Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

  1. veľmi výrazne 11 %
  2. výrazne 38 %
  3. minimálne 18 %
  4. vôbec 1 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iné 32 %


Uzávierka hlasovania: 27.01.2020. Počet respondentov: 74.
Z dôvodu zaokrúhľovania na celé čísla sa súčet odpovedí nemusí rovnať 100 %.

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia podnikových finančníkov
veľmi výrazne
Zaťko Andrej Zaťko
generálny riaditeľ
Poštová banka
výrazne Žiaľ, toto je iba jedno z mnohých nerozumných rozhodnutí, ktoré vytvára dojem veľkorysosti, ale v skutočnosti ide o populizmus, na ktorý opäť raz doplatia tí pracovitejší a poctivejší. Problém je v tom, že takýchto rozhodnutí súčasnej vlády, ktoré všemožne bojujú proti zásluhovosti, je viac. Všetky spolu povedú k tomu, že ľudia sa prestanú správať zodpovedne a prestanú sa snažiť zabezpečiť si svoju budúcnosť vlastnými silami. Vedia totiž, že úplne stačí počkať na pomoc od štátu. Ten predsa uštedrí rovnakým dielom všetkých, bez ohľadu na to, či si to zaslúžia.
Žiaľ, toto je iba jedno z mnohých nerozumných rozhodnutí, ktoré vytvára dojem veľkorysosti, ale v skutočnosti ide o populizmus, na ktorý opäť raz doplatia tí pracovitejší a poctivejší. Problém je v tom, že takýchto rozhodnutí súčasnej vlády, ktoré všemožne bojujú proti zásluhovosti, je viac. Všetky spolu povedú k tomu, že ľudia sa prestanú správať zodpovedne a prestanú sa snažiť zabezpečiť si svoju budúcnosť vlastnými silami. Vedia totiž, že úplne stačí počkať na pomoc od štátu. Ten predsa uštedrí rovnakým dielom všetkých, bez ohľadu na to, či si to zaslúžia.
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
minimálne
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
výrazne
Delinčák Branislav Delinčák
konateľ
ARDSYSTÉM, s.r.o.
minimálne Určite sa nájdu ľudia, ktorí sa budú snažiť využiť túto zmenu vo svoj prospech. Myslím si však, že podstatná časť populácie bude platiť odvody v pôvodnej výške, nakoľko nemajú veľa možností ovplyvňovať výšku svojich odvodov. Tí, ktorí vedia diverzifikovať príjem vedeli aj predtým regulovať výšku svojich odvodov.
Určite sa nájdu ľudia, ktorí sa budú snažiť využiť túto zmenu vo svoj prospech. Myslím si však, že podstatná časť populácie bude platiť odvody v pôvodnej výške, nakoľko nemajú veľa možností ovplyvňovať výšku svojich odvodov. Tí, ktorí vedia diverzifikovať príjem vedeli aj predtým regulovať výšku svojich odvodov.
Kovárová Drahoslava Kovárová
konateľka
VerbaLex, s.r.o., Bratislava
výrazne Úplne zle. Ja len verím, že to niekto po voľbách rýchlo zmení, ináč sa dôchodkový systém rozpadne ešte skôr, ako sa počítalo.
Úplne zle. Ja len verím, že to niekto po voľbách rýchlo zmení, ináč sa dôchodkový systém rozpadne ešte skôr, ako sa počítalo.
Elko Dušan Elko
managing partner
SAM Headhunting Slovakia
výrazne Je tu viacero kategórií platiteľov, ktorí začnú platiť odvody z minimálnej mzdy. Verím, že ministerstvo zohľadnilo túto zmenu správania pri svojich výpočtoch.
Je tu viacero kategórií platiteľov, ktorí začnú platiť odvody z minimálnej mzdy. Verím, že ministerstvo zohľadnilo túto zmenu správania pri svojich výpočtoch.
Kohútiková Elena Kohútiková
podpredsedníčka Dozornej rady
VÚB, a.s.
veľmi výrazne Nove nastavenie vypoctu minimalneho dochodku a jeho naviazanie na vyvoj priemernej mzdy vyrazne znizi motivaciu odvadzat do systemu socialneho poistenia viac ako nevyhnutne minimum. Vytvara to moralny hazard a eleminuje princip zasluhovosti v prospech posilnenia principu solidarity nad unosny ramec. Taketo zasahy do dochodkoveho systemu bez akejkolvek diskusie odbornej verejnosti, prijate i napriek negativnym stanoviskam prislusnych ministerstiev a organov, spolu so zastropovanim dochodkoveho veku a demografickym vyvojom znizuju do buducnosti priestor na dostojny prijem v dochodku pre vsetkych.
Nove nastavenie vypoctu minimalneho dochodku a jeho naviazanie na vyvoj priemernej mzdy vyrazne znizi motivaciu odvadzat do systemu socialneho poistenia viac ako nevyhnutne minimum. Vytvara to moralny hazard a eleminuje princip zasluhovosti v prospech posilnenia principu solidarity nad unosny ramec. Taketo zasahy do dochodkoveho systemu bez akejkolvek diskusie odbornej verejnosti, prijate i napriek negativnym stanoviskam prislusnych ministerstiev a organov, spolu so zastropovanim dochodkoveho veku a demografickym vyvojom znizuju do buducnosti priestor na dostojny prijem v dochodku pre vsetkych.
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Homolová Gabriela Homolová
konateľka
Homola, s.r.o., Bratislava
výrazne Odvody na dôchodkové poistenie sa budú platiť čo najnižšie
Odvody na dôchodkové poistenie sa budú platiť čo najnižšie
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
minimálne
Majerský Ján Majerský
managing director
Proma
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Sabol Ján Sabol
člen
Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Šedivý Jaroslav Šedivý
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Danfoss Power Solutions, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Hajko Jozef Hajko
analytik
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Vozár Juraj Vozár
výkonný riaditeľ
Biomin, a.s, Cífer
výrazne Načierame do jedného vrecka a jedných možností. Každý výdavok musíme zaplatiť, vyšší výber bude v karátom čase nasledovať, zdrojové možnosti sú už teraz limitované. Rovnako tu chýba zásadná zmena systému, pretože sa všetci tvárime, že demografický kríza, ktorá nás čaká, akoby ani nemala prísť a nijako sa na ňu nepripravujeme!
Načierame do jedného vrecka a jedných možností. Každý výdavok musíme zaplatiť, vyšší výber bude v karátom čase nasledovať, zdrojové možnosti sú už teraz limitované. Rovnako tu chýba zásadná zmena systému, pretože sa všetci tvárime, že demografický kríza, ktorá nás čaká, akoby ani nemala prísť a nijako sa na ňu nepripravujeme!
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Čechová Katarína Čechová
partner
advokátska kancelária ČECHOVÁ & PARTNERS
výrazne
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
minimálne
Tokošová Marcela Tokošová
riaditeľka
v.d. Kovotvar v Kútoch
veľmi výrazne Je to veľká katastrofa!! Týmto opatrením, ktoré považujem za populistické a nezodpovedné, iba nútia ešte viac ľudí - najmä živnostníkov - posielať do poisťovne minimálny odvod, pretože to pre nich nemá vôbec žiadny význam, aby posielali viac!! tým pádom sa oslabia štátne peniaze. Zaujímavé na tomto opatrení je, že sa tu hrá so slovíčkami "buďme si všetci rovní" no napríklad termín rovnej dane, tejto vláde už nevonia...!
Je to veľká katastrofa!! Týmto opatrením, ktoré považujem za populistické a nezodpovedné, iba nútia ešte viac ľudí - najmä živnostníkov - posielať do poisťovne minimálny odvod, pretože to pre nich nemá vôbec žiadny význam, aby posielali viac!! tým pádom sa oslabia štátne peniaze. Zaujímavé na tomto opatrení je, že sa tu hrá so slovíčkami "buďme si všetci rovní" no napríklad termín rovnej dane, tejto vláde už nevonia...!
Staník Marián Staník
generálny riaditeľ
Lesy SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Šarmír Marko Šarmír
Managing partner
RecruitMen & Developium Group
výrazne
Urban Martin Urban
generálny riaditeľ
Jungheinrich
výrazne Výrazne sa zníži motivácia platiť vyššie odvody najmä u živnostníkov.
Výrazne sa zníži motivácia platiť vyššie odvody najmä u živnostníkov.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.
minimálne Samotná zmena bude frustrovať časť ľudí. Bude podporovať škodlivé motivácia. Ale samotného platenia odvodov sa až tak nedotkne.
Samotná zmena bude frustrovať časť ľudí. Bude podporovať škodlivé motivácia. Ale samotného platenia odvodov sa až tak nedotkne.
Wiedermann Martin Wiedermann
generálny riaditeľ
Centrálny depozitár cenných papierov SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rakovský Martin Rakovský
CEO
ZľavaDňa
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Bošňák Matej Bošňák
vedúci partner EY na Slovensku
EY v SR
výrazne V súvislosti s demografickým vývojom bol priebežný dôchodkový systém už aj tak dosť diskutovanou témou. Zásahy do druhého piliera, náš postoj k imigrantom (ktorí by mohli pri serióznej imigračnej politika do určitej miery nahradiť starnúcu pracovnú silu) v konečnom dôsledku nezvyšujú dôveru v existujúci dôchodkový systém. A toto populistické opatrenie bez odbornej diskusie o dlhodobejšom vplyve je povestným klincom do rakvy. Explicitne totiž navádza na "optimalizáciu" platenia odvodových povinností, keďže pre mnohých v súčasnosti pracujúcich je budúci dôchodok už iba funkciou času a nie výšky odvodu.
V súvislosti s demografickým vývojom bol priebežný dôchodkový systém už aj tak dosť diskutovanou témou. Zásahy do druhého piliera, náš postoj k imigrantom (ktorí by mohli pri serióznej imigračnej politika do určitej miery nahradiť starnúcu pracovnú silu) v konečnom dôsledku nezvyšujú dôveru v existujúci dôchodkový systém. A toto populistické opatrenie bez odbornej diskusie o dlhodobejšom vplyve je povestným klincom do rakvy. Explicitne totiž navádza na "optimalizáciu" platenia odvodových povinností, keďže pre mnohých v súčasnosti pracujúcich je budúci dôchodok už iba funkciou času a nie výšky odvodu.
Beňuška Matej Beňuška
Public Policy Manager, Central, Eastern and Southern Europe
Taxify
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Obeda Michal Obeda
konatel
Spotreba.sk, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Gazda Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva
AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
výrazne
Michalik Milan Michalik
obchodný riaditeľ
PPA Controll, a.s., Bratislava
výrazne
Kaňuščák Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ
Kami Profit, s.r.o., Bratislava
výrazne Mal by existovať minimálny dôchodok tak, aby zaručoval dôstojný dôchodkový vek. No na druhej sa zásluhovosť sa teraz ešte viac vytráca. To znamená ľudia nemajú motiváciu platiť vysoké odvody a budú viac hľadať také cesty, aby platili odvody čo najmenej a nemysleli na budúcnosť dôchodkového veku. Lebo kto vie čo bude v dôchodkovom veku, smer je jasný štát sa postará tak či tak. Takto sa zodpovednosť rozhodne nebuduje. Žiť len pre prítomnosť sa nikomu v histórii nevyplatilo.
Mal by existovať minimálny dôchodok tak, aby zaručoval dôstojný dôchodkový vek. No na druhej sa zásluhovosť sa teraz ešte viac vytráca. To znamená ľudia nemajú motiváciu platiť vysoké odvody a budú viac hľadať také cesty, aby platili odvody čo najmenej a nemysleli na budúcnosť dôchodkového veku. Lebo kto vie čo bude v dôchodkovom veku, smer je jasný štát sa postará tak či tak. Takto sa zodpovednosť rozhodne nebuduje. Žiť len pre prítomnosť sa nikomu v histórii nevyplatilo.
Gloznek Miloš Gloznek
projektový manažér
ŽSR
minimálne Z môjho pohľadu veľmi zlé riešenie, keď sa absolútne vytráca akákoľvek zásluhovosť dlhodobo pracujúcich (ich bonifikácia/motivácia) odvádzajúcich príslušné odvody - proste "rovnostárstvo", ale len pre "bežnú skupinu ľudí". Toto nie je riešenie systémové riešenie toto je populistické a z môjho pohľadu veľmi ZLÉ riešenie. Slovensko potrebuje reformu dôchodkového a sociálného systému, ale ako vidím-e tak paškvil strieda paškvil. Bol by som rád, ak by sa o takýchto záležitostiach otvárali v médiach počas volebnej kampane témy, ako ich ktoré politické zoskúpenie mieni riešiť, aby občania mali možnosť vidieť a počuť ako konkrétny politici k tejto z jednej z najzávažnejších tém pristupujú. Takéto z môjho pohľadu nešťastné riešenia len torpédujú aj tak veľmi chabú dôveru v spravodlivý dôchodkový systém (apropo pracovníci št. správy sú iný svet?), a pridávajú jeho NEkoncepčné riešenie k už k NEriešením štandardom ako sú: diaľnice, železnice, zdravotníctvo, školstvo atď....
Z môjho pohľadu veľmi zlé riešenie, keď sa absolútne vytráca akákoľvek zásluhovosť dlhodobo pracujúcich (ich bonifikácia/motivácia) odvádzajúcich príslušné odvody - proste "rovnostárstvo", ale len pre "bežnú skupinu ľudí". Toto nie je riešenie systémové riešenie toto je populistické a z môjho pohľadu veľmi ZLÉ riešenie. Slovensko potrebuje reformu dôchodkového a sociálného systému, ale ako vidím-e tak paškvil strieda paškvil. Bol by som rád, ak by sa o takýchto záležitostiach otvárali v médiach počas volebnej kampane témy, ako ich ktoré politické zoskúpenie mieni riešiť, aby občania mali možnosť vidieť a počuť ako konkrétny politici k tejto z jednej z najzávažnejších tém pristupujú. Takéto z môjho pohľadu nešťastné riešenia len torpédujú aj tak veľmi chabú dôveru v spravodlivý dôchodkový systém (apropo pracovníci št. správy sú iný svet?), a pridávajú jeho NEkoncepčné riešenie k už k NEriešením štandardom ako sú: diaľnice, železnice, zdravotníctvo, školstvo atď....
Vašek Miloš Vašek
generálny riaditeľ
DEXIS SLOVAKIA
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Adamiš Miroslav Adamiš
riaditeľ
generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
veľmi výrazne Ide o bezprecedentnu zmenu v dochodkovom systeme a ked sa hlavne zivnostnici rozhodnu, ze im takyto minimalny dochodok bude postacovat, tak budu platit len minimalne odvody. Dufam, ze dojde k zmene lebo toto opatrenie je velmi diskriminujuce voci tym, ktori si platili odvody v plnej vyske.
Ide o bezprecedentnu zmenu v dochodkovom systeme a ked sa hlavne zivnostnici rozhodnu, ze im takyto minimalny dochodok bude postacovat, tak budu platit len minimalne odvody. Dufam, ze dojde k zmene lebo toto opatrenie je velmi diskriminujuce voci tym, ktori si platili odvody v plnej vyske.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
minimálne
Očenáš Miroslav Očenáš
CEO & Founder
Kvety.sk
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Múdry Pavol Múdry
dlhoročný člen
IPI Slovensko
výrazne
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Gažík Peter Gažík
generálny riaditeľ
O2 Slovakia
veľmi výrazne
Pažitný Peter Pažitný
partner
Pažitný & Kandilaki – healthcare consulting
veľmi výrazne
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
výrazne Predovšetkým u tých, čo vedia počítať....
Predovšetkým u tých, čo vedia počítať....
Kubovič Peter Kubovič
managing partner / advokát
HKP Legal, s.r.o., Bratislava
výrazne Takáto zmena bude motivovať skôr k obmedzeniu platenia odvodov, keďže sa oslabí ich väzba na konečnú výšku dôchodku (princíp zásluhovosti)...
Takáto zmena bude motivovať skôr k obmedzeniu platenia odvodov, keďže sa oslabí ich väzba na konečnú výšku dôchodku (princíp zásluhovosti)...
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
výrazne
Špoták Peter Špoták
predseda predstavenstva
Maesta, a. s., Bratislava
minimálne
Markovič Peter Markovič
dekan
Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
minimálne
Vilem Peter Vilem
riaditeľ
Vema, s.r.o., Bratislava
vôbec Zmena výpočtu minimálneho dôchodku platenie odvodov neovplyvní. Bežní ľudia, ktorým zamestnávateľ zráža odvody to nemajú ako ovplyvniť a iný ľudia si to väčšinou nevedia predstaviť, čo to pre nich znamená. Menšina ľudí, ktorí sa zabezpečujú na dôchodok mimo štátneho systému tieto veci neriešia, spoliehajú sa sami na seba.
Zmena výpočtu minimálneho dôchodku platenie odvodov neovplyvní. Bežní ľudia, ktorým zamestnávateľ zráža odvody to nemajú ako ovplyvniť a iný ľudia si to väčšinou nevedia predstaviť, čo to pre nich znamená. Menšina ľudí, ktorí sa zabezpečujú na dôchodok mimo štátneho systému tieto veci neriešia, spoliehajú sa sami na seba.
Augustinič Peter Augustinič
obchodný a marketingový riaditeľ
QBSW
neviem / nevyjadrujem sa / iné Neviem posúdiť, mám pocit, že dnes ľudia žijú pre prítomnosť a do 30 rokov vzdialenej budúcnosti nevidia. Cesta je okrem spoliehania sa na štátny dôchodok aj vlastné šetrenie, v lepšom prípade investovanie, aby sme mohli z toho benefitovať v dôchodku.
Neviem posúdiť, mám pocit, že dnes ľudia žijú pre prítomnosť a do 30 rokov vzdialenej budúcnosti nevidia. Cesta je okrem spoliehania sa na štátny dôchodok aj vlastné šetrenie, v lepšom prípade investovanie, aby sme mohli z toho benefitovať v dôchodku.
Stadler Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva
Wealth Effect Management
neviem / nevyjadrujem sa / iné Ja tažké odpovedať jednoznačne na túto otázku. Každopádne ukáže čas. Slovensko by potrebovalo predovšetkým zvýšiť finančnu gramotnosť, aby si ľudia vedeli správne sporiť a preniesli tak zodpovednosť zabezpečenia dochodku do značnej miery sami na seba.
Ja tažké odpovedať jednoznačne na túto otázku. Každopádne ukáže čas. Slovensko by potrebovalo predovšetkým zvýšiť finančnu gramotnosť, aby si ľudia vedeli správne sporiť a preniesli tak zodpovednosť zabezpečenia dochodku do značnej miery sami na seba.
Dula Radúz Dula
predseda dozornej rady
Zväz cestovného ruchu SR
neviem / nevyjadrujem sa / iné Som ročník, v ktorom sa na Slovensku narodilo najviac detí v histórii. Pri súčasnej diletantskej správe verejných financií neočakávam žiaden dôchodok od štátu a zariadil som sa inak už dávnejšie.
Som ročník, v ktorom sa na Slovensku narodilo najviac detí v histórii. Pri súčasnej diletantskej správe verejných financií neočakávam žiaden dôchodok od štátu a zariadil som sa inak už dávnejšie.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
veľmi výrazne
Oroš Roman Oroš
finančný riaditeľ
PEPCO SK & CZ
minimálne Zamestnanci, ktorí oficiálne dostávajú minimálnu mzdu na účet a zvyšok na ruku nie sú o nič viac motivovaní, aby žiadali plnú mzdu oficiálnou cestou. Práve naopak, veľmi radi budú pokračovať v tomto smere aj naďalej a možno sa k nim pridajú aj ďalší. Dávalo by to zmysel ak by odkladali dostatočnú hotovosť bokom na dôchodok. Avšak to by musela byť finančná gramotnosť viac ako 10%...
Zamestnanci, ktorí oficiálne dostávajú minimálnu mzdu na účet a zvyšok na ruku nie sú o nič viac motivovaní, aby žiadali plnú mzdu oficiálnou cestou. Práve naopak, veľmi radi budú pokračovať v tomto smere aj naďalej a možno sa k nim pridajú aj ďalší. Dávalo by to zmysel ak by odkladali dostatočnú hotovosť bokom na dôchodok. Avšak to by musela byť finančná gramotnosť viac ako 10%...
Malček Roman Malček
majiteľ
Redox, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Zubaľ Roman Zubaľ
generálny riaditeľ
BPT Leasing, a.s.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Blaško Ronald Blaško
výkonný riaditeľ
Americká obchodná komora v SR
výrazne Hlavne pre SZČO pri novom spôsobe výpočtu bude chýbať motivácia platiť odvody v inej ako minimálnej zákonom umožnenej výške. Môžeme iba dúfať, že tí zodpovednejší využijú tieto dodatočne zdroje na rozumné investovanie do iných foriem dôchodkového zabezpečenia. Deficit Sociálnej poisťovne v dôsledku tohto populistického rozhodnutia však v konečnom dôsledku uhradí daňový poplatník.
Hlavne pre SZČO pri novom spôsobe výpočtu bude chýbať motivácia platiť odvody v inej ako minimálnej zákonom umožnenej výške. Môžeme iba dúfať, že tí zodpovednejší využijú tieto dodatočne zdroje na rozumné investovanie do iných foriem dôchodkového zabezpečenia. Deficit Sociálnej poisťovne v dôsledku tohto populistického rozhodnutia však v konečnom dôsledku uhradí daňový poplatník.
Lukačka Rudolf Lukačka
konateľ
Relas, s.r.o.
výrazne
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Verešvársky Stanislav Verešvársky
technický riaditeľ
SWAN, a.s.
výrazne Celý dôchodkový systém je založený na solidarite a zásluhovosti. Princíp solidarity by teda mal byť dôvodom pri postupnom zvyšovaní minimálnych dôchodkov, aby seniorom aj nižšie dôchodky umožnili dôstojné životné podmienky. Ale malo by to byť realizované tak, aby sa zásadne neohrozoval ten druhý princíp zásluhovosti. A nie som si istý, či Sociálna poisťovňa priebežne disponuje dostatočnými prostriedkami pre zvyšovanie dôchodkov aj u ľudí, ktorí možno roky nemuseli platiť, a platili len minimálne poistné. Jednoducho povedané - aj bohatšie krajiny majú problémy s udržaním existujúcich dôchodkových systémov - preto mám vážnu pochybnosť, či takéto úpravy nie sú viac politickými predvolebnými gestami, ako premyslenými krokmi.
Celý dôchodkový systém je založený na solidarite a zásluhovosti. Princíp solidarity by teda mal byť dôvodom pri postupnom zvyšovaní minimálnych dôchodkov, aby seniorom aj nižšie dôchodky umožnili dôstojné životné podmienky. Ale malo by to byť realizované tak, aby sa zásadne neohrozoval ten druhý princíp zásluhovosti. A nie som si istý, či Sociálna poisťovňa priebežne disponuje dostatočnými prostriedkami pre zvyšovanie dôchodkov aj u ľudí, ktorí možno roky nemuseli platiť, a platili len minimálne poistné. Jednoducho povedané - aj bohatšie krajiny majú problémy s udržaním existujúcich dôchodkových systémov - preto mám vážnu pochybnosť, či takéto úpravy nie sú viac politickými predvolebnými gestami, ako premyslenými krokmi.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
minimálne
Vadocz Štefan Vadocz
riaditeľ
Neopublic s.r.o.
výrazne
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
výrazne Poznám dôhodcu, ktorý pracoval od svojich 17 rokov doteraz, t.j.má odpracovaných 62 rokov. Jeho dôchodok je 855 Euro/mes.Pri rastúcich cenách to zodpovedá iba skomnému životu.Má tento človek nárok na doplatok k dôchodku, na to odpoveď nepoznám.
Poznám dôhodcu, ktorý pracoval od svojich 17 rokov doteraz, t.j.má odpracovaných 62 rokov. Jeho dôchodok je 855 Euro/mes.Pri rastúcich cenách to zodpovedá iba skomnému životu.Má tento človek nárok na doplatok k dôchodku, na to odpoveď nepoznám.
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
neviem / nevyjadrujem sa / iné
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
veľmi výrazne Je až neuveriteľné, aký deštrukčný marš absolvovala táto vláda v pracovno-sociálnej sfére za posledný rok - demontáž dôchodkového systému, úprava dovoleniek, ktorej nerozumejú ani navrhovatelia, či rozdávanie poukazov z cudzieho. Toto sa tak skoro nepodarí napraviť.
Je až neuveriteľné, aký deštrukčný marš absolvovala táto vláda v pracovno-sociálnej sfére za posledný rok - demontáž dôchodkového systému, úprava dovoleniek, ktorej nerozumejú ani navrhovatelia, či rozdávanie poukazov z cudzieho. Toto sa tak skoro nepodarí napraviť.
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
výrazne V krátkodobom horizonte sa nič výrazne nebude diať, ale v dlhodobom horizonte a vzhľadom na demografické prognózy bude mať tento nový dôchodkový zákon veľmi negatívny dopad na odvody, ktoré budú musieť veľmi narásť a pre pracujúcich to bude znamenať nižšie reálne príjmy. Dúfam, že táto situácia niekedy vyústi do profesionálnej, reálnej, komplexnej diskusie a nájde sa odborné riešenie, ako poskytnúť dôchodcom penzie pre dôstojný život.
V krátkodobom horizonte sa nič výrazne nebude diať, ale v dlhodobom horizonte a vzhľadom na demografické prognózy bude mať tento nový dôchodkový zákon veľmi negatívny dopad na odvody, ktoré budú musieť veľmi narásť a pre pracujúcich to bude znamenať nižšie reálne príjmy. Dúfam, že táto situácia niekedy vyústi do profesionálnej, reálnej, komplexnej diskusie a nájde sa odborné riešenie, ako poskytnúť dôchodcom penzie pre dôstojný život.
Kupčo Vladimír Kupčo
CEO
VNET, a.s., Bratislava
výrazne Vnímam to ako nespravodlivé.
Vnímam to ako nespravodlivé.
Dvorový Vladimír Dvorový
generálny riaditeľ
ProCare a Svet zdravia
výrazne Táto zmena môže významne znížiť motiváciu správať sa zodpovedne, keďže popiera zásluhovosť a tiež oslabuje chcenie prispievateľov byť solidárni.
Táto zmena môže významne znížiť motiváciu správať sa zodpovedne, keďže popiera zásluhovosť a tiež oslabuje chcenie prispievateľov byť solidárni.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní