Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

  1. akcie 20 %
  2. dlhopisy 4 %
  3. reality 44 %
  4. zlato a komodity 5 %
  5. hotovosť 4 %
  6. alternatívne investície 23 %


Uzávierka hlasovania: 03.01.2020. Počet respondentov: 75.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
alternatívne investície Spôsob investovania by mal najmä korešpondovať s cieľmi, investičným horizontom a postojom k riziku investora. Dávať radu bez ohľadu na tieto faktory je nezmyselné a nezodpovedné.
Spôsob investovania by mal najmä korešpondovať s cieľmi, investičným horizontom a postojom k riziku investora. Dávať radu bez ohľadu na tieto faktory je nezmyselné a nezodpovedné.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
dlhopisy
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
alternatívne investície Odporucam byt najmä velmi opatrny. A ked su sa rozhodnem byt viac odvazny ako opatrny, tak aspon byt co najviac diverzifikovany.
Odporucam byt najmä velmi opatrny. A ked su sa rozhodnem byt viac odvazny ako opatrny, tak aspon byt co najviac diverzifikovany.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
reality
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
akcie
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
alternatívne investície
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
reality
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
reality Reality sa ukazujú, ktoré napriek vysokej obstarávacej cene, že sú najvhodnejšie na udržanie dlhodobéj hodnoty aktív.
Reality sa ukazujú, ktoré napriek vysokej obstarávacej cene, že sú najvhodnejšie na udržanie dlhodobéj hodnoty aktív.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
reality
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
alternatívne investície Do vzdelania, najmä ohľadne strojového učenia. Čaká nás obdobie, keď budú tieto riešenia cennejšie ako aktíva samotné. Odporúčal by som vybaviť sa aj určitou hotovosťou.
Do vzdelania, najmä ohľadne strojového učenia. Čaká nás obdobie, keď budú tieto riešenia cennejšie ako aktíva samotné. Odporúčal by som vybaviť sa aj určitou hotovosťou.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
reality
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
akcie Ak mám vybrať jednu z možností pre bežného stredopríjmového Joa, ktorý už má strechu nad hlavou. Samozrejme, zabudnite na stockpicking, najlepšie je vybrať čo najširšie ETF. Vždy ale s rozumom.
Ak mám vybrať jednu z možností pre bežného stredopríjmového Joa, ktorý už má strechu nad hlavou. Samozrejme, zabudnite na stockpicking, najlepšie je vybrať čo najširšie ETF. Vždy ale s rozumom.
Rolný Ivan Rolný
člen predstavenstva
ITB Development
reality Určite odporúčam investovať do kúpy bytu, nakoľko očakávam, že v priebehu dvoch rokov sa ich ceny výrazne zvýšia. V súčasnosti je v predaji najmenší počet bytov za posledných desať až pätnásť rokov a podľa odhadov je na trhu približe o polovicu menej bytov, ako býva štandardom. Predpokladám, že aj hypotéky budú stále dostupné ako v súčasnosti, čo záujemcov o byty podnecuje využiť ich. Zároveň bude počet voľných bytov na trhu klesať, čo môže vyústiť do skokového zvyšovania cien realít.Vychádzam aj z aktuálnych údajov a štatistík Národnej banky Slovenska. Ceny bytov podľa tohto zdroja nie sú problematické, alebo rizikové. Tieto dôvody sú pre mňa indíciou, že ceny bytov určite nebudú klesať, ale naopak, budú rásť. Z týchto dôvodov som presvedčený o investovaní do kúpy bytu.
Určite odporúčam investovať do kúpy bytu, nakoľko očakávam, že v priebehu dvoch rokov sa ich ceny výrazne zvýšia. V súčasnosti je v predaji najmenší počet bytov za posledných desať až pätnásť rokov a podľa odhadov je na trhu približe o polovicu menej bytov, ako býva štandardom. Predpokladám, že aj hypotéky budú stále dostupné ako v súčasnosti, čo záujemcov o byty podnecuje využiť ich. Zároveň bude počet voľných bytov na trhu klesať, čo môže vyústiť do skokového zvyšovania cien realít.Vychádzam aj z aktuálnych údajov a štatistík Národnej banky Slovenska. Ceny bytov podľa tohto zdroja nie sú problematické, alebo rizikové. Tieto dôvody sú pre mňa indíciou, že ceny bytov určite nebudú klesať, ale naopak, budú rásť. Z týchto dôvodov som presvedčený o investovaní do kúpy bytu.
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
alternatívne investície Mám tým na mysli investície do osobného rozvoja seba a svojich ľudí. Tieto investície majú zaručene vysokú návratnosť za predpokladu, že sú investované do charakterných ľudí a vyberie sa tá správna forma (projekt, škola, kurz, mentor, kouč, atď.).
Mám tým na mysli investície do osobného rozvoja seba a svojich ľudí. Tieto investície majú zaručene vysokú návratnosť za predpokladu, že sú investované do charakterných ľudí a vyberie sa tá správna forma (projekt, škola, kurz, mentor, kouč, atď.).
Ondruš Ján Ondruš
CEO
G. Lehnert, k.s., Bratislava
reality + vlastný biznis
+ vlastný biznis
Kutan Ján Kutan
partner
partner Kutan & Partners
reality
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
alternatívne investície Zlato (nie komodity) a poľnohospodárska pôda
Zlato (nie komodity) a poľnohospodárska pôda
Rollo Jan Rollo
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Prima banka Slovensko, a.s.
alternatívne investície Doporučovat ostatním se neodvažuji, ale osobně věřím na investice do vzdělání a do dětí + snad už konečně splaskne centrálními bankami uměle nafukovaná akciová bublina...
Doporučovat ostatním se neodvažuji, ale osobně věřím na investice do vzdělání a do dětí + snad už konečně splaskne centrálními bankami uměle nafukovaná akciová bublina...
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
akcie
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
reality
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
alternatívne investície Očakávam v blížiacom období pravidelnú sinusoidnálnu korekciu trhu, teda momentálne rozhodnutie o dobrej investícii je ťažké. Treba investovať "out of scope" resp. využiť možnosti krátkodobého zhodnotenia na akciovom trhu, ktoré bude ťažiť z pozitívnych výsledkov a spájania korporácií.
Očakávam v blížiacom období pravidelnú sinusoidnálnu korekciu trhu, teda momentálne rozhodnutie o dobrej investícii je ťažké. Treba investovať "out of scope" resp. využiť možnosti krátkodobého zhodnotenia na akciovom trhu, ktoré bude ťažiť z pozitívnych výsledkov a spájania korporácií.
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
alternatívne investície Mal by som napísať "knihy", ale v skutočnosti by maximálne množstvo investícií malo smerovať do vzdelávania a kultúry, je to najlepšia investícia pre budúcnosť. Ak sa aj náhodou nevráti zhodnotená prvotnému investorovi, vráti sa jeho/jej potomkom.
Mal by som napísať "knihy", ale v skutočnosti by maximálne množstvo investícií malo smerovať do vzdelávania a kultúry, je to najlepšia investícia pre budúcnosť. Ak sa aj náhodou nevráti zhodnotená prvotnému investorovi, vráti sa jeho/jej potomkom.
Topolová Karolína Topolová
generálna riaditeľka
AAA Auto, a.s.
reality Ja osobne mám najlepšie skúsenosti s ivestíciemi do nehnuteľností pre bývanie. Tie by som odporučila aj v budúcom roku.
Ja osobne mám najlepšie skúsenosti s ivestíciemi do nehnuteľností pre bývanie. Tie by som odporučila aj v budúcom roku.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
alternatívne investície Do ľudí. Len vďaka investíciám do ľudí mám okolo seba kvalitný tím, finančné i kariérne výsledky, férových spoločníkov, umných spolupracovníkov, balans a radosť zo života.
Do ľudí. Len vďaka investíciám do ľudí mám okolo seba kvalitný tím, finančné i kariérne výsledky, férových spoločníkov, umných spolupracovníkov, balans a radosť zo života.
Eckhardtová Lýdia Eckhardtová
majiteľka
Módny salón Lýdia Eckhardt
reality
Matušovič Marian Matušovič
predseda predstavenstva
VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.
akcie Ak máme dlhodobý investičný horizont, ani v roku 2020 asi nič nepokazíme pravidelným investovaním do globálnych akcií. Ak prídu korekcie, môžu byť príležitosťou aj na jednorazové investície. Ak sa však naďalej budeme presviedčať, že ekonomiku naštartujeme nízkymi sadzbami a ďalším zadlžovaním namiesto realizácie zmysluplných reforiem, bude v budúcnosti hľadanie investície, ktorá by mohla prekonať infláciu (resp. náš osobný reálny rast životných nákladov) čoraz ťažšie.
Ak máme dlhodobý investičný horizont, ani v roku 2020 asi nič nepokazíme pravidelným investovaním do globálnych akcií. Ak prídu korekcie, môžu byť príležitosťou aj na jednorazové investície. Ak sa však naďalej budeme presviedčať, že ekonomiku naštartujeme nízkymi sadzbami a ďalším zadlžovaním namiesto realizácie zmysluplných reforiem, bude v budúcnosti hľadanie investície, ktorá by mohla prekonať infláciu (resp. náš osobný reálny rast životných nákladov) čoraz ťažšie.
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
reality V zmysle porekadla „šuster, drž sa svojho kopyta“, spomeniem v prvom rade oblasť zhodnocovania komunálnych odpadov, prípadne segment nakladania s nebezpečným odpadom, ale výnos 14,84% Wood & Company Office podfond, ktorý dosiahli moji kolegovia stojí určite za zmienku.
V zmysle porekadla „šuster, drž sa svojho kopyta“, spomeniem v prvom rade oblasť zhodnocovania komunálnych odpadov, prípadne segment nakladania s nebezpečným odpadom, ale výnos 14,84% Wood & Company Office podfond, ktorý dosiahli moji kolegovia stojí určite za zmienku.
Staník Marián Staník
generálny riaditeľ
Lesy SR
reality
Ráno Marián Ráno
riaditeľ
Solidita, s.r.o., Bratislava
reality Osobne nie som fanúšik riskantných obchodov a tak by som do akcií, fondov, zlatých tehličiek či nedajbože kryptomien neinvestoval. Zvolil by som skôr podľa možností investície do realít, alebo do cenných papierov renomovaných inštitúcií, ale s pevnou výškou výnosu (teda dlhopisy, prípadne zmenky).
Osobne nie som fanúšik riskantných obchodov a tak by som do akcií, fondov, zlatých tehličiek či nedajbože kryptomien neinvestoval. Zvolil by som skôr podľa možností investície do realít, alebo do cenných papierov renomovaných inštitúcií, ale s pevnou výškou výnosu (teda dlhopisy, prípadne zmenky).
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
alternatívne investície
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
akcie Slováci by mali „investovať" svoj čas do toho, aby presunuli svoje peniaze z bankových účtov do skutočne efektívnych investícií. Napríklad do indexových fondov, ktoré majú výbornú výkonnosť, nízke poplatky a výnosy sú oslobodené od dani z príjmov fyzických osôb.
Slováci by mali „investovať" svoj čas do toho, aby presunuli svoje peniaze z bankových účtov do skutočne efektívnych investícií. Napríklad do indexových fondov, ktoré majú výbornú výkonnosť, nízke poplatky a výnosy sú oslobodené od dani z príjmov fyzických osôb.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
akcie
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
akcie
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
reality Profesionálne sa investíciám nevenujem, avšak za najvhodnejšiu považujem kombináciu investícii do nehnuteľností a akcií.
Profesionálne sa investíciám nevenujem, avšak za najvhodnejšiu považujem kombináciu investícii do nehnuteľností a akcií.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
zlato a komodity Hotovosť a dlhopisy neprinášajú výnos už v súčasnosti a nakoľko hospodárske spomalenie už nastalo pravdepodobne ho budú nasledovať aj akcie poklesom. Na dobré investovanie dnes treba skutočne nový pohľad a na bezpečné investovanie nie je veľa možností.
Hotovosť a dlhopisy neprinášajú výnos už v súčasnosti a nakoľko hospodárske spomalenie už nastalo pravdepodobne ho budú nasledovať aj akcie poklesom. Na dobré investovanie dnes treba skutočne nový pohľad a na bezpečné investovanie nie je veľa možností.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
reality
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
reality
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
reality Rozhodne do Realit. Je to dlhodoby je to velmi bezpečná forma investovania, pozemky mají konečné množstvo na zemi a teda stále si udržia svoju hodnotu.
Rozhodne do Realit. Je to dlhodoby je to velmi bezpečná forma investovania, pozemky mají konečné množstvo na zemi a teda stále si udržia svoju hodnotu.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
reality
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
zlato a komodity
Zelina Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva
Privatbanka, a.s.
akcie Moje odporúčanie sa môže zdať nezmyselné, keďže akcie sa obchodujú blízko historických maxím. Ale zabúda sa na to, že dlhopisy sú predražené ešte viac a mám na mysli výber defenzívnych a dividendových akcií, ktoré sú stale ocenené pomerne priaznivo.
Moje odporúčanie sa môže zdať nezmyselné, keďže akcie sa obchodujú blízko historických maxím. Ale zabúda sa na to, že dlhopisy sú predražené ešte viac a mám na mysli výber defenzívnych a dividendových akcií, ktoré sú stale ocenené pomerne priaznivo.
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
akcie
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
reality
Kotov Miroslav Kotov
Predseda predstavenstva
Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a.s., (Allianz SDSS)
zlato a komodity
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
hotovosť V roku 2020 by som bol opatrný a držal by som väčší podiel hotovosti.
V roku 2020 by som bol opatrný a držal by som väčší podiel hotovosti.
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
alternatívne investície Najmä do zdravého rozumu. Potrebujeme ho viac všetci"
Najmä do zdravého rozumu. Potrebujeme ho viac všetci"
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
alternatívne investície Reality a alternatívne investície
Reality a alternatívne investície
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
akcie
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
dlhopisy
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
reality
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
hotovosť
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
hotovosť Na začiatku roku 2020 by som čakal s hotovosťou na vývoj ekonomických vzťahov USA-Čína-Rusko. Popri tom by som pozoroval realitné projekty ako východisko z núdze.
Na začiatku roku 2020 by som čakal s hotovosťou na vývoj ekonomických vzťahov USA-Čína-Rusko. Popri tom by som pozoroval realitné projekty ako východisko z núdze.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
reality Myslím si, že kým je úroková sadzba na aktuálnej úrovni, oplatí sa napriek vyšším cenám investovať do realít. Aj osobne však zvažujem lokality mimo Európu.
Myslím si, že kým je úroková sadzba na aktuálnej úrovni, oplatí sa napriek vyšším cenám investovať do realít. Aj osobne však zvažujem lokality mimo Európu.
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
akcie okrem akcii by som odporúčal investovať aj do vlastného celoživotného vzdelavania Dlhodobo najvyšší výnos totiž nesie investícia do vzdelania, aj keď na slovensku sa zda to až tak neplatí pretože ako môžeme vidieť sú aj výnosnejšie investície napr. tichá privatizácia našich ciest a dialnic, privatizácia europskych dotácii a pod.
okrem akcii by som odporúčal investovať aj do vlastného celoživotného vzdelavania Dlhodobo najvyšší výnos totiž nesie investícia do vzdelania, aj keď na slovensku sa zda to až tak neplatí pretože ako môžeme vidieť sú aj výnosnejšie investície napr. tichá privatizácia našich ciest a dialnic, privatizácia europskych dotácii a pod.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
alternatívne investície Keďže tentokrát chýba možnosť "iné" zvolil som alternatívne investície, pod ktoré v tomto kontexte zahrňujem aj zmiešané či indexované podielové fondy. Netreba zabúdať na starú dobrú zásadu "nikdy nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka" !
Keďže tentokrát chýba možnosť "iné" zvolil som alternatívne investície, pod ktoré v tomto kontexte zahrňujem aj zmiešané či indexované podielové fondy. Netreba zabúdať na starú dobrú zásadu "nikdy nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka" !
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
reality
Malček Roman Malček
majiteľ
Redox, s.r.o.
zlato a komodity Favorizujem drahe kovy potrebne k vyrobe baterii do elektroaut.
Favorizujem drahe kovy potrebne k vyrobe baterii do elektroaut.
Kučák Roman Kučák
CEO & co-founder
Anodius
alternatívne investície Do vztahov, ludskosti a ako firma do zakaznickych zazitkov
Do vztahov, ludskosti a ako firma do zakaznickych zazitkov
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
reality
Miklošová Slávka Miklošová
generálna riaditeľka a členka predstavenstva
Komunálna poisťovňa, a.s., Vienna Insurance Group
akcie Vzhľadom na extrémne nízke úroky v bankách odporúčam zhodnotiť voľné finančné zdroje v investičnom životnom poistení, ktoré navyše chráni pred dopadmi nepredvídateľných životných udalostí.
Vzhľadom na extrémne nízke úroky v bankách odporúčam zhodnotiť voľné finančné zdroje v investičnom životnom poistení, ktoré navyše chráni pred dopadmi nepredvídateľných životných udalostí.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
akcie Ale dovolím si poslať aj k štandardnej odpovedi - odporúčania premyslene investovať do akcií - najmä mladým ľuďom poradiť, aby investovali do vzdelania. Je to "investícia s dobrou návratnosťou".
Ale dovolím si poslať aj k štandardnej odpovedi - odporúčania premyslene investovať do akcií - najmä mladým ľuďom poradiť, aby investovali do vzdelania. Je to "investícia s dobrou návratnosťou".
Hreha Stanislav Hreha
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Východoslovenská vodárenská spoločnosť
reality
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
dlhopisy
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
reality
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
reality Zatiaľ mi stále vychádzajú reality, avšak iba na dobrom mieste, čo je však mnohokrát ťažko odhadnúť.
Zatiaľ mi stále vychádzajú reality, avšak iba na dobrom mieste, čo je však mnohokrát ťažko odhadnúť.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
alternatívne investície Do projektov spoločenskej zodpovednosti, ktoré Slovensko posunú vpred a vytiahnu z morálneho bahna, v ktorom sa ocitlo. V tomto zmysle sú najlepšie investície do občianskych aktivít v oblasti vzdelávania, boja proti korupcii, transparentnosti, či pomoci ľuďom na okraji spoločnosti. Návratnosť možno prekoná aj tie najlepšie finančné produkty - a je škoda že takéto investovanie zatiaľ uskutočňuje len minimum z tých najúspešnejších Slovákov.
Do projektov spoločenskej zodpovednosti, ktoré Slovensko posunú vpred a vytiahnu z morálneho bahna, v ktorom sa ocitlo. V tomto zmysle sú najlepšie investície do občianskych aktivít v oblasti vzdelávania, boja proti korupcii, transparentnosti, či pomoci ľuďom na okraji spoločnosti. Návratnosť možno prekoná aj tie najlepšie finančné produkty - a je škoda že takéto investovanie zatiaľ uskutočňuje len minimum z tých najúspešnejších Slovákov.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
alternatívne investície Predovšetkým do správnej politickej strany. Pretože rozklad polície,súdov a prokuratúry, ale aj kultúry, morálky a etiky, nadobudol obludné rozmery, brániace normál- nemu vývoju našej sooločnosti. Februárové voľby budú pre charakter štátu a tým aj všetkých jeho občanov rozhodjúce. Ich výsledok napovie, či sa ešte vôbec oplatí investovať do čohokoľvek v tomto štalte.
Predovšetkým do správnej politickej strany. Pretože rozklad polície,súdov a prokuratúry, ale aj kultúry, morálky a etiky, nadobudol obludné rozmery, brániace normál- nemu vývoju našej sooločnosti. Februárové voľby budú pre charakter štátu a tým aj všetkých jeho občanov rozhodjúce. Ich výsledok napovie, či sa ešte vôbec oplatí investovať do čohokoľvek v tomto štalte.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
reality Záleží samozrejme od niekoľkých ďalších faktorov...
Záleží samozrejme od niekoľkých ďalších faktorov...
Bolek Vladimír Bolek
člen predstavenstva
IAD Investments, správ. spol., a. s., Bratislava
reality Po prudkom raste akciových trhov v roku 2019 a tak ďalšieho predĺženia cyklu rastu trhov sa pre rok 2020 ako vhodná forma investície a zároveň ochrany kapitálu javí diverzifikácia do viacerých druhov aktív. Pri pokračujúcej uvoľnenej monetárnej politike budú naďalej perspektívne investície do komerčných nehnuteľnosti napr. prostredníctvom realitných fondov ako aj investície do tradičných bezpečných prístavov - zlato, resp. ďalších foriem alternatívnych investícií.
Po prudkom raste akciových trhov v roku 2019 a tak ďalšieho predĺženia cyklu rastu trhov sa pre rok 2020 ako vhodná forma investície a zároveň ochrany kapitálu javí diverzifikácia do viacerých druhov aktív. Pri pokračujúcej uvoľnenej monetárnej politike budú naďalej perspektívne investície do komerčných nehnuteľnosti napr. prostredníctvom realitných fondov ako aj investície do tradičných bezpečných prístavov - zlato, resp. ďalších foriem alternatívnych investícií.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní