Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

  1. rozhodne áno 12 %
  2. skôr áno 42 %
  3. skôr nie 10 %
  4. rozhodne nie 1 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 34 %


Uzávierka hlasovania: 20.01.2020. Počet respondentov: 73.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
Hanalex, s.r.o.
skôr áno
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Delinčák Branislav Delinčák
konateľ
ARDSYSTÉM, s.r.o.
skôr áno Podnikatelia sú kreatívni a často vedia využiť všetky zákonné možnosti. Keď budú mať takúto príležitosť a potrebu zbaviť sa nechcenej firmy, určite to využijú. Veľa však bude závisieť od okolností a firmy ako takej. Neverím, že štát len tak vymaže problémovú firmu.
Podnikatelia sú kreatívni a často vedia využiť všetky zákonné možnosti. Keď budú mať takúto príležitosť a potrebu zbaviť sa nechcenej firmy, určite to využijú. Veľa však bude závisieť od okolností a firmy ako takej. Neverím, že štát len tak vymaže problémovú firmu.
Gašpar Daniel Gašpar
Managing Partner
Crowdberry a.s.
skôr nie
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
skôr áno Alebo to nechajú rovno na štát, nech to urobí za nich.
Alebo to nechajú rovno na štát, nech to urobí za nich.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
rozhodne áno Podnikatelia, ktorí potrebujú vymazať neaktívne firmy určite takýto krok privítajú. Bude záležať od toho, či pôjde iba o administratívny úkon alebo dôjde výmazom aj k zániku záväzkov.
Podnikatelia, ktorí potrebujú vymazať neaktívne firmy určite takýto krok privítajú. Bude záležať od toho, či pôjde iba o administratívny úkon alebo dôjde výmazom aj k zániku záväzkov.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vítek Filip Vítek
data science director
Teamviewer
rozhodne nie Štát by mal vymazať automaticky len firmy, kde zomreli štatútari bez dedičov alebo iné bizarné situácie. Vo všetkych ostatných prípadoch by mal donútiť zodpovedných, aby si splnili svoje zákonné povinnosti. Nemožno predsa zahodiť odpadky na chodník a tváriť sa, že keď je to tam dostatočne dlho, tak to má upratať štát.
Štát by mal vymazať automaticky len firmy, kde zomreli štatútari bez dedičov alebo iné bizarné situácie. Vo všetkych ostatných prípadoch by mal donútiť zodpovedných, aby si splnili svoje zákonné povinnosti. Nemožno predsa zahodiť odpadky na chodník a tváriť sa, že keď je to tam dostatočne dlho, tak to má upratať štát.
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
skôr nie Myslím, že túto povinnosť má Obchodný register už asi 10 rokov, ale aj tak sa nič neudialo. Takže predpokladám, že to opäť pôjde do stratena.
Myslím, že túto povinnosť má Obchodný register už asi 10 rokov, ale aj tak sa nič neudialo. Takže predpokladám, že to opäť pôjde do stratena.
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
rozhodne áno Založenie a likvidácia firiem by mali byť rýchle. Kým rýchlosť založenia je obstojná, zánik je tortúra. Pritom štát má k dispozícii všetky údaje o firmách, o konaniach voči ním vedených a záväzkoch, ktoré vytvorili aj prípadnom majetku, ktorý firma má. Pri neaktívnej, nemajetnej firme bez záväzkov by mala byť likvidácia na jeden klik myšov.
Založenie a likvidácia firiem by mali byť rýchle. Kým rýchlosť založenia je obstojná, zánik je tortúra. Pritom štát má k dispozícii všetky údaje o firmách, o konaniach voči ním vedených a záväzkoch, ktoré vytvorili aj prípadnom majetku, ktorý firma má. Pri neaktívnej, nemajetnej firme bez záväzkov by mala byť likvidácia na jeden klik myšov.
Ikrényi Ivan Ikrényi
advokát/partner
IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o., Bratislava
skôr áno Skôr sa bojím, že to budú zneužívať pri konkurenčnom boji.
Skôr sa bojím, že to budú zneužívať pri konkurenčnom boji.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
skôr áno
Košalko Ivan Košalko
prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
skôr nie Dúfam, že áno, ale obávam sa, že zaťaženie inými povinnosťami na jednej strane a pohodlnosť, ľahostajnosť a nezáujem o sprehľadnenie informácií v obchodnom registri na strane druhej nepovedú k masívnej náprave. Rád by som sa však mýlil.
Dúfam, že áno, ale obávam sa, že zaťaženie inými povinnosťami na jednej strane a pohodlnosť, ľahostajnosť a nezáujem o sprehľadnenie informácií v obchodnom registri na strane druhej nepovedú k masívnej náprave. Rád by som sa však mýlil.
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
skôr áno
Kutan Ján Kutan
partner
partner Kutan & Partners
skôr áno
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rozhodne áno
Bojčík Jozef Bojčík
konateľ
Medi Cool, s.r.o., Košice
skôr áno
Hajko Jozef Hajko
analytik
skôr áno
Suchánek Juraj Suchánek
výkonný riaditeľ
Inštitút urbánneho rozvoja
skôr áno
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
skôr áno
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
neviem / nevyjadrujem sa / iné z tejto strany veci som nad tým nepremýšľala. Zatiaľ som zámer iba uvítala, pretože som sa stretla už s takými manipuláciami, kedy si rôzni podvodníci vytipujú takúto neaktívnu firmu a snažia sa zneužiť jej údaje, vrátane IČO a DIČ DPH ku podvodným obchodom. Z tohto pohľadu to preto vítam....
z tejto strany veci som nad tým nepremýšľala. Zatiaľ som zámer iba uvítala, pretože som sa stretla už s takými manipuláciami, kedy si rôzni podvodníci vytipujú takúto neaktívnu firmu a snažia sa zneužiť jej údaje, vrátane IČO a DIČ DPH ku podvodným obchodom. Z tohto pohľadu to preto vítam....
Hričovský Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva
Stredoslovenská energetika, a.s.
skôr áno
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
skôr nie
Ďurik Maroš Ďurik
CEO
Across Private Investments
rozhodne áno Je to veľmi pravdepodobné.
Je to veľmi pravdepodobné.
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
skôr áno
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
skôr áno Vynaliezavosť slovenských "podnikateľov" nepozná hraníc a mám obavy, že aj v tomto prípade sa to využije v prospech špekulantov a okradnutie poctivých podnikateľov
Vynaliezavosť slovenských "podnikateľov" nepozná hraníc a mám obavy, že aj v tomto prípade sa to využije v prospech špekulantov a okradnutie poctivých podnikateľov
Jacko Martin Jacko
managing partner
Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
skôr áno Ak sa možnosť nechať spoločnosť zrušiť priamo zo zákona (bez likvidácie) bude javiť hospodárnejšia, určite to niektorí podnikatelia využijú. To ale neznamená, že takýmto postupom sa podnikatelia vyhnú rizikám možnej dodatočnej likvidácie ak by na to boli splnené podmienky a preto by som s týmto inštitútom pracoval opatrnejšie.
Ak sa možnosť nechať spoločnosť zrušiť priamo zo zákona (bez likvidácie) bude javiť hospodárnejšia, určite to niektorí podnikatelia využijú. To ale neznamená, že takýmto postupom sa podnikatelia vyhnú rizikám možnej dodatočnej likvidácie ak by na to boli splnené podmienky a preto by som s týmto inštitútom pracoval opatrnejšie.
Mittner Martin Mittner
Country Manager
Nestlé Slovensko, s.r.o.
skôr áno Domnievam, že áno. Už dlhšiu dobu sa apelovalo na zjednodušenie procesu likvidácie spoločností. Mnohí podnikatelia v snahe vyhnúť náročnému procesu likvidácie (bez ohľadu na veľkosť a rozsah činností firmy) preferovali ponechať v OR tzv. prázdnu schránku. Novela rieši iba dôsledok a nie príčinu tohto stavu. Nová legislatíva by mala nazerať na obchodné spoločnosti novou optikou a reflektovať aktuálny vývoj.
Domnievam, že áno. Už dlhšiu dobu sa apelovalo na zjednodušenie procesu likvidácie spoločností. Mnohí podnikatelia v snahe vyhnúť náročnému procesu likvidácie (bez ohľadu na veľkosť a rozsah činností firmy) preferovali ponechať v OR tzv. prázdnu schránku. Novela rieši iba dôsledok a nie príčinu tohto stavu. Nová legislatíva by mala nazerať na obchodné spoločnosti novou optikou a reflektovať aktuálny vývoj.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Žilina
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Vyvodiť konzekvencie voči tým, čo si neplnia povinnosti treba. Aj napríklad výmazom z ORSR. Výmazom by však nemali končiť záväzky konateľa voči nesplneným povinnostiam. Akciové spoločnosti, ktoré majú vydané listinné cenné papiere, si často neplnia svoju povinnosť registrovať zoznam akcionárov v depozitári. Viem si predstaviť, že aj na tieto by sa vzťahoval výmaz z ORSR.
Vyvodiť konzekvencie voči tým, čo si neplnia povinnosti treba. Aj napríklad výmazom z ORSR. Výmazom by však nemali končiť záväzky konateľa voči nesplneným povinnostiam. Akciové spoločnosti, ktoré majú vydané listinné cenné papiere, si často neplnia svoju povinnosť registrovať zoznam akcionárov v depozitári. Viem si predstaviť, že aj na tieto by sa vzťahoval výmaz z ORSR.
Mundierová Martina Mundierová
CEO
MST PARTNERS, s.r.o., Bratislava
rozhodne áno
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
skôr áno
Rybárik Michal Rybárik
predseda
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu
rozhodne áno Keď už sa niekto potrebuje zbaviť svojej problémovej firmy, veľmi by som sa čudoval, ak by si vybral korektnejšiu, zložitejšiu a drahšiu cestu riadnej likvidácie len preto, aby mal na konci lepší pocit. No aj tak je to krok vpred oproti dnešnej situácii, keď si výmax ex-offo musí podnikateľ na seba privolať tým, že si tento zásah úradnej moci objedná a zaplatí u niektorého z "likvidátorov".
Keď už sa niekto potrebuje zbaviť svojej problémovej firmy, veľmi by som sa čudoval, ak by si vybral korektnejšiu, zložitejšiu a drahšiu cestu riadnej likvidácie len preto, aby mal na konci lepší pocit. No aj tak je to krok vpred oproti dnešnej situácii, keď si výmax ex-offo musí podnikateľ na seba privolať tým, že si tento zásah úradnej moci objedná a zaplatí u niektorého z "likvidátorov".
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
rozhodne áno
Kalnický Milan Kalnický
finančný riaditeľ
Viena International
skôr áno
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Tam kde sa neplnia povinnosti je ťažko odhadnúť zámer. Zvyčajne sa okolnosti zrejme zmenili natoľko, že nemajú síl situáciiu mať plne pod kontrolou.
Tam kde sa neplnia povinnosti je ťažko odhadnúť zámer. Zvyčajne sa okolnosti zrejme zmenili natoľko, že nemajú síl situáciiu mať plne pod kontrolou.
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kunsch Miroslav Kunsch
generálny riaditeľ
IPESOFT spol. s r.o.
skôr áno
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neviem to posúdiť.
Neviem to posúdiť.
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Smolár Ondrej Smolár
predseda predstavenstva
Soitron
skôr áno Napriek tomu to považujem za potrebný krok
Napriek tomu to považujem za potrebný krok
Šimon Pavel Šimon
konateľ
Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš
rozhodne áno
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
skôr áno
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
skôr áno
Dostál Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Aliter Technologies, a.s., Bratislava
skôr áno
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
skôr áno V našich podmienkach je "dobrým zvykom", že každý (aj dobre mienený) zámer sa v konečnom dôsledku časťou adresátov využije (resp. zneužije) na iné ako zamýšľané účely... Čiže spomenuté riziko tu rozhodne je...
V našich podmienkach je "dobrým zvykom", že každý (aj dobre mienený) zámer sa v konečnom dôsledku časťou adresátov využije (resp. zneužije) na iné ako zamýšľané účely... Čiže spomenuté riziko tu rozhodne je...
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
skôr nie
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ak im to "zjednoduší proces" tak to možno niektorí využijú....
Ak im to "zjednoduší proces" tak to možno niektorí využijú....
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné Záleží od formulácie a splnenie podmienok výrazu "neplnenie povinností".
Záleží od formulácie a splnenie podmienok výrazu "neplnenie povinností".
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
skôr áno
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vlček Roman Vlček
predseda predstavenstva
Slovenská Asociácia správcovských spoločností
skôr áno
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
skôr áno
Malček Roman Malček
majiteľ
Redox, s.r.o.
skôr áno
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
rozhodne áno Štátu môže takéto “upratovanie” zároveň pomôcť z hľadiska evidencie, či komunikácie s neaktívnymi firmami. Tá je v mnohých prípadoch pomerne neefektívna z časového aj finančného hľadiska.
Štátu môže takéto “upratovanie” zároveň pomôcť z hľadiska evidencie, či komunikácie s neaktívnymi firmami. Tá je v mnohých prípadoch pomerne neefektívna z časového aj finančného hľadiska.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
skôr nie
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bubánová-Tauchmanová Simona Bubánová-Tauchmanová
konateľka
CD-Creative Department, s. r. o.
skôr áno
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Štarha Štěpán Štarha
partner
Havel & Partners, advokátska kancelária
skôr nie Novela Obchodného zákonníka má okrem iného za cieľ prečistiť obchodný register od neaktívnych spoločností. Iniciatíva štátu na výmaze takýchto spoločností by mohla niektorých podnikateľov motivovať k tomu, že už aj tak nechcenú spoločnosť zlikviduje namiesto nich štát. Treba však počítať s povinným zložením preddavku na úhradu odmeny a výdavkov ustanoveného likvidátora. Túto povinnosť bude mať likvidovaná spoločnosť, nie štát.
Novela Obchodného zákonníka má okrem iného za cieľ prečistiť obchodný register od neaktívnych spoločností. Iniciatíva štátu na výmaze takýchto spoločností by mohla niektorých podnikateľov motivovať k tomu, že už aj tak nechcenú spoločnosť zlikviduje namiesto nich štát. Treba však počítať s povinným zložením preddavku na úhradu odmeny a výdavkov ustanoveného likvidátora. Túto povinnosť bude mať likvidovaná spoločnosť, nie štát.
Hanes Vladimír Hanes
Zakladateľ Hanes Executive Search
Hanes Exeuctive Search
skôr áno
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
neviem / nevyjadrujem sa / iné Výsledok legislatívnej úpravy spoznáme až v aplikačnej praxi. Vnímam to ale ako pozitívny krok, za ktorým by mali nasledovať ďalšie kroky reforme registra.
Výsledok legislatívnej úpravy spoznáme až v aplikačnej praxi. Vnímam to ale ako pozitívny krok, za ktorým by mali nasledovať ďalšie kroky reforme registra.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní