Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

  1. rozhodne áno 64 %
  2. skôr áno 22 %
  3. skôr nie 7 %
  4. rozhodne nie 3 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 3 %


Uzávierka hlasovania: 17.06.2019. Počet respondentov: 94.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Novotná Alexandra Novotná
majiteľka
Klinika Esthetic
rozhodne áno Určite áno. Akýkoľvek krok k zlepšeniu kvality životného prostredia je potrebný. Ak sa urobí prvý krok zákonite sa otvoria nové možnosti spracovania odpadu. Súvislosť vplyvu plastov v potrave na vznik rakoviny prsníka potvrdili viaceré medicínske štúdie takže je najvyšší časť začať s dlhodobými riešeniami.
Určite áno. Akýkoľvek krok k zlepšeniu kvality životného prostredia je potrebný. Ak sa urobí prvý krok zákonite sa otvoria nové možnosti spracovania odpadu. Súvislosť vplyvu plastov v potrave na vznik rakoviny prsníka potvrdili viaceré medicínske štúdie takže je najvyšší časť začať s dlhodobými riešeniami.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
rozhodne áno
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
rozhodne áno Význam bude najmä v tom, že ľudia ich nebudú odhadzovať v prírode. Teda aspoň dúfam :)
Význam bude najmä v tom, že ľudia ich nebudú odhadzovať v prírode. Teda aspoň dúfam :)
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
rozhodne áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne áno Zálohovanie primárne buduje návyk obyvateľov flaše odovzdať späť na spracovanie. To je cenným návykom, aj keby skončili v rovnakom odpade ako doposiaľ. PET flaše totiž minimálne neskončia na miestach, kde si s nimi príroda dnes nevie rady.
Zálohovanie primárne buduje návyk obyvateľov flaše odovzdať späť na spracovanie. To je cenným návykom, aj keby skončili v rovnakom odpade ako doposiaľ. PET flaše totiž minimálne neskončia na miestach, kde si s nimi príroda dnes nevie rady.
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
skôr áno
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno Tento typ “enviromentalneho smogu” velmi nici nase zivotne prostredie.Je dolezite chovat sa zodpovedne voci dalsim generaciam.
Tento typ “enviromentalneho smogu” velmi nici nase zivotne prostredie.Je dolezite chovat sa zodpovedne voci dalsim generaciam.
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
rozhodne áno
Harant Ivan Harant
konateľ
MIP, s.r.o.
rozhodne áno
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Tu ide podľa môjho názoru primárne o zníženie nekontrolovaného odpadu. O spracovanie ide až v druhom rade.
Tu ide podľa môjho názoru primárne o zníženie nekontrolovaného odpadu. O spracovanie ide až v druhom rade.
Ivanič Ivan Ivanič
prezident
Slovenská lyžiarska asociácia
rozhodne áno Ochrana životného prostredia musí mať vždy prioritu. Pokiaľ legislatíva nerieši problém na vstupe, nesie zodpovednosť za dôsledok.
Ochrana životného prostredia musí mať vždy prioritu. Pokiaľ legislatíva nerieši problém na vstupe, nesie zodpovednosť za dôsledok.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rozhodne áno
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
rozhodne nie Předpokládám, že významným cílem celého zálohování je opět hlavně vytáhnout další peníze z kapes občanů, podnikatelů a státu a přesměrovat je ve prospěch vybraných spřátelených jednotlivců a firem. A že přitom dále zkomplikujeme život lidem a podnikatelům je pro organizátory této lukrativní transferové ekonomiky přijatelná oběť. To přerozdělováni za to prostě stoji a už tolikrát se to podařilo...
Předpokládám, že významným cílem celého zálohování je opět hlavně vytáhnout další peníze z kapes občanů, podnikatelů a státu a přesměrovat je ve prospěch vybraných spřátelených jednotlivců a firem. A že přitom dále zkomplikujeme život lidem a podnikatelům je pro organizátory této lukrativní transferové ekonomiky přijatelná oběť. To přerozdělováni za to prostě stoji a už tolikrát se to podařilo...
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
rozhodne áno
Venhartová Jana Venhartová
riaditeľka
Potravinárska komora Slovenska
skôr áno Primárnym cieľom zavedenia nového systému zálohovania je ochrana životného prostredia a splnenie cieľov, ktoré Slovenskej republike určuje nová európska legislatíva. Z pohľadu výrobcov potravín znamená zavedenie nového systému zvýšenie nákladov, a to nielen pre tých výrobcov, ktorí plnia do PET fliaš a plechoviek, keďže odobratím významnej suroviny z triedeného zberu sa zvýšia náklady ostatným výrobcom používajúcim plastové obaly. Práve preto je dôležité, aby bol nový systém nastavený absolútne transparentne. S tým súvisí aj požiadavka, aby bola zabezpečená ochrana trhu v podobe ochrany pred únikom vyzbieraného materiálu zo SR, a to z dôvodu plnenia povinností výrobcov vyplývajúcich z novej európskej legislatívy, t.j. povinnosť primiešavania 25% recyklátu do nových PET fliaš s účinnosťou do roku 2025.
Primárnym cieľom zavedenia nového systému zálohovania je ochrana životného prostredia a splnenie cieľov, ktoré Slovenskej republike určuje nová európska legislatíva. Z pohľadu výrobcov potravín znamená zavedenie nového systému zvýšenie nákladov, a to nielen pre tých výrobcov, ktorí plnia do PET fliaš a plechoviek, keďže odobratím významnej suroviny z triedeného zberu sa zvýšia náklady ostatným výrobcom používajúcim plastové obaly. Práve preto je dôležité, aby bol nový systém nastavený absolútne transparentne. S tým súvisí aj požiadavka, aby bola zabezpečená ochrana trhu v podobe ochrany pred únikom vyzbieraného materiálu zo SR, a to z dôvodu plnenia povinností výrobcov vyplývajúcich z novej európskej legislatívy, t.j. povinnosť primiešavania 25% recyklátu do nových PET fliaš s účinnosťou do roku 2025.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
rozhodne áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Určite má, ide aj o dva ďalšie významy, psychologický a výchovný. Samozrejme je škoda, že štát nedokáže zároveň zabezpečiť zhodnotenie takto získanej suroviny.
Určite má, ide aj o dva ďalšie významy, psychologický a výchovný. Samozrejme je škoda, že štát nedokáže zároveň zabezpečiť zhodnotenie takto získanej suroviny.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr áno Máme to blízko do všetkých okolitých krajín, je to len otázka priorít a nákladovosti.
Máme to blízko do všetkých okolitých krajín, je to len otázka priorít a nákladovosti.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne áno Verím, že spracovanie pre tento druh odpadu sa časom nájde, zaznamenala som napríklad aj pokusy ho využiť na výrobu motorového paliva. Pokiaľ môže štát urobiť niečo pre to, aby tieto obaly nekončili v prírode a neprispievali k znečisťovaniu životného prostredia, určite sa to oplatí.
Verím, že spracovanie pre tento druh odpadu sa časom nájde, zaznamenala som napríklad aj pokusy ho využiť na výrobu motorového paliva. Pokiaľ môže štát urobiť niečo pre to, aby tieto obaly nekončili v prírode a neprispievali k znečisťovaniu životného prostredia, určite sa to oplatí.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
skôr áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
rozhodne áno
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
rozhodne áno Rozhodne ano, zálohovanie sa prejaví znížením odpadu a to bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie , bez ohľadu na to , či sa vyzbierané PET fľaše a plechovky spracujú na Slovensku alebo sa na spracovanie budú vyvážať.
Rozhodne ano, zálohovanie sa prejaví znížením odpadu a to bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie , bez ohľadu na to , či sa vyzbierané PET fľaše a plechovky spracujú na Slovensku alebo sa na spracovanie budú vyvážať.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr áno Je dôležité naučiť obyvateľstvo separovať odpad tak, aby sa to stalo prirodzenou súčasť nášho života.
Je dôležité naučiť obyvateľstvo separovať odpad tak, aby sa to stalo prirodzenou súčasť nášho života.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
rozhodne áno aj keby to bolo tak, je stale lepsie mat zhromazdenu surovinu a cakat na jej spracovanie ako mat vyhodeny odpad v prirode alebo na skladkach.
aj keby to bolo tak, je stale lepsie mat zhromazdenu surovinu a cakat na jej spracovanie ako mat vyhodeny odpad v prirode alebo na skladkach.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno PET fľaše ľudia často odhadzujú do prírody, čo samozrejme veľmi negatívne vplýva na životné prostredie. Zálohovanie považujem za prostriedok, ktorý by najviac motivoval ľudí k disciplíne pokiaľ ide o manipuláciu s plastovým odpadom. Navyše podľa Smernice EÚ sme do r. 2025 povinní zabezpečiť zber minimálne 90 % vyrobených PET fliaš, čo sa dá reálne dosiahnuť iba zálohovaním.
PET fľaše ľudia často odhadzujú do prírody, čo samozrejme veľmi negatívne vplýva na životné prostredie. Zálohovanie považujem za prostriedok, ktorý by najviac motivoval ľudí k disciplíne pokiaľ ide o manipuláciu s plastovým odpadom. Navyše podľa Smernice EÚ sme do r. 2025 povinní zabezpečiť zber minimálne 90 % vyrobených PET fliaš, čo sa dá reálne dosiahnuť iba zálohovaním.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
rozhodne áno Myslím, že áno pretože to bude ľudí viac motivovať k separácii a odovzdávaniu odpadu. Skôr, alebo neskôr budeme vedieť surovinu úplne spracovať a ak nie, tak je možné ju predať do iných krajín.
Myslím, že áno pretože to bude ľudí viac motivovať k separácii a odovzdávaniu odpadu. Skôr, alebo neskôr budeme vedieť surovinu úplne spracovať a ak nie, tak je možné ju predať do iných krajín.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rozhodne áno To nie je ekonomická otázka, ale povinnosť voči prírode a životnému prostrediu.
To nie je ekonomická otázka, ale povinnosť voči prírode a životnému prostrediu.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
rozhodne áno Zálohovanie je asi naozaj jediná cesta. Stačí sa prejsť v prírode a pozrieť si ako z roka na rok rastie množstvo voľne pohodeného plastového odpadu. Ak jediným prínosom zálohovania budú čistejšie lesy a potoky bez ohľadu na využitie suroviny aj tak to má význam.
Zálohovanie je asi naozaj jediná cesta. Stačí sa prejsť v prírode a pozrieť si ako z roka na rok rastie množstvo voľne pohodeného plastového odpadu. Ak jediným prínosom zálohovania budú čistejšie lesy a potoky bez ohľadu na využitie suroviny aj tak to má význam.
Guttman Martin Guttman
managing director
Tuli.sk
skôr áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr áno Áno, ale ako dobrovoľné, nie štátom nariadené, riešenie.
Áno, ale ako dobrovoľné, nie štátom nariadené, riešenie.
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr áno Aspoň si Slováci začnú postupne zvykať na separovanie a získajú nové návyky. To môže vytvoriť tlak na budúce úplné spracovanie suroviny.
Aspoň si Slováci začnú postupne zvykať na separovanie a získajú nové návyky. To môže vytvoriť tlak na budúce úplné spracovanie suroviny.
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
rozhodne áno Naa skusenost je taka, ze zatial existuje -pokial sa nezmeni - struktura nasho priemyslu nedostatok druhotnych surovin. je to len o tom ci organy verejnej moci su schopne manazovat proces efektivne a efektne, aby sa tato nedostatkova surovina recyklovala. Sucasny stav je obrazom neschopnosti organov verejnej moci. Preto mame okolie - priekopy, luky, lesy,atd. zaplavene odpadom, ktoreho sa zbavili napriklad konzumenti napojov...
Naa skusenost je taka, ze zatial existuje -pokial sa nezmeni - struktura nasho priemyslu nedostatok druhotnych surovin. je to len o tom ci organy verejnej moci su schopne manazovat proces efektivne a efektne, aby sa tato nedostatkova surovina recyklovala. Sucasny stav je obrazom neschopnosti organov verejnej moci. Preto mame okolie - priekopy, luky, lesy,atd. zaplavene odpadom, ktoreho sa zbavili napriklad konzumenti napojov...
Hrbek Milan Hrbek
advokát, partner
Černejová & Hrbek
rozhodne áno
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno Väčšina našich zákazníkov si praje zodpovedné nakladanie s PET fľašami a ich recyklácia a možnosť opätovného použitia materiálu je pre nich prijateľné riešenie problému s PET fľašami. Nie je rozhodujúce, či sa surovina spracuje na Slovensku alebo v zahraničí. Podstatné je, že zálohovanie bude motivovať ľudí k odovzdaniu PET fliaš na ich recykláciu.
Väčšina našich zákazníkov si praje zodpovedné nakladanie s PET fľašami a ich recyklácia a možnosť opätovného použitia materiálu je pre nich prijateľné riešenie problému s PET fľašami. Nie je rozhodujúce, či sa surovina spracuje na Slovensku alebo v zahraničí. Podstatné je, že zálohovanie bude motivovať ľudí k odovzdaniu PET fliaš na ich recykláciu.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr áno Má to význam nie len na Slovensku ale predovšetkým globálne v celom svete. Inak budeme jedno veľké smetisko. A z pohľadu malého Slovenska, by sme ísť príkladom a pokúsiť sa všetky vratné obaly čo najviac recyklovať.
Má to význam nie len na Slovensku ale predovšetkým globálne v celom svete. Inak budeme jedno veľké smetisko. A z pohľadu malého Slovenska, by sme ísť príkladom a pokúsiť sa všetky vratné obaly čo najviac recyklovať.
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
rozhodne áno
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno Aj takéto "drobnosti" by mali byť legislatívne riešené na úrovni ÉÚ. pričom nie je rozhodujúce a ani potrebne, aby každá členská krajina mala vybudovane adekvátne spracovateľské zázemie
Aj takéto "drobnosti" by mali byť legislatívne riešené na úrovni ÉÚ. pričom nie je rozhodujúce a ani potrebne, aby každá členská krajina mala vybudovane adekvátne spracovateľské zázemie
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
skôr áno Keď som si prečítal, koľko zjeme mikroskopických plastových čiastočiek, tak som si uvedomil, že problem je vážny.
Keď som si prečítal, koľko zjeme mikroskopických plastových čiastočiek, tak som si uvedomil, že problem je vážny.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno Ano, ale lepsim riesenim by bolo uplne zakazat postupne predaj napojov v plastovych flasiach a vratit sa do nasej mladosti ked sme mali vsetky napoje v sklenenych flasiach, vratane mlieka, piva pripadne vina :-).
Ano, ale lepsim riesenim by bolo uplne zakazat postupne predaj napojov v plastovych flasiach a vratit sa do nasej mladosti ked sme mali vsetky napoje v sklenenych flasiach, vratane mlieka, piva pripadne vina :-).
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
rozhodne áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
skôr nie Nežeňme veci do extrému, sústreďme sa na oblasti, kde je najviac znečistenia. Napr. lode apod., čím nevylučujem ani opatrenia na obmedzenie plastov.
Nežeňme veci do extrému, sústreďme sa na oblasti, kde je najviac znečistenia. Napr. lode apod., čím nevylučujem ani opatrenia na obmedzenie plastov.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno zálohovanie nie je len o recyklácii, ale aj o uvedomní si, že ten pôast nie je zadarmo
zálohovanie nie je len o recyklácii, ale aj o uvedomní si, že ten pôast nie je zadarmo
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
skôr áno
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
rozhodne áno Vyvezieme ju k spracovateľovi a časom sa nájde aj u nás investor.
Vyvezieme ju k spracovateľovi a časom sa nájde aj u nás investor.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
rozhodne áno Samozrejme, infraštruktúra sa rýchlo dobuduje..
Samozrejme, infraštruktúra sa rýchlo dobuduje..
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne áno Určite áno, ochrana životného prostredia by mala myť vyššiu prioritu ako tvrdý biznis. Nechceme sa predsa vyvaľovať v plechovkách a PET fľašiach len preto, že nie sme schopní ich spracovať.
Určite áno, ochrana životného prostredia by mala myť vyššiu prioritu ako tvrdý biznis. Nechceme sa predsa vyvaľovať v plechovkách a PET fľašiach len preto, že nie sme schopní ich spracovať.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Rozhodne má zmysel to zbierať, bez pohľadu na to, či budeme mať hneď vhodné technológie na ich spracovanie alebo ich dáme spracovať inde
Rozhodne má zmysel to zbierať, bez pohľadu na to, či budeme mať hneď vhodné technológie na ich spracovanie alebo ich dáme spracovať inde
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
rozhodne áno
Kubovič Peter Kubovič
managing parner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Systém zálohovania (keďže ide o peniaze) dokáže radikálne zvýšiť objem separovania daných odpadov, čo následne povedie aj k zlepšeniu systému ich spracovania (keďže to už budú zaujímavé objemy z hľadiska biznisu).
Systém zálohovania (keďže ide o peniaze) dokáže radikálne zvýšiť objem separovania daných odpadov, čo následne povedie aj k zlepšeniu systému ich spracovania (keďže to už budú zaujímavé objemy z hľadiska biznisu).
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
rozhodne áno Kedze sa nevieme a nechceme spravat zodpovedne a aspon trochu ekologocky dobrovolne , snad nas k tomu bude motivovat vlastna penazenka. Opat a zas plati vzdelanie , vzdelanie , vzdelanie .
Kedze sa nevieme a nechceme spravat zodpovedne a aspon trochu ekologocky dobrovolne , snad nas k tomu bude motivovat vlastna penazenka. Opat a zas plati vzdelanie , vzdelanie , vzdelanie .
Vilem Peter Vilem
riaditeľ
Vema, s.r.o., Bratislava
skôr áno Vzhľadom na to, že stále nedokážeme odpad v dostatočnej miere triediť, môže pomôcť zálohovanie. Na druhej strane musí štát pripraviť jasnú a kontrolovateľnú stratégiu, čo sa s týmito surovinami deje a ako sa s nimi nakladá. Bohužiaľ často sa stáva, že prijmeme nejaké pravidlá (mám na mysli legislatívu) a myslíme, že to pôjde samo a všetko je v poriadku, pričom skutočnosť je úplne iná a nikoho z kompetentných to netrápi.
Vzhľadom na to, že stále nedokážeme odpad v dostatočnej miere triediť, môže pomôcť zálohovanie. Na druhej strane musí štát pripraviť jasnú a kontrolovateľnú stratégiu, čo sa s týmito surovinami deje a ako sa s nimi nakladá. Bohužiaľ často sa stáva, že prijmeme nejaké pravidlá (mám na mysli legislatívu) a myslíme, že to pôjde samo a všetko je v poriadku, pričom skutočnosť je úplne iná a nikoho z kompetentných to netrápi.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno Myslím, že má význam akékoľvek opatrenie na zníženie tvorby odpadu. Príliš dlho sme túto problematiku ignorovali.
Myslím, že má význam akékoľvek opatrenie na zníženie tvorby odpadu. Príliš dlho sme túto problematiku ignorovali.
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
rozhodne nie Rozhodně nemá, dle informací bude systém stát v počátečních nákladech cca 80 mil. Euro a ročně bude ztrátový více jak 5 mil Euro. Přitom se řeší jen okrajová část vznikajících plastových obalů z těchto tvoří PET lahve a hliníkové plechovky jen nepatrný segment. Uvidíme co s vrácenými obaly budou muset dělat obchodní řetězce které navíc budou muset vytřídit PET láhev a PVC víčko zvlášť pro případnou následnou recyklaci. Nejedná se spíše o business nachystaný předem pro někoho?
Rozhodně nemá, dle informací bude systém stát v počátečních nákladech cca 80 mil. Euro a ročně bude ztrátový více jak 5 mil Euro. Přitom se řeší jen okrajová část vznikajících plastových obalů z těchto tvoří PET lahve a hliníkové plechovky jen nepatrný segment. Uvidíme co s vrácenými obaly budou muset dělat obchodní řetězce které navíc budou muset vytřídit PET láhev a PVC víčko zvlášť pro případnou následnou recyklaci. Nejedná se spíše o business nachystaný předem pro někoho?
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
skôr áno Áno, avšak malo by to fungovať viac motivačne a informačne, ako cestou represií.
Áno, avšak malo by to fungovať viac motivačne a informačne, ako cestou represií.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
rozhodne áno Dôležité je, aby plasty čo v najmenšej miere končili na skládkach, v prírode, riekach a moriach.
Dôležité je, aby plasty čo v najmenšej miere končili na skládkach, v prírode, riekach a moriach.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
rozhodne áno
Gálik Róbert Gálik
generálny riaditeľ
Atos IT Solutions and Services s.r.o.
skôr áno Spotrebu plastov je potrebné znížiť na nevyhnutné minimum. Preto si myslím, že zálohovanie PET fliaš a plechoviek je dobrý krok. Jednak to donúti ľudí sa zamyslieť, či nie je možný nákup produktov do vlastných obalov a zvýši pravdepodobnosť, že plasty nebudú končiť v zmesovom komunálnom odpade, či v prírode. Nebojím sa povedať, že nejaká forma zálohovania by sa pokojne mohla týkať všetkých plastových obalov, pretože mnohé produkty sú možno až nezmyselne balené v plaste a kartóne zároveň. V otázke spracovania je odpoveď jednoznačná. Už dnes vieme z plastov vyrábať palivá, čiže plast nie je odpad, ale komodita a o tú záujem určite bude.
Spotrebu plastov je potrebné znížiť na nevyhnutné minimum. Preto si myslím, že zálohovanie PET fliaš a plechoviek je dobrý krok. Jednak to donúti ľudí sa zamyslieť, či nie je možný nákup produktov do vlastných obalov a zvýši pravdepodobnosť, že plasty nebudú končiť v zmesovom komunálnom odpade, či v prírode. Nebojím sa povedať, že nejaká forma zálohovania by sa pokojne mohla týkať všetkých plastových obalov, pretože mnohé produkty sú možno až nezmyselne balené v plaste a kartóne zároveň. V otázke spracovania je odpoveď jednoznačná. Už dnes vieme z plastov vyrábať palivá, čiže plast nie je odpad, ale komodita a o tú záujem určite bude.
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
rozhodne áno
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
skôr nie
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
rozhodne áno Aj my starší sa naučíme triediť odpad.
Aj my starší sa naučíme triediť odpad.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
rozhodne áno Je to jediná cesta, ak sa nechceme "utopiť v odpade". A spracovanie získanej suroviny je možné riešiť - je to príležitosť na nové postupy, technológie a inovácie. Aspoň by nás mala táto príležitosť motivovať. A štát môže recykláciu podporiť.
Je to jediná cesta, ak sa nechceme "utopiť v odpade". A spracovanie získanej suroviny je možné riešiť - je to príležitosť na nové postupy, technológie a inovácie. Aspoň by nás mala táto príležitosť motivovať. A štát môže recykláciu podporiť.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Vo svete je dostatok technologii na spracovanie uvedenych surovin + ekologicky prinos, takze rozhodne ano
Vo svete je dostatok technologii na spracovanie uvedenych surovin + ekologicky prinos, takze rozhodne ano
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
skôr nie NEHýRIME DOSTATKOM FINANčNýCH REZERV A TAK SOTVA SA KTORÝ PODNIKATEľ ROZHODNE, žE AJ KEĎ TO NIE JE ISTé, žE SA PRE TAKé RIZIKO ROZHODNE
NEHýRIME DOSTATKOM FINANčNýCH REZERV A TAK SOTVA SA KTORÝ PODNIKATEľ ROZHODNE, žE AJ KEĎ TO NIE JE ISTé, žE SA PRE TAKé RIZIKO ROZHODNE
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
rozhodne nie
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne áno Určitě - tedy za předpokladu, že se dá očekávat zvýšení separace, která je už dnes na dost vysoké úrovni. A pokud budeme umět zpracovat alespoň část a zbytek někde uskladnit pro zpracování až na to bude technologie, tak to smysl jednoznačně má.
Určitě - tedy za předpokladu, že se dá očekávat zvýšení separace, která je už dnes na dost vysoké úrovni. A pokud budeme umět zpracovat alespoň část a zbytek někde uskladnit pro zpracování až na to bude technologie, tak to smysl jednoznačně má.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
rozhodne áno Podstatnou je zmena postoja k obalom a odpadom z nich. A priradenie finančnej hodnoty je solídnou motiváciou na zodpovednejšie nakladanie s odpadmi a získaniu čistejšej krajiny.
Podstatnou je zmena postoja k obalom a odpadom z nich. A priradenie finančnej hodnoty je solídnou motiváciou na zodpovednejšie nakladanie s odpadmi a získaniu čistejšej krajiny.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Áno, nech to máme pod kontrolou.
Áno, nech to máme pod kontrolou.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
rozhodne áno Beriem to ako prvý krok k tomu, aby tieto odpady končili tam kde majú. Súčasne s tým ale treba navrhnúť systém podpory a motivácie pre podnikateľov vyrábať z recyklovaných odpadov, aby bol zabezpečený ich odbyt. Inak je to len presunutie odpadu z ulíc na skládky, čo má tiež svoju hodnotu, ale dlhodobé riešenie to nie je.
Beriem to ako prvý krok k tomu, aby tieto odpady končili tam kde majú. Súčasne s tým ale treba navrhnúť systém podpory a motivácie pre podnikateľov vyrábať z recyklovaných odpadov, aby bol zabezpečený ich odbyt. Inak je to len presunutie odpadu z ulíc na skládky, čo má tiež svoju hodnotu, ale dlhodobé riešenie to nie je.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
rozhodne áno Dopady na životné prostredie sú mimoriadne, dopad mikroplastov na zdravie človeka sa ešte len ukáže. Zálohovanie má teda význam aj z pohľadu ekologického a z pohľadu verejného zdravia.
Dopady na životné prostredie sú mimoriadne, dopad mikroplastov na zdravie človeka sa ešte len ukáže. Zálohovanie má teda význam aj z pohľadu ekologického a z pohľadu verejného zdravia.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
rozhodne áno
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
skôr nie Účel je správny (zvýšiť mieru recyklácie), ale tento nástroj so sebou prináša značný byrokratický náklad, ktorý neprinesie principiálne žiadnu pridanú hodnotu (v porovnaní s dobrovoľnou recykláciou). Na každú činnosť, ktorá neprináša pridanú hodnotu by sme mali nahliadať ako na zbytočnú. Osvetou a lepšou dostupnosťou zberných kontajnerov by sme možno rovnaký cieľ dosiahli efektívnejšie.
Účel je správny (zvýšiť mieru recyklácie), ale tento nástroj so sebou prináša značný byrokratický náklad, ktorý neprinesie principiálne žiadnu pridanú hodnotu (v porovnaní s dobrovoľnou recykláciou). Na každú činnosť, ktorá neprináša pridanú hodnotu by sme mali nahliadať ako na zbytočnú. Osvetou a lepšou dostupnosťou zberných kontajnerov by sme možno rovnaký cieľ dosiahli efektívnejšie.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní