Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné? Platy na Slovensku rastú aj v dôsledku vládnych opatrení a nedostatku kvalifikovaných ľudí rekordnou rýchlosťou. V prvom kvartáli medziročne o vyše 7 %.

  1. Rozhodne áno 30 %
  2. Skôr áno 51 %
  3. Skôr nie 17 %
  4. Rozhodne nie 1 %
  5. Neviem / nevyjadrujem sa 1 %


Uzávierka hlasovania: 09.09.2019. Počet respondentov: 96.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Rozin Alexander Rozin
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Incheba, a.s.
Rozhodne áno
Oravcová Alica Orda Oravcová
prezidentka
Daňové fórum Slovenska
Skôr nie Nepredpokladám, že vo významnej miere pôjde o likvidačné opatrenie. Určite je možné označiť ho problematickým najmä pre živnostníkov, menších podnikateľov ale aj pre zahraničných investorov. V súčasnosti sa na nás obracajú viacerí zahraniční investori, ako presunúť celý alebo aspoň časť podnikania do iného štátu EU, nakoľko práve nízka cena práce bola ich prioritnou motiváciou pre lokáciu investície na Slovensko.
Nepredpokladám, že vo významnej miere pôjde o likvidačné opatrenie. Určite je možné označiť ho problematickým najmä pre živnostníkov, menších podnikateľov ale aj pre zahraničných investorov. V súčasnosti sa na nás obracajú viacerí zahraniční investori, ako presunúť celý alebo aspoň časť podnikania do iného štátu EU, nakoľko práve nízka cena práce bola ich prioritnou motiváciou pre lokáciu investície na Slovensko.
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Skôr áno V niektorých odvetviach a regiónoch to môže viesť k takému zvýšeniu nákladov, že sa produkciu neoplatí udržiavať na Slovensku a presunie sa do lacnejších krajín. Alebo výroba zanikne, pretože produkty nebudú cenovo schopné konkurovať tým z lacnejších krajín.
V niektorých odvetviach a regiónoch to môže viesť k takému zvýšeniu nákladov, že sa produkciu neoplatí udržiavať na Slovensku a presunie sa do lacnejších krajín. Alebo výroba zanikne, pretože produkty nebudú cenovo schopné konkurovať tým z lacnejších krajín.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Skôr áno Vláda miesto podpory odvetví s vysokou pridanou hodnotou a prirodzene vyššími mzdami, ktoré by následne prirodzene tlačili na rast miezd nízkopríjmových skupín cestou zvyšovania dopytu, tlačí na zvyšovanie miezd zospodu formou rôznych administratívnych opatrení. Tieto opatrenia sú samozrejme pre viaceré firmy likvidačné nakoľko firmám zvyšujú náklady bez možnosti ich zodpovedajúceho premietnutia do cien produktov.
Vláda miesto podpory odvetví s vysokou pridanou hodnotou a prirodzene vyššími mzdami, ktoré by následne prirodzene tlačili na rast miezd nízkopríjmových skupín cestou zvyšovania dopytu, tlačí na zvyšovanie miezd zospodu formou rôznych administratívnych opatrení. Tieto opatrenia sú samozrejme pre viaceré firmy likvidačné nakoľko firmám zvyšujú náklady bez možnosti ich zodpovedajúceho premietnutia do cien produktov.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Skôr áno závisí na tom, koho chce vláda v konečnom dôsledku podporiť a komu uškodiť, lebo ekonomika nestojí len na "vratkých nohách" gigantov ...
závisí na tom, koho chce vláda v konečnom dôsledku podporiť a komu uškodiť, lebo ekonomika nestojí len na "vratkých nohách" gigantov ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr nie
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Skôr áno
Delinčák Branislav Delinčák
konateľ
ARDSYSTÉM, s.r.o.
Skôr nie Ťažko však paušalizovať. Sú odvetvia ktoré majú veľmi nízke marže a rast ceny práce im môže spôsobiť existenčné problémy. A na druhu stranu sú firmy, kde je potenciál rastu mzdy relatívne vysoký. Prípadná kríza však môže zamiešať karty aj v zdravých firmách - v kombinacii s rastom platov bez produktivity práve.
Ťažko však paušalizovať. Sú odvetvia ktoré majú veľmi nízke marže a rast ceny práce im môže spôsobiť existenčné problémy. A na druhu stranu sú firmy, kde je potenciál rastu mzdy relatívne vysoký. Prípadná kríza však môže zamiešať karty aj v zdravých firmách - v kombinacii s rastom platov bez produktivity práve.
Branislav Budke Branislav
Country Manager Slovakia
Pfizer Slovensko
Skôr áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Skôr áno
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
Skôr áno Áno, pre niektoré firmy, resp. vybrané sektory môže byť zvyšovanie miezd likvidačné pokiaľ navýšenie nepremietnu do cien svojich služieb resp. produktov.
Áno, pre niektoré firmy, resp. vybrané sektory môže byť zvyšovanie miezd likvidačné pokiaľ navýšenie nepremietnu do cien svojich služieb resp. produktov.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Rozhodne nie Firmy to prežijú, doplatí na to samotný štát a zamestnanci. Štát si tým zvyšuje mesačnú podporu, ktorú bude musieť začať vyplácať zamestnancom, zbytočne nezamestnaným práve vďaka tomuto zvýšeniu mzdy.
Firmy to prežijú, doplatí na to samotný štát a zamestnanci. Štát si tým zvyšuje mesačnú podporu, ktorú bude musieť začať vyplácať zamestnancom, zbytočne nezamestnaným práve vďaka tomuto zvýšeniu mzdy.
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
Skôr áno Hlavne v suvislosti s nad hlavou visiacim spomalovanim hospodarskeho rastu.
Hlavne v suvislosti s nad hlavou visiacim spomalovanim hospodarskeho rastu.
Ormandy Igor Ormandy
generálny riaditeľ
Mediaprint - Kapa Pressegrosso, a.s.
Rozhodne áno
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Rozhodne áno Začarovaný kruh. Rast miezových nákladov tlači rast cien, ktoré zase vytvárajú tlak na rast miezd. Významná časť z rastu nákladov firiem je príjmom štátu a naň prilepených pološtátnych inštitúcií. Takže ľudia príliš nebohatnú. Technologický pokrok dokáže rast miezd kompenzovať zvyšovaním pridanej hodnoty. Sme ale tá technologicky vyspelá krajina? Raz narazíme na hranicu. Slovensko sa musí vydať inou cestou, efektivitou štátu. Zlacnením štátu, zoštíhlením a úsporami. Len potom bude možné ponechať ľuďom viac.
Začarovaný kruh. Rast miezových nákladov tlači rast cien, ktoré zase vytvárajú tlak na rast miezd. Významná časť z rastu nákladov firiem je príjmom štátu a naň prilepených pološtátnych inštitúcií. Takže ľudia príliš nebohatnú. Technologický pokrok dokáže rast miezd kompenzovať zvyšovaním pridanej hodnoty. Sme ale tá technologicky vyspelá krajina? Raz narazíme na hranicu. Slovensko sa musí vydať inou cestou, efektivitou štátu. Zlacnením štátu, zoštíhlením a úsporami. Len potom bude možné ponechať ľuďom viac.
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Rozhodne áno
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Rozhodne ano, uz teraz existuju pripady, kedy zamestnanci odchadzaju, pretoze mensi zamestnavatel nedokaze splnit ich nadmerne ocakavania. Mam pocit, ze v poslednej dobe sa v mnohých odvetviach nedari zohladnit rastuce naklady v cenách tovarov a sluzieb. Predpokladam ale, ze pripadna kriza zrealni aj mzdove naroky zamestnancov.
Rozhodne ano, uz teraz existuju pripady, kedy zamestnanci odchadzaju, pretoze mensi zamestnavatel nedokaze splnit ich nadmerne ocakavania. Mam pocit, ze v poslednej dobe sa v mnohých odvetviach nedari zohladnit rastuce naklady v cenách tovarov a sluzieb. Predpokladam ale, ze pripadna kriza zrealni aj mzdove naroky zamestnancov.
Ivanič Ivan Ivanič
prezident
Slovenská lyžiarska asociácia
Rozhodne áno Táto asymetria je reálnou hrozbou pre mnohé firmy.
Táto asymetria je reálnou hrozbou pre mnohé firmy.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Likvidačné je moc silné slovo. Každopádne, prichádza kríza, resp. pre niektoré firmy už tu je. Vtedy tlačiť vládnymi reguláciami na zvyšovanie miezd a odvodov mi pripadá nerozumné.
Likvidačné je moc silné slovo. Každopádne, prichádza kríza, resp. pre niektoré firmy už tu je. Vtedy tlačiť vládnymi reguláciami na zvyšovanie miezd a odvodov mi pripadá nerozumné.
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
Skôr nie Pre mnohé firmy zrejme nie, ale odrazí sa to na rozhodnutiach vlastníkov a manažérov, ktoré v konečnom dôsledku pocítia aj zamestnanci. Paradoxne to môžu pocítiť práve tie najväčšie firmy, kde sú mzdy vysoko nad priemerom a u ktorých sa tieto dopady merajú v miliónoch eur. Opatrenia od "zeleného stola" v prostredí významných zmien a neistôt (Brexit, pokles výkonnosti nemeckej ekonomiky, čínsko-americká obchodná vojna, atď.) ako súčasť predvolebného boja sú príkladom hrubej nezodpovednosti.
Pre mnohé firmy zrejme nie, ale odrazí sa to na rozhodnutiach vlastníkov a manažérov, ktoré v konečnom dôsledku pocítia aj zamestnanci. Paradoxne to môžu pocítiť práve tie najväčšie firmy, kde sú mzdy vysoko nad priemerom a u ktorých sa tieto dopady merajú v miliónoch eur. Opatrenia od "zeleného stola" v prostredí významných zmien a neistôt (Brexit, pokles výkonnosti nemeckej ekonomiky, čínsko-americká obchodná vojna, atď.) ako súčasť predvolebného boja sú príkladom hrubej nezodpovednosti.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Skôr áno
Kutan Ján Kutan
partner
partner Kutan & Partners
Skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Skôr áno
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
Rozhodne áno Niekedy to vyzerá tak, že všetky problémy majú vyriešiť podnikatelia (zamestnávatelia): 1. sociálny balíček Ficovej vlády, 2. sociálny balíček, dovolenkové poukazy, prvé, druhé, tretie zvyšovanie minimálnej mzdy. Ďalej dostupnosť a kvalitu pracovnej sily v štýle "priprav si sám". A to všetko pri poklese hospodárskeho rastu na Slovensku aj vo svete. Obávam sa, že táto kombinácia objektívnych a subjektívnych (populistických) faktorov v krátkom čase môže byť pre veľký počet firiem reálne nebezpečná. A potom sa nedivme, že Slováci chcú byť radšej zamestnaní, ako by podnikali a zamestnávali iných.
Niekedy to vyzerá tak, že všetky problémy majú vyriešiť podnikatelia (zamestnávatelia): 1. sociálny balíček Ficovej vlády, 2. sociálny balíček, dovolenkové poukazy, prvé, druhé, tretie zvyšovanie minimálnej mzdy. Ďalej dostupnosť a kvalitu pracovnej sily v štýle "priprav si sám". A to všetko pri poklese hospodárskeho rastu na Slovensku aj vo svete. Obávam sa, že táto kombinácia objektívnych a subjektívnych (populistických) faktorov v krátkom čase môže byť pre veľký počet firiem reálne nebezpečná. A potom sa nedivme, že Slováci chcú byť radšej zamestnaní, ako by podnikali a zamestnávali iných.
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
Rozhodne áno
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
Rozhodne áno
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
Rozhodne áno Je veľmi zle , že v tomto období je zo strany vlády a odborov silný tlak na zvýšovanie miezd , pretože silné naznaky krizy sú už tu a firmy potrebejú teraz riešiť veľa iných veci a nie zvýšovanie miezd .
Je veľmi zle , že v tomto období je zo strany vlády a odborov silný tlak na zvýšovanie miezd , pretože silné naznaky krizy sú už tu a firmy potrebejú teraz riešiť veľa iných veci a nie zvýšovanie miezd .
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
Skôr nie
Hajko Jozef Hajko
analytik
Skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Rozhodne áno Uvedené kroky vedú k úplnej destabilizácii malého a stredného podnikania. Ekonomická záťaž bola skúškou už minulý rok. Trh práce je významne depolarizovaný v prospech zamestnancov. Nedoráža reálnu ekonomickú silu zamestnávateľov a nijako nereflektuje produktivitu práce.
Uvedené kroky vedú k úplnej destabilizácii malého a stredného podnikania. Ekonomická záťaž bola skúškou už minulý rok. Trh práce je významne depolarizovaný v prospech zamestnancov. Nedoráža reálnu ekonomickú silu zamestnávateľov a nijako nereflektuje produktivitu práce.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Rozhodne áno Recesia je za dverami, ale niektorým ľuďom sa blížiace sa voľby zdajú byť dôležitejšie než udržateľnosť zamestnanosti.
Recesia je za dverami, ale niektorým ľuďom sa blížiace sa voľby zdajú byť dôležitejšie než udržateľnosť zamestnanosti.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
Skôr nie
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
Skôr áno Vo vysokej miere zlikvidujú investície do nových biznisov, modernizácie, skvalitňovania produkcie a služieb.
Vo vysokej miere zlikvidujú investície do nových biznisov, modernizácie, skvalitňovania produkcie a služieb.
Gajdoschík Ladislav Gajdoschík
riaditeľ
Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava
Skôr áno Rozumné a vyvážené investície do ľudského kapitálu sa spoločnosti vždy vrátia. Spoločným problémom Slovenska nie je rast miezd samotných, Slovensko má určite na to, aby sa platy postupne približovali európskemu priemeru, pretože tu máme kvalifikovaných a pracovitých ľudí. Problémom sú vysoké celkové náklady na mzdy, teda náklady zamestnávateľov na zdravotné a sociálne odvody alebo na služby povinne realizované zo zákona, ktoré sa zavádzaním vládnych opatrení v posledných rokoch (rôzne druhy povinných príplatkov, rekreačné príspevky...) ešte zvyšujú. Nárast už aj tak vysokých celkových nákladov na mzdy znamená sťažený rozvoj pre všetky firmy, čo môže spôsobiť, že niektoré zaniknú, niektoré sa presťahujú do inej krajiny a niektoré začnú s automatizáciou a nahradením ľudí skôr, ako to pôvodne zamýšľali.
Rozumné a vyvážené investície do ľudského kapitálu sa spoločnosti vždy vrátia. Spoločným problémom Slovenska nie je rast miezd samotných, Slovensko má určite na to, aby sa platy postupne približovali európskemu priemeru, pretože tu máme kvalifikovaných a pracovitých ľudí. Problémom sú vysoké celkové náklady na mzdy, teda náklady zamestnávateľov na zdravotné a sociálne odvody alebo na služby povinne realizované zo zákona, ktoré sa zavádzaním vládnych opatrení v posledných rokoch (rôzne druhy povinných príplatkov, rekreačné príspevky...) ešte zvyšujú. Nárast už aj tak vysokých celkových nákladov na mzdy znamená sťažený rozvoj pre všetky firmy, čo môže spôsobiť, že niektoré zaniknú, niektoré sa presťahujú do inej krajiny a niektoré začnú s automatizáciou a nahradením ľudí skôr, ako to pôvodne zamýšľali.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
Rozhodne áno Urcite. Najhorsi dosledok budu tisicky ludi s nizkou alebo nevhodnou kvalifikaciou nezamestnane. Deziluzia a otvorene dvierka pre vodcov s jednoduchymi receptami a tvrdou rukou.
Urcite. Najhorsi dosledok budu tisicky ludi s nizkou alebo nevhodnou kvalifikaciou nezamestnane. Deziluzia a otvorene dvierka pre vodcov s jednoduchymi receptami a tvrdou rukou.
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
Skôr áno
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
Skôr áno
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
Skôr áno Ak by aj v konkrétnych prípadoch nebolo likvidačné, vytvára táto situácia už dlhé obdobie permanentný tlak na zamestnávateľov pri prijímaní nových zamestnancov. Keďže mnohí zamestnávatelia nebudú mať na výber, ďalšie zvýšené náklady ovplyvnia konečné ceny výrobkov a služieb, čo ovplyvní ich konkurencieschopnosť.
Ak by aj v konkrétnych prípadoch nebolo likvidačné, vytvára táto situácia už dlhé obdobie permanentný tlak na zamestnávateľov pri prijímaní nových zamestnancov. Keďže mnohí zamestnávatelia nebudú mať na výber, ďalšie zvýšené náklady ovplyvnia konečné ceny výrobkov a služieb, čo ovplyvní ich konkurencieschopnosť.
Smik Marián Smik
generálny riaditeľ
Probugas, a.s., Bratislava, člen skupiny AEN Group
Skôr áno
Staník Marián Staník
generálny riaditeľ
Lesy SR
Skôr nie Každá spoločnosť predpokladá v rámci plánovania určitú produktivitu práce, ktorá ak sa napĺňa, vytvára základné predpoklady pre jej životaschopnosť a umožňuje jej zabezpečiť ďalší rozvoj. Ako je tá, ktorá spoločnosť efektívna alebo životaschopná závisí od viacerých faktorov, ktoré vplývajú na samotnú jej existenciu a produktivita práce je iba jednou z nich. Je to síce významný ukazovateľ životaschopnosti spoločnosti, ale na jej existenciu alebo neexistenciu má vplyv aj napr. situácia na trhu s danou komoditou, výrobkom, službou, systém plánovania, manažment jednotlivých procesov v spoločnosti a v neposlednom rade stav a využívanie nových technológií pri svojej činnosti. Ak si spoločnosť chce udržať svojich kvalitných a kvalifikovaných zamestnancov je nevyhnutné hľadať možnosti, ako ich čo najviac motivovať a udržať. Bez adekvátnej odmeny za prácu to však nepôjde. Samozrejme nie všetko je o peniazoch, existuje aj loajalita zamestnancov voči zamestnávateľovi, ktorí ocenia aj iné výhody a benefity ako je mzda, ktoré poskytuje zamestnávateľ. Každé zvyšovanie nákladov vytvára tlak na určitú zmenu, či už v oblasti riadenia spoločnosti, v jednotlivých nákladoch spoločnosti, ktoré tvoria základ pre stanovenie predajnej ceny predávaných výrobkov alebo poskytovaných služieb, alebo v systéme riadenia práce. Ale každá spoločnosť je iná, podniká v rôznom sektore hospodárstva, alebo má inak nastavenú štruktúru nákladov, vyrába odlišné výrobky alebo poskytuje iné služby, takže dopad opatrení na konkrétne spoločnosti treba analyzovať na konkrétnych spoločnostiach. Ak môžem povedať za organizáciu LESY SR š.p., úprava miezd sa riadi príslušnými právnymi normami, vývojom ekonomiky samotnej spoločnosti aj s prihliadnutím na vývoj produktivity práce a v neposlednom rade aj výsledkami kolektívnych vyjednávaní so zástupcami zamestnancov.
Každá spoločnosť predpokladá v rámci plánovania určitú produktivitu práce, ktorá ak sa napĺňa, vytvára základné predpoklady pre jej životaschopnosť a umožňuje jej zabezpečiť ďalší rozvoj. Ako je tá, ktorá spoločnosť efektívna alebo životaschopná závisí od viacerých faktorov, ktoré vplývajú na samotnú jej existenciu a produktivita práce je iba jednou z nich. Je to síce významný ukazovateľ životaschopnosti spoločnosti, ale na jej existenciu alebo neexistenciu má vplyv aj napr. situácia na trhu s danou komoditou, výrobkom, službou, systém plánovania, manažment jednotlivých procesov v spoločnosti a v neposlednom rade stav a využívanie nových technológií pri svojej činnosti. Ak si spoločnosť chce udržať svojich kvalitných a kvalifikovaných zamestnancov je nevyhnutné hľadať možnosti, ako ich čo najviac motivovať a udržať. Bez adekvátnej odmeny za prácu to však nepôjde. Samozrejme nie všetko je o peniazoch, existuje aj loajalita zamestnancov voči zamestnávateľovi, ktorí ocenia aj iné výhody a benefity ako je mzda, ktoré poskytuje zamestnávateľ. Každé zvyšovanie nákladov vytvára tlak na určitú zmenu, či už v oblasti riadenia spoločnosti, v jednotlivých nákladoch spoločnosti, ktoré tvoria základ pre stanovenie predajnej ceny predávaných výrobkov alebo poskytovaných služieb, alebo v systéme riadenia práce. Ale každá spoločnosť je iná, podniká v rôznom sektore hospodárstva, alebo má inak nastavenú štruktúru nákladov, vyrába odlišné výrobky alebo poskytuje iné služby, takže dopad opatrení na konkrétne spoločnosti treba analyzovať na konkrétnych spoločnostiach. Ak môžem povedať za organizáciu LESY SR š.p., úprava miezd sa riadi príslušnými právnymi normami, vývojom ekonomiky samotnej spoločnosti aj s prihliadnutím na vývoj produktivity práce a v neposlednom rade aj výsledkami kolektívnych vyjednávaní so zástupcami zamestnancov.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
Skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Rozhodne áno Likvidačné už je. Rozhodli sme sa predať hotel pre stúpajúce náklady nielen na mzdy, ale aj pre stúpajúci počet rôznych nezmyselných poplatkov pri jeho prevádzke. Poukážky síce prinášajú zvýšené tržby, ale maržu z nich zhltnú obchodníci s nimi za provízie, ktoré sú vyššie ako zisk hotela. Premietnuť tieto náklady do vyšších cien prakticky nie je možné pretlak v ponuke hotelov na trhu. Jedinou únikovou cestou je "optimalizácia tržieb" cez nepriznané výnosy a vyplácanie čiernej mzdy bez odvodov. My sme radšej volili cestu predaja hotela za dumpingovú cenu.
Likvidačné už je. Rozhodli sme sa predať hotel pre stúpajúce náklady nielen na mzdy, ale aj pre stúpajúci počet rôznych nezmyselných poplatkov pri jeho prevádzke. Poukážky síce prinášajú zvýšené tržby, ale maržu z nich zhltnú obchodníci s nimi za provízie, ktoré sú vyššie ako zisk hotela. Premietnuť tieto náklady do vyšších cien prakticky nie je možné pretlak v ponuke hotelov na trhu. Jedinou únikovou cestou je "optimalizácia tržieb" cez nepriznané výnosy a vyplácanie čiernej mzdy bez odvodov. My sme radšej volili cestu predaja hotela za dumpingovú cenu.
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
Rozhodne áno
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
Skôr áno A isto sa to premietne aj do cien pre spotrebiteľov
A isto sa to premietne aj do cien pre spotrebiteľov
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Skôr áno Bude to likvidačné, ale nielen pre mnohé firmy, ale najmä pre ľudí zamestnaných v mnohých firmách.
Bude to likvidačné, ale nielen pre mnohé firmy, ale najmä pre ľudí zamestnaných v mnohých firmách.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
Skôr áno
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
Skôr áno Drahých ľudí nahradia efektívnejšie stroje, firmy ktoré chcú prežiť sa musia snažiť o rast produktivity.
Drahých ľudí nahradia efektívnejšie stroje, firmy ktoré chcú prežiť sa musia snažiť o rast produktivity.
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
Skôr áno
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Skôr áno
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
Skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Niekedy mám pocit, že to nemôžeme prežiť. Systém je nevyvážený. Podnikatelia majú stále viac povinnosti a stále viac aj tresnoprávnej zodpovednosti. Na druhej strane stáve väčšie požiadavky od zamestnancov so stale nižšou zodpovednosťou a nižšou ochranou štátu môže spôsobiť doslova spoločenský kolaps. Sám to často vnímam, že som sa stal otrokom vlastnej firmy a otrokárom je populistický vedený štát.
Niekedy mám pocit, že to nemôžeme prežiť. Systém je nevyvážený. Podnikatelia majú stále viac povinnosti a stále viac aj tresnoprávnej zodpovednosti. Na druhej strane stáve väčšie požiadavky od zamestnancov so stale nižšou zodpovednosťou a nižšou ochranou štátu môže spôsobiť doslova spoločenský kolaps. Sám to často vnímam, že som sa stal otrokom vlastnej firmy a otrokárom je populistický vedený štát.
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
Skôr áno
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Už len keď sa zamyslíme nad významom slov "zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity", aj menej rozhľadenému človeku by mohlo byť jasné, že z ekonomického hľadiska ide o nezmysel. Zmyslom podnikania je predsa rast produktivity, ideálne trvalo udržateľný.
Už len keď sa zamyslíme nad významom slov "zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity", aj menej rozhľadenému človeku by mohlo byť jasné, že z ekonomického hľadiska ide o nezmysel. Zmyslom podnikania je predsa rast produktivity, ideálne trvalo udržateľný.
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
Rozhodne áno
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Skôr áno
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Skôr áno Ci to bude uplne likvidacne je tazko posudit ale neviazat zvysovanie miezd na rast produktivity prace sa vymyka akymkolvek ekonomickym trhovym principom. V kazdom pripade vlada by svojimi opatreniami nemala urcovat vysku (zvysovanie) mzdy a nechat ju na rozhodnuti trhu a dopytu a ponuky a na vyjednavani zamestnancov, zamestnavatelov a odborarov.
Ci to bude uplne likvidacne je tazko posudit ale neviazat zvysovanie miezd na rast produktivity prace sa vymyka akymkolvek ekonomickym trhovym principom. V kazdom pripade vlada by svojimi opatreniami nemala urcovat vysku (zvysovanie) mzdy a nechat ju na rozhodnuti trhu a dopytu a ponuky a na vyjednavani zamestnancov, zamestnavatelov a odborarov.
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
Skôr nie
Schrimpelová Miroslava Schrimpelová
konateľka
Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o. , Bratislava
Rozhodne áno už sa tak deje.
už sa tak deje.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Skôr áno
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
Rozhodne áno Rast miezd musí byť podložený pridanou hodnotou. Či už to bude zvyšovanie produktivity alebo zameranie sa na biznis s vyššou pridanou hodnotou. Pre klasické montážne firmy a strojmi nahraditeľné práce môže byť rast miezd likvidačný.
Rast miezd musí byť podložený pridanou hodnotou. Či už to bude zvyšovanie produktivity alebo zameranie sa na biznis s vyššou pridanou hodnotou. Pre klasické montážne firmy a strojmi nahraditeľné práce môže byť rast miezd likvidačný.
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
Rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Skôr áno Nedostatočne prekonzultované, nedostatočne prepočítané a podľa mňa len čisto predvolebné populistické a často fiktívne zvyšovanie príjmov občanov ale súčasne neprimerané nákladové zaťaženie zamestnávateľov sú nielen pre firmy ale i pre štátny rozpočet úderom pod pás. A keďže vládna koalícia robí tieto kroky teraz pripomína to systém "po nás potopa".
Nedostatočne prekonzultované, nedostatočne prepočítané a podľa mňa len čisto predvolebné populistické a často fiktívne zvyšovanie príjmov občanov ale súčasne neprimerané nákladové zaťaženie zamestnávateľov sú nielen pre firmy ale i pre štátny rozpočet úderom pod pás. A keďže vládna koalícia robí tieto kroky teraz pripomína to systém "po nás potopa".
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
Skôr áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Rozhodne áno Kiez by sme sa, pocas nasich zivotov ,dockali pouzivania zdraveho rozumu pri riadeni krajiny. Tolko nezmyslov , babractiev a sucheho hrachu, ktory nam pod nohy hadze tato vlada, to tu uz dlho nebolo.
Kiez by sme sa, pocas nasich zivotov ,dockali pouzivania zdraveho rozumu pri riadeni krajiny. Tolko nezmyslov , babractiev a sucheho hrachu, ktory nam pod nohy hadze tato vlada, to tu uz dlho nebolo.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Rozhodne áno
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Skôr áno
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
Skôr áno
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Skôr áno Pokial adekvatne nerastie aj produktivita prace, co nerastie, nie je trend bezmedzneho zvysovania cien udrzatelny....
Pokial adekvatne nerastie aj produktivita prace, co nerastie, nie je trend bezmedzneho zvysovania cien udrzatelny....
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Skôr áno Veľa závisí od schopností firiem adaptovať sa a zvyšovať produktivitu do budúcna. Neprajú im však aktuálne ani vyhliadky ekonomiky na najbližšie obdobie...
Veľa závisí od schopností firiem adaptovať sa a zvyšovať produktivitu do budúcna. Neprajú im však aktuálne ani vyhliadky ekonomiky na najbližšie obdobie...
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Skôr áno
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Skôr áno Ak idete do súťaže so svojím produktom a viete,že uspejete len ak ponúknete najnižšiu cenu, musíte aj tvorcom produktu (svojim zamestnancom) za ich prácu dať najnižšiu cenu. Ak musíte zvýšiť cenu práce a chcete uspieť, musíte znížiť kvalitu, alebo nedodržať technológiu.
Ak idete do súťaže so svojím produktom a viete,že uspejete len ak ponúknete najnižšiu cenu, musíte aj tvorcom produktu (svojim zamestnancom) za ich prácu dať najnižšiu cenu. Ak musíte zvýšiť cenu práce a chcete uspieť, musíte znížiť kvalitu, alebo nedodržať technológiu.
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
Skôr áno Na mieste by bola rozhodne vacsia kolektivna spolupraca a analyza danej situacie oboch sektorov a najdenie spolocneho konsenzu.
Na mieste by bola rozhodne vacsia kolektivna spolupraca a analyza danej situacie oboch sektorov a najdenie spolocneho konsenzu.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Skôr nie
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Zvyšovanie miezd je (zatiaľ) vo veľkej miere pod kontrolou zamestnávateľov, aj keď silu trhu práce (ani vplyv vládnych opatrení) nemožno podceňovať... Takže firmy snáď nepristúpia k zvýšeniu miezd do takej miery, že by ich to v konečnom dôsledku zlikvidovalo...
Zvyšovanie miezd je (zatiaľ) vo veľkej miere pod kontrolou zamestnávateľov, aj keď silu trhu práce (ani vplyv vládnych opatrení) nemožno podceňovať... Takže firmy snáď nepristúpia k zvýšeniu miezd do takej miery, že by ich to v konečnom dôsledku zlikvidovalo...
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
Skôr áno Zákony ekonomiky, fungování firem či trhu jsou jasné a neúprosné a žádný předvolební příslib je nedokáže zmenit
Zákony ekonomiky, fungování firem či trhu jsou jasné a neúprosné a žádný předvolební příslib je nedokáže zmenit
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
Skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Rozhodne áno
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
Neviem / nevyjadrujem sa Najvyšší čas sa zamerať na budovanie hospodárstva so zameraním na R&D, produkty a služby s vyššou pridanou hodnotou. Pri tomto trende nás čoskoro začnú opúšťať investori, ktorí k nám prišli primárne kvôli cene práce a výrazne tak znížili mieru nezamestnanosti.
Najvyšší čas sa zamerať na budovanie hospodárstva so zameraním na R&D, produkty a služby s vyššou pridanou hodnotou. Pri tomto trende nás čoskoro začnú opúšťať investori, ktorí k nám prišli primárne kvôli cene práce a výrazne tak znížili mieru nezamestnanosti.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Rozhodne áno
Hreha Stanislav Hreha
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Rozhodne áno Zvysovanie miezd je mozne kolektivnym vyjednavanim jednotlivych firiem a nie prikazom zhora. Kazda firma najlepsie vie v akej je kondicii a co si realne moze dovolit. Vzdy je to o vyjednavani odborov a managementu. Skryvat sa za vyssiu kolektivnu zmluvu je sice pekne ale ak si to firma nemoze dovolit tak padne na kolena. Uz tak priplatky za soboty a nedele a nocne otriasli ekonomikou firiem. Jasne ze vsetci aj zamestnanci aj zamestnavatelia chcu mat co najvyssie mzdy ale dolezite je - co je ekonomicky unosne a co uz je ekonomicky nezmysel.
Zvysovanie miezd je mozne kolektivnym vyjednavanim jednotlivych firiem a nie prikazom zhora. Kazda firma najlepsie vie v akej je kondicii a co si realne moze dovolit. Vzdy je to o vyjednavani odborov a managementu. Skryvat sa za vyssiu kolektivnu zmluvu je sice pekne ale ak si to firma nemoze dovolit tak padne na kolena. Uz tak priplatky za soboty a nedele a nocne otriasli ekonomikou firiem. Jasne ze vsetci aj zamestnanci aj zamestnavatelia chcu mat co najvyssie mzdy ale dolezite je - co je ekonomicky unosne a co uz je ekonomicky nezmysel.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Skôr nie skor nie, rezervy v nasich firmách su este stale velke, zvysovat ale mzdy bez rastu produktivity je cestou do zahuby
skor nie, rezervy v nasich firmách su este stale velke, zvysovat ale mzdy bez rastu produktivity je cestou do zahuby
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
Rozhodne áno NAJHORšIE PODNIKATELIA ZNášAJú ZMENY PRAVIDIEL.PREDSA NIE JE MOžNé ZVYšOVAť MZDY, AK SI PODNIK NA NE NEZAROBí. ´DALšIA VEC. nadirigovať veci zhora plošne znmená oslabiť dobré podniky, zabrzdiť investície do rozvoja a tak modernizáciu pri serioznom pojekte povedzme plánovanú na dva roky predlžime kvoli zvýšenýmodvodom alebo narideniam o tri roky, čo znamenž straty na možných ziskochn neuskutočnených výonov za plánované obdoie a zároveň finančnú vyčerpanosť,ktoráz vynikjaúceho podnku urobí iba podnik priemerný.
NAJHORšIE PODNIKATELIA ZNášAJú ZMENY PRAVIDIEL.PREDSA NIE JE MOžNé ZVYšOVAť MZDY, AK SI PODNIK NA NE NEZAROBí. ´DALšIA VEC. nadirigovať veci zhora plošne znmená oslabiť dobré podniky, zabrzdiť investície do rozvoja a tak modernizáciu pri serioznom pojekte povedzme plánovanú na dva roky predlžime kvoli zvýšenýmodvodom alebo narideniam o tri roky, čo znamenž straty na možných ziskochn neuskutočnených výonov za plánované obdoie a zároveň finančnú vyčerpanosť,ktoráz vynikjaúceho podnku urobí iba podnik priemerný.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Skôr áno
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Skôr áno
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
Skôr áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Rast platov, ktorý je iniciovaný vládnymi opatreniami je pre nás podnikateľov veľkým strašiakom. Na druhej strane rast platov, ktoré sú dôsledkom trhového mechanizmu je štandardnou situáciu, s ktorou sa podnikatelia musia popasovať a v konečnom dôsledku to vedie k optimalizácii a hľadaniu úspor, čo je v podnikateľskom prostredí štandardom. Kto to ustojí sa stáva víťazom.
Rast platov, ktorý je iniciovaný vládnymi opatreniami je pre nás podnikateľov veľkým strašiakom. Na druhej strane rast platov, ktoré sú dôsledkom trhového mechanizmu je štandardnou situáciu, s ktorou sa podnikatelia musia popasovať a v konečnom dôsledku to vedie k optimalizácii a hľadaniu úspor, čo je v podnikateľskom prostredí štandardom. Kto to ustojí sa stáva víťazom.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Skôr nie Likvidační v krátkodobém horizontu určitě ne, z dlouhodobého pohledu to ale samozřejmě snižuje konkurenceschopnost našich výrobků (především tam, kde je nižší přidaná hodnota a vysoký podíl lidské práce), což bude mít následky. Ty ale mohou být i pozitivní díky přesunu k sofistikovanějším produktům atd. Faktem je, že růst mezd by vždy měl být v rozumné relaci k růstu produktivity.
Likvidační v krátkodobém horizontu určitě ne, z dlouhodobého pohledu to ale samozřejmě snižuje konkurenceschopnost našich výrobků (především tam, kde je nižší přidaná hodnota a vysoký podíl lidské práce), což bude mít následky. Ty ale mohou být i pozitivní díky přesunu k sofistikovanějším produktům atd. Faktem je, že růst mezd by vždy měl být v rozumné relaci k růstu produktivity.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
Rozhodne áno Stagnácia miery produktivity práce spolu s nárastom miezd povedie k znižovaniu inovatívnosti, efektívnosti a následne k poklesu konkurencieschopnosti nielen podnikov ale aj zamestnancov v medzinárodnom porovnaní.
Stagnácia miery produktivity práce spolu s nárastom miezd povedie k znižovaniu inovatívnosti, efektívnosti a následne k poklesu konkurencieschopnosti nielen podnikov ale aj zamestnancov v medzinárodnom porovnaní.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Skôr áno
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
Skôr nie Firmy pôsobiace v konkurenčnom prostredí v rámci republiky premietnu podľa môjho názoru zvýšené náklady do cien svojich produktov a služieb. Tým že náklady rastú všetkým firmám v prostredí, je to v poriadku a konkurenčné prostredie nebude narušené. Rast personálnych nákladov (lebo nejde iba o rast miezd) však môže spôsobiť problémy firmám zameraným na výrobu a export, ktoré pôsobia v európskom alebo globálnom konkurenčnom prostredí. Tam samozrejme musí rast personálnych nákladov kopírovať rast produktivity práce, ktorá sa dá dosiahnuť predovšetkým lepšou automatizáciu, metódami výroby a podobne, a to vyžaduje jednorazové investície do technológií. Bude preto rozhodujúce, či tieto firmy dokážu zabezpečiť vlastné alebo úverové zdroje potrebné pre zvýšenie produktivity práce.
Firmy pôsobiace v konkurenčnom prostredí v rámci republiky premietnu podľa môjho názoru zvýšené náklady do cien svojich produktov a služieb. Tým že náklady rastú všetkým firmám v prostredí, je to v poriadku a konkurenčné prostredie nebude narušené. Rast personálnych nákladov (lebo nejde iba o rast miezd) však môže spôsobiť problémy firmám zameraným na výrobu a export, ktoré pôsobia v európskom alebo globálnom konkurenčnom prostredí. Tam samozrejme musí rast personálnych nákladov kopírovať rast produktivity práce, ktorá sa dá dosiahnuť predovšetkým lepšou automatizáciu, metódami výroby a podobne, a to vyžaduje jednorazové investície do technológií. Bude preto rozhodujúce, či tieto firmy dokážu zabezpečiť vlastné alebo úverové zdroje potrebné pre zvýšenie produktivity práce.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní