Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

  1. zníženie firemnej dane 17 %
  2. zníženie DPH 2 %
  3. zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu 9 %
  4. zníženie odvodov 63 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 10 %


Uzávierka hlasovania: 18.03.2019. Počet respondentov: 102.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Oravcová Alica Orda Oravcová
prezidentka
Daňové fórum Slovenska
zníženie odvodov Vysoké odvody sú záťažou tak pre zamestnávateľov ako aj pre živnostníkov. Navrhovala by som začať veľkým upratovaním - z ktorých príjmov majú byť odvody reálne platené. Ak fyzická osoba predá byt alebo zarobí na kryptomene odvody do zdravotnej poisťovne považuje za nelogické a nespravodlivé. Zvážiť by sa malo znovuzavedenie maxima pre platby do zdravotnej poisťovne a jeho ponechanie pri sociálnych odvodoch. SZČO očakávajú aj prehodnotenie výšky minimálneho poistného, ktorú považujú za neúmerne vysokú. Argumenty, že slovenské odvody sú oproti iným štátom relatívne nízke, sú správne. Slovenskí podnikatelia však porovnávajú odvody a dane zo začiatku milénia s konštatovaním, že vyššiu protihodnotu za vyššie platby aj tak nedostali.
Vysoké odvody sú záťažou tak pre zamestnávateľov ako aj pre živnostníkov. Navrhovala by som začať veľkým upratovaním - z ktorých príjmov majú byť odvody reálne platené. Ak fyzická osoba predá byt alebo zarobí na kryptomene odvody do zdravotnej poisťovne považuje za nelogické a nespravodlivé. Zvážiť by sa malo znovuzavedenie maxima pre platby do zdravotnej poisťovne a jeho ponechanie pri sociálnych odvodoch. SZČO očakávajú aj prehodnotenie výšky minimálneho poistného, ktorú považujú za neúmerne vysokú. Argumenty, že slovenské odvody sú oproti iným štátom relatívne nízke, sú správne. Slovenskí podnikatelia však porovnávajú odvody a dane zo začiatku milénia s konštatovaním, že vyššiu protihodnotu za vyššie platby aj tak nedostali.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
zníženie firemnej dane Nižšie firemné dane zvyšujú možnosť nových investícií a vytvárajú atraktívnejšie prostredie na podnikanie, čo podporí celkový rast ekonomiky.
Nižšie firemné dane zvyšujú možnosť nových investícií a vytvárajú atraktívnejšie prostredie na podnikanie, čo podporí celkový rast ekonomiky.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné Na takto položenú otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Bolo by potrebné znížiť celkové daňové i odvodové zaťaženie práce, väčšie daňové zaťaženie majetku oproti priamym daniam a u firemnej dani odstrániť nezmyselné dočasné úpravy základu dane.
Na takto položenú otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Bolo by potrebné znížiť celkové daňové i odvodové zaťaženie práce, väčšie daňové zaťaženie majetku oproti priamym daniam a u firemnej dani odstrániť nezmyselné dočasné úpravy základu dane.
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
zníženie firemnej dane
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
zníženie odvodov
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
zníženie odvodov Výška odvodového zaťaženia je významná prekážka rastu miezd v ekonomike a tým pádom aj čistých príjmov zamestnancov. Pokles daňového zaťaženia by bol vrcholne nezodpovedný prístup pre stav rozpočtového deficitu a hospodárskeho cyklu.
Výška odvodového zaťaženia je významná prekážka rastu miezd v ekonomike a tým pádom aj čistých príjmov zamestnancov. Pokles daňového zaťaženia by bol vrcholne nezodpovedný prístup pre stav rozpočtového deficitu a hospodárskeho cyklu.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
zníženie odvodov
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
zníženie odvodov
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu Pokiaľ sa nemení štruktúra príjmov a len rastú priemerné mdzy, najčistejšie riešenie je zvýšiť nezdaniteľnú časť príjmu. Zostane zachovaná miera solidarity a netreba meniť všetky tlačivá a softwary okolo daní.
Pokiaľ sa nemení štruktúra príjmov a len rastú priemerné mdzy, najčistejšie riešenie je zvýšiť nezdaniteľnú časť príjmu. Zostane zachovaná miera solidarity a netreba meniť všetky tlačivá a softwary okolo daní.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
zníženie odvodov
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
zníženie odvodov
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
zníženie odvodov
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
zníženie DPH
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
zníženie odvodov
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné 1. Podporme vyššiu flexibilitu pri amortizácií strát. Hlavne mladé firmy, firmy čo sú v investičnom prípadne startupovom móde a rovnako napríklad aj developeri týmto zbytočne strácajú. V Rakúsku je toto možné. 2. V oblasti fúzií by som opäť umožnil previesť majetok zanikajúcej firmy do nástupníckej v daňových zostatkových cenách. 3. Zo zdaňovania zamestnancov by som a)zvýšil nezdaniteľnú časť príjmu, b) zaviedol odpočítateľné položky pre mladé rodiny na bývanie, c) zvýšil odpočítateľné položky na deti d) obmedzil opäť rozumným stropom platenie odvodov. Samozrejme, vplyv všetkých zmien by musel byť prepočítaný a zavedený v rozumnom rytme a čase s ohľadom na vývoj plnenia štátneho rozpočtu.
1. Podporme vyššiu flexibilitu pri amortizácií strát. Hlavne mladé firmy, firmy čo sú v investičnom prípadne startupovom móde a rovnako napríklad aj developeri týmto zbytočne strácajú. V Rakúsku je toto možné. 2. V oblasti fúzií by som opäť umožnil previesť majetok zanikajúcej firmy do nástupníckej v daňových zostatkových cenách. 3. Zo zdaňovania zamestnancov by som a)zvýšil nezdaniteľnú časť príjmu, b) zaviedol odpočítateľné položky pre mladé rodiny na bývanie, c) zvýšil odpočítateľné položky na deti d) obmedzil opäť rozumným stropom platenie odvodov. Samozrejme, vplyv všetkých zmien by musel byť prepočítaný a zavedený v rozumnom rytme a čase s ohľadom na vývoj plnenia štátneho rozpočtu.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
zníženie odvodov Okrem znizania odvodoveho zatazenie firiem, by pomohlo znizenie dane z prijmu pravnickych osob. Co vsak vnimam, ze ide proti aktualnej ekonomickej situacii, je neprimerane zvysovanie minimalnej mzdy. Momentalne citime, ze sa dostavame do stagnacie a tlak na zvysovanie minimalnej mzdy tomu nepomoze. Minimalna mzda, ktorej rast je navrhnuty o 15 % je dvojnasobok oproti rastu priemernej mzdy na Slovensku, co moze ohrozit niektore sektory a regiony. Skor to vnimam ako politicky marketing nez ako premyslenu ekonomicku strategia a jej dopad
Okrem znizania odvodoveho zatazenie firiem, by pomohlo znizenie dane z prijmu pravnickych osob. Co vsak vnimam, ze ide proti aktualnej ekonomickej situacii, je neprimerane zvysovanie minimalnej mzdy. Momentalne citime, ze sa dostavame do stagnacie a tlak na zvysovanie minimalnej mzdy tomu nepomoze. Minimalna mzda, ktorej rast je navrhnuty o 15 % je dvojnasobok oproti rastu priemernej mzdy na Slovensku, co moze ohrozit niektore sektory a regiony. Skor to vnimam ako politicky marketing nez ako premyslenu ekonomicku strategia a jej dopad
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
zníženie firemnej dane
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
zníženie firemnej dane
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nemusí byť žiadne zníženie daní a odvodov. Úplne postačuje ak naše dane a odvody budú efektívne využité a služby čo máme zo štátu za ne dostávať budú kvalitné, atraktívne a hlavne zabezpečia nám potrebný životný komfort,kvalitné vzdelanie, kvalitné zdravotníctvo, kvalitné cesty a potrebnú ochranu a bezpečnosť.
Nemusí byť žiadne zníženie daní a odvodov. Úplne postačuje ak naše dane a odvody budú efektívne využité a služby čo máme zo štátu za ne dostávať budú kvalitné, atraktívne a hlavne zabezpečia nám potrebný životný komfort,kvalitné vzdelanie, kvalitné zdravotníctvo, kvalitné cesty a potrebnú ochranu a bezpečnosť.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nejvíce by pomohl návrat rovné daně ve výši 15-19%, doprovázený zrušením naprosté většiny výjimek, snížením odvodu a jejich nižšími stropy a samozřejmě i zásadním zefektivněním fungování státu. Nic těžkého, jen se do toho v naší převážně socialisticky orientované společnosti nikomu moc nechce...
Nejvíce by pomohl návrat rovné daně ve výši 15-19%, doprovázený zrušením naprosté většiny výjimek, snížením odvodu a jejich nižšími stropy a samozřejmě i zásadním zefektivněním fungování státu. Nic těžkého, jen se do toho v naší převážně socialisticky orientované společnosti nikomu moc nechce...
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
zníženie odvodov
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
zníženie odvodov
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
zníženie odvodov
Hajko Jozef Hajko
analytik
zníženie odvodov
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu Zvýšenie tzv. odpočítateľnej položky plošne valorizuje príjmy zamestnancom a živnostníkom, kde okamžite dôjde k zvýšeniu HDP cez vnútornú spotrebu obyvateľstva. Je to však marketingovo omnoho menej zaujímavý claim, ako napr. "znížili sme dane". V prípade sociánych a zdravotných odvodov bude vzhľadom na populačnú krivku úspechom ich udržanie na súčasných hodnotách.
Zvýšenie tzv. odpočítateľnej položky plošne valorizuje príjmy zamestnancom a živnostníkom, kde okamžite dôjde k zvýšeniu HDP cez vnútornú spotrebu obyvateľstva. Je to však marketingovo omnoho menej zaujímavý claim, ako napr. "znížili sme dane". V prípade sociánych a zdravotných odvodov bude vzhľadom na populačnú krivku úspechom ich udržanie na súčasných hodnotách.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
zníženie odvodov
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
zníženie odvodov Flexibilita pracovnej sily a náklady spojené s ňou. Dlhodobo rastú náklady na zamestnancov bez iný korigujúcich úprav v prospech zamestnávateľov. Vnímam to ako zásadný problém daľšieho rozvoja ekonomiky a posilnenia strednej podnikateľskej vrstvy, ktorá je majoritne ohrozená prípadným celosvetovým zakolísaním.
Flexibilita pracovnej sily a náklady spojené s ňou. Dlhodobo rastú náklady na zamestnancov bez iný korigujúcich úprav v prospech zamestnávateľov. Vnímam to ako zásadný problém daľšieho rozvoja ekonomiky a posilnenia strednej podnikateľskej vrstvy, ktorá je majoritne ohrozená prípadným celosvetovým zakolísaním.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu Daňovo-odvodové zaťaženie za zamestnancov tvorí dnes pomerne vysokú čiastku, ktorá pravidelne zaťažuje zamestnávateľov aj zamestnancov. Daňové a odvodové príjmy z práce tvorili podľa aktuálnej správy Európskej komisie na Slovensku v roku 2016 až 53,9 % celkových daní, čo je nadpriemer Európskej únie. Zníženie tohto zaťaženia by malo niekoľko pozitívnych dopadov. Pri nižšom zaťažení by mohli zamestnávatelia zamestnať viac ľudí, zvýšila by sa tak zamestnanosť. Ďalej by rástla kúpyschopnosť obyvateľstva a tým následne priamo aj HDP. Firmy by zároveň mohli ušetrené peniaze použiť na svoj rozvoj resp. investície, čím by sa dosiahol aj celkový nárast ekonomiky.
Daňovo-odvodové zaťaženie za zamestnancov tvorí dnes pomerne vysokú čiastku, ktorá pravidelne zaťažuje zamestnávateľov aj zamestnancov. Daňové a odvodové príjmy z práce tvorili podľa aktuálnej správy Európskej komisie na Slovensku v roku 2016 až 53,9 % celkových daní, čo je nadpriemer Európskej únie. Zníženie tohto zaťaženia by malo niekoľko pozitívnych dopadov. Pri nižšom zaťažení by mohli zamestnávatelia zamestnať viac ľudí, zvýšila by sa tak zamestnanosť. Ďalej by rástla kúpyschopnosť obyvateľstva a tým následne priamo aj HDP. Firmy by zároveň mohli ušetrené peniaze použiť na svoj rozvoj resp. investície, čím by sa dosiahol aj celkový nárast ekonomiky.
Čechová Katarína Čechová
managing partner
Čechová & Partners
zníženie odvodov
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
zníženie odvodov
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
zníženie odvodov Slovenskej ekonomike by najviac pomohol návrat k rovnej 19% dani a dôslednému uplatňovaniu zabránenia dvojitého zdaňovania. V dlhšom časovom horizonte vidím veľký priestor v tlaku na lepšie hospodárenie poisťovní a následné znižovanie odvodov.
Slovenskej ekonomike by najviac pomohol návrat k rovnej 19% dani a dôslednému uplatňovaniu zabránenia dvojitého zdaňovania. V dlhšom časovom horizonte vidím veľký priestor v tlaku na lepšie hospodárenie poisťovní a následné znižovanie odvodov.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
zníženie odvodov
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
zníženie odvodov Resp. akékoľvek iné zníženie daňového a odvodového zaťaženia, ktoré povedie k zvýšeniu konkurencieschopnosti firiem a k zvýšeniu kúpyschopnosti obyvateľstva a bude sprevádzané reálnymi paralelnými úsporami vo verejných výdavkoch.
Resp. akékoľvek iné zníženie daňového a odvodového zaťaženia, ktoré povedie k zvýšeniu konkurencieschopnosti firiem a k zvýšeniu kúpyschopnosti obyvateľstva a bude sprevádzané reálnymi paralelnými úsporami vo verejných výdavkoch.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
zníženie odvodov
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
neviem / nevyjadrujem sa / iné Odporúčam tieto opatrenia: 1. Zavedenie superhrubej mzdy 2. Upratanie odvodov do Sociálnej poisťovne (odstránenie krížovej dotácie 1. piliera - diskriminácie sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri, prenechanie niektorých poistení komerčným poisťovniam) 3. Premenovať zdravotné odvody na zdravotnú daň + obmedziť tvorbu zisku zdravotných poisťovní len na prevádzkovú činnosť 4. Znížiť celkové daňovo-odvodové zaťaženie práce (zníženie sadzieb, zvýšenie nezdaniteľného minima) 5. Zrušiť „Smerácke" kreatívne dane (osobitný odvod pre banky, poisťovne a regulované odvetvia, zdravotné odvody, dane z dividend, ...). A prestať kradnúť...
Odporúčam tieto opatrenia: 1. Zavedenie superhrubej mzdy 2. Upratanie odvodov do Sociálnej poisťovne (odstránenie krížovej dotácie 1. piliera - diskriminácie sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri, prenechanie niektorých poistení komerčným poisťovniam) 3. Premenovať zdravotné odvody na zdravotnú daň + obmedziť tvorbu zisku zdravotných poisťovní len na prevádzkovú činnosť 4. Znížiť celkové daňovo-odvodové zaťaženie práce (zníženie sadzieb, zvýšenie nezdaniteľného minima) 5. Zrušiť „Smerácke" kreatívne dane (osobitný odvod pre banky, poisťovne a regulované odvetvia, zdravotné odvody, dane z dividend, ...). A prestať kradnúť...
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
zníženie DPH
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
zníženie odvodov
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
zníženie odvodov
Chocholáček Martin Chocholáček
Vice President
Enterprise Investors
zníženie odvodov Pomohlo by zníženie zdanenia práce a odvodového zaťaženia s pozitívnym vplyvom na zvýšenie čistej mzdy. Zároveň by sa krkolomne nezvyšovali náklady pre zamestnávateľa. Naopak, zvyšovanie minimálnej mzdy má za následok zvýšenie nákladov pre zamestnávateľov, ktoré sa ale nepremietajú v plnej miere do vyššej čistej mzdy zamestnancov. Najviac tým trpia spoločnosti v sektoroch s nižšími mzdami, ktoré prestávajú byť konkurencieschopné, čím následne trpí celá ekonomika. Samotné znižovanie daňového zaťaženia firiem síce môže pomôcť v kontexte konkurenčnej výhody Slovenska, ale na zlepšenie podnikateľského prostredia a rozvoj nových podnikateľských nápadov to bude mať menší vplyv.
Pomohlo by zníženie zdanenia práce a odvodového zaťaženia s pozitívnym vplyvom na zvýšenie čistej mzdy. Zároveň by sa krkolomne nezvyšovali náklady pre zamestnávateľa. Naopak, zvyšovanie minimálnej mzdy má za následok zvýšenie nákladov pre zamestnávateľov, ktoré sa ale nepremietajú v plnej miere do vyššej čistej mzdy zamestnancov. Najviac tým trpia spoločnosti v sektoroch s nižšími mzdami, ktoré prestávajú byť konkurencieschopné, čím následne trpí celá ekonomika. Samotné znižovanie daňového zaťaženia firiem síce môže pomôcť v kontexte konkurenčnej výhody Slovenska, ale na zlepšenie podnikateľského prostredia a rozvoj nových podnikateľských nápadov to bude mať menší vplyv.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Takto položená otázka je veľmi zjednodušená. Daňovo-odvodové zaťaženie je komplexný problém a je potrebné ho vyhodnocovať v širších súvislostiach. Ak by som sa mal vyjadriť k princípu o ktorom si myslím, že by pomohol ekonomike tak je to zníženie dane z príjmov FO a PO (stanovenie rovnej dane) a selektívne zníženie DPH na základné tovary a služby a zvýšenie DPH na tovary a služby luxusného charakteru. Tým by boli FO a PO motivované tvoriť zisk, čo podporuje ekonomiku, zamestnanosť a vyšší príjem spotrebu a sklon k úsporám. Vyšší disponibilný príjem by viedol k vyššej spotrebe luxusnejších tovarov čím by štát na DPH vybral viac. Zároveň zníženie DPH na základné tovary a služby by podporilo vyššiu kúpyschopnosť väčšej skupiny z nižších zárobkových skupín, čo sa prejaví v raste spotreby, ktorá podporuje rast ekonomiky a v konečnom dôsledku by to opäť viedlo k zvýšeniu príjmov pre štát cez DPH. Takýto model by bolo potrebné riadne nasimulovať a otestovať inštitútom finančnej politiky, alebo odborníkmi zo SAV, spolu s nastavením ostatných daňovo-odvodových parametrov. Po serióznej odbornej diskusii by bolo potrebné získať pre optimálne riešenie politickú podporu. Selektívne vyberanie a znižovanie jednotlivých parametrov zaváňa skôr populizmom než serióznym a dlhodobo udržateľným prístupom.
Takto položená otázka je veľmi zjednodušená. Daňovo-odvodové zaťaženie je komplexný problém a je potrebné ho vyhodnocovať v širších súvislostiach. Ak by som sa mal vyjadriť k princípu o ktorom si myslím, že by pomohol ekonomike tak je to zníženie dane z príjmov FO a PO (stanovenie rovnej dane) a selektívne zníženie DPH na základné tovary a služby a zvýšenie DPH na tovary a služby luxusného charakteru. Tým by boli FO a PO motivované tvoriť zisk, čo podporuje ekonomiku, zamestnanosť a vyšší príjem spotrebu a sklon k úsporám. Vyšší disponibilný príjem by viedol k vyššej spotrebe luxusnejších tovarov čím by štát na DPH vybral viac. Zároveň zníženie DPH na základné tovary a služby by podporilo vyššiu kúpyschopnosť väčšej skupiny z nižších zárobkových skupín, čo sa prejaví v raste spotreby, ktorá podporuje rast ekonomiky a v konečnom dôsledku by to opäť viedlo k zvýšeniu príjmov pre štát cez DPH. Takýto model by bolo potrebné riadne nasimulovať a otestovať inštitútom finančnej politiky, alebo odborníkmi zo SAV, spolu s nastavením ostatných daňovo-odvodových parametrov. Po serióznej odbornej diskusii by bolo potrebné získať pre optimálne riešenie politickú podporu. Selektívne vyberanie a znižovanie jednotlivých parametrov zaváňa skôr populizmom než serióznym a dlhodobo udržateľným prístupom.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
neviem / nevyjadrujem sa / iné Slovenskej ekonomike by najviac pomohla prehľadná, jednoduchá a najmä stabilná daňovo - odvodová legislatíva. K jej zmenám by malo dochádzať len výnimočne, v odôvodnených prípadoch, na základe odborných analýz a nie z dôvodu klesajúcich preferencií strán vládnej koalície.
Slovenskej ekonomike by najviac pomohla prehľadná, jednoduchá a najmä stabilná daňovo - odvodová legislatíva. K jej zmenám by malo dochádzať len výnimočne, v odôvodnených prípadoch, na základe odborných analýz a nie z dôvodu klesajúcich preferencií strán vládnej koalície.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
zníženie firemnej dane
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
zníženie firemnej dane Zníženie dane z príjmu právnických osôb vie priniesť rýchlu úsporu pre firmy, ktorú môžu hneď reinvestovať a zároveň má potenciál prilákať nových investorov. V regióne máme totiž najvyššiu sadzbu a krajina začína byť nekonkurencieschopná. V dlhodobej perspektíve by určite pomohlo zníženie odvodov, umožnilo by rýchlejšie a flexibilnejšie rozhodnutia o zamestnávaní ľudí a v konečnom dôsledku by prinieslo výšší čistý príjem zamestnancom a takisto úsporu firmám.
Zníženie dane z príjmu právnických osôb vie priniesť rýchlu úsporu pre firmy, ktorú môžu hneď reinvestovať a zároveň má potenciál prilákať nových investorov. V regióne máme totiž najvyššiu sadzbu a krajina začína byť nekonkurencieschopná. V dlhodobej perspektíve by určite pomohlo zníženie odvodov, umožnilo by rýchlejšie a flexibilnejšie rozhodnutia o zamestnávaní ľudí a v konečnom dôsledku by prinieslo výšší čistý príjem zamestnancom a takisto úsporu firmám.
Beňuška Matej Beňuška
Public Policy Manager, Central, Eastern and Southern Europe
Taxify
zníženie odvodov
Král Michal Král
CEO
Pricemania, s.r.o., Bratislava
zníženie firemnej dane
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
zníženie firemnej dane
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
zníženie odvodov
Malata Milan Malata
managing partner
Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners , s.r.o., Bratislava
zníženie odvodov
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
zníženie odvodov
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
zníženie odvodov
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
zníženie odvodov Zamestnanec v priemere získa okolo 55 % superhrubej mzdy. Čiže zhruba 45 % všetkých nákladov na zamestnanca si zoberie štát. To je extrémne veľa. Veľmi by som privítal, ak by náklady na prácu boli lacnejšie. A keď už aj zamestnávateľ neušetrí, nech aspoň zamestnanec dostane viac.
Zamestnanec v priemere získa okolo 55 % superhrubej mzdy. Čiže zhruba 45 % všetkých nákladov na zamestnanca si zoberie štát. To je extrémne veľa. Veľmi by som privítal, ak by náklady na prácu boli lacnejšie. A keď už aj zamestnávateľ neušetrí, nech aspoň zamestnanec dostane viac.
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
zníženie odvodov Zníženie odvodov sa by sa malo pozitívne prejaviť v v znížení firmných nákladov na prácu a zároveň v raste reálnej mzdy. Pozitívnym dôsledkom bude lepšia konkurencieschopnosť firiem a zvýšenie koncovej spotreby. Oba efekty majú potenciál na zvýšenie HDP.
Zníženie odvodov sa by sa malo pozitívne prejaviť v v znížení firmných nákladov na prácu a zároveň v raste reálnej mzdy. Pozitívnym dôsledkom bude lepšia konkurencieschopnosť firiem a zvýšenie koncovej spotreby. Oba efekty majú potenciál na zvýšenie HDP.
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HPE Bratislava
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu
Laciak Ondrej Laciak
riadiaci partner
Laciak & Co., , s.r.o., Bratislava
zníženie firemnej dane
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
zníženie odvodov Z navrhnutých možností sa mi najrozumnejšie javí zníženie odvodov. Prestávame byť konkurenciaschopní na trhu práce a zníženie odvodov by pomohlo trochu dlhšie udržať na Slovensku výrobu, od ktorej sme tak závislí. Získali by sme čas na transformáciu a digitalizáciu ekonomiky, ktorú žiaľ škaredo zanedbávame.
Z navrhnutých možností sa mi najrozumnejšie javí zníženie odvodov. Prestávame byť konkurenciaschopní na trhu práce a zníženie odvodov by pomohlo trochu dlhšie udržať na Slovensku výrobu, od ktorej sme tak závislí. Získali by sme čas na transformáciu a digitalizáciu ekonomiky, ktorú žiaľ škaredo zanedbávame.
Bolf Patrik Bolf
Managing Partner
Kinstellar
zníženie odvodov
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
neviem / nevyjadrujem sa / iné Z môjho pohľadu je akékoľvek zníženie daňového alebo odvodového zaťaženia, či už firiem alebo ich zamestnancov, žiadané. Zlepšilo by konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky, resp. slovenských, prevažne proexportne zameraných firiem.
Z môjho pohľadu je akékoľvek zníženie daňového alebo odvodového zaťaženia, či už firiem alebo ich zamestnancov, žiadané. Zlepšilo by konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky, resp. slovenských, prevažne proexportne zameraných firiem.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
zníženie odvodov
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
zníženie odvodov
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
zníženie firemnej dane
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
zníženie firemnej dane Dan z prijmu pravnickych osob je dolezita pre domacich podnikatelov i zahranicneho investora. Pri fyzickych osobach ma vyska odvodov vplyv na kupyschopnost obyvatelstva a tym na spotrebu a vykonnost ekonomiky.
Dan z prijmu pravnickych osob je dolezita pre domacich podnikatelov i zahranicneho investora. Pri fyzickych osobach ma vyska odvodov vplyv na kupyschopnost obyvatelstva a tym na spotrebu a vykonnost ekonomiky.
Farkaš Peter Farkaš
riaditeľ obchodu a služieb partnerom
Finportal, a.s., Bratislava
zníženie firemnej dane Zníženie dane z príjmu by bol určite pozitivny stimul pre viac inovacií, možný ďaľší nárast miezd a expanziu aj menších a stredne veľkých firiem na Slovensku. Vedeli by sme prilákať viac firiem na investicie aj zo zahraničia čo by nám pomohlo rozvinúť našu ekonomiku aj smerom k službám a výrobe s vačšou pridanou hodnotou.
Zníženie dane z príjmu by bol určite pozitivny stimul pre viac inovacií, možný ďaľší nárast miezd a expanziu aj menších a stredne veľkých firiem na Slovensku. Vedeli by sme prilákať viac firiem na investicie aj zo zahraničia čo by nám pomohlo rozvinúť našu ekonomiku aj smerom k službám a výrobe s vačšou pridanou hodnotou.
Vrábel Peter Vrábel
managing parner
LEGATE, s.r.o., Bratislava
zníženie firemnej dane Pre získanie komparatívnej výhody v rámci priestoru V4 ako aj pre prilákanie investícií (nielen zahraničných) sa javí ako najužitočnejšie zníženie firemnej dane. Musíme predsa zohľadniť, že korporátni investori, ktorí vedia vytvoriť významný počet nových pracovných miest, si urobia porovnanie v Maďarsku (10% daň) ako aj v Poľsku a v ČR (19% daň) a je dôležité, aby noví investori prišli a existujúci neodišli. Menej invazívnym riešením pre rozpočet by mohlo byť zvýšenie možnosti odpočítania investícií zo základu dane pre daň z príjmu právnických osôb.
Pre získanie komparatívnej výhody v rámci priestoru V4 ako aj pre prilákanie investícií (nielen zahraničných) sa javí ako najužitočnejšie zníženie firemnej dane. Musíme predsa zohľadniť, že korporátni investori, ktorí vedia vytvoriť významný počet nových pracovných miest, si urobia porovnanie v Maďarsku (10% daň) ako aj v Poľsku a v ČR (19% daň) a je dôležité, aby noví investori prišli a existujúci neodišli. Menej invazívnym riešením pre rozpočet by mohlo byť zvýšenie možnosti odpočítania investícií zo základu dane pre daň z príjmu právnických osôb.
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
zníženie firemnej dane
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu Nie som si istý, koľko by to pomohlo ekonomike, ale zvýšenie čistých príjmov najnižších príjmových skupín by pomohlo im samotným a prenieslo by sa aj do zvýšenej domácej spotreby.... Skutočnou pomocou je však väčšinou mix rôznych daňovo odovodových opatrení, hneď za zlepšením podnikateľského prostredia - nastolenia vymožiteľnosti práva a odbúranie bujnejúcej administratívy.
Nie som si istý, koľko by to pomohlo ekonomike, ale zvýšenie čistých príjmov najnižších príjmových skupín by pomohlo im samotným a prenieslo by sa aj do zvýšenej domácej spotreby.... Skutočnou pomocou je však väčšinou mix rôznych daňovo odovodových opatrení, hneď za zlepšením podnikateľského prostredia - nastolenia vymožiteľnosti práva a odbúranie bujnejúcej administratívy.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
zníženie odvodov Zníženie odvodov pre zamestnancov aj zamestnávateľov spolu so znížením daní pre fyzické osoby zamestnancov a živnostníkov.
Zníženie odvodov pre zamestnancov aj zamestnávateľov spolu so znížením daní pre fyzické osoby zamestnancov a živnostníkov.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
zníženie odvodov
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
zníženie odvodov Ako podnikateľa by ma iste potešilo akékoľvek zníženie daní, ale myslím si, že je dôležité zvýšiť motiváciu zamestnancov tak, aby nám neodchádzali do zahraničia a aby sa im oplatilo byť zamestatnými.
Ako podnikateľa by ma iste potešilo akékoľvek zníženie daní, ale myslím si, že je dôležité zvýšiť motiváciu zamestnancov tak, aby nám neodchádzali do zahraničia a aby sa im oplatilo byť zamestatnými.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
zníženie odvodov
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
zníženie odvodov Avšak zdravotné poistenie by sa malo postupne transformovať na nominálne poistné. A v dôchodkovom poistení by mal byť výrazne posilnený II. pilier.
Avšak zdravotné poistenie by sa malo postupne transformovať na nominálne poistné. A v dôchodkovom poistení by mal byť výrazne posilnený II. pilier.
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
zníženie odvodov
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
neviem / nevyjadrujem sa / iné V principe nie je problem to, ake vysoke dane ci odvody ludia a firmy platia, ale aku protihodnotu za to zo strany statu dostavaju v podobe sluzieb a tovarov, ktore stat zabezpecuje.
V principe nie je problem to, ake vysoke dane ci odvody ludia a firmy platia, ale aku protihodnotu za to zo strany statu dostavaju v podobe sluzieb a tovarov, ktore stat zabezpecuje.
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zníženie ktorejkoľvek položky v rámci daní a odvodov pomôže krajine z hľadiska jej konkurencieschopnosti a bude tiež ocenené verejnosťou z pohľadu osobných aj firemných financií. Musí to však ísť "ruka v ruke" so zvyšovaním efektivity využívania verejných zdrojov a najmä znižovaním miery ich rozkrádania a zneužívania.
Zníženie ktorejkoľvek položky v rámci daní a odvodov pomôže krajine z hľadiska jej konkurencieschopnosti a bude tiež ocenené verejnosťou z pohľadu osobných aj firemných financií. Musí to však ísť "ruka v ruke" so zvyšovaním efektivity využívania verejných zdrojov a najmä znižovaním miery ich rozkrádania a zneužívania.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
zníženie odvodov Ale zo všetkého najviac by asi ekonomike pomohlo, keby boli stabilné pravidlá jej fungovania zo strany zákonov, noriem a vyhlášok a keby jednoducho polici kradli menej.
Ale zo všetkého najviac by asi ekonomike pomohlo, keby boli stabilné pravidlá jej fungovania zo strany zákonov, noriem a vyhlášok a keby jednoducho polici kradli menej.
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
zníženie odvodov
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
zníženie odvodov
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
zníženie odvodov
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
zníženie odvodov Slovensko má najvyššie daňovo-odvodové zaťaženie vo V4, ktoré sa ešte zvýšilo zrušením stropov na zdravotné odvody a zvyšovaním vymeriavacích základov na sociálne poistenie. Takéto zníženie by podporilo čisté príjmy nízkopríjmových skupín, zvýšilo legálne zamestnávanie v určitých sektoroch ekonomiky a pomohlo aj udržať, či pritiahnuť vysokopríjmové talenty, ktoré nie sú limitované zamestnaním sa na Slovensku.
Slovensko má najvyššie daňovo-odvodové zaťaženie vo V4, ktoré sa ešte zvýšilo zrušením stropov na zdravotné odvody a zvyšovaním vymeriavacích základov na sociálne poistenie. Takéto zníženie by podporilo čisté príjmy nízkopríjmových skupín, zvýšilo legálne zamestnávanie v určitých sektoroch ekonomiky a pomohlo aj udržať, či pritiahnuť vysokopríjmové talenty, ktoré nie sú limitované zamestnaním sa na Slovensku.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
zníženie odvodov
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
zníženie odvodov
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
zníženie odvodov
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
zníženie odvodov
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
zníženie odvodov
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
zníženie odvodov
Gregor Tibor Gregor
výkonný riaditeľ
Klub 500
zníženie odvodov Jedine toto opatrenie sa dotkne pozitívne tak zamestnávateľov, ako aj zamestnancov. Slovensko podľa PWC&Svetovej banky patrí medzi krajiny s najvyšším daňovo-odvodovým zaťažením.
Jedine toto opatrenie sa dotkne pozitívne tak zamestnávateľov, ako aj zamestnancov. Slovensko podľa PWC&Svetovej banky patrí medzi krajiny s najvyšším daňovo-odvodovým zaťažením.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
zníženie odvodov Bol by som za zníženie odvodového zaťaženia tak na strane zamestnancov, ako aj zamestnávateľov. Podporilo by to nákupné správanie tak na strane fyzických, ako aj právnických osôb, čo by ekonomike len pomohlo.
Bol by som za zníženie odvodového zaťaženia tak na strane zamestnancov, ako aj zamestnávateľov. Podporilo by to nákupné správanie tak na strane fyzických, ako aj právnických osôb, čo by ekonomike len pomohlo.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
zníženie firemnej dane
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
zníženie firemnej dane Zníženie firemnej dane by mohlo zvýšiť atraktivitu Slovenska, najmä v post-Brexitovom období.
Zníženie firemnej dane by mohlo zvýšiť atraktivitu Slovenska, najmä v post-Brexitovom období.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
zníženie odvodov
Serles Wilfried Serles
managing partner
Grant Thornton Slovensko
zníženie odvodov Pomôcť ekonomike sa dá úplne jednoducho – rýchlym znížením daňového a odvodového zaťaženia platov. Zamestnanci budú v čistom viac zarábať a firmy si znížia výdavky. Daňové a odvodové zaťaženie miezd na Slovensku je v medzinárodnom porovnaní privysoké. Tento stav ohrozuje pozíciu Slovenska voči investorom, nabáda na čiernu prácu, podporuje vznik živnostníkov z donútenia a tým ohrozuje sociálnu súdržnosť. Zníženie zdanenia miezd je absolútne sociálne opatrenie, nevidím dôvod otáľať s jeho nasadením.
Pomôcť ekonomike sa dá úplne jednoducho – rýchlym znížením daňového a odvodového zaťaženia platov. Zamestnanci budú v čistom viac zarábať a firmy si znížia výdavky. Daňové a odvodové zaťaženie miezd na Slovensku je v medzinárodnom porovnaní privysoké. Tento stav ohrozuje pozíciu Slovenska voči investorom, nabáda na čiernu prácu, podporuje vznik živnostníkov z donútenia a tým ohrozuje sociálnu súdržnosť. Zníženie zdanenia miezd je absolútne sociálne opatrenie, nevidím dôvod otáľať s jeho nasadením.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní