Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

  1. Rozhodne áno 1 %
  2. Skôr áno 3 %
  3. Skôr nie 11 %
  4. Rozhodne nie 79 %
  5. Neviem / nevyjadrujem sa / iné 6 %


Uzávierka hlasovania: 18.11.2019. Počet respondentov: 112.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Rozhodne nie Vláda dlhodobo „démonizuje“ zisky podnikateľských subjektov, zaťažuje podniky nákladmi bez zodpovednosti za hospodársky výsledok (min. mzda, príplatky, rekreačné poukazy,...). Bankám (podnikateľským subjektom), ktoré sú významne regulované, majú osobitný význam pre ekonomiku podnikov ktorým financujú prevádzku i investície, zabezpečujú im bezpečne a rýchlo finančné transakcie, bezpečne chránia ľuďom peniaze, odčerpávajú finančné zdroje nad štandardnú podnikateľskú úroveň. Pýtam sa ako chce vláda udržať kapitál na Slovensku? Ako chcete zvýšiť celkovú úroveň ekonomiky Slovenska, ako chce podporiť firmy s vyššou pridanou hodnotou a tak zabezpečiť vyššie príjmy všetkým? Prečo radšej nestimulujete firmy prostredníctvom legislatívy aby zisky použili na Slovensku?
Vláda dlhodobo „démonizuje“ zisky podnikateľských subjektov, zaťažuje podniky nákladmi bez zodpovednosti za hospodársky výsledok (min. mzda, príplatky, rekreačné poukazy,...). Bankám (podnikateľským subjektom), ktoré sú významne regulované, majú osobitný význam pre ekonomiku podnikov ktorým financujú prevádzku i investície, zabezpečujú im bezpečne a rýchlo finančné transakcie, bezpečne chránia ľuďom peniaze, odčerpávajú finančné zdroje nad štandardnú podnikateľskú úroveň. Pýtam sa ako chce vláda udržať kapitál na Slovensku? Ako chcete zvýšiť celkovú úroveň ekonomiky Slovenska, ako chce podporiť firmy s vyššou pridanou hodnotou a tak zabezpečiť vyššie príjmy všetkým? Prečo radšej nestimulujete firmy prostredníctvom legislatívy aby zisky použili na Slovensku?
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
Rozhodne nie Ide o čisté zneužívanie moci a zavádzanie ľudí. Je nehorázne, že poslanci a ministri používajú lož a nenávisť ako pracovný nástroj na presadzovanie svojich nekompetentných rozhodnutí. V tomto prípde nejde o nič iné ako o populistický a absolútne škodlivý návrh, ktorý môže mať za následok nielen rozvrátenie stabilného bankového sektora, ale taktiež ohrozenie podnikateľského prostredia v čase prichádzajúceho spomalenia ekonomiky. Politici by mali mať trestnoprávnu zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ich následky, lebo skrývať sa za imunitu a akože vôľu zmanipulovanej desatiny či dvadsatiny obyvateľstva je pokrytecké a nemá nič spoločné so skutočnou demokraciou.
Ide o čisté zneužívanie moci a zavádzanie ľudí. Je nehorázne, že poslanci a ministri používajú lož a nenávisť ako pracovný nástroj na presadzovanie svojich nekompetentných rozhodnutí. V tomto prípde nejde o nič iné ako o populistický a absolútne škodlivý návrh, ktorý môže mať za následok nielen rozvrátenie stabilného bankového sektora, ale taktiež ohrozenie podnikateľského prostredia v čase prichádzajúceho spomalenia ekonomiky. Politici by mali mať trestnoprávnu zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ich následky, lebo skrývať sa za imunitu a akože vôľu zmanipulovanej desatiny či dvadsatiny obyvateľstva je pokrytecké a nemá nič spoločné so skutočnou demokraciou.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Rozhodne nie zaplatia ho klienti cez navýšenie cien bankových služieb ...
zaplatia ho klienti cez navýšenie cien bankových služieb ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Rozhodne nie
Straka Branislav Straka
vrchný riaditeľ pre platby a elektronické kanály
ČSOB
Rozhodne nie Ďalšie z radu nekoncepčných rozhodnutí , ktoré sa objavujú čoraz častejšie, čím bližšie sme k voľbám. Už aby bolo po nich a potom sa vráti rácio do hry. Snáď...
Ďalšie z radu nekoncepčných rozhodnutí , ktoré sa objavujú čoraz častejšie, čím bližšie sme k voľbám. Už aby bolo po nich a potom sa vráti rácio do hry. Snáď...
Kollár Daniel Kollár
generálny riaditeľ
Československá obchodná banka, a.s.
Rozhodne nie Neexistuje žiadny obhájiteľný dôvod, aby banky platili bankový odvod aj po roku 2020. Sme svedkami ignorancie práva, faktov a znevažovania základných princípov fungovania sektora. Skutočnosť, že môže dochádzať k selektívnemu zaťažovaniu sektora len preto, že vláda nedokázala udržať svoje záväzky a hospodáriť zodpovedne, je obrovský precedens a kvitovanie nezodpovedného prístupu. A rozhodovanie v skrátenom legislatívnom konaní, bez toho, aby sa zainteresované subjekty k návrhu mohli vyjadriť, sa nedá nazvať inak ako aroganciou moci.
Neexistuje žiadny obhájiteľný dôvod, aby banky platili bankový odvod aj po roku 2020. Sme svedkami ignorancie práva, faktov a znevažovania základných princípov fungovania sektora. Skutočnosť, že môže dochádzať k selektívnemu zaťažovaniu sektora len preto, že vláda nedokázala udržať svoje záväzky a hospodáriť zodpovedne, je obrovský precedens a kvitovanie nezodpovedného prístupu. A rozhodovanie v skrátenom legislatívnom konaní, bez toho, aby sa zainteresované subjekty k návrhu mohli vyjadriť, sa nedá nazvať inak ako aroganciou moci.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Randuška Dušan Randuška
generálny riaditeľ
MET Slovakia
Rozhodne nie Nesuhlasim pretoze je to populisticke opatrenie na zaplatanie dier v rozpocte v dosledku zlého hospodarenia. Riziko predstavuje skutocnost, ze nabuduce to politici uplatnia na hociktore ine odvetvia hospodarstva ako napr. energetiku, telekom alebo vyrobu tehal.
Nesuhlasim pretoze je to populisticke opatrenie na zaplatanie dier v rozpocte v dosledku zlého hospodarenia. Riziko predstavuje skutocnost, ze nabuduce to politici uplatnia na hociktore ine odvetvia hospodarstva ako napr. energetiku, telekom alebo vyrobu tehal.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
Rozhodne nie Nesúhlasím s ním, ide o neprimerané odvodové zaťaženie jedného vybraného sektora. A je logické, že banky tieto náklady premietnu do cien svojich služieb pre koncových klientov.
Nesúhlasím s ním, ide o neprimerané odvodové zaťaženie jedného vybraného sektora. A je logické, že banky tieto náklady premietnu do cien svojich služieb pre koncových klientov.
Májeková Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia
Union poisťovňa, a.s.
Rozhodne nie
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
Rozhodne nie Povodny ciel bankoveho odvodu bol splneny. A prekroceny. Nie je dovod na dalsie vyberanie penazi z bank mimo oficialnych odvodovych povinnosti, vratane odvodov do rezolucneho fondu na europskej urovni. Uz dnes je odvodove zatazenie bank mimoriadne vysoke u nas oproti inym krajinam. Banky nemaju monopol a tak v sucasnej dobe, ked ocakavame pokles ziskov bank a zvysovanie poziadaiek na kapitalovu primeranost, mozu taketo nesystemove kroky negativne ovplyvnit aj financovanie potrieb ekonomiky. A to asi nikto nechce.
Povodny ciel bankoveho odvodu bol splneny. A prekroceny. Nie je dovod na dalsie vyberanie penazi z bank mimo oficialnych odvodovych povinnosti, vratane odvodov do rezolucneho fondu na europskej urovni. Uz dnes je odvodove zatazenie bank mimoriadne vysoke u nas oproti inym krajinam. Banky nemaju monopol a tak v sucasnej dobe, ked ocakavame pokles ziskov bank a zvysovanie poziadaiek na kapitalovu primeranost, mozu taketo nesystemove kroky negativne ovplyvnit aj financovanie potrieb ekonomiky. A to asi nikto nechce.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kellerová Eva Kellerová
vedecký pracovník
Rozhodne áno
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Samotný obsah návrhu a spôsob jeho obhajoby sú naozaj odsúdenia hodné. Verím však, že by to pre banky mohlo byť aspoň významným dôvodom zamyslieť sa nad zastaralou postatou svojho biznis modelu.
Samotný obsah návrhu a spôsob jeho obhajoby sú naozaj odsúdenia hodné. Verím však, že by to pre banky mohlo byť aspoň významným dôvodom zamyslieť sa nad zastaralou postatou svojho biznis modelu.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
Rozhodne nie 1/ štát sa nesmie len tak obsluhovať zo súkromných peňazí, keď vláda nie je schopná hospodáriť 2/ zisk bánk je hlavný zdroj tvorby kapitálu bánk. Vezmeš kapitál, banka skrachuje. 3/ máte hypotéku? Aj tá Vaša sa môže stať splatnou v prípade problémov bánk? Pri hazardovaní s bankami je ohrozená aj Vaša strecha nad hlavou. 4/ v konjuktúre sa banky predháňajú aby Vám požičali, v kríze aby ste úver čo najskôr splatili. Nie každý je nadnárodná automobilka aby si mohla požičať na medzinárodných trhoch. Chýbajúci kapitál to len urýchli. 4/ zobrať bankám, poisťovniam, telekomančom je zdanlivo bez politického rizika. Málokto ich má rád, populista ešte na tom hrabe politické body ako bojuje proti odporným kapitalistickým vrahom. Vždy to ale znamená, že peniaze zaplatí spotrebiteľ vo vyššej cene alebo horšej službe. Ceny bankových poplatkov sú únosné len vďaka konkurencii. Po páde menších bánk si monopolní poskytovatelia poplatky nastavia monopolne. 5/ priamo sa ohrozia pracovné príležtosti. Nielen v bankách. Tie podnikajú medzinárodne a poskytovanie finančných služieb je podnikanie s vysokou pridanou hodnotou. Zamestnáva nielen bankárov ale celú radu služieb od IT po obchodníkov s kancelárskymi potrebami a poskytovateľmi stravovacích služieb. 6/ účel použitia bankového odvodu je definovaný. Len človek bez morálky a zodpovednosti môže povedať "rozdám ich v nejakom sociálnom balíčku".
1/ štát sa nesmie len tak obsluhovať zo súkromných peňazí, keď vláda nie je schopná hospodáriť 2/ zisk bánk je hlavný zdroj tvorby kapitálu bánk. Vezmeš kapitál, banka skrachuje. 3/ máte hypotéku? Aj tá Vaša sa môže stať splatnou v prípade problémov bánk? Pri hazardovaní s bankami je ohrozená aj Vaša strecha nad hlavou. 4/ v konjuktúre sa banky predháňajú aby Vám požičali, v kríze aby ste úver čo najskôr splatili. Nie každý je nadnárodná automobilka aby si mohla požičať na medzinárodných trhoch. Chýbajúci kapitál to len urýchli. 4/ zobrať bankám, poisťovniam, telekomančom je zdanlivo bez politického rizika. Málokto ich má rád, populista ešte na tom hrabe politické body ako bojuje proti odporným kapitalistickým vrahom. Vždy to ale znamená, že peniaze zaplatí spotrebiteľ vo vyššej cene alebo horšej službe. Ceny bankových poplatkov sú únosné len vďaka konkurencii. Po páde menších bánk si monopolní poskytovatelia poplatky nastavia monopolne. 5/ priamo sa ohrozia pracovné príležtosti. Nielen v bankách. Tie podnikajú medzinárodne a poskytovanie finančných služieb je podnikanie s vysokou pridanou hodnotou. Zamestnáva nielen bankárov ale celú radu služieb od IT po obchodníkov s kancelárskymi potrebami a poskytovateľmi stravovacích služieb. 6/ účel použitia bankového odvodu je definovaný. Len človek bez morálky a zodpovednosti môže povedať "rozdám ich v nejakom sociálnom balíčku".
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Máme konkurenčný trh a preto nevidím dôvod na odvod pre banky. Štátny rozpočet by sme mali sanovať hlavne znižovaním priestoru na DPH podvody, obmedzovaním korupcie spojenej s navyšovaním cien pri štátnych nákupoch, rozumným vynakladaním prostriedkov zo štátneho rozpočtu a hlavne by sme mali prestať vyháňať talentovaných ľudí z krajiny a skôr ich sem priťahovať.
Máme konkurenčný trh a preto nevidím dôvod na odvod pre banky. Štátny rozpočet by sme mali sanovať hlavne znižovaním priestoru na DPH podvody, obmedzovaním korupcie spojenej s navyšovaním cien pri štátnych nákupoch, rozumným vynakladaním prostriedkov zo štátneho rozpočtu a hlavne by sme mali prestať vyháňať talentovaných ľudí z krajiny a skôr ich sem priťahovať.
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
Rozhodne nie Guvernér NBS to pomenoval jasne, netreba k tomu nič dodať.
Guvernér NBS to pomenoval jasne, netreba k tomu nič dodať.
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
Rozhodne nie
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
Rozhodne nie
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
Rozhodne nie Všetky dodatočné náklady bank, ktoré vzniknú z rozhonutia štátu máme preukázateľne v cenách úverov a služieb, ktoré dostávame od bank. Banky sa s tým netaja a vo výpisoch z účtov alebo ponukách bank na ich služby fyzicky vidím položku ... bankový odvod ... ktorú musíme zaplatiť.
Všetky dodatočné náklady bank, ktoré vzniknú z rozhonutia štátu máme preukázateľne v cenách úverov a služieb, ktoré dostávame od bank. Banky sa s tým netaja a vo výpisoch z účtov alebo ponukách bank na ich služby fyzicky vidím položku ... bankový odvod ... ktorú musíme zaplatiť.
Ondruš Ján Ondruš
CEO
G. Lehnert, k.s., Bratislava
Rozhodne nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Rozhodne nie To, že politici nedrží slovo a se zákony si zejména před volbami hrají jak s cárem papíru, už asi moc nepřekvapuje. Ještě že jsou volby jen jednou za čtyři roky...
To, že politici nedrží slovo a se zákony si zejména před volbami hrají jak s cárem papíru, už asi moc nepřekvapuje. Ještě že jsou volby jen jednou za čtyři roky...
Vozáryová Jana Vozáryová
konateľka
Epas BB, s.r.o., Banská Bystrica
Rozhodne nie
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
Skôr nie
Galdun Jozef Galdun
Key account manager
ENGINE Services
Rozhodne nie V roku 2014 nebudem v politike , pamätate si to ? Odvod bude platiť do ... , ale túto taktiku už všetci poznáme . Topiaci sa slamky chyta
V roku 2014 nebudem v politike , pamätate si to ? Odvod bude platiť do ... , ale túto taktiku už všetci poznáme . Topiaci sa slamky chyta
Hajko Jozef Hajko
analytik
Rozhodne nie
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Skôr nie Ak banky zarábajú neslušne veľa peňazí na základe toho, že nemajú konkurenciu, skôr by som dohliadal na výšku poplatkov a iných príjmov. Štát by mal skôr chrániť klientov bánk než trestať banky.
Ak banky zarábajú neslušne veľa peňazí na základe toho, že nemajú konkurenciu, skôr by som dohliadal na výšku poplatkov a iných príjmov. Štát by mal skôr chrániť klientov bánk než trestať banky.
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Rozhodne nie Neviem prečo sa toto stalo už bežnou súčasťou režimu kompenzácií rozpočtových chýb našej vlády, ale zásadne nie. Ide o nesystémovú požiadavku, kde sa opäť raz menil sľub trvania opatrenia vlády podnikateľom. Na takto netransparentné a hlavne neočakavateľné opatrenia sa nedá pripraviť a vzbudzujú oprávane obavy pre iné sektory podnikania, ako ich to zasiahne nabudúce. Celkovo to zhoršuje podnikateľské prostredie a neprispieva k atraktivite udržania podnikania u nás.
Neviem prečo sa toto stalo už bežnou súčasťou režimu kompenzácií rozpočtových chýb našej vlády, ale zásadne nie. Ide o nesystémovú požiadavku, kde sa opäť raz menil sľub trvania opatrenia vlády podnikateľom. Na takto netransparentné a hlavne neočakavateľné opatrenia sa nedá pripraviť a vzbudzujú oprávane obavy pre iné sektory podnikania, ako ich to zasiahne nabudúce. Celkovo to zhoršuje podnikateľské prostredie a neprispieva k atraktivite udržania podnikania u nás.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
Rozhodne nie Je to nesystémové opatrenie, ktoré sa v konečnom dôsledku prenesie do cien za bankové služby a produkty. Deformuje podnikateľské prostredie, odrádza nových investorov a banky od vstupu na slovenský trh. A negatívne konsekvencie ako posilňovanie monopolného postavenia a de facto spomaľovania ekonomického rastu sa postupne nabaľujú...
Je to nesystémové opatrenie, ktoré sa v konečnom dôsledku prenesie do cien za bankové služby a produkty. Deformuje podnikateľské prostredie, odrádza nových investorov a banky od vstupu na slovenský trh. A negatívne konsekvencie ako posilňovanie monopolného postavenia a de facto spomaľovania ekonomického rastu sa postupne nabaľujú...
Kaščák Marcel Kaščák
člen predstavenstva
Tatra banka, a.s.
Rozhodne nie Štát si z bankového sektora robí trhací kalendár, pričom si vôbec neuvedomuje, akým ťažkým výzvam celý sektor čelí, vyplývajúcim z výpadkov ziskov z negatívnych úrokových sadzieb, tlaku na úverové marže, regulatorne obmedenia rastu či tlaku na nárast nákladov, hlavne personálnych.
Štát si z bankového sektora robí trhací kalendár, pričom si vôbec neuvedomuje, akým ťažkým výzvam celý sektor čelí, vyplývajúcim z výpadkov ziskov z negatívnych úrokových sadzieb, tlaku na úverové marže, regulatorne obmedenia rastu či tlaku na nárast nákladov, hlavne personálnych.
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
Rozhodne nie
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
Rozhodne nie Banka je takým istým podnikateľským subjektom, ako každý iný. Nevidím na to žiaden dôvod. V zásade to zrejme cez cenu financovania spätne ovplyvní podnikateľský, verejný a súkromný sektor.
Banka je takým istým podnikateľským subjektom, ako každý iný. Nevidím na to žiaden dôvod. V zásade to zrejme cez cenu financovania spätne ovplyvní podnikateľský, verejný a súkromný sektor.
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Považujem to za populistické opatrenie na skrášlenie výsledku štátneho rozpočtu, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia obyčajní ľudia. Otázka znie, ako je v konkurenčnom prostredí možné, že na rozdiel od mnohých iných odvetví, banky rovnako ako poisťovne, môžu bez zásahu do svojho hospodárenia a vplyvu na zisky v plnom rozsahu preniesť zvýšené náklady na svojich zákazníkov.
Považujem to za populistické opatrenie na skrášlenie výsledku štátneho rozpočtu, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia obyčajní ľudia. Otázka znie, ako je v konkurenčnom prostredí možné, že na rozdiel od mnohých iných odvetví, banky rovnako ako poisťovne, môžu bez zásahu do svojho hospodárenia a vplyvu na zisky v plnom rozsahu preniesť zvýšené náklady na svojich zákazníkov.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
Rozhodne nie
Tóth Maroš Tóth
partner
Rödl & Partner Advokáti, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Rozhodne nie Niekto ten predvolebný účet zaplatiť musí. Ministerstvo financií už asi nemalo odvahu žmýkať opäť podnikateľov a úspešných jednotlivcov...
Niekto ten predvolebný účet zaplatiť musí. Ministerstvo financií už asi nemalo odvahu žmýkať opäť podnikateľov a úspešných jednotlivcov...
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
Skôr nie Akékoľvek nesystémové dane a odvody zneprehľadňujú skutočné zaťaženie fy. a tie ich aj tak prenášajú na klienta. V normálnom konkurenčnom prostredí vyššia ziskovosť u bánk vedie k znižovaniu poplatkov. Takto im tú motiváciu berieme a krivíme tak konkurenčné prostredie. Je to podobné ako u rôznych iných nesystémových podporách a dotáciách.
Akékoľvek nesystémové dane a odvody zneprehľadňujú skutočné zaťaženie fy. a tie ich aj tak prenášajú na klienta. V normálnom konkurenčnom prostredí vyššia ziskovosť u bánk vedie k znižovaniu poplatkov. Takto im tú motiváciu berieme a krivíme tak konkurenčné prostredie. Je to podobné ako u rôznych iných nesystémových podporách a dotáciách.
Musil Martin Musil
konateľ
Intrum Slovakia s.r.o.
Rozhodne nie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Rozhodne nie Ide o ďalšie zo série nezmyselných opatrení. Chcel som povedať "predvolebných", ale už ani to nie je pravda. Nezmyselné opatrenia sa robia počas celého volebného obdobia.
Ide o ďalšie zo série nezmyselných opatrení. Chcel som povedať "predvolebných", ale už ani to nie je pravda. Nezmyselné opatrenia sa robia počas celého volebného obdobia.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Rozhodne nie Banky si svoje zisky zabezpečia vždy. Ony nepotrebujú rokovať s klientmi, či už sú to fyzické alebo právnického osoby. Jednostranne sa rozhodnú zvýšiť poplatky alebo zavedú nové. Výkriky Fica sú len populistickým marketingom pred voľbami. Tento nezodpovedný politik spolu so svojou družinou nekompetentných pritakávačov nás dovedie na okraj ekonomického úpadku. O morálnom ani nehovorím.
Banky si svoje zisky zabezpečia vždy. Ony nepotrebujú rokovať s klientmi, či už sú to fyzické alebo právnického osoby. Jednostranne sa rozhodnú zvýšiť poplatky alebo zavedú nové. Výkriky Fica sú len populistickým marketingom pred voľbami. Tento nezodpovedný politik spolu so svojou družinou nekompetentných pritakávačov nás dovedie na okraj ekonomického úpadku. O morálnom ani nehovorím.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
Rozhodne nie
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
Rozhodne nie Bez prezentovania širších súvislostí a dopadov považujem návrh za nesystémový, nehovoriac o jeho možnej protiústavnosti. Obávam sa, že získané prostriedky budú použité hlavne na krátkodobé nekoncepčné účely a banky odvod automaticky prekonvertujú do zvýšenia poplatkov. Nakoniec to z veľkej časti zaplatia klienti bánk, teda my všetci.
Bez prezentovania širších súvislostí a dopadov považujem návrh za nesystémový, nehovoriac o jeho možnej protiústavnosti. Obávam sa, že získané prostriedky budú použité hlavne na krátkodobé nekoncepčné účely a banky odvod automaticky prekonvertujú do zvýšenia poplatkov. Nakoniec to z veľkej časti zaplatia klienti bánk, teda my všetci.
Kaňa Martin Kaňa
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky a Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky
Rozhodne nie V čase očakávaného ekonomického spomalenia je potrebné bankový sektor namiesto destabilizácie stabilizovať, čoho je bankový odvod čistým opakom. Ide o predvolebný populizmus, ktorý môže, v konečnom dôsledku, narušiť nielen bankový sektor, ale aj podnikateľskú obec. Je šokujúce, ako môže politická moc opakovane ignorovať signály odbornej verejnosti.
V čase očakávaného ekonomického spomalenia je potrebné bankový sektor namiesto destabilizácie stabilizovať, čoho je bankový odvod čistým opakom. Ide o predvolebný populizmus, ktorý môže, v konečnom dôsledku, narušiť nielen bankový sektor, ale aj podnikateľskú obec. Je šokujúce, ako môže politická moc opakovane ignorovať signály odbornej verejnosti.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
Rozhodne nie Pôvodne bolo toto opatrenie deklarované ako dočasné a účelovo viazané na vykrytie prípadných finančných kríz. Zhoršenie ziskovosti bankového sektora môže mať negatívne následky najmä pre malé a stredné banky, dokonca spôsobiť ich odliv. Vo všeobecnosti môže navýšený odvod, v rozpore s jeho pôvodným zámerom, spôsobiť zhoršenie stability bankového sektora.
Pôvodne bolo toto opatrenie deklarované ako dočasné a účelovo viazané na vykrytie prípadných finančných kríz. Zhoršenie ziskovosti bankového sektora môže mať negatívne následky najmä pre malé a stredné banky, dokonca spôsobiť ich odliv. Vo všeobecnosti môže navýšený odvod, v rozpore s jeho pôvodným zámerom, spôsobiť zhoršenie stability bankového sektora.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
Rozhodne nie Myslím, že by už konečne bolo dobré sa vyvarovať takýchto nesystematických opatrení a skutočne sa zamyslieť nad predvídateľnosťou nášho podnikateľského prostredia, ktoré je tak často kritizované. Toto určite nepovzbudí potenciálnych investorov, lebo si logicky položia otázku, čo a v akej výške príde budúci týždeň. A kto to zaplatí ? Budúcej vláde to umožní zvýšiť dlh, ktorý raz bude treba splatiť (tipujem, že z našich daní) a banky sa s tým tiež nejak vysporiadajú vo svojej cenotvorbe alebo v horšom prípade obmedzením nejakých investícií alebo nákladov (napr. osobných). Takže občan zaplatí asi tak dvakrát.
Myslím, že by už konečne bolo dobré sa vyvarovať takýchto nesystematických opatrení a skutočne sa zamyslieť nad predvídateľnosťou nášho podnikateľského prostredia, ktoré je tak často kritizované. Toto určite nepovzbudí potenciálnych investorov, lebo si logicky položia otázku, čo a v akej výške príde budúci týždeň. A kto to zaplatí ? Budúcej vláde to umožní zvýšiť dlh, ktorý raz bude treba splatiť (tipujem, že z našich daní) a banky sa s tým tiež nejak vysporiadajú vo svojej cenotvorbe alebo v horšom prípade obmedzením nejakých investícií alebo nákladov (napr. osobných). Takže občan zaplatí asi tak dvakrát.
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
Rozhodne nie
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
Rozhodne nie
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
Rozhodne nie
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Skôr nie
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Stabilita finančného sektora je nosným pilierom ekonomiky. Ohrozovať jej stabilitu novými neočakávanými odvodmi môže vážne ohroziť aj celý podnikateľský sektor a následne aj celú ekonomiku krajiny. Piliere je treba chrániť, posilňovať a nie skúšať čo znesú. Lebo ak sa zrútia ich obnova bude potrebná od základov ale škody môžu mať následky aj pre viac generácii.
Stabilita finančného sektora je nosným pilierom ekonomiky. Ohrozovať jej stabilitu novými neočakávanými odvodmi môže vážne ohroziť aj celý podnikateľský sektor a následne aj celú ekonomiku krajiny. Piliere je treba chrániť, posilňovať a nie skúšať čo znesú. Lebo ak sa zrútia ich obnova bude potrebná od základov ale škody môžu mať následky aj pre viac generácii.
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
Skôr nie
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
Rozhodne nie
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Rozhodne nie Myslím, že nie je potrebný ani komentár, je to čistý populizmus.
Myslím, že nie je potrebný ani komentár, je to čistý populizmus.
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
Skôr nie Opäť to prenesú do poplatkov pre klientov a nová daň je na svete... Podobne ako to dopadlo s poistným odvodom, žiaľ.
Opäť to prenesú do poplatkov pre klientov a nová daň je na svete... Podobne ako to dopadlo s poistným odvodom, žiaľ.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Rozhodne nie
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
Rozhodne nie
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
Rozhodne nie Je potrebné rázne odmietnuť ekonomickú nezopdovednosť súčasnej vládnej garnitúry. V zodpovednej krajine sa regulačné ekonomické parametre nevymýšlajú na mediálnych brífingoch predsedov, ale prechádzajú odbornou diskusiou relavantých organizácií.
Je potrebné rázne odmietnuť ekonomickú nezopdovednosť súčasnej vládnej garnitúry. V zodpovednej krajine sa regulačné ekonomické parametre nevymýšlajú na mediálnych brífingoch predsedov, ale prechádzajú odbornou diskusiou relavantých organizácií.
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Rozhodne nie
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
Rozhodne nie Fascinovane tento rok sledujem vytváranie štátneho rozpočtu. Za normánych okolností pomerne nudný scenár dokázala koalícia bez problémov zmeniť na frašku. Zrejme neveria tomu, že sa podľa tohoto zákona budú musieť správať oni. No a ako sa s tým vysporiadajú iní im je zjavne úplne jedno.
Fascinovane tento rok sledujem vytváranie štátneho rozpočtu. Za normánych okolností pomerne nudný scenár dokázala koalícia bez problémov zmeniť na frašku. Zrejme neveria tomu, že sa podľa tohoto zákona budú musieť správať oni. No a ako sa s tým vysporiadajú iní im je zjavne úplne jedno.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Rozhodne nie
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
Rozhodne nie Populistické opatrenie, ktoré prehlbuje vnímanie bánk verejnosťou ako zlého vykorisťovateľa. V skutočnosti však opäť siahnu viac do vreciek samotní občania. A napokon snahou nie je zlepšenie nakladania s verejnými prostriedkami, ale zaplatenie kampane vládnych strán peniazmi občanov.
Populistické opatrenie, ktoré prehlbuje vnímanie bánk verejnosťou ako zlého vykorisťovateľa. V skutočnosti však opäť siahnu viac do vreciek samotní občania. A napokon snahou nie je zlepšenie nakladania s verejnými prostriedkami, ale zaplatenie kampane vládnych strán peniazmi občanov.
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Rozhodne nie Rozhodne nesúhlasím, doplatia na to v konečnom dôsledku najmä klienti bánk.
Rozhodne nesúhlasím, doplatia na to v konečnom dôsledku najmä klienti bánk.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
Skôr nie
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Rozhodne nie
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Rozhodne nie Každý hriech nás jedného dňa dobehne a zostanú oči pre plač.
Každý hriech nás jedného dňa dobehne a zostanú oči pre plač.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
Rozhodne nie
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Rozhodne nie
Krutil Peter Krutil
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Slovenská sporiteľňa, a.s., Bratislava
Rozhodne nie Dramatické zvýšenie bankového odvodu je veľmi zlou správou nielen pre banky, ale celú ekonomiku a ľudí. Argumenty za jeho zavedenie sú vecne nesprávne, výhrady má regulátor, proti sú zamestnávatelia, dokonca aj odbory. Neférová zmena pravidiel hry narúša stabilitu prostredia a zhoršuje vnímanie Slovenska v očiach investorov. Dúfam, že zdravý rozum nakoniec zvíťazí, ide totiž o finančnú stabilitu celej slovenskej ekonomiky.
Dramatické zvýšenie bankového odvodu je veľmi zlou správou nielen pre banky, ale celú ekonomiku a ľudí. Argumenty za jeho zavedenie sú vecne nesprávne, výhrady má regulátor, proti sú zamestnávatelia, dokonca aj odbory. Neférová zmena pravidiel hry narúša stabilitu prostredia a zhoršuje vnímanie Slovenska v očiach investorov. Dúfam, že zdravý rozum nakoniec zvíťazí, ide totiž o finančnú stabilitu celej slovenskej ekonomiky.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Rozhodne nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Po rokoch vládnutia bez akejkoľvek zmysluplnej hospodárskej politiky je toto ďalší príspevok do zbierky príkladov, ako by sa to robiť nemalo. Bezbrehý populizmus, ignorovanie akýchkoľvek ekonomických faktov, generovanie dlhodobých záväzkov pre štát generujúcich budúcu neudržateľnosť verejných financií a k tomu ešte aj neustále ohrozovanie tých, ktorý zdroje na to všetko musia zarábať - firmy a finančné inštitúcie.... toto všetko reprezentuje aj navrhovaný bankový odvod
Po rokoch vládnutia bez akejkoľvek zmysluplnej hospodárskej politiky je toto ďalší príspevok do zbierky príkladov, ako by sa to robiť nemalo. Bezbrehý populizmus, ignorovanie akýchkoľvek ekonomických faktov, generovanie dlhodobých záväzkov pre štát generujúcich budúcu neudržateľnosť verejných financií a k tomu ešte aj neustále ohrozovanie tých, ktorý zdroje na to všetko musia zarábať - firmy a finančné inštitúcie.... toto všetko reprezentuje aj navrhovaný bankový odvod
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
Rozhodne nie Odhliadnuc od vecnej povahy celej veci, vo vseobecnosti je najma problematicky fakt, ze k tomuto rozhodnutiu doslo bez akejkolvek sirsej diskusie a moznosti diskutovat o jeho spravnosti.
Odhliadnuc od vecnej povahy celej veci, vo vseobecnosti je najma problematicky fakt, ze k tomuto rozhodnutiu doslo bez akejkolvek sirsej diskusie a moznosti diskutovat o jeho spravnosti.
Vilem Peter Vilem
riaditeľ
Vema, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Tieto opatrenia sú nepriamym zvyšovaním daní občanov, ktorí to nakoniec zaplatia. Rozpočtu to pomôže len vizuálne.
Tieto opatrenia sú nepriamym zvyšovaním daní občanov, ktorí to nakoniec zaplatia. Rozpočtu to pomôže len vizuálne.
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Rozhodne nie Miesto zodpovedneho nakladania s verejnymi financiami predsedovia dvoch vladnych stran sutazia kto predlozi horsi, skodlivejsi a populistickejsi navrh, ktorym uplatia svojho volica. Jeden den vypalia vsetkych zamestnavatelov zvysenim minimalnej mzdy , potom dalsich dovolenkovymi poukazmi. Teraz ukradnu bankam cast zisku akymsi vymyslenym bankovym odvodom. Presne to iste robili ti najprimitivnejsi mafiani v 90-tych rokoch krcmarom.
Miesto zodpovedneho nakladania s verejnymi financiami predsedovia dvoch vladnych stran sutazia kto predlozi horsi, skodlivejsi a populistickejsi navrh, ktorym uplatia svojho volica. Jeden den vypalia vsetkych zamestnavatelov zvysenim minimalnej mzdy , potom dalsich dovolenkovymi poukazmi. Teraz ukradnu bankam cast zisku akymsi vymyslenym bankovym odvodom. Presne to iste robili ti najprimitivnejsi mafiani v 90-tych rokoch krcmarom.
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Bolo by to len ďalšie z radu svojvoľných a nesystémových opatrení štátu z "pozície moci"...
Bolo by to len ďalšie z radu svojvoľných a nesystémových opatrení štátu z "pozície moci"...
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
Rozhodne nie Najlepšie a detailné argumenty majú bankové domy. Je to však daľší sposob ako dostať peniaze do štátneho rozpočt, čo rozhodne neprispeje pozitívne na naše podnikateľské prostriedie. V konečnom dosledku to postihne predovšetkým samotných klientov.
Najlepšie a detailné argumenty majú bankové domy. Je to však daľší sposob ako dostať peniaze do štátneho rozpočt, čo rozhodne neprispeje pozitívne na naše podnikateľské prostriedie. V konečnom dosledku to postihne predovšetkým samotných klientov.
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Rozhodne nie Neprešli cigarety, prešiel bankový odvod. Už len aby prešiel aj rozpočet.
Neprešli cigarety, prešiel bankový odvod. Už len aby prešiel aj rozpočet.
Nitschneider Peter Nitschneider
National Director JLL pre CEE region
JLL
Neviem / nevyjadrujem sa / iné Je to len dalsie “zvysovanie” dani, ktore sa neprimo prenesie na vsetkych vlastnikov uctov... Vsak z nieco sa predsa musia dotovat socialne balicky.
Je to len dalsie “zvysovanie” dani, ktore sa neprimo prenesie na vsetkych vlastnikov uctov... Vsak z nieco sa predsa musia dotovat socialne balicky.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Rozhodne nie Chápem to ako ďalšie nepriame zdanenie. V svetle súčasných udalostí by sa politická scéna a štát ako taký mal zaujímať skôr o činnosť, či vlastne nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní.
Chápem to ako ďalšie nepriame zdanenie. V svetle súčasných udalostí by sa politická scéna a štát ako taký mal zaujímať skôr o činnosť, či vlastne nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní.
Kočan Rastislav Kočan
Managing Partner
Go4insight
Rozhodne nie Na bankovom odvode mi vadí skoro všetko: existenia takejto sektorovej dane, spôsob akým bol odvod predĺžený (žiadna odborná diskusia), čas shválenia (oznámenie 1 deň pred schválením vo vláde) a asi najviac arogancia komunikácie mocných.
Na bankovom odvode mi vadí skoro všetko: existenia takejto sektorovej dane, spôsob akým bol odvod predĺžený (žiadna odborná diskusia), čas shválenia (oznámenie 1 deň pred schválením vo vláde) a asi najviac arogancia komunikácie mocných.
Kiselicová Renáta Kiselicová
konateľka
Centire
Skôr nie
Bláhová Renáta Bláhová
partnerka
BMB Leitner k.s.
Rozhodne nie V skratke aspoň tri najdôležitejšie body: 1) Bankový odvod bol zavedený v roku 2011 za účelom krytia nákladov na spojených s prípadnou finančnou krízou finančných inštitúcií, vyplýva to nielen z dôvodovej správy z roku 2011 ale aj z medziínárodných dohôd. Ak vláda deklaruje, že zvýšenie odvodu bude znamenať viac sociálnych balíčkov, tak nehovorí pravdu. 2) Je povšimnutia hodné, že nikto z vlády zatiaľ nespomenul, koľko daní fbankový sektor odviedod nášmu štátu, okrem bankového odvodu. Podľa našej štúdie Taxparency finančné inštitúcie len za rok 2018 odviedli na priamych daniach a odvodoch 360 Mio EUR. Takéto nepredvídateľné správanie sa voči skupine veľmi spoľahlivých daňovníkov je pre celé podnikateľské prostredie nebezpečný precedens. 3) Riskujeme ešte väčšiu kritiku ako Rumunsko, ktoré zaviedlo pred rokom zatiaľ najvyššiu sadzbu bankového odvodu, a to vo výške až 0,9 % z ,pasív (pre porovnanie, v Maďarsku je to do 0,5 %, v Rakúsku do 0,4 %, na Cypre do 0,1 % a v Nemecku len do 0,04 %). Analytici jej dali skratku „daň z chamtivosti“, tí cynickejší tvrdia, že chamtivejšia než banky je vláda. Celú analýzu vrátane grafov a môj detailný názor nájdete publikovaný v Paneli expertov https://dennikn.sk/minuta/1647576/
V skratke aspoň tri najdôležitejšie body: 1) Bankový odvod bol zavedený v roku 2011 za účelom krytia nákladov na spojených s prípadnou finančnou krízou finančných inštitúcií, vyplýva to nielen z dôvodovej správy z roku 2011 ale aj z medziínárodných dohôd. Ak vláda deklaruje, že zvýšenie odvodu bude znamenať viac sociálnych balíčkov, tak nehovorí pravdu. 2) Je povšimnutia hodné, že nikto z vlády zatiaľ nespomenul, koľko daní fbankový sektor odviedod nášmu štátu, okrem bankového odvodu. Podľa našej štúdie Taxparency finančné inštitúcie len za rok 2018 odviedli na priamych daniach a odvodoch 360 Mio EUR. Takéto nepredvídateľné správanie sa voči skupine veľmi spoľahlivých daňovníkov je pre celé podnikateľské prostredie nebezpečný precedens. 3) Riskujeme ešte väčšiu kritiku ako Rumunsko, ktoré zaviedlo pred rokom zatiaľ najvyššiu sadzbu bankového odvodu, a to vo výške až 0,9 % z ,pasív (pre porovnanie, v Maďarsku je to do 0,5 %, v Rakúsku do 0,4 %, na Cypre do 0,1 % a v Nemecku len do 0,04 %). Analytici jej dali skratku „daň z chamtivosti“, tí cynickejší tvrdia, že chamtivejšia než banky je vláda. Celú analýzu vrátane grafov a môj detailný názor nájdete publikovaný v Paneli expertov https://dennikn.sk/minuta/1647576/
Farkaš Richard Farkaš
partner, prokurista
KPMG Slovensko spol. s r.o.
Rozhodne nie
Rybníček Richard Rybníček
primátor mesta
Mesto Trenčín
Rozhodne nie
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
Rozhodne nie
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Rozhodne nie Je to ekonomický nezmysel a protiústavný krok. Navyše, miera arogancie, spupnosti a tuposti pri komunikácii viacerých politikov (a to nielen koaličných strán) na túto tému prekročila všetky prijateľné medze.
Je to ekonomický nezmysel a protiústavný krok. Navyše, miera arogancie, spupnosti a tuposti pri komunikácii viacerých politikov (a to nielen koaličných strán) na túto tému prekročila všetky prijateľné medze.
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
Rozhodne nie
Čupka Roman Čupka
Regional Country Manager
Flowmon Networks
Rozhodne nie
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
Rozhodne nie
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
Rozhodne nie Zarážajúci je najmä spôsob, akým bolo predĺženie platnosti a navýšenie sumy schválené – bez diskusie s dotknutými subjektami a v rozpore s princípmi predvídateľnosti právneho prostredia. Je ale v poriadku viesť diskusiu o tom, ako motivovať finančné inštitúcie, vrátane bánk, aby časť svojho zisku reinvestovali do lokálnej ekonomiky a prispievali k rozvoju krajiny a ekonomiky. V ČR sa vydali inou cestou. Výsledkom je Národní rozvojový fond v Českej republiky.
Zarážajúci je najmä spôsob, akým bolo predĺženie platnosti a navýšenie sumy schválené – bez diskusie s dotknutými subjektami a v rozpore s princípmi predvídateľnosti právneho prostredia. Je ale v poriadku viesť diskusiu o tom, ako motivovať finančné inštitúcie, vrátane bánk, aby časť svojho zisku reinvestovali do lokálnej ekonomiky a prispievali k rozvoju krajiny a ekonomiky. V ČR sa vydali inou cestou. Výsledkom je Národní rozvojový fond v Českej republiky.
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
Skôr nie
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
Rozhodne nie
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
Rozhodne nie
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
Skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
Rozhodne nie Deformuje to bankový sektor a zaplatíme to nakoniec všetci pri využívaní bankových služieb, lebo banky si nezmyselný náklad premietnu do poplatkov. Oveľa jednoduchšie by bolo prestať vymýšľať nezmyselné populistické míňanie. Takéto nesystémové kroky škodia celej krajine.
Deformuje to bankový sektor a zaplatíme to nakoniec všetci pri využívaní bankových služieb, lebo banky si nezmyselný náklad premietnu do poplatkov. Oveľa jednoduchšie by bolo prestať vymýšľať nezmyselné populistické míňanie. Takéto nesystémové kroky škodia celej krajine.
Hreha Stanislav Hreha
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
Skôr nie Ne som vyznávač žiadnych odvodov, pomaly ich bude viac, ako je to slušné.Podnikatelia si zoberú úvery za istých podmienok a čo chvíľa sa dozvedajú že namiesto platieb bankám platia vyšie odvody, s čím nerátali. Zmena pravidiel počas hry! nemá to priaznivý dopad na tých, ktorí skutočne tvrdo pracujú a tých, čo prácu iby imitujú.
Ne som vyznávač žiadnych odvodov, pomaly ich bude viac, ako je to slušné.Podnikatelia si zoberú úvery za istých podmienok a čo chvíľa sa dozvedajú že namiesto platieb bankám platia vyšie odvody, s čím nerátali. Zmena pravidiel počas hry! nemá to priaznivý dopad na tých, ktorí skutočne tvrdo pracujú a tých, čo prácu iby imitujú.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Rozhodne nie
Gregor Tibor Gregor
výkonný riaditeľ
Klub 500
Rozhodne nie Ústava garantuje právo na majetok a garantuje právnu istotu. Štát je povinný rešpektovať rámec právneho štátu, v ktorom je okrem iného garantovaná trvácnosť a stabilita právnych noriem a je priamo zakázaná svojvôľa orgánov verejnej moci. Toto je ďalší návrh z množstva neštandardných, bez dostatočného zdôvodnenia, bez objektívnych a racionálnych dôvodov.
Ústava garantuje právo na majetok a garantuje právnu istotu. Štát je povinný rešpektovať rámec právneho štátu, v ktorom je okrem iného garantovaná trvácnosť a stabilita právnych noriem a je priamo zakázaná svojvôľa orgánov verejnej moci. Toto je ďalší návrh z množstva neštandardných, bez dostatočného zdôvodnenia, bez objektívnych a racionálnych dôvodov.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
Rozhodne nie Tento prípad ukazuje, akým oxymoronom je niečo ako dočasná daň. Štát, najmä taký neefektívny ako ten náš, sa rýchlo stane "závislákom" a svojej dávky sa len tak nevzdá.
Tento prípad ukazuje, akým oxymoronom je niečo ako dočasná daň. Štát, najmä taký neefektívny ako ten náš, sa rýchlo stane "závislákom" a svojej dávky sa len tak nevzdá.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Rozhodne nie Namísto hledání úspor v rámci rozpočtu se jej snaží výpalníci stále nafouknout pro získání zdrojů na úplatky voličům zvyšováním daňí, zaváděním poplatků, odvodů.... namátkově třeba daň z neživotního pojištění, poplatek Úřadu dozoru nad výkonem auditu, bankový odvod....
Namísto hledání úspor v rámci rozpočtu se jej snaží výpalníci stále nafouknout pro získání zdrojů na úplatky voličům zvyšováním daňí, zaváděním poplatků, odvodů.... namátkově třeba daň z neživotního pojištění, poplatek Úřadu dozoru nad výkonem auditu, bankový odvod....
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Rozhodne nie
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
Rozhodne nie

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní