Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Dostál

Peter Dostál
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva | Aliter Technologies, a.s., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

áno, vždy Podnikateľ je zodpovedný za ochranu citlivých obchodných informácií. Okrem šifrovania komunikácie, by mal šifrovať informácie aj pri ich ukladaní a zálohovaní.
Podnikateľ je zodpovedný za ochranu citlivých obchodných informácií. Okrem šifrovania komunikácie, by mal šifrovať informácie aj pri ich ukladaní a zálohovaní.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali Vždy sme pripravení pružne reagovať na požiadavky a možnosti trhu.
Vždy sme pripravení pružne reagovať na požiadavky a možnosti trhu.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Myslíme si, že o svoje úspechy sa treba podeliť s tými, ktorí sú na to odkázaní.
Myslíme si, že o svoje úspechy sa treba podeliť s tými, ktorí sú na to odkázaní.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr áno Efektívne iste, optimálne podľa parametrov. Nie je open space ako open space.
Efektívne iste, optimálne podľa parametrov. Nie je open space ako open space.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame Top pozície spravidla obsadzujeme internými zdrojmi.
Top pozície spravidla obsadzujeme internými zdrojmi.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

plat Pri internom prieskume medzi našimi zamestnancami by bolo odmeňovanie dôvodom číslo jedna pri voľbe iného zamestnávateľa.
Pri internom prieskume medzi našimi zamestnancami by bolo odmeňovanie dôvodom číslo jedna pri voľbe iného zamestnávateľa.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

skôr áno Myslím, že má význam akékoľvek opatrenie na zníženie tvorby odpadu. Príliš dlho sme túto problematiku ignorovali.
Myslím, že má význam akékoľvek opatrenie na zníženie tvorby odpadu. Príliš dlho sme túto problematiku ignorovali.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Zamestnávame študentov na platených stážach počas celého roka. Vyberáme si študentov a úspešní kandidáti sa môžu zúčastniť Aliter Technologies inkubátora a následne obsadiť voľné pozície v spoločnosti.
Zamestnávame študentov na platených stážach počas celého roka. Vyberáme si študentov a úspešní kandidáti sa môžu zúčastniť Aliter Technologies inkubátora a následne obsadiť voľné pozície v spoločnosti.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt Je to veľmi individuálne, ale vždy preferujeme najskôr osobný kontakt.
Je to veľmi individuálne, ale vždy preferujeme najskôr osobný kontakt.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

skôr áno Roky som žil v Kanade, kde je veľmi cítiť, že štátna správa slúži občanom a podnikateľom. V časoch socializmu to bolu u nás presne naopak. Podľa mňa sa Slovensko dnes nachádza na polceste a je badať zlešenie z roka na rok.
Roky som žil v Kanade, kde je veľmi cítiť, že štátna správa slúži občanom a podnikateľom. V časoch socializmu to bolu u nás presne naopak. Podľa mňa sa Slovensko dnes nachádza na polceste a je badať zlešenie z roka na rok.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

skôr áno Spolu s ostatnými sociálnymi sieťami považujeme aj Instagram za jeden z komunikačných a marketingových kanálov.
Spolu s ostatnými sociálnymi sieťami považujeme aj Instagram za jeden z komunikačných a marketingových kanálov.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Technológie nám prinášajú mnohé benefity a možnosti. Počet seniorov narastá a spolu s nimi aj potreba špecializovaných služieb a riešení. Stále častejšie sa stretávame s tým, že je záujem o produkty a služby pre seniorov u ich ekonomicky aktívnych príbuzných.
Technológie nám prinášajú mnohé benefity a možnosti. Počet seniorov narastá a spolu s nimi aj potreba špecializovaných služieb a riešení. Stále častejšie sa stretávame s tým, že je záujem o produkty a služby pre seniorov u ich ekonomicky aktívnych príbuzných.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

skôr nie Máme podpísané zmluvy na prenájom nehnuteľností na niekoľko rokov vopred, ale predpokladám, že z dlhodobého hľadiska sa zvýšenie daní premietne do ceny za prenájom nehnuteľností.
Máme podpísané zmluvy na prenájom nehnuteľností na niekoľko rokov vopred, ale predpokladám, že z dlhodobého hľadiska sa zvýšenie daní premietne do ceny za prenájom nehnuteľností.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

skôr áno Myslím si, že je logické, aby sa vychádzalo z makroekonomických čísel, ale politici dostali mandát na to, aby rozhodovali a keď majú možnosť ho využiť na získanie si väčšej popularity, urobia tak bez ohľadu na makroekonomiku.
Myslím si, že je logické, aby sa vychádzalo z makroekonomických čísel, ale politici dostali mandát na to, aby rozhodovali a keď majú možnosť ho využiť na získanie si väčšej popularity, urobia tak bez ohľadu na makroekonomiku.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Skôr nie Na penziu si sporím bez ohľadu na to.
Na penziu si sporím bez ohľadu na to.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Máme produkty, ktoré už dnes vyvíjame s využítím umelej inteligencie.
Máme produkty, ktoré už dnes vyvíjame s využítím umelej inteligencie.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr áno Je to samozrejme individuálne, ale som presvedčený, že napríklad v oblasti IT firmy investujú veľa. Nie je to ich dobrá vôľa, ale nevyhnutnosť.
Je to samozrejme individuálne, ale som presvedčený, že napríklad v oblasti IT firmy investujú veľa. Nie je to ich dobrá vôľa, ale nevyhnutnosť.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

skôr nie Nedisponujeme firemnou flotilou. Tie automobily, ktoré vo firme máme, využívame na väčšie vzialenosti, takže zatiaľ o tom neuvažujeme.
Nedisponujeme firemnou flotilou. Tie automobily, ktoré vo firme máme, využívame na väčšie vzialenosti, takže zatiaľ o tom neuvažujeme.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov Ako podnikateľa by ma iste potešilo akékoľvek zníženie daní, ale myslím si, že je dôležité zvýšiť motiváciu zamestnancov tak, aby nám neodchádzali do zahraničia a aby sa im oplatilo byť zamestatnými.
Ako podnikateľa by ma iste potešilo akékoľvek zníženie daní, ale myslím si, že je dôležité zvýšiť motiváciu zamestnancov tak, aby nám neodchádzali do zahraničia a aby sa im oplatilo byť zamestatnými.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

skôr áno Podnikatelia sú pri plnení svojich daňových povinností často odkázaní na svojich účtovníkov, poradcov a právnikov. Ich výklad právnych predpisov sa môže líšiť od stanoviska štátnej správy.
Podnikatelia sú pri plnení svojich daňových povinností často odkázaní na svojich účtovníkov, poradcov a právnikov. Ich výklad právnych predpisov sa môže líšiť od stanoviska štátnej správy.