Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

  1. rozhodne áno 4 %
  2. skôr áno 13 %
  3. skôr nie 28 %
  4. rozhodne nie 50 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 4 %


Uzávierka hlasovania: 18.02.2019. Počet respondentov: 117.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie Treba skvalitniť a zatraktívniť služby v turistických oblastiach a potom môžeme očakávať aj nárast cestovného ruchu. Tam by mali ísť stimuly a nie tlačiť na Slovákov, aby ostali doma.
Treba skvalitniť a zatraktívniť služby v turistických oblastiach a potom môžeme očakávať aj nárast cestovného ruchu. Tam by mali ísť stimuly a nie tlačiť na Slovákov, aby ostali doma.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie Dobré podniky vedia takéto benefity včítane 13. a 14. platu zamestnancom poskytnúť aj bez rekreačných poukážok, ktoré okrem iného aj zvyšujú administratívne náklady. Ostatným podnikom, včítane štátnych inštitúcií vláda rozhoduje o nákladoch (tým aj o hospodárskom výsledku) bez zodpovednosti za výsledky hospodárenia.
Dobré podniky vedia takéto benefity včítane 13. a 14. platu zamestnancom poskytnúť aj bez rekreačných poukážok, ktoré okrem iného aj zvyšujú administratívne náklady. Ostatným podnikom, včítane štátnych inštitúcií vláda rozhoduje o nákladoch (tým aj o hospodárskom výsledku) bez zodpovednosti za výsledky hospodárenia.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
rozhodne nie Zodpovedná firma sa o zamestnanca stará celoročne a rieši reálne potreby, ktoré podporujú jeho work-life balance. Nariaďovať mu, kam má ísť na dovolenku, je návrat do totality. Prevádzkovatelia zariadení na Slovensku by mali zlepšovať a skvalitňovať svoje služby, a tak prilákať zákazníkov. Keď budú vedieť, že Slováci aj tak vďaka poukazom prídu, nebudú motivovaní zvyšovať kvalitu. Komu to teda pomôže? Zvýšeniu spokojnosti zákazníkov, a teda aj zamestnancov, určite nie. Akurát tak firmám poskytujúcim iný socialistický prežitok - gastrolístky na ďalší nezmyselný biznis.
Zodpovedná firma sa o zamestnanca stará celoročne a rieši reálne potreby, ktoré podporujú jeho work-life balance. Nariaďovať mu, kam má ísť na dovolenku, je návrat do totality. Prevádzkovatelia zariadení na Slovensku by mali zlepšovať a skvalitňovať svoje služby, a tak prilákať zákazníkov. Keď budú vedieť, že Slováci aj tak vďaka poukazom prídu, nebudú motivovaní zvyšovať kvalitu. Komu to teda pomôže? Zvýšeniu spokojnosti zákazníkov, a teda aj zamestnancov, určite nie. Akurát tak firmám poskytujúcim iný socialistický prežitok - gastrolístky na ďalší nezmyselný biznis.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
rozhodne nie vnímam to ako nesystémový krok, ktorý deformuje podnikateľské prostredie na Slovensku a vstupuje priamo do zamestnaneckej politiky firiem. Štát má na podporu CR iné nástroje ako zamestnávateľov s počtom zamestnancov viac ako 49 ...
vnímam to ako nesystémový krok, ktorý deformuje podnikateľské prostredie na Slovensku a vstupuje priamo do zamestnaneckej politiky firiem. Štát má na podporu CR iné nástroje ako zamestnávateľov s počtom zamestnancov viac ako 49 ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Hlavatý Bohuš Hlavatý
predseda predstavenstva
TMR
skôr áno Cestovny ruch na Slovensku nevyuziva svoj potencial najma vdaka chybajucemu systemovemu riadeniu. Po dobrom kroku ktorym bol zakon o cestovnom ruchu a z neho vyplyvajuci vznik Oblastnych organizacii cestovneho ruchu pred 5 rokmi nasledovalo obdobie zlych krokov - zanik SACR a jej nahradenie menej funkcnym riadenim marketingu Slovenska priamo ministerstvom, absolutna blokacia rozvoja cestovneho ruchu v horskych strediskach ( chybajuca zonacia ) ako aj slaba pozicia cestovneho ruchu v ramci ministerstva dopravy. Z toho pohladu znizenie DPH na hotelove sluzby a zavedenie rekreacnych poukazok su krokmi vpred. Samozrejme ovela dolezitejsie je vyriesit podstatne, ako chceme vyuzit nas potencial najma v horskom cestovnom ruchu a zacat cestovny ruch riadit systematicky.
Cestovny ruch na Slovensku nevyuziva svoj potencial najma vdaka chybajucemu systemovemu riadeniu. Po dobrom kroku ktorym bol zakon o cestovnom ruchu a z neho vyplyvajuci vznik Oblastnych organizacii cestovneho ruchu pred 5 rokmi nasledovalo obdobie zlych krokov - zanik SACR a jej nahradenie menej funkcnym riadenim marketingu Slovenska priamo ministerstvom, absolutna blokacia rozvoja cestovneho ruchu v horskych strediskach ( chybajuca zonacia ) ako aj slaba pozicia cestovneho ruchu v ramci ministerstva dopravy. Z toho pohladu znizenie DPH na hotelove sluzby a zavedenie rekreacnych poukazok su krokmi vpred. Samozrejme ovela dolezitejsie je vyriesit podstatne, ako chceme vyuzit nas potencial najma v horskom cestovnom ruchu a zacat cestovny ruch riadit systematicky.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
skôr nie
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
rozhodne nie Firmy tak musia z vlastných zdrojov doslova dotovať iný sektor, ktorý navyše nebude nútený zvyšovať kvalitu služieb, lebo o nárast klientely má vďaka rekreačným poukazom postarané. Ide o deformáciu podnikateľského prostredia a veľká časť firiem musí vzhľadom na náklady prehodnotiť doterajšie benefity pre zamestnancov.
Firmy tak musia z vlastných zdrojov doslova dotovať iný sektor, ktorý navyše nebude nútený zvyšovať kvalitu služieb, lebo o nárast klientely má vďaka rekreačným poukazom postarané. Ide o deformáciu podnikateľského prostredia a veľká časť firiem musí vzhľadom na náklady prehodnotiť doterajšie benefity pre zamestnancov.
Bator Dariusz Tomasz Bator
CEO
BILLA, s.r.o, Bratislava
rozhodne nie Ukazuje sa, že to nie je dobrý nástroj. Pre zamestnávateľov predstavuje toto opatrenie ďalšie zaťaženie nákladmi a rovnako aj dodatočnú administratívu. Súčasne sa zdá, že nastavenie podmienok vytvára (obrovský) priestor na zneužívanie a podvody. Už krátko po zavedení sa objavili na portáloch občianskej inzercie ponuky na predaj faktúr za ubytovanie. Pritom sa ponúka aj iné riešenie. Myslím si, že dobrým a efektívnym nástrojom by bolo zníženie DPH na ubytovacie služby a teda aj konečnej ceny za ubytovanie. Vtedy by cestovný ruch na Slovensku vedeli podporiť nielen slovenskí, ale aj zahraniční turisti.
Ukazuje sa, že to nie je dobrý nástroj. Pre zamestnávateľov predstavuje toto opatrenie ďalšie zaťaženie nákladmi a rovnako aj dodatočnú administratívu. Súčasne sa zdá, že nastavenie podmienok vytvára (obrovský) priestor na zneužívanie a podvody. Už krátko po zavedení sa objavili na portáloch občianskej inzercie ponuky na predaj faktúr za ubytovanie. Pritom sa ponúka aj iné riešenie. Myslím si, že dobrým a efektívnym nástrojom by bolo zníženie DPH na ubytovacie služby a teda aj konečnej ceny za ubytovanie. Vtedy by cestovný ruch na Slovensku vedeli podporiť nielen slovenskí, ale aj zahraniční turisti.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
rozhodne nie Rekreačné poukážky nie sú systémovým riešením a budú mať iba marginálny vplyv. Vnímam ich skôr ako iba populistický nástroj, ktorý v konečnom dôsledku miesto generovania budúcich príjmov do štátneho rozpočtu bude mať práve opačný vplyv a to odčerpávanie zdrojov a deformovanie trhu.
Rekreačné poukážky nie sú systémovým riešením a budú mať iba marginálny vplyv. Vnímam ich skôr ako iba populistický nástroj, ktorý v konečnom dôsledku miesto generovania budúcich príjmov do štátneho rozpočtu bude mať práve opačný vplyv a to odčerpávanie zdrojov a deformovanie trhu.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Nemám rada tieto akože podpory, som za úplné zjednodušenie daňového systému a rovnú daň 10 %. Potom by všetci radi podnikali a platili dane, a to nielen v oblasti cestovného ruchu.
Nemám rada tieto akože podpory, som za úplné zjednodušenie daňového systému a rovnú daň 10 %. Potom by všetci radi podnikali a platili dane, a to nielen v oblasti cestovného ruchu.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Podporujú spotrebu v oblasti cestovného ruchu. Mali by to však byť digitálne kupóny emitované Daňovým úradom a následne odpočítateľné z daní. Je scestné nútiť zamestnávateľov rozdávať ich aj ľuďom, ktorý majú banálnejšie problémy ako to, kedy ísť na dovolenku.
Podporujú spotrebu v oblasti cestovného ruchu. Mali by to však byť digitálne kupóny emitované Daňovým úradom a následne odpočítateľné z daní. Je scestné nútiť zamestnávateľov rozdávať ich aj ľuďom, ktorý majú banálnejšie problémy ako to, kedy ísť na dovolenku.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Veľmi skrátene: ti, čo sa rekreujú, robia tak aj bez poukážok. Tí čo nie, poukážky najrýchlejším možným spôsobom zmenia na peniaze. Asi sa zníži tlak na skvalitňovanie služieb, ani za gastráč predsa neočakávate kvalitu. Horšia kvalita, horšie v konkurencii ostatných krajín. V skutočnosi štát uvalil na podniky ďalšiu daň z hlavy, ktorá nie je príjmom štátu, ale kartelu transakčných firiem.
Veľmi skrátene: ti, čo sa rekreujú, robia tak aj bez poukážok. Tí čo nie, poukážky najrýchlejším možným spôsobom zmenia na peniaze. Asi sa zníži tlak na skvalitňovanie služieb, ani za gastráč predsa neočakávate kvalitu. Horšia kvalita, horšie v konkurencii ostatných krajín. V skutočnosi štát uvalil na podniky ďalšiu daň z hlavy, ktorá nie je príjmom štátu, ale kartelu transakčných firiem.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne nie Je to nesystemove riesenie ktore sposobilo firmam narast nakladov, administrativy a v mnohych pripadoch skrtanie inych benefitov, ktore zamestnanci mali.Systemovym riesenim by bolo celoplosne znizit DPH na stravovacie a ubytovacie sluzby.
Je to nesystemove riesenie ktore sposobilo firmam narast nakladov, administrativy a v mnohych pripadoch skrtanie inych benefitov, ktore zamestnanci mali.Systemovym riesenim by bolo celoplosne znizit DPH na stravovacie a ubytovacie sluzby.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Pokiaľ bude dobrá ponuka služieb a ľudia budú mať dostatočný príjem, poukazy nie sú pre zamestnancov potrebné. Iba zbytočne komplikujú systém benefitov a administratívu okolo. Rozumiem ale, že je to vítaný nástroj pre gastro-lístkové firmy, ktoré si z tohoto budú môcť ukrojiť svoju províziu.
Pokiaľ bude dobrá ponuka služieb a ľudia budú mať dostatočný príjem, poukazy nie sú pre zamestnancov potrebné. Iba zbytočne komplikujú systém benefitov a administratívu okolo. Rozumiem ale, že je to vítaný nástroj pre gastro-lístkové firmy, ktoré si z tohoto budú môcť ukrojiť svoju províziu.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne nie Opat je to take Slovenske, kde je potrebne vidiet za cely tento projekt, kde ide o zakonnu podporu kartickovych firiem. Ked si podrobne pozriete pdmienky, kolko % dava firma, kolko % rekreacne zariadenie a ked nahodou nevycerpa zamestnanec nabity kredit na karticke, komu to ide, je uplne jasne, ze za tymto umyslom nie je podpora cestovneho ruchu. Pre mnohe firmy je to narast nakladov, s ktorymi neratali.
Opat je to take Slovenske, kde je potrebne vidiet za cely tento projekt, kde ide o zakonnu podporu kartickovych firiem. Ked si podrobne pozriete pdmienky, kolko % dava firma, kolko % rekreacne zariadenie a ked nahodou nevycerpa zamestnanec nabity kredit na karticke, komu to ide, je uplne jasne, ze za tymto umyslom nie je podpora cestovneho ruchu. Pre mnohe firmy je to narast nakladov, s ktorymi neratali.
Krpelan Ivo Krpelan
riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu
Falck
rozhodne nie Jedná se o populistický nesmyl. Zavedení rekreačních poukazů povede jen k dalšímu aboslutně zbytečnému navyšování nákladů zamšstnavatelů a zvýšení administrativy související s jejich objednáváním a následnou distribucí. Navíc pravděpodobně přinese dodatečné kšeftování s těmito poukazy a jejich následné výměně mezi zaměstnaci a některými reakreačními zařízeními za hotovost.
Jedná se o populistický nesmyl. Zavedení rekreačních poukazů povede jen k dalšímu aboslutně zbytečnému navyšování nákladů zamšstnavatelů a zvýšení administrativy související s jejich objednáváním a následnou distribucí. Navíc pravděpodobně přinese dodatečné kšeftování s těmito poukazy a jejich následné výměně mezi zaměstnaci a některými reakreačními zařízeními za hotovost.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie Přesto bych autory nepodceňoval, nějaký promyšlený business case pro vybrané spřízněné skupiny za tím asi bude...
Přesto bych autory nepodceňoval, nějaký promyšlený business case pro vybrané spřízněné skupiny za tím asi bude...
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne nie
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
rozhodne nie
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
skôr nie
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
neviem / nevyjadrujem sa / iné Som za podporu turistického ruchu, lebo Slovensko má v tomto smere veľký a nie veľmi využitý potenciál. Lenže skôr by som privítal dobudovanie diaľníc (konečne), ďalej siete cyklistických chodníkov,s nimi spojených rekreačných zariadení či reštaurácií. Tiež vytvorenie propagačných materiálov resp. aplikácií kde na mobiloch budú dostupné historické, turistické, voľnočasové aktivity, a pod. Rekreačné poukážky síce môžu čiastočne pomôcť, ale ako každé iné nesystémové riešenie sa dajú ľahko zneužiť. A tak sa môže stať, že prínos nebude zďaleka taký ako sa očakáva, hoci náklady na strane firiem dramaticky stúpnu.
Som za podporu turistického ruchu, lebo Slovensko má v tomto smere veľký a nie veľmi využitý potenciál. Lenže skôr by som privítal dobudovanie diaľníc (konečne), ďalej siete cyklistických chodníkov,s nimi spojených rekreačných zariadení či reštaurácií. Tiež vytvorenie propagačných materiálov resp. aplikácií kde na mobiloch budú dostupné historické, turistické, voľnočasové aktivity, a pod. Rekreačné poukážky síce môžu čiastočne pomôcť, ale ako každé iné nesystémové riešenie sa dajú ľahko zneužiť. A tak sa môže stať, že prínos nebude zďaleka taký ako sa očakáva, hoci náklady na strane firiem dramaticky stúpnu.
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr áno Pre cestovný ruch je to super. Otázkou je, prečo by podporu cestovného ruchu mali platiť zamestnávatelia.
Pre cestovný ruch je to super. Otázkou je, prečo by podporu cestovného ruchu mali platiť zamestnávatelia.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne nie Ide o zásadne zlú formu, ktorá generuje opäť len záťaž pre zamestnávateľov - ako byrokratickú tak ekonomickú. Pritom myslienka nie je zlá, len jej reálny obraz v praxi prinesie celému systému, chaos, zneužívanie a devalváciu efektu. Kedy už zastavíme ten kontinuálny tlak na zamestnávateľov?
Ide o zásadne zlú formu, ktorá generuje opäť len záťaž pre zamestnávateľov - ako byrokratickú tak ekonomickú. Pritom myslienka nie je zlá, len jej reálny obraz v praxi prinesie celému systému, chaos, zneužívanie a devalváciu efektu. Kedy už zastavíme ten kontinuálny tlak na zamestnávateľov?
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
skôr nie
Zavacká Katarína Zavacká
historička práva
skôr nie Predpokladám, že na tom sa zasa bude nabaľovať nejaký výrobca poukážok a vybraní ubytovatelia.
Predpokladám, že na tom sa zasa bude nabaľovať nejaký výrobca poukážok a vybraní ubytovatelia.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
rozhodne nie
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
skôr áno Pre podporu cestovného ruchu je to nový pozitívny element. Na druhej strane to zamestnávatelia musia zaplatiť, ale nemusia na to mať priestor vo finančnom pláne.
Pre podporu cestovného ruchu je to nový pozitívny element. Na druhej strane to zamestnávatelia musia zaplatiť, ale nemusia na to mať priestor vo finančnom pláne.
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
skôr nie Myšlienka podporiť turizmus na Slovensku je dobrá. Za zle navrhnutý považujem formát. Zámer preniesť povinnosť na zamestnávateľov formou rekreačných poukážok nevygeneruje signifikantný objem prostriedkov. Domnievam sa, že je málo zamestnávateľov, ktorí dokážu absorbovať popri raste minimálnej mzdy a vedľajších mzdových nákladov ďalšie výdavky.
Myšlienka podporiť turizmus na Slovensku je dobrá. Za zle navrhnutý považujem formát. Zámer preniesť povinnosť na zamestnávateľov formou rekreačných poukážok nevygeneruje signifikantný objem prostriedkov. Domnievam sa, že je málo zamestnávateľov, ktorí dokážu absorbovať popri raste minimálnej mzdy a vedľajších mzdových nákladov ďalšie výdavky.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Prečo poukážky práve na dovolenku a nie napríklad na potraviny, alebo detské potreby do školy ? Nedáva to žiaden zmysel. Vláda by sa mala uberať opačným smerom a zrušiť tieto nesystémové a štát a podnikateľov zaťažujúce opatrenia ako sú vlaky "zadarmo", poukážky na dovolenky ale aj stravné lístky.
Prečo poukážky práve na dovolenku a nie napríklad na potraviny, alebo detské potreby do školy ? Nedáva to žiaden zmysel. Vláda by sa mala uberať opačným smerom a zrušiť tieto nesystémové a štát a podnikateľov zaťažujúce opatrenia ako sú vlaky "zadarmo", poukážky na dovolenky ale aj stravné lístky.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
rozhodne nie
Tóth Maroš Tóth
partner
Rödl & Partner Advokáti, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne nie Rekreačné poukážky sú v prvom rade výborným nástrojom na podporu ich emitentov a tzv. „malej domov". Podpora cestovného ruchu je, bohužiaľ, až na treťom mieste.
Rekreačné poukážky sú v prvom rade výborným nástrojom na podporu ich emitentov a tzv. „malej domov". Podpora cestovného ruchu je, bohužiaľ, až na treťom mieste.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno Aj keď viem, že sú voči nim výhrady. Cestovný ruch je trvalá devíza Slovenska čo do zamestnanosti, HDP a služieb. Štát nerobil doteraz pre jeho podporu takmer nič, ak nerátam pár účastí na veľtrhoch v zahraničí a eurofondy pra "nášho človeka". Jeden príklad za všetky: hotely a reštaurácie musia s požehnaním štátu platiť za používanie TV a rádia na izbách a v reštauráciách až trom výpalníckym firmám vo výške 5 x vyššej ako je priemer v EU. Negatívum poukážok je, že boli pripravené aj pre "kartičkové" firmy, ktoré si odjedia z tržieb hotela až 12% ceny poukážky.
Aj keď viem, že sú voči nim výhrady. Cestovný ruch je trvalá devíza Slovenska čo do zamestnanosti, HDP a služieb. Štát nerobil doteraz pre jeho podporu takmer nič, ak nerátam pár účastí na veľtrhoch v zahraničí a eurofondy pra "nášho človeka". Jeden príklad za všetky: hotely a reštaurácie musia s požehnaním štátu platiť za používanie TV a rádia na izbách a v reštauráciách až trom výpalníckym firmám vo výške 5 x vyššej ako je priemer v EU. Negatívum poukážok je, že boli pripravené aj pre "kartičkové" firmy, ktoré si odjedia z tržieb hotela až 12% ceny poukážky.
Rakovský Martin Rakovský
CEO
ZľavaDňa
skôr áno Považujem určite za pozítívne, že sa do cestovného ruchu na Slovensku dostane viac peňazí. Zákon bol však prijatý na poslednú chvíľu a bez širšej diskusie so zainteresovanými stranami. Navyše zaťažuje najmä zamestnávateľov. Myslím si, že podpora cestovného ruchu mohla byť zrealizovaná aj iným spôsobom.
Považujem určite za pozítívne, že sa do cestovného ruchu na Slovensku dostane viac peňazí. Zákon bol však prijatý na poslednú chvíľu a bez širšej diskusie so zainteresovanými stranami. Navyše zaťažuje najmä zamestnávateľov. Myslím si, že podpora cestovného ruchu mohla byť zrealizovaná aj iným spôsobom.
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr nie A
A
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
skôr nie
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
skôr nie
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
rozhodne nie Veľmi nesystémový a čiastkový krok. Štát by mal podporovať vytváranie vzťahu ľudí k Slovensku ako ku krásnej a zaujímavej krajine, podporiť firmy, ktoré Slovensko predávajú v zahraničí, podporiť poskytovateľov cestovného ruchu tak, aby mohli lepšie robiť biznis, jednoduchšie získavať klientov, mali lepší prístup k investíciám. Mal by podporiť marketing Slovenska, proste vytvárať systémové opatrenia na podporu. Štát však bohužiaľ aktuálne absolútne nedokáže ľudí inšpirovať, nedokáže uvažovať pozitívne. Namiesto toho robí to, čo vie. Využíva donucovacie opatrenia, ktoré mnoho ľudí nahnevajú a u ostatných vyvolajú ľahký úsmev na tvári, ale tak ako aj táto aktivita, výsledok bude tiež len čiastkový.
Veľmi nesystémový a čiastkový krok. Štát by mal podporovať vytváranie vzťahu ľudí k Slovensku ako ku krásnej a zaujímavej krajine, podporiť firmy, ktoré Slovensko predávajú v zahraničí, podporiť poskytovateľov cestovného ruchu tak, aby mohli lepšie robiť biznis, jednoduchšie získavať klientov, mali lepší prístup k investíciám. Mal by podporiť marketing Slovenska, proste vytvárať systémové opatrenia na podporu. Štát však bohužiaľ aktuálne absolútne nedokáže ľudí inšpirovať, nedokáže uvažovať pozitívne. Namiesto toho robí to, čo vie. Využíva donucovacie opatrenia, ktoré mnoho ľudí nahnevajú a u ostatných vyvolajú ľahký úsmev na tvári, ale tak ako aj táto aktivita, výsledok bude tiež len čiastkový.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
rozhodne nie Na podporu cestovného ruchu rozhodne nie. Podľa môjho názoru znižujú motiváciu poskytovateľov služieb zvyšovať štandard a snahu bojovať o zákazníka lepším servisom. Pre zamestnancov je to skôr zaujimavá forma benefitu - to by však malo byť vecou zamestnávateľa, aby si udržal zamestnanca a nie vecou zákona. Podľa môjho názoru by mali byť zamestnanci adekvátne odmeňovaní, aby si mohli sami slobodne zvoliť kde a ako minú svoje prebytkové zdroje. Argument, že je to daňovo/odvodovo zvýhodnený benefit je diskutabilné, pretože záujmom vlády by mal byť čo najvyšší výber daní pri rozumnom daňovom a odvodovom zaťažení.
Na podporu cestovného ruchu rozhodne nie. Podľa môjho názoru znižujú motiváciu poskytovateľov služieb zvyšovať štandard a snahu bojovať o zákazníka lepším servisom. Pre zamestnancov je to skôr zaujimavá forma benefitu - to by však malo byť vecou zamestnávateľa, aby si udržal zamestnanca a nie vecou zákona. Podľa môjho názoru by mali byť zamestnanci adekvátne odmeňovaní, aby si mohli sami slobodne zvoliť kde a ako minú svoje prebytkové zdroje. Argument, že je to daňovo/odvodovo zvýhodnený benefit je diskutabilné, pretože záujmom vlády by mal byť čo najvyšší výber daní pri rozumnom daňovom a odvodovom zaťažení.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne nie Máme tu ďalší nesystémový krok s množstvom byrokracie, ktorý spustí nové obchodovanie s fiktívnymi faktúrami za rekreačné služby. V princípe nejde o nič iné ako dodatočné zdanenie všetkých firiem a použitie týchto peňazí pre podporu rekreačného sektoru. Prečo sa takáto podpora nerobí cez štátny rozpočet, ale cez rozpočty firiem?
Máme tu ďalší nesystémový krok s množstvom byrokracie, ktorý spustí nové obchodovanie s fiktívnymi faktúrami za rekreačné služby. V princípe nejde o nič iné ako dodatočné zdanenie všetkých firiem a použitie týchto peňazí pre podporu rekreačného sektoru. Prečo sa takáto podpora nerobí cez štátny rozpočet, ale cez rozpočty firiem?
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
rozhodne nie V súčasnosti sa slovenský cestovný ruch rýchlo rozvíja, jeho podpora je zbytočná, dokonca až kontraproduktívna. Môže spôsobiť pokles kvality, vzhľadom na elimináciu zahraničnej konkurencie. Ide len o ďalšie populistické opatrenie z dielne súčastnej vlády.
V súčasnosti sa slovenský cestovný ruch rýchlo rozvíja, jeho podpora je zbytočná, dokonca až kontraproduktívna. Môže spôsobiť pokles kvality, vzhľadom na elimináciu zahraničnej konkurencie. Ide len o ďalšie populistické opatrenie z dielne súčastnej vlády.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
rozhodne nie Rekreačné poukazy sú hlavne administratívna záťaž pre zamestnávateľov. Cestovnému ruchu by pomohli kvalitnejšie služby,lepšia doprava a zjednodušenie podnikania relevantných subjektov a nie takýto vynútený nezmysel.
Rekreačné poukazy sú hlavne administratívna záťaž pre zamestnávateľov. Cestovnému ruchu by pomohli kvalitnejšie služby,lepšia doprava a zjednodušenie podnikania relevantných subjektov a nie takýto vynútený nezmysel.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
rozhodne nie
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr nie
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
rozhodne nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
rozhodne nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Krátkodobo možno pomôžu. Prikazané poukážky budú vytvárať skôr špekulácie a nesystémové ekonomické procesy. To v dlhodobom horizonte pokazí konkurencieschopnosť domáceho cestovného ruchu a naopak poškodili sme krátením odvodov za poukážky iné rezorty ekonomiky. Osobne som za peňažné odmeny zamestnancov, lebo je na každého slobodným rozhodnutím ako plánuje zarobené financie použiť. Ich slobodné použitie má pre všetkých tú najväčsiu hodnotu. Ak chceme uržať otvorenú ekonomiku je treba podporovať jednoduché, stabilné a transparentné ekonomické nástroje.
Krátkodobo možno pomôžu. Prikazané poukážky budú vytvárať skôr špekulácie a nesystémové ekonomické procesy. To v dlhodobom horizonte pokazí konkurencieschopnosť domáceho cestovného ruchu a naopak poškodili sme krátením odvodov za poukážky iné rezorty ekonomiky. Osobne som za peňažné odmeny zamestnancov, lebo je na každého slobodným rozhodnutím ako plánuje zarobené financie použiť. Ich slobodné použitie má pre všetkých tú najväčsiu hodnotu. Ak chceme uržať otvorenú ekonomiku je treba podporovať jednoduché, stabilné a transparentné ekonomické nástroje.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
rozhodne nie Zvýšia rekreačné poukážky kvalitu ponúkaných služieb, zlepšia prístup a kompetentnosť ľudí, skvalitnia ubytovacie a stravovacie kapacity, vylepšia infraštruktúru potrebnú pre cestovný ruch? Ani jedno z toho, takže odpoveď je jasná.
Zvýšia rekreačné poukážky kvalitu ponúkaných služieb, zlepšia prístup a kompetentnosť ľudí, skvalitnia ubytovacie a stravovacie kapacity, vylepšia infraštruktúru potrebnú pre cestovný ruch? Ani jedno z toho, takže odpoveď je jasná.
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
rozhodne nie
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne nie "lístkové systémy", myslím, že ich nazývali aj "žobračenky" si pamätám z histórie, z vojnových a medzivojnových období,resp. kríz, nie v čase keď sa "ekonomike darí"
"lístkové systémy", myslím, že ich nazývali aj "žobračenky" si pamätám z histórie, z vojnových a medzivojnových období,resp. kríz, nie v čase keď sa "ekonomike darí"
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr nie Na prvý pohľad áno, ale ide o ďalší náklad pre firmy.
Na prvý pohľad áno, ale ide o ďalší náklad pre firmy.
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
skôr nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr nie
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne nie Zavisi vsak pre koho, je to mozno dobre pre podnikatelov v cestovnom ruchu, ktori mozno takymto sposobom dostanu viac zakaznikov, no to uvidime ku koncu roka ci sa zvysi navstevnost ubytovacich zariadeni domacimi hostami, alebo zostane na tej istej urovni a potom to nebolo opatrenie na podporu cestovneho ruchu ale socialne opatrenie pomoct rodinam pri ich vydavkoch pocas dovoleniek. Ale urcite to nie je dobre pre podnikatelov, ktori musia na tieto poukazky prispievat. Zvysuje to ich naklady a nasledne ceny ich vyrobkov co sa prejavi vo vyssich nakladoch domacnosti pri nakupe inych tovarov. Navyse bolo uplnym nezmyslom znizovat DPH na ubytovacie sluzby lebo ceny sa neznizili a ani sa neznizia a ten rozdiel ide do zisku ubytovacich zariadeni.
Zavisi vsak pre koho, je to mozno dobre pre podnikatelov v cestovnom ruchu, ktori mozno takymto sposobom dostanu viac zakaznikov, no to uvidime ku koncu roka ci sa zvysi navstevnost ubytovacich zariadeni domacimi hostami, alebo zostane na tej istej urovni a potom to nebolo opatrenie na podporu cestovneho ruchu ale socialne opatrenie pomoct rodinam pri ich vydavkoch pocas dovoleniek. Ale urcite to nie je dobre pre podnikatelov, ktori musia na tieto poukazky prispievat. Zvysuje to ich naklady a nasledne ceny ich vyrobkov co sa prejavi vo vyssich nakladoch domacnosti pri nakupe inych tovarov. Navyse bolo uplnym nezmyslom znizovat DPH na ubytovacie sluzby lebo ceny sa neznizili a ani sa neznizia a ten rozdiel ide do zisku ubytovacich zariadeni.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neviem to posúdiť.
Neviem to posúdiť.
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HPE Bratislava
rozhodne nie
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne nie Sú neuveriteľne rušivým zásahom do normálneho trhového prostredia. Náročné na administratívu tak na strane zamestnávateľov, ako aj na strane poskytovateľov. Jediný, kto reálne benefituje z tohoto paškvilu sú sprostredkovateľské firmy!
Sú neuveriteľne rušivým zásahom do normálneho trhového prostredia. Náročné na administratívu tak na strane zamestnávateľov, ako aj na strane poskytovateľov. Jediný, kto reálne benefituje z tohoto paškvilu sú sprostredkovateľské firmy!
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
skôr nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr nie Zamestnanci by ocenili viac vyššie mzdy a lepšie služby poskytovateľov ubytovacích zariadení ako administratívne náročné opatrenie s otáznym dopadom.
Zamestnanci by ocenili viac vyššie mzdy a lepšie služby poskytovateľov ubytovacích zariadení ako administratívne náročné opatrenie s otáznym dopadom.
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
rozhodne nie Opatrenie z môjho pohľadu nerieši príčiny, ale len dôsledky. Podporu turizmu by som videl skôr v dobudovaní infraštruktúry a rozvíjaní služieb. Treba sa pozrieť pravde do očí, pokiaľ by boli služby kvalitné, personál ochotný, infraštruktúra rozvinutá, skrátka ak by všetko fungovalo a pomer cena – výkon by bol adekvátne nastavený, nebolo by potrebné priplácať ľuďom na domácu dovolenku.
Opatrenie z môjho pohľadu nerieši príčiny, ale len dôsledky. Podporu turizmu by som videl skôr v dobudovaní infraštruktúry a rozvíjaní služieb. Treba sa pozrieť pravde do očí, pokiaľ by boli služby kvalitné, personál ochotný, infraštruktúra rozvinutá, skrátka ak by všetko fungovalo a pomer cena – výkon by bol adekvátne nastavený, nebolo by potrebné priplácať ľuďom na domácu dovolenku.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie Súhlasím s tým, že domáci cestovný ruch treba podporovať. Nástroj, ktorý vláda požila však nepovažujem za domyslený a preto aj vhodný. Za účinnejšie by som považoval úľavy na daniach, najmä DPH a jednotný a kvalitný systém propagácie.
Súhlasím s tým, že domáci cestovný ruch treba podporovať. Nástroj, ktorý vláda požila však nepovažujem za domyslený a preto aj vhodný. Za účinnejšie by som považoval úľavy na daniach, najmä DPH a jednotný a kvalitný systém propagácie.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne nie je to nekoncepcna podpora ,
je to nekoncepcna podpora ,
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
rozhodne áno Samozrejme, je to šanca podporiť najväčšiu fabriku a najväčšieho zamestnávateľa na Slovensku a konečne reálne naštartovať rozvoj v tomto smere podobne, ako v Maďarsku, či Poľsku.
Samozrejme, je to šanca podporiť najväčšiu fabriku a najväčšieho zamestnávateľa na Slovensku a konečne reálne naštartovať rozvoj v tomto smere podobne, ako v Maďarsku, či Poľsku.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr áno Ak budeme vedieť garantovať udržateľnosť tohto nástroja aj v ďalších rokoch, môže to byť prospešné pre všetky strany.
Ak budeme vedieť garantovať udržateľnosť tohto nástroja aj v ďalších rokoch, môže to byť prospešné pre všetky strany.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr nie
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
rozhodne nie
Kováč Peter Kováč
Director Bratislava Business Center
Adient Slovakia
rozhodne nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Dalsi nesystemovy krok, dalsia administrativna zataz....dalsie populisticke opatrenie s viac negtivami ako prinosmi...
Dalsi nesystemovy krok, dalsia administrativna zataz....dalsie populisticke opatrenie s viac negtivami ako prinosmi...
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
rozhodne nie Konstatujem to aj vzhladom na to, aka problematicka je zmysluplna implementacia tohto nastroja do praxe...
Konstatujem to aj vzhladom na to, aka problematicka je zmysluplna implementacia tohto nastroja do praxe...
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
rozhodne nie Je to zvýšené nákladové zaťaženie pre všetkých. Jediný kto na tom zarobí budú vydavatelia darčekových poukážok, čiže sprostredkovatelia rovnako ako pri stravných poukážkach. Firma nakúpi darčekové poukážky a musí zaplatiť províziu 6% až 10%. Ihneď zaplatí sprostredkovateľovi. Rozdá ich svojim zamestnancom. Zamestnanci ich po nejakom čase uplatnia a preplatenie si nárokuje zariadenie cestovného ruchu, čiže hotel. Ten dostane tieto poukážky preplatené, ale po 14 až 30 dňoch a musí zaplatiť províziu sprostredkovateľovi opäť vo výške napríklad 10%. Hotel musí zvýšené náklady premietnuť do zvýšených cien a znižuje konkurencie schopnosť svoju a aj celého cestovného ruchu Slovenska. Ide teda o proti Slovenské opatrenie a nástroj. V dôsledku toho, sprostredkovateľ získa cca 25% a ešte využíva prostriedky v priemere 4 až 6 mesiacov. Otázka je: Kto na tom zarobí ak všetci okrem sprostredkovateľov prerábajú? Po ďalšie, zamestnanci prichádzajú o iné bonusy a vlastne sú všetci nespokojní. Aj zamestnávatelia, aj hotely a aj zamestnanci.
Je to zvýšené nákladové zaťaženie pre všetkých. Jediný kto na tom zarobí budú vydavatelia darčekových poukážok, čiže sprostredkovatelia rovnako ako pri stravných poukážkach. Firma nakúpi darčekové poukážky a musí zaplatiť províziu 6% až 10%. Ihneď zaplatí sprostredkovateľovi. Rozdá ich svojim zamestnancom. Zamestnanci ich po nejakom čase uplatnia a preplatenie si nárokuje zariadenie cestovného ruchu, čiže hotel. Ten dostane tieto poukážky preplatené, ale po 14 až 30 dňoch a musí zaplatiť províziu sprostredkovateľovi opäť vo výške napríklad 10%. Hotel musí zvýšené náklady premietnuť do zvýšených cien a znižuje konkurencie schopnosť svoju a aj celého cestovného ruchu Slovenska. Ide teda o proti Slovenské opatrenie a nástroj. V dôsledku toho, sprostredkovateľ získa cca 25% a ešte využíva prostriedky v priemere 4 až 6 mesiacov. Otázka je: Kto na tom zarobí ak všetci okrem sprostredkovateľov prerábajú? Po ďalšie, zamestnanci prichádzajú o iné bonusy a vlastne sú všetci nespokojní. Aj zamestnávatelia, aj hotely a aj zamestnanci.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne nie
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Myslím si, že ide len o ďalší nástroj politického marketingu a populizmu súčasnej vládnej zostavy (resp. jednej z jej strán), ktorým sa najmä umelo zvyšujú náklady väčším zamestnávateľom. Pripomína to "časy minulé", keď sa štát snažil starať o "všeobecné blaho" obyvateľstva, vrátane ich rekreácie. Tieto časy sú však už nenávratne preč (snáď), preto na podporu cestovného ruchu treba použiť štandardné nástroje týkajúce sa všeobecnej podpory podnikania a zlepšovania kvality podnikateľského prostredia.
Myslím si, že ide len o ďalší nástroj politického marketingu a populizmu súčasnej vládnej zostavy (resp. jednej z jej strán), ktorým sa najmä umelo zvyšujú náklady väčším zamestnávateľom. Pripomína to "časy minulé", keď sa štát snažil starať o "všeobecné blaho" obyvateľstva, vrátane ich rekreácie. Tieto časy sú však už nenávratne preč (snáď), preto na podporu cestovného ruchu treba použiť štandardné nástroje týkajúce sa všeobecnej podpory podnikania a zlepšovania kvality podnikateľského prostredia.
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
neviem / nevyjadrujem sa / iné Z vlastnej skusenosti si pamatam, ze ako maly chlapec som bol vdaka podobnemu systemu prvy krat v Tatrach, nakolko to v nasej rodine nebolo mozne bez podpory Dopravneho podniku, v ktorom moj otec toho casu pracoval. Moze to mat aj pozitiva, ale treba tento benefit rozumne nastavit.
Z vlastnej skusenosti si pamatam, ze ako maly chlapec som bol vdaka podobnemu systemu prvy krat v Tatrach, nakolko to v nasej rodine nebolo mozne bez podpory Dopravneho podniku, v ktorom moj otec toho casu pracoval. Moze to mat aj pozitiva, ale treba tento benefit rozumne nastavit.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne nie Jediným beneficientem tohoto opatření budou vlastníci zařízení cestovního ruchu kteří akorát znovu zdraží své v mnoha případech nekvalitní služby za které již dnes platíme přemrštěné ceny v porovnání s okolními státy a již dnes je tak Slovensko dražší než Česká, republika, Polsko, Maďarsko, Německo apod. Sekundárním efektem bude další zhoršení konkurenční pozice výrobních firem na Slovensku které musí na tyto poukázky vygenerovat zdroje a mnohé se budou dostávat do ekonomických problémů
Jediným beneficientem tohoto opatření budou vlastníci zařízení cestovního ruchu kteří akorát znovu zdraží své v mnoha případech nekvalitní služby za které již dnes platíme přemrštěné ceny v porovnání s okolními státy a již dnes je tak Slovensko dražší než Česká, republika, Polsko, Maďarsko, Německo apod. Sekundárním efektem bude další zhoršení konkurenční pozice výrobních firem na Slovensku které musí na tyto poukázky vygenerovat zdroje a mnohé se budou dostávat do ekonomických problémů
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
rozhodne nie Sú svojvoľným nástrojom prenášajúcim financovanie cestovného ruchu na skupinu väčších zamestnávateľov. Keďže peniaze sú likvidnejšie ako faktúry alebo poukážky, vznikne sekundárny trh obchodovania s faktúrami a zároveň sa vytvára príležitosť vysokého zisku pre úplne zbytočných sprostredkovateľov. Celé zle. Ak nevyčerpaná poukážka na konci roka prepadne, verejné inštitúcie by ich vôbec nemali používať lebo ide o nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi.
Sú svojvoľným nástrojom prenášajúcim financovanie cestovného ruchu na skupinu väčších zamestnávateľov. Keďže peniaze sú likvidnejšie ako faktúry alebo poukážky, vznikne sekundárny trh obchodovania s faktúrami a zároveň sa vytvára príležitosť vysokého zisku pre úplne zbytočných sprostredkovateľov. Celé zle. Ak nevyčerpaná poukážka na konci roka prepadne, verejné inštitúcie by ich vôbec nemali používať lebo ide o nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Sú dobrým nástrojom, ale na dokonalosti by bolo dobré ešte popracovať Hlavne smerom k dobrovoľnosti, administratíve a províziách sprostredkovateľov.
Sú dobrým nástrojom, ale na dokonalosti by bolo dobré ešte popracovať Hlavne smerom k dobrovoľnosti, administratíve a províziách sprostredkovateľov.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
skôr nie Vzhladom na to, ze ako vacsina navrhov z dielne SNS nebol ani tento premysleny, prinesu poukazky viac starosti podnikatelom s administrativou nez je samotny prinos pre cestovny ruch na Slovensku.
Vzhladom na to, ze ako vacsina navrhov z dielne SNS nebol ani tento premysleny, prinesu poukazky viac starosti podnikatelom s administrativou nez je samotny prinos pre cestovny ruch na Slovensku.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
skôr nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr nie
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
rozhodne nie Ako sa hovorí, "tak ten bol dobrý". :) Tento štýl myslenia sme tu už mali pred rokom '89, zrejme nepotrebuje ďalší komentár.
Ako sa hovorí, "tak ten bol dobrý". :) Tento štýl myslenia sme tu už mali pred rokom '89, zrejme nepotrebuje ďalší komentár.
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
skôr nie Rozvoj cestovného ruchu potrebuje jasnú dlhodobú stratégiu. Rekreačné poukážky uložené zákonom pre zamestnávateľom nad 50 zamestnancov sa takou nejavia. Je to snaha presmerovať finančné zdroje zo všetkých sektorov ekonomiky do jedného vybraného, pravdepodobne aj na úkor iných už existujúcich benefitov zamestnancov.
Rozvoj cestovného ruchu potrebuje jasnú dlhodobú stratégiu. Rekreačné poukážky uložené zákonom pre zamestnávateľom nad 50 zamestnancov sa takou nejavia. Je to snaha presmerovať finančné zdroje zo všetkých sektorov ekonomiky do jedného vybraného, pravdepodobne aj na úkor iných už existujúcich benefitov zamestnancov.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
skôr áno Mozu pomoct. V Polsku pomohli vyrazne. Samotne poukazky ale este nie su zárukou skvalitnenia sluzieb !
Mozu pomoct. V Polsku pomohli vyrazne. Samotne poukazky ale este nie su zárukou skvalitnenia sluzieb !
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr nie Lepšie by boli systémové opatrenia a skutočná podpora cestovného ruchu na Slovensku.
Lepšie by boli systémové opatrenia a skutočná podpora cestovného ruchu na Slovensku.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno Treba rolíšiť, čo v podnikaní je úloohu štátu a čo je poslaním podniku. Tak ako napr. bajvyšší orgán športu môže podporovsť finčne, nrmôže reprezemtačným tímom učovať tréningové dávky. Úspešný podnik je úspešný. pretože vie. čo v ktorom obd obdoní čo je rozhodujúce. Nie je ani správne "zhora" určovať. že podnik by mal dávať zamestbabcom tr inásty plyt, dobá podnik to robí z vlastenej vôle a zlý podnik na také rozhodnutie, neprineie žiadne zlepšeie.
Treba rolíšiť, čo v podnikaní je úloohu štátu a čo je poslaním podniku. Tak ako napr. bajvyšší orgán športu môže podporovsť finčne, nrmôže reprezemtačným tímom učovať tréningové dávky. Úspešný podnik je úspešný. pretože vie. čo v ktorom obd obdoní čo je rozhodujúce. Nie je ani správne "zhora" určovať. že podnik by mal dávať zamestbabcom tr inásty plyt, dobá podnik to robí z vlastenej vôle a zlý podnik na také rozhodnutie, neprineie žiadne zlepšeie.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Ondrčka Tomáš Ondrčka
prezident
Zväz hotelov a reštaurácií SR
rozhodne áno Predpokladám, že jednoznačne dôjde k stimulácii ubytovacích služieb, čo bude mať za následok aj spotrebu ďalších služieb cestovného ruchu. Tí, pre ktorých hotel bol možno symbolom luxusu, môžu skúsiť jeho čaro a časť spotrebovaných peňazí im bude refundovaná. Otázne je, či táto skupina ľudí nebude i naďalej uprednostňovať iné tzv. nedostatkové potreby. Na podporu cestovného ruchu nám však výrazne chýba systémová podpora prezentácie a propagácie Slovenska ako takého. Vytvorili sme príspevkom na rekreáciu nástroje na jeho podporu, no nemáme presne zadefinovaný cieľ. Verím, že v blízkom období bude priestor na redefinovanie riadenia cestovného ruchu v SR a už zavedené príspevky na rekreáciu, budú jedným z množstva ďalších riešení pre jeho komplexnú a dlhodobú podporu. Ing. Tomáš Ondrčka prezident AHRS
Predpokladám, že jednoznačne dôjde k stimulácii ubytovacích služieb, čo bude mať za následok aj spotrebu ďalších služieb cestovného ruchu. Tí, pre ktorých hotel bol možno symbolom luxusu, môžu skúsiť jeho čaro a časť spotrebovaných peňazí im bude refundovaná. Otázne je, či táto skupina ľudí nebude i naďalej uprednostňovať iné tzv. nedostatkové potreby. Na podporu cestovného ruchu nám však výrazne chýba systémová podpora prezentácie a propagácie Slovenska ako takého. Vytvorili sme príspevkom na rekreáciu nástroje na jeho podporu, no nemáme presne zadefinovaný cieľ. Verím, že v blízkom období bude priestor na redefinovanie riadenia cestovného ruchu v SR a už zavedené príspevky na rekreáciu, budú jedným z množstva ďalších riešení pre jeho komplexnú a dlhodobú podporu. Ing. Tomáš Ondrčka prezident AHRS
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Rekreačné poukážky určite nejakou mierou pozitívne podporia cestovný ruch na Slovensku. Avšak treba spolu s tým konštatovať, že je to nesystémové opatrenie, podporuje iba jedno konkrétne ekonomické prostredie, administratívne zaťažujúce pre firmy a vytvára priestor pre vybrané spoločnosti, aby sa priživili na tejto aktivite. Je to nanútený krok politikmi, a v konečnom dôsledku to bude pre slovenskú ekonomiku nevýhodné.
Rekreačné poukážky určite nejakou mierou pozitívne podporia cestovný ruch na Slovensku. Avšak treba spolu s tým konštatovať, že je to nesystémové opatrenie, podporuje iba jedno konkrétne ekonomické prostredie, administratívne zaťažujúce pre firmy a vytvára priestor pre vybrané spoločnosti, aby sa priživili na tejto aktivite. Je to nanútený krok politikmi, a v konečnom dôsledku to bude pre slovenskú ekonomiku nevýhodné.
Hegedűš Tomáš Hegedűš
výkonný riaditeľ
CBRE Slovensko
skôr áno Myslím si, že tento nástroj môže výrazne pomôcť najmä malým a stredným podnikateľom v cestovnom ruchu. Každá minca má však dve strany. Tou druhou sú zamestnávatelia, ktorých sa táto povinnosť dotýka. Spôsob a forma zavedenia rekreačných poukážok totiž neboli najšťastnejšie. Pre zamestnávateľov, ktorých sa to dotklo, je to veľké bremeno, pretože takéto finančné výdavky nikto z nich nemal premietnuté do firemného rozpočtu. Zároveň tu podľa môjho názoru existuje určitá forma doskriminácie, keďže povinnosť prispievať na rekreačné poukazy sa týka spoločností s 50 a viac zamestnancami. A čo tí, ktorí ich majú menej? Jedna skupina zamestnávateľov toto bremeno niesť musí a druhá nie. V tomto vidím nespravodlivosť. A ešte jeden postreh: Vzhľadom na finančnú situáciu u mnohých slovenských podnikateľov môže nastať taká situácia, že aj ten malý profit, ktorý sú schopní generovať, spotrebuje práve tento náklad.
Myslím si, že tento nástroj môže výrazne pomôcť najmä malým a stredným podnikateľom v cestovnom ruchu. Každá minca má však dve strany. Tou druhou sú zamestnávatelia, ktorých sa táto povinnosť dotýka. Spôsob a forma zavedenia rekreačných poukážok totiž neboli najšťastnejšie. Pre zamestnávateľov, ktorých sa to dotklo, je to veľké bremeno, pretože takéto finančné výdavky nikto z nich nemal premietnuté do firemného rozpočtu. Zároveň tu podľa môjho názoru existuje určitá forma doskriminácie, keďže povinnosť prispievať na rekreačné poukazy sa týka spoločností s 50 a viac zamestnancami. A čo tí, ktorí ich majú menej? Jedna skupina zamestnávateľov toto bremeno niesť musí a druhá nie. V tomto vidím nespravodlivosť. A ešte jeden postreh: Vzhľadom na finančnú situáciu u mnohých slovenských podnikateľov môže nastať taká situácia, že aj ten malý profit, ktorý sú schopní generovať, spotrebuje práve tento náklad.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne nie Je to nesmysl. Myslím, že občan je svéprávný a ví, kde chce trávit čas. Zjednodušení podnikání v cestovním ruchu či snížení daňové/odvodové zátěže je dle mého rozumnější forma podpory.
Je to nesmysl. Myslím, že občan je svéprávný a ví, kde chce trávit čas. Zjednodušení podnikání v cestovním ruchu či snížení daňové/odvodové zátěže je dle mého rozumnější forma podpory.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne nie Táto forma podpory cestovného ruchu nevedie ani k zvýšenej kvalite služieb ani k zvýšenej atraktívnosti Slovenska. V konečnom dôsledku môže viesť k tomu, že sa zastaví tlak na zlepšovanie, inovácie, kvalitu a aj cenovú konkurenciu v domácich rekreačných zariadeniach.
Táto forma podpory cestovného ruchu nevedie ani k zvýšenej kvalite služieb ani k zvýšenej atraktívnosti Slovenska. V konečnom dôsledku môže viesť k tomu, že sa zastaví tlak na zlepšovanie, inovácie, kvalitu a aj cenovú konkurenciu v domácich rekreačných zariadeniach.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne nie Cestovný ruch sú aj tisícky drobných poskytovateľov ubytovania a služieb, ktorí z rekreačných poukážok nebudú mať nič, skôr naopak.
Cestovný ruch sú aj tisícky drobných poskytovateľov ubytovania a služieb, ktorí z rekreačných poukážok nebudú mať nič, skôr naopak.
Moravčíková Kolenová Zuzana Moravčíková Kolenová
advokát
ZMK Legal, s.r.o., Bratislava
skôr nie

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní