Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kaňuščák

Milín Kaňuščák
generálny riaditeľ | Kami Profit, s.r.o., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

neviem / nevyjadrujem sa / iné Tam kde sa neplnia povinnosti je ťažko odhadnúť zámer. Zvyčajne sa okolnosti zrejme zmenili natoľko, že nemajú síl situáciiu mať plne pod kontrolou.
Tam kde sa neplnia povinnosti je ťažko odhadnúť zámer. Zvyčajne sa okolnosti zrejme zmenili natoľko, že nemajú síl situáciiu mať plne pod kontrolou.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

neviem / nevyjadrujem sa / iné Trochu som sa divil, že tak dlho vydržali. Lebo mýto bolo zavedené už pred 10 rokmi. Zásadne sa odvtedy veci nezmenili. Dnes mýto rušiť považujem za nerozumnú požiadavku. Máme síce neefektívny výber mýta ale jeho technologické možnosti z hľadiska regulácie, bezpečnosti, transparentnosti výberu sú stále nadčasové. Tuto štát rozhodne zaspal dobu a využívanie systému národnom záujme nerozvíjal a z mýtneho sa vo väčsej časti platila služba výberu mýta! Ale zobudiť sa je stále lepšie ako zrušiť všetko a spať naveky.
Trochu som sa divil, že tak dlho vydržali. Lebo mýto bolo zavedené už pred 10 rokmi. Zásadne sa odvtedy veci nezmenili. Dnes mýto rušiť považujem za nerozumnú požiadavku. Máme síce neefektívny výber mýta ale jeho technologické možnosti z hľadiska regulácie, bezpečnosti, transparentnosti výberu sú stále nadčasové. Tuto štát rozhodne zaspal dobu a využívanie systému národnom záujme nerozvíjal a z mýtneho sa vo väčsej časti platila služba výberu mýta! Ale zobudiť sa je stále lepšie ako zrušiť všetko a spať naveky.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality Rozhodne do Realit. Je to dlhodoby je to velmi bezpečná forma investovania, pozemky mají konečné množstvo na zemi a teda stále si udržia svoju hodnotu.
Rozhodne do Realit. Je to dlhodoby je to velmi bezpečná forma investovania, pozemky mají konečné množstvo na zemi a teda stále si udržia svoju hodnotu.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr áno Napriek tomu, že stúpajú náklady a je stále vyšší tlak na naše ceny, darí sa nám nachádzať riešenia. Zamestnanci stále zvyšujú svoje nároky a požiadavky na zamestnávateľa, ale druhej strane rastúce príležitosti na trhu umožňujú zvyšovať náklady a plniť požiadavky zamestnancov. Otázka je, či je to naozaj pre podnikanie pozitívne. Pozitívne nálady sú však dôležité naprieč celým podnikateľským reťazcom to bez spokojných zamestnancov sa nedá docieliť.
Napriek tomu, že stúpajú náklady a je stále vyšší tlak na naše ceny, darí sa nám nachádzať riešenia. Zamestnanci stále zvyšujú svoje nároky a požiadavky na zamestnávateľa, ale druhej strane rastúce príležitosti na trhu umožňujú zvyšovať náklady a plniť požiadavky zamestnancov. Otázka je, či je to naozaj pre podnikanie pozitívne. Pozitívne nálady sú však dôležité naprieč celým podnikateľským reťazcom to bez spokojných zamestnancov sa nedá docieliť.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno Presne takto by to bolo najspravodlivejšie aj najjednoduchšie pre podnikateľov aj kontrolné subjekty. V princípe DPH by sa to zmenilo za daň z obratu podobne jednoducho funguje USA. Odpadnú zložité daňové priznania, ich krížová kontrola a hlavne daňové úniky. Lebo dodávatelia medzi sebou si nebudú účtovať DPH a teda zároveň si uplatňovať nadmerné odpočty, čo umožňuje podvody, ale len ten konečný spotrebiteľ, ktorý už nie je registrovaný platca tejto dane, len ten by vyfaktúroval s daňou. Osobne sa veľmi čudujem, že k tomu celá EÚ už dávno nepristúpila.
Presne takto by to bolo najspravodlivejšie aj najjednoduchšie pre podnikateľov aj kontrolné subjekty. V princípe DPH by sa to zmenilo za daň z obratu podobne jednoducho funguje USA. Odpadnú zložité daňové priznania, ich krížová kontrola a hlavne daňové úniky. Lebo dodávatelia medzi sebou si nebudú účtovať DPH a teda zároveň si uplatňovať nadmerné odpočty, čo umožňuje podvody, ale len ten konečný spotrebiteľ, ktorý už nie je registrovaný platca tejto dane, len ten by vyfaktúroval s daňou. Osobne sa veľmi čudujem, že k tomu celá EÚ už dávno nepristúpila.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne nie Samozrejme ak to ale vytvára monopol potom tu máme protimonopolné postupy, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. Ale najväčší problém je, že politici umožnili skupine vlastníkov firiem v zdravotníctve vytvárať zákony a pravidlá podľa ich požiadaviek. Záujem pacienta a spoločnosti je na vedľajšej koľaji a nemá žiaľ veľké slovo u zákonodarcov. Tento konflikt záujmov je potrebné vyriešiť prednostne. A žiaľ podobných kofliktov by sme našli vo viacerých odvetviach hospodárstva. Vlastnici subjektov určujú pravidlá v krajine a zákonodarci im to schvaľujú.
Samozrejme ak to ale vytvára monopol potom tu máme protimonopolné postupy, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. Ale najväčší problém je, že politici umožnili skupine vlastníkov firiem v zdravotníctve vytvárať zákony a pravidlá podľa ich požiadaviek. Záujem pacienta a spoločnosti je na vedľajšej koľaji a nemá žiaľ veľké slovo u zákonodarcov. Tento konflikt záujmov je potrebné vyriešiť prednostne. A žiaľ podobných kofliktov by sme našli vo viacerých odvetviach hospodárstva. Vlastnici subjektov určujú pravidlá v krajine a zákonodarci im to schvaľujú.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Malo by to byť o jasnej a komplexnej predstave na fungovanie štátu, základných princípoch, hlavných hodnotách ale aj s vysvetlením aký spôsobom sa to v prípade zvolenia bude reálne zabezpečovať. Nemali by to však byť iba všeobecné ciele a heslá, ale predovšetkým čo najviac konkrétny opísaný obsah aj s návodom ako ho docieliť. Tiež by to nemali byť len krátkodobé ciele aj ciele dlhodobé presahujúce viac volebných období.
Malo by to byť o jasnej a komplexnej predstave na fungovanie štátu, základných princípoch, hlavných hodnotách ale aj s vysvetlením aký spôsobom sa to v prípade zvolenia bude reálne zabezpečovať. Nemali by to však byť iba všeobecné ciele a heslá, ale predovšetkým čo najviac konkrétny opísaný obsah aj s návodom ako ho docieliť. Tiež by to nemali byť len krátkodobé ciele aj ciele dlhodobé presahujúce viac volebných období.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Stabilita finančného sektora je nosným pilierom ekonomiky. Ohrozovať jej stabilitu novými neočakávanými odvodmi môže vážne ohroziť aj celý podnikateľský sektor a následne aj celú ekonomiku krajiny. Piliere je treba chrániť, posilňovať a nie skúšať čo znesú. Lebo ak sa zrútia ich obnova bude potrebná od základov ale škody môžu mať následky aj pre viac generácii.
Stabilita finančného sektora je nosným pilierom ekonomiky. Ohrozovať jej stabilitu novými neočakávanými odvodmi môže vážne ohroziť aj celý podnikateľský sektor a následne aj celú ekonomiku krajiny. Piliere je treba chrániť, posilňovať a nie skúšať čo znesú. Lebo ak sa zrútia ich obnova bude potrebná od základov ale škody môžu mať následky aj pre viac generácii.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého Systém reálne umožnil, iniciatívnym, invenčným sa slobodne a s nadšením realizovať. To všetko podľa legislatívnych predpisov a pravidiel, čo je spojené s veľkou zodpovednosťou nie len za seba. Donieslo to však predovšetkým reálnu slobodu pre podnikavých ľudí. Pod slobodou myslím hlavne nezávislosť od iných, možnosť robiť si svoju prácu po svojom a s radosťou, tiež v čase a priestore, podľa vlastných hodnôt a priorít. Takáto podpora spoločnosti jednotlivcom prináša reálne benefity pre celú spoločnosť. To je dokonca kľúčové pre celú spoločnosť, lebo opak prináša všeobecný úpadok bez zodpovednosti.
Systém reálne umožnil, iniciatívnym, invenčným sa slobodne a s nadšením realizovať. To všetko podľa legislatívnych predpisov a pravidiel, čo je spojené s veľkou zodpovednosťou nie len za seba. Donieslo to však predovšetkým reálnu slobodu pre podnikavých ľudí. Pod slobodou myslím hlavne nezávislosť od iných, možnosť robiť si svoju prácu po svojom a s radosťou, tiež v čase a priestore, podľa vlastných hodnôt a priorít. Takáto podpora spoločnosti jednotlivcom prináša reálne benefity pre celú spoločnosť. To je dokonca kľúčové pre celú spoločnosť, lebo opak prináša všeobecný úpadok bez zodpovednosti.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne Takéto politické rozhodnutia sa nedajú predpokladať a samozrejme umelo zvyšujú náklady a často aj u kontraktov, ktoré sú dlhodobé a s investorom nie je možná valorizácia odbytovej ceny. Logicky to prináša nekompenzovanú stratu. Preto si medzinárodný kapital hľadá krajiny, kde je stabilné podnikateľské prostredie. Paradoxne zvýšenie minimálnej mzdy spôsobuje, že byty budú pre najslabšie zarabajúce vrstvy ešte viac nedostupné. Bude ich málo a cena sa bude výrazne zvyšovať. Budú chýbať aj alternatívne dostupné možnosti bývania lebo investočný kapitál si vyberá krajiny kde politici podnikanie neobmedzujú.
Takéto politické rozhodnutia sa nedajú predpokladať a samozrejme umelo zvyšujú náklady a často aj u kontraktov, ktoré sú dlhodobé a s investorom nie je možná valorizácia odbytovej ceny. Logicky to prináša nekompenzovanú stratu. Preto si medzinárodný kapital hľadá krajiny, kde je stabilné podnikateľské prostredie. Paradoxne zvýšenie minimálnej mzdy spôsobuje, že byty budú pre najslabšie zarabajúce vrstvy ešte viac nedostupné. Bude ich málo a cena sa bude výrazne zvyšovať. Budú chýbať aj alternatívne dostupné možnosti bývania lebo investočný kapitál si vyberá krajiny kde politici podnikanie neobmedzujú.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

v spolupráci so súkromným sektorom Venujeme sa profesionálne tejto činnosti prakticky už jednu dekádu. Iba skutočná spolúpráca verejno-súkromného partnerstva môže vytvoriť synergiu, ktorá efektívne využije všetky príležitosti. Často tejto spolupráci bráni samotná legislatíva verejneho obstarávania. Očakáva sa aktivita z oboch strán, samospráva by mala už tvorbou územných plánov vyčleňovať lokality na bývanie, tiež byť aktívna pri vysporiadaní pozemkov, či spolupráca v povoľovacom procese, tak aby vytvorila potenciál na spoluprácu v tomto procese. Veľmi často sa však bez pomoci zo súkromného sektoru nevie proces ani naštartovať.
Venujeme sa profesionálne tejto činnosti prakticky už jednu dekádu. Iba skutočná spolúpráca verejno-súkromného partnerstva môže vytvoriť synergiu, ktorá efektívne využije všetky príležitosti. Často tejto spolupráci bráni samotná legislatíva verejneho obstarávania. Očakáva sa aktivita z oboch strán, samospráva by mala už tvorbou územných plánov vyčleňovať lokality na bývanie, tiež byť aktívna pri vysporiadaní pozemkov, či spolupráca v povoľovacom procese, tak aby vytvorila potenciál na spoluprácu v tomto procese. Veľmi často sa však bez pomoci zo súkromného sektoru nevie proces ani naštartovať.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Snaha o daňovú optimalizáciu Daňové raje sú veľkým lákadlom ale aj tak to takmer nikto nerobí legálne. Problém je skôr, že pravidla vývozu zisku sú pomerne strikne nastavené a tieto sa často obchádzajú nelegálnou cestou. Existuje velmi málo skutočných odborníkov na medzinárodné právo a to skúsené korporáty zneužívajú. Mal by sa striktne dodžiavať princíp tam kde profit vznikol tam ho treba aj zdaniť. Cezhraničný vývoz zisku pred zdanením je užitočné úplne zakázať v rámci celého sveta. Inak niektoré krajiny vytvárajú podmienky na podnikanie a iné len profitujú na ich úkor.
Daňové raje sú veľkým lákadlom ale aj tak to takmer nikto nerobí legálne. Problém je skôr, že pravidla vývozu zisku sú pomerne strikne nastavené a tieto sa často obchádzajú nelegálnou cestou. Existuje velmi málo skutočných odborníkov na medzinárodné právo a to skúsené korporáty zneužívajú. Mal by sa striktne dodžiavať princíp tam kde profit vznikol tam ho treba aj zdaniť. Cezhraničný vývoz zisku pred zdanením je užitočné úplne zakázať v rámci celého sveta. Inak niektoré krajiny vytvárajú podmienky na podnikanie a iné len profitujú na ich úkor.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Nie je exekúcia ako exekúcia a pri posudzovaní je treba posudzovať dôvody, pre ktoré k nej prišlo. Napríklad ak išlo o pokutu za diaľničnú známku po chybe systému, aj to aká bola dĺžka trvania exekúcie a podobne. Samotná exekúcia, ktorá bola rýchlo vysporiadaná, je staršieho dátumu, menšej výšky a podobne by mohla byť posudzovaná osobitne. To znamená, že takzvaná exekúcia z nepozornosti by mohla výrazne skomplikovať život existujúcim ale aj nádejným podnikateľom. To pre spoločnosť tiež nie je výhodné.
Nie je exekúcia ako exekúcia a pri posudzovaní je treba posudzovať dôvody, pre ktoré k nej prišlo. Napríklad ak išlo o pokutu za diaľničnú známku po chybe systému, aj to aká bola dĺžka trvania exekúcie a podobne. Samotná exekúcia, ktorá bola rýchlo vysporiadaná, je staršieho dátumu, menšej výšky a podobne by mohla byť posudzovaná osobitne. To znamená, že takzvaná exekúcia z nepozornosti by mohla výrazne skomplikovať život existujúcim ale aj nádejným podnikateľom. To pre spoločnosť tiež nie je výhodné.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Počul som o tom Keď Vám v banke povie mladý úradník, že dane plati iba blbec tak sa nestačíte diviť. Zavolali sme si jeho vedúceho a vysvetlili sme mu, že platenie dani a dodržiavanie predpisov je záujmom celej spoločnosti. Dokonca finančné inštitúcie by mali byť nie len príkladom ale dohliadať a odmeňovať poctivých klientov minimálne dobrým ratingom a lepšim prístupom k financovaniu svojich zámerov. Lebo tam je istota, že sa financie nestratia v nekalých obchodoch.
Keď Vám v banke povie mladý úradník, že dane plati iba blbec tak sa nestačíte diviť. Zavolali sme si jeho vedúceho a vysvetlili sme mu, že platenie dani a dodržiavanie predpisov je záujmom celej spoločnosti. Dokonca finančné inštitúcie by mali byť nie len príkladom ale dohliadať a odmeňovať poctivých klientov minimálne dobrým ratingom a lepšim prístupom k financovaniu svojich zámerov. Lebo tam je istota, že sa financie nestratia v nekalých obchodoch.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

skôr áno Som za skôr za diferencovaný prístup v štátnej a verejnej správe. Náklady sú síce v Bratislave vyššie a zároveň aj príležitosti na zamestnanie je viac. Teda ak chce získať zamestnávateľ kvalitného zamestnanca v Bratislave určite musí priplatiť viac ako napr. Brezne. Netreba rozdiely zase podporovať a skôr sa snažiť o vyrovnávanie rozdielov.
Som za skôr za diferencovaný prístup v štátnej a verejnej správe. Náklady sú síce v Bratislave vyššie a zároveň aj príležitosti na zamestnanie je viac. Teda ak chce získať zamestnávateľ kvalitného zamestnanca v Bratislave určite musí priplatiť viac ako napr. Brezne. Netreba rozdiely zase podporovať a skôr sa snažiť o vyrovnávanie rozdielov.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne áno Niekedy mám pocit, že to nemôžeme prežiť. Systém je nevyvážený. Podnikatelia majú stále viac povinnosti a stále viac aj tresnoprávnej zodpovednosti. Na druhej strane stáve väčšie požiadavky od zamestnancov so stale nižšou zodpovednosťou a nižšou ochranou štátu môže spôsobiť doslova spoločenský kolaps. Sám to často vnímam, že som sa stal otrokom vlastnej firmy a otrokárom je populistický vedený štát.
Niekedy mám pocit, že to nemôžeme prežiť. Systém je nevyvážený. Podnikatelia majú stále viac povinnosti a stále viac aj tresnoprávnej zodpovednosti. Na druhej strane stáve väčšie požiadavky od zamestnancov so stale nižšou zodpovednosťou a nižšou ochranou štátu môže spôsobiť doslova spoločenský kolaps. Sám to často vnímam, že som sa stal otrokom vlastnej firmy a otrokárom je populistický vedený štát.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr áno Aj keď to rozhodne nie je systémový krok smerujúci k právnemu štátu, nateraz považujem tento krok za správny. Mali by sme takýchto Odpustkov čo najmenej, lebo všetky takéto nesystémové kroky zvyšujú nezodpovednosť v štáte. Podporovaním akejkoľvek nezodpovednosti zároveň znevažujeme a flustrujeme ostatných zodpovedných. Nateraz však rozumiem tomuto kroku a považujem ho za potrebné aj keď nie je to najlepšie riešenie. Rozhodne treba sa zaoberať príčinami vzniku toľkých nevymožiteľných dlhov a systémovo legislatívne obmedziť ich vznik už v zárodku. Ak sa tomuto nezabráni tak zastavenie exekúcii len znásobí problémy v spoločnosti.
Aj keď to rozhodne nie je systémový krok smerujúci k právnemu štátu, nateraz považujem tento krok za správny. Mali by sme takýchto Odpustkov čo najmenej, lebo všetky takéto nesystémové kroky zvyšujú nezodpovednosť v štáte. Podporovaním akejkoľvek nezodpovednosti zároveň znevažujeme a flustrujeme ostatných zodpovedných. Nateraz však rozumiem tomuto kroku a považujem ho za potrebné aj keď nie je to najlepšie riešenie. Rozhodne treba sa zaoberať príčinami vzniku toľkých nevymožiteľných dlhov a systémovo legislatívne obmedziť ich vznik už v zárodku. Ak sa tomuto nezabráni tak zastavenie exekúcii len znásobí problémy v spoločnosti.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne áno Banky bojujú o klientov, sú kreatívnejšie a hľadajú možnosti spolupráce predovšetkým tam kde ten potenciál je cítiť. Niekedy sa nám z tých ponúk, ktoré sa nedajú odmietnuť aj zatočí hlava. U tých klientov čo si riziká neodolateľných ponúk nevedia sami spočítať to môže priniesť fatálne následky na oboch stranách.
Banky bojujú o klientov, sú kreatívnejšie a hľadajú možnosti spolupráce predovšetkým tam kde ten potenciál je cítiť. Niekedy sa nám z tých ponúk, ktoré sa nedajú odmietnuť aj zatočí hlava. U tých klientov čo si riziká neodolateľných ponúk nevedia sami spočítať to môže priniesť fatálne následky na oboch stranách.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Myslím, že v dnešnej dobe ide o nevyhnutnosť byť zapojený v kultúrno spoločenskom priestore kde vykonáva podnikateľské aktivity. Nám záleží na kvalite spoločnosti a rozhodne sme s ňou solidárny. Sponzorujeme šport, kultúrno spoločenské akcie samospráv, ale aj na individuálne projekty napríklad pre aktívnych seniorov alebo podporu inovatívnych projektov či BIM projektovania. Pomohli sme aj charite s financovaním domu pre bezdomovcov či opustené matky s deťmi. Ale sme s Charitou aj v rokovaní aj ohľadne systémovej pomoci na pravidelnej báze nie len v otázke priamej finančnej podpore.
Myslím, že v dnešnej dobe ide o nevyhnutnosť byť zapojený v kultúrno spoločenskom priestore kde vykonáva podnikateľské aktivity. Nám záleží na kvalite spoločnosti a rozhodne sme s ňou solidárny. Sponzorujeme šport, kultúrno spoločenské akcie samospráv, ale aj na individuálne projekty napríklad pre aktívnych seniorov alebo podporu inovatívnych projektov či BIM projektovania. Pomohli sme aj charite s financovaním domu pre bezdomovcov či opustené matky s deťmi. Ale sme s Charitou aj v rokovaní aj ohľadne systémovej pomoci na pravidelnej báze nie len v otázke priamej finančnej podpore.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie Velmi záleží na druhu práce. Určite ako všetko ma to svoje výhody aj nevýhody. No myslím, že k tvorivejšej práci je potrebné aj isté súkromie či konfort na sústredenie. Naopak k organizačnej operatíve je výhodné ak ľudia majú k sebe velmi blízko a dokážu sa velmi rýchlo vzájomne pochopiť či zdieľať potreby. Rozhodne však trendom prestávajú byť nizko nákladové open space, kde nie je ani pokoj ani dobrá klíma. To má rozhodne aj vplyv na pravovné výsledky.
Velmi záleží na druhu práce. Určite ako všetko ma to svoje výhody aj nevýhody. No myslím, že k tvorivejšej práci je potrebné aj isté súkromie či konfort na sústredenie. Naopak k organizačnej operatíve je výhodné ak ľudia majú k sebe velmi blízko a dokážu sa velmi rýchlo vzájomne pochopiť či zdieľať potreby. Rozhodne však trendom prestávajú byť nizko nákladové open space, kde nie je ani pokoj ani dobrá klíma. To má rozhodne aj vplyv na pravovné výsledky.