Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu? Dôchodky z 1. a 2. piliera majú byť pre skorší koniec pracovného života nižšie

  1. Rozhodne áno 33 %
  2. Skôr áno 23 %
  3. Skôr nie 18 %
  4. Rozhodne nie 11 %
  5. Neviem / nevyjadrujem sa / iné 14 %


Uzávierka hlasovania: 15.04.2019. Počet respondentov: 87.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Oravcová Alica Orda Oravcová
prezidentka
Daňové fórum Slovenska
Skôr nie Úspory na penziu vrátane rôznych finančných produktov by podľa môjho názoru by mal riešiť každý v produktívnom veku. Súčasná generácia štyridsiatnikov je skôr skeptická ku samotnému starobnému dôchodku ako aj k jeho výške, preto bez ohľadu na prijatie stropu odchodu do dôchodku a následných zmenách v dôchodkoch si sporí na túto etapu života individuálne.
Úspory na penziu vrátane rôznych finančných produktov by podľa môjho názoru by mal riešiť každý v produktívnom veku. Súčasná generácia štyridsiatnikov je skôr skeptická ku samotnému starobnému dôchodku ako aj k jeho výške, preto bez ohľadu na prijatie stropu odchodu do dôchodku a následných zmenách v dôchodkoch si sporí na túto etapu života individuálne.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Rozhodne áno Ak človek nechce pracovať až do smrti, musí sa maximálne snažiť o čo najvyššiu finančnú rezervu na penziu. Na štát by som sa nespoliehal vôbec.
Ak človek nechce pracovať až do smrti, musí sa maximálne snažiť o čo najvyššiu finančnú rezervu na penziu. Na štát by som sa nespoliehal vôbec.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
Rozhodne áno Určite áno. Pretože štát nás, v rámci populizmu, hodil všetkých cez palubu. Na naše dôchodky nebudú v budúcnosti peniaze, nakoľko demografická krivka a základy ekonomiky a matematiky sú apolitické a neúprosné. Kto sa o seba nepostará sám a nebude si sporiť, môže o pár desiatok rokov skončiť chudobný a možno ešte horšie, niekde na ulici.. Pretože očakávať, že naše deti sa cez násobne vyššie odvody na ne budú skladať, je nezodpovedné politické šialenstvo.
Určite áno. Pretože štát nás, v rámci populizmu, hodil všetkých cez palubu. Na naše dôchodky nebudú v budúcnosti peniaze, nakoľko demografická krivka a základy ekonomiky a matematiky sú apolitické a neúprosné. Kto sa o seba nepostará sám a nebude si sporiť, môže o pár desiatok rokov skončiť chudobný a možno ešte horšie, niekde na ulici.. Pretože očakávať, že naše deti sa cez násobne vyššie odvody na ne budú skladať, je nezodpovedné politické šialenstvo.
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
Rozhodne nie Sporím a investujem tak ako považujem za zmysluplné. Snažím sa byť čo najmenej závislý od štátneho dôchodkového zabezpečenia.
Sporím a investujem tak ako považujem za zmysluplné. Snažím sa byť čo najmenej závislý od štátneho dôchodkového zabezpečenia.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Doplnenie čísla do ústavy nám nezabezpečí dôstojnú starobu a naše deti zaťaží tak, že ani im dôstojný život na Slovensku ... Čim ďalej, tým viac sa stavia štát do opozície vlastným občanom, či podnikateľom.
Doplnenie čísla do ústavy nám nezabezpečí dôstojnú starobu a naše deti zaťaží tak, že ani im dôstojný život na Slovensku ... Čim ďalej, tým viac sa stavia štát do opozície vlastným občanom, či podnikateľom.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Skôr áno
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
Rozhodne áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Skôr nie
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
Skôr áno Ja osobne uz nie, ale odporucam to mojim detom i vsetkym mladym ludom, aby zalozili vlastny “stvrty dochodkovy pilier”, do ktoreho budu mesacne posielat urcitu ciastku z prijmu, ak chcu zit na dochodku dostojnym sposobom. Pri sucasnom demografickom vyvoji, zvysujucom sa priemernom veku dozitia a buducej vzdelanostnej strukture sa jednoducho nenaakumulujemv systeme dostatok penazi na slusnu starobu. Takze okrem toho, co,si uz dnes sporia, treba, aby si mesacne odkladali viac.
Ja osobne uz nie, ale odporucam to mojim detom i vsetkym mladym ludom, aby zalozili vlastny “stvrty dochodkovy pilier”, do ktoreho budu mesacne posielat urcitu ciastku z prijmu, ak chcu zit na dochodku dostojnym sposobom. Pri sucasnom demografickom vyvoji, zvysujucom sa priemernom veku dozitia a buducej vzdelanostnej strukture sa jednoducho nenaakumulujemv systeme dostatok penazi na slusnu starobu. Takze okrem toho, co,si uz dnes sporia, treba, aby si mesacne odkladali viac.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Rozhodne nie Legislatívne úpravy 2. piliera (ohľadne presunu medzi fondami) v minulosti ukázali, že väčšina obyvateľov SR svoje dôchodkové povinnosti pokladala za splnené už tým, že do 2. piliera vstúpila. Potom už sa nechali len pasívne vodiť kade-tade. Pasivita bude teda zrejme odpoveďou aj tento krát.
Legislatívne úpravy 2. piliera (ohľadne presunu medzi fondami) v minulosti ukázali, že väčšina obyvateľov SR svoje dôchodkové povinnosti pokladala za splnené už tým, že do 2. piliera vstúpila. Potom už sa nechali len pasívne vodiť kade-tade. Pasivita bude teda zrejme odpoveďou aj tento krát.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Rozhodne áno Už si sporím 25 rokov a každému kto má dnes 25 radím to isté.
Už si sporím 25 rokov a každému kto má dnes 25 radím to isté.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Spoliehať sa iba na penziu je dnes riskantné z viacerých dôvodov. Pokiaľ ústavne riešime len vekový strop odchodu do dôchodku ale nie výšku dôchodku, nie je to katastrofa. Výkonnou legislatívou sa znížením dôchodkov bude musieť toto zohľadniť. Bude to len iná forma toho, čo už je dnes možné - predčasného odchodu do dôchodku. Kto bude pracovať dlhšie, bude mať pri neskoršom odchode do dôchodku vyšší dôchodok. Takto je teda dôchodkový strop len marketingová záležitosť a v podstate by sa nič zásadné zmeniť nemalo. Dúfam.
Spoliehať sa iba na penziu je dnes riskantné z viacerých dôvodov. Pokiaľ ústavne riešime len vekový strop odchodu do dôchodku ale nie výšku dôchodku, nie je to katastrofa. Výkonnou legislatívou sa znížením dôchodkov bude musieť toto zohľadniť. Bude to len iná forma toho, čo už je dnes možné - predčasného odchodu do dôchodku. Kto bude pracovať dlhšie, bude mať pri neskoršom odchode do dôchodku vyšší dôchodok. Takto je teda dôchodkový strop len marketingová záležitosť a v podstate by sa nič zásadné zmeniť nemalo. Dúfam.
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Rozhodne nie
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Rozhodne nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Skôr áno Na Slovensku sa nielen zákony, ale aj samotná filozofia prístupu k dôchodkovej tématike mení tak často, že je potrebné aby k tejto problematike pristúpil zodpovedne každý sám. Keď už zodpovednosť chýba našim politikom, musí ostať aspoň tam, kde sa tvoria hodnoty.
Na Slovensku sa nielen zákony, ale aj samotná filozofia prístupu k dôchodkovej tématike mení tak často, že je potrebné aby k tejto problematike pristúpil zodpovedne každý sám. Keď už zodpovednosť chýba našim politikom, musí ostať aspoň tam, kde sa tvoria hodnoty.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
Skôr nie
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
Skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
Skôr nie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
Skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Rozhodne nie Uvedené na moje správanie nemá žiaden význam. Vlastné prípravy ako mentálne tak ekonomické som dávno začal. Pri pohľade na demografický vývoj je zrejmé, že súčasný systém dôchodkov je neudržateľný. Je to len populistické opatrenie, ktoré sa bude musieť v čase revidovať.
Uvedené na moje správanie nemá žiaden význam. Vlastné prípravy ako mentálne tak ekonomické som dávno začal. Pri pohľade na demografický vývoj je zrejmé, že súčasný systém dôchodkov je neudržateľný. Je to len populistické opatrenie, ktoré sa bude musieť v čase revidovať.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Mám relatívne šťastie, že sa nemusím spoliehať na náš dôchodkový systém. Pre väčšinu pracujúcich je táto otázka aktuálna, ale neriešiteľná.
Mám relatívne šťastie, že sa nemusím spoliehať na náš dôchodkový systém. Pre väčšinu pracujúcich je táto otázka aktuálna, ale neriešiteľná.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
Rozhodne áno Určite áno a to bez ohľadu na jeho zastropovanie, nakoľko sa môžu vyskytnúť v budúcnosti aj iné opatrenia, ktoré môžu znižovať úroveň života v dôchodkovom veku. K zabezpečeniu pre dôchodkový vek by mal pristupovať každý osobitne a zodpovedne už v skoršom štádiu života, okolo tridsiatky, aby sporenie na toto obdobie nebolo pre človeka priveľkou záťažou. Podľa môjho názoru je ale zároveň potrebná aj vhodná diverzifikácia úspor, či už cez štátne alebo súkromné nástroje, ako napríklad prvý či druhý alebo tretí dôchodkový pilier, životné poistenie alebo iné úspory a investície.
Určite áno a to bez ohľadu na jeho zastropovanie, nakoľko sa môžu vyskytnúť v budúcnosti aj iné opatrenia, ktoré môžu znižovať úroveň života v dôchodkovom veku. K zabezpečeniu pre dôchodkový vek by mal pristupovať každý osobitne a zodpovedne už v skoršom štádiu života, okolo tridsiatky, aby sporenie na toto obdobie nebolo pre človeka priveľkou záťažou. Podľa môjho názoru je ale zároveň potrebná aj vhodná diverzifikácia úspor, či už cez štátne alebo súkromné nástroje, ako napríklad prvý či druhý alebo tretí dôchodkový pilier, životné poistenie alebo iné úspory a investície.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
Skôr nie
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
Skôr nie
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
Rozhodne áno Podľa tohto nadstavenia budú už čoskoro dôchodky len z 1. a 2. piliera na primerané pokrytie životných nákladov nedostatočné. Štát by mal teda podporiť a daňovo zvýhodniť aj ďalšie formy dlhodobého sporenia na dôchodok. Optimálným produktom na dlhodobé sporenie sú všade vo svete aj podielové fondy. Na Slovensku ich už dnes vlastní približne 1 milión ľudí. Stále však na daňové zvýhodnenie pri dlhodobom vlastnení tohto produktu čakajú.
Podľa tohto nadstavenia budú už čoskoro dôchodky len z 1. a 2. piliera na primerané pokrytie životných nákladov nedostatočné. Štát by mal teda podporiť a daňovo zvýhodniť aj ďalšie formy dlhodobého sporenia na dôchodok. Optimálným produktom na dlhodobé sporenie sú všade vo svete aj podielové fondy. Na Slovensku ich už dnes vlastní približne 1 milión ľudí. Stále však na daňové zvýhodnenie pri dlhodobom vlastnení tohto produktu čakajú.
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
Rozhodne áno
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
Skôr nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Rozhodne áno Po tom, ako začali populisti „vylepšovať" dôchodkový systém, robím tak už niekoľko rokov. Sľubom politikov týkajúcich sa dôchodku z 1. piliera jednoducho neverím. Verím v napredovanie ľudstva, preto si sporím v globálnych akciových indexových fondoch, ktoré investujú do spoločností akými sú napr. Apple, Alphabet, Berkshire Hathaway a pod.
Po tom, ako začali populisti „vylepšovať" dôchodkový systém, robím tak už niekoľko rokov. Sľubom politikov týkajúcich sa dôchodku z 1. piliera jednoducho neverím. Verím v napredovanie ľudstva, preto si sporím v globálnych akciových indexových fondoch, ktoré investujú do spoločností akými sú napr. Apple, Alphabet, Berkshire Hathaway a pod.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
Rozhodne áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
Rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Rozhodne nie Dôverovať slovenskému dôchodkovému systému sa vzhľadom na neustále zasahovanie politikov nedalo ani doteraz. Takže toto je len ďalší populistický zásah, ktorého životnosť je diskutabilná a nijako neovplyvní dôveryhodnosť dôchodkového systému, keďže tá už nemá kam klesnúť. Takže nie je dôvod meniť doterajšiu stratégiu sporenia na dôchodok.
Dôverovať slovenskému dôchodkovému systému sa vzhľadom na neustále zasahovanie politikov nedalo ani doteraz. Takže toto je len ďalší populistický zásah, ktorého životnosť je diskutabilná a nijako neovplyvní dôveryhodnosť dôchodkového systému, keďže tá už nemá kam klesnúť. Takže nie je dôvod meniť doterajšiu stratégiu sporenia na dôchodok.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
Rozhodne nie Na dôchodok si sporím už teraz, pričom žiadne zmeny robiť nebudem. S penziou od štátu, ktorá by pokryla moje predstavy o dôstojnom živote po skončení pracovnej kariéry, som ani doteraz nepočítal.
Na dôchodok si sporím už teraz, pričom žiadne zmeny robiť nebudem. S penziou od štátu, ktorá by pokryla moje predstavy o dôstojnom živote po skončení pracovnej kariéry, som ani doteraz nepočítal.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Pre mňa je to irelevantná otázka, ja už som "pracujúci dôchodca", ale na dôchodok od štátu som sa nikdy nespoliehal. Je mi ľúto tých, ktorí možnosti ako ja nemali a musia živoriť z almužny od štátu, zatiaľ čo politici a štátny "manažeri" majú platy do 10 000€. O podvodoch, korupcii a príjmoch z nej ani nehovorím. Kde sa stratilo sociálne cítenie a úcta k starým ľuďom? Asi ju zožrala pažravosť vládnej moci.
Pre mňa je to irelevantná otázka, ja už som "pracujúci dôchodca", ale na dôchodok od štátu som sa nikdy nespoliehal. Je mi ľúto tých, ktorí možnosti ako ja nemali a musia živoriť z almužny od štátu, zatiaľ čo politici a štátny "manažeri" majú platy do 10 000€. O podvodoch, korupcii a príjmoch z nej ani nehovorím. Kde sa stratilo sociálne cítenie a úcta k starým ľuďom? Asi ju zožrala pažravosť vládnej moci.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Na penziu si sporím a plánujem sporiť aj naďalej. Toto nezmyselné zastropovanie dôchodkového veku ale na moje rozhodnutia nemá vplyv.
Na penziu si sporím a plánujem sporiť aj naďalej. Toto nezmyselné zastropovanie dôchodkového veku ale na moje rozhodnutia nemá vplyv.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
Skôr áno Je to zákon, ktorého účinky sa prejavia o mnoho volebných období neskôr (takýto tovar sa krásne predáva). Nevidel som odbornú diskusiu pred jeho prijatím, iba reakcie na túto skutočnosť. Myslím, že ide o predvolebný populizmus, ktorý môže mať negatívne dôsledky na generáciu súčasných pracujúcich. Nuž, treba to transparentne spočítať, urobiť osvetu a pravdepodobne to zodpovedne zmeniť (ako mnoho iných nápadov).
Je to zákon, ktorého účinky sa prejavia o mnoho volebných období neskôr (takýto tovar sa krásne predáva). Nevidel som odbornú diskusiu pred jeho prijatím, iba reakcie na túto skutočnosť. Myslím, že ide o predvolebný populizmus, ktorý môže mať negatívne dôsledky na generáciu súčasných pracujúcich. Nuž, treba to transparentne spočítať, urobiť osvetu a pravdepodobne to zodpovedne zmeniť (ako mnoho iných nápadov).
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Rozhodne áno
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
Skôr nie
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Rozhodne áno Úprimne, rozhodnutie o zastropovaní dôchodkového veku by mohlo vojsť do učebníc ako ukážka vrcholného populizmu. Iste, ja sa na dôchodok z prvého piliera už dávno nespolieham, ale kedy povieme pravdu ľuďom, čo majú priemernú alebo podpriemernú mzdu a žijú od výplaty k výplate?
Úprimne, rozhodnutie o zastropovaní dôchodkového veku by mohlo vojsť do učebníc ako ukážka vrcholného populizmu. Iste, ja sa na dôchodok z prvého piliera už dávno nespolieham, ale kedy povieme pravdu ľuďom, čo majú priemernú alebo podpriemernú mzdu a žijú od výplaty k výplate?
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Rozhodne áno
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
Skôr áno
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Snažím sa žiť tak, aby som nebol na štát odkázaný.
Snažím sa žiť tak, aby som nebol na štát odkázaný.
Kudrocova Monika Kudrocova
Service delivery manager
HPE Bratislava
Skôr áno
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Spliehať sa na štátom garantovanú penziu som vždy považoval za nemiestny optimizmus. To sa len a len potvrdzuje a bude to určite ešte horšie. Individuálne sporenie na dôchodok je jediným rozumným a zodpovedným prístupom!
Spliehať sa na štátom garantovanú penziu som vždy považoval za nemiestny optimizmus. To sa len a len potvrdzuje a bude to určite ešte horšie. Individuálne sporenie na dôchodok je jediným rozumným a zodpovedným prístupom!
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Mňa sa takéto úvahy už netýkajú, neviem či je to pozitívne alebo negatívne konštatovanie.
Mňa sa takéto úvahy už netýkajú, neviem či je to pozitívne alebo negatívne konštatovanie.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Rozhodne áno Človek by sa mal spoliehať iba sám na seba, štát je veľmi zlý kamarát.
Človek by sa mal spoliehať iba sám na seba, štát je veľmi zlý kamarát.
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
Rozhodne áno Je nevyhnutne, aby si kazdy jednotlivec podla svojich vlastnych moznosti sporil na penziu a preniesol tak ciastocne zodpovednost na svoje plecia. Podstatne je vsak to, ake produkty na to vyuziva. Je potrebne, aby boli efektivne a nebol prekvapeny, ze mu nepriniesli dany vysledok. Rovnako treba vybrat spravny investocny nastroj s primeranymi poplatkami a akceptaciou rizika.
Je nevyhnutne, aby si kazdy jednotlivec podla svojich vlastnych moznosti sporil na penziu a preniesol tak ciastocne zodpovednost na svoje plecia. Podstatne je vsak to, ake produkty na to vyuziva. Je potrebne, aby boli efektivne a nebol prekvapeny, ze mu nepriniesli dany vysledok. Rovnako treba vybrat spravny investocny nastroj s primeranymi poplatkami a akceptaciou rizika.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
Skôr áno Formou investovania a rozvíjania rodinných biznis aktivít.
Formou investovania a rozvíjania rodinných biznis aktivít.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Skôr áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Skôr áno
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Skôr áno
Balint Peter Balint
Managing Partner
Infinity Capital Group, a.s. / Infinity Capital o.c.p., a.s.
Skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Asi sa na tom, že sa dlhodobo nedá príliš spoliehať ako zdroj obživy v dôchodku, zmenilo len to, že sa stal do budúcna ešte slabším zdrojom ....
Asi sa na tom, že sa dlhodobo nedá príliš spoliehať ako zdroj obživy v dôchodku, zmenilo len to, že sa stal do budúcna ešte slabším zdrojom ....
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Skôr nie
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Skôr nie
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Skôr nie
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Skôr nie Na penziu si sporím bez ohľadu na to.
Na penziu si sporím bez ohľadu na to.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Neviem / nevyjadrujem sa / iné V tejto oblasti si ako historicky najsilnejší populačný ročník nerobím žiadne nádeje ohľadom podpory zo strany štátu. Sporím si sám.
V tejto oblasti si ako historicky najsilnejší populačný ročník nerobím žiadne nádeje ohľadom podpory zo strany štátu. Sporím si sám.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
Rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Rozhodne áno
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
Rozhodne áno Máme niekoľko možností, budeme si sporiť alebo budeme mať toľko vlastných detí aby nás na dôchodku uživili. Najlepšia cesta je využiť obidve možnosti. Pri sporení je dobré poradiť sa so svojim finančným poradcom, zodpovedne si navrhnúť plán a dodržiavať ho. Pri deťoch sa stačí poradiť so svojim životným partnerom :-)
Máme niekoľko možností, budeme si sporiť alebo budeme mať toľko vlastných detí aby nás na dôchodku uživili. Najlepšia cesta je využiť obidve možnosti. Pri sporení je dobré poradiť sa so svojim finančným poradcom, zodpovedne si navrhnúť plán a dodržiavať ho. Pri deťoch sa stačí poradiť so svojim životným partnerom :-)
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
Rozhodne nie
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Už doteraz mi bolo jasné, že slovenský dôchodkový systém nie je dlhodobo udržateľný v podobe v akej doteraz fungoval.
Už doteraz mi bolo jasné, že slovenský dôchodkový systém nie je dlhodobo udržateľný v podobe v akej doteraz fungoval.
Miklošová Slávka Miklošová
generálna riaditeľka a členka predstavenstva
Komunálna poisťovňa, a.s., Vienna Insurance Group
Skôr áno Komerčné poisťovne ponúkajú mnohé produkty kapitálového alebo investičného poistenia, ktoré sú vhodnou alternatívou sporenia na penziu. Okrem našetrených peňazí zabezpečia aj krytie viacerých zdravotných rizík. Ja osobne sa správam zodpovedne a mám uzatvorené životné poistenie. Nespolieham sa len na dôchodkové piliere.
Komerčné poisťovne ponúkajú mnohé produkty kapitálového alebo investičného poistenia, ktoré sú vhodnou alternatívou sporenia na penziu. Okrem našetrených peňazí zabezpečia aj krytie viacerých zdravotných rizík. Ja osobne sa správam zodpovedne a mám uzatvorené životné poistenie. Nespolieham sa len na dôchodkové piliere.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
Rozhodne áno Už roky mám v tom jasno - sporím si v 2. aj 3. pilieri, napriek štátnej propagande,že "sa mi to neoplatí". A samozrejme - ak je to možné - aj v "súkromnom pilieri". Pred viac ako rokom som si navyše zvýšil sporenie v 3. pilieri, nakoľko veľmi dobre viem, čo od tejto vlády, rovnako ako od predchádzajúcich vlád R. Fica môžem čakať. Nezodpovedne minú akékoľvek prostriedky zo Sociálnej poisťovne, či tie, ku ktorým sa dokážu "dostať" z DDS-iek cez krátenie príspevkov na sporenie, alebo ohlupovanie sporiteľov, aby prestúpili do 1. piliera. Akoby sme na Slovensku zabudli na pointu rozprávky "O troch grošoch"...
Už roky mám v tom jasno - sporím si v 2. aj 3. pilieri, napriek štátnej propagande,že "sa mi to neoplatí". A samozrejme - ak je to možné - aj v "súkromnom pilieri". Pred viac ako rokom som si navyše zvýšil sporenie v 3. pilieri, nakoľko veľmi dobre viem, čo od tejto vlády, rovnako ako od predchádzajúcich vlád R. Fica môžem čakať. Nezodpovedne minú akékoľvek prostriedky zo Sociálnej poisťovne, či tie, ku ktorým sa dokážu "dostať" z DDS-iek cez krátenie príspevkov na sporenie, alebo ohlupovanie sporiteľov, aby prestúpili do 1. piliera. Akoby sme na Slovensku zabudli na pointu rozprávky "O troch grošoch"...
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Rozhodne áno Ano, a robim to uz roky. A nielen koli nespolahlivosti statu, ci predpokladanému demografickému vyvoju. Predsa uz nasi stari gazdovia vedeli, ze to co je doma vo dvore, to sa pocita...
Ano, a robim to uz roky. A nielen koli nespolahlivosti statu, ci predpokladanému demografickému vyvoju. Predsa uz nasi stari gazdovia vedeli, ze to co je doma vo dvore, to sa pocita...
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Skôr nie
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Rozhodne áno Viac sporiť bude musieť každý. Pretože dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa bez inej zmeny po zastropovaní veku odchodu do dôchodku nevyhnutne znížia pre každého. A žiadny návrh ako predísť tomuto poklesu dôchodkov predložený nebol. Zrejme z dôvodu, že to budúcich dôchodcov dnes ešte tak "nepáli". Táto ústavná zmena je smutný príklad toho, ako ľahko sa dá zapredať budúcnosť pre trochu populistickej slávy v súčasnosti.
Viac sporiť bude musieť každý. Pretože dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa bez inej zmeny po zastropovaní veku odchodu do dôchodku nevyhnutne znížia pre každého. A žiadny návrh ako predísť tomuto poklesu dôchodkov predložený nebol. Zrejme z dôvodu, že to budúcich dôchodcov dnes ešte tak "nepáli". Táto ústavná zmena je smutný príklad toho, ako ľahko sa dá zapredať budúcnosť pre trochu populistickej slávy v súčasnosti.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Vzhľadom na môj vek sa mňa táto hranica 64 rokov týkať nebude a zároveň si poctivo na dôchodok šetrím, prípadne investujem ušetrené peniaze, pretože som nikdy neveril, že náš štát dokáže adekvátne oceniť dôchodcu relevantným dôchodkom. Samozrejme pre mladších ľudí je toto správa, aby začali ešte viac šetriť, pretože matematika nepustí a penzie budú menšie ako tie, ktoré sa vyplácajú dnes.
Vzhľadom na môj vek sa mňa táto hranica 64 rokov týkať nebude a zároveň si poctivo na dôchodok šetrím, prípadne investujem ušetrené peniaze, pretože som nikdy neveril, že náš štát dokáže adekvátne oceniť dôchodcu relevantným dôchodkom. Samozrejme pre mladších ľudí je toto správa, aby začali ešte viac šetriť, pretože matematika nepustí a penzie budú menšie ako tie, ktoré sa vyplácajú dnes.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
Skôr áno
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Skôr áno
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Vzhľadom k demografickým ale aj finančným zmenám musíme byť k svojej budúcnosti zodpovední.
Vzhľadom k demografickým ale aj finančným zmenám musíme byť k svojej budúcnosti zodpovední.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní