Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

  1. rozhodne áno 13 %
  2. skôr áno 50 %
  3. skôr nie 25 %
  4. rozhodne nie 5 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 8 %


Uzávierka hlasovania: 08.07.2019. Počet respondentov: 88.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
skôr áno Spomalenie európskej a nemeckej ekonomiky sa už koncom roka odzrkadlilo aj na našom hospodárstve, aj napriek tomu, že naša ekonomika rástla za celý uplynulý rok slušným tempom. Myslím si, že s určitým spomalením môžeme počítať aj pre tento rok, no naše hospodárstvo by to malo zvládnuť bez výraznejších strát. Celková situácia bude závisieť aj od toho, ako sa bude vyvíjať globálna a európska ekonomika.
Spomalenie európskej a nemeckej ekonomiky sa už koncom roka odzrkadlilo aj na našom hospodárstve, aj napriek tomu, že naša ekonomika rástla za celý uplynulý rok slušným tempom. Myslím si, že s určitým spomalením môžeme počítať aj pre tento rok, no naše hospodárstvo by to malo zvládnuť bez výraznejších strát. Celková situácia bude závisieť aj od toho, ako sa bude vyvíjať globálna a európska ekonomika.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr nie To závisí od veĺa vnútorných a vonkajších faktorov. Pokiaľ sa týka vnútorných, vláda nerobí dostatočné opatrenia aby sa vyhla výraznejšiemu spomaleniu ekonomiky a to tak z krátkodobeho ale najmä z dlhodobého hľadiska.
To závisí od veĺa vnútorných a vonkajších faktorov. Pokiaľ sa týka vnútorných, vláda nerobí dostatočné opatrenia aby sa vyhla výraznejšiemu spomaleniu ekonomiky a to tak z krátkodobeho ale najmä z dlhodobého hľadiska.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Lorenc Boris Lorenc
predseda predstavenstva
Camase, a.s., Bratislava
skôr áno Makroekonomické ukazovatele Slovenska ovplyvňuje hlavne automobilový priemysel. Aj preto predseda vlády SR hovoril s prezidentom USA o dopadoch uvalenia ciel alebo kvót na autá dovážané do USA z Európy na našu ekonomiku. Prognózu spomalenia očakáva aj NBS. Čo je pozitívne je, že síce hovoríme o spomalení , ale stále je to rast.
Makroekonomické ukazovatele Slovenska ovplyvňuje hlavne automobilový priemysel. Aj preto predseda vlády SR hovoril s prezidentom USA o dopadoch uvalenia ciel alebo kvót na autá dovážané do USA z Európy na našu ekonomiku. Prognózu spomalenia očakáva aj NBS. Čo je pozitívne je, že síce hovoríme o spomalení , ale stále je to rast.
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
rozhodne nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr áno Javí sa, že jedným zo silných faktorov najbližšej ekonomickej krízy bude ochladnutie medzinárodneho obchodu. Preto každá otvorená ekonomika, ako Slovensko, sa nemá ako ukryť pred týmto trendom.
Javí sa, že jedným zo silných faktorov najbližšej ekonomickej krízy bude ochladnutie medzinárodneho obchodu. Preto každá otvorená ekonomika, ako Slovensko, sa nemá ako ukryť pred týmto trendom.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
skôr áno Extenzívny rast spôsobený využívaním rezerv pracovnej sily na Slovensko skončili. Stav globálnej konjuktúry neprinesie nové rozvojové impulzy. Pokročilejšie technológie s pôvodom na Slovensku, ktoré by mohli vyvážiť uvedené majú na Slovensku len marginálny význam, zmena vyžaduje minimálne generáciu. Takže, veľa rastového potenciálu nevidím.
Extenzívny rast spôsobený využívaním rezerv pracovnej sily na Slovensko skončili. Stav globálnej konjuktúry neprinesie nové rozvojové impulzy. Pokročilejšie technológie s pôvodom na Slovensku, ktoré by mohli vyvážiť uvedené majú na Slovensku len marginálny význam, zmena vyžaduje minimálne generáciu. Takže, veľa rastového potenciálu nevidím.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
rozhodne áno
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Ivanič Ivan Ivanič
prezident
Slovenská lyžiarska asociácia
neviem / nevyjadrujem sa / iné Autor Čiernej labute Nassim Taleb v knihe napísal, že ak sa spýtate portfóliového manažéra na definíciu rizika, zavalí vás kritériami, ktoré nepočítajú práve s Čiernou labuťou. Inak povedané, jeho predpovede sú postavené na vode. Preto si odpovedať na otázku, či Slovensko výraznejšie spomalí, veru nedokážem. Kto z nás vie, koľko a ako vplyvných Čiernych labutí sa plavým svetovými ekonomickými oceánmi?
Autor Čiernej labute Nassim Taleb v knihe napísal, že ak sa spýtate portfóliového manažéra na definíciu rizika, zavalí vás kritériami, ktoré nepočítajú práve s Čiernou labuťou. Inak povedané, jeho predpovede sú postavené na vode. Preto si odpovedať na otázku, či Slovensko výraznejšie spomalí, veru nedokážem. Kto z nás vie, koľko a ako vplyvných Čiernych labutí sa plavým svetovými ekonomickými oceánmi?
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
skôr áno Z nasich analyz, vidime uz niekolko mesiacov, ze pracovny trh v niektorych segmentov spomaluje. Pre Slovensko ide o klucove segmenty, ako automobilovy priemysel a priemysel vseobecne. Pocet pracovnych ponuk, v tychto pre Slovensko, kritickych segmentoch klesa medzirocne o viac ako 20 %. Co je vyrazny signal pre celu ekonomiku a lahko sa moze zopakovat rok 2008.
Z nasich analyz, vidime uz niekolko mesiacov, ze pracovny trh v niektorych segmentov spomaluje. Pre Slovensko ide o klucove segmenty, ako automobilovy priemysel a priemysel vseobecne. Pocet pracovnych ponuk, v tychto pre Slovensko, kritickych segmentoch klesa medzirocne o viac ako 20 %. Co je vyrazny signal pre celu ekonomiku a lahko sa moze zopakovat rok 2008.
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
skôr áno Naša situácia je plne previazaná na celosvetovú a teda akýkoľvek globálny pohyb bude mať priamy dosah aj na nás. Teda solitárne tu nebude žiadna volatilita. Určité signály spomalenia tu už sú, či ide o dlhodobú mieru poklesu ukáže čas. Za seba by som mierny pokles privítal, nakoľko situácia na trhu práce je kritická.
Naša situácia je plne previazaná na celosvetovú a teda akýkoľvek globálny pohyb bude mať priamy dosah aj na nás. Teda solitárne tu nebude žiadna volatilita. Určité signály spomalenia tu už sú, či ide o dlhodobú mieru poklesu ukáže čas. Za seba by som mierny pokles privítal, nakoľko situácia na trhu práce je kritická.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
rozhodne nie Čerstvo máme za sebou najlepší predajný týždeň v histórii spoločnosti. Na tomto pozitívnom výsledku sa výrazne podieľali aj predaje na Slovensku. Počas posledných dvoch týždňov sme kvôli silnému záujmu po ojazdených autách otvorili na Slovensku dve nové výkupné pobočky. Mám teda pocit, že sa ekonomike aj naďalej darí, teda minimálne v sektore ojazdených automobilov.
Čerstvo máme za sebou najlepší predajný týždeň v histórii spoločnosti. Na tomto pozitívnom výsledku sa výrazne podieľali aj predaje na Slovensku. Počas posledných dvoch týždňov sme kvôli silnému záujmu po ojazdených autách otvorili na Slovensku dve nové výkupné pobočky. Mám teda pocit, že sa ekonomike aj naďalej darí, teda minimálne v sektore ojazdených automobilov.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
skôr nie
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
skôr áno Neviem ako vyrazne to bude ale domievam sa ze pride, respektive uz je tu.
Neviem ako vyrazne to bude ale domievam sa ze pride, respektive uz je tu.
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
skôr áno Útlm výroby v oceliarenskom priemysle a pokles dopytu v automobilovom sektore v kombinácii s očakávaniami cyklickej zmeny pravdepodobne povedú k spomaleniu tempa rastu, pričom toto nemusí byť výrazné.
Útlm výroby v oceliarenskom priemysle a pokles dopytu v automobilovom sektore v kombinácii s očakávaniami cyklickej zmeny pravdepodobne povedú k spomaleniu tempa rastu, pričom toto nemusí byť výrazné.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
skôr nie Slovensko visí na „šnúrke od nohavíc" vyspelejších ekonomík, hlavne Nemecka. Výraznejšie spomalenie je scenár, ktorý môže prísť, najpravdepodobnejšie je však nateraz mierne spomalenie ekonomického rastu
Slovensko visí na „šnúrke od nohavíc" vyspelejších ekonomík, hlavne Nemecka. Výraznejšie spomalenie je scenár, ktorý môže prísť, najpravdepodobnejšie je však nateraz mierne spomalenie ekonomického rastu
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
rozhodne áno
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr áno Nedá sa očakávať, že budú len rastové roky. Napriek tomu, že každý s tým tak trochu ráta.
Nedá sa očakávať, že budú len rastové roky. Napriek tomu, že každý s tým tak trochu ráta.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr áno Európa svoj rast výrazne spomalila, všetky indikátory prognózujú spomalenie ekonomiky ak nie rovno krízu, úrokové sadzby v eurozóne nemajú kam klesať. A slovenskí politici miesto plánov na podporu ekonomiky prijímajú sociálne balíčky. Nevidím veľa priestoru na ekonomický optimizmus.
Európa svoj rast výrazne spomalila, všetky indikátory prognózujú spomalenie ekonomiky ak nie rovno krízu, úrokové sadzby v eurozóne nemajú kam klesať. A slovenskí politici miesto plánov na podporu ekonomiky prijímajú sociálne balíčky. Nevidím veľa priestoru na ekonomický optimizmus.
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
skôr áno
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr áno Áno, podľa posledného vývoja sa zdá, že dynamika rastu slovenskej ekonomiky sa spomalí najmä vplyvom externých faktorov, ako sú negatívny vývoj v eurozóne, riziko tvrdého brexitu, či obchodný konflikt medzi USA a Čínou. Je možné predpokladať, že spomenuté faktory sa prenesú i do nižšej spotreby domácností.
Áno, podľa posledného vývoja sa zdá, že dynamika rastu slovenskej ekonomiky sa spomalí najmä vplyvom externých faktorov, ako sú negatívny vývoj v eurozóne, riziko tvrdého brexitu, či obchodný konflikt medzi USA a Čínou. Je možné predpokladať, že spomenuté faktory sa prenesú i do nižšej spotreby domácností.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr nie
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr nie
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
skôr nie
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr áno
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
skôr áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
skôr nie Naopak rast bude pokračovať, v roku 2019 aj 2020 pribudne do štatistík ekonomicky významný projekt PPP D4R7 ako aj iné významné investície privátneho sektora. Bytová výstavba tiež rastie, čerpanie fondov EÚ sa tiež rozbehlo nakoľko končí programové obdobie. Mzdy rastú najrýchlešie za históriu Slovenska to bude ťahať aj spotrebu a celkový rast hospodárstva.
Naopak rast bude pokračovať, v roku 2019 aj 2020 pribudne do štatistík ekonomicky významný projekt PPP D4R7 ako aj iné významné investície privátneho sektora. Bytová výstavba tiež rastie, čerpanie fondov EÚ sa tiež rozbehlo nakoľko končí programové obdobie. Mzdy rastú najrýchlešie za históriu Slovenska to bude ťahať aj spotrebu a celkový rast hospodárstva.
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
rozhodne áno Slovensko je malá otvorená ekonomika, preto je ilúziou domnievať sa, že spomalenie rastu globálnej ekonomiky sa nás nedotkne. Osobne ma mrzí, že ani v čase najväčšieho - a možno neopakovateľného - rastu sme nedokázali dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.
Slovensko je malá otvorená ekonomika, preto je ilúziou domnievať sa, že spomalenie rastu globálnej ekonomiky sa nás nedotkne. Osobne ma mrzí, že ani v čase najväčšieho - a možno neopakovateľného - rastu sme nedokázali dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne áno Otazka je co je vyraznejsie, no bude urcity pokles nakolko EU ekonomika spomaluje, prve spomalenie sa uz prejavi v tomto roku a na buduci rok bude pokracovat. Bude to vytvarat enormny tlak na rozpocet a mozeme ocakavat ze odchadzajuca vlada zanecha pre tu novu vysoku sekeru.
Otazka je co je vyraznejsie, no bude urcity pokles nakolko EU ekonomika spomaluje, prve spomalenie sa uz prejavi v tomto roku a na buduci rok bude pokracovat. Bude to vytvarat enormny tlak na rozpocet a mozeme ocakavat ze odchadzajuca vlada zanecha pre tu novu vysoku sekeru.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
skôr áno
Kotov Miroslav Kotov
Predseda predstavenstva
Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a.s., (Allianz SDSS)
skôr nie Je viacero faktorov, ktoré poukazujú na spomaľovanie ekonomického rastu. Z tých externých faktorov je to slabý vývoj hospodárstva v eurozóne, z tých domácich je to situácia na trhu práce. V najbližších rokoch preto očakávam pomalšie tempo rastu, ale výrazné spomalenie by nemalo nastať.
Je viacero faktorov, ktoré poukazujú na spomaľovanie ekonomického rastu. Z tých externých faktorov je to slabý vývoj hospodárstva v eurozóne, z tých domácich je to situácia na trhu práce. V najbližších rokoch preto očakávam pomalšie tempo rastu, ale výrazné spomalenie by nemalo nastať.
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
neviem / nevyjadrujem sa / iné Zatiaľ by som nezovšeobecňoval. V určitých oblastiach sa síce náznaky spomalenia badať dajú, no sú aj priemyselné odvetvia, ktoré držia tempo a ich rastová krivka za posledného polroka ešte stúpla.
Zatiaľ by som nezovšeobecňoval. V určitých oblastiach sa síce náznaky spomalenia badať dajú, no sú aj priemyselné odvetvia, ktoré držia tempo a ich rastová krivka za posledného polroka ešte stúpla.
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
skôr áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr áno Neviem či je ešte možné rast ekonomiky u nás zrýchľovať. Ľudské zdroje sú vyčerpané, spotreba nasýtená. Bude asi lepšie začať reálne uvažovať o udržaní úrovne ekonomiky na stave +-0.
Neviem či je ešte možné rast ekonomiky u nás zrýchľovať. Ľudské zdroje sú vyčerpané, spotreba nasýtená. Bude asi lepšie začať reálne uvažovať o udržaní úrovne ekonomiky na stave +-0.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne áno Zásadným atribútom bude postoj Nemecka k svojim automobilkám - aktuálne snahy o rýchly prechod na výrobu elektromobilov postihne všetky krajiny, v ktorých majú nemecké automobilky svoje zastúpenia. Ďalšou brzdou rastu bude vysporiadanie sa s odchodom Británie z EÚ a následné riešenie eurofondov pre nové programovacie obdobie. V žiadnom prípade by sme sa nemali spoliehať na hospodársky rast, ktorý by mal byť ťahaný individuálnou spotrebou - je na čase začať štrukturálne zmeny a vytvoriť pre Slovensko životaschopnú hospodársku stratégiu do r. 2025.
Zásadným atribútom bude postoj Nemecka k svojim automobilkám - aktuálne snahy o rýchly prechod na výrobu elektromobilov postihne všetky krajiny, v ktorých majú nemecké automobilky svoje zastúpenia. Ďalšou brzdou rastu bude vysporiadanie sa s odchodom Británie z EÚ a následné riešenie eurofondov pre nové programovacie obdobie. V žiadnom prípade by sme sa nemali spoliehať na hospodársky rast, ktorý by mal byť ťahaný individuálnou spotrebou - je na čase začať štrukturálne zmeny a vytvoriť pre Slovensko životaschopnú hospodársku stratégiu do r. 2025.
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
rozhodne áno Prvé signály už vyslala NBS a aj vláda. Ďalším faktorom, ktorý bude hospodárstvo ovplyvňovať sú nedokončené, problémové, riskantné projekty diaľnica, tunel, jadrové elektrárne a D4R7.
Prvé signály už vyslala NBS a aj vláda. Ďalším faktorom, ktorý bude hospodárstvo ovplyvňovať sú nedokončené, problémové, riskantné projekty diaľnica, tunel, jadrové elektrárne a D4R7.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr áno Keďže signály zo zahraničia sú celkom zreteľné a žiaden zvýšený domáci dopyt to nemá šancu nahradiť, budú sa zhoršené vyhliadky našich najdôležitejších obchodných partnerov prejavovať aj u nás.
Keďže signály zo zahraničia sú celkom zreteľné a žiaden zvýšený domáci dopyt to nemá šancu nahradiť, budú sa zhoršené vyhliadky našich najdôležitejších obchodných partnerov prejavovať aj u nás.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
skôr áno
Kubovič Peter Kubovič
managing parner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
skôr áno K spomaleniu zrejme dôjde, ale nebude to (snáď) príliš dramatické...
K spomaleniu zrejme dôjde, ale nebude to (snáď) príliš dramatické...
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno Ono spomalenie uz je tu . Len ho nikto nechce vidiet a priznat.
Ono spomalenie uz je tu . Len ho nikto nechce vidiet a priznat.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr nie
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
skôr nie
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
skôr nie Aktualna prognoza hovori o miernom spomaleni v tomto roku na uroven 4%, no nasledne dva roky bude pocitovat pravdepodnebne oslabenie rastu na uroven nieco vyse 3%. Dolezite ukazovatele pre rast budu miera nezamestnanosti, rast inflacie a zahranicny export. Klucove budu aj dalsie rozhodnutia ECB. Slovensko, EU, ako aj svet cakaju zaujimave roky, nakolko zazivame vyse desatrocny hospodarsky rast a USA aktualne dokonca najdlhsie rastovovy trend v historii.
Aktualna prognoza hovori o miernom spomaleni v tomto roku na uroven 4%, no nasledne dva roky bude pocitovat pravdepodnebne oslabenie rastu na uroven nieco vyse 3%. Dolezite ukazovatele pre rast budu miera nezamestnanosti, rast inflacie a zahranicny export. Klucove budu aj dalsie rozhodnutia ECB. Slovensko, EU, ako aj svet cakaju zaujimave roky, nakolko zazivame vyse desatrocny hospodarsky rast a USA aktualne dokonca najdlhsie rastovovy trend v historii.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
skôr áno Spíše bych hovořil o podstatném zhoršení konkurenceschopnosti slovenských společností. Díky extrémně vysokým cenám el. energie pro průmyslové odběratele která je cca 67 % vyšší jako v Česku, o 58 % jako v Plosku, 57 % jako v Maďarsku, o 2 % vyšší jako v Rakousku mají proexportně orientované společnosti větší a větší ekonomické problémy. Podobná situace je u cen zemního plynu, vodného a dalších položek. Problémem je nárůst osobních nákladů vlivem sociálních balíčků a experimentů koaliční vlády typů dovolenkových poukazů, různých zákonných příplatků za práci v nepřetržitém provozu, příplatků za práci v sobotu a neděli, dalších chystaných sportovních poukazů, přidání výměry dovolených apod apod. ztráceji tak slovenské firmy a celá ekonomika své exportní schopnosti a možnosti.
Spíše bych hovořil o podstatném zhoršení konkurenceschopnosti slovenských společností. Díky extrémně vysokým cenám el. energie pro průmyslové odběratele která je cca 67 % vyšší jako v Česku, o 58 % jako v Plosku, 57 % jako v Maďarsku, o 2 % vyšší jako v Rakousku mají proexportně orientované společnosti větší a větší ekonomické problémy. Podobná situace je u cen zemního plynu, vodného a dalších položek. Problémem je nárůst osobních nákladů vlivem sociálních balíčků a experimentů koaliční vlády typů dovolenkových poukazů, různých zákonných příplatků za práci v nepřetržitém provozu, příplatků za práci v sobotu a neděli, dalších chystaných sportovních poukazů, přidání výměry dovolených apod apod. ztráceji tak slovenské firmy a celá ekonomika své exportní schopnosti a možnosti.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Verme, že sa zatiaľ, kým vymyslíme nejakú inú orientáciu ako automobilový priemysel sa tomuto bude dariť.
Verme, že sa zatiaľ, kým vymyslíme nejakú inú orientáciu ako automobilový priemysel sa tomuto bude dariť.
Malček Roman Malček
majiteľ
Redox, s.r.o.
skôr áno
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ekonomika je cyklická záležitosť - po konjunktúre nastáva recesia. Taktiež je známe, že mieru recesie ovplyvňujem vo výraznej miere, napr. tým že o nej priveľmi hovoríme, analyzujeme. Následne začneme predčasne nezmyselne šetriť, v očakávaní recesie, a je to...
Ekonomika je cyklická záležitosť - po konjunktúre nastáva recesia. Taktiež je známe, že mieru recesie ovplyvňujem vo výraznej miere, napr. tým že o nej priveľmi hovoríme, analyzujeme. Následne začneme predčasne nezmyselne šetriť, v očakávaní recesie, a je to...
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
skôr áno
Adam Rudolf Adam
predseda predstavenstva
Finportal, a.s., Bratislava
skôr áno
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Ak uvazujeme v ramcoch najblizsich tyzdnov ci mesiacov - rozhodne nie. Ak uvazujeme o najblizsich rokoch, tak rozhodne ano. Nasa ekonomika je velmi silne a zaroven nevyvazene zavisla na svetových resp. európskych trhoch, a najslabsi su, boli a budu prvi na odstrel.
Ak uvazujeme v ramcoch najblizsich tyzdnov ci mesiacov - rozhodne nie. Ak uvazujeme o najblizsich rokoch, tak rozhodne ano. Nasa ekonomika je velmi silne a zaroven nevyvazene zavisla na svetových resp. európskych trhoch, a najslabsi su, boli a budu prvi na odstrel.
Balog Stanislav Balog
regionálny riaditeľ pre Východné Slovensko
Dachser Slovakia, a.s.
skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
Danubiatel, a.s., Bratislava
skôr áno Aj keď asi mierne spomalenie. Ekonomický rast nie je možný do nekonečna. A automobilový priemysel, na ktorom "stojí ekonomika Slovenska" vykazuje všetky príznaky predkrízového spomalenia - emisné škandály, prechod na elektro mobilitu, znižovanie nákladov ...
Aj keď asi mierne spomalenie. Ekonomický rast nie je možný do nekonečna. A automobilový priemysel, na ktorom "stojí ekonomika Slovenska" vykazuje všetky príznaky predkrízového spomalenia - emisné škandály, prechod na elektro mobilitu, znižovanie nákladov ...
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr nie
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
rozhodne áno Spomaleni uz je citit, hloubka propadu je otazkou - predpokladame spise mirny a delsi pokles. "Soft landing" se v tuto chvili zda pravdepodobnou variantou.
Spomaleni uz je citit, hloubka propadu je otazkou - predpokladame spise mirny a delsi pokles. "Soft landing" se v tuto chvili zda pravdepodobnou variantou.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr áno
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
skôr nie
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
skôr nie
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
skôr nie Napriek tom, že Slovensku sa darí, predpokladám spomalenie ekonomického rastu, ktoré by ale nemalo byť dramatické.
Napriek tom, že Slovensku sa darí, predpokladám spomalenie ekonomického rastu, ktoré by ale nemalo byť dramatické.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní