Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

  1. rozhodne áno 16 %
  2. skôr áno 27 %
  3. skôr nie 16 %
  4. rozhodne nie 20 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 20 %


Uzávierka hlasovania: 11.03.2019. Počet respondentov: 74.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr nie
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ale obavam sa ze pri obsirnosti, rozsahu a neustalych zmenach legislativy aj ano.
Ale obavam sa ze pri obsirnosti, rozsahu a neustalych zmenach legislativy aj ano.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné mýliť sa je ľudské, ale v našich končinách je to viac-menej "bežná prax" ...
mýliť sa je ľudské, ale v našich končinách je to viac-menej "bežná prax" ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne nie
Waterloos Bart Waterloos
partner
VGD Slovakia, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bator Dariusz Tomasz Bator
CEO
BILLA, s.r.o, Bratislava
rozhodne áno Z dôvodu zlej kvality stanovených zákonov, ich množstva a nejednoznačnosti si myslím, že je možné spáchať daňový trestný čin omylom.
Z dôvodu zlej kvality stanovených zákonov, ich množstva a nejednoznačnosti si myslím, že je možné spáchať daňový trestný čin omylom.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Každý trestný čin sa sá spáchať z nedbanlivosti. Takou nedbanlivosťou môže byť a nedôsledné skontrolovanie podkladov alebo nedôsledné naštudovanie pravidiel účtovania.
Každý trestný čin sa sá spáchať z nedbanlivosti. Takou nedbanlivosťou môže byť a nedôsledné skontrolovanie podkladov alebo nedôsledné naštudovanie pravidiel účtovania.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nejasná otázka
Nejasná otázka
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Otázka má pravdepodobne konkrétny kontext, ktorý nepoznám. Vo všeobecnosti veriť v neomylnosť je ignorovanie podstaty samotného ľudského poznania - človek je omylný. Rozumná spoločnosť predchádza omylom stanovovaním veľmi jedboduchých pravidiel.
Otázka má pravdepodobne konkrétny kontext, ktorý nepoznám. Vo všeobecnosti veriť v neomylnosť je ignorovanie podstaty samotného ľudského poznania - človek je omylný. Rozumná spoločnosť predchádza omylom stanovovaním veľmi jedboduchých pravidiel.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
skôr nie
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Áno, spravidla sa jedná o negatívny skutkový omyl, tzn. páchateľ nesprávne vníma určitú skutočnosť, domnieva sa, že nejde o skutočnosť vyžadovanú ako znak skutkovej podstaty alebo že jeho čin nie je trestným činom a pod. To však nevylučuje subjektívnu stránku trestného činu, pretože neznalosť zákona neospravedlňuje a preto sú právne omyly pri daňových trestných činoch v podstate bezvýznamné.
Áno, spravidla sa jedná o negatívny skutkový omyl, tzn. páchateľ nesprávne vníma určitú skutočnosť, domnieva sa, že nejde o skutočnosť vyžadovanú ako znak skutkovej podstaty alebo že jeho čin nie je trestným činom a pod. To však nevylučuje subjektívnu stránku trestného činu, pretože neznalosť zákona neospravedlňuje a preto sú právne omyly pri daňových trestných činoch v podstate bezvýznamné.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno Dane sú komplikované, menia sa a všetci čo podnikáme spoliehame sa na účtovníkov a poradcov ktorí: 1, pracujú v náš prospech aby dane optimalizovali 2, a ak sa pomýlia, mali by byť poistení pre prípad opravného priznanie a doplatenia daní Ak ide o omyl, nesprávny výklad, ide o bežnú vec. Ak sa dokáže zámer, tak áno, je to podvod.
Dane sú komplikované, menia sa a všetci čo podnikáme spoliehame sa na účtovníkov a poradcov ktorí: 1, pracujú v náš prospech aby dane optimalizovali 2, a ak sa pomýlia, mali by byť poistení pre prípad opravného priznanie a doplatenia daní Ak ide o omyl, nesprávny výklad, ide o bežnú vec. Ak sa dokáže zámer, tak áno, je to podvod.
Ivanič Ivan Ivanič
prezident
Slovenská lyžiarska asociácia
skôr nie Rozhodujúcim aspektom by tu mal byť faktor úmyselného, alebo neúmyselného konania. Toto treba pri danej otázke rozlišovať. Pretože ak urobí fyzická či právnická osoba pri daňových prepočtoch neúmyselnú chybu, toto by som za trestný čin určite nepokladal. Ak sa ale dokáže úmyselný omyl, ide samozrejme o inú „daňovú“ kávu.
Rozhodujúcim aspektom by tu mal byť faktor úmyselného, alebo neúmyselného konania. Toto treba pri danej otázke rozlišovať. Pretože ak urobí fyzická či právnická osoba pri daňových prepočtoch neúmyselnú chybu, toto by som za trestný čin určite nepokladal. Ak sa ale dokáže úmyselný omyl, ide samozrejme o inú „daňovú“ kávu.
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
rozhodne nie Daňové trestné činy sú úmyselné, t.z. môžete omylom porušiť daňové predpisy, ale nie spáchať trestný čin.
Daňové trestné činy sú úmyselné, t.z. môžete omylom porušiť daňové predpisy, ale nie spáchať trestný čin.
Krpelan Ivo Krpelan
riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu
Falck
rozhodne áno Samozrejme. Pokial nevyuzivate sluzieb danoveho poradcu a nesledujete pravidelne vsetky zmeny prislusnych zakonov, mozete velmi jednoducho nieco opomenut alebo vdaka zlemu vykladu nespravne pochopit.
Samozrejme. Pokial nevyuzivate sluzieb danoveho poradcu a nesledujete pravidelne vsetky zmeny prislusnych zakonov, mozete velmi jednoducho nieco opomenut alebo vdaka zlemu vykladu nespravne pochopit.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
skôr áno
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno A je to veľmi ľahké. V pralese neprehľadnej legislatívy je posúdenie danej veci vždy závislé od pohľadu a nie paragrafu. Rovanko následná kontrola jr vždy , vždy o momentálnej nálade komtrolora a jeho primárneho zadania nie o podstate skutkovej veci.
A je to veľmi ľahké. V pralese neprehľadnej legislatívy je posúdenie danej veci vždy závislé od pohľadu a nie paragrafu. Rovanko následná kontrola jr vždy , vždy o momentálnej nálade komtrolora a jeho primárneho zadania nie o podstate skutkovej veci.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Od detstva nás učili, že "neznalosť zákona neospravedlňuje". A stretávam sa s mnohými prefíkanými fiškusmi, ktorí mi sú schopní tvrdiť, že si nevšimli, že majú nos medzi očami. Každopádne, slovo "omyl" je nezmysel. To, čo treba dokázať, je úmysel. Kým nie je dokázaný, nemôže daňový priestupok byť trestným činom.
Od detstva nás učili, že "neznalosť zákona neospravedlňuje". A stretávam sa s mnohými prefíkanými fiškusmi, ktorí mi sú schopní tvrdiť, že si nevšimli, že majú nos medzi očami. Každopádne, slovo "omyl" je nezmysel. To, čo treba dokázať, je úmysel. Kým nie je dokázaný, nemôže daňový priestupok byť trestným činom.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
rozhodne nie
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne nie Jednoznačne nie , dnešné prepracované učtovné systémy a skúsený účtovník nemôžu urobiť "omyl" . A to nehovorím o tom, že väčšina firiem má aj daňových poradcov a tí vačší povinnosť auditu. A ak sa aj niečo prejaví časom ináč ako to bolo zaúčtované , inštitút opravného daňového priznania to účinne napraví.
Jednoznačne nie , dnešné prepracované učtovné systémy a skúsený účtovník nemôžu urobiť "omyl" . A to nehovorím o tom, že väčšina firiem má aj daňových poradcov a tí vačší povinnosť auditu. A ak sa aj niečo prejaví časom ináč ako to bolo zaúčtované , inštitút opravného daňového priznania to účinne napraví.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr nie Vzhľadom na komplikovanosť a niekedy nejednoznačnosť daňových zákonov sa daňový prešľap môže prihodiť i skúsenému podnikateľovi či účtovníkovi. Aby sa však jednalo o trestný čin, vyžaduje sa dokázať okrem iného úmysel. Osobne by som uvítal priateľskejší a benevolentnejší prístup zo strany Finančnej správy pri zanedbateľných a ojedinelých prehreškoch, kedy úrad, ktorý sám nie je stopercentný a často neskoro pripraví daňové formuláre na portál, za každú cenu zbytočne vyrubí inak vzornému subjektu nemalú sankciu.
Vzhľadom na komplikovanosť a niekedy nejednoznačnosť daňových zákonov sa daňový prešľap môže prihodiť i skúsenému podnikateľovi či účtovníkovi. Aby sa však jednalo o trestný čin, vyžaduje sa dokázať okrem iného úmysel. Osobne by som uvítal priateľskejší a benevolentnejší prístup zo strany Finančnej správy pri zanedbateľných a ojedinelých prehreškoch, kedy úrad, ktorý sám nie je stopercentný a často neskoro pripraví daňové formuláre na portál, za každú cenu zbytočne vyrubí inak vzornému subjektu nemalú sankciu.
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
rozhodne nie Daňový trestný čin je v trestnom zákone definovaný ako úmyselný trestný čin, tzn. nedá sa spáchať omylom.
Daňový trestný čin je v trestnom zákone definovaný ako úmyselný trestný čin, tzn. nedá sa spáchať omylom.
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
rozhodne nie Trestny zakon predpoklada umysel a aktivne konanie. Omyl, tj neumyselne konanie nie je postacujuce. Na strane druhej zakon uklada statutarnemu zastupcovi konat s odbornou starostlivostou v prospech spolocnosti a teda mu uklada aj povinnost vyuzit vsetky zakonne prostriedky na znizenie dane.Tj.mal by zaplatit len dan, ktoru pri vyuziti zakonnych moznosti naozaj nevyhnutne musi. Ak by ich nevyuzil, nekonal by v sulade s vyssie uvedenou povinnostou.
Trestny zakon predpoklada umysel a aktivne konanie. Omyl, tj neumyselne konanie nie je postacujuce. Na strane druhej zakon uklada statutarnemu zastupcovi konat s odbornou starostlivostou v prospech spolocnosti a teda mu uklada aj povinnost vyuzit vsetky zakonne prostriedky na znizenie dane.Tj.mal by zaplatit len dan, ktoru pri vyuziti zakonnych moznosti naozaj nevyhnutne musi. Ak by ich nevyuzil, nekonal by v sulade s vyssie uvedenou povinnostou.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Nenazval by som to omylom, skôr ide často o rôzny názor podnikateľa a daňového úradu na to, či sa jedná o náklad súvisiaci s predmetom činnosti firmy alebo nie. Hranica medzi tým či áno alebo nie je niekedy veľmi široká a často záleží na subjektívnom pohľade úradníka ako vec posúdi.
Nenazval by som to omylom, skôr ide často o rôzny názor podnikateľa a daňového úradu na to, či sa jedná o náklad súvisiaci s predmetom činnosti firmy alebo nie. Hranica medzi tým či áno alebo nie je niekedy veľmi široká a často záleží na subjektívnom pohľade úradníka ako vec posúdi.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
skôr áno Daňové zákony sú často neprehľadné, nejednoznačné a ich interpretácia môže byť rozdielna.
Daňové zákony sú často neprehľadné, nejednoznačné a ich interpretácia môže byť rozdielna.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr nie Jednoznačná odpoveď na to nie je, podnikatelia sa spoliehajú v tomto smere často na svojich účtovníkov a daňových poradcov. V konečnom dôsledku za svoje daňové povinnosti zodpovedajú osobne.
Jednoznačná odpoveď na to nie je, podnikatelia sa spoliehajú v tomto smere často na svojich účtovníkov a daňových poradcov. V konečnom dôsledku za svoje daňové povinnosti zodpovedajú osobne.
Lancz Martin Lancz
predseda predstavenstva
Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP)
skôr nie Daňová legislatíva je veľmi zložitá a z praxe poznáme prípady, kedy je výklad zákonov nejednoznačný. Ale na druhej strane, každý daňovník i štatutár obchodnej spoločnosti by mal poznať svoje daňové povinnosti a keď má pochybnosti, tak by sa nemal spoľahnúť len na svoj subjektívny úsudok, ale mal by sa poradiť s kvalifikovanými odborníkmi. To, či daňový subjekt spáchal trestný čin „ospravedlniteľným skutkovým omylom“, alebo išlo o úmysel, to musia rozhodnúť kompetentné orgány, napr. súd. Ale všeobecne v praxi platí staré známe - neznalosť zákona neospravedlňuje.
Daňová legislatíva je veľmi zložitá a z praxe poznáme prípady, kedy je výklad zákonov nejednoznačný. Ale na druhej strane, každý daňovník i štatutár obchodnej spoločnosti by mal poznať svoje daňové povinnosti a keď má pochybnosti, tak by sa nemal spoľahnúť len na svoj subjektívny úsudok, ale mal by sa poradiť s kvalifikovanými odborníkmi. To, či daňový subjekt spáchal trestný čin „ospravedlniteľným skutkovým omylom“, alebo išlo o úmysel, to musia rozhodnúť kompetentné orgány, napr. súd. Ale všeobecne v praxi platí staré známe - neznalosť zákona neospravedlňuje.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Omyl sa určite spraviť dá. A pri slovenskom daňovom systéme, ktorý zďaleka nie je prototypom jasného a transparentného systému, sú daňové omyly a veci "na hrane" určite časté.
Omyl sa určite spraviť dá. A pri slovenskom daňovom systéme, ktorý zďaleka nie je prototypom jasného a transparentného systému, sú daňové omyly a veci "na hrane" určite časté.
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
skôr áno Slovenské paragrafy sú natoľko zamotané, že aj pri veľkej opatrnosti je veľmi jednoduché porušiť ich nevedomky či omylom. Môj známy, policajt, to raz výstižne zhodnotil slovami "Keď ráno človek vyjde z domu, v podstate je už jednou nohou v base". To, či je nejaké konanie trestným činom, je na posúdení príslušných orgánov, a z praxe viem, že tie vedia dôjsť aj v rovnakých veciach k úplne odlišným záverom.
Slovenské paragrafy sú natoľko zamotané, že aj pri veľkej opatrnosti je veľmi jednoduché porušiť ich nevedomky či omylom. Môj známy, policajt, to raz výstižne zhodnotil slovami "Keď ráno človek vyjde z domu, v podstate je už jednou nohou v base". To, či je nejaké konanie trestným činom, je na posúdení príslušných orgánov, a z praxe viem, že tie vedia dôjsť aj v rovnakých veciach k úplne odlišným záverom.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
skôr nie
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HPE Bratislava
skôr áno
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
rozhodne nie Ak sa nemýlim, nutným predpokladom na prekvalifikovanie daňového priestupku na trestný čin je dokázanie umyslu, že bol takýto čin dopredu vedome naplánovaný. To sa ale vylučuje s tým, že bol spáchaný omylom, a teda neplánovane, nechcene...
Ak sa nemýlim, nutným predpokladom na prekvalifikovanie daňového priestupku na trestný čin je dokázanie umyslu, že bol takýto čin dopredu vedome naplánovaný. To sa ale vylučuje s tým, že bol spáchaný omylom, a teda neplánovane, nechcene...
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno Každý podnikateľ vie, že pri dynamickom vysvetľovaní daňových povinností, je to ľahko možné. Čo jeden daňovák schváli, tak iný môže mať námietky...
Každý podnikateľ vie, že pri dynamickom vysvetľovaní daňových povinností, je to ľahko možné. Čo jeden daňovák schváli, tak iný môže mať námietky...
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Podnikatelia sú pri plnení svojich daňových povinností často odkázaní na svojich účtovníkov, poradcov a právnikov. Ich výklad právnych predpisov sa môže líšiť od stanoviska štátnej správy.
Podnikatelia sú pri plnení svojich daňových povinností často odkázaní na svojich účtovníkov, poradcov a právnikov. Ich výklad právnych predpisov sa môže líšiť od stanoviska štátnej správy.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Nedbanlivosťou či omylom sa dá asi spáchať trestný čin. Ak smeruje otázka k tomu, čo je dnes aktuálne - či má byť trestné chybné účtovanie, z ktorého pri daňovej kontrole vyplynie nejaká nezrovnalosť, tam je moja odpove)d jednoznačne nie. Stalo sa to asi v úplne každej firme, ktorá má viacročnú históriu. Ak toto začne niekto prehlasovať za trestný čin, tak to musí potom odsúdiť väčšinu podnikajúcich, resp. kontaleľov firiem na Slovensku.... Omylom sa však nedá vystaviť fiktívny doklad a "robiť" fiktívny obchod - to už za trestný čin považujem.
Nedbanlivosťou či omylom sa dá asi spáchať trestný čin. Ak smeruje otázka k tomu, čo je dnes aktuálne - či má byť trestné chybné účtovanie, z ktorého pri daňovej kontrole vyplynie nejaká nezrovnalosť, tam je moja odpove)d jednoznačne nie. Stalo sa to asi v úplne každej firme, ktorá má viacročnú históriu. Ak toto začne niekto prehlasovať za trestný čin, tak to musí potom odsúdiť väčšinu podnikajúcich, resp. kontaleľov firiem na Slovensku.... Omylom sa však nedá vystaviť fiktívny doklad a "robiť" fiktívny obchod - to už za trestný čin považujem.
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
skôr nie Omyl moze nastat v pripade nevedomosti zakonov pri narocnejsich uctovnych operaciach. Kazdopadne je v zodpovednosti kazdeho obcana, pripadne pravnickej osoby, aby si zabezpecila dane vedomosti, alebo danoveho poradcu a pripadnym omylom sa tak vyhla. Ci to bol vedomy omyl, alebo omyl z nevedomosti, uz musi posudit poverana osoba a statny organ.
Omyl moze nastat v pripade nevedomosti zakonov pri narocnejsich uctovnych operaciach. Kazdopadne je v zodpovednosti kazdeho obcana, pripadne pravnickej osoby, aby si zabezpecila dane vedomosti, alebo danoveho poradcu a pripadnym omylom sa tak vyhla. Ci to bol vedomy omyl, alebo omyl z nevedomosti, uz musi posudit poverana osoba a statny organ.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne nie
Vrábel Peter Vrábel
managing parner
LEGATE, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Daňový podvod vyžaduje úmysel a nedbanlivosť teda nepostačuje. Za nepriamy úmysel sa považuje vedomosť o možnom porušení daňových zákonov, napríklad ak by nedošlo k vráteniu neoprávnene uplatneného odpočtu na DPH po rozhodnutí daňového úradu o neuznaní výdavkov za daňový náklad.
Daňový podvod vyžaduje úmysel a nedbanlivosť teda nepostačuje. Za nepriamy úmysel sa považuje vedomosť o možnom porušení daňových zákonov, napríklad ak by nedošlo k vráteniu neoprávnene uplatneného odpočtu na DPH po rozhodnutí daňového úradu o neuznaní výdavkov za daňový náklad.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne nie
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie Nakoľko všetky daňové trestné činy sú tzv. úmyselné (t.j. na ich spáchanie sa vyžaduje úmysel páchateľa a nepostačuje len jeho nedbanlivosť), ich spáchanie "omylom" je de facto aj de iure vylúčené...
Nakoľko všetky daňové trestné činy sú tzv. úmyselné (t.j. na ich spáchanie sa vyžaduje úmysel páchateľa a nepostačuje len jeho nedbanlivosť), ich spáchanie "omylom" je de facto aj de iure vylúčené...
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne áno Asi stejně jako neposkvrněné početí Máří Magdalény...
Asi stejně jako neposkvrněné početí Máří Magdalény...
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné Drvivá väčšina tzv. daňových trestných činov je úmyselným. Trestné právo rozlišuje medzi priamym úmyslom (kedy páchateľ CHCEL porušiť záujem chránený trestným zákonom) a nepriamym úmyslom (kedy páchateľ VEDEL, že svojim konaním môže takéto porušenie spôsobiť A PRE PRÍPAD, ŽE HO SPOSOBÍ S TÝM BOL UZROZUMENÝ). Preukázanie úmyslu - či už priameho alebo nepriameho - je na orgánoch činných v trestnom konaní a na súdoch. Ide o výsostne odbornú tému, a to bez ohľadu na to, kto je podozrivým a ako veľmi je u koho (ne)populárny.
Drvivá väčšina tzv. daňových trestných činov je úmyselným. Trestné právo rozlišuje medzi priamym úmyslom (kedy páchateľ CHCEL porušiť záujem chránený trestným zákonom) a nepriamym úmyslom (kedy páchateľ VEDEL, že svojim konaním môže takéto porušenie spôsobiť A PRE PRÍPAD, ŽE HO SPOSOBÍ S TÝM BOL UZROZUMENÝ). Preukázanie úmyslu - či už priameho alebo nepriameho - je na orgánoch činných v trestnom konaní a na súdoch. Ide o výsostne odbornú tému, a to bez ohľadu na to, kto je podozrivým a ako veľmi je u koho (ne)populárny.
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
skôr nie Vyhnúť sa omylom a dosiahnuť zákonnú optimalizáciu pomôže auditor a daňový poradca. Samozrejme je v poriadku nevyužiť službu poradcu. Manažment firmy si tým ale zvyšuje riziko optimalizácie za hranicou zákona.
Vyhnúť sa omylom a dosiahnuť zákonnú optimalizáciu pomôže auditor a daňový poradca. Samozrejme je v poriadku nevyužiť službu poradcu. Manažment firmy si tým ale zvyšuje riziko optimalizácie za hranicou zákona.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zijeme v etape existencie spolocnosti, kedy trestnym cinom moze byt takmer cokolvek, no a danovym - uplne cokolvek. A definicia omylu ?
Zijeme v etape existencie spolocnosti, kedy trestnym cinom moze byt takmer cokolvek, no a danovym - uplne cokolvek. A definicia omylu ?
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr áno Slovenský daňový systém je mimoriadne komplikovaný a neprehľadný. Niektoré predpisy umožňujú viaceré výklady. Samostatnou kapitolou sú medzištátne zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktoré prinášajú ďalšie rébusy do tohto systému.
Slovenský daňový systém je mimoriadne komplikovaný a neprehľadný. Niektoré predpisy umožňujú viaceré výklady. Samostatnou kapitolou sú medzištátne zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktoré prinášajú ďalšie rébusy do tohto systému.
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr áno aK SI TO PRIZNANIE ROBí SáM, S NIKýM SA NEPORADí A VERí VO SVOJU NEOMYLNOsť.
aK SI TO PRIZNANIE ROBí SáM, S NIKýM SA NEPORADí A VERí VO SVOJU NEOMYLNOsť.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne áno Při komplikovanosti daňového pořádku a premanentních novelizacích novelizací to jde velmi lehce. Obzvláště s přihlédnutím k tomu, že vstupují v platnost běžně i zákony/vyhlášky ke kterým chybí prováděcí předpisy a nemá v nich jasno ani finanční správa.
Při komplikovanosti daňového pořádku a premanentních novelizacích novelizací to jde velmi lehce. Obzvláště s přihlédnutím k tomu, že vstupují v platnost běžně i zákony/vyhlášky ke kterým chybí prováděcí předpisy a nemá v nich jasno ani finanční správa.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
skôr áno Každý štatutár rozhoduje, ako sa bude účtovať alebo zdaňovať jeho spoločnosť, zvyčajne na základe odporúčania účtovného oddelenia alebo daňového poradcu. Ak je štatutár zodpovedný a znalý, tak vie posúdiť, kde je tá pomyslená čiara legálneho a nelegálneho. Avšak niekedy aj v dobrej viere sa tá hranica môže prekročiť, buď ako nesprávne vyhodnotené rozhodnutie alebo ako nedostatočné vysvetlenie a príprava od daňového poradcu.
Každý štatutár rozhoduje, ako sa bude účtovať alebo zdaňovať jeho spoločnosť, zvyčajne na základe odporúčania účtovného oddelenia alebo daňového poradcu. Ak je štatutár zodpovedný a znalý, tak vie posúdiť, kde je tá pomyslená čiara legálneho a nelegálneho. Avšak niekedy aj v dobrej viere sa tá hranica môže prekročiť, buď ako nesprávne vyhodnotené rozhodnutie alebo ako nedostatočné vysvetlenie a príprava od daňového poradcu.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne nie Rozhodne nie, pretože u všetkých daňových trestných činoch trestný zákon vyžaduje úmyselné zavinenie. A preto ak niekto omylom, z nedbanlivosti, alebo vzhľadom na rozdielnu interpretáciu daňových predpisov poruší zákon, nemožno hovoriť o trestnosti tohto konania.
Rozhodne nie, pretože u všetkých daňových trestných činoch trestný zákon vyžaduje úmyselné zavinenie. A preto ak niekto omylom, z nedbanlivosti, alebo vzhľadom na rozdielnu interpretáciu daňových predpisov poruší zákon, nemožno hovoriť o trestnosti tohto konania.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne áno
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ako každé ľudské konanie, aj daňové pochybenia môžu byť úmyselné alebo neúmyselné. Podstatné asi je, či k trestnému činu došlo.
Ako každé ľudské konanie, aj daňové pochybenia môžu byť úmyselné alebo neúmyselné. Podstatné asi je, či k trestnému činu došlo.
Serles Wilfried Serles
managing partner
Grant Thornton Slovensko
rozhodne nie V trestnom práve platí zásada beztrestnosti bez zavinenia, pričom zavinenie sa vzťahuje na úmyselné alebo nedbanlivé konanie. Rovnaký princíp platí aj pre daňové delikty. V prípade nepriznania niektorých príjmov alebo ich nezahrnutím do účtovníctva, čím došlo ku kráteniu dane z príjmov a DPH, je vina jednoznačná. Iný príklad - ak finančná správa posúdi marketingové výdavky ako daňovo neuznateľné, nejde väčšinou o zavinenie, ak človek jednal na základe obhájiteľného právneho názoru. K neuhradeniu daní môže teda prísť aj nedopatrením bez toho, aby došlo k zavineniu. V takomto prípade nie je potrestanie namieste.
V trestnom práve platí zásada beztrestnosti bez zavinenia, pričom zavinenie sa vzťahuje na úmyselné alebo nedbanlivé konanie. Rovnaký princíp platí aj pre daňové delikty. V prípade nepriznania niektorých príjmov alebo ich nezahrnutím do účtovníctva, čím došlo ku kráteniu dane z príjmov a DPH, je vina jednoznačná. Iný príklad - ak finančná správa posúdi marketingové výdavky ako daňovo neuznateľné, nejde väčšinou o zavinenie, ak človek jednal na základe obhájiteľného právneho názoru. K neuhradeniu daní môže teda prísť aj nedopatrením bez toho, aby došlo k zavineniu. V takomto prípade nie je potrestanie namieste.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní