Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

  1. Rozhodne áno 55 %
  2. Skôr áno 12 %
  3. Skôr nie 20 %
  4. Rozhodne nie 7 %
  5. Neviem / nevyjadrujem sa / iné 6 %


Uzávierka hlasovania: 08.04.2019. Počet respondentov: 107.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Rozhodne áno
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
Skôr nie
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
Rozhodne áno
Beňuška Matej Beňuška
Public Policy Manager, Central, Eastern and Southern Europe
Taxify
Rozhodne áno Bolt uz dnes pouziva AI na zlepsenie spojenia zakaznikov a vodicov.
Bolt uz dnes pouziva AI na zlepsenie spojenia zakaznikov a vodicov.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Rozhodne áno
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
Rozhodne áno Nie je to otázkou voľby ale prežitia.
Nie je to otázkou voľby ale prežitia.
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
Skôr nie
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Rozhodne áno
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
Rozhodne áno
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
Rozhodne áno V rámci nášho Zariadenia na energetické využitie odpadu v Košiciach už pracujeme s niektorými prvkami umelej inteligencie najmä v oblasti snímačov, ktorú chceme ďalej rozvíjať tak, aby boli schopné samostatne vyhodnocovať a riadiť procesy cez algoritmy. Je to mimoriadne dôležitá oblasť najmä z bezpečnostných dôvodov, keďže kotle sú v prevádzke 365 dní v roku s výnimkou plánovaných odstávok. Ďalšou oblasťou v rámci ktorej sa snažíme UI aplikovať je oblasť logistiky.
V rámci nášho Zariadenia na energetické využitie odpadu v Košiciach už pracujeme s niektorými prvkami umelej inteligencie najmä v oblasti snímačov, ktorú chceme ďalej rozvíjať tak, aby boli schopné samostatne vyhodnocovať a riadiť procesy cez algoritmy. Je to mimoriadne dôležitá oblasť najmä z bezpečnostných dôvodov, keďže kotle sú v prevádzke 365 dní v roku s výnimkou plánovaných odstávok. Ďalšou oblasťou v rámci ktorej sa snažíme UI aplikovať je oblasť logistiky.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Rozhodne áno Máme produkty, ktoré už dnes vyvíjame s využítím umelej inteligencie.
Máme produkty, ktoré už dnes vyvíjame s využítím umelej inteligencie.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Rozhodne áno V dnešnej situácii s personálom, príplatkami a kvalitou vzdelávania nám vlastne ani nič iné v cestovnom ruchu nezostáva.
V dnešnej situácii s personálom, príplatkami a kvalitou vzdelávania nám vlastne ani nič iné v cestovnom ruchu nezostáva.
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Rozhodne áno Áno, umelá inteligencia má vo finančných službách veľkú budúcnosť. Už to len celé naprogramovať :-)
Áno, umelá inteligencia má vo finančných službách veľkú budúcnosť. Už to len celé naprogramovať :-)
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
Rozhodne áno Technológiu umelej inteligencie IBM Watson for Oncology už používame na našich onkologických pracoviskách za účelom zvýšenia kvality liečby a diagnostiky pacientov. Pripravujeme ale aj ďalšie nasadenie AI v iných oblastiach.
Technológiu umelej inteligencie IBM Watson for Oncology už používame na našich onkologických pracoviskách za účelom zvýšenia kvality liečby a diagnostiky pacientov. Pripravujeme ale aj ďalšie nasadenie AI v iných oblastiach.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
Skôr nie
Fitoš Emil Fitoš
prezident
IT asociácia Slovenska
Rozhodne áno Nielen uvažujeme, AI v našich firmách aj aktívne využívame. V ITAS sme spoločne so Združením elektrotechnického priemyslu spustili portál Spolupracuj.me, ktorý funguje na báze neurónových sietí a je schopný párovať výrobné ponuky a dopyty práve vďaka AI.
Nielen uvažujeme, AI v našich firmách aj aktívne využívame. V ITAS sme spoločne so Združením elektrotechnického priemyslu spustili portál Spolupracuj.me, ktorý funguje na báze neurónových sietí a je schopný párovať výrobné ponuky a dopyty práve vďaka AI.
Gabrhel Juraj Gabrhel
riaditeľ
E-learnmedia, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Umelá inteligencia má potenciál výrazne zlepšiť prístup k vzdelávaniu, znížiť náklady a urýchliť výsledky vzdelávania. K dnešnému dňu je však diskusia príliš vágna a superlatívna, pričom nie je zameraná na študujúceho alebo organizáciu. Nedostatok jasnej stratégie a talentu sú dve hlavné prekážky pre prijatie umelej inteligencie vo vzdelávaní.
Umelá inteligencia má potenciál výrazne zlepšiť prístup k vzdelávaniu, znížiť náklady a urýchliť výsledky vzdelávania. K dnešnému dňu je však diskusia príliš vágna a superlatívna, pričom nie je zameraná na študujúceho alebo organizáciu. Nedostatok jasnej stratégie a talentu sú dve hlavné prekážky pre prijatie umelej inteligencie vo vzdelávaní.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
Rozhodne áno Určite áno, v otázke technológií sa snažíme ísť s dobou. Prioritne sa pri tom zameriavame najmä na oblasť interných automatizovaných činností v našej spoločnosti. Pre kontakt s klientom či obchodným partnerom volíme a budeme aj v budúcnosti presadzovať osobný prístup, nakoľko kontakt s reálnym človekom stále považujeme za nenahraditeľný.
Určite áno, v otázke technológií sa snažíme ísť s dobou. Prioritne sa pri tom zameriavame najmä na oblasť interných automatizovaných činností v našej spoločnosti. Pre kontakt s klientom či obchodným partnerom volíme a budeme aj v budúcnosti presadzovať osobný prístup, nakoľko kontakt s reálnym človekom stále považujeme za nenahraditeľný.
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
Skôr nie
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Rozhodne áno Uz sa tak samozrejme aj deje.
Uz sa tak samozrejme aj deje.
Hajko Jozef Hajko
analytik
Skôr nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Skôr nie Pevne dufam a verim , ze este je daleko doba, kedy budu pocitace pisat o peknych interieroch alebo zaujimavych stavbach. Zelam si, aby "clovecina" este dlho ostala nepostradatelna v nasich pracovnych i sukromnych zivotoch.
Pevne dufam a verim , ze este je daleko doba, kedy budu pocitace pisat o peknych interieroch alebo zaujimavych stavbach. Zelam si, aby "clovecina" este dlho ostala nepostradatelna v nasich pracovnych i sukromnych zivotoch.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Skôr áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Skôr nie ..., ale radi sa necháme sami sebou prekvapiť.
..., ale radi sa necháme sami sebou prekvapiť.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Skôr nie
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Rozhodne áno Po projektoch v oblasti big data prechádzame k deep learningu. Sme malá spoločnosť, preto použitie pre našu potrebu nemá význam. Ponúkame ale riešenia pre klientov v oblasti predikcie.
Po projektoch v oblasti big data prechádzame k deep learningu. Sme malá spoločnosť, preto použitie pre našu potrebu nemá význam. Ponúkame ale riešenia pre klientov v oblasti predikcie.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
Rozhodne áno Áno, napríklad aplikácie neurónových sietí môžu priniesť užitočné riešenia v mnohých oblastiach, aj keď preceňovanie ich dnešných možností nastavuje častokrát nereálne očakávania.
Áno, napríklad aplikácie neurónových sietí môžu priniesť užitočné riešenia v mnohých oblastiach, aj keď preceňovanie ich dnešných možností nastavuje častokrát nereálne očakávania.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Skôr áno
Ivanič Ivan Ivanič
prezident
Slovenská lyžiarska asociácia
Rozhodne áno Človek nemusí byť prognostikom, aby vedel, že minimálne v strednodobej budúcnosti má umelá inteligencia miesto aj v lyžiarskom športe. Či už napríklad pri výrobe lyží, návrhoch lyžiarskych kombinéz alebo pri analýze dát z meteorológie. Ale aj pri meraní času a aj rýchlostí pretekárov, dĺžky skokov, smerom k navigácii v lyžiarskom teréne...S vývinom a zdokonaľovaním umelej inteligencie bude tých možností v našom odvetví pribúdať. Určite budú niečo aj stáť, ale nepochybujem už teraz, že pôjde o návratnú investíciu
Človek nemusí byť prognostikom, aby vedel, že minimálne v strednodobej budúcnosti má umelá inteligencia miesto aj v lyžiarskom športe. Či už napríklad pri výrobe lyží, návrhoch lyžiarskych kombinéz alebo pri analýze dát z meteorológie. Ale aj pri meraní času a aj rýchlostí pretekárov, dĺžky skokov, smerom k navigácii v lyžiarskom teréne...S vývinom a zdokonaľovaním umelej inteligencie bude tých možností v našom odvetví pribúdať. Určite budú niečo aj stáť, ale nepochybujem už teraz, že pôjde o návratnú investíciu
Juráš Roman Juráš
CEO
Generali Slovensko poisťovňa, a. s.
Rozhodne áno Generali je poisťovňa, ktorá reflektuje požiadavky doby, udáva trendy, prináša inovácie a chce neustále napredovať. Ako prvá poisťovňa na trhu aktívne využívame na detekciu podvodných poistných udalostí formu umelej inteligencie známu ako neurónové siete. Už dlhšiu dobu analyzujeme aj ďalšie možnosti využitia umelej inteligencie najmä v oblasti rýchlejšej likvidácie škôd, lepšieho zákazníckeho servisu, ako aj prevencie a ochrany klienta. V prípade škodovej udalosti môžu automatické algoritmy využívajúce umelú inteligenciu na posúdenie výšky škôd klientom zabezpečiť rýchlejšiu a pohodlnejšiu likvidáciu poistných udalostí. Pomocou chatbotov, ktorí si sami vyhľadajú informácie o zákazníkovi, budeme schopní klientovi ponúknuť takpovediac produkty šité na mieru. Skvelú príležitosť z hľadiska prevencie a ochrany klienta vidíme aj v smart zariadeniach dennej potreby spadajúcich do oblasti Internetu Vecí (Internet of Things). Poisťovňa Generali už v tejto sfére učinila prvé kroky, keď ako prvá poisťovňa na slovenskom trhu priniesla produkt havarijného poistenia SOS partner. Ten v sebe zahŕňa telematickú jednotku nainštalovanú vo vozidle, ktorá odmeňuje vodičov za zodpovednú jazdu v podobe zľavy na poistnom, čím pomáhame predchádzať dopravným nehodám. Telematické zariadenie navyše klientom poskytuje dodatočnú ochranu v zmysle automatizovaného privolania pomoci v prípade havárie.
Generali je poisťovňa, ktorá reflektuje požiadavky doby, udáva trendy, prináša inovácie a chce neustále napredovať. Ako prvá poisťovňa na trhu aktívne využívame na detekciu podvodných poistných udalostí formu umelej inteligencie známu ako neurónové siete. Už dlhšiu dobu analyzujeme aj ďalšie možnosti využitia umelej inteligencie najmä v oblasti rýchlejšej likvidácie škôd, lepšieho zákazníckeho servisu, ako aj prevencie a ochrany klienta. V prípade škodovej udalosti môžu automatické algoritmy využívajúce umelú inteligenciu na posúdenie výšky škôd klientom zabezpečiť rýchlejšiu a pohodlnejšiu likvidáciu poistných udalostí. Pomocou chatbotov, ktorí si sami vyhľadajú informácie o zákazníkovi, budeme schopní klientovi ponúknuť takpovediac produkty šité na mieru. Skvelú príležitosť z hľadiska prevencie a ochrany klienta vidíme aj v smart zariadeniach dennej potreby spadajúcich do oblasti Internetu Vecí (Internet of Things). Poisťovňa Generali už v tejto sfére učinila prvé kroky, keď ako prvá poisťovňa na slovenskom trhu priniesla produkt havarijného poistenia SOS partner. Ten v sebe zahŕňa telematickú jednotku nainštalovanú vo vozidle, ktorá odmeňuje vodičov za zodpovednú jazdu v podobe zľavy na poistnom, čím pomáhame predchádzať dopravným nehodám. Telematické zariadenie navyše klientom poskytuje dodatočnú ochranu v zmysle automatizovaného privolania pomoci v prípade havárie.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Rozhodne áno Prvky umelej inteligencie v automatizácií procesov využívame už dnes. V posledných rokoch sme "robotizovali" viacero administratívnych úkonov a so širším využívaním robotov rátame určite aj do budúcnosti.
Prvky umelej inteligencie v automatizácií procesov využívame už dnes. V posledných rokoch sme "robotizovali" viacero administratívnych úkonov a so širším využívaním robotov rátame určite aj do budúcnosti.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Rozhodne. Už dnes zavádzame postupy na automatické vybavovanie predovšetkým administratívnej agendy tak aby bolo pokiaľ možno automatizovaná. Analýzu dokumentov však je potrebné rozčleniť ideálne pomocou umelej inteligencie.
Rozhodne. Už dnes zavádzame postupy na automatické vybavovanie predovšetkým administratívnej agendy tak aby bolo pokiaľ možno automatizovaná. Analýzu dokumentov však je potrebné rozčleniť ideálne pomocou umelej inteligencie.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
Rozhodne áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
Rozhodne áno Nielen že uvažujeme, ale ju už aj využívame na podporu budovania strategického networku, čo je kriticky dôležitým motorom rastu tržieb.
Nielen že uvažujeme, ale ju už aj využívame na podporu budovania strategického networku, čo je kriticky dôležitým motorom rastu tržieb.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
Rozhodne áno Podľa Gartnera, vo svete je vyše 3000 firiem, ktoré sa zaoberajú AI. Áno, technológie s prvkami AI vytvárame a implementujeme aj my. Dôležité je však uvedomiť si, že umelá inteligencia vo svojej podstate zatiaľ neexistuje. Aktuálne je možné vyvinúť algoritmy, pomocou ktorých sa dá dosiahnuť určitá konkrétna funkcionalita. Zároveň sa tieto algoritmy vedia učiť, inými slovami, vedia adaptovať svoje parametre na základe vstupov a podľa toho modifikovať výstupy. V B2B stále platí, že hlavný problém vo firmách nie je zavedenie AI, ale to, či majú dáta pripravené v takej forme, aby bolo možné nad nimi stavať akúkoľvek pokročilú funkcionalitu a či majú ĽUDIA tieto dáta k dispozícii, aby sa mohli rozhodovať. AI je v súčasnosti silný hype. Som celkom zvedavý, čo bude, keď tento hype spľasne :)
Podľa Gartnera, vo svete je vyše 3000 firiem, ktoré sa zaoberajú AI. Áno, technológie s prvkami AI vytvárame a implementujeme aj my. Dôležité je však uvedomiť si, že umelá inteligencia vo svojej podstate zatiaľ neexistuje. Aktuálne je možné vyvinúť algoritmy, pomocou ktorých sa dá dosiahnuť určitá konkrétna funkcionalita. Zároveň sa tieto algoritmy vedia učiť, inými slovami, vedia adaptovať svoje parametre na základe vstupov a podľa toho modifikovať výstupy. V B2B stále platí, že hlavný problém vo firmách nie je zavedenie AI, ale to, či majú dáta pripravené v takej forme, aby bolo možné nad nimi stavať akúkoľvek pokročilú funkcionalitu a či majú ĽUDIA tieto dáta k dispozícii, aby sa mohli rozhodovať. AI je v súčasnosti silný hype. Som celkom zvedavý, čo bude, keď tento hype spľasne :)
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
Rozhodne áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Skôr nie Osobný kontakt sa niekedy nahradiť nedá.
Osobný kontakt sa niekedy nahradiť nedá.
Krpelan Ivo Krpelan
riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu
Falck
Rozhodne áno Technológie s prvkami umelej inteligencie predstavujú do budúcna neoddeliteľnú súčasť našeho ďalšieho smerovania. V záchrannej zdravotnej službe práve testujeme možnosti zrýchlenia a spresnenia diagnostiky pacientov a efektívnej výmeny historických aj aktuálnych informácií o zdravotnom stave našich pacientov priamo medzi posádkou v sanitke a príslušným zdravotnickým zariadením. V dopravnej zdravotnej službe už využívame všade na celom svete, ako aj v našej slovenskej prevádzke, inteligentný dispečerský software, ktorý riadi alokáciu pacientov jednotlivým sanitným vozidlám a zabezpečuje efektívnějšie využítie sanitných vozidiel a vodičov, než akého by dosiahol systém, riadený človekom. V neposlednej rade pripravujeme tiež využitie virtuálnej reality pre naše edukačné a vzdelávacie centrum pre ďalšiu výuku našich záchranárov a lekárov v záchrannej zdravotnej službe, vidičov našej dopravnej zdravotnej služby anebo napr. hasičov na našich závodných hasičských útvaroch v priemyseľných podnikoch.
Technológie s prvkami umelej inteligencie predstavujú do budúcna neoddeliteľnú súčasť našeho ďalšieho smerovania. V záchrannej zdravotnej službe práve testujeme možnosti zrýchlenia a spresnenia diagnostiky pacientov a efektívnej výmeny historických aj aktuálnych informácií o zdravotnom stave našich pacientov priamo medzi posádkou v sanitke a príslušným zdravotnickým zariadením. V dopravnej zdravotnej službe už využívame všade na celom svete, ako aj v našej slovenskej prevádzke, inteligentný dispečerský software, ktorý riadi alokáciu pacientov jednotlivým sanitným vozidlám a zabezpečuje efektívnějšie využítie sanitných vozidiel a vodičov, než akého by dosiahol systém, riadený človekom. V neposlednej rade pripravujeme tiež využitie virtuálnej reality pre naše edukačné a vzdelávacie centrum pre ďalšiu výuku našich záchranárov a lekárov v záchrannej zdravotnej službe, vidičov našej dopravnej zdravotnej služby anebo napr. hasičov na našich závodných hasičských útvaroch v priemyseľných podnikoch.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Skôr nie
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Napriek tomu, že advokácia má povesť skôr konzervatívneho segmentu, v našej kancelárii hľadáme priestor aj pre moderné prístupy a technológie, ktoré využívajú aj prvky umelej inteligencie. Dokonca aktuálne už aj pracujeme na prvom (pilotnom) projekte...
Napriek tomu, že advokácia má povesť skôr konzervatívneho segmentu, v našej kancelárii hľadáme priestor aj pre moderné prístupy a technológie, ktoré využívajú aj prvky umelej inteligencie. Dokonca aktuálne už aj pracujeme na prvom (pilotnom) projekte...
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
Rozhodne áno Aktívne využívame AI (umelú inteligenciu) v oblasti cloud crm nástrojov (procesy marketingu a predaja). AI nám význame pomáha v náraste efektívnosti nášho tímu a cielenejšieho zamerania na potreby našich klientov.
Aktívne využívame AI (umelú inteligenciu) v oblasti cloud crm nástrojov (procesy marketingu a predaja). AI nám význame pomáha v náraste efektívnosti nášho tímu a cielenejšieho zamerania na potreby našich klientov.
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
Skôr nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Skôr nie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Rozhodne áno Prvky umelej inteligencie už máme zavedené. Aj keď zatiaľ zďaleka nehrajú dominantnú rolu v našich riešeniach a stále sme vo fáze skúšania a učenia sa.
Prvky umelej inteligencie už máme zavedené. Aj keď zatiaľ zďaleka nehrajú dominantnú rolu v našich riešeniach a stále sme vo fáze skúšania a učenia sa.
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
Rozhodne áno V našich produktoch a riešeniach pre energetiku a priemysel využívame prvky AI najmä pre predikcie a optimalizácie už dlhšiu dobu. V súčasnosti skúmame možnosti širšieho využitia AI technológií pre riešenie komplexnejších problémov.
V našich produktoch a riešeniach pre energetiku a priemysel využívame prvky AI najmä pre predikcie a optimalizácie už dlhšiu dobu. V súčasnosti skúmame možnosti širšieho využitia AI technológií pre riešenie komplexnejších problémov.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
Skôr nie
Laciak Ondrej Laciak
riadiaci partner
Laciak & Co., , s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Skôr nie
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Rozhodne áno Uz sme v nasej spolocnosti zaviedli AI do viacetych procesov a urcite budeme v tom pokracovat.
Uz sme v nasej spolocnosti zaviedli AI do viacetych procesov a urcite budeme v tom pokracovat.
Majer Jiří Majer
CEO
Accace k.s.
Rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Rozhodne áno Pre viacero oblastí sú už dnes dostupné použiteľné aplikácie a niektoré už dnes implementujeme a integrujeme do informačných systémov našich zákazníkov.
Pre viacero oblastí sú už dnes dostupné použiteľné aplikácie a niektoré už dnes implementujeme a integrujeme do informačných systémov našich zákazníkov.
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Rozhodne áno V Chemosvite na tejto technológii pracujeme už dlhšie spolu s technológiami Industry 4.0, SCADA a automatizáciou pracovísk. V blízkej budúcnosti plánujeme v tomto projekte pokračovať so zapojením Technickej univerzity, Ústavu logistiky, a tiež ďalších partnerov.
V Chemosvite na tejto technológii pracujeme už dlhšie spolu s technológiami Industry 4.0, SCADA a automatizáciou pracovísk. V blízkej budúcnosti plánujeme v tomto projekte pokračovať so zapojením Technickej univerzity, Ústavu logistiky, a tiež ďalších partnerov.
Meško Michal Meško
CEO
Martinus.sk
Rozhodne áno Už dnes využívame prvky AI a machine learningu vo viacerých oblastiach a plánujeme aj v ďalších – napríklad pri insightoch v analytických a business intelligence nástrojoch, pri optimalizácii skladových zásob či pri odporúčaní kníh čitateľom.
Už dnes využívame prvky AI a machine learningu vo viacerých oblastiach a plánujeme aj v ďalších – napríklad pri insightoch v analytických a business intelligence nástrojoch, pri optimalizácii skladových zásob či pri odporúčaní kníh čitateľom.
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
Rozhodne áno Umelá inteligencia je pre priemyselnú automatizáciu, ktorá je našou doménou, dôležitá. Zvýši rozsah úloh a prostredí, v ktorých sa budú môcť roboty používať a zároveň zníži náklady na preprogramovanie. Už dnes naše roboty a výrobné fabriky využívajú podmnožinu toho, čo spadá pod pojem AI – strojové učenie. Vzťahuje sa na použitie algoritmov na rozbíjanie veľkých objemov dát, ich vyhodnotenie, detekciu vzorov a následné rozhodovanie alebo predikciu na základe vzorcov. Učenie sa príkladom je charakteristické pre náš prvý kolaboratívny robot, ktorý je schopný učiť sa a spolupracovať v bezprostrednej blízkosti človeka. Predstavili sme ho svetu pred piatimi rokmi a YuMi už dirigoval aj orchester.
Umelá inteligencia je pre priemyselnú automatizáciu, ktorá je našou doménou, dôležitá. Zvýši rozsah úloh a prostredí, v ktorých sa budú môcť roboty používať a zároveň zníži náklady na preprogramovanie. Už dnes naše roboty a výrobné fabriky využívajú podmnožinu toho, čo spadá pod pojem AI – strojové učenie. Vzťahuje sa na použitie algoritmov na rozbíjanie veľkých objemov dát, ich vyhodnotenie, detekciu vzorov a následné rozhodovanie alebo predikciu na základe vzorcov. Učenie sa príkladom je charakteristické pre náš prvý kolaboratívny robot, ktorý je schopný učiť sa a spolupracovať v bezprostrednej blízkosti človeka. Predstavili sme ho svetu pred piatimi rokmi a YuMi už dirigoval aj orchester.
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
Skôr áno
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
Rozhodne áno Áno, v súčasnosti sme začali využívať systém RPA- Robotic Process Automation – na účely spracovávania dát. Zvažujeme i zavedenie iných technológií v teréne. Domnievam sa, že zavádzanie umelej inteligencie súvisí s obrovskou expanziou dát. Ich hodnota je pre podnikanie je neoceniteľná. Preto firmy, ktoré budú schopné vyťažiť z „veľkých dát“, budú mať obrovskú konkurenčnú výhodu.
Áno, v súčasnosti sme začali využívať systém RPA- Robotic Process Automation – na účely spracovávania dát. Zvažujeme i zavedenie iných technológií v teréne. Domnievam sa, že zavádzanie umelej inteligencie súvisí s obrovskou expanziou dát. Ich hodnota je pre podnikanie je neoceniteľná. Preto firmy, ktoré budú schopné vyťažiť z „veľkých dát“, budú mať obrovskú konkurenčnú výhodu.
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
Rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Rozhodne áno
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
Rozhodne áno Aj keď k termínu umelej inteligencie by som bol veľmi opatrný. Pretože to, čo sa častokrát označuje za umelú inteligenciu, nie je nič iné ako pokročilá automatizácia. Kto však dnes aspoň neuvažuje ako technológie vrátane AI môžu pomôcť jeho biznisu, si koleduje v budúcnosti o veľké problémy.
Aj keď k termínu umelej inteligencie by som bol veľmi opatrný. Pretože to, čo sa častokrát označuje za umelú inteligenciu, nie je nič iné ako pokročilá automatizácia. Kto však dnes aspoň neuvažuje ako technológie vrátane AI môžu pomôcť jeho biznisu, si koleduje v budúcnosti o veľké problémy.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Rozhodne áno Priestor pre zavádzanie inovácii je aj pri práci advokátov. LegTech sa veľmi dynamicky rozvíja.
Priestor pre zavádzanie inovácii je aj pri práci advokátov. LegTech sa veľmi dynamicky rozvíja.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
Skôr áno Predovšetkým v oblastiach, ktoré uľahčia osobnejší prístup k zákazníkovi a spracovaniu jeho dát. UI by to mala lepšie vyhodnotiť a cieliť.
Predovšetkým v oblastiach, ktoré uľahčia osobnejší prístup k zákazníkovi a spracovaniu jeho dát. UI by to mala lepšie vyhodnotiť a cieliť.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Hlavná činnosť, ktorú naša firma poskytuje našim zákazníkom v automobilovom priemysle, je sortovanie dielov, ktoré idú na montážnu linku. V súčasnosti zavádzame moderné technológie, ktoré dokážu pri kombinácii dobre zachytenej fotografie dielu a umelej inteligencie veľmi presne vyhodnotiť, či je diel v poriadku, alebo ho treba vyradiť. Verím, že umelá inteligencia prinesie do všetkých oblastí vysokú efektivitu a kvalitu a úplne nové príležitosti.
Hlavná činnosť, ktorú naša firma poskytuje našim zákazníkom v automobilovom priemysle, je sortovanie dielov, ktoré idú na montážnu linku. V súčasnosti zavádzame moderné technológie, ktoré dokážu pri kombinácii dobre zachytenej fotografie dielu a umelej inteligencie veľmi presne vyhodnotiť, či je diel v poriadku, alebo ho treba vyradiť. Verím, že umelá inteligencia prinesie do všetkých oblastí vysokú efektivitu a kvalitu a úplne nové príležitosti.
Paščák Marek Paščák
generálny riaditeľ
Datalan, a.s., Bratislava
Rozhodne áno O takýchto riešeniach nielen uvažujeme, ale aktuálne ich pripravujeme aj pre našich zákazníkov, keďže sa o túto oblasť inovácií aktívne zaujímajú. Potenciál umelej inteligencie totiž vidíme prakticky všade, bez ohľadu na segment podnikania, a aj mimo neho. Je jedno, či ide priemysel, finančný sektor, alebo o školstvo, zdravotníctvo, či štátnu a verejnú správu. Riešenia na báze umelej inteligencie sa totiž dajú jednoducho prispôsobiť potrebám konkrétneho používateľa. Využiť sa dajú pri automatizácii procesov, tvorbe prediktívnych analýz, notifikácií, či učiacich sa modelov a mnohom inom. V rámci AI riešení môžem ako aktuálny príklad spomenúť momentálne silno rezonujúcu tému – chatbota. U nás v tíme sme vyvinuli customizované riešenie, vlastného chatbota, ktorého vieme prispôsobiť slovenským podmienkam a konkrétnemu prostrediu, v ktorom má byť využívaný. Poslúži na komunikáciu so zákazníkmi, či zjednodušenie prehľadu v rámci vlastných služieb, interne ho testujeme a ako jeho výhodu osobne vnímam, že je rýchly, dokáže sám učiť a k dispozícii je 24 hodín denne, 365 dní v roku.
O takýchto riešeniach nielen uvažujeme, ale aktuálne ich pripravujeme aj pre našich zákazníkov, keďže sa o túto oblasť inovácií aktívne zaujímajú. Potenciál umelej inteligencie totiž vidíme prakticky všade, bez ohľadu na segment podnikania, a aj mimo neho. Je jedno, či ide priemysel, finančný sektor, alebo o školstvo, zdravotníctvo, či štátnu a verejnú správu. Riešenia na báze umelej inteligencie sa totiž dajú jednoducho prispôsobiť potrebám konkrétneho používateľa. Využiť sa dajú pri automatizácii procesov, tvorbe prediktívnych analýz, notifikácií, či učiacich sa modelov a mnohom inom. V rámci AI riešení môžem ako aktuálny príklad spomenúť momentálne silno rezonujúcu tému – chatbota. U nás v tíme sme vyvinuli customizované riešenie, vlastného chatbota, ktorého vieme prispôsobiť slovenským podmienkam a konkrétnemu prostrediu, v ktorom má byť využívaný. Poslúži na komunikáciu so zákazníkmi, či zjednodušenie prehľadu v rámci vlastných služieb, interne ho testujeme a ako jeho výhodu osobne vnímam, že je rýchly, dokáže sám učiť a k dispozícii je 24 hodín denne, 365 dní v roku.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Skôr nie
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Vzhľadom na komplikovanosť daňových a účtovných zákonov, množstvo výnimiek a náročnú aplikáciu ešte nebola vyvinutá umelá inteligencia, ktorá by vedela vykonávať účtovnícke, či audítorské činnosti podľa platnej legislatívy. Zatiaľ sa teda musíme spoliehať hlavne na ľudské zdroje a dostupnú techniku, ktorá zabezpečuje maximálne zautomatizovanie určitých procesov.
Vzhľadom na komplikovanosť daňových a účtovných zákonov, množstvo výnimiek a náročnú aplikáciu ešte nebola vyvinutá umelá inteligencia, ktorá by vedela vykonávať účtovnícke, či audítorské činnosti podľa platnej legislatívy. Zatiaľ sa teda musíme spoliehať hlavne na ľudské zdroje a dostupnú techniku, ktorá zabezpečuje maximálne zautomatizovanie určitých procesov.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Skôr áno
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné I když byl můj první job před téměř 30-ti lety právě v oddělení umělé inteligence, budeme v našem podnikání i řízení firmy uplatňovat hlavně prvky zdravého selského rozumu, samozřejmě se smysluplným využitím IT. Z umělé inteligence je dnes bohužel často jen módní buzzword a marketingové heslo...už aby tato vlna přešla, pak může být umělá inteligence v některých oblastech i významným reálným přínosem...
I když byl můj první job před téměř 30-ti lety právě v oddělení umělé inteligence, budeme v našem podnikání i řízení firmy uplatňovat hlavně prvky zdravého selského rozumu, samozřejmě se smysluplným využitím IT. Z umělé inteligence je dnes bohužel často jen módní buzzword a marketingové heslo...už aby tato vlna přešla, pak může být umělá inteligence v některých oblastech i významným reálným přínosem...
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Rozhodne áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Skôr nie
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
Rozhodne áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
Rozhodne áno
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Rozhodne áno
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Rozhodne áno AI je súčasťou našich riešení už dlhšiu dobu. A podľa reakcie našich klientov je jasné, že sa pomerne rýchlo stáva aj súčasťou ich podnikania.
AI je súčasťou našich riešení už dlhšiu dobu. A podľa reakcie našich klientov je jasné, že sa pomerne rýchlo stáva aj súčasťou ich podnikania.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Rozhodne nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Skôr áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
Skôr áno Určite Virtuálna realita Bratislava
Určite Virtuálna realita Bratislava
Šrank Alexander Šrank
Country Managing Partner
PwC PricewaterhouseCoopers Slovensko, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Máme v Bratislave už dnes Centrum of Excellence ktoré implementuje algoritmoy ktoré sú schopné sa učiť a zlepšovať svoju presnosť na klientských dátach. Momentálne najviac pre klientov v západnej Európe a sú to najmä inteligentné nadstavby pri automatizácii procesov napr. spracovanie claimov v poisťovňi alebo KYC procedúry pre banku. CEOs sa v našom globálnom prieskume vyjadrilii, že AI zmení svet viac než internet, tak uvidíme, či sa toto odvážne proroctvo naplní.
Máme v Bratislave už dnes Centrum of Excellence ktoré implementuje algoritmoy ktoré sú schopné sa učiť a zlepšovať svoju presnosť na klientských dátach. Momentálne najviac pre klientov v západnej Európe a sú to najmä inteligentné nadstavby pri automatizácii procesov napr. spracovanie claimov v poisťovňi alebo KYC procedúry pre banku. CEOs sa v našom globálnom prieskume vyjadrilii, že AI zmení svet viac než internet, tak uvidíme, či sa toto odvážne proroctvo naplní.
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
Rozhodne áno Už v súčasnosti našim klientom ponúkame finančné a investičné riešenia, ktoré extenzívne využívajú „AI“. Čo sa týka riadenia firmy a podnikania, správne nastavenie može byť schopné pomáhať pri rozhodovacích procesoch.
Už v súčasnosti našim klientom ponúkame finančné a investičné riešenia, ktoré extenzívne využívajú „AI“. Čo sa týka riadenia firmy a podnikania, správne nastavenie može byť schopné pomáhať pri rozhodovacích procesoch.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
Rozhodne nie
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
Skôr nie
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
Rozhodne áno Dokonca ako IT firma na vývoji niektorých riešení na báze AI aktívne pracujeme.
Dokonca ako IT firma na vývoji niektorých riešení na báze AI aktívne pracujeme.
Todorov Todor Todorov
predseda predstavenstva a prezident
Allianz – Slovenská poisťovňa
Rozhodne áno Ako líder na poistnom trhu sa snažíme nastavovať trendy aj v oblasti technológií a digitalizácie. Prvý nástroj umelej inteligencie - hlasový analyzátor, sme v Allianz - Slovenskej poisťovni otestovali už pred niekoľkými rokmi. Ide o špeciálny softvér, ktorý dokáže rozlíšiť vedomé klamstvo od iného stresu na základe vrstvenej analýzy hlasu. Tento unikátny nástroj nám dnes výrazne pomáha rýchlejšie a efektívnejšie vybavovať poistné udalosti a prešetrovať podozrivé škody a tým bojovať proti poisťovacím podvodom.
Ako líder na poistnom trhu sa snažíme nastavovať trendy aj v oblasti technológií a digitalizácie. Prvý nástroj umelej inteligencie - hlasový analyzátor, sme v Allianz - Slovenskej poisťovni otestovali už pred niekoľkými rokmi. Ide o špeciálny softvér, ktorý dokáže rozlíšiť vedomé klamstvo od iného stresu na základe vrstvenej analýzy hlasu. Tento unikátny nástroj nám dnes výrazne pomáha rýchlejšie a efektívnejšie vybavovať poistné udalosti a prešetrovať podozrivé škody a tým bojovať proti poisťovacím podvodom.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
Rozhodne áno Takúto technológiu už používame v našom softvéri Algorithmic Pricing, ktorý nám pomáha vykupovať vozidlá vo všetkých 4 krajinách, kde pôsobíme. Vďaka tomu potom môžeme vozidlá výhodne vykupovať a ponúknuť tak atraktívne ceny aj zákazníkom na predaji. Softvér vyvinulo naše inovačné laboratórium AuresLab a úspešne ho predávame aj zahraničným zákazníkom.
Takúto technológiu už používame v našom softvéri Algorithmic Pricing, ktorý nám pomáha vykupovať vozidlá vo všetkých 4 krajinách, kde pôsobíme. Vďaka tomu potom môžeme vozidlá výhodne vykupovať a ponúknuť tak atraktívne ceny aj zákazníkom na predaji. Softvér vyvinulo naše inovačné laboratórium AuresLab a úspešne ho predávame aj zahraničným zákazníkom.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
Rozhodne áno Nielen uvažujeme, ale aj aktívne zavádzame. Príkladom využitia umelej inteligencie v našej brandži, vnútropodnikovej logistike, sú napríklad bezobslužné vozíky, automatické sklady, či skladová navigácia. V blízkej budúcnosti k nim pripudne napríklad proaktívny servis, kedy bude možné, na základe analýzy prevádzkových parametrov zariadenia, identifikovať poruchu skôr ako nastane.
Nielen uvažujeme, ale aj aktívne zavádzame. Príkladom využitia umelej inteligencie v našej brandži, vnútropodnikovej logistike, sú napríklad bezobslužné vozíky, automatické sklady, či skladová navigácia. V blízkej budúcnosti k nim pripudne napríklad proaktívny servis, kedy bude možné, na základe analýzy prevádzkových parametrov zariadenia, identifikovať poruchu skôr ako nastane.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Skôr áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
Rozhodne áno
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
Rozhodne áno Myslím, že budúcnosť je jednoznačne spätá so zaraďovaním umelej inteligencie či už do výrobného procesu, alebo logistických služieb. Kto nad tým neuvažuje, a nerobí zároveň aj reálne kroky bude skôr či neskôr postupne stagnovať vo svojom rozvoji.
Myslím, že budúcnosť je jednoznačne spätá so zaraďovaním umelej inteligencie či už do výrobného procesu, alebo logistických služieb. Kto nad tým neuvažuje, a nerobí zároveň aj reálne kroky bude skôr či neskôr postupne stagnovať vo svojom rozvoji.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Rozhodne áno Umelú inteligenciu sme zaviedli do prvých procesov už viac ako 2 roky dozadu. Vidím však, že sa začínajú výrazne drať dopredu prípady analýzy obrazu, textu a zvuku.
Umelú inteligenciu sme zaviedli do prvých procesov už viac ako 2 roky dozadu. Vidím však, že sa začínajú výrazne drať dopredu prípady analýzy obrazu, textu a zvuku.
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
Skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Skôr áno Akokoľvek je predmet nášho podnikania vysoko špecifický, bolo by to prínosom. Narážame tu na špecifický fenomén: ľudský faktor je v našom podnikaní zatiaľ prínosnejší, jeho manažment a motivácia čoraz obtiažnejší.
Akokoľvek je predmet nášho podnikania vysoko špecifický, bolo by to prínosom. Narážame tu na špecifický fenomén: ľudský faktor je v našom podnikaní zatiaľ prínosnejší, jeho manažment a motivácia čoraz obtiažnejší.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
Skôr áno Je množstvo činností, ktoré sa dajú automatizovať a ľudský potenciál je tak možné využiť v dôležitejších oblastiach. V riadení fy. o tom neuvažujeme.
Je množstvo činností, ktoré sa dajú automatizovať a ľudský potenciál je tak možné využiť v dôležitejších oblastiach. V riadení fy. o tom neuvažujeme.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
Rozhodne áno Vďaka machine learning technológií na analýzu klientov sa pozeráme napríklad na možnosti obsluhy klienta cez chatbotov. Od AI si sľubujeme, že na konci dňa budeme vedieť klientovi dať najlepšie riešenie v správny čas a správnym spôsobom. Teší nás, že na toto budeme môcť použiť aj umelú inteligenciu.
Vďaka machine learning technológií na analýzu klientov sa pozeráme napríklad na možnosti obsluhy klienta cez chatbotov. Od AI si sľubujeme, že na konci dňa budeme vedieť klientovi dať najlepšie riešenie v správny čas a správnym spôsobom. Teší nás, že na toto budeme môcť použiť aj umelú inteligenciu.
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
Rozhodne nie

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní