Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla? rast ekonomiky, produktivity práce, miezd a inflácie

  1. rozhodne áno 53 %
  2. skôr áno 30 %
  3. skôr nie 5 %
  4. rozhodne nie 6 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 7 %


Uzávierka hlasovania: 22.04.2019. Počet respondentov: 88.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
skôr áno
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
rozhodne áno
Oravcová Alica Orda Oravcová
prezidentka
Daňové fórum Slovenska
rozhodne áno Minimálna mzda by nemala byť politickým nástrojom, ale mala by byť naviazaná na makroekonomické a ďalšie ukazovatele. Pri jej zvyšovaní na základe politických rozhodnutí môže dochádzať k deformáciám na trhu práce, ale môže dochádzať k zhoršovaniu podnikateľského prostredia. Takéto zásahy do ceny mzdy negatívne vnímajú najmä zahraniční investori na Slovensku, u ktorých môžu skoky v minimálnej mzde rozhodnúť o presune výroby do iného štátu.
Minimálna mzda by nemala byť politickým nástrojom, ale mala by byť naviazaná na makroekonomické a ďalšie ukazovatele. Pri jej zvyšovaní na základe politických rozhodnutí môže dochádzať k deformáciám na trhu práce, ale môže dochádzať k zhoršovaniu podnikateľského prostredia. Takéto zásahy do ceny mzdy negatívne vnímajú najmä zahraniční investori na Slovensku, u ktorých môžu skoky v minimálnej mzde rozhodnúť o presune výroby do iného štátu.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
skôr áno Previazanie aj s reálnymi výsledkami ekonomiky by bolo rozumné.
Previazanie aj s reálnymi výsledkami ekonomiky by bolo rozumné.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nie som presvedceny o nevyhnutnosti institutu minimálnej mzdy, bez ohladu na sposob akym sa k nej dopracujeme.
Nie som presvedceny o nevyhnutnosti institutu minimálnej mzdy, bez ohladu na sposob akym sa k nej dopracujeme.
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
rozhodne áno Aspoň by sme sa vyhli každoročnému únavnému PR často práve tých, ktorí pre rast makroekonomických ukazovateľov, ktoré sú hlavnou podmienkou rastu miezd, robia pramálo...
Aspoň by sme sa vyhli každoročnému únavnému PR často práve tých, ktorí pre rast makroekonomických ukazovateľov, ktoré sú hlavnou podmienkou rastu miezd, robia pramálo...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
rozhodne áno
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
rozhodne áno Zvysovanie minimalnej mzdy by sa malo v prvom rade odvijat od vyvoja produktivity prace, jej vyvoj sa vsak moze naviazat i na iny makroekonomicky ukazovatel. V ziadnom pripade by jej upravy nemali byt robene od stola a tak skokovo, ako sa to robi dnes. Moze to ovplyvnit nielen vyvoj inflacie, ale vzhladom na charakter nasej ekonomiky i rozhodovanie o tom, ci su niektore vyroby u nas este pre investorov Efektivne. A to uz ovplyvni i zamestnanost a vyvoj ekonomiky. Najvhodnejsie by bolo najst mechanizmus, na ktorom by bola dohoda a kde by sa vyvoj minimalnej mzdy odvijal od dohodnutych parametrov automaticky.
Zvysovanie minimalnej mzdy by sa malo v prvom rade odvijat od vyvoja produktivity prace, jej vyvoj sa vsak moze naviazat i na iny makroekonomicky ukazovatel. V ziadnom pripade by jej upravy nemali byt robene od stola a tak skokovo, ako sa to robi dnes. Moze to ovplyvnit nielen vyvoj inflacie, ale vzhladom na charakter nasej ekonomiky i rozhodovanie o tom, ci su niektore vyroby u nas este pre investorov Efektivne. A to uz ovplyvni i zamestnanost a vyvoj ekonomiky. Najvhodnejsie by bolo najst mechanizmus, na ktorom by bola dohoda a kde by sa vyvoj minimalnej mzdy odvijal od dohodnutych parametrov automaticky.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
skôr áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne nie Znie to ľúbivo, ale naviazať minimálnu mzdu na nejakú primernú hodnotu vývoja ekonomiky, je tiež nesprávne. Ak sa totiž mení význam jednotlivých odvetví v krajine, celkový rast ekonomiky nie je smerodajný. Za to, že sa dvakrát viac darí IT sektoru, nemajú byť automaticky vyššie mzdy v textilnom priemysle.
Znie to ľúbivo, ale naviazať minimálnu mzdu na nejakú primernú hodnotu vývoja ekonomiky, je tiež nesprávne. Ak sa totiž mení význam jednotlivých odvetví v krajine, celkový rast ekonomiky nie je smerodajný. Za to, že sa dvakrát viac darí IT sektoru, nemajú byť automaticky vyššie mzdy v textilnom priemysle.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Jednoznačne. Veď rozhodovanie tripartity je v tomto prípade fraška.
Jednoznačne. Veď rozhodovanie tripartity je v tomto prípade fraška.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne nie Minimálna mzda sa väčšinou neaplikuje v sektoroch s najväčším vplyvom na makroekonomické ukazovatele. Vo vyspelých krajinách bývajú spojené s vyspelými technológiami alebo službami s vysokým podielom kapitálu a kvalifikáciou personálu. Najnižšie mzdy sú spojené s nekvalifikovanými prácami v sektoroch s nizkou pridanou hodnotou, v ktorých nie je priestor pre rast akýchkoľvek nákladov ak majú prežiť.
Minimálna mzda sa väčšinou neaplikuje v sektoroch s najväčším vplyvom na makroekonomické ukazovatele. Vo vyspelých krajinách bývajú spojené s vyspelými technológiami alebo službami s vysokým podielom kapitálu a kvalifikáciou personálu. Najnižšie mzdy sú spojené s nekvalifikovanými prácami v sektoroch s nizkou pridanou hodnotou, v ktorých nie je priestor pre rast akýchkoľvek nákladov ak majú prežiť.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno
Ivanič Ivan Ivanič
prezident
Slovenská lyžiarska asociácia
rozhodne áno Iné riešenie mi príde ako účelové a populistické. Makroekonomické čísla určite nepokladám za mantru, ale dôležitým vodítkom by pre politikov mali byť. Inak varia z vody a ich nekompetentné rozhodnutia budeme musieť zaplatiť my všetci.
Iné riešenie mi príde ako účelové a populistické. Makroekonomické čísla určite nepokladám za mantru, ale dôležitým vodítkom by pre politikov mali byť. Inak varia z vody a ich nekompetentné rozhodnutia budeme musieť zaplatiť my všetci.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
skôr áno Názorovo sa prikláňam k odborníkom, ktorí tvrdia, že minimálna mzda by mala zohľadňovať aktuálny a najmä očakávaný vývoj kľúčových parametrov. Za dôležitý pokladám najmä parameter očakávaného spomalenia ekonomického rastu. Bolo by optimálne, keby rast alebo pokles minimálnej mzdy v národnom hospodárstve vychádzal z ekonomických analýz, ktoré sú relevantné a smerodajné.
Názorovo sa prikláňam k odborníkom, ktorí tvrdia, že minimálna mzda by mala zohľadňovať aktuálny a najmä očakávaný vývoj kľúčových parametrov. Za dôležitý pokladám najmä parameter očakávaného spomalenia ekonomického rastu. Bolo by optimálne, keby rast alebo pokles minimálnej mzdy v národnom hospodárstve vychádzal z ekonomických analýz, ktoré sú relevantné a smerodajné.
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Institut minimální mzdy bychom klidně mohli úplně zrušit. Stačí nastavit minimální daň a odvody a mzdu ať si dohodnou zaměstnavatel a zaměstnanec mezi sebou, to je jejich věc. Do toho se vláda fakt nemusí plést a její členové a úředníci se pak mohou raději věnovat něčemu užitečnějšímu...
Institut minimální mzdy bychom klidně mohli úplně zrušit. Stačí nastavit minimální daň a odvody a mzdu ať si dohodnou zaměstnavatel a zaměstnanec mezi sebou, to je jejich věc. Do toho se vláda fakt nemusí plést a její členové a úředníci se pak mohou raději věnovat něčemu užitečnějšímu...
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
rozhodne áno
Koudela Jiří Koudela
riaditeľ predaja
Slovakia Energy, s.r.o., Bratialava
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Na čokoľvek čo sa dá predvídať, kalkulovať, má ekonomické racio a bude odrážať realitu. Inštitút MZ je u nás zneužívaný na politický marketing, neodráža realitu možností podnikateľov. Sme na prahu neúnosnej záťaže a s tým spojenými korekciami a konzekvenciami.
Na čokoľvek čo sa dá predvídať, kalkulovať, má ekonomické racio a bude odrážať realitu. Inštitút MZ je u nás zneužívaný na politický marketing, neodráža realitu možností podnikateľov. Sme na prahu neúnosnej záťaže a s tým spojenými korekciami a konzekvenciami.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne áno Nie je dobré ak minimálna mzda rastie iba na základe politického rozhodnutia, pretože nemusí zodpovedať výkonu ekonomiky. Inak môže mimo iné hroziť, že firmy, ktoré sú postavené na lacnej pracovnej sile nemusia nárast zvládnuť a začnú prepúšťať.
Nie je dobré ak minimálna mzda rastie iba na základe politického rozhodnutia, pretože nemusí zodpovedať výkonu ekonomiky. Inak môže mimo iné hroziť, že firmy, ktoré sú postavené na lacnej pracovnej sile nemusia nárast zvládnuť a začnú prepúšťať.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
skôr áno Stanovenie jasných pravidiel pre zvyšovanie minimálnej mzdy, napr. jej naviazanie na celkový výkon ekonomiky a teda stanovenie jasného vzorca pre výpočet výšky minimálnej mzdy by určite pomohlo lepšie sa pripraviť a plánovať personálne náklady zabehnutých, ale aj začínajúcich firiem ako aj odhadovať budúce trendy v tejto oblasti. Skutočne progresívnym a flexibilným krokom vpred by však bolo zjednodušenie tohto parametra, napr. zavedenie jedinej výšky minimálnej mzdy namiesto 6-tich podľa stupňov náročnosti a naviazanie povinnosti minimálnej mzdy na zamestnancov s ukončeným minimálne učňovským vzdelaním. Týmto by sa rozšíril pracovný trh aj pre ľudí so základným alebo neukončeným stredoškolským vzdelaním, kde by táto povinnosť však nebola podmienkou zamestnávania.
Stanovenie jasných pravidiel pre zvyšovanie minimálnej mzdy, napr. jej naviazanie na celkový výkon ekonomiky a teda stanovenie jasného vzorca pre výpočet výšky minimálnej mzdy by určite pomohlo lepšie sa pripraviť a plánovať personálne náklady zabehnutých, ale aj začínajúcich firiem ako aj odhadovať budúce trendy v tejto oblasti. Skutočne progresívnym a flexibilným krokom vpred by však bolo zjednodušenie tohto parametra, napr. zavedenie jedinej výšky minimálnej mzdy namiesto 6-tich podľa stupňov náročnosti a naviazanie povinnosti minimálnej mzdy na zamestnancov s ukončeným minimálne učňovským vzdelaním. Týmto by sa rozšíril pracovný trh aj pre ľudí so základným alebo neukončeným stredoškolským vzdelaním, kde by táto povinnosť však nebola podmienkou zamestnávania.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr nie Ekonomovia po celom svete sa sporia ci minimalna mzda ma vobec existovat a ak ano v akej vyske. Ukazuje sa, ze klasicka teoria ponuky a dopytu dobre nefunguje pre pracovny trh a ze minimalna mzda stanovena v rozumnej vyske nebrani tvorbe pracovnych miest a moze byt stimulujuca pre ekonomiku. V jednej z najkapitalistickejsich krajin sveta - USA maju dokonca minimalne mzdy velke mesta takze v celej krajine su desiatky roznych minimalnych miezd.
Ekonomovia po celom svete sa sporia ci minimalna mzda ma vobec existovat a ak ano v akej vyske. Ukazuje sa, ze klasicka teoria ponuky a dopytu dobre nefunguje pre pracovny trh a ze minimalna mzda stanovena v rozumnej vyske nebrani tvorbe pracovnych miest a moze byt stimulujuca pre ekonomiku. V jednej z najkapitalistickejsich krajin sveta - USA maju dokonca minimalne mzdy velke mesta takze v celej krajine su desiatky roznych minimalnych miezd.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
neviem / nevyjadrujem sa / iné O štatúte minimálnej mzdy by sa malo debatovať až potom, keď sa stanoví, z akého zdroja majú zvýšenie týchto miezd financovať zamestnávatelia a firmy. Je to najjednoduchšia vec povedať, dajte nám viac, aby sme neboli lacnou pracovnou silou! No aby sa na SLovensku mohlo žiť komfortne a s finančnou spokojnosťou všetkých pracujúcich, musel by sa najskôr niekto konečne postarať o základy, ktoré sú nevyhnutné pre podnikateľskú sféru. Minimálna mzda by pre zamestnávateľov s daňovými prázdninami a iným zvýhodnením nemala byť rovnaká ako pre firmy, ktoré sa poctivo a v plných výškach bez úľav zúčastňujú na platbách štátu.
O štatúte minimálnej mzdy by sa malo debatovať až potom, keď sa stanoví, z akého zdroja majú zvýšenie týchto miezd financovať zamestnávatelia a firmy. Je to najjednoduchšia vec povedať, dajte nám viac, aby sme neboli lacnou pracovnou silou! No aby sa na SLovensku mohlo žiť komfortne a s finančnou spokojnosťou všetkých pracujúcich, musel by sa najskôr niekto konečne postarať o základy, ktoré sú nevyhnutné pre podnikateľskú sféru. Minimálna mzda by pre zamestnávateľov s daňovými prázdninami a iným zvýhodnením nemala byť rovnaká ako pre firmy, ktoré sa poctivo a v plných výškach bez úľav zúčastňujú na platbách štátu.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
rozhodne áno Ano, inak to bude len populisticke rozhodnutie nahanujuce ovecky do kosiara. V dobach tazkych sa moze stat, ze najvacismi obetami budu prave tie ovecky.
Ano, inak to bude len populisticke rozhodnutie nahanujuce ovecky do kosiara. V dobach tazkych sa moze stat, ze najvacismi obetami budu prave tie ovecky.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Výšku minimálnej výšky mzdy by som preferoval naviazať na makroekonomické čísla, napríklad na priemernú mzdu, aby sa táto suma automaticky upravovala podľa výkonnosti ekonomiky. V súčasnom nastavení je tento inštitút po nedohode v tripartite často predmetom zneužívania na marketingové účely vlády, ktorá naopak pri stanovovaní jej výšky nezohľadňuje dostatočne hospodársko-ekonomické postavenie krajiny.
Výšku minimálnej výšky mzdy by som preferoval naviazať na makroekonomické čísla, napríklad na priemernú mzdu, aby sa táto suma automaticky upravovala podľa výkonnosti ekonomiky. V súčasnom nastavení je tento inštitút po nedohode v tripartite často predmetom zneužívania na marketingové účely vlády, ktorá naopak pri stanovovaní jej výšky nezohľadňuje dostatočne hospodársko-ekonomické postavenie krajiny.
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
rozhodne áno
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne áno Dovolím si vás poopraviť. O zvyšovaní minimálnej mzdy už pár rokov rozhoduje vláda, tripartita je len dymová clona. Nadviazanie na makroekonomické ukazovatele by zvyšovanie minimálnej mzdy určite odpolitizovalo a odpopulizovalo.
Dovolím si vás poopraviť. O zvyšovaní minimálnej mzdy už pár rokov rozhoduje vláda, tripartita je len dymová clona. Nadviazanie na makroekonomické ukazovatele by zvyšovanie minimálnej mzdy určite odpolitizovalo a odpopulizovalo.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno Zatiaľ mi to pripadá ako keby sa vládnuce strany predbiehali kto povie väčšiu hlúposť, veď ekonomike sa darí, však áno. Ako komu, firmy, ktoré sú prisaté na prsník štátnych zákaziek, banky, operátori a poisťovne, tým sa určite darí. Ale skutočným podnikateľom odkázaným len na svoju prácu, sa darí omnoho horšie.
Zatiaľ mi to pripadá ako keby sa vládnuce strany predbiehali kto povie väčšiu hlúposť, veď ekonomike sa darí, však áno. Ako komu, firmy, ktoré sú prisaté na prsník štátnych zákaziek, banky, operátori a poisťovne, tým sa určite darí. Ale skutočným podnikateľom odkázaným len na svoju prácu, sa darí omnoho horšie.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Pokiaľ už využívame inštitút minimálnej mzdy, bolo by vhodné určiť jej aktualizáciu ľubovoľným objektívnym ukazovateľom, tak aby nezhoršoval podmienky na rozvoj ekonomiky. Súčasné marketingové nadbiehanie voličom stranami a odborármi v otázke minimálnej mzdy je skutočnosť, ktoré nemá nič spoločné so zdravou ekonomikou ani racionálnymi opatreniami.
Pokiaľ už využívame inštitút minimálnej mzdy, bolo by vhodné určiť jej aktualizáciu ľubovoľným objektívnym ukazovateľom, tak aby nezhoršoval podmienky na rozvoj ekonomiky. Súčasné marketingové nadbiehanie voličom stranami a odborármi v otázke minimálnej mzdy je skutočnosť, ktoré nemá nič spoločné so zdravou ekonomikou ani racionálnymi opatreniami.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
rozhodne áno Krok zvyšovania minimàlnej mzdy by tým pádom nebol zneužívaný na politicke účely a populistickú politiku.
Krok zvyšovania minimàlnej mzdy by tým pádom nebol zneužívaný na politicke účely a populistickú politiku.
Chocholáček Martin Chocholáček
Vice President
Enterprise Investors
rozhodne áno Naviazanie rastu minimálnej mzdy na makroekonomické indikátory rozhodne prispeje k predvídateľnosti podnikateľského prostredia. Dnes sa rozhoduje čisto politicky, náklady vo väčšej miere znášajú zamestnávatelia a len menšia časť výhod z vyššej mzdy ide zamestnancom. Takýto systém výrazne zasahuje do plánovania a hospodárenia podnikateľských subjektov, dokonca niektoré z nich dokáže tento rapídny a umelo navýšený náklad zlikvidovať.
Naviazanie rastu minimálnej mzdy na makroekonomické indikátory rozhodne prispeje k predvídateľnosti podnikateľského prostredia. Dnes sa rozhoduje čisto politicky, náklady vo väčšej miere znášajú zamestnávatelia a len menšia časť výhod z vyššej mzdy ide zamestnancom. Takýto systém výrazne zasahuje do plánovania a hospodárenia podnikateľských subjektov, dokonca niektoré z nich dokáže tento rapídny a umelo navýšený náklad zlikvidovať.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
skôr áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Minimálna mzda je zbytočná. Žiaľ, zamestnancom v ničom nepomáha a je len a len predmetom lacných politických predstavení.
Minimálna mzda je zbytočná. Žiaľ, zamestnancom v ničom nepomáha a je len a len predmetom lacných politických predstavení.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Chápem význam minimálnej mzdy ako priamy ochranný mechanizmus pre pracujúceho človeka pred "vykorisťovaním" zo strany kapitalistu ;). Skôr však ako na tieto priame ochranné prostriedky by som sa v stratégii krajiny, resp. celej spoločnosti zameral na to, ako vytvoriť čo najviac pracovných miest, kde si nebudeme musieť klásť otázku minimálnej mzdy.
Chápem význam minimálnej mzdy ako priamy ochranný mechanizmus pre pracujúceho človeka pred "vykorisťovaním" zo strany kapitalistu ;). Skôr však ako na tieto priame ochranné prostriedky by som sa v stratégii krajiny, resp. celej spoločnosti zameral na to, ako vytvoriť čo najviac pracovných miest, kde si nebudeme musieť klásť otázku minimálnej mzdy.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne áno
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
rozhodne áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno ÁNO-JEDNOZNAČNE, odpolitizovať a odobrať politikom (aj odborárom), tento tak dôležitý nástroj - resp. ho úplne minimalizovať - riešiť to prijatím ústavného zákona.
ÁNO-JEDNOZNAČNE, odpolitizovať a odobrať politikom (aj odborárom), tento tak dôležitý nástroj - resp. ho úplne minimalizovať - riešiť to prijatím ústavného zákona.
Milanovič Miloš Milanovič
riaditeľ
PS Stavby
skôr áno Ak nebude vytvorený vzorec na výpočet výšky minimálnej mzdy, tak logicky, bude jej výška stanovovaná subjektívne, podľa nálady a potrieb toho, kto bude práve pri moci.
Ak nebude vytvorený vzorec na výpočet výšky minimálnej mzdy, tak logicky, bude jej výška stanovovaná subjektívne, podľa nálady a potrieb toho, kto bude práve pri moci.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno Ano mali by existovat objektivne kriteria na zvysovanie minimalnej mzdy, doteraz vzdy prevladali politicke kriteria. Na druhej strane by sa mala vsak minimalna mzda ako kategoria zrusit, nakolko nie je na prospech ani zamestancov ani zamestanavatelov.
Ano mali by existovat objektivne kriteria na zvysovanie minimalnej mzdy, doteraz vzdy prevladali politicke kriteria. Na druhej strane by sa mala vsak minimalna mzda ako kategoria zrusit, nakolko nie je na prospech ani zamestancov ani zamestanavatelov.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
rozhodne áno Zvyšovanie minimálnej mzdy je nástrojom politického populizmu a najmä zvyšovania príjmov štátneho rozpočtu na úkor zamestnávateľov. Verejná diskusia o zlepšovaní podmienok pracujúcich je unesená nesprávnym Smerom.
Zvyšovanie minimálnej mzdy je nástrojom politického populizmu a najmä zvyšovania príjmov štátneho rozpočtu na úkor zamestnávateľov. Verejná diskusia o zlepšovaní podmienok pracujúcich je unesená nesprávnym Smerom.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
rozhodne áno A najmä pri sa malo prihliadať na názory a možnosti podnikateľov a, a to najmä, organizácie v štátnej a verejnej správe. Školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby a iné trpia, lebo vláda určí zvýšenie minimálnej mzdy, a tým aj odvody, a spomenuté organizácie sú povinné "naškriabať" peniaze. A to je veľký problém.
A najmä pri sa malo prihliadať na názory a možnosti podnikateľov a, a to najmä, organizácie v štátnej a verejnej správe. Školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby a iné trpia, lebo vláda určí zvýšenie minimálnej mzdy, a tým aj odvody, a spomenuté organizácie sú povinné "naškriabať" peniaze. A to je veľký problém.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne áno V čase všeobecného spomaľovania rozhodujúcich ekonomík EÚ, na ktoré sú napojené naše exporty, je zvyšovanie minimálnej mzdy veľkým hazardom, ktorý sa kruto vypomstí vláde po voľbách.
V čase všeobecného spomaľovania rozhodujúcich ekonomík EÚ, na ktoré sú napojené naše exporty, je zvyšovanie minimálnej mzdy veľkým hazardom, ktorý sa kruto vypomstí vláde po voľbách.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno Medzi rokmi 2013 az 2018 narastla minimalna mzda o 42 %. V rovnakom obdobi narastlo HDP o 19,4 %. To len potvrdzuje harmonicky vztah medzi vladou a odbormi. Ale zahranicni zamestnavatelia nie su hlupi. Odidu alebo sa zacnu pomalicky stahovat z tohto teritoria. Domaci podniaktelia tu ostanu, ich - nas manevrovaci priestor sa zmensuje. Ostava nam volat po udrzatelnom raste minimalnej mzdy. Alebo aspon po uplatnovani zdraveho rozumu pri riadeni krajiny.
Medzi rokmi 2013 az 2018 narastla minimalna mzda o 42 %. V rovnakom obdobi narastlo HDP o 19,4 %. To len potvrdzuje harmonicky vztah medzi vladou a odbormi. Ale zahranicni zamestnavatelia nie su hlupi. Odidu alebo sa zacnu pomalicky stahovat z tohto teritoria. Domaci podniaktelia tu ostanu, ich - nas manevrovaci priestor sa zmensuje. Ostava nam volat po udrzatelnom raste minimalnej mzdy. Alebo aspon po uplatnovani zdraveho rozumu pri riadeni krajiny.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
rozhodne áno
Vrábel Peter Vrábel
managing parner
LEGATE, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Mal by sa uplatňovať zásluhovo-sociálny princíp, t.j. viazanosť ako na produktivitu práce z dôvodu odovzdávania pridanej hodnoty jej tvorcovi, ale aj viazanosť na priemernú mzdu z titulu tzv. "sallary gap", teda zabráneniu priepasti a neotváraniu nožníc medzi vysokopríjmovými skupinami a nízkopríjmovými skupinami. Na druhej strane ale potom nemôže dochádzať k zvýšeniu daňovo-odvodového zaťaženia kapitálu, ktorého prílišné zdanenie by znamenalo jeho odliv do daňovo priaznivejších jurisdikcií.
Mal by sa uplatňovať zásluhovo-sociálny princíp, t.j. viazanosť ako na produktivitu práce z dôvodu odovzdávania pridanej hodnoty jej tvorcovi, ale aj viazanosť na priemernú mzdu z titulu tzv. "sallary gap", teda zabráneniu priepasti a neotváraniu nožníc medzi vysokopríjmovými skupinami a nízkopríjmovými skupinami. Na druhej strane ale potom nemôže dochádzať k zvýšeniu daňovo-odvodového zaťaženia kapitálu, ktorého prílišné zdanenie by znamenalo jeho odliv do daňovo priaznivejších jurisdikcií.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rozhodne áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr áno ... aj na rasty aj na poklesy ukazovateľov
... aj na rasty aj na poklesy ukazovateľov
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Myslím si, že je logické, aby sa vychádzalo z makroekonomických čísel, ale politici dostali mandát na to, aby rozhodovali a keď majú možnosť ho využiť na získanie si väčšej popularity, urobia tak bez ohľadu na makroekonomiku.
Myslím si, že je logické, aby sa vychádzalo z makroekonomických čísel, ale politici dostali mandát na to, aby rozhodovali a keď majú možnosť ho využiť na získanie si väčšej popularity, urobia tak bez ohľadu na makroekonomiku.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne áno
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
rozhodne áno Rozhodne áno. Chápem, že voľby sa blížia a nesystémové, populistické a jednostranné opatrenia sú opäť v móde. Robme už konečne systematicky to, čo je dlhodobo pre celú SR správne, nie jednoduché a jednostranné!
Rozhodne áno. Chápem, že voľby sa blížia a nesystémové, populistické a jednostranné opatrenia sú opäť v móde. Robme už konečne systematicky to, čo je dlhodobo pre celú SR správne, nie jednoduché a jednostranné!
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
rozhodne áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
rozhodne nie Neviem sa kvalifikovane k tejto téme vyjadriť pretože som doteraz úplne nepochopil zmysel nástroja “minimalna mzda”. Dôvod existencie tohto socialistickeho nalstroja?
Neviem sa kvalifikovane k tejto téme vyjadriť pretože som doteraz úplne nepochopil zmysel nástroja “minimalna mzda”. Dôvod existencie tohto socialistickeho nalstroja?
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno Súčasný stav robí z minimálnej mzdy cieľ snažení lobistov a nástroj na predvádzanie sa populistických politikov. Uzákonenie úzkeho rámca v rámci ktorého sa môže o minimálnej mzde rozhodovať by bolo prínosné a znížilo by vplyv politiky na tento ekonomický ukazovateľ.
Súčasný stav robí z minimálnej mzdy cieľ snažení lobistov a nástroj na predvádzanie sa populistických politikov. Uzákonenie úzkeho rámca v rámci ktorého sa môže o minimálnej mzde rozhodovať by bolo prínosné a znížilo by vplyv politiky na tento ekonomický ukazovateľ.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Gregor Tibor Gregor
výkonný riaditeľ
Klub 500
rozhodne áno Minimálna mzda je dnes viac nástrojom na plnenie štátneho rozpočtu ako prostriedkom na zvyšovanie príjmov obyvateľstva. Ak má štát záujem na zvyšovaní ČISTÝCH príjmov, mal by oslobodiť minimálnu mzdu od platenia daní (zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane na úroveň minimálnej mzdy). V roku 2008 bola nezdaniteľná časť dokonca vyššia ako minimálna mzda!
Minimálna mzda je dnes viac nástrojom na plnenie štátneho rozpočtu ako prostriedkom na zvyšovanie príjmov obyvateľstva. Ak má štát záujem na zvyšovaní ČISTÝCH príjmov, mal by oslobodiť minimálnu mzdu od platenia daní (zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane na úroveň minimálnej mzdy). V roku 2008 bola nezdaniteľná časť dokonca vyššia ako minimálna mzda!
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne áno
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno Prípadný rast minimálnej mzdy by mal byť okrem iného aj odrazom kondície hospodárskych výsledkov a nielen kombináciou pocitov a populizmu lídrov.
Prípadný rast minimálnej mzdy by mal byť okrem iného aj odrazom kondície hospodárskych výsledkov a nielen kombináciou pocitov a populizmu lídrov.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
skôr áno Výška minimálnej mzdy by sa mala dať odvodiť od objektívne určených kritérií. Samozrejme určite bude existovať potreba korigovať vyrátané čísla pod vplyvom iných ťažko kvantifikovateľných okolností, no malo by ísť o výnimočné zásahy nie o úpravy vykonané politicky.
Výška minimálnej mzdy by sa mala dať odvodiť od objektívne určených kritérií. Samozrejme určite bude existovať potreba korigovať vyrátané čísla pod vplyvom iných ťažko kvantifikovateľných okolností, no malo by ísť o výnimočné zásahy nie o úpravy vykonané politicky.
Serles Wilfried Serles
managing partner
Grant Thornton Slovensko
rozhodne nie Ľudia s nízkym príjmom potrebujú viac financií pre život, navyše sú na minimálnu mzdu naviazané dôležité štátne dávky. Preto som za zásadné zvýšenie minimálnej mzdy bez napojenia na makroekonomické čísla. Avšak súbežne treba mzdy oslobodiť od daní a sociálnych odvodov, aby ich rast nedopadal na plecia zamestnávateľov. Štát na Slovensku vyberá príliš vysoké dane z miezd, čo poškodzuje ekonomiku.
Ľudia s nízkym príjmom potrebujú viac financií pre život, navyše sú na minimálnu mzdu naviazané dôležité štátne dávky. Preto som za zásadné zvýšenie minimálnej mzdy bez napojenia na makroekonomické čísla. Avšak súbežne treba mzdy oslobodiť od daní a sociálnych odvodov, aby ich rast nedopadal na plecia zamestnávateľov. Štát na Slovensku vyberá príliš vysoké dane z miezd, čo poškodzuje ekonomiku.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní