Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

  1. rozhodne áno 67 %
  2. skôr áno 24 %
  3. skôr nie 4 %
  4. rozhodne nie 0 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 6 %


Uzávierka hlasovania: 06.05.2019. Počet respondentov: 106.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Managing Director
Capital Partners Consulting, a.s.
rozhodne áno
Kohút Aleš Kohút
konateľ
Mayer/McCann-Erickson
skôr áno
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Nie pre mňa.
Nie pre mňa.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
rozhodne áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Branislav Budke Branislav
Country Manager Slovakia
Pfizer Slovensko
rozhodne áno
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
rozhodne áno
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
rozhodne áno Strieborná ekonomika má aj vzhľadom na predlžujúci sa vek dožitia obrovský potenciál. Na to je ale nevyhnutná aj adekvátna kúpna sila, preto mi nedá v tomto kontexte nespomenúť úplne paradoxné zastropovanie veku odchodu do dôchodku.
Strieborná ekonomika má aj vzhľadom na predlžujúci sa vek dožitia obrovský potenciál. Na to je ale nevyhnutná aj adekvátna kúpna sila, preto mi nedá v tomto kontexte nespomenúť úplne paradoxné zastropovanie veku odchodu do dôchodku.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
rozhodne áno Vzhľadom na demografický vývoj populácie Slovenska a aktuálny stav služieb pre seniorov očakávam významný rozvoj. Tento je však podmienený zjednodušením legislatívneho a podnikateľského prostredia pre tieto služby nakoľko sa jedná o sociálne služby a na Slovensku je príliš málo samoplatcov ktorí si môžu dovoliť komerčné sadzby.
Vzhľadom na demografický vývoj populácie Slovenska a aktuálny stav služieb pre seniorov očakávam významný rozvoj. Tento je však podmienený zjednodušením legislatívneho a podnikateľského prostredia pre tieto služby nakoľko sa jedná o sociálne služby a na Slovensku je príliš málo samoplatcov ktorí si môžu dovoliť komerčné sadzby.
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
rozhodne áno Vzhladom na starnurie nasho obyvatelstva, predlzovanie priemernej dlzky zivota a predpokladane nizke prijmy dochodcov aj s ohladom na prave schvaleny dochodkovy strop, sa seniori stavaju zaujimavou dopytovou skupinou. Ak vezmeme do uvahy predovsetkym dlhsi zivot na dochodku pre zeny, tak zeny seniorky su obzvlast zaujimavou skupinou spotrebitelov. A tyka sa to aj rastucich poziadaviek na domy pre seniorov, ich kvalitu a samozrejme aj na ostatne opatrovatelske zariadenia.
Vzhladom na starnurie nasho obyvatelstva, predlzovanie priemernej dlzky zivota a predpokladane nizke prijmy dochodcov aj s ohladom na prave schvaleny dochodkovy strop, sa seniori stavaju zaujimavou dopytovou skupinou. Ak vezmeme do uvahy predovsetkym dlhsi zivot na dochodku pre zeny, tak zeny seniorky su obzvlast zaujimavou skupinou spotrebitelov. A tyka sa to aj rastucich poziadaviek na domy pre seniorov, ich kvalitu a samozrejme aj na ostatne opatrovatelske zariadenia.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr nie Je to zaujímavá cieľová skupina, avšak vytváranie produktov len pre seniorov je nepochopenie dynamiky sveta. Ľudia, ktorí sa teraz stávajú seniormi, sa životným štýlom len málo líšia od hlavného prúdu. Dôvtipný dizajn produktu zaujme aj senior klientov, bez nutnosti špeciálnej senior nálepky.
Je to zaujímavá cieľová skupina, avšak vytváranie produktov len pre seniorov je nepochopenie dynamiky sveta. Ľudia, ktorí sa teraz stávajú seniormi, sa životným štýlom len málo líšia od hlavného prúdu. Dôvtipný dizajn produktu zaujme aj senior klientov, bez nutnosti špeciálnej senior nálepky.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno A ešte stále dlhodobo podcenený či v službách, tak tovaroch.
A ešte stále dlhodobo podcenený či v službách, tak tovaroch.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno Kto sa dnes nezaoberá seniormi nezaoberá sa dnes tretinou a čoskoro skoro polovicou populácie.
Kto sa dnes nezaoberá seniormi nezaoberá sa dnes tretinou a čoskoro skoro polovicou populácie.
Ivanič Ivan Ivanič
prezident
Slovenská lyžiarska asociácia
rozhodne áno Podiel seniorov v celej spoločnosti kontinuálne rastie, prvýkrát máme dokonca viacej seniorov ako detí. Navyše sa zvyšuje aj ich kúpna sila. Takže každý, kto príde v tomto sektore so zaujímavým nápadom či službou, ideálne takou, ktorá zaplní dieru na trhu, má veľmi veľkú šancu uspieť.
Podiel seniorov v celej spoločnosti kontinuálne rastie, prvýkrát máme dokonca viacej seniorov ako detí. Navyše sa zvyšuje aj ich kúpna sila. Takže každý, kto príde v tomto sektore so zaujímavým nápadom či službou, ideálne takou, ktorá zaplní dieru na trhu, má veľmi veľkú šancu uspieť.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
rozhodne áno Určite áno, nakoľko pri súčasnom demografickom trende bude čoraz viac aktívnych seniorov ktorí si budú chcieť „na starobe dopriať“, preto si myslím, že sa význam tohto segmentu bude zväčšovať.
Určite áno, nakoľko pri súčasnom demografickom trende bude čoraz viac aktívnych seniorov ktorí si budú chcieť „na starobe dopriať“, preto si myslím, že sa význam tohto segmentu bude zväčšovať.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno
Ondruš Ján Ondruš
CEO
G. Lehnert, k.s., Bratislava
rozhodne áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
rozhodne áno Ponuka špeciálnych služieb pre seniorov sa rozširuje takým tempom a do takej šírky, že sa na ňu už aj ja sám začínam tešiť!
Ponuka špeciálnych služieb pre seniorov sa rozširuje takým tempom a do takej šírky, že sa na ňu už aj ja sám začínam tešiť!
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Demografická krivka je neúprosná. Rovnako stúpa kvalita zdravotníctva a pri súčasnom pokroku spoločnosti sa bude tento segment klientov vyznačovať signifikantnou kúpnou silou.
Demografická krivka je neúprosná. Rovnako stúpa kvalita zdravotníctva a pri súčasnom pokroku spoločnosti sa bude tento segment klientov vyznačovať signifikantnou kúpnou silou.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne áno V posledných rokoch zaznamenávame v sieti AAA AUTO stále vyšší záujem o ojazdené vozy zo strany seniorov. Obľúbené sú hlavne automobily typu SUV, ktoré sú pre nich pohodlné. Aj starší ľudia si už zvykli na moderné prvky komfortnej a bezpečnostnej výbavy, takže sa stále častejšie stávajú aj zákazníkmi značky Mototechna. Stále zaujímavejším produktom je pre nás aj predaj ojazdených vozov seniorom na splátky.
V posledných rokoch zaznamenávame v sieti AAA AUTO stále vyšší záujem o ojazdené vozy zo strany seniorov. Obľúbené sú hlavne automobily typu SUV, ktoré sú pre nich pohodlné. Aj starší ľudia si už zvykli na moderné prvky komfortnej a bezpečnostnej výbavy, takže sa stále častejšie stávajú aj zákazníkmi značky Mototechna. Stále zaujímavejším produktom je pre nás aj predaj ojazdených vozov seniorom na splátky.
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne áno Ano, seniorov neustale pribuda a tato oblasť je u nás málo rozvinutá , častokrát sa chápe len ako domy seniorov. Možnosti poslúžiť seniorom a spríjemniť jeseň života sú však podstatne širšie. Pri využití dnešných tecnológií môžu firmy seniorom poskytovať za rozumných podmienok široký rozsah nových služieb v oblasti zdravotnej, sociálnej a aj kultúrnej. Jedna z našich spoločností ukončuje projekt v oblasti starostlivosti o seniorov na Floride v meste Naples a skúsenosti získané pri tomto projekte chceme implementovať aj na našom domácom trhu.
Ano, seniorov neustale pribuda a tato oblasť je u nás málo rozvinutá , častokrát sa chápe len ako domy seniorov. Možnosti poslúžiť seniorom a spríjemniť jeseň života sú však podstatne širšie. Pri využití dnešných tecnológií môžu firmy seniorom poskytovať za rozumných podmienok široký rozsah nových služieb v oblasti zdravotnej, sociálnej a aj kultúrnej. Jedna z našich spoločností ukončuje projekt v oblasti starostlivosti o seniorov na Floride v meste Naples a skúsenosti získané pri tomto projekte chceme implementovať aj na našom domácom trhu.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
rozhodne áno
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
rozhodne áno Urcite je to vyznamne velky a rastuci trh . Ale nazvala by som ho inak nez senior kedze mnohi “seniori “sa citia a aj posobia mlado,dynamicky a maju chut stale sa ucit a objavovat svet a nie rozpravat o chorovach a obmedzeniach.
Urcite je to vyznamne velky a rastuci trh . Ale nazvala by som ho inak nez senior kedze mnohi “seniori “sa citia a aj posobia mlado,dynamicky a maju chut stale sa ucit a objavovat svet a nie rozpravat o chorovach a obmedzeniach.
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
rozhodne áno Terajší a budúci seniori sú cieľová skupina, ktorá ma na svoj dôchodkový príjem čoraz väčší vplyv a tým budú tvoriť stále významnejšiu skupinu spotrebiteľov.
Terajší a budúci seniori sú cieľová skupina, ktorá ma na svoj dôchodkový príjem čoraz väčší vplyv a tým budú tvoriť stále významnejšiu skupinu spotrebiteľov.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
skôr áno Väčšina dôchodcov má nízke dôchodky a môže si dovoliť len nutné veci potrebné na život. Tí, ktorí ale majú dôchodky vyššie, alebo ich dokonca podporujú deti sú často veľmi zaujímaví sektor. Na dôchodku sa nudia a majú veľa času kupovať produkty, ktoré často ani nepotrebujú, ale na prvý pohľad ich zaujmú.
Väčšina dôchodcov má nízke dôchodky a môže si dovoliť len nutné veci potrebné na život. Tí, ktorí ale majú dôchodky vyššie, alebo ich dokonca podporujú deti sú často veľmi zaujímaví sektor. Na dôchodku sa nudia a majú veľa času kupovať produkty, ktoré často ani nepotrebujú, ale na prvý pohľad ich zaujmú.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
skôr nie
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
rozhodne áno Pocet seniorov stale rastie, takisto sa zvysuje,aj ich kupna sila. Samozrejme, ide o celkom inu segmentaciu trhu a ine produkty. skor smerujuce do oblasti sluzieb ako obchodi s tovarom. Ale urcite su do byducna zaujimavymi zakaznikmi.
Pocet seniorov stale rastie, takisto sa zvysuje,aj ich kupna sila. Samozrejme, ide o celkom inu segmentaciu trhu a ine produkty. skor smerujuce do oblasti sluzieb ako obchodi s tovarom. Ale urcite su do byducna zaujimavymi zakaznikmi.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr áno
Tóth Maroš Tóth
partner
Rödl & Partner Advokáti, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr áno
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
rozhodne áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
rozhodne áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno Len otázkou je z čoho to väčšina seniorov pri ich výške dôchodkov zaplatí. V každom prípade je tento segment podnikania v budúcnosti veľmi zaujímavý. Predchádzať mu však musí odstránenie nespravodlivosti v dôchodkoch, keď celý život poctivo pracujúci dôchodca sa potáca na hrane životného minima a bývalý člen štátostrany alebo ŠTB má dôchodok rádove vyšší.
Len otázkou je z čoho to väčšina seniorov pri ich výške dôchodkov zaplatí. V každom prípade je tento segment podnikania v budúcnosti veľmi zaujímavý. Predchádzať mu však musí odstránenie nespravodlivosti v dôchodkoch, keď celý život poctivo pracujúci dôchodca sa potáca na hrane životného minima a bývalý člen štátostrany alebo ŠTB má dôchodok rádove vyšší.
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
rozhodne áno
Chocholáček Martin Chocholáček
Vice President
Enterprise Investors
rozhodne áno My v private equity hľadáme segmenty a firmy s potenciálom rásť. Strieborná ekonomika takýto potenciál má, keďže počet dôchodcov aj vek dožitia rastú.Očakávam, že aj na Slovensku bude vznikať výrazne viac riešení pre dôchodcov ako doteraz.
My v private equity hľadáme segmenty a firmy s potenciálom rásť. Strieborná ekonomika takýto potenciál má, keďže počet dôchodcov aj vek dožitia rastú.Očakávam, že aj na Slovensku bude vznikať výrazne viac riešení pre dôchodcov ako doteraz.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Guttman Martin Guttman
managing director
Tuli.sk
rozhodne áno
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno Áno, seniori sa už v krátkej dobe stanú rozhodujúcou skupinou spotrebiteľov, čo dokumentuje i vývoj demografickej krivky na Slovensku. Hovorí sa o nástupe tzv. „striebornej ekonomiky“. Inovatívne produkty a služby pre zvyšovanie kvality života seniorov predstavujú nové podnikateľské príležitosti.
Áno, seniori sa už v krátkej dobe stanú rozhodujúcou skupinou spotrebiteľov, čo dokumentuje i vývoj demografickej krivky na Slovensku. Hovorí sa o nástupe tzv. „striebornej ekonomiky“. Inovatívne produkty a služby pre zvyšovanie kvality života seniorov predstavujú nové podnikateľské príležitosti.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Áno, ale závisí od viacerých faktorov podobne, ako v každom inom "biznise". Je potreba? Je dostatočne veľký trh? V princípe je jedno, aký je produkt a aký je klient. Samozrejme, pokiaľ je to v súlade s hodnotami a princípmi slušnosti a ľudskosti. A v tomto smere sú seniori veľmi, veľmi zraniteľní. Očakával by som tu určitý nemalý level ochrany zo strany štátu.
Áno, ale závisí od viacerých faktorov podobne, ako v každom inom "biznise". Je potreba? Je dostatočne veľký trh? V princípe je jedno, aký je produkt a aký je klient. Samozrejme, pokiaľ je to v súlade s hodnotami a princípmi slušnosti a ľudskosti. A v tomto smere sú seniori veľmi, veľmi zraniteľní. Očakával by som tu určitý nemalý level ochrany zo strany štátu.
Lancz Martin Lancz
predseda predstavenstva
Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP)
skôr áno Keďže minulý rok nastal prelom a počet a podiel seniorov historicky prvýkrát prevýšil počet a podiel detí, tak sa dá očakávať, že postupne bude vzrastať dopyt po službách a tovaroch špecializovaných na staršiu populáciu. Samozrejme, kúpyschopnosť dôchodcov je nižšia, ale častokrát im v tomto smere pomáhajú deti a rodina. Už dnes vidíme, že je na trhu absolútny nedostatok opatrovateľských služieb i miest v sociálnych zariadeniach. Vidíme, že mnohí dôchodcovia chcú aktívne a dôstojne prežívať jeseň života a k tomu potrebujú adekvátne služby. To, do akej miery bude tento sektor zaujímavý z pohľadu biznisu závisí aj od nastavenia štátnej sociálnej politiky.
Keďže minulý rok nastal prelom a počet a podiel seniorov historicky prvýkrát prevýšil počet a podiel detí, tak sa dá očakávať, že postupne bude vzrastať dopyt po službách a tovaroch špecializovaných na staršiu populáciu. Samozrejme, kúpyschopnosť dôchodcov je nižšia, ale častokrát im v tomto smere pomáhajú deti a rodina. Už dnes vidíme, že je na trhu absolútny nedostatok opatrovateľských služieb i miest v sociálnych zariadeniach. Vidíme, že mnohí dôchodcovia chcú aktívne a dôstojne prežívať jeseň života a k tomu potrebujú adekvátne služby. To, do akej miery bude tento sektor zaujímavý z pohľadu biznisu závisí aj od nastavenia štátnej sociálnej politiky.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
neviem / nevyjadrujem sa / iné Rast počtu seniorov bude veľmi vysoký a tak pôjde o odvetvie s vysokým rastom dopytu. Predpokladám, že problém bude s dosiahnutím ziskovosti, nakoľko tu bude vysoká citlivosť na cenu. Napriek potenciálnej zaujímavosti to osobne nepôjdem skúšať.
Rast počtu seniorov bude veľmi vysoký a tak pôjde o odvetvie s vysokým rastom dopytu. Predpokladám, že problém bude s dosiahnutím ziskovosti, nakoľko tu bude vysoká citlivosť na cenu. Napriek potenciálnej zaujímavosti to osobne nepôjdem skúšať.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
rozhodne áno Samozrejme. Máme čoraz viac seniorov a zároveň sa predlžuje doba dožitia. Na druhej strane v priemysle prebieha robotizácia, takže niektoré povolania budú zanikať a uvoľnovať ľudský kapitál. Vhodná konštelácia na preorientovanie časti pracujúcej populácie do sektora služieb pre seniorov. Už len dôchodky, aby rástli. Ale veď nechajme sa prekvapiť ďalšími socialnymi balíčkami :-).
Samozrejme. Máme čoraz viac seniorov a zároveň sa predlžuje doba dožitia. Na druhej strane v priemysle prebieha robotizácia, takže niektoré povolania budú zanikať a uvoľnovať ľudský kapitál. Vhodná konštelácia na preorientovanie časti pracujúcej populácie do sektora služieb pre seniorov. Už len dôchodky, aby rástli. Ale veď nechajme sa prekvapiť ďalšími socialnymi balíčkami :-).
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
skôr áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Zlepšovanie služieb vo všetkých oblastiach má obrovský potenciál na rast. Rozhodne vďaka kvalitnej strave, lepšiemu zdravotníctvu aj všeobecnému pokroku sa budeme dožívať dlhšie. Populácia dôchodcov po 65 sa bude zvyšovať, jej nároky budú stúpať a dopyt po službách rásť.
Zlepšovanie služieb vo všetkých oblastiach má obrovský potenciál na rast. Rozhodne vďaka kvalitnej strave, lepšiemu zdravotníctvu aj všeobecnému pokroku sa budeme dožívať dlhšie. Populácia dôchodcov po 65 sa bude zvyšovať, jej nároky budú stúpať a dopyt po službách rásť.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno Vzhľadom k tomu, že dlhodobo ponuka tovarov a služieb pre seniorov nepokrýva plnohodnotne Dopyt hlavne čo sa týka troch veličín: dostupnosť/cena/kvalita. Z môjho pohľadu tak závažná oblasť akou je ponuka tovarov a služieb pre seniorov NIE je riešená tak ako by si zaslúžila... opakujem mantru "ekonomike sa darí" - ako sa táto mantra premieta do tejto oblasti, alebo "vlaky zadarmo" - tým čo majú to šťastie ho využívať a tí čo to šťastie nemajú?...
Vzhľadom k tomu, že dlhodobo ponuka tovarov a služieb pre seniorov nepokrýva plnohodnotne Dopyt hlavne čo sa týka troch veličín: dostupnosť/cena/kvalita. Z môjho pohľadu tak závažná oblasť akou je ponuka tovarov a služieb pre seniorov NIE je riešená tak ako by si zaslúžila... opakujem mantru "ekonomike sa darí" - ako sa táto mantra premieta do tejto oblasti, alebo "vlaky zadarmo" - tým čo majú to šťastie ho využívať a tí čo to šťastie nemajú?...
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno Aspoň niekto sa bude tešiť zo starnutia...
Aspoň niekto sa bude tešiť zo starnutia...
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
rozhodne áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
rozhodne áno
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
rozhodne áno
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
skôr áno S rastom seniorov, rastie aj trh, takže to bude zaujímavé.
S rastom seniorov, rastie aj trh, takže to bude zaujímavé.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
neviem / nevyjadrujem sa / iné Tento segment je zjavne zaujímavý už teraz. Len by som v ňom očakával výrazne vyššie uplatňovanie etických zásad.
Tento segment je zjavne zaujímavý už teraz. Len by som v ňom očakával výrazne vyššie uplatňovanie etických zásad.
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
rozhodne áno Čoraz menej mladých ľudí má záujem o manuálnu prácu a rýchly nástup automatizácie zároveň umožňuje starším pracovníkom zostať dlhšie v zamestnaní. Pri prudkom starnutí svetovej populácie sa priemyselná automatizácia nedá vnímať ako obava z vytláčania ľudí z pracovných pozícií, ale práve naopak, ako nevyhnutnosť. Zmeny, ktoré nastanú budú hlboké a kvalitatívne.
Čoraz menej mladých ľudí má záujem o manuálnu prácu a rýchly nástup automatizácie zároveň umožňuje starším pracovníkom zostať dlhšie v zamestnaní. Pri prudkom starnutí svetovej populácie sa priemyselná automatizácia nedá vnímať ako obava z vytláčania ľudí z pracovných pozícií, ale práve naopak, ako nevyhnutnosť. Zmeny, ktoré nastanú budú hlboké a kvalitatívne.
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne áno Rozhodne áno; za zvlášť prísľubnú považujem oblast služieb. Pre Slovensko by mala byť táto oblast jednoznačne prioritou. Máme krásnu krajinu a ešte nie sme príliš drahí. Oboje by malo byť našou konkurenčnou výhodou.
Rozhodne áno; za zvlášť prísľubnú považujem oblast služieb. Pre Slovensko by mala byť táto oblast jednoznačne prioritou. Máme krásnu krajinu a ešte nie sme príliš drahí. Oboje by malo byť našou konkurenčnou výhodou.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno Počet seniorov rýchlo rastie, je to iste potencionálna medzera na trhu. Štatisticky je na Slovensku +- 1 milión seniorov, je tam veľký trhový potenciál. Možno by bolo treba hľadať vhodné tovary a služby ako i vhodný spôsob ako seniorov o nich informovať a ako im tovary a služby dodávať. Logistika by asi aj v tomto segmente bola veľmi dôležitá.
Počet seniorov rýchlo rastie, je to iste potencionálna medzera na trhu. Štatisticky je na Slovensku +- 1 milión seniorov, je tam veľký trhový potenciál. Možno by bolo treba hľadať vhodné tovary a služby ako i vhodný spôsob ako seniorov o nich informovať a ako im tovary a služby dodávať. Logistika by asi aj v tomto segmente bola veľmi dôležitá.
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
rozhodne áno Technológie nám prinášajú mnohé benefity a možnosti. Počet seniorov narastá a spolu s nimi aj potreba špecializovaných služieb a riešení. Stále častejšie sa stretávame s tým, že je záujem o produkty a služby pre seniorov u ich ekonomicky aktívnych príbuzných.
Technológie nám prinášajú mnohé benefity a možnosti. Počet seniorov narastá a spolu s nimi aj potreba špecializovaných služieb a riešení. Stále častejšie sa stretávame s tým, že je záujem o produkty a služby pre seniorov u ich ekonomicky aktívnych príbuzných.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Aj keď naši dnešní seniori patria k najchudobnejším častiam spoločnosti, ich počty rastú a snáď bude časom dôstojnejšia i ich ekonomická situácia. Dopyt po špecifických službách pre seniorov bude dlhodobo rásť.
Aj keď naši dnešní seniori patria k najchudobnejším častiam spoločnosti, ich počty rastú a snáď bude časom dôstojnejšia i ich ekonomická situácia. Dopyt po špecifických službách pre seniorov bude dlhodobo rásť.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Vrábel Peter Vrábel
managing parner
LEGATE, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Už dnes sú služby DSS zaujímavou business príležitosťou. Treba si uvedomiť, že väčšina zarábajúcich dospelých berie ako svoju morálnu povinnosť postarať sa ekonomicky o svojich rodičov. Myslím si, že koncept troch grošov je najlepším tzv. štvrtým pilierom pre dôchodkové zabezpečenie seniorov. Seniori budú čoraz viac atraktívni pre produkty cestovného ruchu, kúpeľníctva, autonómnej dopravy, nehradenej zdravotnej starostlivosti ako aj tzv. facility mamažmentu (bežnej údržby nehnuteľností, v ktorých bývajú).
Už dnes sú služby DSS zaujímavou business príležitosťou. Treba si uvedomiť, že väčšina zarábajúcich dospelých berie ako svoju morálnu povinnosť postarať sa ekonomicky o svojich rodičov. Myslím si, že koncept troch grošov je najlepším tzv. štvrtým pilierom pre dôchodkové zabezpečenie seniorov. Seniori budú čoraz viac atraktívni pre produkty cestovného ruchu, kúpeľníctva, autonómnej dopravy, nehradenej zdravotnej starostlivosti ako aj tzv. facility mamažmentu (bežnej údržby nehnuteľností, v ktorých bývajú).
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
rozhodne áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno "Striebornych " pribuda , trh rastie. Su lahsie ovplyvnitelni , predvitatelne reaguju. Bohatnu. Spotrebovavaju celu skalu tovarov a sluzieb. Maju slabsie vyjednavacie schopnosti . Proste sen kazdeho marketera.
"Striebornych " pribuda , trh rastie. Su lahsie ovplyvnitelni , predvitatelne reaguju. Bohatnu. Spotrebovavaju celu skalu tovarov a sluzieb. Maju slabsie vyjednavacie schopnosti . Proste sen kazdeho marketera.
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno S ohľadom na jednoznačný demografický trend, ktorým je starnutie obyvateľstva a predlžovanie veku dožitia, sú seniori nepochybne zaujímavá cieľová skupina pre podnikateľské aktivity, osobitne pokiaľ ide o tovary a služby zamerané na plnenie ich špecifických potrieb.
S ohľadom na jednoznačný demografický trend, ktorým je starnutie obyvateľstva a predlžovanie veku dožitia, sú seniori nepochybne zaujímavá cieľová skupina pre podnikateľské aktivity, osobitne pokiaľ ide o tovary a služby zamerané na plnenie ich špecifických potrieb.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
skôr áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr áno
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
rozhodne áno Fixáciou veku odchodu do dôchodku sa počet seniorov bude zvyšovať. Poskytovatelia služieb si však musia uvedomiť, že aj generácie seniorov sa postupne menia a s nimi aj ich požiadavky.
Fixáciou veku odchodu do dôchodku sa počet seniorov bude zvyšovať. Poskytovatelia služieb si však musia uvedomiť, že aj generácie seniorov sa postupne menia a s nimi aj ich požiadavky.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
skôr áno
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
rozhodne áno Predovšetkým je tu veľký priestor v oblasti služieb, stačí len kopírovať to čo už úspešne funguje vo svete. :)
Predovšetkým je tu veľký priestor v oblasti služieb, stačí len kopírovať to čo už úspešne funguje vo svete. :)
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
skôr áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
rozhodne áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Nielen potencialne, ale uz i dnes mimoriadne zaujimavy sektor biznisu. Az by som mohol - jeden priklad aj k slovensko-polskej hospodarskej spolupraci: divim sa, ze si nase cestovne, zdravotne a dalsie a dalsie institucie uz nekontrahuju pre nasich seniorov na dokonale vybudovanom polskom Balte s ovela prijemnejsou teplotnou klimou prave pre starsie rocniky ozdravne a pobytove kapacity.
Nielen potencialne, ale uz i dnes mimoriadne zaujimavy sektor biznisu. Az by som mohol - jeden priklad aj k slovensko-polskej hospodarskej spolupraci: divim sa, ze si nase cestovne, zdravotne a dalsie a dalsie institucie uz nekontrahuju pre nasich seniorov na dokonale vybudovanom polskom Balte s ovela prijemnejsou teplotnou klimou prave pre starsie rocniky ozdravne a pobytove kapacity.
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr nie
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
rozhodne áno ro zhodne áno, ak pôjde o rovnocenný tovar!
ro zhodne áno, ak pôjde o rovnocenný tovar!
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Určite, veď aj ja sa blížim seniórnemu veku :). Ale vážne, seniorov je v EÚ, na Slovensku, ale aj v iných oblastiach sveta čoraz viac a dovolím si povedať, že sa seniorom bude dariť v budúcnosti lepšie ako dnes a preto by sa mali firmy sústrediť na tento perspektívne atraktívny trhový segment. Taktiež by som pripomenul aj možnosť zamestnať seniorov a v niektorých oblastiach ich uprednostniť pred mladšími ročníkmi, pretože u seniora sa môže veľmi dobre skombinovať väčšia skúsenosť s menšími nárokmi na plat.
Určite, veď aj ja sa blížim seniórnemu veku :). Ale vážne, seniorov je v EÚ, na Slovensku, ale aj v iných oblastiach sveta čoraz viac a dovolím si povedať, že sa seniorom bude dariť v budúcnosti lepšie ako dnes a preto by sa mali firmy sústrediť na tento perspektívne atraktívny trhový segment. Taktiež by som pripomenul aj možnosť zamestnať seniorov a v niektorých oblastiach ich uprednostniť pred mladšími ročníkmi, pretože u seniora sa môže veľmi dobre skombinovať väčšia skúsenosť s menšími nárokmi na plat.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne áno Jednoznačně. Populace stárne, nicméně je na tom finančně, zdravotně i vitalitou lépe než předchozí generace. Stejně tak se prodlužuje střední délka dožití - tedy poptávka po službách či zboží pro seniory bude výrazně růst, a to dlouhodobě.
Jednoznačně. Populace stárne, nicméně je na tom finančně, zdravotně i vitalitou lépe než předchozí generace. Stejně tak se prodlužuje střední délka dožití - tedy poptávka po službách či zboží pro seniory bude výrazně růst, a to dlouhodobě.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno Bezpochyby áno. Slovenská populácia starne, ľudí v dôchodkovom veku bude stále viac. Nebude to len podnikateľsky zaujímavý sektor, ale aj dôvod na veľmi obozretnú dlhodobú sociálnu politiku štátu s ohľadom na tento trend. Zastropovanie veku odchodu do dôchodku ako aj absencia systémovej podpory samosporiteľov na dôchodok práve túto sociálnu obozretnoť veľmi nepotvrdzuje.
Bezpochyby áno. Slovenská populácia starne, ľudí v dôchodkovom veku bude stále viac. Nebude to len podnikateľsky zaujímavý sektor, ale aj dôvod na veľmi obozretnú dlhodobú sociálnu politiku štátu s ohľadom na tento trend. Zastropovanie veku odchodu do dôchodku ako aj absencia systémovej podpory samosporiteľov na dôchodok práve túto sociálnu obozretnoť veľmi nepotvrdzuje.
Rybár Tomáš Rybár
partner
Čechová & Partners
skôr áno v sociálnych službách to už čiastočne vidíme, postupne sa bude prispôsobovať zdravotníctvo či elektrotechnický priemysel a IT. Stačí sa ísť pozrieť do Japonska.
v sociálnych službách to už čiastočne vidíme, postupne sa bude prispôsobovať zdravotníctvo či elektrotechnický priemysel a IT. Stačí sa ísť pozrieť do Japonska.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
rozhodne áno
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne áno Zmenou demografie a starnutím populácie sa budú meniť aj služby a ich cieľové skupiny. Stále rastúcou skupinou seniorov, veríme so stabilným zdravím, bude tento segment mimoriadne zaujímavý. Táto skupina nebude podnikateľským cieľom, ak si nebude schopná viac rokov života užiť v dobrom zdraví. Tam musia smerovať preventívne stratégie.
Zmenou demografie a starnutím populácie sa budú meniť aj služby a ich cieľové skupiny. Stále rastúcou skupinou seniorov, veríme so stabilným zdravím, bude tento segment mimoriadne zaujímavý. Táto skupina nebude podnikateľským cieľom, ak si nebude schopná viac rokov života užiť v dobrom zdraví. Tam musia smerovať preventívne stratégie.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
rozhodne áno Vzhľadom na demografický vývoj určite áno.
Vzhľadom na demografický vývoj určite áno.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní