Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

  1. výborne 0 %
  2. chválitebne 1 %
  3. dobre 11 %
  4. dostatočne 32 %
  5. nedostatočne 56 %


Uzávierka hlasovania: 27.05.2019. Počet respondentov: 97.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
nedostatočne Aké opatrenia?
Aké opatrenia?
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
nedostatočne Stačí si pozrieť konvergenčné správy za posledné roky, ktoré vydáva NBS a v nich citované umiestnenie Slovenska vo viacerých rebríčkoch, ktoré hodnotia podnikateľské prostredie.Slovensko v posledných rokoch stagnuje resp. zaostáva dokonca i za krajinami V4. Namiesto systémových riešení v oblasti daňovej a odvodovej politiky, vymožiteľnosti práva, vzdelávania, podpory vedy a výskumu, podpory informatizácie spoločnosti, trhu práce, vláda prijíma legislatívne opatrenia, ktoré skôr zhoršujú pozíciu podnikov, zvyšujú administratívne činnosti a náklady spoločností a dokonca zasahujú do ekonomiky podnikov zvyšovaním ich nákladov bez zodpovednosti za celkové hospodárenie, výsledky firiem.
Stačí si pozrieť konvergenčné správy za posledné roky, ktoré vydáva NBS a v nich citované umiestnenie Slovenska vo viacerých rebríčkoch, ktoré hodnotia podnikateľské prostredie.Slovensko v posledných rokoch stagnuje resp. zaostáva dokonca i za krajinami V4. Namiesto systémových riešení v oblasti daňovej a odvodovej politiky, vymožiteľnosti práva, vzdelávania, podpory vedy a výskumu, podpory informatizácie spoločnosti, trhu práce, vláda prijíma legislatívne opatrenia, ktoré skôr zhoršujú pozíciu podnikov, zvyšujú administratívne činnosti a náklady spoločností a dokonca zasahujú do ekonomiky podnikov zvyšovaním ich nákladov bez zodpovednosti za celkové hospodárenie, výsledky firiem.
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
nedostatočne Ohodnotil by som ich známkou 5, resp. NEPROSPEL a musím konštatovať, že, bohužiaľ, nielen za posledné tri roky. Snahou vlády je vykresľovať podnikateľov a úspešné firmy ako nepriateľov štátu. Namiesto toho, aby zamestnávateľov podporovali a vytvárali priaznivé podnikateľské prostredie, využívajú ich najmä na nezmyselný politický populizmus. Ten stojí firmy nemalé peniaze, ktoré by mohli využiť na rozvoj a zvyšovanie zamestnanosti, avšak majú nezmyselne nariadené, ako ich musia použiť. Zvyšovanie preferencií niektorých politických strán je však vyššia priorita..
Ohodnotil by som ich známkou 5, resp. NEPROSPEL a musím konštatovať, že, bohužiaľ, nielen za posledné tri roky. Snahou vlády je vykresľovať podnikateľov a úspešné firmy ako nepriateľov štátu. Namiesto toho, aby zamestnávateľov podporovali a vytvárali priaznivé podnikateľské prostredie, využívajú ich najmä na nezmyselný politický populizmus. Ten stojí firmy nemalé peniaze, ktoré by mohli využiť na rozvoj a zvyšovanie zamestnanosti, avšak majú nezmyselne nariadené, ako ich musia použiť. Zvyšovanie preferencií niektorých politických strán je však vyššia priorita..
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
nedostatočne kozmetické a nesystémové ...
kozmetické a nesystémové ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
dobre
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
nedostatočne
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
dobre Štát podporuje iba niektoré skupiny podnikateľov, napríklad začínajúcich podnikateľov a len niektoré odvetvia a to formou rôznych dotácií. Hodnoteniu podpory štátu podnikaniu za posledné dva roky veľmi uškodilo dianie okolo poľnohospodárskych dotácií, kde sa preukázalo, že príjem dotácie je v niektorých prípadoch jediným dôvodom existencie poľnohospodárskeho podniku a poctiví producenti bez kontaktov na príslušné úrady majú ťažkosti sa k dotáciám dostať. Dôležitá je nielen podpora ale aj rovnosť šancí ju dostať.
Štát podporuje iba niektoré skupiny podnikateľov, napríklad začínajúcich podnikateľov a len niektoré odvetvia a to formou rôznych dotácií. Hodnoteniu podpory štátu podnikaniu za posledné dva roky veľmi uškodilo dianie okolo poľnohospodárskych dotácií, kde sa preukázalo, že príjem dotácie je v niektorých prípadoch jediným dôvodom existencie poľnohospodárskeho podniku a poctiví producenti bez kontaktov na príslušné úrady majú ťažkosti sa k dotáciám dostať. Dôležitá je nielen podpora ale aj rovnosť šancí ju dostať.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
nedostatočne
Branislav Budke Branislav
Country Manager Slovakia
Pfizer Slovensko
nedostatočne
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
dostatočne
Bator Dariusz Tomasz Bator
CEO
BILLA, s.r.o, Bratislava
dostatočne Podnikateľské prostredie sa podstatne zhoršilo. Napriek drahým štátnym projektom informatizácie neustále bujnie byrokracia a pribúdajú zbytočné administratívne úkony. Pri navrhovaní a prijímaní zákonov sa často nedodržiavajú pravidlá štandardného legislatívneho procesu a legislatívne zámery vlády sú nejasné. Prevláda populizmus a vládne právna neistota. To všetko negatívne ovplyvňuje aj dodávateľsko-odberateľské vzťahy.
Podnikateľské prostredie sa podstatne zhoršilo. Napriek drahým štátnym projektom informatizácie neustále bujnie byrokracia a pribúdajú zbytočné administratívne úkony. Pri navrhovaní a prijímaní zákonov sa často nedodržiavajú pravidlá štandardného legislatívneho procesu a legislatívne zámery vlády sú nejasné. Prevláda populizmus a vládne právna neistota. To všetko negatívne ovplyvňuje aj dodávateľsko-odberateľské vzťahy.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
chválitebne
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
nedostatočne
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
dostatočne Pre celkové posúdenie treba zahrnúť nielen opatrenia, ktoré sami propagujú, ale aj opatrenia ktoré koalícia schvaľuje povedľa, ako rekreačné poukazy. Myslím, že vo svetle výkonu vlády aj slovo dostatočne znie ako nevhodné pre štvorku.
Pre celkové posúdenie treba zahrnúť nielen opatrenia, ktoré sami propagujú, ale aj opatrenia ktoré koalícia schvaľuje povedľa, ako rekreačné poukazy. Myslím, že vo svetle výkonu vlády aj slovo dostatočne znie ako nevhodné pre štvorku.
Dragún František Dragún
riaditeľ obchodu
Fincentrum
nedostatočne Vlada je ochotna podporit a dotovat len velke projekty tipu Jaguar Land Rover v Nitre. Strednych a mensich podnikatelov ignoruje, nehladiac na to, ze je to prave ten segment, ktory zabezpecuje diverzifikaciuv pripade recesie, ci stagnacie v automobilovom priemysle.
Vlada je ochotna podporit a dotovat len velke projekty tipu Jaguar Land Rover v Nitre. Strednych a mensich podnikatelov ignoruje, nehladiac na to, ze je to prave ten segment, ktory zabezpecuje diverzifikaciuv pripade recesie, ci stagnacie v automobilovom priemysle.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
nedostatočne Nezaznamenali sme žiadnu podporu. Naopak, daňové a celkovo finančné zaťaženie stále stúpa.
Nezaznamenali sme žiadnu podporu. Naopak, daňové a celkovo finančné zaťaženie stále stúpa.
Ormandy Igor Ormandy
generálny riaditeľ
Mediaprint - Kapa Pressegrosso, a.s.
nedostatočne
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
nedostatočne Rekreačné poukazy, minimálna mzda, sick days, GDPR,... treba pokračovať?
Rekreačné poukazy, minimálna mzda, sick days, GDPR,... treba pokračovať?
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
nedostatočne
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
dobre
Harant Ivan Harant
konateľ
MIP, s.r.o.
dostatočne
Ivanič Ivan Ivanič
prezident
Slovenská lyžiarska asociácia
dostatočne Nie je čo komentovať. Podporných impulzov zo strany vlády je hlavne pre strednú podnikateľskú vrstvu minimum.
Nie je čo komentovať. Podporných impulzov zo strany vlády je hlavne pre strednú podnikateľskú vrstvu minimum.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
nedostatočne
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
nedostatočne
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
nedostatočne
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
nedostatočne
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
dostatočne
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
nedostatočne Za kanadské firmy, ktoré pôsobia na území Slovenska hodnotím ako chaotické, nepripravené a dosť často aj protichodné. Je zlé, že v mnohých rozhodnutí sa už premieta politický boj apozície blížiace sa parlamentné voľby. Negatívnu úlohu zohrávajú aj niektoré tendenčné rozhodnutia predsedu Národnej rady SR Andreja Danka.
Za kanadské firmy, ktoré pôsobia na území Slovenska hodnotím ako chaotické, nepripravené a dosť často aj protichodné. Je zlé, že v mnohých rozhodnutí sa už premieta politický boj apozície blížiace sa parlamentné voľby. Negatívnu úlohu zohrávajú aj niektoré tendenčné rozhodnutia predsedu Národnej rady SR Andreja Danka.
Hajko Jozef Hajko
analytik
dostatočne
Berko Jozef Berko
konateľ
Potraviny DELIA
nedostatočne
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
nedostatočne
Špirko Jozef Špirko
predseda predstavenstva
Aspin
nedostatočne
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
dostatočne
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
nedostatočne Kozmetické úpravy ktoré sú využité s marketingovým a komunikačným efektom majú prekryť výrazné systémové chyby a deštrukcie. Podniká sa čoraz ťažšie, zvyšuje sa byrokracia, systém sa znepriehľadňuje a zaťažuje reguláciami. Odkaz na potrebné úpravy z dôvodu korporácií neprihliada na majoritnú skupinu malých a stredných podnikateľov čím ich vlastne marginalizuje a tlačí do zániku.
Kozmetické úpravy ktoré sú využité s marketingovým a komunikačným efektom majú prekryť výrazné systémové chyby a deštrukcie. Podniká sa čoraz ťažšie, zvyšuje sa byrokracia, systém sa znepriehľadňuje a zaťažuje reguláciami. Odkaz na potrebné úpravy z dôvodu korporácií neprihliada na majoritnú skupinu malých a stredných podnikateľov čím ich vlastne marginalizuje a tlačí do zániku.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
dobre
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
dobre Hoci sa za posledné tri roky podnikateľské prostredie výrazne nezhoršilo , žiaľ ani sa nezlepšilo . Trendy k výraznému zjednodušeniu daňovej politiky ( odštartované tzv. rovnou daňou ) sa zastavili , elektronizácia štátnej správy vo vzťahu k podnikateľom neprináša zníženie administratívnej záťaže , je ťažkopádna a komlikovaná. Mierne sa zlepšila vymožiteľnosť práva a zrýchlili sa súdne konania , ale registračné súdy sú preťažené a stanovené lehoty sa nedodržiavajú . Európske projekty , ktoré mali zlepšiť podnikateľské projekty sa utopili v byrokratických postupoch jednotlivých výzviev a nedosiahol sa želaný efekt. Oceňujem snahu podporiť export malých a stredných podnikov a súčinnosť ekonomických diplomatov.
Hoci sa za posledné tri roky podnikateľské prostredie výrazne nezhoršilo , žiaľ ani sa nezlepšilo . Trendy k výraznému zjednodušeniu daňovej politiky ( odštartované tzv. rovnou daňou ) sa zastavili , elektronizácia štátnej správy vo vzťahu k podnikateľom neprináša zníženie administratívnej záťaže , je ťažkopádna a komlikovaná. Mierne sa zlepšila vymožiteľnosť práva a zrýchlili sa súdne konania , ale registračné súdy sú preťažené a stanovené lehoty sa nedodržiavajú . Európske projekty , ktoré mali zlepšiť podnikateľské projekty sa utopili v byrokratických postupoch jednotlivých výzviev a nedosiahol sa želaný efekt. Oceňujem snahu podporiť export malých a stredných podnikov a súčinnosť ekonomických diplomatov.
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
nedostatočne
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
dostatočne Nuz obcas sa najde zlepsenie alebo snaha o zlepsenie- napsiklad v dosptupnosti sluzieb na internete elektronicke podavanie dani... ale vacsina opatreni su zatazou - administraivnou, ludskou a nakoniec aj financnou. Jeden z prikladov je e health z hladiska poskytovatela zdravotnej starostlivosti - viac penazi a administrativy a uzitok ziaden. V dnesnej forme vyhovuje len buducim dodavatelom novej vylepsenej technolgie a kruhom v zakulisi.Smutne az poburujuce - a mohol to byt vyborny pomocnik pre vsetky tri strany - pacienta, poskytovatela a poistovnu.
Nuz obcas sa najde zlepsenie alebo snaha o zlepsenie- napsiklad v dosptupnosti sluzieb na internete elektronicke podavanie dani... ale vacsina opatreni su zatazou - administraivnou, ludskou a nakoniec aj financnou. Jeden z prikladov je e health z hladiska poskytovatela zdravotnej starostlivosti - viac penazi a administrativy a uzitok ziaden. V dnesnej forme vyhovuje len buducim dodavatelom novej vylepsenej technolgie a kruhom v zakulisi.Smutne az poburujuce - a mohol to byt vyborny pomocnik pre vsetky tri strany - pacienta, poskytovatela a poistovnu.
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
dostatočne
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
nedostatočne
Lancz Martin Lancz
predseda predstavenstva
Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP)
dobre Na jednej strane vláda zaviedla antibyrokratické balíčky, zvýšila digitalizáciu štátnych úradov a prijala aj desiatky opatrení, ktoré zlepšili podnikateľské prostredie, ale na strane druhej podnikateľom paralelne pribúdali mnohé nové povinnosti. A tie sa premietajú do nárastu byrokracie, administratívnych procesov a tiež do vyššieho finančného zaťaženia podnikania.
Na jednej strane vláda zaviedla antibyrokratické balíčky, zvýšila digitalizáciu štátnych úradov a prijala aj desiatky opatrení, ktoré zlepšili podnikateľské prostredie, ale na strane druhej podnikateľom paralelne pribúdali mnohé nové povinnosti. A tie sa premietajú do nárastu byrokracie, administratívnych procesov a tiež do vyššieho finančného zaťaženia podnikania.
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
dostatočne
Kubala Martin Kubala
generálny riaditeľ SEE
Hewlett-Packard Slovakia
dostatočne
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
dostatočne Dalo sa toho pokaziť aj viac...
Dalo sa toho pokaziť aj viac...
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
nedostatočne
Tichý Martin Tichý
Chief Operating Officer
TÜV SÜD Slovakia, s.r.o., Bratislava
nedostatočne
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
nedostatočne Žiadne pozitívne opatrenia som nezaznamenal. Viete mi nejaké pripomenúť?
Žiadne pozitívne opatrenia som nezaznamenal. Viete mi nejaké pripomenúť?
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
nedostatočne Je mi ľúto, ale aktivity vlády v tejto oblasti sa absolútne nedajú nazvať podporou podnikateľského prostredia. Jediným cieľom tejto vládnej garnitúry, je naháňať voličské hlasy, nech to stojí čo to stojí. A názor podnikateľského prostredia nikoho nezaujíma.
Je mi ľúto, ale aktivity vlády v tejto oblasti sa absolútne nedajú nazvať podporou podnikateľského prostredia. Jediným cieľom tejto vládnej garnitúry, je naháňať voličské hlasy, nech to stojí čo to stojí. A názor podnikateľského prostredia nikoho nezaujíma.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
nedostatočne
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
nedostatočne
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
nedostatočne
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
nedostatočne
Král Michal Král
CEO
Pricemania, s.r.o., Bratislava
nedostatočne Bolo by na čase zamerať sa na jednoznačnú podporu malého a stredného podnikania a odstránenie byrokracie miesto selektívnych dotácií pre vybraných jednotlivcov.
Bolo by na čase zamerať sa na jednoznačnú podporu malého a stredného podnikania a odstránenie byrokracie miesto selektívnych dotácií pre vybraných jednotlivcov.
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
nedostatočne
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
nedostatočne
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
nedostatočne
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
dostatočne
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
dostatočne Nespominam si, ze by vlada prijala nejake zasadne opatrenia na podporu podnikatelskeho prostredia.
Nespominam si, ze by vlada prijala nejake zasadne opatrenia na podporu podnikatelskeho prostredia.
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
dostatočne
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
nedostatočne
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
nedostatočne Chýbajú mi systémové kroky a zjednodušovanie vecí, rovnako komunikácia vlády, že podnikatelia nie sú nepriatelia, ale naopak, oni dávajú prácu, rast a rozvoj.
Chýbajú mi systémové kroky a zjednodušovanie vecí, rovnako komunikácia vlády, že podnikatelia nie sú nepriatelia, ale naopak, oni dávajú prácu, rast a rozvoj.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
nedostatočne Keď som si prečítal otázku, tak som dal hodnotenie 3-. Ale v slovnom vyjadrení aj "dostatočne" je žiaľ viac, ako to čo sa za posledných 10 rokov spravilo pre lepšie podnikateľské prostredie. A asi je to na tomto fóre zbytočné hovoriť, v konečnom dôsledku všetko, čo sa v tejto oblasti spraví sa v konečnom dôsledku prejaví v lepšej životnej úrovni všetkých .
Keď som si prečítal otázku, tak som dal hodnotenie 3-. Ale v slovnom vyjadrení aj "dostatočne" je žiaľ viac, ako to čo sa za posledných 10 rokov spravilo pre lepšie podnikateľské prostredie. A asi je to na tomto fóre zbytočné hovoriť, v konečnom dôsledku všetko, čo sa v tejto oblasti spraví sa v konečnom dôsledku prejaví v lepšej životnej úrovni všetkých .
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
dostatočne
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
dostatočne Je pravda, že vláda dačo robí, tak preto to nie je nedostatočná...
Je pravda, že vláda dačo robí, tak preto to nie je nedostatočná...
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
dostatočne
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
nedostatočne
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
dobre
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
dostatočne
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
dostatočne Snaha síce bola deklarovaná, ale "skutek utek"... Prípadne si ešte možno pomôcť parafrázou slávneho výroku bývalého sovietskeho a ruského politika Černomyrdina: "Snažili sa najlepšie, ako vedeli, ale dopadlo to ako vždy...". O výsledkoch (mimo iného) svedčí aj postupný pokles našej krajiny v medzinárodných rebríčkoch hodnotiacich kvalitu podnikateľského prostredia.
Snaha síce bola deklarovaná, ale "skutek utek"... Prípadne si ešte možno pomôcť parafrázou slávneho výroku bývalého sovietskeho a ruského politika Černomyrdina: "Snažili sa najlepšie, ako vedeli, ale dopadlo to ako vždy...". O výsledkoch (mimo iného) svedčí aj postupný pokles našej krajiny v medzinárodných rebríčkoch hodnotiacich kvalitu podnikateľského prostredia.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
nedostatočne
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
nedostatočne
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
nedostatočne Keďže celkom jednoznačne prevažujú negatíva nad pozitívami...
Keďže celkom jednoznačne prevažujú negatíva nad pozitívami...
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
nedostatočne Celkom 90 noviel v desiatich najdolezitejsich zakonoch ovplyvnujucich podnikanie za posledne tri roky . Ruka v ruke s tym plazive , salamovou metodou davkovane zvysovanie dani - dan z poistenia, zdravotny odvod z dividendy, zdanenie ochodnych retazcov, zvysovanie miestnych dani, poplatok za rozvoj,poplatky plynuce zo zakona o odpadoch, dan z hazardu, bankovy odvod, dan pri prepise automobilu ... Dalsich X stupidit komplikujucich zivot a znamenajucich vyssie naklady - GDPR , E-kasa, impotentna elektronizacia, oznamovacie povinnosti Socialnej poistovni, zdravotnym poistovniam , Financnej sprave, dovolenkove poukazy, raketove zvysovanie minimalnej mzdy...Oproti tomu nulovy az zaporny progres v sluzbach ( zdravotnictvo, vzdelavanie , bezpecnost , doprava ..) ktore stat poskytuje obcanom a firmam .
Celkom 90 noviel v desiatich najdolezitejsich zakonoch ovplyvnujucich podnikanie za posledne tri roky . Ruka v ruke s tym plazive , salamovou metodou davkovane zvysovanie dani - dan z poistenia, zdravotny odvod z dividendy, zdanenie ochodnych retazcov, zvysovanie miestnych dani, poplatok za rozvoj,poplatky plynuce zo zakona o odpadoch, dan z hazardu, bankovy odvod, dan pri prepise automobilu ... Dalsich X stupidit komplikujucich zivot a znamenajucich vyssie naklady - GDPR , E-kasa, impotentna elektronizacia, oznamovacie povinnosti Socialnej poistovni, zdravotnym poistovniam , Financnej sprave, dovolenkove poukazy, raketove zvysovanie minimalnej mzdy...Oproti tomu nulovy az zaporny progres v sluzbach ( zdravotnictvo, vzdelavanie , bezpecnost , doprava ..) ktore stat poskytuje obcanom a firmam .
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
nedostatočne V nasom sektore sme zaznamenali iba jeden pozitivny dopad a to oslobodenie od dane z vynosu pri nakupe a drzani cennych papierov viac ako 1 rok. Ostatne opatrenia priniesli skor administrativnu a odvodovu zataz. Azda najviac negativne povazujeme to, ze sa nedotiahla do konca nova regulacia finanancno sprostredkovatelskych firiem.
V nasom sektore sme zaznamenali iba jeden pozitivny dopad a to oslobodenie od dane z vynosu pri nakupe a drzani cennych papierov viac ako 1 rok. Ostatne opatrenia priniesli skor administrativnu a odvodovu zataz. Azda najviac negativne povazujeme to, ze sa nedotiahla do konca nova regulacia finanancno sprostredkovatelskych firiem.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
nedostatočne Zvýšenie príplatkov za sviatky a víkendy, viacnásobné zvýšenie minimálnej mzdy, gdpr, ekasa a ďalšie "perličky" nemôžem hodnotiť inak, ako nedostatočnou.
Zvýšenie príplatkov za sviatky a víkendy, viacnásobné zvýšenie minimálnej mzdy, gdpr, ekasa a ďalšie "perličky" nemôžem hodnotiť inak, ako nedostatočnou.
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
dostatočne
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
dostatočne
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
dobre Pozitívne hodnotíme snahu robiť "pro-podnikateľské" balíčky, aj keď im chýba väčšia odvaha. Naopak zavádzanie, resp. nezrušenie, sektorových daní, absencia reformy vzdelávacieho systému a stále problémová vymožiteľnosť práva zostávajú dlhodobo neriešenými oblasťami, ktoré znižujú konkurencieschopnosť krajiny.
Pozitívne hodnotíme snahu robiť "pro-podnikateľské" balíčky, aj keď im chýba väčšia odvaha. Naopak zavádzanie, resp. nezrušenie, sektorových daní, absencia reformy vzdelávacieho systému a stále problémová vymožiteľnosť práva zostávajú dlhodobo neriešenými oblasťami, ktoré znižujú konkurencieschopnosť krajiny.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
dostatočne
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
nedostatočne Podstatná väčšina zmien zo strany vlády zvyšuje náklady podnikateľskej sféry. Zvýšenie minimálnej mzdy, príplatkov za sviatky, nočných príplatkov, povinná podpora dovoleniek sa rozhodne nedajú hodnotiť ako podpora podnikateľskej sféry ale naopak.
Podstatná väčšina zmien zo strany vlády zvyšuje náklady podnikateľskej sféry. Zvýšenie minimálnej mzdy, príplatkov za sviatky, nočných príplatkov, povinná podpora dovoleniek sa rozhodne nedajú hodnotiť ako podpora podnikateľskej sféry ale naopak.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
dobre
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
dostatočne Vláda ani trochu nevyužila dobré ekonomické časy pre zlepšenie podnikateľského prostredia. "Cielená podpora" zamestnanosti a regionálna podpora podnikateľských zámerov podnikateľské prostredie skôr deformovali ako stimulovali.
Vláda ani trochu nevyužila dobré ekonomické časy pre zlepšenie podnikateľského prostredia. "Cielená podpora" zamestnanosti a regionálna podpora podnikateľských zámerov podnikateľské prostredie skôr deformovali ako stimulovali.
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
dostatočne
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
nedostatočne
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
dobre Za 3 roky tejto vlády je to u mňa za 3. Miesto stransparentňovania a zjednodušovania podnikateľského prostredia dostávajú podnikatelia polená pod nohy. Neviem, prečo nám vláda nariaďuje, aké odmeny, aké benefity máme svojim zamestnancom vyplácať, a miesto toho, aby vytvárali rovnaké podmienky pre všetkých, preferujú svojich vyvolených. Máme šťastie, že práve žijeme v dobe prosperity, keď sú všetky tieto nerozumné opatrenia vlády prekryté vysokým ekonomickým rastom a vysokou zamestnanosťou. Čiže vcelku dobre sa máme nie preto, že máme "rozumnú" vládu s "rozumnými" opatreniami, ale preto, že sa našťastie darí silným Európskym krajinám, hlavne Nemecku, ktoré ťahá aj našu ekonomiku navzdory našej voči podnikateľom nesýstemovej vládnej stratégie.
Za 3 roky tejto vlády je to u mňa za 3. Miesto stransparentňovania a zjednodušovania podnikateľského prostredia dostávajú podnikatelia polená pod nohy. Neviem, prečo nám vláda nariaďuje, aké odmeny, aké benefity máme svojim zamestnancom vyplácať, a miesto toho, aby vytvárali rovnaké podmienky pre všetkých, preferujú svojich vyvolených. Máme šťastie, že práve žijeme v dobe prosperity, keď sú všetky tieto nerozumné opatrenia vlády prekryté vysokým ekonomickým rastom a vysokou zamestnanosťou. Čiže vcelku dobre sa máme nie preto, že máme "rozumnú" vládu s "rozumnými" opatreniami, ale preto, že sa našťastie darí silným Európskym krajinám, hlavne Nemecku, ktoré ťahá aj našu ekonomiku navzdory našej voči podnikateľom nesýstemovej vládnej stratégie.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
dostatočne
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
nedostatočne Minimálne z pohľadu poisťovníctva nevnímam posledné tri roky ako obdobie, keď sa podnikateľské prostredie zlepšilo. Práve naopak. Sprísňujúce sa požiadavky a nové nariadenia zo strany Európskej únie, ako aj rýdzo slovenské legislatívne zmeny so zavedením poistného odvodu a neskôr poistnej dane hospodáreniu poisťovní minimálne nepomohli.
Minimálne z pohľadu poisťovníctva nevnímam posledné tri roky ako obdobie, keď sa podnikateľské prostredie zlepšilo. Práve naopak. Sprísňujúce sa požiadavky a nové nariadenia zo strany Európskej únie, ako aj rýdzo slovenské legislatívne zmeny so zavedením poistného odvodu a neskôr poistnej dane hospodáreniu poisťovní minimálne nepomohli.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
nedostatočne Miestami mám pocit, že štát ide sám proti vlastným občanom.
Miestami mám pocit, že štát ide sám proti vlastným občanom.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
dostatočne Výsledná známka, žiaľ, nepotrebuje komentár.
Výsledná známka, žiaľ, nepotrebuje komentár.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
dostatočne Toto moje hodnotenie odráža nielen všeobecnú podporu podnikateľského prostredia ale aj špecifický pohľad segmentu, v ktorom pôsobím. Legislatívna nestálosť, nesprávna regulácia a nestabilita rozhodne neprospievajú rozvoju nášho zdravotníckeho segmentu.
Toto moje hodnotenie odráža nielen všeobecnú podporu podnikateľského prostredia ale aj špecifický pohľad segmentu, v ktorom pôsobím. Legislatívna nestálosť, nesprávna regulácia a nestabilita rozhodne neprospievajú rozvoju nášho zdravotníckeho segmentu.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
nedostatočne Neviem si spomenut na ziadne ulahcenie / zjednodusenie legislativy / znizenie byrokracie, zato si viem spomenut na niekolko opacnych prikladov. Privital by som vytvorenie utvaru na znizovanie byrokracie, ktory by vyhladaval moznosti uspory personalnych nakladov na strane statu a zaroven firiem. Globalne by sa tak v hospodarstve ziskali kadrove zdroje, znizili naklady u statu aj firiem a tym zvysila produktivita prace a tym HDP na obyvatela, co je zaroven jedinou cestou k zvysovaniu zivotnej urovne v state. Odporucam vziat si priklad z USA, kde maju na konci kazdeho statom vytvoreneho formulara chlievik s otazkou "kolko minut Vam trvalo vyplnenie" a nasledne podla toho hladaju moznosti uspory. (Paperwork reduction Act 1995)
Neviem si spomenut na ziadne ulahcenie / zjednodusenie legislativy / znizenie byrokracie, zato si viem spomenut na niekolko opacnych prikladov. Privital by som vytvorenie utvaru na znizovanie byrokracie, ktory by vyhladaval moznosti uspory personalnych nakladov na strane statu a zaroven firiem. Globalne by sa tak v hospodarstve ziskali kadrove zdroje, znizili naklady u statu aj firiem a tym zvysila produktivita prace a tym HDP na obyvatela, co je zaroven jedinou cestou k zvysovaniu zivotnej urovne v state. Odporucam vziat si priklad z USA, kde maju na konci kazdeho statom vytvoreneho formulara chlievik s otazkou "kolko minut Vam trvalo vyplnenie" a nasledne podla toho hladaju moznosti uspory. (Paperwork reduction Act 1995)

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní