Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Ráno

Marián Ráno
riaditeľ | Solidita, s.r.o., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu Ľudia vo voľbách jasne ukázali, že si želajú definitívny koniec dlhej hegemónie SMERU. Očakávam hlavne očistu krajiny od korupcie, dôkladné vyšetrenie a pred súd postavenie všetkých, ktorí na nej participovali a hlavne prinavrátenie rovnosti pred zákonom pre všetkých. Výsledky volieb by mali znamenať obnovenie hlavných funkcií v štáte najmä v oblasti súdnictva a polície pri proeurópskom smerovaní štátu.
Ľudia vo voľbách jasne ukázali, že si želajú definitívny koniec dlhej hegemónie SMERU. Očakávam hlavne očistu krajiny od korupcie, dôkladné vyšetrenie a pred súd postavenie všetkých, ktorí na nej participovali a hlavne prinavrátenie rovnosti pred zákonom pre všetkých. Výsledky volieb by mali znamenať obnovenie hlavných funkcií v štáte najmä v oblasti súdnictva a polície pri proeurópskom smerovaní štátu.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality Osobne nie som fanúšik riskantných obchodov a tak by som do akcií, fondov, zlatých tehličiek či nedajbože kryptomien neinvestoval. Zvolil by som skôr podľa možností investície do realít, alebo do cenných papierov renomovaných inštitúcií, ale s pevnou výškou výnosu (teda dlhopisy, prípadne zmenky).
Osobne nie som fanúšik riskantných obchodov a tak by som do akcií, fondov, zlatých tehličiek či nedajbože kryptomien neinvestoval. Zvolil by som skôr podľa možností investície do realít, alebo do cenných papierov renomovaných inštitúcií, ale s pevnou výškou výnosu (teda dlhopisy, prípadne zmenky).

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

skôr nie V súčasnosti sa prenos DPH uplatňuje len na niektoré tovary a služby. Rozhodne by sa systém fakturácie z pohľadu DPH mal zjednotiť pri všetkých tovaroch a službách. Je však na diskusiu, či má ísť o reverse charge. Celoplošná fakturácia bez DPH aj tak nie je možná, lebo na neplatcu DPH sa daňová povinnosť preniesť nedá. Osobne by som sa skôr vrátil k rokmi zabehnutej celoplošnej fakturácií s DPH. Vo vyspelých krajinách s vysokou efektivitou výberu DPH nepoužívajú reserve charge ako nástroj na ochranu pred únikmi DPH.
V súčasnosti sa prenos DPH uplatňuje len na niektoré tovary a služby. Rozhodne by sa systém fakturácie z pohľadu DPH mal zjednotiť pri všetkých tovaroch a službách. Je však na diskusiu, či má ísť o reverse charge. Celoplošná fakturácia bez DPH aj tak nie je možná, lebo na neplatcu DPH sa daňová povinnosť preniesť nedá. Osobne by som sa skôr vrátil k rokmi zabehnutej celoplošnej fakturácií s DPH. Vo vyspelých krajinách s vysokou efektivitou výberu DPH nepoužívajú reserve charge ako nástroj na ochranu pred únikmi DPH.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Považujem to za populistické opatrenie na skrášlenie výsledku štátneho rozpočtu, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia obyčajní ľudia. Otázka znie, ako je v konkurenčnom prostredí možné, že na rozdiel od mnohých iných odvetví, banky rovnako ako poisťovne, môžu bez zásahu do svojho hospodárenia a vplyvu na zisky v plnom rozsahu preniesť zvýšené náklady na svojich zákazníkov.
Považujem to za populistické opatrenie na skrášlenie výsledku štátneho rozpočtu, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia obyčajní ľudia. Otázka znie, ako je v konkurenčnom prostredí možné, že na rozdiel od mnohých iných odvetví, banky rovnako ako poisťovne, môžu bez zásahu do svojho hospodárenia a vplyvu na zisky v plnom rozsahu preniesť zvýšené náklady na svojich zákazníkov.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

vôbec U nás nemá žiadny zamestnanec minimálnu mzdu, takže nijako. V menej rozvinutých regiónoch, vďaka tomuto skokovitému zvýšeniu, niektorí zamestnávatelia zbalia kufre a presunú sa ďalej na východ. A prepustení ľudia nebudú mať ani len tú minimálnu mzdu.
U nás nemá žiadny zamestnanec minimálnu mzdu, takže nijako. V menej rozvinutých regiónoch, vďaka tomuto skokovitému zvýšeniu, niektorí zamestnávatelia zbalia kufre a presunú sa ďalej na východ. A prepustení ľudia nebudú mať ani len tú minimálnu mzdu.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Snaha o daňovú optimalizáciu Vzhľadom na vysoké daňové sadzby na Slovensku, registráciu firmy v daňovom raji vnímam prevažne ako snahu znížiť daňové zaťaženie podnikateľa, no určite môže byť motivácia aj snaha o zachovanie anonymity podnikateľa v prípade nekalých aktivít. V prípade takejto registrácie treba kvôli nižšej transparentnosti počítať aj s nižšou mierou dôveryhodnosti zo strany partnerov, napr. bánk.
Vzhľadom na vysoké daňové sadzby na Slovensku, registráciu firmy v daňovom raji vnímam prevažne ako snahu znížiť daňové zaťaženie podnikateľa, no určite môže byť motivácia aj snaha o zachovanie anonymity podnikateľa v prípade nekalých aktivít. V prípade takejto registrácie treba kvôli nižšej transparentnosti počítať aj s nižšou mierou dôveryhodnosti zo strany partnerov, napr. bánk.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie Vratku nadmerného odpočtu DPH pri splnení podmienok uhradí na základe podaného DPH priznania daňový úrad automaticky a teda nie je tu čo vybavovať. Vyplniť by ho mal zvládnuť bežný účtovník. Pri refundácií DPH zo zahraničia je proces zložitejší a využitie externých služieb je na mieste.
Vratku nadmerného odpočtu DPH pri splnení podmienok uhradí na základe podaného DPH priznania daňový úrad automaticky a teda nie je tu čo vybavovať. Vyplniť by ho mal zvládnuť bežný účtovník. Pri refundácií DPH zo zahraničia je proces zložitejší a využitie externých služieb je na mieste.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

skôr áno Najefektívnejší spôsob, ako ochrániť životné prostredie pri zachovaní zamestnanosti a zároveň dosahovať udržateľný hospodársky rast, bude zahájiť premenu štruktúry priemyslu na ekologickejšie hospodárstvo. To znamená zamerať hospodárske aktivity na oblasť recyklácie, ekologickej dopravy - fosilné palivá nahradiť elektrinou, kvalitnou MHD, prednosť bicyklov a kolobežiek pred autami, (nie vyháňať ich z chodníkov a posielať na cesty ku autám a kamiónom!), v stavebníctve zamerať sa na budovanie ekologických stavieb (zelené strechy, zatepľovanie) a stavieb využívajúce obnoviteľné zdroje energie (slnko, voda, vietor, a pod. ).
Najefektívnejší spôsob, ako ochrániť životné prostredie pri zachovaní zamestnanosti a zároveň dosahovať udržateľný hospodársky rast, bude zahájiť premenu štruktúry priemyslu na ekologickejšie hospodárstvo. To znamená zamerať hospodárske aktivity na oblasť recyklácie, ekologickej dopravy - fosilné palivá nahradiť elektrinou, kvalitnou MHD, prednosť bicyklov a kolobežiek pred autami, (nie vyháňať ich z chodníkov a posielať na cesty ku autám a kamiónom!), v stavebníctve zamerať sa na budovanie ekologických stavieb (zelené strechy, zatepľovanie) a stavieb využívajúce obnoviteľné zdroje energie (slnko, voda, vietor, a pod. ).

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

tri mesiace až pol roka Dĺžka procesu zaškolenia nového zamestnanca je závislá od skúseností a zručnosti danej osoby. "Hotový človek" je po zaškolení do softvérov integrovaný prakticky okamžite. Pri menej skúsených pracovníkoch je potrebné navyše zaškolenie do problematiky konkrétnych klientov a zároveň približne 3 mesiace až pol roka dozerať na jeho činnosť.
Dĺžka procesu zaškolenia nového zamestnanca je závislá od skúseností a zručnosti danej osoby. "Hotový človek" je po zaškolení do softvérov integrovaný prakticky okamžite. Pri menej skúsených pracovníkoch je potrebné navyše zaškolenie do problematiky konkrétnych klientov a zároveň približne 3 mesiace až pol roka dozerať na jeho činnosť.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr nie Ak dlžník nespláca svoj dlh, je to predovšetkým jeho chyba. Týmto opatrením sa sťaží postavenie veriteľa zavedením novej povinnosti iniciovať novú exekúciu. Vláda by sa mala zaoberať zlepšením postavenia veriteľa, aby efektívnejšie mohol vymôcť svoj dlh, nielen chrániť neporiadnych dlžníkov. Toto opatrenie je skôr krok späť k zlepšeniu vymožiteľnosti práva.
Ak dlžník nespláca svoj dlh, je to predovšetkým jeho chyba. Týmto opatrením sa sťaží postavenie veriteľa zavedením novej povinnosti iniciovať novú exekúciu. Vláda by sa mala zaoberať zlepšením postavenia veriteľa, aby efektívnejšie mohol vymôcť svoj dlh, nielen chrániť neporiadnych dlžníkov. Toto opatrenie je skôr krok späť k zlepšeniu vymožiteľnosti práva.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne Pokiaľ sa v komunikácií uvádzajú citlivé obchodné údaje, ktoré môžu mať pre konkurenciu, alebo iného útočníka finančnú hodnotu, má svoj význam sťažiť získanie týchto informácií nepovolanej osobe prostredníctvom šifrovanej komunikácie. Druhá stránka je, že šifrovaná komunikácia môže sťažiť aj vyšetrovanie, ak sa zneužije pri organizácií a páchaní trestného činu.
Pokiaľ sa v komunikácií uvádzajú citlivé obchodné údaje, ktoré môžu mať pre konkurenciu, alebo iného útočníka finančnú hodnotu, má svoj význam sťažiť získanie týchto informácií nepovolanej osobe prostredníctvom šifrovanej komunikácie. Druhá stránka je, že šifrovaná komunikácia môže sťažiť aj vyšetrovanie, ak sa zneužije pri organizácií a páchaní trestného činu.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Prepúšťanie je dôsledok toho, že US Steelu konkurujú dovozcovia lacnej ocele zo štátov mimo EÚ, ktorí majú nižšie náklady na výrobu a sú vyňatí zo systému prísnych emisných noriem EÚ. Vláda by tak mala lepšie regulovať ceny energií a tlačiť na EÚ, aby prijala opatrenia na ochranu svojho oceliarskeho trhu. Akékoľvek dotácie, či daňové prázdniny považujem za nevhodné, lebo by mohli znamenať nebezpečný precedens aj pre iné závody.
Prepúšťanie je dôsledok toho, že US Steelu konkurujú dovozcovia lacnej ocele zo štátov mimo EÚ, ktorí majú nižšie náklady na výrobu a sú vyňatí zo systému prísnych emisných noriem EÚ. Vláda by tak mala lepšie regulovať ceny energií a tlačiť na EÚ, aby prijala opatrenia na ochranu svojho oceliarskeho trhu. Akékoľvek dotácie, či daňové prázdniny považujem za nevhodné, lebo by mohli znamenať nebezpečný precedens aj pre iné závody.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno PET fľaše ľudia často odhadzujú do prírody, čo samozrejme veľmi negatívne vplýva na životné prostredie. Zálohovanie považujem za prostriedok, ktorý by najviac motivoval ľudí k disciplíne pokiaľ ide o manipuláciu s plastovým odpadom. Navyše podľa Smernice EÚ sme do r. 2025 povinní zabezpečiť zber minimálne 90 % vyrobených PET fliaš, čo sa dá reálne dosiahnuť iba zálohovaním.
PET fľaše ľudia často odhadzujú do prírody, čo samozrejme veľmi negatívne vplýva na životné prostredie. Zálohovanie považujem za prostriedok, ktorý by najviac motivoval ľudí k disciplíne pokiaľ ide o manipuláciu s plastovým odpadom. Navyše podľa Smernice EÚ sme do r. 2025 povinní zabezpečiť zber minimálne 90 % vyrobených PET fliaš, čo sa dá reálne dosiahnuť iba zálohovaním.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne nie Vzhľadom na charakter a vysokú odbornosť našej práce v oblasti účtovníctva a auditu sú pre nás študenti na dočasnú prácu nepoužiteľní. Máme stabilný kolektív pracovníkov a študentské brigády sú vhodné tak na kúpaliskové bufety, nie na audítorskú činnosť.
Vzhľadom na charakter a vysokú odbornosť našej práce v oblasti účtovníctva a auditu sú pre nás študenti na dočasnú prácu nepoužiteľní. Máme stabilný kolektív pracovníkov a študentské brigády sú vhodné tak na kúpaliskové bufety, nie na audítorskú činnosť.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

skôr áno Väčšina dôchodcov má nízke dôchodky a môže si dovoliť len nutné veci potrebné na život. Tí, ktorí ale majú dôchodky vyššie, alebo ich dokonca podporujú deti sú často veľmi zaujímaví sektor. Na dôchodku sa nudia a majú veľa času kupovať produkty, ktoré často ani nepotrebujú, ale na prvý pohľad ich zaujmú.
Väčšina dôchodcov má nízke dôchodky a môže si dovoliť len nutné veci potrebné na život. Tí, ktorí ale majú dôchodky vyššie, alebo ich dokonca podporujú deti sú často veľmi zaujímaví sektor. Na dôchodku sa nudia a majú veľa času kupovať produkty, ktoré často ani nepotrebujú, ale na prvý pohľad ich zaujmú.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Výšku minimálnej výšky mzdy by som preferoval naviazať na makroekonomické čísla, napríklad na priemernú mzdu, aby sa táto suma automaticky upravovala podľa výkonnosti ekonomiky. V súčasnom nastavení je tento inštitút po nedohode v tripartite často predmetom zneužívania na marketingové účely vlády, ktorá naopak pri stanovovaní jej výšky nezohľadňuje dostatočne hospodársko-ekonomické postavenie krajiny.
Výšku minimálnej výšky mzdy by som preferoval naviazať na makroekonomické čísla, napríklad na priemernú mzdu, aby sa táto suma automaticky upravovala podľa výkonnosti ekonomiky. V súčasnom nastavení je tento inštitút po nedohode v tripartite často predmetom zneužívania na marketingové účely vlády, ktorá naopak pri stanovovaní jej výšky nezohľadňuje dostatočne hospodársko-ekonomické postavenie krajiny.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Skôr nie Vzhľadom na komplikovanosť daňových a účtovných zákonov, množstvo výnimiek a náročnú aplikáciu ešte nebola vyvinutá umelá inteligencia, ktorá by vedela vykonávať účtovnícke, či audítorské činnosti podľa platnej legislatívy. Zatiaľ sa teda musíme spoliehať hlavne na ľudské zdroje a dostupnú techniku, ktorá zabezpečuje maximálne zautomatizovanie určitých procesov.
Vzhľadom na komplikovanosť daňových a účtovných zákonov, množstvo výnimiek a náročnú aplikáciu ešte nebola vyvinutá umelá inteligencia, ktorá by vedela vykonávať účtovnícke, či audítorské činnosti podľa platnej legislatívy. Zatiaľ sa teda musíme spoliehať hlavne na ľudské zdroje a dostupnú techniku, ktorá zabezpečuje maximálne zautomatizovanie určitých procesov.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne nie Elektrické automobily majú nesporne svoju budúcnosť. Avšak aby bol prevádzkový komfort porovnateľný s klasickými automobilmi, je potrebné ešte pár rokov počkať kým sa dobuduje infraštruktúra nabíjacích staníc a kým sa zdokonalia batérie natoľko, že budú umožňovať podstatne vyšší dojazd.
Elektrické automobily majú nesporne svoju budúcnosť. Avšak aby bol prevádzkový komfort porovnateľný s klasickými automobilmi, je potrebné ešte pár rokov počkať kým sa dobuduje infraštruktúra nabíjacích staníc a kým sa zdokonalia batérie natoľko, že budú umožňovať podstatne vyšší dojazd.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

skôr nie Vzhľadom na komplikovanosť a niekedy nejednoznačnosť daňových zákonov sa daňový prešľap môže prihodiť i skúsenému podnikateľovi či účtovníkovi. Aby sa však jednalo o trestný čin, vyžaduje sa dokázať okrem iného úmysel. Osobne by som uvítal priateľskejší a benevolentnejší prístup zo strany Finančnej správy pri zanedbateľných a ojedinelých prehreškoch, kedy úrad, ktorý sám nie je stopercentný a často neskoro pripraví daňové formuláre na portál, za každú cenu zbytočne vyrubí inak vzornému subjektu nemalú sankciu.
Vzhľadom na komplikovanosť a niekedy nejednoznačnosť daňových zákonov sa daňový prešľap môže prihodiť i skúsenému podnikateľovi či účtovníkovi. Aby sa však jednalo o trestný čin, vyžaduje sa dokázať okrem iného úmysel. Osobne by som uvítal priateľskejší a benevolentnejší prístup zo strany Finančnej správy pri zanedbateľných a ojedinelých prehreškoch, kedy úrad, ktorý sám nie je stopercentný a často neskoro pripraví daňové formuláre na portál, za každú cenu zbytočne vyrubí inak vzornému subjektu nemalú sankciu.

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

skôr nie Štát by v princípe nemal zasahovať do cenotvorby obchodných reťazcov, pokiaľ na to neexistuje vážny dôvod. Za vážny dôvod však nepovažujem zavedenie odvodov pre reťazce, ktoré teraz treba nejako "žehliť" umelými zásahmi a kontrolami cenotvorieb.
Štát by v princípe nemal zasahovať do cenotvorby obchodných reťazcov, pokiaľ na to neexistuje vážny dôvod. Za vážny dôvod však nepovažujem zavedenie odvodov pre reťazce, ktoré teraz treba nejako "žehliť" umelými zásahmi a kontrolami cenotvorieb.