanie zákopov netreba brať mužov z reálneho života. ibažeby to bola náhrada za nefunkčné školstvo a rodiny... :(
Armáda potrebuje profesionálov, tak ako každá práca. Na upratovanie dvoroch a kopanie zákopov netreba brať mužov z reálneho života. ibažeby to bola náhrada za nefunkčné školstvo a rodiny... :(
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
Rozhodne nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Skôr nie
Randuška Dušan Randuška
generálny riaditeľ
MET Slovakia
Rozhodne nie Tuto etapu zivota mam nastastie za sebou.V podmienkach cs.socialistickej armady to bola cista strata casu a zbytocny naklad pre danovych poplatnikov.Musime davat pozor na sucasnych iniciatorov aby tuto"skvelu" myslienku nahodou nepretlacili v koalicii.Dobre rano - venujte sa radsej skvalitneniu podmienok prace profesionalnych vojakov a tak zatraktivnite tuto sluzbu.
Tuto etapu zivota mam nastastie za sebou.V podmienkach cs.socialistickej armady to bola cista strata casu a zbytocny naklad pre danovych poplatnikov.Musime davat pozor na sucasnych iniciatorov aby tuto"skvelu" myslienku nahodou nepretlacili v koalicii.Dobre rano - venujte sa radsej skvalitneniu podmienok prace profesionalnych vojakov a tak zatraktivnite tuto sluzbu.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
Rozhodne nie Chýba mi racionálny dôvod tohto návrhu.
Chýba mi racionálny dôvod tohto návrhu.
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
Skôr áno v dnesnej dobe je treba zatraktivnit profesionalnu vojensku sluzbu, nie rozmyslat o povinnej sluzbe ako ju pozname spred 30 rokov. Odporucam neplytvat energiou na nieco,, na co v dnesnej dobe nemame ani materialne zazemie, ani financie a personal a ani dopyt.
v dnesnej dobe je treba zatraktivnit profesionalnu vojensku sluzbu, nie rozmyslat o povinnej sluzbe ako ju pozname spred 30 rokov. Odporucam neplytvat energiou na nieco,, na co v dnesnej dobe nemame ani materialne zazemie, ani financie a personal a ani dopyt.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Rozhodne áno A hneď po skončení vojenskej služby pôjdu mladí ľudia rovnako na povinnú prax do supermarketu a šoférovať autobus, lebo okrem vojakov nám chýbajú aj vodiči autobusov a pokladníci v potravinách.
A hneď po skončení vojenskej služby pôjdu mladí ľudia rovnako na povinnú prax do supermarketu a šoférovať autobus, lebo okrem vojakov nám chýbajú aj vodiči autobusov a pokladníci v potravinách.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Ako v Rakúsku na 6 mesiacov
Ako v Rakúsku na 6 mesiacov
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
Rozhodne áno Radsej treba investovat do profesionalnej armady.
Radsej treba investovat do profesionalnej armady.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Rozhodne nie Bozkávanie výložiek politikmi blúzniacich o povinnej vojenskej službe, nástupoch na buzerákoch, pochodoch, politických školeniach mužstva a vojenských prehliadkach, ktorí zároveň nákupujú mnohomiliardové technologicky vysokovyspelé zbraňové systémy svedčí alebo o úplnej pomätenosti, alebo o snahe prekryť obyčajnú zlodejinu.
Bozkávanie výložiek politikmi blúzniacich o povinnej vojenskej službe, nástupoch na buzerákoch, pochodoch, politických školeniach mužstva a vojenských prehliadkach, ktorí zároveň nákupujú mnohomiliardové technologicky vysokovyspelé zbraňové systémy svedčí alebo o úplnej pomätenosti, alebo o snahe prekryť obyčajnú zlodejinu.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Skôr nie
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Povinná vojenská služba už v dnešnej dobe nemá opodstatnenie. Okrem toho je nutné brať v úvahu obrovské finančné náklady s ňou spojené, vedecky dokázané negatívne psychické následky na časť brancov, nespochybniteľne nízku kvalitu povinnej vojenskej služby v porovnaní s kvalitou profesionálnej armády a v neposlednom rade negatívny dopad na trh práce.
Povinná vojenská služba už v dnešnej dobe nemá opodstatnenie. Okrem toho je nutné brať v úvahu obrovské finančné náklady s ňou spojené, vedecky dokázané negatívne psychické následky na časť brancov, nespochybniteľne nízku kvalitu povinnej vojenskej služby v porovnaní s kvalitou profesionálnej armády a v neposlednom rade negatívny dopad na trh práce.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Stotožňujem sa s názorom generála Macka na túto tému. Bez toho aby sme mali v armáde naplnený stav, dokončené prezbrojenie v súlade s našimi záväzkami voči NATO a v súlade s našimi potrebami a tiež bez toho aby sme na to mali pripravenú infraštruktúru vrátane personálu ktorý sa bude mladých ľudí na PVS starať, ubytovacích a stravovacích kapacít, je podľa mňa diskusia na túto tému unáhlená.
Stotožňujem sa s názorom generála Macka na túto tému. Bez toho aby sme mali v armáde naplnený stav, dokončené prezbrojenie v súlade s našimi záväzkami voči NATO a v súlade s našimi potrebami a tiež bez toho aby sme na to mali pripravenú infraštruktúru vrátane personálu ktorý sa bude mladých ľudí na PVS starať, ubytovacích a stravovacích kapacít, je podľa mňa diskusia na túto tému unáhlená.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
Rozhodne nie Domnievam sa, že obnovenie povinnej vojenskej služby nemá v súčasnosti opodstatnenie. V súvislosti so zlepšením vojenskej obrany krajiny vidím priestor vo vytvorení podmienok pre zatraktívnenie profesionálnych vojenských profesií.
Domnievam sa, že obnovenie povinnej vojenskej služby nemá v súčasnosti opodstatnenie. V súvislosti so zlepšením vojenskej obrany krajiny vidím priestor vo vytvorení podmienok pre zatraktívnenie profesionálnych vojenských profesií.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Rozhodne nie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Rozhodne áno
Ondruš Ján Ondruš
CEO
G. Lehnert, k.s., Bratislava
Rozhodne áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Skôr nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Rozhodne nie Ale v parlamente by som zaviedol povinný pozdrav - slúžim vlasti a ľuďom, nie mafiánom a peniazom. A po skončení politického mandátu povinná práca.
Ale v parlamente by som zaviedol povinný pozdrav - slúžim vlasti a ľuďom, nie mafiánom a peniazom. A po skončení politického mandátu povinná práca.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Rozhodne nie
Venhartová Jana Venhartová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
Rozhodne nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Skôr áno Povinná vojenská služba v primeranom rozsahu má dva aspekty. Prvým je obrana štátu, kde je určite lepšia širšia základňa, vyššia motivácia a získanie aspoň základných skúseností, ktoré sú potrebné pri obrane svojho štátu, jeho hodnôt a záujmov. Druhým je výchovný aspekt, v zmysle väčšej disciplinovanosti, zmyslu pre poriadok a formáciu, ktorá v dnešnej spoločnosti chýba. Keď môže byť základná vojenská služba prínosom pre Švajčiarsko a Izrael, môže byť aj pre Slovensko.
Povinná vojenská služba v primeranom rozsahu má dva aspekty. Prvým je obrana štátu, kde je určite lepšia širšia základňa, vyššia motivácia a získanie aspoň základných skúseností, ktoré sú potrebné pri obrane svojho štátu, jeho hodnôt a záujmov. Druhým je výchovný aspekt, v zmysle väčšej disciplinovanosti, zmyslu pre poriadok a formáciu, ktorá v dnešnej spoločnosti chýba. Keď môže byť základná vojenská služba prínosom pre Švajčiarsko a Izrael, môže byť aj pre Slovensko.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
Rozhodne nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
Rozhodne nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
Rozhodne nie
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
Rozhodne nie
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
Rozhodne nie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
Skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Rozhodne nie Bojaschopnosť a reálna ochranná, útočná sila takýchto brancov v našich podmienkach by bola 0. Poznáme z histórie. Len profesionálna s patričným výcvikom je určitým prísnom. Všetko ostatné je plytvanie našimi daňami.
Bojaschopnosť a reálna ochranná, útočná sila takýchto brancov v našich podmienkach by bola 0. Poznáme z histórie. Len profesionálna s patričným výcvikom je určitým prísnom. Všetko ostatné je plytvanie našimi daňami.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Rozumiem, že pre určitých ľudí bola vojenčina absolútnym top zážitkom ich života a príbehy z nej rozprávajú s nostalgickým tónom aj v dôchodkovom veku. Ale nechápem, prečo sa mám v dobe profesionálnych armád skladať dospelým ľuďom na pioniersky tábor.
Rozumiem, že pre určitých ľudí bola vojenčina absolútnym top zážitkom ich života a príbehy z nej rozprávajú s nostalgickým tónom aj v dôchodkovom veku. Ale nechápem, prečo sa mám v dobe profesionálnych armád skladať dospelým ľuďom na pioniersky tábor.
Zavacká Katarína Zavacká
historička práva
Rozhodne nie Zasa chce niekto zamestnať starých kamarátov-politrukov.
Zasa chce niekto zamestnať starých kamarátov-politrukov.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
Rozhodne nie Je groteskne sledovat rozpravky o tom ako "vojna spravila z chlapcov chlapov". Povinna vojenska sluzba v nasich koncinach naucila chlapcov sa iba flakat, cely den sa vyhybat poriadnej a zmysluplnej cinnosti, kradnut vojensky material a falsovat dokumentaciu, aby na papieri vyzeralo vsetko v poriadku. Bola to taka armadna potemkinovska dedina. Dufam, ze toto si naozaj nepotrebujeme zopakovat.
Je groteskne sledovat rozpravky o tom ako "vojna spravila z chlapcov chlapov". Povinna vojenska sluzba v nasich koncinach naucila chlapcov sa iba flakat, cely den sa vyhybat poriadnej a zmysluplnej cinnosti, kradnut vojensky material a falsovat dokumentaciu, aby na papieri vyzeralo vsetko v poriadku. Bola to taka armadna potemkinovska dedina. Dufam, ze toto si naozaj nepotrebujeme zopakovat.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
Skôr áno Myslim, ze kratka - povedzme 4-6 mesacna povinna vojenska sluzba pre muzov a nepovinna pre dievcata by pomohla mladydm ludom ziskast skupinove navyky, vediet aspon zaklady vojenskej pripravy a snad aj niektorym rozhodnut sa stat sa profesionalnym vojakom.
Myslim, ze kratka - povedzme 4-6 mesacna povinna vojenska sluzba pre muzov a nepovinna pre dievcata by pomohla mladydm ludom ziskast skupinove navyky, vediet aspon zaklady vojenskej pripravy a snad aj niektorym rozhodnut sa stat sa profesionalnym vojakom.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
Skôr nie
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Rezort obrany nevie prilákať do armády profesionálnych vojakov, ponúknuť im primerané mzdy a podmienky, tak najjednoduchšie riešenie je nariadiť vojenskú službu ako povinnú. Základná vojenská služba by bol úplný nezmysel a návrat o niekoľko desiatok rokov späť.
Rezort obrany nevie prilákať do armády profesionálnych vojakov, ponúknuť im primerané mzdy a podmienky, tak najjednoduchšie riešenie je nariadiť vojenskú službu ako povinnú. Základná vojenská služba by bol úplný nezmysel a návrat o niekoľko desiatok rokov späť.
Lelovský Mário Lelovský
prvý viceprezident
IT Asociácia Slovenska
Skôr áno Myslím, že mužom tesne pred dospelosťou skúsenosť s tvrdším režimom a nutnosť postarať sa o seba sám určite prospeje. Problém vidím v kvalite vojakov z povolania a či dokážu s mládežou pracovať tak aby ich nedeprimovali, ale niečo naučili. Ja mám zo základnej vojenskej služby veľmi nepríjemné spomienky práve na profesionálnych vojakov, ale napriek tomu ma mnohému naučila.
Myslím, že mužom tesne pred dospelosťou skúsenosť s tvrdším režimom a nutnosť postarať sa o seba sám určite prospeje. Problém vidím v kvalite vojakov z povolania a či dokážu s mládežou pracovať tak aby ich nedeprimovali, ale niečo naučili. Ja mám zo základnej vojenskej služby veľmi nepríjemné spomienky práve na profesionálnych vojakov, ale napriek tomu ma mnohému naučila.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
Rozhodne nie ZVS som absolvoval a ak by verejnosť mala možnosť si toto obdobie pozrieť ako "reality show" nikdy by nemohla súhlasiť s takým obrovským plytvaním času, peniazmi a ľudským potenciálom.
ZVS som absolvoval a ak by verejnosť mala možnosť si toto obdobie pozrieť ako "reality show" nikdy by nemohla súhlasiť s takým obrovským plytvaním času, peniazmi a ľudským potenciálom.
Tóth Maroš Tóth
partner
Rödl & Partner Advokáti, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie V čase kybernetických hrozieb a rýchleho technologického vývoja moderných zbraní, ktoré si vyžadujú a budú vyžadovať čoraz vyšší stupeň profesionality ich obsluhy, je ťažké si predstaviť, ako obnovenie povinnej vojenskej služby reálne prispeje k zvýšeniu obranyschopnosti Slovenskej republiky.
V čase kybernetických hrozieb a rýchleho technologického vývoja moderných zbraní, ktoré si vyžadujú a budú vyžadovať čoraz vyšší stupeň profesionality ich obsluhy, je ťažké si predstaviť, ako obnovenie povinnej vojenskej služby reálne prispeje k zvýšeniu obranyschopnosti Slovenskej republiky.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Rozhodne nie Ako absolvent povinnej vojenskej služby, musím autorovi tejto „skvostnej” myšlienky zablahoželať:-)
Ako absolvent povinnej vojenskej služby, musím autorovi tejto „skvostnej” myšlienky zablahoželať:-)
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
Rozhodne áno ale v takej podobe,ktorá bude na prospech aj jej absolventom aj štátu- inak povedané, efektivne využiť dobu vojenskej služby na dovzdelanie, prípadne získanie špecifických pracovných navykov a znalostí,ktoré môže následne jej absolvent aplikovať aj v civilnom sektore
ale v takej podobe,ktorá bude na prospech aj jej absolventom aj štátu- inak povedané, efektivne využiť dobu vojenskej služby na dovzdelanie, prípadne získanie špecifických pracovných navykov a znalostí,ktoré môže následne jej absolvent aplikovať aj v civilnom sektore
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Skôr nie
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
Rozhodne nie Naco?
Naco?
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
Rozhodne nie
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
Rozhodne nie
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
Rozhodne nie Profesionálna armáda je efektívnejšia. Okrem toho, vzhľadom na situáciu na trhu práce a demografický vývoj, považujem za užitočnejšie, aby sa väčšina mladých mužov venovala rozvoju svojej profesionálnej kariéry namiesto služby v armáde.
Profesionálna armáda je efektívnejšia. Okrem toho, vzhľadom na situáciu na trhu práce a demografický vývoj, považujem za užitočnejšie, aby sa väčšina mladých mužov venovala rozvoju svojej profesionálnej kariéry namiesto služby v armáde.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Rozhodne nie Som za zvýšenie kvality armády, aby na jej čele nestál človek, pre ktorého je rozkaz nad zákonom. Aby bola vyzbrojená v súlade s koncepciou NATO a nie podľa záujmov a kšeftov politikov. Nejaká trojmesačná povinná vojenská služba nič užitočné mladého muža nenaučí iba ak pochodovať a dať pocte zbraň. Dnešný moderný vojak musí byť vzdelaný špecialista na moderné zbraňové systémy a nie pekne oblečená figúrka na držanie stráže pri vchode do parlamentu.
Som za zvýšenie kvality armády, aby na jej čele nestál človek, pre ktorého je rozkaz nad zákonom. Aby bola vyzbrojená v súlade s koncepciou NATO a nie podľa záujmov a kšeftov politikov. Nejaká trojmesačná povinná vojenská služba nič užitočné mladého muža nenaučí iba ak pochodovať a dať pocte zbraň. Dnešný moderný vojak musí byť vzdelaný špecialista na moderné zbraňové systémy a nie pekne oblečená figúrka na držanie stráže pri vchode do parlamentu.
Magál Martin Magál
partner
Allen & Overy
Rozhodne nie
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Rozhodne nie Vnímam tento návrh len ako snahu odpútať pozornosť od rigoróznej práce k inej téme, ale bez skutočného relevantného obsahu. Mnohí z nás si pamätajú čas zabitý povinným hraním sa na vojakov, bez skutočnej pripravenosti na moderný boj. Ale je možné, že milovníci výložiek to vnímajú inak.
Vnímam tento návrh len ako snahu odpútať pozornosť od rigoróznej práce k inej téme, ale bez skutočného relevantného obsahu. Mnohí z nás si pamätajú čas zabitý povinným hraním sa na vojakov, bez skutočnej pripravenosti na moderný boj. Ale je možné, že milovníci výložiek to vnímajú inak.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
Rozhodne nie
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
Rozhodne nie Povinná vojenská služba je anachronizmus, ktorý nepatrí do dnešného sveta a už vôbec nie do sveta budúcnosti. Je to bohapusté plytvanie potenciálom mladých ľudí a zásadný zásah do základných ľudských slobôd. Pozrime sa radšej na to, ako dokážeme mladých ľudí podporiť. Ako podporiť ich inovačný potenciál. Ako ich podporiť pri realizácií ich snov. Ako môže Slovensko získať konkurenčnú výhodu práve vďaka energii mladých ľudí.
Povinná vojenská služba je anachronizmus, ktorý nepatrí do dnešného sveta a už vôbec nie do sveta budúcnosti. Je to bohapusté plytvanie potenciálom mladých ľudí a zásadný zásah do základných ľudských slobôd. Pozrime sa radšej na to, ako dokážeme mladých ľudí podporiť. Ako podporiť ich inovačný potenciál. Ako ich podporiť pri realizácií ich snov. Ako môže Slovensko získať konkurenčnú výhodu práve vďaka energii mladých ľudí.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
Rozhodne nie Máme profesionálnu armádu, nie každý má predpoklady na slúženie v armáde.
Máme profesionálnu armádu, nie každý má predpoklady na slúženie v armáde.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Beňuška Matej Beňuška
Public Policy Manager, Central, Eastern and Southern Europe
Taxify
Rozhodne nie Povinná vojenská služba je zbytočná. Najmä v dobe mieru a členstve v EU a NATO.
Povinná vojenská služba je zbytočná. Najmä v dobe mieru a členstve v EU a NATO.
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
Rozhodne nie Myslím, že je to populistický nápad motivovaný sentimentom, že "vojna urobí z chlapca chlapa". Pre drvivú väčšinu účastníkov a aj pre hospodárstvo by to bola strata a ďaleko väčší zmysel má venovať sa po skončení štúdia vyštudovanej profesii. V čase, ked sa nevie parlament dohodnúť ani na dokumente o bezpečnostnej stratégii, je potencialne naháňanie mužov (a prečo nie aj žien ?) do kasárni nezmysel.
Myslím, že je to populistický nápad motivovaný sentimentom, že "vojna urobí z chlapca chlapa". Pre drvivú väčšinu účastníkov a aj pre hospodárstvo by to bola strata a ďaleko väčší zmysel má venovať sa po skončení štúdia vyštudovanej profesii. V čase, ked sa nevie parlament dohodnúť ani na dokumente o bezpečnostnej stratégii, je potencialne naháňanie mužov (a prečo nie aj žien ?) do kasárni nezmysel.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
Skôr nie
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
Rozhodne nie
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Rozhodne nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
Rozhodne nie Pri dnešnom nedostatku pracovných síl by to bolo dvojnásobné plytvanie: prvý krát blokovaním práceschopných mužov a druhýkrát financovaním neefektívneho nechceného výcviku. Lepšie by bolo rovnaké prostriedky poskytnúť profesionálnej armáde a tým zvýšiť záujem o profesionálnu vojenskú službu.
Pri dnešnom nedostatku pracovných síl by to bolo dvojnásobné plytvanie: prvý krát blokovaním práceschopných mužov a druhýkrát financovaním neefektívneho nechceného výcviku. Lepšie by bolo rovnaké prostriedky poskytnúť profesionálnej armáde a tým zvýšiť záujem o profesionálnu vojenskú službu.
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
Rozhodne áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
Skôr áno
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
Rozhodne nie Bola by to strata času a peňazí. Som za budovanie modernej a efektívnej profesionálnej armády, čo si v prvom rade vyžaduje odpolitizovanie tejto témy.
Bola by to strata času a peňazí. Som za budovanie modernej a efektívnej profesionálnej armády, čo si v prvom rade vyžaduje odpolitizovanie tejto témy.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Rozhodne nie
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
Rozhodne áno Určite to pomôže mladým chlapcom k väčšej zodpovednosti a samostatnosti.Počítam s tým, že prostredie bude lepšie nastavené ako vo filme "čierni baróni".
Určite to pomôže mladým chlapcom k väčšej zodpovednosti a samostatnosti.Počítam s tým, že prostredie bude lepšie nastavené ako vo filme "čierni baróni".
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Som za dobre vyzbrojenú, špičkovo vycvičenú a sebavedomú profesionálnu armádu s dobre zaplatenými vojakmi a bez politických vplyvov. Našu obranu zabezpečuje NATO, tomu sa predsa akékoľvek množstvo demotivovaných brancov nikdy nevyrovná.
Som za dobre vyzbrojenú, špičkovo vycvičenú a sebavedomú profesionálnu armádu s dobre zaplatenými vojakmi a bez politických vplyvov. Našu obranu zabezpečuje NATO, tomu sa predsa akékoľvek množstvo demotivovaných brancov nikdy nevyrovná.
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
Rozhodne nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Rozhodne nie Návrat takéhoto zásahu do osobnej slobody nie je obhájiteľný ani ak by šlo o sofistikovanú prípravu obrany krajiny proti kyberútokom, znalosti vedenia hybridnej vojny alebo nácvik spolupráce s vojskami NATO v anglickom jazyku. V našej realite by mladí chlapci niekoľko mesiacov len čistili kanady,zametali buzerplac a nechali sa šikanovať lampasákom. Nech si SNS hľadá príležitosti na oslovenie voličov a provízie v inom segmente.
Návrat takéhoto zásahu do osobnej slobody nie je obhájiteľný ani ak by šlo o sofistikovanú prípravu obrany krajiny proti kyberútokom, znalosti vedenia hybridnej vojny alebo nácvik spolupráce s vojskami NATO v anglickom jazyku. V našej realite by mladí chlapci niekoľko mesiacov len čistili kanady,zametali buzerplac a nechali sa šikanovať lampasákom. Nech si SNS hľadá príležitosti na oslovenie voličov a provízie v inom segmente.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Rozhodne nie
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
Rozhodne nie
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Rozhodne nie Ja som bol na "vojne" v roku 1986 za hlbokého socializmu. Chápem, že armáda sa od tej doby posunula a predpokladám, že je aj oveľa sofistikovanejšia a menej ideologická. To nič ale nemení na fakte, že je to stratený rok pre drvivú väčšinu účastníkov takejto zábavky. A vôbec som si nie istý hodnotou, ktorú armáda a spoločnosť získa zavedením povinnej vojenskej služby. Podľa mńa je záporná.
Ja som bol na "vojne" v roku 1986 za hlbokého socializmu. Chápem, že armáda sa od tej doby posunula a predpokladám, že je aj oveľa sofistikovanejšia a menej ideologická. To nič ale nemení na fakte, že je to stratený rok pre drvivú väčšinu účastníkov takejto zábavky. A vôbec som si nie istý hodnotou, ktorú armáda a spoločnosť získa zavedením povinnej vojenskej služby. Podľa mńa je záporná.
Hudec Oto Hudec
profesor
Ekonomická fakulta Technickej univerzity
Skôr nie
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
Rozhodne nie Povinna vojenska sluzba nema nic spolocne s bojaschopnostou armady a obranou statu, nakolko ak budu branci na povinnej sluzbe len z donutenia, nic sa tym nedosiahne a len si pretrpia dobu povinnej sluzby. V lepsom pripade sa dockame pokracovania Tankoveho praporu...
Povinna vojenska sluzba nema nic spolocne s bojaschopnostou armady a obranou statu, nakolko ak budu branci na povinnej sluzbe len z donutenia, nic sa tym nedosiahne a len si pretrpia dobu povinnej sluzby. V lepsom pripade sa dockame pokracovania Tankoveho praporu...
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Skôr nie Dlho som bol priaznivcom tejto myšlienky - mnohí by sa aspoň na čas odpojili z "mama hotelu". Bohužiaľ, tak ako to propaguej SNS, tak je to skôr zasa len tunel - "naši" opravia za štátne kasárne, "našim" budú záklaďaci chodiť "pomáhať" a pod. Výsledok: radšej nie.
Dlho som bol priaznivcom tejto myšlienky - mnohí by sa aspoň na čas odpojili z "mama hotelu". Bohužiaľ, tak ako to propaguej SNS, tak je to skôr zasa len tunel - "naši" opravia za štátne kasárne, "našim" budú záklaďaci chodiť "pomáhať" a pod. Výsledok: radšej nie.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Rozhodne nie Skutočne sa ideme zaoberať touto otázkou? Ak by sme chceli vymenovať 10 problémov, ktoré má slovenská armáda, tak potreba povinnej vojenskej služby by sa tam nedostala.
Skutočne sa ideme zaoberať touto otázkou? Ak by sme chceli vymenovať 10 problémov, ktoré má slovenská armáda, tak potreba povinnej vojenskej služby by sa tam nedostala.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Skôr nie Myslím si, že povinná vojenská služba je v dnešnej dobe už prežitkom. Ak by to mal byť akýsi základný branný výcvik mladých mužov, a prečo nie, aj žien, tak by to možno malo reálny význam najmä pre osobnostný vývoj jednotlivcov a získanie zručností pre krízové situácie.
Myslím si, že povinná vojenská služba je v dnešnej dobe už prežitkom. Ak by to mal byť akýsi základný branný výcvik mladých mužov, a prečo nie, aj žien, tak by to možno malo reálny význam najmä pre osobnostný vývoj jednotlivcov a získanie zručností pre krízové situácie.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
Rozhodne nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Rozhodne áno Branna povinnost by mala byt samozrejme rozsirena i na zeny. Nech je zachovana rodova rovnost. Znovu zaviest nekompromisne odvodove komisie! A kto by simuloval dostal by klistir.
Branna povinnost by mala byt samozrejme rozsirena i na zeny. Nech je zachovana rodova rovnost. Znovu zaviest nekompromisne odvodove komisie! A kto by simuloval dostal by klistir.
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
Skôr áno Až na výnimky chlapci na vojne dozrievali. Jedným z veľkých problémov dnešnej doby je práve obrovské množstvo nezrelých otcov, atráp mužov a tým pádom to má vplyv na celú spoločnosť.
Až na výnimky chlapci na vojne dozrievali. Jedným z veľkých problémov dnešnej doby je práve obrovské množstvo nezrelých otcov, atráp mužov a tým pádom to má vplyv na celú spoločnosť.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Pre vacsinu mladych ludi je to zbytocna strata roka zivota, kedze armada v minulosti nebola schopna zabezpecit vycvik, ktory by mal nejaky zmysel a dnesne vedenie obrany dava tusit, ze dnes to je este ovela horsie...
Pre vacsinu mladych ludi je to zbytocna strata roka zivota, kedze armada v minulosti nebola schopna zabezpecit vycvik, ktory by mal nejaky zmysel a dnesne vedenie obrany dava tusit, ze dnes to je este ovela horsie...
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Skôr nie Myslím si, že ozbrojené sily by nemali suplovať výchovu. Celý proces je náročný na implementáciu a nemyslí si, že prinesie očakávané výsledky v oblasti bezpečnosti.
Myslím si, že ozbrojené sily by nemali suplovať výchovu. Celý proces je náročný na implementáciu a nemyslí si, že prinesie očakávané výsledky v oblasti bezpečnosti.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Skôr nie
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
Skôr nie Z pohľadu skúseností, disciplíny a nových schopností brancov (i pre život) áno. Z pohľadu nákladov a organizácie celkového chodu mám obavy, či by to politici a velenie zvládlo. Takže skôr nie.
Z pohľadu skúseností, disciplíny a nových schopností brancov (i pre život) áno. Z pohľadu nákladov a organizácie celkového chodu mám obavy, či by to politici a velenie zvládlo. Takže skôr nie.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Rozhodne nie "Človek, ktorý si neváži svoju históriu, je odsúdený, aby ju opätovne prežil." Myslím si, že naša ekonomika potrebuje akútne zdroje na zmysluplnejšie činnosti a nemali by sme sa vracať k historickým prežitkom doby.
"Človek, ktorý si neváži svoju históriu, je odsúdený, aby ju opätovne prežil." Myslím si, že naša ekonomika potrebuje akútne zdroje na zmysluplnejšie činnosti a nemali by sme sa vracať k historickým prežitkom doby.
Krištofovič Peter Krištofovič
majoritný akcionár a predseda predstavenstva
Salve Group, a.s.
Rozhodne nie Armada buducnosti je o malom pocte vysoko specializovanych vojakov, ktori budu mat uplne ine zbrane ako dnes pozname. Preto nedava zmysel znovu hnat do vycviku mladych ludi ktori nechcu, ale vyberat specialistov ktori chcu.
Armada buducnosti je o malom pocte vysoko specializovanych vojakov, ktori budu mat uplne ine zbrane ako dnes pozname. Preto nedava zmysel znovu hnat do vycviku mladych ludi ktori nechcu, ale vyberat specialistov ktori chcu.
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Rozhodne nie
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Rozhodne nie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Rozhodne nie
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Je to jeden z najabsurdnejších nápadov zo strany aktuálne vládnucej "elity". Takéto nezmyselné mrhanie času a potenciálu mladých mužov (prípadne aj žien) do modernej doby nepatrí. Štát musí dokázať zabezpečiť svoju obranu prostredníctvom profesionálnej armády - aby však bol o službu v nej dostatočný záujem, je nutné ponúknuť záujemcom adekvátne zaujímavé podmienky...
Je to jeden z najabsurdnejších nápadov zo strany aktuálne vládnucej "elity". Takéto nezmyselné mrhanie času a potenciálu mladých mužov (prípadne aj žien) do modernej doby nepatrí. Štát musí dokázať zabezpečiť svoju obranu prostredníctvom profesionálnej armády - aby však bol o službu v nej dostatočný záujem, je nutné ponúknuť záujemcom adekvátne zaujímavé podmienky...
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
Rozhodne nie Je to čistý atak na nostalgickú strunu spomienkového optimizmu. Bolo by to vytváranie ilúzie o výchove brancov a vyhadzovanie peňazí komínom. Tie pritom potrebuje profesionálna armáda. Ide o významný zásah do práva občanov, ktorý nemá odôvodnenie.
Je to čistý atak na nostalgickú strunu spomienkového optimizmu. Bolo by to vytváranie ilúzie o výchove brancov a vyhadzovanie peňazí komínom. Tie pritom potrebuje profesionálna armáda. Ide o významný zásah do práva občanov, ktorý nemá odôvodnenie.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Rozhodne nie Nepoznám žiaden dôvod v prospech tohto "nápadu".
Nepoznám žiaden dôvod v prospech tohto "nápadu".
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
Rozhodne nie Ukončenie povinnej vojenskej služby považujem za jeden z najväčších civilizačných výdobytkov posledných 2 desaťročí. Povinná vojenčina kradla roky zo života mladých mužov, stála obrovské peniaze a Slovensko nebolo bezpečnejšie. To však neznamená, že akútne netreba riešiť obranyschopnosť Slovenska. Máme obrovské medzery v kybernetickej bezpečnosti a ochrane pred dezinformáciami, napríklad.
Ukončenie povinnej vojenskej služby považujem za jeden z najväčších civilizačných výdobytkov posledných 2 desaťročí. Povinná vojenčina kradla roky zo života mladých mužov, stála obrovské peniaze a Slovensko nebolo bezpečnejšie. To však neznamená, že akútne netreba riešiť obranyschopnosť Slovenska. Máme obrovské medzery v kybernetickej bezpečnosti a ochrane pred dezinformáciami, napríklad.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
Rozhodne nie
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
Rozhodne áno Samozrejme. Tiez sa prihovaram za interrupcne komisie, pracovne soboty a prvomajovy sprievod!
Samozrejme. Tiez sa prihovaram za interrupcne komisie, pracovne soboty a prvomajovy sprievod!
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
Rozhodne nie
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
Rozhodne nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Rozhodne nie Ak niekto vysloví čo len jeden rozumný a vnútorne konzistentný argument, prečo a pre koho by to bolo dobré, dá sa o tom začať diskusia. Dovtedy to ani nie je nápad (či návrh), ale len výlev chorého mozgu (na úrovni tvrdenia, že Zem je plochá).
Ak niekto vysloví čo len jeden rozumný a vnútorne konzistentný argument, prečo a pre koho by to bolo dobré, dá sa o tom začať diskusia. Dovtedy to ani nie je nápad (či návrh), ale len výlev chorého mozgu (na úrovni tvrdenia, že Zem je plochá).
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
Rozhodne nie Pre malú krajinu ako je SR alebo ČR nie je zmysluplné investovať do armády, je to taká "zápecnícka politika". Radšej by sme mali spojiť sily a budovať napr. spoločnú profesionálnu EU armádu. Stálo by to podstatne menej s oveľa lepším výsledkom. :)
Pre malú krajinu ako je SR alebo ČR nie je zmysluplné investovať do armády, je to taká "zápecnícka politika". Radšej by sme mali spojiť sily a budovať napr. spoločnú profesionálnu EU armádu. Stálo by to podstatne menej s oveľa lepším výsledkom. :)
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
Neviem /nevyjadrujem sa / iné
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
Rozhodne nie Slovensko omnoho viac ako vojenskú potrebuje službu spoločnosti. Pre zdravie, stabilitu a budúcnosť krajiny by bolo oveľa prospešnejšie, ak by mladí ľudia namiesto narukovania do armády aktívne využili svoj intelektuálny aj fyzický potenciál napr. na dlhodobú a systémovú pomoc ľudom na okraji spoločnosti.
Slovensko omnoho viac ako vojenskú potrebuje službu spoločnosti. Pre zdravie, stabilitu a budúcnosť krajiny by bolo oveľa prospešnejšie, ak by mladí ľudia namiesto narukovania do armády aktívne využili svoj intelektuálny aj fyzický potenciál napr. na dlhodobú a systémovú pomoc ľudom na okraji spoločnosti.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Rozhodne nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
Rozhodne nie
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
Skôr nie Aj keď viaceré západné krajiny (ako napr. Rakúsko a Švajčiarsko) majú dobre fungujúcu povinnú vojenskú službu, obávam sa, že na Slovensku by to v súčasnosti nefungovalo dobre. A nemyslím si to len preto, že ja sám mám osobnú skúsenosť s povinnou vojenskou službou v minulom režime na západnom vojenskom okruhu, priamo v kontakte so železnou oponou. Problém vidím v súčasnosti v tom, že nevidím nijaké záruky, že by to v realite slovenskej armády fungovalo zmysluplne a dostatočne efektívne a na profesionálnej úrovni hodnej modernej armády 21. storočia.
Aj keď viaceré západné krajiny (ako napr. Rakúsko a Švajčiarsko) majú dobre fungujúcu povinnú vojenskú službu, obávam sa, že na Slovensku by to v súčasnosti nefungovalo dobre. A nemyslím si to len preto, že ja sám mám osobnú skúsenosť s povinnou vojenskou službou v minulom režime na západnom vojenskom okruhu, priamo v kontakte so železnou oponou. Problém vidím v súčasnosti v tom, že nevidím nijaké záruky, že by to v realite slovenskej armády fungovalo zmysluplne a dostatočne efektívne a na profesionálnej úrovni hodnej modernej armády 21. storočia.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Rozhodne nie Nie. Je to bud nedomyslena politicka hra alebo dalsi penazny komin . Trendy v Europe, ale i vo svete idu opacnym smerom - vysokou profesionalizáciou armádneho personalu
Nie. Je to bud nedomyslena politicka hra alebo dalsi penazny komin . Trendy v Europe, ale i vo svete idu opacnym smerom - vysokou profesionalizáciou armádneho personalu
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
Rozhodne nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
Rozhodne áno Bez veľkých rečí. Som ročník 1941. a dva oky ZVS som veľa skúsil a naučil sa. Športoval som, študoval a rešpektoval služobné predpisy. Aj s odstupom času vidím do kasární prichádzajúcich neskúsených chlapcov, po dvoch rokoch odchádzajúcich vyspelýh mužov.
Bez veľkých rečí. Som ročník 1941. a dva oky ZVS som veľa skúsil a naučil sa. Športoval som, študoval a rešpektoval služobné predpisy. Aj s odstupom času vidím do kasární prichádzajúcich neskúsených chlapcov, po dvoch rokoch odchádzajúcich vyspelýh mužov.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Rozhodne nie
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Rozhodne nie
Gregor Tibor Gregor
výkonný riaditeľ
Klub 500
Rozhodne nie Proti komu chceme bojovať?! Kde chceme mladých ľudí ubytovať?! Kto ich bude cvičiť a čo si oblečú?! A naviac pri súčasnom akútnom nedostatku pracovnej sily zoberieme z trhu práce ďalšie desiatky tisíc mladých ľudí pripravených pracovať?!
Proti komu chceme bojovať?! Kde chceme mladých ľudí ubytovať?! Kto ich bude cvičiť a čo si oblečú?! A naviac pri súčasnom akútnom nedostatku pracovnej sily zoberieme z trhu práce ďalšie desiatky tisíc mladých ľudí pripravených pracovať?!
Rybár Tomáš Rybár
partner
Čechová & Partners
Rozhodne nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Ja som si svoju vojenčinu odslúžil v bojovom útvare v Mariánskych Lázniach v ČR v osemdesiatych rokoch. A môžem prehlásiť, že mne ani nikomu inému, koho som poznal to nič pozitívne neprinieslo. My by sme mali budovať profesionálnu armádu, nerozdávať kapitánske hodnosti politikom, efektívne zbrojiť a asi aj konečne ísť bojovať, nielen podporovať iné armády.
Ja som si svoju vojenčinu odslúžil v bojovom útvare v Mariánskych Lázniach v ČR v osemdesiatych rokoch. A môžem prehlásiť, že mne ani nikomu inému, koho som poznal to nič pozitívne neprinieslo. My by sme mali budovať profesionálnu armádu, nerozdávať kapitánske hodnosti politikom, efektívne zbrojiť a asi aj konečne ísť bojovať, nielen podporovať iné armády.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Rozhodne nie Nicméně třeba základní měsíční "kurz" k ovládání zbraně či základním informacím o používané technice by vůbec nemusel být na škodu. Rozhodně by to byly nižší náklady než plošná branná povinnost a úspory by mohly jit na profesionály.
Nicméně třeba základní měsíční "kurz" k ovládání zbraně či základním informacím o používané technice by vůbec nemusel být na škodu. Rozhodně by to byly nižší náklady než plošná branná povinnost a úspory by mohly jit na profesionály.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
Rozhodne nie Obnovit v case nedostatku pracovnej sily na trhu prace system zamerneho odcerpavania praceschopnych kadrov mimo trh prace (vojenska sluzba) by bolo nieco podobne, ako v obdobi neurody kurit obilim.
Obnovit v case nedostatku pracovnej sily na trhu prace system zamerneho odcerpavania praceschopnych kadrov mimo trh prace (vojenska sluzba) by bolo nieco podobne, ako v obdobi neurody kurit obilim.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
Rozhodne nie Je zásadný rozdiel medzi profesionálne organizovanou armádou a armádou postavenou na princípe prezenčnej vojenskej služby z hľadiska finančného, organizačného a aj kvalitatívneho. Som presvedčený, že finančné prostriedky nutné na prezenčnú službu, vie naša krajina využiť efektívnejšie.
Je zásadný rozdiel medzi profesionálne organizovanou armádou a armádou postavenou na princípe prezenčnej vojenskej služby z hľadiska finančného, organizačného a aj kvalitatívneho. Som presvedčený, že finančné prostriedky nutné na prezenčnú službu, vie naša krajina využiť efektívnejšie.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Rozhodne nie Nepoznám dôvod, pre ktorý by sa táto téma mala vôbec dostávať do diskusií. Snáď okrem nostalgie a populizmu.
Nepoznám dôvod, pre ktorý by sa táto téma mala vôbec dostávať do diskusií. Snáď okrem nostalgie a populizmu.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní