Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

  1. rozhodne áno 16 %
  2. skôr áno 35 %
  3. skôr nie 29 %
  4. rozhodne nie 9 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 12 %


Uzávierka hlasovania: 13.01.2020. Počet respondentov: 103.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
skôr áno
Viceník Andrej Viceník
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva
VÚB, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Tazko povedat. Nevidel som ziadne relevantne statistiky za ale ani proti. V kazdom pripade ide o legitimny sposob vyjadrenia postoja.
Tazko povedat. Nevidel som ziadne relevantne statistiky za ale ani proti. V kazdom pripade ide o legitimny sposob vyjadrenia postoja.
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné ako krajné riešenie, keď všetky ostatné formy vyjednávania zlyhajú ...
ako krajné riešenie, keď všetky ostatné formy vyjednávania zlyhajú ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
skôr nie
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
skôr áno Štrajk je legitímnou cestou len v prípade, že zlyhali všetky ostatné pokusy o riešenie problému. Navyše, ak nemá podporu verejnosti a nie je doňho zapojená absolútna väčšina dotknutých zamestnancov alebo členov záujmovej skupiny, má len malú šancu na úspech.
Štrajk je legitímnou cestou len v prípade, že zlyhali všetky ostatné pokusy o riešenie problému. Navyše, ak nemá podporu verejnosti a nie je doňho zapojená absolútna väčšina dotknutých zamestnancov alebo členov záujmovej skupiny, má len malú šancu na úspech.
Randuška Dušan Randuška
generálny riaditeľ
MET Slovakia
skôr nie O akejkolvek business problematike by sa malo predovsetkym rokovat. Ked vsak zlyhaju vsetky aj opakovane pokusy na vyjednavanie a poskodená strana ma pocit, ze ma argumenty, ktore neboli vypocute ci prijate, tak ma pravo vyuzit aj tuto poslednu motnost teda strajk. Pri urovni a kvalite slovenskej statnej spravy (ospravedlnujem sa vynimkam) a v predvolebnom obdobi, v ktorom sa nachadzame, kedy niektori uradnici to uz" mentalne zabalili" sa zrejme autodopravcom niet co cudovat.
O akejkolvek business problematike by sa malo predovsetkym rokovat. Ked vsak zlyhaju vsetky aj opakovane pokusy na vyjednavanie a poskodená strana ma pocit, ze ma argumenty, ktore neboli vypocute ci prijate, tak ma pravo vyuzit aj tuto poslednu motnost teda strajk. Pri urovni a kvalite slovenskej statnej spravy (ospravedlnujem sa vynimkam) a v predvolebnom obdobi, v ktorom sa nachadzame, kedy niektori uradnici to uz" mentalne zabalili" sa zrejme autodopravcom niet co cudovat.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
skôr áno Štrajk prináša nejaký efekt. Žial, skôr cez echo v mediách ako cez samotnú nátlakovú akciu.
Štrajk prináša nejaký efekt. Žial, skôr cez echo v mediách ako cez samotnú nátlakovú akciu.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Molnárová Ivana Molnárová
generálna riaditeľka
Profesia.sk
rozhodne nie
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
skôr áno Štrajk väčšinou nepovažujem za dobry prostriedok, ale na to, aby sme sa zbavili súčasnej vládnej mafie a rozkrádania štátu ho rešpektujem
Štrajk väčšinou nepovažujem za dobry prostriedok, ale na to, aby sme sa zbavili súčasnej vládnej mafie a rozkrádania štátu ho rešpektujem
Kutan Ján Kutan
partner
partner Kutan & Partners
skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
skôr áno
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr nie
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
skôr nie Štrajk by mala byť len krajná, extrémna možnosť, ak sa už vyčerpali všetky ostatné. V inom prípade môže byť kontraproduktívny, pretože krátkodobý zisk (ak vôbec) je vysoko prevýšený dlhodobým poškodením vzťahov, čo sa samozrejme v praxi tiež prejaví. Príkladov na Slovensku by sa našlo viacero...
Štrajk by mala byť len krajná, extrémna možnosť, ak sa už vyčerpali všetky ostatné. V inom prípade môže byť kontraproduktívny, pretože krátkodobý zisk (ak vôbec) je vysoko prevýšený dlhodobým poškodením vzťahov, čo sa samozrejme v praxi tiež prejaví. Príkladov na Slovensku by sa našlo viacero...
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
rozhodne nie
Burza Joseph M. Burza
prezident
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike
rozhodne áno Štrajk je v súčasnej spoločnosti jeden z najúčinnejších nástrojov na dosiahnutie cieľa! Samozrejme, že jeho úspech závisí v prvom rade od dobrej organizácie a predovšetkým od koordinácie. Slováci majú k štrajkom, na rozdiel od Kanaďanov alebo Francúzov, rozporuplný vzťah. Niektorí ho stále považujú za niečo protizákonné alebo prinajmenšom neetické. Je to pozostatok z minulého režimu, ako aj obdobia vysokej nezamestnanosti po revolúcii. Vysokú nezamestnanosť mnohí zamestnávatelia veľmi radi až nekontrolovateľne využívali vo svoj prospech. Právo na štrajk je jedným z najúčinnejších nástrojom boja proti útlaku a nadradenosti, boja za sociálnu spoločnosť a solidaritu.
Štrajk je v súčasnej spoločnosti jeden z najúčinnejších nástrojov na dosiahnutie cieľa! Samozrejme, že jeho úspech závisí v prvom rade od dobrej organizácie a predovšetkým od koordinácie. Slováci majú k štrajkom, na rozdiel od Kanaďanov alebo Francúzov, rozporuplný vzťah. Niektorí ho stále považujú za niečo protizákonné alebo prinajmenšom neetické. Je to pozostatok z minulého režimu, ako aj obdobia vysokej nezamestnanosti po revolúcii. Vysokú nezamestnanosť mnohí zamestnávatelia veľmi radi až nekontrolovateľne využívali vo svoj prospech. Právo na štrajk je jedným z najúčinnejších nástrojom boja proti útlaku a nadradenosti, boja za sociálnu spoločnosť a solidaritu.
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr nie
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
rozhodne áno Je to základná sloboda a právo demokratickej spoločnosti. Inou témou je cieľ a forma jednotlivého štrajku. Je na škodu veci, že pri veľkých národných problémoch sa spoločnosť nevie viac zomknúť a ukázať na nefunkčnosť a veľkosť toho ktorého problému napr. aj formou štrajku. Kde štrajk dopravcov je výborný príklad.
Je to základná sloboda a právo demokratickej spoločnosti. Inou témou je cieľ a forma jednotlivého štrajku. Je na škodu veci, že pri veľkých národných problémoch sa spoločnosť nevie viac zomknúť a ukázať na nefunkčnosť a veľkosť toho ktorého problému napr. aj formou štrajku. Kde štrajk dopravcov je výborný príklad.
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr áno
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
skôr nie Viem si predstaviť zmysel štrajku vo verejnom sektore a jeho pozitívne výsledky pre štrajkujúcich. V súkromnom sektore mám pocit, že štrajk strednodobo a dlhodobo zhorší postavenie všetkých zainteresovaných. Uznávam však, že niekedy majú ľudia oprávnený pocit, že ich potreby nikoho nezaujímajú, až kým neurobia radikálne gesto.
Viem si predstaviť zmysel štrajku vo verejnom sektore a jeho pozitívne výsledky pre štrajkujúcich. V súkromnom sektore mám pocit, že štrajk strednodobo a dlhodobo zhorší postavenie všetkých zainteresovaných. Uznávam však, že niekedy majú ľudia oprávnený pocit, že ich potreby nikoho nezaujímajú, až kým neurobia radikálne gesto.
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
skôr nie
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr áno
Černák Ľudovít Černák
predseda predstavenstva
Sitno Holding
skôr áno Ano , rešpektujem právo na štrajk a môže byť učinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa. Musí však byť vedený v zmysle platných zákonov a mal by byť namierený na konkrétneho zamestnávateľa a nespôsobiť ujmu tretím osobám. Štrajky ,ktoré spôsobujú ujmu tretím osobám ( okupačné štrajky verejných budov, priestranstiev a komunikácií , blokovanie dopravy na cestách a pod. ) obmedzujú ústavné práva tretích osôb a mali by byť zákonmom prísne regulované. V prípade protestov a nesúhlasu s vládnou politikou existujú zákonom stanovené možnosti a tiež by nemali spôsobovať škodu štátu a tretám osobám ,
Ano , rešpektujem právo na štrajk a môže byť učinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa. Musí však byť vedený v zmysle platných zákonov a mal by byť namierený na konkrétneho zamestnávateľa a nespôsobiť ujmu tretím osobám. Štrajky ,ktoré spôsobujú ujmu tretím osobám ( okupačné štrajky verejných budov, priestranstiev a komunikácií , blokovanie dopravy na cestách a pod. ) obmedzujú ústavné práva tretích osôb a mali by byť zákonmom prísne regulované. V prípade protestov a nesúhlasu s vládnou politikou existujú zákonom stanovené možnosti a tiež by nemali spôsobovať škodu štátu a tretám osobám ,
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím si, že v aktuálnom predvolebnom čase je to aj účinný prostriedok. Som názoru, že štrajkujúci autodopravcovia ešte neprehrali. Vôbec by som sa nedivila, keby z dielne hlavného predstaviteľa SNS vyšlo rozhodnutie, že budú súhlasiť so štrajkujúcimi...ak sa ukáže, že počet štrajkujúcich by mal rozhodnú váhu pri voľbách. AK ich však nie je z tohto pohľadu dostatok, pochybujem, že sa štrajkom niečo zmení...
Myslím si, že v aktuálnom predvolebnom čase je to aj účinný prostriedok. Som názoru, že štrajkujúci autodopravcovia ešte neprehrali. Vôbec by som sa nedivila, keby z dielne hlavného predstaviteľa SNS vyšlo rozhodnutie, že budú súhlasiť so štrajkujúcimi...ak sa ukáže, že počet štrajkujúcich by mal rozhodnú váhu pri voľbách. AK ich však nie je z tohto pohľadu dostatok, pochybujem, že sa štrajkom niečo zmení...
Šurjanský Marián Šurjanský
starosta
Obec Rudno nad Hronom
skôr áno
Staník Marián Staník
generálny riaditeľ
Lesy SR
rozhodne nie
Christenko Marián Christenko
generálny riaditeľ
KOSIT, a.s., Košice
rozhodne nie Osobne považujem akýkoľvek nátlakový prostriedok vyjednávania za nevhodný. Hlavne v prípade, ak sa “rukojemníkom” situácie stávajú nezainteresovaný ľudia...
Osobne považujem akýkoľvek nátlakový prostriedok vyjednávania za nevhodný. Hlavne v prípade, ak sa “rukojemníkom” situácie stávajú nezainteresovaný ľudia...
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
skôr áno Štrajk je určite legitímnym nástrojom v rámci nastavenia vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Mal by to byť však posledný nástroj, ktorý sa aplikuje, ak všetky ostatné reálne možnosti zlyhajú, nemal by zasahovať nezúčastnené osoby vrátane ohrozenia života a zdravia a určite by nemal byť nástrojom politického boja, obzvlášť tesne pred voľbami. Potom totiž stráca charakter nástroja pre úpravu vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi a stáva sa nástrojom politického handrkovania. Takýto politický štrajk by nemal byť spájaný s tripartitou.
Štrajk je určite legitímnym nástrojom v rámci nastavenia vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Mal by to byť však posledný nástroj, ktorý sa aplikuje, ak všetky ostatné reálne možnosti zlyhajú, nemal by zasahovať nezúčastnené osoby vrátane ohrozenia života a zdravia a určite by nemal byť nástrojom politického boja, obzvlášť tesne pred voľbami. Potom totiž stráca charakter nástroja pre úpravu vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi a stáva sa nástrojom politického handrkovania. Takýto politický štrajk by nemal byť spájaný s tripartitou.
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr áno
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
neviem / nevyjadrujem sa / iné Podľa toho, kto a kedy štrajkuje. Niekedy rozhoduje aj to, ktorá strana je vo vláde, a ktorá v opozícii.
Podľa toho, kto a kedy štrajkuje. Niekedy rozhoduje aj to, ktorá strana je vo vláde, a ktorá v opozícii.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
rozhodne áno 1. lekári a vyššie mzdy, 2. prepravcovia a možný odpočet DPH na auta a zníženie spotrebnej dane na naftu, obe po zavedení mýtneho, 3.VW a mzdy, ......
1. lekári a vyššie mzdy, 2. prepravcovia a možný odpočet DPH na auta a zníženie spotrebnej dane na naftu, obe po zavedení mýtneho, 3.VW a mzdy, ......
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Krekáč Martin Krekáč
vedúci partner
Jenewein Group
skôr áno
Guttman Martin Guttman
managing director
Tuli.sk
skôr áno
Volek Martin Volek
riaditeľ
Volis International
skôr áno Bez štrajku a jeho mediálneho zásahu by sa pomalšie riešili dané problémy.
Bez štrajku a jeho mediálneho zásahu by sa pomalšie riešili dané problémy.
Melišek Martin Melišek
CFO
Softec
skôr áno Štrajk je iste účinný nástroj, o jeho účinnosti svedčí fakt, že väčšina ekonomicky motivovaných akcií skončí štrajkovou pohotovosťou a dohodou.
Štrajk je iste účinný nástroj, o jeho účinnosti svedčí fakt, že väčšina ekonomicky motivovaných akcií skončí štrajkovou pohotovosťou a dohodou.
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr nie Za terajšieho stavu to považujem aj ako legitímnu formu politického nátlaku pred voľbami s cieľom mobilizácie voličov. Predsa okolnosti okolo vyberania diaľničných poplatkov a ich nevyužívania na investície do ciest ale obohacovanie vreciek SMER - áckej partaje legimituzujú štrajk aj s takýmto účelom.
Za terajšieho stavu to považujem aj ako legitímnu formu politického nátlaku pred voľbami s cieľom mobilizácie voličov. Predsa okolnosti okolo vyberania diaľničných poplatkov a ich nevyužívania na investície do ciest ale obohacovanie vreciek SMER - áckej partaje legimituzujú štrajk aj s takýmto účelom.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
skôr nie Z dlhodobého hľadiska štrajk skôr poškodí štrajkujúcu stranu. Najmä keď pri štrajku sa ako rukojemník vždy ocitne nevinný občan, vodič.
Z dlhodobého hľadiska štrajk skôr poškodí štrajkujúcu stranu. Najmä keď pri štrajku sa ako rukojemník vždy ocitne nevinný občan, vodič.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr nie Štrajk, ako krajné riešenie, má veľkú mobilizačnú kapacitu a zvyšuje tlak na presadenie požiadaviek. Rizikom je, že môže viesť k prijatiu opatrení, ktoré nie sú optimálne a udržateľné. Aby splnil svoj účel, mal by byť spojený so snahou o konštruktívny dialóg a opierať sa o realistické očakávania.
Štrajk, ako krajné riešenie, má veľkú mobilizačnú kapacitu a zvyšuje tlak na presadenie požiadaviek. Rizikom je, že môže viesť k prijatiu opatrení, ktoré nie sú optimálne a udržateľné. Aby splnil svoj účel, mal by byť spojený so snahou o konštruktívny dialóg a opierať sa o realistické očakávania.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Akýkoľvek štrajk je istou formou nátlaku a vydierania. Preferujem odbornú diskusiu a rozumné jednanie. Neviem či je účinným prostriedkom, rozhodne ho nepovažujem za efektívny a racionálny. Mal by to byť až hraničný prostriedok, ktorí sa použije iba v nevyhnutných prípadoch ak zlyhali všetky ostatné možnosti.
Akýkoľvek štrajk je istou formou nátlaku a vydierania. Preferujem odbornú diskusiu a rozumné jednanie. Neviem či je účinným prostriedkom, rozhodne ho nepovažujem za efektívny a racionálny. Mal by to byť až hraničný prostriedok, ktorí sa použije iba v nevyhnutných prípadoch ak zlyhali všetky ostatné možnosti.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
skôr áno
Benedigová Michaela Benedigová
managing director
Seesame, s.r.o.
skôr áno
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
rozhodne áno rozhodne ano, akurat to mali riesit skor - pred schvalobvanim rozpoctu
rozhodne ano, akurat to mali riesit skor - pred schvalobvanim rozpoctu
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
skôr nie
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
skôr áno
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Trochu som sa divil, že tak dlho vydržali. Lebo mýto bolo zavedené už pred 10 rokmi. Zásadne sa odvtedy veci nezmenili. Dnes mýto rušiť považujem za nerozumnú požiadavku. Máme síce neefektívny výber mýta ale jeho technologické možnosti z hľadiska regulácie, bezpečnosti, transparentnosti výberu sú stále nadčasové. Tuto štát rozhodne zaspal dobu a využívanie systému národnom záujme nerozvíjal a z mýtneho sa vo väčsej časti platila služba výberu mýta! Ale zobudiť sa je stále lepšie ako zrušiť všetko a spať naveky.
Trochu som sa divil, že tak dlho vydržali. Lebo mýto bolo zavedené už pred 10 rokmi. Zásadne sa odvtedy veci nezmenili. Dnes mýto rušiť považujem za nerozumnú požiadavku. Máme síce neefektívny výber mýta ale jeho technologické možnosti z hľadiska regulácie, bezpečnosti, transparentnosti výberu sú stále nadčasové. Tuto štát rozhodne zaspal dobu a využívanie systému národnom záujme nerozvíjal a z mýtneho sa vo väčsej časti platila služba výberu mýta! Ale zobudiť sa je stále lepšie ako zrušiť všetko a spať naveky.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
rozhodne áno Je to legitímny nástroj občanov SR. Keď výkonná moc dlhodobo neguje resp. plnohodnotne nzabezpečuje a neposkytuje funkcionalitu kompetencii vyplývajúcich jej z Ústavy SR. Občania majú v zmysle ústavy SR právo vyjadriť svoj NEsúhlas so spravovaním vecí verejných aj týmto spôsobom (viď. ústava SR). Myslím, že sľubov - hlavne tých nenaplnených zo strany vlády-vlád SR počas jej existencie bolo dosť. Len okrajovo spomeniem, spravodlivosť, zdravotníctvo, školstvo, sociálna sféra (dôdchodková reforma). Každému z nás sa pri tom premietne film ako a kam sme sa v tejto oblasti počas existencie SR NEposunli.... je to až zarážajúce .... a preto ÁNO ŠTRAJK (no a to stále v čase keď sa ekonomike darí...
Je to legitímny nástroj občanov SR. Keď výkonná moc dlhodobo neguje resp. plnohodnotne nzabezpečuje a neposkytuje funkcionalitu kompetencii vyplývajúcich jej z Ústavy SR. Občania majú v zmysle ústavy SR právo vyjadriť svoj NEsúhlas so spravovaním vecí verejných aj týmto spôsobom (viď. ústava SR). Myslím, že sľubov - hlavne tých nenaplnených zo strany vlády-vlád SR počas jej existencie bolo dosť. Len okrajovo spomeniem, spravodlivosť, zdravotníctvo, školstvo, sociálna sféra (dôdchodková reforma). Každému z nás sa pri tom premietne film ako a kam sme sa v tejto oblasti počas existencie SR NEposunli.... je to až zarážajúce .... a preto ÁNO ŠTRAJK (no a to stále v čase keď sa ekonomike darí...
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
skôr nie
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
rozhodne áno Z dostupných informácií o mýtnom systéme..., inú cestu ani nevidím, len tlačiť na vyvodenie zodpovednosti a zmeny, ktoré pomôžu vyrovnať podmienky voči okolitým krajinám, aby neboli znevýhodnení.
Z dostupných informácií o mýtnom systéme..., inú cestu ani nevidím, len tlačiť na vyvodenie zodpovednosti a zmeny, ktoré pomôžu vyrovnať podmienky voči okolitým krajinám, aby neboli znevýhodnení.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
skôr áno
Štrokendl Miroslav Štrokendl
generálny riaditeľ
UniCredit Bank Slovakia a. s.
skôr nie
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
skôr nie
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
rozhodne nie Stalo sa uz tradiciou, ze strajky sa zneuzivaju na dosiahnutie svojich cielov. Skor by sa malo uprednostit rokovania a dosiahnut dohodu aj bez strajkov. Je to v istom zmysle vydieranie.
Stalo sa uz tradiciou, ze strajky sa zneuzivaju na dosiahnutie svojich cielov. Skor by sa malo uprednostit rokovania a dosiahnut dohodu aj bez strajkov. Je to v istom zmysle vydieranie.
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno Len ho nevieme použiť a najmä sa nevedia dohodnúť multiodborovo.
Len ho nevieme použiť a najmä sa nevedia dohodnúť multiodborovo.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
skôr áno V prípade postupu autodopravcov ide skôr o tzv. lockout, keďže neriešia primárne zamestnanecký vzťah ale podnikateľské prostredie. Účinný je tento prostriedok v tom zmysle, že zvýrazní príslušný problém a donúti kompetentných rozhodovať. Väčšinou však ide o kozmetické ústupky a so záujmom médií upadne aj záujem o problémy štrajkujúcich.
V prípade postupu autodopravcov ide skôr o tzv. lockout, keďže neriešia primárne zamestnanecký vzťah ale podnikateľské prostredie. Účinný je tento prostriedok v tom zmysle, že zvýrazní príslušný problém a donúti kompetentných rozhodovať. Väčšinou však ide o kozmetické ústupky a so záujmom médií upadne aj záujem o problémy štrajkujúcich.
Mík Pavel Mík
obchodný riaditeľ
ABB
rozhodne nie
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
rozhodne áno
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
skôr nie
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
skôr nie Nie, na Slovensku zatiaľ štrajky nefungujú. Dôvody sú rôzne, ale podľa mňa hlavne preto, lebo sú zle pripravené, štrajkujúci bez predošlých výziev a rokovaní predkladajú nereále požiadavky. Súčasný štrajk autodopravcov je toho aktuálnym príkladom.
Nie, na Slovensku zatiaľ štrajky nefungujú. Dôvody sú rôzne, ale podľa mňa hlavne preto, lebo sú zle pripravené, štrajkujúci bez predošlých výziev a rokovaní predkladajú nereále požiadavky. Súčasný štrajk autodopravcov je toho aktuálnym príkladom.
Lančarič Pavol Lančarič
predseda dozornej rady
Orange Slovensko, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné Možno napokon bude účinný, len si nie som istý, či je spôsob jeho realizácie zákonný. Zabratie verejného priestoru, obmedzovanie pohybu iných... Čo sa bude diať, ak niekto nepríde načas do nemocnice? Kto bude braný na zodpovednosť?
Možno napokon bude účinný, len si nie som istý, či je spôsob jeho realizácie zákonný. Zabratie verejného priestoru, obmedzovanie pohybu iných... Čo sa bude diať, ak niekto nepríde načas do nemocnice? Kto bude braný na zodpovednosť?
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
rozhodne áno
Paška Peter Paška
primátor
mesto Galanta
rozhodne áno Absolútne, ale nie tento dopravácky pseudoštrajk..
Absolútne, ale nie tento dopravácky pseudoštrajk..
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
skôr áno Ak relevantna skupina strajkujucich vycerpa ine moznosti ako najst dohodu, tak ano. Samozrejme dolezite je aby ciele strajkujucich boli SMART ( specificke , meratelne, akceptovatelne, realisticke , terminovane ) Akokolvek s aktualne strajkujucimi dopravcami osobne sympatizujem, tak ich poziadavky mi pripadaju malo realisticke.
Ak relevantna skupina strajkujucich vycerpa ine moznosti ako najst dohodu, tak ano. Samozrejme dolezite je aby ciele strajkujucich boli SMART ( specificke , meratelne, akceptovatelne, realisticke , terminovane ) Akokolvek s aktualne strajkujucimi dopravcami osobne sympatizujem, tak ich poziadavky mi pripadaju malo realisticke.
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
skôr áno Skúsenosti ukazujú, že sa nemusí dosiahnuť vopred stanovený cieľ, ale nakoniec sa dospeje k rozumnému kompromisu. Štrajk autodopravcov voči vláde je neštandardný. Ak sa neobnoví doprava, ekonomické straty budú mať autodopravcovia a "tretie" strany. Štát už svoje dane má.
Skúsenosti ukazujú, že sa nemusí dosiahnuť vopred stanovený cieľ, ale nakoniec sa dospeje k rozumnému kompromisu. Štrajk autodopravcov voči vláde je neštandardný. Ak sa neobnoví doprava, ekonomické straty budú mať autodopravcovia a "tretie" strany. Štát už svoje dane má.
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
skôr nie Štrajk je skôr krajný prostriedok je lepšie, ak protistrany dokážu nájsť win-win riešenia aj bez neho.
Štrajk je skôr krajný prostriedok je lepšie, ak protistrany dokážu nájsť win-win riešenia aj bez neho.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
skôr nie
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
skôr nie Vzhľadom na nedostatočnú vytrvalosť štrajkujúcich, spôsobenú našou slabou "štrajkovou tradíciou" a negatívnymi ekonomickými dôsledkami, sú štrajky u nás väčšinou neúspešné resp. neúčinné.
Vzhľadom na nedostatočnú vytrvalosť štrajkujúcich, spôsobenú našou slabou "štrajkovou tradíciou" a negatívnymi ekonomickými dôsledkami, sú štrajky u nás väčšinou neúspešné resp. neúčinné.
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
rozhodne nie
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné V niektorých prípadoch môže byť aj štrajk účinným prostriedkom na dosiahnutie cieľa. Otázka je, či sa vyčerpali iné možnosti ako komunikovať svoje požiadavky, či sú požiadavky oprávnené a splniteľné a či štrajk neobmedzuje práva nezúčastnených.
V niektorých prípadoch môže byť aj štrajk účinným prostriedkom na dosiahnutie cieľa. Otázka je, či sa vyčerpali iné možnosti ako komunikovať svoje požiadavky, či sú požiadavky oprávnené a splniteľné a či štrajk neobmedzuje práva nezúčastnených.
Bláha Petr Bláha
podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Duslo, a.s.
skôr nie Nejsem příznivcem nátlakových akcí typu "stávka" kdy si stávkující berou jako "vazaly" širokou veřejnost. Otázkou je zda by nebylo lepší řešit příčinu zda a proč byly či nebyly využity všechny možnosti než řešit následek - to je stávka, když jsou stávkující zřejmě v naprosto bezvýchodné pozici když nikdo nevnímá a neposlouchá racionální argumentaci, nevítězí zdravý rozum a nebere se vůbec ohled
Nejsem příznivcem nátlakových akcí typu "stávka" kdy si stávkující berou jako "vazaly" širokou veřejnost. Otázkou je zda by nebylo lepší řešit příčinu zda a proč byly či nebyly využity všechny možnosti než řešit následek - to je stávka, když jsou stávkující zřejmě v naprosto bezvýchodné pozici když nikdo nevnímá a neposlouchá racionální argumentaci, nevítězí zdravý rozum a nebere se vůbec ohled
Pala Radovan Pala
partner
TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
skôr áno Aj keď "štrajk" autodopravcov nie je z právneho pohľadu štrajkom, ale sériou blokád, ktoré nemajú žiadny právny rámec, v podstate ide o obdobný nátlakový prostriedok. Takýto prostriedok dosiahne určité výsledky takmer vždy vtedy, keď má širokú podporu dotknutých osôb (či už sú to autodopravcovia alebo zamestnanci vo fabrike).
Aj keď "štrajk" autodopravcov nie je z právneho pohľadu štrajkom, ale sériou blokád, ktoré nemajú žiadny právny rámec, v podstate ide o obdobný nátlakový prostriedok. Takýto prostriedok dosiahne určité výsledky takmer vždy vtedy, keď má širokú podporu dotknutých osôb (či už sú to autodopravcovia alebo zamestnanci vo fabrike).
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Skôr by sa občania - voliči, mali zamyslieť pri voľbách. Štát podľa mňa funguje presne tak, ako sme si zvolili v ostatných voľbách. Dúfam, že v tých ďalších budeme mať "šťastnejšiu ruku".
Skôr by sa občania - voliči, mali zamyslieť pri voľbách. Štát podľa mňa funguje presne tak, ako sme si zvolili v ostatných voľbách. Dúfam, že v tých ďalších budeme mať "šťastnejšiu ruku".
Kopál Róbert Kopál
riaditeľ
AOCP
rozhodne áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
rozhodne nie
Malček Roman Malček
majiteľ
Redox, s.r.o.
skôr áno Štrajk alebo protest je účinný len v prípade zapojenia kritického množstva štrajkujúcich čo je v pripade Slovenska 100 000 v Bratislave a 10 -20 000 v krajskych mestách. Vtedy začínajú kompetentní politici(slúžiaci úradníci)načúvať.
Štrajk alebo protest je účinný len v prípade zapojenia kritického množstva štrajkujúcich čo je v pripade Slovenska 100 000 v Bratislave a 10 -20 000 v krajskych mestách. Vtedy začínajú kompetentní politici(slúžiaci úradníci)načúvať.
Oroš Roman Oroš
finančný riaditeľ
PEPCO SK & CZ
skôr nie Posledný skutočne účinný a zmysluplný štrajk mal minulý rok výročie 30 rokov. V súčasnosti jedinou možnosťou ako dokážu štrajkujúci štrajkom niečo dosiahnuť je zobrať čo najviac obyvateľov ako rukojemníkov. Podľa mňa je lepšie ísť za rokovací stôl s reálnymi očakávaniami a byť ochotný obojstranne urobiť kompromisy, ako následne rozdúchavať emócie pričom finálny výsledok môže byť rovnaký ako pri rokovaní. Som však rád, že zatiaľ nie sú štrajky násilné ako napríklad vo Francúzsku.
Posledný skutočne účinný a zmysluplný štrajk mal minulý rok výročie 30 rokov. V súčasnosti jedinou možnosťou ako dokážu štrajkujúci štrajkom niečo dosiahnuť je zobrať čo najviac obyvateľov ako rukojemníkov. Podľa mňa je lepšie ísť za rokovací stôl s reálnymi očakávaniami a byť ochotný obojstranne urobiť kompromisy, ako následne rozdúchavať emócie pričom finálny výsledok môže byť rovnaký ako pri rokovaní. Som však rád, že zatiaľ nie sú štrajky násilné ako napríklad vo Francúzsku.
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
skôr áno Štrajk je legitímnym právom občana demokratickej krajiny. Verejná akceptácia a následná pravdepodobnosť úspešnosti takéhoto nástroja sa zvyšuje, ak je použitý až po vyčerpaní všetkých ostatných možností. Rozhodne by nemal byť využívaný na zvyšovanie verejnej publicity, dosiahnuteľnej aj inými prostriedkami.
Štrajk je legitímnym právom občana demokratickej krajiny. Verejná akceptácia a následná pravdepodobnosť úspešnosti takéhoto nástroja sa zvyšuje, ak je použitý až po vyčerpaní všetkých ostatných možností. Rozhodne by nemal byť využívaný na zvyšovanie verejnej publicity, dosiahnuteľnej aj inými prostriedkami.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
rozhodne áno
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Hreha Stanislav Hreha
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Východoslovenská vodárenská spoločnosť
rozhodne áno
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
rozhodne áno Minimalne v celej Europe je strajk legalnym - povacsinou ale az poslednym - prostriedkom na vymozenie ci uz sociálnych, ekonomickych alebo aj iných cielov. Kedze Slovensko nema ani tradiciu ani skusenosti so strajkami, vidno pri týchto prvých "strajkovych lastovickach" este nemaly priestor na naucenie sa, ako s tymto velkym a zavažnym prostriedkom nakladat.
Minimalne v celej Europe je strajk legalnym - povacsinou ale az poslednym - prostriedkom na vymozenie ci uz sociálnych, ekonomickych alebo aj iných cielov. Kedze Slovensko nema ani tradiciu ani skusenosti so strajkami, vidno pri týchto prvých "strajkovych lastovickach" este nemaly priestor na naucenie sa, ako s tymto velkym a zavažnym prostriedkom nakladat.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
skôr áno
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
skôr áno
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
skôr nie
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno Štrajk je dôležitým nástrojom na dosiahnutie dohody medzi majiteľmi a zamestnancami. Samozrejme, pri vyjednávaní treba využiť všetky možnosti, aby sa problém neeskaloval až do takejto neprospešnej podoby.
Štrajk je dôležitým nástrojom na dosiahnutie dohody medzi majiteľmi a zamestnancami. Samozrejme, pri vyjednávaní treba využiť všetky možnosti, aby sa problém neeskaloval až do takejto neprospešnej podoby.
Mezírka Tomáš Mezírka
Country Manager
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros, pobočka poisťovne z iného členského štátu
skôr áno Účinnost vydírání je celkem známá věc.... v případě stávky je to i zákonem posvěceno. Pokud není jiné cesty a požadavky jsou opodstatněné/reálně dosáhnutelné, lze to akceptovat.
Účinnost vydírání je celkem známá věc.... v případě stávky je to i zákonem posvěceno. Pokud není jiné cesty a požadavky jsou opodstatněné/reálně dosáhnutelné, lze to akceptovat.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
skôr nie V súkromnom sektore štrajk môže napomôcť dosiahnuť krátkodobé víťazstvo. Dlhodobo však často prehráva zamestnanec, keďže sa takáto prevádzka stáva nevypočítateľnou, rizikovou, a niekedy aj nekonkurencieschopnou. Zároveň sa dlhodobo narúšajú vzťahy medzi manažmentom a štrajkujúcimi, čo má dosah na produktivitu, rozvoj a v prípade väčších subjektov na celkové postavenie v skupine. Na Slovensku máme dobrú tradíciu, že štrajk je stále len extrémom, a keďže aktuálne sa radikálne roztvárajú nožnice medzi odmeňovaním a produktivitou, malo by to platiť o to viac.
V súkromnom sektore štrajk môže napomôcť dosiahnuť krátkodobé víťazstvo. Dlhodobo však často prehráva zamestnanec, keďže sa takáto prevádzka stáva nevypočítateľnou, rizikovou, a niekedy aj nekonkurencieschopnou. Zároveň sa dlhodobo narúšajú vzťahy medzi manažmentom a štrajkujúcimi, čo má dosah na produktivitu, rozvoj a v prípade väčších subjektov na celkové postavenie v skupine. Na Slovensku máme dobrú tradíciu, že štrajk je stále len extrémom, a keďže aktuálne sa radikálne roztvárajú nožnice medzi odmeňovaním a produktivitou, malo by to platiť o to viac.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
rozhodne áno
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
skôr áno
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
neviem / nevyjadrujem sa / iné Považujem za prejav frustrácie spoločnosti ak sú namiesto vyjednávania používané prostriedky, ktoré si vynucujú splnenie cieľov. Uchyľovanie sa ku krajným nástrojom je žiaľ stále častejšie. Riešením je len kultivácia spoločnosti.
Považujem za prejav frustrácie spoločnosti ak sú namiesto vyjednávania používané prostriedky, ktoré si vynucujú splnenie cieľov. Uchyľovanie sa ku krajným nástrojom je žiaľ stále častejšie. Riešením je len kultivácia spoločnosti.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní