Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

  1. Rozhodne áno 23 %
  2. Skôr áno 21 %
  3. Skôr nie 16 %
  4. Rozhodne nie 25 %
  5. Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné 15 %


Uzávierka hlasovania: 02.12.2019. Počet respondentov: 81.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné vnímam to ako "tému" predvolebného boja ...
vnímam to ako "tému" predvolebného boja ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
Skôr áno
Danko Attila Danko
konateľ
IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok
Rozhodne áno
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
Skôr nie
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
Rozhodne áno
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Pokiaľ by to ten privátny vlastník robil na dobre, tak prečo nie.
Pokiaľ by to ten privátny vlastník robil na dobre, tak prečo nie.
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
Skôr nie Konflikty záujmov sa majü riešiť protimonopolným úradom, nie taxatívnym vymenovaním povolených a zakázaných kombinácií.
Konflikty záujmov sa majü riešiť protimonopolným úradom, nie taxatívnym vymenovaním povolených a zakázaných kombinácií.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
Skôr nie Prečo nie, pokiaľ všetko funguje v prospech občana a pacienta? Som klientom Procare už 10 rokov a som spokojná. Dúfam, že sa niečo zase nerozbije, čo relatívne funguje.
Prečo nie, pokiaľ všetko funguje v prospech občana a pacienta? Som klientom Procare už 10 rokov a som spokojná. Dúfam, že sa niečo zase nerozbije, čo relatívne funguje.
Paule Ivan Paule
partner
TPA Audit, s.r.o., Bratislava
Skôr áno
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
Skôr áno Mám vážne pochybnosti hraničiace s istotou, či primárnym záujmom takto integrovaného biznisu je naozaj poskytovanie najlepšieho riešenia pre pacienta. Na druhej strane považujem za potrebné zdôrazniť významné zlepšenie hospodárenia nemocníc po ich prevzatí súkromnými spoločnosťami.
Mám vážne pochybnosti hraničiace s istotou, či primárnym záujmom takto integrovaného biznisu je naozaj poskytovanie najlepšieho riešenia pre pacienta. Na druhej strane považujem za potrebné zdôrazniť významné zlepšenie hospodárenia nemocníc po ich prevzatí súkromnými spoločnosťami.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Rozhodne nie
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
Rozhodne nie Neomarxisté posilují v Evropě i u nás, a touha po státním řízení našich životů, boj s podnikateli i znárodňování k nim prostě patří...a dost voličů na návrat ke starým pořádkům slyší...
Neomarxisté posilují v Evropě i u nás, a touha po státním řízení našich životů, boj s podnikateli i znárodňování k nim prostě patří...a dost voličů na návrat ke starým pořádkům slyší...
Hajko Jozef Hajko
analytik
Skôr áno
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
Rozhodne nie Každá regulácia prináša do systému deviáciu. Na prvý pohľad sa aj pozitívna vec môže obrátiť v neprospech celého úmyslu. Obzvlášť ak by šlo o zmenu in medias res. Deregulácia, viac informácií a viac možností, ako by mohol pacient, prijímateľ starostlivosti ovplyvniť celý systém, by tento problém vyriešil. Bude hlasovať nohami.
Každá regulácia prináša do systému deviáciu. Na prvý pohľad sa aj pozitívna vec môže obrátiť v neprospech celého úmyslu. Obzvlášť ak by šlo o zmenu in medias res. Deregulácia, viac informácií a viac možností, ako by mohol pacient, prijímateľ starostlivosti ovplyvniť celý systém, by tento problém vyriešil. Bude hlasovať nohami.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné V zdravotníctve sa veľmi nevyznám. Viem však, že našinci zatiaľ každý zákaz dokázali obísť. A myslím si, že hlavnou cestou vpred by mali byť správne a jasne nastavené pravidlá a dôsledná kontrola ich dodržiavania.
V zdravotníctve sa veľmi nevyznám. Viem však, že našinci zatiaľ každý zákaz dokázali obísť. A myslím si, že hlavnou cestou vpred by mali byť správne a jasne nastavené pravidlá a dôsledná kontrola ich dodržiavania.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
Rozhodne áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
Skôr nie
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
Rozhodne nie Žiadny zákon by nemal byť účelový a riešiť nesystémovo vzniknutú situáciu. Rovnaké pravidlá by mali byť pre štát aj pre súkromný sektor a prípadné hrozby by mali byť riešené transpoarentnými kontrólnymi mechanizmami. Okrem toho sa úmysel navrhovateľa dá považovať za retroaktívny a ľahučko sa dá obísť. Čiistý amaterizmus.
Žiadny zákon by nemal byť účelový a riešiť nesystémovo vzniknutú situáciu. Rovnaké pravidlá by mali byť pre štát aj pre súkromný sektor a prípadné hrozby by mali byť riešené transpoarentnými kontrólnymi mechanizmami. Okrem toho sa úmysel navrhovateľa dá považovať za retroaktívny a ľahučko sa dá obísť. Čiistý amaterizmus.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
Skôr áno
Hurajová Mária Hurajová
členka Správnej rady
Nadácia Slovak American Foundation
Skôr áno
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
Rozhodne nie Som prakticky proti akýmkoľvek štátnym zásahom do podnikania. Toto je podobné, ako keby štát zakázal majiteľovi pôdy vlastnú pôdu obrábať, z obilia upiecť chlieb a ten predať vo vlastnej predajni. Prečo by mal mať na ucelený reťazec poisťovňa-nemocnica monopol iba štát? Vie pracovať efektívnejšie, alebo je za tým iný dôvod?
Som prakticky proti akýmkoľvek štátnym zásahom do podnikania. Toto je podobné, ako keby štát zakázal majiteľovi pôdy vlastnú pôdu obrábať, z obilia upiecť chlieb a ten predať vo vlastnej predajni. Prečo by mal mať na ucelený reťazec poisťovňa-nemocnica monopol iba štát? Vie pracovať efektívnejšie, alebo je za tým iný dôvod?
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
Skôr áno
Tóth Maroš Tóth
partner
Rödl & Partner Advokáti, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné Najskôr by sa mal oddeliť majetok poistencov od majetku poisťovne (ako je to v DSS), aby nedochádzalo k tunelovaniu verejných zdrojov. Udivuje ma, že na základe evidentných dôkazov o činnosti istých organizovaných skupín, tu ešte riešime nejaký Lex...
Najskôr by sa mal oddeliť majetok poistencov od majetku poisťovne (ako je to v DSS), aby nedochádzalo k tunelovaniu verejných zdrojov. Udivuje ma, že na základe evidentných dôkazov o činnosti istých organizovaných skupín, tu ešte riešime nejaký Lex...
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Rozhodne áno
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
Rozhodne áno Zdravotníctvo robí prevažne s verejnými prostriedkami a preto je potrebná primeraná regulácia všetkých subjektov. Keďže súčasné zákony nepočítali s takou koncentráciou aká vznikla, je vhodné reguláciu upraviť a toto je jedna z efektívnych ciest.
Zdravotníctvo robí prevažne s verejnými prostriedkami a preto je potrebná primeraná regulácia všetkých subjektov. Keďže súčasné zákony nepočítali s takou koncentráciou aká vznikla, je vhodné reguláciu upraviť a toto je jedna z efektívnych ciest.
Terkovič Martin Terkovič
generálny riaditeľ
ICZ Slovakia, a.s., Trenčín
Skôr áno
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
Skôr nie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
Rozhodne nie Nie. Nejde o návrh, ktorý by mal ambíciu pomôcť pacientom, zdravotníctvu. Ide len a len o predvolebný populizmus.
Nie. Nejde o návrh, ktorý by mal ambíciu pomôcť pacientom, zdravotníctvu. Ide len a len o predvolebný populizmus.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné Hmmm. Zásadný problém zdravotníctva nie je súkromné vlastníctvo, ani vertikálna integrácia. Problém je, že tu dlhodobo chýba stratégia toho, čo vlastne od zdravotníctva očakávame. Tým pádom sa za uplynulých 20 rokov ani nikam neposunulo. Zákony zavádzali a následne rušili jeden nesystémový prvok za druhým. Začať treba od definovania poslania a vízie nášho zdravotníctva. Ostatné je potom technika.
Hmmm. Zásadný problém zdravotníctva nie je súkromné vlastníctvo, ani vertikálna integrácia. Problém je, že tu dlhodobo chýba stratégia toho, čo vlastne od zdravotníctva očakávame. Tým pádom sa za uplynulých 20 rokov ani nikam neposunulo. Zákony zavádzali a následne rušili jeden nesystémový prvok za druhým. Začať treba od definovania poslania a vízie nášho zdravotníctva. Ostatné je potom technika.
Rakovský Martin Rakovský
CEO
ZľavaDňa
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
Skôr áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
Skôr áno Nie je to jedno ? aj tak to obijdu...
Nie je to jedno ? aj tak to obijdu...
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Skôr áno
Malata Milan Malata
managing partner
Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners , s.r.o., Bratislava
Skôr áno Myslím si, že zdravotníctvu by pomohlo zdravé konkurenčné prostredie. V prípade, ak jeden vlastník vlastní spoločnosti naprieč celou vertikálou, dochádza k deformovaniu konkurenčného prostredia, čo zdravotníctvu neprospieva. Pri schvaľovaní návrhu predmetného zákona by som však bol veľmi opatrný, aby zákonodarci nevystavili štát riziku enormne veľkých súdnych sporov a to z dôvodu zásahu do vlastníckych práv.
Myslím si, že zdravotníctvu by pomohlo zdravé konkurenčné prostredie. V prípade, ak jeden vlastník vlastní spoločnosti naprieč celou vertikálou, dochádza k deformovaniu konkurenčného prostredia, čo zdravotníctvu neprospieva. Pri schvaľovaní návrhu predmetného zákona by som však bol veľmi opatrný, aby zákonodarci nevystavili štát riziku enormne veľkých súdnych sporov a to z dôvodu zásahu do vlastníckych práv.
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Rozhodne nie Samozrejme ak to ale vytvára monopol potom tu máme protimonopolné postupy, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. Ale najväčší problém je, že politici umožnili skupine vlastníkov firiem v zdravotníctve vytvárať zákony a pravidlá podľa ich požiadaviek. Záujem pacienta a spoločnosti je na vedľajšej koľaji a nemá žiaľ veľké slovo u zákonodarcov. Tento konflikt záujmov je potrebné vyriešiť prednostne. A žiaľ podobných kofliktov by sme našli vo viacerých odvetviach hospodárstva. Vlastnici subjektov určujú pravidlá v krajine a zákonodarci im to schvaľujú.
Samozrejme ak to ale vytvára monopol potom tu máme protimonopolné postupy, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. Ale najväčší problém je, že politici umožnili skupine vlastníkov firiem v zdravotníctve vytvárať zákony a pravidlá podľa ich požiadaviek. Záujem pacienta a spoločnosti je na vedľajšej koľaji a nemá žiaľ veľké slovo u zákonodarcov. Tento konflikt záujmov je potrebné vyriešiť prednostne. A žiaľ podobných kofliktov by sme našli vo viacerých odvetviach hospodárstva. Vlastnici subjektov určujú pravidlá v krajine a zákonodarci im to schvaľujú.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
Rozhodne áno
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
Rozhodne áno
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
Rozhodne nie Penta nemá v žiadnom z týchto segmentov dominantné postavenie. Opäť neriešime ten hlavný problem: neefektívnosť štátneho zdravotníctva, zadlžovanie nemocníc a podobne.
Penta nemá v žiadnom z týchto segmentov dominantné postavenie. Opäť neriešime ten hlavný problem: neefektívnosť štátneho zdravotníctva, zadlžovanie nemocníc a podobne.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
Rozhodne áno
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
Skôr nie
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Rozhodne nie
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
Skôr nie Som za to aby kontrolné orgány platené z našich daní vykonávali svoju prácu poriadne a potom takéto dotazy nemusia vznikať. Problém nie je vo vlastníctve, ale v porušovaní zákona na ktoré "nechcú" kontrolné orgány prísť.
Som za to aby kontrolné orgány platené z našich daní vykonávali svoju prácu poriadne a potom takéto dotazy nemusia vznikať. Problém nie je vo vlastníctve, ale v porušovaní zákona na ktoré "nechcú" kontrolné orgány prísť.
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné Ja som zatiaľ so službami, ktoré mi tento reťazec poskytuje, spokojnejší ako so štátnym reťazcom.
Ja som zatiaľ so službami, ktoré mi tento reťazec poskytuje, spokojnejší ako so štátnym reťazcom.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
Rozhodne áno
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
Rozhodne áno
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
Rozhodne áno
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
Rozhodne áno
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
Skôr áno Proti argumentu, že takýto zákaz by bol diskriminačný, môže stáť argument, že jeho existencia diskriminuje tie subjekty, ktoré nepodnikajú vo viacerých segmentoch zdravotníckeho biznisu. Vlastníctvo viacerých prvkov (poisťovňa, nemocnica, lekáreň) je nespochybniteľnou konkurenčnou výhodou.
Proti argumentu, že takýto zákaz by bol diskriminačný, môže stáť argument, že jeho existencia diskriminuje tie subjekty, ktoré nepodnikajú vo viacerých segmentoch zdravotníckeho biznisu. Vlastníctvo viacerých prvkov (poisťovňa, nemocnica, lekáreň) je nespochybniteľnou konkurenčnou výhodou.
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
Skôr nie Na Slovensku a v danom pripade skor nie. Vezmime si ale pripad, ze vlastnik by konal inak a nastavil fungovanie proklientsky. V nasom prostredi zatial utopisticky scenar, ale verim, ze raz sa ho dockame.
Na Slovensku a v danom pripade skor nie. Vezmime si ale pripad, ze vlastnik by konal inak a nastavil fungovanie proklientsky. V nasom prostredi zatial utopisticky scenar, ale verim, ze raz sa ho dockame.
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
Rozhodne nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné Som za to, aby dobre fungovali všetky kontrolné a regulačné úrady a silní privátni investori nemali svoje kone v parlamente na presadenie účelovej legislatívy. Krížové vlastníctvo iste nie je optimálne, siahať by sa naň asi malo vtedy, keď je nezákonne zneužívané.
Som za to, aby dobre fungovali všetky kontrolné a regulačné úrady a silní privátni investori nemali svoje kone v parlamente na presadenie účelovej legislatívy. Krížové vlastníctvo iste nie je optimálne, siahať by sa naň asi malo vtedy, keď je nezákonne zneužívané.
Vilem Peter Vilem
riaditeľ
Vema, s.r.o., Bratislava
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné Som za to, aby štát vytvoril podmienky na kvalitné fungovanie zdravotníctva. Myslím, že by sa to dalo dosiahnuť aj pri krížovom vlastníctve subjektov, len nesmieme vytvoriť mačkopsa. Mám pocit, že sa viac zaoberáme tým, že niekto niečo vlastní, ako celkovým systémom fungovania a správnym nastavením podmienok.
Som za to, aby štát vytvoril podmienky na kvalitné fungovanie zdravotníctva. Myslím, že by sa to dalo dosiahnuť aj pri krížovom vlastníctve subjektov, len nesmieme vytvoriť mačkopsa. Mám pocit, že sa viac zaoberáme tým, že niekto niečo vlastní, ako celkovým systémom fungovania a správnym nastavením podmienok.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
Rozhodne áno Monopol a dominancia jednej spoločnosti na celom trhu (ak ignorujeme štát) nie je rozhodne výhodou pre akéhokoľvek klienta.
Monopol a dominancia jednej spoločnosti na celom trhu (ak ignorujeme štát) nie je rozhodne výhodou pre akéhokoľvek klienta.
Rybníček Richard Rybníček
primátor mesta
Mesto Trenčín
Skôr nie
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
Rozhodne nie Lex Haščák rieši dôsledok. Príčina je niekde úplne inde.
Lex Haščák rieši dôsledok. Príčina je niekde úplne inde.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
Rozhodne nie Je to krajne populistický a nezodpovedný návrh. Ak je niekto presvedčený, že treba potrestať Pentu alebo jej akcionárov, na to v skutočne právnom štáte slúžia inštitúty trestného práva. Tváriť sa, že vertikálna integrácia podnikov je od diabla, je čistá hlúposť. Kam až títo "myslitelia" zájdu ? Pokiaľ viem, Penta má aj mäsokombináty. Je pravdepodobné, že (aj) ich výrobky sa podávajú na raňajky v lôžkových častiach nemocníc. Toto je podľa predkladateľov už v poriadku ? Podotýkam ešte, že zdravotníctvo je veľmi regulované odvetvie a štát má mnoho možností zasiahnuť, ak existujú podozrenia na nekalé konania, ktoré idú proti záujmom spotrebiteľov.
Je to krajne populistický a nezodpovedný návrh. Ak je niekto presvedčený, že treba potrestať Pentu alebo jej akcionárov, na to v skutočne právnom štáte slúžia inštitúty trestného práva. Tváriť sa, že vertikálna integrácia podnikov je od diabla, je čistá hlúposť. Kam až títo "myslitelia" zájdu ? Pokiaľ viem, Penta má aj mäsokombináty. Je pravdepodobné, že (aj) ich výrobky sa podávajú na raňajky v lôžkových častiach nemocníc. Toto je podľa predkladateľov už v poriadku ? Podotýkam ešte, že zdravotníctvo je veľmi regulované odvetvie a štát má mnoho možností zasiahnuť, ak existujú podozrenia na nekalé konania, ktoré idú proti záujmom spotrebiteľov.
Malček Roman Malček
majiteľ
Redox, s.r.o.
Rozhodne áno Pravdepodobne je nemozne obmedzit krizove vlastnictvo na rodinnych prislusnikov resp.inak spraznene osoby,takze zdravotnicka karavana potiahne nadalej v rovnakom alebo obdobnom zlozeni.
Pravdepodobne je nemozne obmedzit krizove vlastnictvo na rodinnych prislusnikov resp.inak spraznene osoby,takze zdravotnicka karavana potiahne nadalej v rovnakom alebo obdobnom zlozeni.
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
Rozhodne nie Každá účelová regulácia je škodlivá. Štát má dostatok štandardných nástrojov na ochranu záujmov svojich občanov.
Každá účelová regulácia je škodlivá. Štát má dostatok štandardných nástrojov na ochranu záujmov svojich občanov.
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
Skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
Skôr áno
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
Rozhodne áno Toto by malo platiť pre všetky sektory, monopoly treba rušiť.
Toto by malo platiť pre všetky sektory, monopoly treba rušiť.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
Rozhodne áno
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
Rozhodne nie Je to jen populistický předvolební tah. Prosazením tohoto by se státu pouze podařilo omezit konkurenci, která ukazuje, že katastrofální stav státního zdravotnictví na Slovensku není normální.
Je to jen populistický předvolební tah. Prosazením tohoto by se státu pouze podařilo omezit konkurenci, která ukazuje, že katastrofální stav státního zdravotnictví na Slovensku není normální.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
Rozhodne áno V tejto problematike stále platí : Pustiť finančné skupiny do zdravotníctva = vražda zdravotníctva.
V tejto problematike stále platí : Pustiť finančné skupiny do zdravotníctva = vražda zdravotníctva.
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
Rozhodne nie
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
Rozhodne nie Pokiaľ bude na trhu viac poisťovní a viac prevádzkovateľov nemocníc, tak som presvedčený, že toto problém nebude. Je to podobná situácia ako keby výrobca automobilov prevádzkoval aj sieť autoservisov a poskytoval aj havarijné poistenie. Pokiaľ by mal zákazník na výber, tak to vôbec nie je problém, naopak môžu nastať úspory (napríklad menej poistných podvodov s opravami áut alebo podvodov s použitím neoriginálnych dielov pri oprave a podobne). Preto pokiaľ budú existovať aj iné zdravotné poisťovne a bude aj iný prevádzkovateľ nemocníc (napr. štát), tak sa každý občan môže slobodne rozhodnúť, či sa zverí do systému štátu alebo do systému Penty. Obmedziť treba však prípadný vplyv takéhoto subjektu na regulačné orgány, ministerstvo zdravotníctva alebo nemocnice. Domnievam sa preto, že pokiaľ bude štát prevádzkovať štátnu zdravotnú poisťovňu a štátnu sieť nemocníc, tak sa nemáme čoho obávať. Naopak, nastane konkurenčné prostredie. Spomeňte si na to ako sa zobudili štátne železnice, keď prišli súkromné vlaky. Konkurenčné prostredie zlepšuje služby.
Pokiaľ bude na trhu viac poisťovní a viac prevádzkovateľov nemocníc, tak som presvedčený, že toto problém nebude. Je to podobná situácia ako keby výrobca automobilov prevádzkoval aj sieť autoservisov a poskytoval aj havarijné poistenie. Pokiaľ by mal zákazník na výber, tak to vôbec nie je problém, naopak môžu nastať úspory (napríklad menej poistných podvodov s opravami áut alebo podvodov s použitím neoriginálnych dielov pri oprave a podobne). Preto pokiaľ budú existovať aj iné zdravotné poisťovne a bude aj iný prevádzkovateľ nemocníc (napr. štát), tak sa každý občan môže slobodne rozhodnúť, či sa zverí do systému štátu alebo do systému Penty. Obmedziť treba však prípadný vplyv takéhoto subjektu na regulačné orgány, ministerstvo zdravotníctva alebo nemocnice. Domnievam sa preto, že pokiaľ bude štát prevádzkovať štátnu zdravotnú poisťovňu a štátnu sieť nemocníc, tak sa nemáme čoho obávať. Naopak, nastane konkurenčné prostredie. Spomeňte si na to ako sa zobudili štátne železnice, keď prišli súkromné vlaky. Konkurenčné prostredie zlepšuje služby.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
Rozhodne nie Vnímam to ako zasahovanie štátu do slobodného podnikania.
Vnímam to ako zasahovanie štátu do slobodného podnikania.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
Rozhodne nie Slovenské zdravotníctvo a slovenská medicína potrebujú určenie zásadnej stratégie pre zlepšenie zdravotného stavu populácie a reformu zdravotníctva tak, aby bolo udržateľné a aj kvalitné. Toto sa nedá dosiahnuť doposiaľ prezentovanými povrchnými víziami a návrhmi nezrelých opatrení. Túto situáciu by som si dovolil prirovnať k priehrade, ktorej cez praskliny v múre uniká voda. Priehrada sa nedá vypustiť a jednoducho opraviť, lebo ryby aj všetci okolo sú na vode závislí. Namiesto komplexných a múdrych opatrení, ktoré by situáciu zachránili pozveme šamanov, ktorí nám sľúbia, že privolajú dážď a priehrada bude aj napriek žalostnému stavu priehradného múra opäť plná... Návrhy Lex Haščák a podobné nie sú nebezpečné tým aké sú vo svojej podstate. Sú nebezpečné tým, že ukazujú, že politická reprezentácia (a to ani tá budúca) netuší, čo robiť so zdravotníctvom.
Slovenské zdravotníctvo a slovenská medicína potrebujú určenie zásadnej stratégie pre zlepšenie zdravotného stavu populácie a reformu zdravotníctva tak, aby bolo udržateľné a aj kvalitné. Toto sa nedá dosiahnuť doposiaľ prezentovanými povrchnými víziami a návrhmi nezrelých opatrení. Túto situáciu by som si dovolil prirovnať k priehrade, ktorej cez praskliny v múre uniká voda. Priehrada sa nedá vypustiť a jednoducho opraviť, lebo ryby aj všetci okolo sú na vode závislí. Namiesto komplexných a múdrych opatrení, ktoré by situáciu zachránili pozveme šamanov, ktorí nám sľúbia, že privolajú dážď a priehrada bude aj napriek žalostnému stavu priehradného múra opäť plná... Návrhy Lex Haščák a podobné nie sú nebezpečné tým aké sú vo svojej podstate. Sú nebezpečné tým, že ukazujú, že politická reprezentácia (a to ani tá budúca) netuší, čo robiť so zdravotníctvom.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní